Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είναι η ομοιοπαθητική φαινόμενο placebo ;


Recommended Posts

ΜΑΡΙΑΛ 2

 

δοκίμασες ποτέ τα ανθοϊαματα !????

μα την παναγία κανουν καλο

ο Dr Edward Bach ελεγε για να θεραπεύσεις μια ασθένειά πρέπει να θεραπεύεσεις το ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ (που σε κυριεύει ) που την προκαλει !

 

εγω ακόμα την παλεύω

εσυ ;

 

rescue power!! ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!

like!like! ARIA !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 950
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

άσχετο, τι είναι τα ανθοιάματα?

όντως βοηθούν στον πονοκέφαλο? απλό ή ημικρανία?

εγώ πλέον σταμάτησα να χαπακώνομαι, ότι και να κάνω η ημικρανία ακάθεκτη, αν δεν κάνει τον κύκλο της, παίρνω κανένα depon ή panadol πιο πολύ για ψυχολογικούς λόγους, κάτι λέμε για placebo, έτσι κι εγώ

 

Τα ανθοϊάματα Μπαχ (Bach Flower Remedies) είναι μιαεναλλακτική μέθοδος θεραπείας, την οποία ανακάλυψε ο Άγγλος γιατρός Έντουαρντ Μπαχ, στις αρχές του 20ου αιώνα. Παρασκευάζονται από 38 διαφορετικά λουλούδια της Αγγλίας και είναι τελείως ακίνδυνα, χωρίς καμία παρενέργεια ή αλληλεπίδραση με άλλα φάρμακα ή ουσίες.Έτσι μπορεί να τα πάρει καθένας (ακόμα και μωρά και ζώα), αρκεί να βρει ποια από τα 38 ταιριάζουν στην δική του περίπτωση.

Τα ιάματα Μπαχ ανήκουν στις ενεργειακές θεραπείες. Σύμφωνα με τους θεραπευτές και όσους τα χρησιμοποιούν, θεραπεύουν το νοητικό και συναισθηματικό μέρος του ατόμου και γι'αυτό κατόπιν μπορούν να θεραπεύσουν και το φυσικό σώμα, αφού οι αιτίες των περισσότερων ασθενειών βρίσκονται σ' εκείνα τα επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

διαβάστε το άρθρο λέει όλα τα κακώς κείμενα της ομοιοπαθητικής εξαιρετικά όμορφα βιβλιογραφημένα:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%80%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE

 

μεταφέρω αποσπασμα:

 

''H κριτική της κλασικής ιατρικής απέναντι στην ομοιοπαθητική υπήρξε σταθερή και σκληρή. Εστιάζει εν γένει στο γεγονός πως καμία από τις βασικές αρχές της δεν αποτελεί έναν αυστηρό επιστημονικό νόμο, ικανό να ελεγχθεί στα πλαίσια της επιστημονικής μεθοδολογίας που υπακούουν η κλασική ιατρική και άλλες επιστήμες ή στην απουσία ενός καλά ορισμένου μηχανισμού που να εξηγεί τη θεραπευτική δύναμη που της αναγνωρίζουν οι υποστηρικτές της. Επιπλέον, οι αρχές της δεν εμφανίζουν λογική συνάφεια μεταξύ τους. Για αυτούς τους λόγους, η ομοιοπαθητική χαρακτηρίζεται ενίοτε ως ψευδοεπιστήμη ή «παθολογική επιστήμη» ''

 

Για να μην αφήνουμε εκκρεμότητες, σαν απάντηση στο παραπάνω παραθέτω το εξής http://www.whale.to/a/wikipedia.html

 

Πολλά μπορείτε επίσης να διαβάσετε εδώ από τον μετρημένο Γ. Βυθούλκα (βραβεύτηκε, τυχαίο; ) από τα οποία το πρώτο λινκ σε άρθρο του 1995 μας βοηθάει να κατανοήσουμε γιατί υπάρχουν πολλές αντιδράσεις σαν τις δικές σου στην ομοιοπαθητική.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ είδα σε επανάληψη στη ΝΕΤ αυτή την εκπομπή!

http://www.koutipandoras.gr/?p=4147

Δείτε προσεκτικά κι ύστερα συζητάμε για τα placebo και τις έρευνες κλπ, κλπ. Σημειωτέον, οι γιατροί που εμφανίζονται είναι όλοι γιατροί της κλασικής ιατρικής και όχι όποιοι κι όποιοι!

