Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδρωμα στον τοιχο!!


jo89

Recommended Posts

Πάντως αν δεν είναι δικό σου το σπίτι θα σε συμβούλευα να φύγεις (ξέρω πως είναι δύσκολο), αλλά αν έχει τέτοιο πρόβλημα και ο ιδιοκτήτης δε συνεργάζεται για να διορθωθεί τα πράγματα θα γίνονται όλο και χειρότερα.....κάπου τραβάει υγρασία αυτό.....δεν είναι οι υδρατμοί..αν ήταν έτσι όλα τα σπίτια θα είχαν υδρατμούς.......

 

το σπιτι δεν ειναι δικο μου ειναι καινουργια οικοδομη εχω 2 μηνες εδω και η αληθεια ειναι πως δεν μπορω να ξαναφυγω...απο πολλες αποψεις και οικονομικα αλλα δεν υπαρχουν και σπιτια εδω στο χωριο ολα ηταν χαλια ηταν το μονο καλο....τον σπιτονοικοκυρη δεν τον ενημερωσαμε γιατι δεν νομιζω να κανει κατι επειδη τον ξερω τι τσιγγουναρος ειναι...αν δω πως δεν υποχωρει με τους απλους τροπους(θα ξεκινησω να δοκιμαζω απο σημερα)τοτε θα τον παρω να ερθει να κανει κατι....ελπιζω με τον καλο αερισμο και οτι αλλο μπορω να φυγει...αλλιως θα φωναξω τον μηχανικο να δουμε τι μπορει να γινει

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αποκλειεται εντελως δηλαδητο ενδεχομενο να τραβαει απο καπου; απο καποιον ηλιακο, απο καποιο λουκι, παοκαπου βρε παιδι μου.

 

δεν ξερω βρε κοριτσι. δεν το ειχα το προβλημα οποτε δεν μπορω και να σε βοηθησω σοβαρα οπως οι αλλες κοπελες που εχουν θεμα. αλλα αν δεν μπορειτε εστω και εσεις καπως να το μονωσετε εστω και μια μπογια, τοτε ισως πρπει να προβειτε στην ακομα πιο ακραια λυση της μετακομισης που ειναι πολυ δυσκολη και με τα συμβολαια κτλ ισεως και ανεφκτη. και εσυ εγκυος που να μετακομιζεις

Link to comment
Share on other sites

το σπιτι δεν ειναι δικο μου ειναι καινουργια οικοδομη εχω 2 μηνες εδω και η αληθεια ειναι πως δεν μπορω να ξαναφυγω...απο πολλες αποψεις και οικονομικα αλλα δεν υπαρχουν και σπιτια εδω στο χωριο ολα ηταν χαλια ηταν το μονο καλο....τον σπιτονοικοκυρη δεν τον ενημερωσαμε γιατι δεν νομιζω να κανει κατι επειδη τον ξερω τι τσιγγουναρος ειναι...αν δω πως δεν υποχωρει με τους απλους τροπους(θα ξεκινησω να δοκιμαζω απο σημερα)τοτε θα τον παρω να ερθει να κανει κατι....ελπιζω με τον καλο αερισμο και οτι αλλο μπορω να φυγει...αλλιως θα φωναξω τον μηχανικο να δουμε τι μπορει να γινει

 

αυτο με το μηχανικο να το κανεις ετσι κι αλλιως για να εχεις και μια πιο σιγουρη απαντηση αναφορικα με την αιτια του προβληματος.

Link to comment
Share on other sites

αποκλειεται εντελως δηλαδητο ενδεχομενο να τραβαει απο καπου; απο καποιον ηλιακο, απο καποιο λουκι, παοκαπου βρε παιδι μου.

