Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Πρόληψη ψύλλων:

Η παρεμπόδιση της εξάπλωσης των ψύλλων μέσω των συνήθων πρακτικών υγιεινής δεν είναι τόσο αδύνατη όπως πολλοί άνθρωποι θεωρούν.

Οι περισσότεροι ξέρουμε ότι το σκούπισμα με ηλεκτρική σκούπα του σπιτιού τακτικά θα βοηθήσει να απομακρύνει τους ψύλλους αλλά κυρίως εκείνους τους ρύπους (της ανθρώπινης τρίχας, της τρίχας κατοικίδιων ζώων, των ινών από τους τάπητες, των κουβερτών και των επίπλων, κ.λπ.) επάνω στους οποίους ο ψύλλος θα δημιουργήσει τα αόρατα κουκούλια των χρυσαλίδων του.

Ο λεπτομερής καθαρισμός ενός σπιτιού σε καθημερινή βάση (ειδικά περιοχές όπου κοιμούνται, τρώνε ή παίζουν τα κατοικίδια ζώα) θα μειώσει πολύ τα υλικά που απαιτούνται από τον ανώριμο ψύλλο για να συνεχίσει την ανάπτυξή του.

 

 

Καταστολή ψύλλων:

Σε κάθε περίπτωση ένας πολύ προσεκτικός ψεκασμός με ένα εντομοκτόνο κατάλληλο για το συγκεκριμένο έντομο και κυρίως με ένα σκεύασμα παρεμπόδισης της ανάπτυξής του, θα μειώσει σημαντικά τον πληθυσμό και σε συνδυασμό με τις προληπτικές μεθόδους που αναφέραμε παραπάνω θα λύσει το πρόβλημα.

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Μικρή με το που πάταγα το πόδι μου στο χουριό με περίμεναν οι ψύλλοι στα καλντερίμια και με ρημάζανε! Νταξ σαν το κουνούπι είναι απλά σε γαζώνει 4-5 φορές...πιο κοντινά τα τσιμπήματα. Πέρυσι που μου έπιασε ο μικρός στο χωριό πήρα ενα σπρεί από το φαρμακείο για απολύμανση στο κρεβάτι γιατί εκεί πάνε και τρυπώνουν στα σεντόνια, νομίζω το λένε Pumex ή κάπως έτσι. Να του βάζεις και ενα σπρέι για τα κουνούπια και είσαι οκ. Θυμάμαι η γιαγιά μου αν το έπαιρνε χαμπάρι με ξυπνούσε το βράδυ, άνοιγε τα φώτα και έψαχνε τα σεντόνια να το βρεί, ένα μαυράκι είναι και συνήθως τρυπώνει στις ραφές.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια και απο εμενα! λοιπον κολλησαμε και εμεισ ψυλουσ! μενουμε και εμεισ σε επαρχεια και τα παιδια παιζουν σε αλανεσ σε αυλεσ και οπου μπορειτε να φανταστητε! παιζουν με τα χωματα κοιλιουνται κατω απ ολα τα καλα! εμασ ομωσ απο το πολυ ξυσε ξυσε μεσα σε 2 μερεσ μασ γυρισε σε σταφυλοκοκο! πηγαμε σε δερματολογο μασ εδωσε μια αλοιφη για απολυμανση μου ειπε οτι και να κανω τωρα αν κατεβουν κατω και παιξουν στα χωματα θα κολησουν παλι!!!! καναμε την αγωγη μασ εφυγε τελειωσ σε 3 μερεσ και τωρα μασ εδωσε και μια κρεμουλα προληπτικα!!! και οι 2 κρεμεσ ειναι με βαση την κορτιζωνη δεν τισ πουλαν στα φαρμακεια ετσι απλα στησ φτιαχνουν και τησ παιρνεισ !!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα το θέμα ψύλλοι με απασχολει εδω και 5 χρονια που εχω ερθει στην επαρχια, στην αρχη δεν καταλάβαινα τι ηταν αλλα τωρα μπορω να πω οτι εχω γίνει expert λοιπον αν σας έχουν τσιμπησει βαζουμε κρεμα fucicort και επειδη η φαγουρα ειναι έντονη το βραδυ παιρνουμε και αντισταμινικο αυτες ειναι οδηγιες παιδιατρου αλλα και δερματολογου που ισχυουν και για εμας αλλα και για τα παιδια, δεν τα ξυνουμε γιατι μένουν σημάδια αλλα και υπάρχει κινδυνος μόλυνσης γιαυτο και σε μικρα παιδια που τα ξυνουν δίνουν αντιμικροβιακο τζελ γιατι υπάρχει κίνδυνος σταφυλοκοκκου. Οσον αφορα τι μπορουμε να κάνουμε για τα μικρά μας , τους βάζουμε crilen πριν πάνε έξω για παιχνιδι και στο σπιτι εσωτερικα σφουγγαριζουμε με χλωρινη οχι την τζελ την αλλη που ειναι σαν νερό, καποια κοπελα εγραψε για το pubex το εχω παρει και αυτο ειναι για τα στρώματα αλλα ειναι αποπνικτικο δεν θα το εβαζα ποτε στο δωματιο των παιδιων και μη σου πω ουτε στο δικο μου. ενα αλλο που μπορουμε να βάλουμε ειναι Aeroxol mec το αοσμο γυρω απο ντουλαπες , σχισμες και γενικως σκοτεινα μερη (το προτιμουν) και εξωτερικα αυτο που δεν αφηνει τιποτα όρθιο ειναι το πετρελαιο , βεβαια υπαρχουν και αλλα φαρμακα που μπαινουν σε ψεκαστηρες και ειναι αποτελεσματικα αλλα δεν τα συνιστω .....αυτα