Να προλάβω επίσης όποιον θεωρήσει off topic το γεγονός ότι η εκπομπή ασχολείται με τα φάρμακα και όχι την επιστημονικότητα της κλασικής ιατρικής, λέγοντας ότι κατά τη γνώμη μου η επιστημονικότητα πλήττεται εξαιρετικά σοβαρά όταν η έρευνα και η βιβλιογραφία "πουλιούνται κι αγοράζονται"...

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω αυτό το ποστ για τον κάθε δύσπιστο(το δανείστηκα από το άλλο τόπικ):

 

 

 

*_ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ:_*

 

Παρακαλώ όλες τις μαμάδες και τους μπαμπάδες

που διαβάζουν αυτή την στιγμή αυτό το τόπικ

 

να μαζέψουν όλες τις AUGMENTIN αντιβιώσεις

που τυχόν έχουν στο σπίτι τους και να μου τις φέρουν!!

 

Δεκτές και άλλες αντιβιώσεις (Αmoxil, Klaricid, Ceclor)

 

ΕΠΕΙΓΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!

 

Τις έχω ΑΜΕΣΑ-ΑΜΕΣΟΤΑΤΑ ΑΝΑΓΚΗ......

.............................

......................

................

.............

.........

......

...

 

 

......πρέπει ΝΑ ΛΟΥΣΩ ΤΟΝ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ........

..............ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΩΣ ΤΑ ΝΥΧΙΑ !!!!!!!

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

(για να μην πω και τίποτα χειρότερο και φάω κάρτα!!!!!)

 

 

Σήμερα πήγαμε στην καινούργια μας παιδίατρο (και ομοιοπαθητικό)

η οποία κοίταξε εξονυχιστικά τα αυτάκια της μικρής

 

τα οποία όχι μόνο δεν έπαθαν ρίξη τυμπάνου :roll:

(όπως μας τρομοκρατούσε ο συμβατικός παιδίατρος οτι θα παθαίναμε

εαν δεν πάρουμε την αντιβίωση)

 

αλλά δεν είχε καμία μα καμία ένδειξη ωτίτιδας!!!!

 

*ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΑ *

*ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΨΟΥΛΑ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΥ!!!!!!*

 

 

Τέλος!!!!

 

Εγώ πλέον δεν έχω ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ

ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ για την ομοιοπαθητική!

 

Και ΣΚΥΛΟΜΕΤΑΝΙΩΝΩ που τόσο καιρό

δίσταζα και καθυστερούσα να την αρχίσω

και έφαγε το καημένο το παιδί ΑΣΚΟΠΑ και ΑΔΙΚΑ τόσες αντιβιώσεις!!! :(

 

 

Τέλοσπάντων...

 

Κάλλιο αργά παρά ποτέ!!!!

***************

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=67647&goto=newpost

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας παραθέτω αυτό το ποστ για τον κάθε δύσπιστο(το δανείστηκα από το άλλο τόπικ)

***************

 

 

Bobolinos, το διάβασα επ' ευκαιρία το τόπικ στο οποίο αναφέρεσαι... Τις τελευταίες 5-6 σελίδες που δεν είχα διαβάσει τώρα τελευταία.

 

Μπορώ να σου πω ότι διαβάζοντας, εγώ προσωπικά πείστηκα ακριβώς για το αντίθετο... Και μάλιστα πίστευα ότι μ' αυτά που αναφέρονταν εκεί, κάποιος που θα το διάβαζε θα καταλάβαινε τα ίδια που κατάλαβα κι εγώ.