 

δεν ξερω βρε κοριτσι. δεν το ειχα το προβλημα οποτε δεν μπορω και να σε βοηθησω σοβαρα οπως οι αλλες κοπελες που εχουν θεμα. αλλα αν δεν μπορειτε εστω και εσεις καπως να το μονωσετε εστω και μια μπογια, τοτε ισως πρπει να προβειτε στην ακομα πιο ακραια λυση της μετακομισης που ειναι πολυ δυσκολη και με τα συμβολαια κτλ ισεως και ανεφκτη. και εσυ εγκυος που να μετακομιζεις

θα δω τι θα γινει με τον αερισμο κτλ και αν δω πως δεν γινεται κατι...θα βρω καποια οικονομικη λυση οπως μπογια η αντιμουχλικο η κατι για να το μονωσουμε με οσο πιο οικονομικο τροπο μπορουμε....ναι το εχουμε τσεκαρει δεν φενεται να τραβαει απο πουθενα....απλα ειναι γωνια ο τοιχος και ειναι εκτεθειμενος δεν εχει απο διπλα ουτε οικοδομη ουτε τπτ οποτε μαλλον ειναι αυτο που ειπαν τα κοριτσια πως ειναι πολυ κρυος ο συγκεκριμενος τοιχος και το σπιτι ζεστο και γι αυτο γινεται....:rolleyes:σε ευχαριστω παντως...;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο αυτό ονομάζεται "θερμογέφυρα" (παρεμπιπτόντως, μηχανικός είμαι :-) )

 

"Θερμογέφυρα καλείται κάθε αμόνωτο ή ανεπαρκώς θερμομονωμένο σημείο. Συνήθως στις κατασκευές τέτοια στοιχεία μπορεί να είναι κολώνες, δοκάρια, τοιχεία, σενάζ, κούτελα πλακών κλπ. Εκτός από τις θερμικές απώλειές τους που είναι μεγάλες, οι θερμογέφυρες είναι επιρρεπείς σε συμπύκνωση υδρατμών και συνεπώς και στην ανάπτυξη μούχλας." http://www.texnikos.gr/glossary/index_h/thermogefira.shtml

 

"To πρόβλημα της υγρασίας προκύπτει καθώς οι υδρατμοί του εσωτερικού αέρα έρχονται σε επαφή με τις κρύες επιφάνειες (λόγω ελλιπούς θερμομόνωσης) και υγροποιούνται όταν η θερμοκρασία της επιφάνειας είναι μικρότερη από το σημείο δρόσου του αέρα. Συνέπεια αυτού του φαινομένου είναι να δημιουργούνται κατάλληλες συνθήκες για την ανάπτυξη μυκήτων (μούχλας). Το πρόβλημα επιδεινώνεται όταν δεν υπάρχει καλός αερισμός και ανανέωση του εσωτερικού αέρα, ή σε χώρους που ο αέρας έχει υψηλή περιεκτικότητα σε υδρατμούς (π.χ. μπάνια)." http://www.smhbe.gr/el/6916B29D/!Track/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το φαινόμενο αυτό ονομάζεται "θερμογέφυρα" (παρεμπιπτόντως, μηχανικός είμαι :-) )

 

"Θερμογέφυρα καλείται κάθε αμόνωτο ή ανεπαρκώς θερμομονωμένο σημείο. Συνήθως στις κατασκευές τέτοια στοιχεία μπορεί να είναι κολώνες, δοκάρια, τοιχεία, σενάζ, κούτελα πλακών κλπ. Εκτός από τις θερμικές απώλειές τους που είναι μεγάλες, οι θερμογέφυρες είναι επιρρεπείς σε συμπύκνωση υδρατμών και συνεπώς και στην ανάπτυξη μούχλας." http://www.texnikos.gr/glossary/index_h/thermogefira.shtml

 

"To πρόβλημα της υγρασίας προκύπτει καθώς οι υδρατμοί του εσωτερικού αέρα έρχονται σε επαφή με τις κρύες επιφάνειες (λόγω ελλιπούς θερμομόνωσης) και υγροποιούνται όταν η θερμοκρασία της επιφάνειας είναι μικρότερη από το σημείο δρόσου του αέρα. Συνέπεια αυτού του φαινομένου είναι να δημιουργούνται κατάλληλες συνθήκες για την ανάπτυξη μυκήτων (μούχλας). Το πρόβλημα επιδεινώνεται όταν δεν υπάρχει καλός αερισμός και ανανέωση του εσωτερικού αέρα, ή σε χώρους που ο αέρας έχει υψηλή περιεκτικότητα σε υδρατμούς (π.χ. μπάνια)." http://www.smhbe.gr/el/6916B29D/!Track/

 

ευχαριστω τα εψαξα και εγω μετα στο ιντερνετ και τα διαβασα....αυτο ακριβως συμβαινει εκεινο το σημειο δεν θερμενεται καλα....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις το υλικό? Φαντάζομαι έγινε εξωτερική μόνωση.Ηταν μεγάλο το κόστος? Εγινε μόνο στον συγκεκριμένο τοίχο?