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΣΕ ΕΞΟΧΗ ΚΑΙ ΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΒΛΕΠΑ ΨΥΛΛΟΥΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΕΑΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΦΩΛΙΑ ΕΒΑΛΑ ΑΣΠΡΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΚΑΙ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΤΟΥΣΑ ΕΑΝ ΓΕΜΙΖΕ ΤΟ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ ΑΠΟ ΜΙΛΟΥΝΙΑ ΤΟΤΕ ΝΑΙ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΜΕΣΑ.ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΕΒΡΙΣΚ 1 ΕΩΣ 3 ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕ ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΦΕΡΝΑ ΑΠΟ ΕΞΩ. ΤΟΤΕ ΠΡΙΝ ΜΠΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΤΙΝΑΖΑΜΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΕΞΩ .ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΟΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΟΥ ΑΡΑΙΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΙΣΟ ΚΙΛΟ ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΙ ΨΕΚΑΖΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΕΙΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΘΕΛΕΙ 4 ΦΟΡΕΣ ΚΑΘΕ 7 ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΣΚΑΝΕ ΤΑ ΑΥΓΑ ΤΟΥΣ.ΘΕΛΕΙ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΤΟ ΠΗΡΕ ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΙΣΙΩΣΩ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΥΤΖΑΜΑ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ ΓΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΑ ΕΛΑΙΟΠΑΝΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΘΗΚΕΥΕ. ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΔΑΓΚΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΨΥΛΛΟΥΣ ΤΗΣ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ !!!ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΤΙ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
  • 11 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Έχω ένα νινι 4 μηνων. Τον τσιμπάει κάτι κοκκινίζει κ στη μέση έχει μύτη. Μόλις φύγει η Κοκκινιλα αφήνει ένα μαύρο στίγμα πολύ ψιλό. Έχετε ιδέα τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , kotsifikos είπε:

Επειδή είναι βρεφάκι ακόμα καλό είναι το δει ο παιδίατρος

Τ έχουν δει 5 δερματολόγοι 3 παιδίατροι και ένας αλλεργιολογος.τον έχω πάει σε παίδων κ Ιασώ. Στην αρχή μου είπαν κνίδωση αλλά καμία επαφή η εικόνα του. Μετά Μ είπαν τσίμπηματα. Έχω απειβδυσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σου πρότεινα να μιλήσεις με εντομολόγο. 

πχ ξέρω μια εταιρεία που είναι πραγματικά πολύ αξιόπιστη εδώ και πάνω από 20 χρόνια που πάει και σε παιδικό, και σε γραφεία για σε σπίτια, λέγεται Ασκληπιός, με την βοήθεια τους έχω καταπολεμήσει πολλά διάφορα θέματα με μυρμήγκια σκουλήκια και ξέρω 'γώ τι άλλο. 