 

Δεν θέλω να πω παραπάνω, γιατί σέβομαι τις επιλογές σου και δεν θέλω να θείξω πράγματα που επέλεξες να πιστεύεις.

 

Απλά, τελικά κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις, όπως όλοι γνωρίζαμε άλλωστε.;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

marandnik συγνώμη κιόλας αλλά αφού διάβασες άπό τις βασικες σελίδες τι σ'έκανε να πειστείς για το αντίθετο αφού το μέλος μας εδώ αναφέρει για το θετικό αποτέλεσμα της αγωγής που έκανε για το αυτάκι του παιδιού του και μία εντελώς διαφορετική διάγνωση που της έδωσε ο 2 παιδίατρος.

Δεν θέλω να πείσω κανέναν για αυτό που ακολουθώ εγώ αλλά όταν έχεις αποτελέσματα από κάποιον που ήταν δύσπιστος στην αρχή και βλέπεις πως αλλάζει στάση και απόψη δε γίνεται να μην δεις πως υπάρχει όντως θεραπεία με άλλο τρόπο.

Και πάλι αναφέρω χωρίς να θέλω να 'ρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει την ομοιοπαθητικη σε μενα προσωπικα και θεωρω οτι ειναι παρα πολυ καλη εμενα με βοηθησε παντως και την ακολουθησα και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου!!!! αν δεν δοκιμασεις και μιλαω γενικα μην κρινεις....κι αν ποτε χρειαζοταν θα την εφαρμοζα και στο παιδι μου...

Link to comment
Share on other sites

marandnik συγνώμη κιόλας αλλά αφού διάβασες άπό τις βασικες σελίδες τι σ'έκανε να πειστείς για το αντίθετο αφού το μέλος μας εδώ αναφέρει για το θετικό αποτέλεσμα της αγωγής που έκανε για το αυτάκι του παιδιού του και μία εντελώς διαφορετική διάγνωση που της έδωσε ο 2 παιδίατρος.

Δεν θέλω να πείσω κανέναν για αυτό που ακολουθώ εγώ αλλά όταν έχεις αποτελέσματα από κάποιον που ήταν δύσπιστος στην αρχή και βλέπεις πως αλλάζει στάση και απόψη δε γίνεται να μην δεις πως υπάρχει όντως θεραπεία με άλλο τρόπο.

Και πάλι αναφέρω χωρίς να θέλω να 'ρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν.

 

και εμεις μια απο τα ιδια...ο 5 μηνων γιος μας αν δεν επαιρνε αντιβιωση -συμφωνα με διαγνωση κλασικου γιατρου- θα ειχαμε τεραααστιο προβλημα, ανεφερε ο,τι θες για να μας τρομοκρατησει...εν μερει βεβαια τα καταφερε, διοτι το ιδιο απογευμα ειχαμε για πρωτη φορα παει σε ομοιοπ. ισα ισα για να γνωριστουμε, να ακουσουμε μια αλλη αποψη...εκεινη την ωρα ημασταν καλα....τελοσπαντων το παιδι ψηνοταν στην κυριολεξια, με ενα κατακοκκινο τυμπανο και φουλ υγρο...ειπαμε να το δοκιμασουμε-ενας θεος ξερει εκεινο το βραδυ αν κοιμηθηκα και ποσα χρονια εχασα απο την αγωνια μου-τελικα ο μικρος μας κερδισε την πρωτη του μαχη!!! και σε εμας με μια καψουλιτσα περασε...ουτε ο ιδιος-ο συμβατικος-γιατρος δεν το πιστευε....μετα απο δυο μερες βηχας πολυς...εισπνεομενο ειπε ξανα ο συμβατικος γιατρος...παλι με καψουλιτσα τη βγαλαμε και ο βηχας περασε εντελως διχως τιποτε αλλο.....μετα αρρωστησε η κορη μας.....αντε και εκει πυρετος, βηχας τρελος, περασε και αυτο με τις καψουλιτσες της....εμενα μου εφτασε αυτο!!!!ειδα αποτελεσμα και μου φτανει που τα παιδακια μου δεν πηραν αντιβιωση!!!και εγω ημουν καπως δυσπιστη στην αρχη...νομιζω για να πειστεις πρεπει να το βιωσεις..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μελέτησα το ζωντανό αυτό φόρουμ και βρίσκω παντού θέματα σχετικά με την ομοιοπαθητική. Αντί να απαντάω στο καθένα σκέφτηκα να παραθέσω εδώ τον προβληματισμό μου γιατί θεωρώ ότι λείπει μια κριτική και νηφάλια θεώρηση του θέματος. edit admin