Θα μας βοηθούσες πολύ! :)

εγινε εσωτερικη μονωση με αυτο το υλικο και ξαναβαφτηκε ο εσωτερικος τοιχος. ηταν μικρο το κοστος αλλα πως λεγεται το υλικο δεν θυμαμαι, παντως μας το ειχαν προτεινει απο χρωματοπωλειο ενας ο οποιος γενικως ειναι εξαιρετικος.

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Η διαφορά θερμοκρασίας, σε μέρη όπου δεν υπάρχει καθόλου, ή δεν υπάρχει καλή μόνωση, ή ακριβώς δίπλα έχει μόνωση και εκεί δεν έχει. Π.χ. τα κουφώματα που δεν είναι τελευταίου τύπου, ή έχουν πολύ λεπτό προφίλ, παρουσιάζουν σημεία υγρασίας γύρω τους. Αν στα σημεία που παρουσιάζεται η υγρασία τοποθετήσεις κάποιο έπιπλο μπροστά, π.χ. μια ντουλάπα ή ένα σύνθετο, τότε το πιθανότερο είναι να εμφανιστεί και μούχλα. Μούχλα μπορεί να εμφανιστεί ακόμη και χωρίς έπιπλο μπροστά.

 

Η καλύτερη λύση είναι η τοποθέτηση μόνωσης και καλών κουφωμάτων, εφόσον αυτά είναι εφικτά. Κατά τα άλλα, ή επιπρόσθετα, βάψιμο με ειδικό χρώμα κατά της μούχλας.

 

Το να ανοίγεις το παράθυρο, εφόσον το πρόβλημα είναι σε σαλοκουζίνα, δηλαδή σε ανοιχτό έτσι κι αλλιώς χώρο, δεν βοηθάει.

ακριβως αυτο ηταν το προβλημα! το σπιτι εχει πολυ καλη μονωση και κουφωματα με θερμοδιακοπη αλλα ο ιδρωτας εβγαινε στην κολωνα που ειναι σκετο τσιμεντο και δημιουργουσε διαφορα θερμοκρασιας με το υπολοιπο μονωμενο χωρο.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς αντιμετωπίζουμε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα σε 2 δωμάτια.

Ο τοίχος είχε γίνει κατάμαυρος από την υγρασία. Ο ιδιοκτήτης δε δεχόταν ότι είναι κατασκευαστικό πρόβλημα και τελικά βάψαμε με δικά μας έξοδα τα δύο δωμάτια πριν από δύο μήνες. Μας είπαν πάντως ότι μάλλον θα ξαναπαρουσιαστεί και ότι πρέπει να αερίζουμε όσο το δυνατόν περισσότερο τα δωμάτια (τα βάψαμε πρώτα με αντιμουχλικό και μετά με τη μπογιά).

Και εχθές ξαναείδα τα πρώτα μαύρα στίγματα στο ένα δωμάτιο. Από τότε είμαι κάθε πρωί με ένα wettex και καθαρίζω τους τοίχους και αφήνω ανοικτά τα παράθυρα για μια ώρα μέχρι να βεβαιωθώ ότι έχουν στεγνώσει οι τοίχοι. Θα κάνω υπομονή να λήξει το συμβόλαιο και μετά θα φύγω. Προσωπικά, δεν την αντέχω αυτή την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααααααααα:D καλα αν και επαθα ενα σοκ μολις ξυπνησα εχθες το καθαρισαμε φαινοταν πως δεν καθαρισε καλα αλλα κοριτσια σημερα μολις ξυπνησα σοκαριστικα....ολος ο τοιχος μας εγινε ετσιιιιιιιιιι:(:(:(και σε αλλα σημεια που δεν ηταν θα τρελαθω...καλα για μονωση δεν το συζητω ειμαστε στο ενοικιο λεφτα δεν υπαρχουν για να το φτιαξουμε εμεις και ο ιδιοκτητης ειναι τσιγγουναρος δεν παιζει να το φτιαξει....θα το ξανακανω τωρα με αραιωμενη χλωρινη αλλα βλεπω πως προχωρησε και αλλο....:mad:ειναι πολυ σπαστικο....θα δω αν φυγει και σημερα ετσι τωρα εχω ηδη κανενα μισαωρο ανοιχτα,σας ευχαριστω ολες....αντε να δουμε τι θα γινει....ελπιζω τουλαχιστον οταν φυγουν τα πολλα κρυα να μην εμφανιστουν ξανα....Αν εχετε καμμια ιδεα εκτος απο χλωρινη σε σπρευ τι αλλο να βαλω πειτε και παλι ευχαριστω πολυ ολες....