μήπως είναι κάτι μέσα στο στρώμα ή άλλου στο σπίτι.  ίσως βοηθήσουν ακόμα και αν είσαι εκτός πόλης

αραχνούλες καμία φορά το κάνουν αυτό,...  ίσως.  το στρώμα που κοιμάστε κοιμάται πόσο παλιό είναι, έχει γίνει ποτέ βιολογικός καθαρισμός αν είναι παλιό? τα έπιπλα από κάτω επίσης κάντε τα με ηλεκτρική σκούπα με το βουρτσάκι καλά διεξοδικά... μπορεί όμως και να είναι αλλεργία....

τι εννοείς καμία σχέση η εικόνα του; δεν σου αιτιολόγησαν κάπως;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, belleblue είπε:

 

θα σου πρότεινα να μιλήσεις με εντομολόγο. 

πχ ξέρω μια εταιρεία που είναι πραγματικά πολύ αξιόπιστη εδώ και πάνω από 20 χρόνια που πάει και σε παιδικό, και σε γραφεία για σε σπίτια, λέγεται Ασκληπιός, με την βοήθεια τους έχω καταπολεμήσει πολλά διάφορα θέματα με μυρμήγκια σκουλήκια και ξέρω 'γώ τι άλλο. 

μήπως είναι κάτι μέσα στο στρώμα ή άλλου στο σπίτι.  ίσως βοηθήσουν ακόμα και αν είσαι εκτός πόλης

αραχνούλες καμία φορά το κάνουν αυτό,...  ίσως.  το στρώμα που κοιμάστε κοιμάται πόσο παλιό είναι, έχει γίνει ποτέ βιολογικός καθαρισμός αν είναι παλιό? τα έπιπλα από κάτω επίσης κάντε τα με ηλεκτρική σκούπα με το βουρτσάκι καλά διεξοδικά... μπορεί όμως και να είναι αλλεργία....

τι εννοείς καμία σχέση η εικόνα του; δεν σου αιτιολόγησαν κάπως;

Τ στρώμα μας είναι 5 ετών.τ δικό του 4 μηνων . Έγινε βιολογικός καθαρισμός πριν ένα μήνα και συνεχίζει. Για τη κνιδωση καμία σχέση καθώς η εικόνα του είναι σα τσίμπηματα κ αφήνει ένα μαύρο σημάδι μετά πολύ μικρό. Η κνίδωση δεν είναι έτσι. Δεν αφήνει καν σημαδια. Έχω μπλέξει δεν βγάζω άκρη με κανένα γιατρό. Όχι Αθήνα είμαι και ποτέ δεν είχαμε έντομα . Κ η αλήθεια είναι πως εμείς δεν έχουμε τπτ μόνο τ μωρο. Έχω κάνει κ απολύμανση. Δεν ξέρω τ άλλο να κάνω. Αλλεργία σε τι μέχρι κ τ γάλα άλλαξαμε τίποτα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Έχω πάει παντού και κανείς δεν ξέρει να Μ πει με σιγουριά τ έχει τ παιδί. Η κλινική τ εικόνα είναι άψογη πολύ δράστηριο τρώει πολύ καλά πολύ ευδιάθετο. Πραγματικά δεν ξέρω τ να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

κάλεσε στον Ασκληπιός και θα σε καλέσει μετά η ειδικός που έχουν και θα σε βοηθήσει εγώ μόνο προς τα εκεί το βλέπω από αυτό που μου λές. δεν φαίνονται κάποια έντομα, μπορεί να είναι πάρα πολύ μικρά ...  κάποιες φορές πάνε μόνο στο μωρό ή σε έναν άνθρωπο και όχι στον άλλο.  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, belleblue είπε:

κάλεσε στον Ασκληπιός και θα σε καλέσει μετά η ειδικός που έχουν και θα σε βοηθήσει εγώ μόνο προς τα εκεί το βλέπω από αυτό που μου λές. δεν φαίνονται κάποια έντομα, μπορεί να είναι πάρα πολύ μικρά ...  κάποιες φορές πάνε μόνο στο μωρό ή σε έναν άνθρωπο και όχι στον άλλο.  

Δηλ εκείνοι αν έρθουν στο χώρο μπορούν να καταλάβουν αν υπάρχει κάτι? 

Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2023 at 7:54 ΠΜ, Mar_mar είπε:

(...) Για τη κνιδωση καμία σχέση καθώς η εικόνα του είναι σα τσίμπηματα κ αφήνει ένα μαύρο σημάδι μετά πολύ μικρό. Η κνίδωση δεν είναι έτσι. Δεν αφήνει καν σημαδια. Έχω μπλέξει δεν βγάζω άκρη με κανένα γιατρό. Όχι Αθήνα είμαι και ποτέ δεν είχαμε έντομα . Κ η αλήθεια είναι πως εμείς δεν έχουμε τπτ μόνο τ μωρο. Έχω κάνει κ απολύμανση. Δεν ξέρω τ άλλο να κάνω. Αλλεργία σε τι μέχρι κ τ γάλα άλλαξαμε τίποτα. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Έχω πάει παντού και κανείς δεν ξέρει να Μ πει με σιγουριά τ έχει τ παιδί. Η κλινική τ εικόνα είναι άψογη πολύ δράστηριο τρώει πολύ καλά πολύ ευδιάθετο. Πραγματικά δεν ξέρω τ να κάνω.

Καλημέρα!

Διάβασα και τις άλλες σας δημοσιεύσεις στα άλλα topics.

Όχι φυσικά ότι θα κάνουμε διάγνωση οι μαμάδες από το διαδίκτυο αλλά μήπως κάποια πληροφορία σαν αυτή της @belleblue παραπάνω σας φανεί χρήσιμη. 

 

Επειδή οι πληροφορίες που δίνετε είναι σκόρπιες σε διαφορετικά topics και είναι κάπως πιο δύσκολο να καταλάβω την συνολική εικόνα, συγκεντρωτικά θα μπορούσατε να διευκρινήσετε:

- Η εικόνα ξεκίνησε όταν ήταν 4μηνών είπατε; Και τώρα πόσος καιρός έχει περάσει; Η εικόνα είναι ίδια ακριβώς;

- Είχατε γράψει αλλού σπυράκια με πύον. Λευκωπό υγρό εννοείτε; Γιατί το πύον υποδεικνύει ότι φλεγμένει κάτι. Είναι όντως εικόνα φλεγμονής στο σημείο; Οι γιατροί είπαν είναι πύον; Σπάει και βγαίνει ή αποροφάται; Αν φλεγμένει τότε θα είναι και επώδυνο το σημείο αλλά εδώ λέτε το παιδί δεν δυσφορεί από αυτό.

- Στο κέντρο γράφετε έχει μαύρη κεφαλή. Από την αρχή ή σπάει το σπυράκι και μετά; Δηλαδή μοιάζει να είναι δήγμα εντόμου πιο πολύ ή πχ ξεραμένο αίμα στην κορφή;

- Οι εργαστηριακές εξετάσεις ήταν άριστες εκτός από κάποιον δείκτη είπατε ανεβασμένο (ηωσινόφιλα) που μπορεί να υποκρύπτει αλλεργία, μπορεί και όχι και να είναι τυχαίο και αδιάφορο εύρημα, σωστά καταλαβάινω; Σας είπαν ότι σχετίζεται και με λοίμωξη ο δείκτης; Δε θυμάμαι αν γράψατε, πήρε αγωγή τοπικά στα σημεία κορτιζονούχα αλοιφή; Πως περιποιήστε τα σημεία; Πήρε άλλη αγωγή;

- Εμφανίζονται με κάποιο χρονικό μοτίβο ή άτακτα; Πχ βγαίνετε βόλτα, γυρνάτε και βλέπετε "τσίμπημα" (θα μπορούσε να έχει σχέση με το έξω;). Κοιμάται-ξυπνάει και βρίσκετε "τσίμπημα" (θα μπορούσε να έχει σχέση με το μέσα;). Κάθε μέρα βρίσκετε σε άλλο σημείο βλάβη; Ή "καθαρίζει" το σωματάκι του και ξανά εμφανίζονται;

- Στο κεφαλάκι μόνο (νομίζω είχατε γράψει για κεφαλάκι) ή και σε άλλα σημεία του σώματος εμφανίζονται; Είναι 2-3 ή πολλά; Σκόρπια ή συγκεντρωμένα;