Συν τοις άλλοις προτείνω απλό πείραμα για όποιον θέλει να δοκιμάσει και μόνος/η του. Εγώ το έκανα και είμαι 100% σίγουρος ότι τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα

είναι placebo. Αυτό δεν σημαίνει ότι η ομοιοπαθητική είναι άχρηστη, απλά ότι δεν πρέπει να την συγχέουμε με την ιατρική. Εντάσσεται καλύτερα στις ψυχολογικές μεθόδους βοήθειας όπως πχ η προσευχή ή ο εκκλησιασμός.

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα μελέτησα το ζωντανό αυτό φόρουμ και βρίσκω παντού θέματα σχετικά με την ομοιοπαθητική. Αντί να απαντάω στο καθένα σκέφτηκα να παραθέσω εδώ τον προβληματισμό μου γιατί θεωρώ ότι λείπει μια κριτική και νηφάλια θεώρηση του θέματος. edit admin

 

Συν τοις άλλοις προτείνω απλό πείραμα για όποιον θέλει να δοκιμάσει και μόνος/η του. Εγώ το έκανα και είμαι 100% σίγουρος ότι τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα

είναι placebo. Αυτό δεν σημαίνει ότι η ομοιοπαθητική είναι άχρηστη, απλά ότι δεν πρέπει να την συγχέουμε με την ιατρική. Εντάσσεται καλύτερα στις ψυχολογικές μεθόδους βοήθειας όπως πχ η προσευχή ή ο εκκλησιασμός.

 

Δεν ξέρω για ποιο λόγο τα έχεις τόσο με την ομοιοπαθητική, αλλά σίγουρα δεν σου έτυχε ποτέ να έχεις χρόνια ασθένια φίλε! Δεν σου έτυχε να έχεις πάρει φάρμακα με τη σέσουλα για χρόνια ολόκληρα και να μη βλέπεις καμμιά αλλαγή και ούτε σου έτυχε να πέσεις στο κρεβάτι με φρικτούς πόνους σε όλες τις κλειδώσεις και να μην μπορείς να σηκωθείς! Όπως φαίνεται ήσουν πάντα υγιής! Εγώ λοιπόν που δεν είχα την ίδια τύχη με σένα και που επίσης δεν πιστεύω σε τίποτε άλλο πέρα από την επιστήμη (δεν προσευχήθηκα, δεν ψυχανεμίστηκα, ακολούθησα όλες τις αγωγές, όλων των γιατρών και πάλεψα πολύ ενάντια στην ασθένειά μου για πολλά χρόνια) σου λέω ότι μόνο με την ομοιοπαθητική σηκώθηκα από το κρεβάτι! Την ξεκίνησα ως έσχατη λύση, (αφού το μόνο που μου έμενε πλέον να κάνω ήταν η χημειοθεραπεία) και μάλιστα μην πιστεύοντας ότι θα φέρει αποτέλεσμα, γιατί όπως σου είπα είχα δοκιμάσει βαρβάτες αγωγές και αποτέλεσμα μηδέν! Κι όμως, είναι η μόνη θεραπεία που με έκανε καλά! Δεν ξέρω αν είναι επιφανειακή, δεν ξέρω αν είναι προσωρινή, ξέρω μόνο ότι ξαναπερπατάω και ξανακουνώ τα χέρια μου! Ο χρόνος θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Αφού το μελέτησες το φόρουμ θα είχες δει ότι έχεις συζητηθεί εκτενώς το θέμα