 

 

Και εγώ με το ίδιο πρόβλημα ζω. Χρησιμοποιησα το cillit bang με το άσπρο καπάκι και ως δια μαγείας όλα εξαφανίστηκαν!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με το ίδιο πρόβλημα ζω. Χρησιμοποιησα το cillit bang με το άσπρο καπάκι και ως δια μαγείας όλα εξαφανίστηκαν!

και εγω με klinex σπρευ τα καθαριζω αλλα το βραδυ κυριως που εχει πολυ κρυο ξαναεμφανιζονται....!!!εσενα δεν ξαναβγηκαν καθολου?αν ειναι να το δοκιμασω...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς αντιμετωπίζουμε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα σε 2 δωμάτια.

Ο τοίχος είχε γίνει κατάμαυρος από την υγρασία. Ο ιδιοκτήτης δε δεχόταν ότι είναι κατασκευαστικό πρόβλημα και τελικά βάψαμε με δικά μας έξοδα τα δύο δωμάτια πριν από δύο μήνες. Μας είπαν πάντως ότι μάλλον θα ξαναπαρουσιαστεί και ότι πρέπει να αερίζουμε όσο το δυνατόν περισσότερο τα δωμάτια (τα βάψαμε πρώτα με αντιμουχλικό και μετά με τη μπογιά).

Και εχθές ξαναείδα τα πρώτα μαύρα στίγματα στο ένα δωμάτιο. Από τότε είμαι κάθε πρωί με ένα wettex και καθαρίζω τους τοίχους και αφήνω ανοικτά τα παράθυρα για μια ώρα μέχρι να βεβαιωθώ ότι έχουν στεγνώσει οι τοίχοι. Θα κάνω υπομονή να λήξει το συμβόλαιο και μετά θα φύγω. Προσωπικά, δεν την αντέχω αυτή την κατάσταση.

 

αυτο που λες ειναι αλλο μαρια μου!!!εμενα δεν μαυριζει απο υγρασια αλλα τρεχουν σαν δακρυα σαν ιδρωτας δεν ξερω πως να το περιγραψω καλυτερα και αυτο τωρα που αρχισαν τα πολλα τα κρυα!!καλα αν γινονται συνεχεια μαυροι και δεν βγαζεις και ακρη με τον ιδιοκτητη εννοειτε...να φυγεις αν το προβλημα σου ειναι τοσο μεγαλο!!το θεμα βρτε κοριτσια ειναι πως και σπιτι να αλλαξουμε μπορει να εμφανιστει το οποιοδηποτε προβλημα οπως μαυριλες η υγρασια και στο καινουργιο....και τοτε να δουμε τι κανουμε....:(ουφφφ!!εγω ευτυχως το εχω σε ενα σημειο ολο το υπολοιπο σπιτι εινια μια χαρα

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 μέρες που το χρησιμοποίησα και ακόμα οι τοίχοι μου είναι ολόλευκοι. Τώρα πόσο θα κρατήσει δεν ξέρω. Πάντως εμένα με χλωρίνη δεν έκανε τιποτα έφευγαν πολύ λίγο οι μούχλες. Να φανταστείς ότι επειδή είμαι έγκυος και δεν μπορούσα να καθαρίσω και να σκύψω, οι τοίχοι είχαν γίνει μαύροι.... Με αυτό το σπρέι όμως μέσα σε 10 λεπτά είχαν γίνει ολόλευκοι χωρίς να τρίψω. απλά μετα το ξέπλυνα με ένα βρεγμένο βέτεξ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 μέρες που το χρησιμοποίησα και ακόμα οι τοίχοι μου είναι ολόλευκοι. Τώρα πόσο θα κρατήσει δεν ξέρω. Πάντως εμένα με χλωρίνη δεν έκανε τιποτα έφευγαν πολύ λίγο οι μούχλες. Να φανταστείς ότι επειδή είμαι έγκυος και δεν μπορούσα να καθαρίσω και να σκύψω, οι τοίχοι είχαν γίνει μαύροι.... Με αυτό το σπρέι όμως μέσα σε 10 λεπτά είχαν γίνει ολόλευκοι χωρίς να τρίψω. απλά μετα το ξέπλυνα με ένα βρεγμένο βέτεξ.