- Τα ρουχάκια του είναι βαμβακερά; Το έχετε γυμνούλι, μόνο με την πάνα τώρα με τον καύσωνα; Ακουμπάει το δερματάκι του σε συνθετικά υφάσματα (συνθετικά λευκά είδη ή πχ σε υφασμάτινο στρωσίδι στο πάτωμα); Σας έχουν θίξει το ενδεχόμενο να το ενοχλεί κάτι στα συνθετικά υφάσματα/στα υφάσματα γενικά; 

- Το σαπούνι που πλένετε το μωρό το έχετε σκεφτεί; Έχετε αλλάξει εκεί μάρκα; Κάθε πόσο το πλένετε το μωρό; Εκτός από τοπικό σαπούνισμα όταν κάνει κακά που πάντα πρέπει να γίνεται, στο υπόλοιπο κορμάκι δεν χρειάζεται συχνό σαπούνισμα γιατί απομακρύνεται η φυσική λιπαρότητα και το προστατευτικό σμίγμα του δέρματος. Στα τσίσα μόνο νεράκι. Και για δρόσισμα-ντουζάκι με νερό μόνο. Ενυδάτωση του δέρματος με κάποιο προϊόν κάνετε; Να ξέρετε το αμυγδαλέλαιο (από βιολογικά) είναι κατάλληλο για μωρά και επίσης όταν το δέρμα έχει λαδάκι είναι πιο δύσκολο σε έντομο να τσιμπήσει (αν είναι έντομο).

- Ιδρώνει το παιδάκι; Έχετε παρατηρήσει τα προβληματικά σημεία να σχετίζονται με τον ιδρώτα;

- Έχετε κατοικίδια στο σπίτι; Φυτά εσωτερικού χώρου; Παπούτσια φοράτε στο σπίτι; Περνάτε από κήπο; Κάθεστε σε μπαλκόνι/βεράντα; Κουνούπια έχετε; Σίτες/κουνουπιέρα/υγρό αντικουνουπικό στο δωμάτιο;

- Το στρωματάκι του το λιάζετε στον ήλιο το πρωί; Και τα σεντονάκια ρουχαλάκια σιδέρωμα; Κανονικά δεν χρειάζεται λόγω της περιπτωσής σας  το λέω. Έχετε δοκομάσει για ένα διάστημα (συνεχόμενα) να κοιμάστε μαζί στο κρεβάτι σας ή σε καναπέ κρεβάτι ή κάπου αλλού για να διαπιστώσεται αν σχετίζεται με το στρώμα-τον χώρο;

- Εσείς είσαστε με το μωρό συνεχώς, όλο το 24ωρο; Ή έχει κι άλλον φροντιστή; Θα μπορούσε να σχετίζεται με αυτό; Εννοώ πχ να έρχεται άλλος φροντιστής ο οποίος να φέρει εν αγνοία του κάτι αυτός που να προκαλεί την κατάσταση.

 

(Με την ελπίδα κάτι από τα παραπάνω να σας προκαλέσει κάποια σκέψη και σας βοηθήσει κάπως)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, samsympan είπε:

Καλημέρα!

Διάβασα και τις άλλες σας δημοσιεύσεις στα άλλα topics.

Όχι φυσικά ότι θα κάνουμε διάγνωση οι μαμάδες από το διαδίκτυο αλλά μήπως κάποια πληροφορία σαν αυτή της @belleblue παραπάνω σας φανεί χρήσιμη. 

 

Επειδή οι πληροφορίες που δίνετε είναι σκόρπιες σε διαφορετικά topics και είναι κάπως πιο δύσκολο να καταλάβω την συνολική εικόνα, συγκεντρωτικά θα μπορούσατε να διευκρινήσετε:

- Η εικόνα ξεκίνησε όταν ήταν 4μηνών είπατε; Και τώρα πόσος καιρός έχει περάσει; Η εικόνα είναι ίδια ακριβώς;

- Είχατε γράψει αλλού σπυράκια με πύον. Λευκωπό υγρό εννοείτε; Γιατί το πύον υποδεικνύει ότι φλεγμένει κάτι. Είναι όντως εικόνα φλεγμονής στο σημείο; Οι γιατροί είπαν είναι πύον; Σπάει και βγαίνει ή αποροφάται; Αν φλεγμένει τότε θα είναι και επώδυνο το σημείο αλλά εδώ λέτε το παιδί δεν δυσφορεί από αυτό.