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=81548&highlight=placebo

(και πολλές φορές μάλιστα)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειμαι διστακτικη με την ομοιοπαθητικη, αλλα ξεκινησα σιγα σιγα να τη δοκιμαζω. περιμενω να δω αποτελεσματα.... Σχετικα με το αν ειναι placebo ή αυθυποβολη, λιγο με νοιαζει, γιατι ο σκοπος ειναι να θεραπευτει κατι. Αν θεραπευτει λογω αυθυποβολης...και παλι επιτυχια ειναι! Καμια σχεση με προσευχη και εκκλησιασμο....δε βλεπω τον παραλληλισμο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειμαι διστακτικη με την ομοιοπαθητικη, αλλα ξεκινησα σιγα σιγα να τη δοκιμαζω. περιμενω να δω αποτελεσματα.... Σχετικα με το αν ειναι placebo ή αυθυποβολη, λιγο με νοιαζει, γιατι ο σκοπος ειναι να θεραπευτει κατι. Αν θεραπευτει λογω αυθυποβολης...και παλι επιτυχια ειναι! Καμια σχεση με προσευχη και εκκλησιασμο....δε βλεπω τον παραλληλισμο.

 

Συμφωνώ μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Η ανταλλαγή απόψεων στο άλλο thread νομίζω δείχνει το επίπεδο μπερδέματος αρκετά καλά. Μερικοί νομίζουν ότι η ομοιοπαθητική έχει να κάνει με βότανα (καμία σχέση), άλλοι την μαντρώνουν στα εναλλακτικά γενικώς (καμία σχέση με ρεφλεξολογία ή βελονισμό βέβαια). Όποτε τους βολεύει (όσους είναι υπέρ) είναι διεθνής συνωμοσία των φαρμακευτικών το γεγονός ότι δεν έχει βγει ούτε μια σωστή επιστημονική έρευνα που να υποστηρίζει την ομοιοπαθητική. Και πάνω από όλα μεμονωμένες ιστορίες τύπου "α, εμένα με έσωσε."

 

Η υγεία όμως δεν είναι προσωπική υπόθεση, είναι κοινωνική συμφωνία. Με την ίδια λογική να μην έχουμε κοινή ύλη στο σχολείο, να διδάσκει ο κάθε δάσκαλος ότι του κατέβει. Και σε είκοσι χρόνια να λέμε "α, το δικό μου παιδί πάντως μια χαρά βγήκε τελικά!"

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διάβασα πολύ προσεκτικά ολόκληρο το προηγούμενο thread συζήτησης και μένουν αναπάντητα τα εξής ερωτήματα:

1. Πως διασφαλίζετε η ποιότητα και το περιεχόμενο των ομοιοπαθητικών σκευασμάτων; Αφού από επιστημονικής άποψης τα δυναμοποιημένα δεν έχουν τίποτα (δεν υπάρχει ανιχνεύσιμο ίχνος περιεχόμενου με οποιοδήποτε υπάρχον μετρητικό) ο ΕΟΦ πρέπει ή δεν πρέπει να τα εγκρίνει; Και αν τα εγκρίνει, ως τι να τα εγκρίνει; Πως να πιστοποιήσει ότι είναι arsenicum οτιδήποτε ή βαλεριάνα το άλλο;

2. Πως διασφαλίζεται η ποιότητα όσων ασκούν την ομοιοπαθητική; Αφού δεν υπάρχει πουθενά επιστημονική έρευνα που να υποστηρίζει οποιαδήποτε αποτελεσματικότητά της πρέπει να μπορούν να ονομάζονται "γιατροί" αυτοί που την ασκούν; Μήπως μπερδεύει τον κόσμο να έχουν το ίδιο όνομα με όσους ασκούν την κλασσική ιατρική;