 

εμενα ξεκιναει απο πανω απο την γωνια του τοιχου και κατεβαινουν σαν δακρυα σαν ιδρωτας και μετα απο καποια ωρα παιρνουν και χρωμα σκουρο καφε...ηταν και σενα καπως ετσι η μιλαμε για μουχλα σαν μαυρα στιγματα??γιατι αν ειναι ετσι η κλασσικη δηλαδη η μαυρη η μουχλα ειχα και εγω στο προηγουμενο μου σπιτι...αν δεις και ξαναβγαινει καντο με cif το απρο το εκανα και δεν ξαναβγηκαν ποτε οσο εμενα εκει...;)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

πολλά καινούρια σπίτια έχουν το συγκεκριμένο πρόβλημα, λόγω της διαφοράς θερμοκρασίας όπως λέτε. Ο αέρας μέσα είναι ζεστός και κολλάει ας πούμε πάνω σε κάποιο κρύο τοίχο και γίνεται νερό... σημαντικό να αερίζεται το σπίτι γιατί τα καινούρια σπίτια που κλείνουν στεγανά από τα κουφώματα δεν έχουν δίοδο για την υγρασία και "κολλάει" πάνω σε κρύο εξωτερικό τοίχο και γίνεται νερό που τρέχει... σημαντικότατο επίσης να μην απλώνετε ρούχα μέσα στο σπίτι ή πάνω στα καλοριφέρ.... και όταν μαγειρεύετε ή κάνετε μπάνιο οι εξαερισμοί να είναι στο φουλ...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι κουταμάρα, αλλά έχω σκεφτεί ότι παίζει ρόλο και το βάψιμο στους τοίχους.

Υγρασία βλέπω μόνο στην κουζίνα και το καθιστικό που είναι σπατουλαριστά.

Τα υπόλοιπα δωμάτια δεν έχουν βγάλει, αν και είναι βορινά και πιο εκτεθειμένα στο κρύο.

Παίζει το ενδεχόμενο οι σπατουλαριστοί τοίχοι να μην αναπνέουν και γι' αυτό να έχουν υγρασία;

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ιδιο ειχαμε παθει και εμεις σε ενα σπιτι που νοικιαζαμε

ειχαμε μπει πρωτοι και στο υπνοδωματιο εσταζαν οι τοιχοι

απο εκει περνουσε μια κολονα που δεν ειχαν μονωσει

εμεις τελικα φυγαμε...

ειχα παρει ενα υγρασιομετρο απο το εργοταξιο που δουλευε μια φιλη μου τοτε και εδειξε 96% σχετικη υγρασια...

σαπισαν οι ταβλες απο το κρεβατι καθως και καποιες κασετες βιντεο που δεν ειχαμε μετατρεψει...

πολυ γκαντεμικο σπιτι γενικως...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι κουταμάρα, αλλά έχω σκεφτεί ότι παίζει ρόλο και το βάψιμο στους τοίχους.

Υγρασία βλέπω μόνο στην κουζίνα και το καθιστικό που είναι σπατουλαριστά.

Τα υπόλοιπα δωμάτια δεν έχουν βγάλει, αν και είναι βορινά και πιο εκτεθειμένα στο κρύο.

Παίζει το ενδεχόμενο οι σπατουλαριστοί τοίχοι να μην αναπνέουν και γι' αυτό να έχουν υγρασία;

δεν νομιζω οτι ισχυει. το δικο μου σπιτι ειναι ολο σπατουλαριστο εκτος απο τα 4 υπνοδωματια εκ των οποιων το ενα εχει το προβλημα , οποτε δεν εχει να κανει με αυτο.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...