- Στο κέντρο γράφετε έχει μαύρη κεφαλή. Από την αρχή ή σπάει το σπυράκι και μετά; Δηλαδή μοιάζει να είναι δήγμα εντόμου πιο πολύ ή πχ ξεραμένο αίμα στην κορφή;

- Οι εργαστηριακές εξετάσεις ήταν άριστες εκτός από κάποιον δείκτη είπατε ανεβασμένο (ηωσινόφιλα) που μπορεί να υποκρύπτει αλλεργία, μπορεί και όχι και να είναι τυχαίο και αδιάφορο εύρημα, σωστά καταλαβάινω; Σας είπαν ότι σχετίζεται και με λοίμωξη ο δείκτης; Δε θυμάμαι αν γράψατε, πήρε αγωγή τοπικά στα σημεία κορτιζονούχα αλοιφή; Πως περιποιήστε τα σημεία; Πήρε άλλη αγωγή;

- Εμφανίζονται με κάποιο χρονικό μοτίβο ή άτακτα; Πχ βγαίνετε βόλτα, γυρνάτε και βλέπετε "τσίμπημα" (θα μπορούσε να έχει σχέση με το έξω;). Κοιμάται-ξυπνάει και βρίσκετε "τσίμπημα" (θα μπορούσε να έχει σχέση με το μέσα;). Κάθε μέρα βρίσκετε σε άλλο σημείο βλάβη; Ή "καθαρίζει" το σωματάκι του και ξανά εμφανίζονται;

- Στο κεφαλάκι μόνο ή και σε άλλα σημεία του σώματος εμφανίζονται;

- Τα ρουχάκια του είναι βαμβακερά; Το έχετε γυμνούλι, μόνο με την πάνα τώρα με τον καύσωνα; Ακουμπάει το δερματάκι του σε συνθετικά υφάσματα (συνθετικά λευκά είδη ή πχ σε υφασμάτινο στρωσίδι στο πάτωμα); Σας έχουν θίξει το ενδεχόμενο να το ενοχλεί κάτι στα συνθετικά υφάσματα/στα υφάσματα γενικά;

- Το σαπούνι που πλένετε το μωρό το έχετε σκεφτεί; Έχετε αλλάξει εκεί μάρκα; Κάθε πόσο το πλένετε το μωρό; Εκτός από τοπικό σαπούνισμα όταν κάνει κακά που πάντα πρέπει να γίνεται, στο υπόλοιπο κορμάκι δεν χρειάζεται συχνό σαπούνισμα γιατί απομακρύνεται η φυσική λιπαρότητα και το προστατευτικό σμίγμα του δέρματος. Στα τσίσα μόνο νεράκι. Και για δρόσισμα-ντουζάκι με νερό μόνο. Ενυδάτωση του δέρματος με κάποιο προϊόν κάνετε;

- Ιδρώνει το παιδάκι; Έχετε παρατηρήσει τα προβληματικά σημεία να σχετίζονται με τον ιδρώτα;

- Έχετε κατοικίδια στο σπίτι; Φυτά εσωτερικού χώρου; Παπούτσια φοράτε στο σπίτι; Περνάτε από κήπο; Κάθεστε σε μπαλκόνι/βεράντα; Κουνούπια έχετε; Σίτες/κουνουπιέρα/υγρό αντικουνουπικό στο δωμάτιο;

- Το στρωματάκι του το λιάζετε στον ήλιο το πρωί; Και τα σεντονάκια ρουχαλάκια σιδέρωμα; Κανονικά δεν χρειάζεται λόγω της περιπτωσής σας  το λέω.

- Εσείς είσαστε με το μωρό συνεχώς, όλο το 24ωρο; Ή έχει κι άλλον φροντιστή; Θα μπορούσε να σχετίζεται με αυτό; Εννοώ πχ να έρχεται άλλος φροντιστής ο οποίος να φέρει εν αγνοία του κάτι αυτός που να προκαλεί την κατάσταση.

 

(Με την ελπίδα κάτι από τα παραπάνω να σας προκαλέσει κάποια σκέψη και σας βοηθήσει κάπως)

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είμαι όλη μέρα με τ μωρό εγώ χωρίς κατοικίδια. Σιδέρωμα πλύσιμο με ειδικό απορρυπαντικό ( έχω κανει κ αλλαγή αλλά τπτ.) Τα εξανθήματα αυτά που είναι σαν τσίμπηματα εμφανίστηκαν 5 μέρες μετά τα πρώτα εμβόλια στη πλάτη κ μάλιστα πολλά στη πλάτη μόλις ήταν δηλ 2 μηνών. Πήγα όπως είπα σε πολλούς γιατρούς. Οι μισοί είπαν αλλεργία οι μισοί τσίμπημα. Οι εξετάσεις ανοσοσφαιρίνης δεν δείχνουν αλλεργία. Τα ηωσινόφιλα στην επανεξέταση έπεσαν αρκετά αλλά κ πάλι είναι αυξημένα. Αλλά είναι καλό ότι έπεσαν. Έχει βελτιωθεί η εικόνα απο.την άποψη ότι η πλάτη που είχε βγάλει καμία 20 άρια όταν ξεκίνησε δεν βγάζει τπτ πια. Μονο.τκτε έβγαλε .Το μωρό βγάζει στο κεφαλάκι πλέον πιο σπάνια βέβαια , κ καθημερινά χεράκια ποδαράκια και προσωπο.( Δηλ τα εκτεθείμενα πια σημεια.) Αλλά όσο το. Έχω γυμνό κοιλιά πλάτη δεν βγάζει.Πλέον τη μέρα βγάζει 4-8 Μαξ σύνολο άλλες μέρες δύο. Μόλις εμφανιστούν είναι ακριβώς σαν τσίμπημα. Είναι κόκκινο γύρω γύρω στη μέση διαφανοασπρο πομφο( όπως όταν μας τσιμπαει κουνουπι) και στο κέντρο μια Τρυπουλα . Η Κοκκινιλα περνάει σε 5 λεπτά κ μένει ένα μικρό σημάδι. Την άλλη μέρα γίνεται μαύρη η Τρυπουλα που έχει στο κέντρο και φεύγει τις επόμενες μέρες. Το έχω μόνο με πάνα και σταμάτησα εδώ και δύο μέρες να βάζω και κρέμα στο σώμα να δω πως θα πάει. Γενικά ναι ιδρώνει πανευκολα αλλά ποτέ δεν βλέπω κάτι πάνω του από τον ιδρώτα . Δηλ στη πλάτη θα έπρεπε να έβλεπα αν ήταν από το. Ιδρώτα αλλά δεν έχει τπτ. Όλα βαμβακερά τπτ συνθετικό είμαι πολύ προσεκτική σε αυτά ειδικά.Τον κάνω μπανάκι δύο φορές τη μέρα τώρα.δε βάζω κάτι πάνω στα τσίμπηματα - εξανθήματα καθώς σε δύο μέρες είναι οκ δεν θέλω να επιβαρύνω κάθε μέρα τ δέρμα του με κρέμες. Τ θέμα είναι ότι τ τα που τον έχω γυμνό συνεχίζει να μη βγάζει κοιλίτσα κ πλάτη τίποτα. Πλάτη έβγαλε μόνο στην αρχή της ιστορίας αυτής. Μετά ποτέ ξανά η μάλλον παρά πολύ σπάνια να βγάλει ένα δύο ανά δύο βδομάδες. Έχουμε κάνει και καλλιέργεια όλα αρνητικά. 

Σαπουνια έχω αλλάξει 3μαρκες. Γεμάτο το σπίτι αντικουνουπικα, cer8 και σιτες. Όχι φυτά εσωτερικού χώρου δεν εχω.Δεν καθόμαστε μπαλκόνι καθόλου. 

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν επειδή λόγω ευαισθησιών και το θέμα των σαπουνιών το έχω ψάξει πολύ (!), θα σου πρότεινα να πάρεις μόνο 

πράσινο σαπούνι σκληρό, πχ Αρκάδι σε νιφάδες

ή και μπάρα σαπουνιού πχ νομίζω υπάρχει ελληνική μάρκα. 

έχεις δοκιμάσει; υπάρχει συνταγή και μπορείς να το φτιάξεις μόνη σου να γίνει υγρό σαπούνι για να μην έχεις τη μπάρα.

κ αρχικά δε θα βάλεις κανένα αιθέριο έλαιο, μόνο το πράσινο σαπούνι.  αν το κάνεις σωστά γίνεται εντελώς σαν κρεμοσάπουνο. 

Πάμφτηνο!! θέλει ελάχιστη ποσότητα! Δεν θα ξανααγοράσεις κάτι παρά μόνο όταν μεγαλώσει το παιδί σου που θα πάει 4-5- 6-7 ετών που δεν φτάνουν τέτοια σαπούνια καθώς το λίπος που βγάζουν είναι πολύ περισσότερο κ θέλει πιο δυνατό σαπούνι. 

 

Πολύ καιρό χρησιμοποιούσα τέτοιο, αντί τα ακριβά  castile soap που μπορούσες να τα παραγγείλεις από το iherb. 

Αν έχεις οικονομικά δυνατότητα, τότε παράγγειλε αυτά, είναι φανταστικά.   castile soap ειναι ο αγγλικός όρος για υγρό πράσινο σαπούνι δηλαδη που δεν εχει χημικά.  υπαρχει μια εταιρεία dr. woods? κάπως έτσι. https://www.amazon.com/Dr-Woods-Almond-Castile-Ounce/dp/B000X2FPXC?th=1 

 είδα ότι πλέον υπάρχει και εταιρεία εδώ που λέγεται dr brοons κατι τετοιο?

εμείς είχαμε το dr woods φανταστικό...  

όμως όπως σου είπα κάνεις δουλειά μια χαρά με το πράσινο

 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

On 22/7/2023 at 9:57 ΜΜ, Mar_mar είπε:

Δηλ εκείνοι αν έρθουν στο χώρο μπορούν να καταλάβουν αν υπάρχει κάτι? 

όχι αλλά αν δείξεις σπυράκια στο δέρμα μωρού θα ξέρει αν ανήκουν σε κάτι που γνωρίζει εκείνη/εκείνος. 

 

αν είχες δείγματα ή κακάκια από έντομα ναι βγάλε τα φωτογραφία και τα δείχνεις επίσης.  και μόνο κάποιες μαύρες τελείες στους τοίχους είναι αυγά από έντομα κάποιες φορές. βγάλε φωτογραφίες δες κάτω από τα στρώματα και στις γωνίες και βγάλε φωτό οτιδήποτε δεν ανήκει στην ύφανση.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, belleblue είπε:

λοιπόν επειδή λόγω ευαισθησιών και το θέμα των σαπουνιών το έχω ψάξει πολύ (!), θα σου πρότεινα να πάρεις μόνο 

πράσινο σαπούνι σκληρό, πχ Αρκάδι σε νιφάδες

ή και μπάρα σαπουνιού πχ νομίζω υπάρχει ελληνική μάρκα. 

έχεις δοκιμάσει; υπάρχει συνταγή και μπορείς να το φτιάξεις μόνη σου να γίνει υγρό σαπούνι για να μην έχεις τη μπάρα.

κ αρχικά δε θα βάλεις κανένα αιθέριο έλαιο, μόνο το πράσινο σαπούνι.  αν το κάνεις σωστά γίνεται εντελώς σαν κρεμοσάπουνο. 

Πάμφτηνο!! θέλει ελάχιστη ποσότητα! Δεν θα ξανααγοράσεις κάτι παρά μόνο όταν μεγαλώσει το παιδί σου που θα πάει 4-5- 6-7 ετών που δεν φτάνουν τέτοια σαπούνια καθώς το λίπος που βγάζουν είναι πολύ περισσότερο κ θέλει πιο δυνατό σαπούνι. 

 

Πολύ καιρό χρησιμοποιούσα τέτοιο, αντί τα ακριβά  castile soap που μπορούσες να τα παραγγείλεις από το iherb. 

Αν έχεις οικονομικά δυνατότητα, τότε παράγγειλε αυτά, είναι φανταστικά.   castile soap ειναι ο αγγλικός όρος για υγρό πράσινο σαπούνι δηλαδη που δεν εχει χημικά.  υπαρχει μια εταιρεία dr. woods? κάπως έτσι. https://www.amazon.com/Dr-Woods-Almond-Castile-Ounce/dp/B000X2FPXC?th=1 

 είδα ότι πλέον υπάρχει και εταιρεία εδώ που λέγεται dr brοons κατι τετοιο?

εμείς είχαμε το dr woods φανταστικό...  

όμως όπως σου είπα κάνεις δουλειά μια χαρά με το πράσινο

 

 

 

 

Το Αρκάδι χρησιμοποιω τώρα. Οκ θα τ ψάξω! Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...