3. Πως μετριέται η επιτυχία ή αποτυχία της ομοιοπαθητικής σε διάφορες παθήσεις; Ας πούμε ότι είναι καλή για δερματικά αλλά παντελώς άχρηστη στον καρκίνο. Αλλά πας εσύ με καρκίνο και σου παίρνουν επί χρόνια τα λεφτά δίνοντάς σου...νεράκι. Τι μηχανισμούς έχει αυτή η "επιστήμη" για να ελέγξει τα αποτελέσματα ή να αλλάξει τις μεθόδους της; Αλλιώς μένουμε με ότι έγραψε κάποιος πριν διακόσια χρόνια όπως κουτσά στραβά του ήρθαν;

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο σημαντικό σκέλος παρανόησης έχει να κάνει με την διαδικασία εξαγωγής συμπερασμάτων. Όλοι εντυπωσιάζονται από τις πολλές ερωτήσεις των ομοιοπαθητικών γιατρών, ειδικά στην πρώτη συνεδρία. (Έχω κάνει 2-3 φορές παρεπιπτόντως και ο ίδιος.)

 

Σας συνιστώ να δείτε από κοντά αυτά τα προγράμματα που χρησιμοποιούν και θα φρίξετε. Υπάρχουν 16 σκευάσματα αν σας “ενοχλούν οι κακές ειδήσεις”, ενώ αν έχετε “παιδιάστικη συμπεριφορά” προτείνονται άλλα δέκα! 18 ομοιοπαθητικά “φάρμακα” προτείνονται για όσους “δεν έχουν ανοχή στις διαφωνίες”. Αν δαγκώνετε το ποτήρι όταν πίνετε…ε, αυτό κάτι λέει για εσάς! Αν σας φαίνεται σκληρό το στρώμα του κρεβατιού ούτε λίγο ούτε πολύ 31 διαφορετικά φάρμακα μπορεί να σας βοηθήσουν.

 

Ναι, έχει δίκιο μια κυρία στο άλλο thread που συγκρίνει την ομοιοπαθητική με την αστρολογία! Την επόμενη φορά που θα πάτε στον/στην ομοιοπαθητικό σας, κοιτάξτε ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιεί και διαβάστε λίγο πιο προσεκτικά. Θα παρατηρήσετε ότι - όπως ακριβώς και στην αστρολογία - πολλά από τα "συμπτώματα" τελικά δεν εφαρμόζουν ακριβώς σε εσάς ακόμα και έτσι γενικόλογα που είναι γραμμένα. Απλά αυτά σκέφτηκε να μην σας τα αναφέρει όταν βρήκε "τον τύπο σας"!

 

ΥΓ Έχω εγκαταστήσει και δοκιμάσει τα δυο πιο συνηθισμένα προγράμματα που χρησιμοποιούνται διεθνώς για αυτή την δουλειά. (Αν και όλα πάνω κάτω παρόμοιες βάσεις δεδομένων χρησιμοποιούν.)

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

Ο χρόνος θα δείξει...

 

Είναι ενδιαφέρον ότι εδώ και διακόσια χρόνια οι υπέρμαχοι της ομοιοπαθητικής όλο ΘΑ αποδείξουν την αποτελεσματικότητά της. Κάτι σαν την δευτέρα παρουσία ένα πράγμα... :wink:

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το αν ειναι placebo ή αυθυποβολη, λιγο με νοιαζει, γιατι ο σκοπος ειναι να θεραπευτει κατι. /QUOTE]

 

Αν είναι placebo τα λεγόμενα φάρμακα της ομοιοπαθητικής τότε πρέπει να ενταχθεί σε νομικό πλαίσιο ψυχολογικής υποστήριξης ή θρησκείας. Σαν κοινωνία χρειαζόμαστε νόμους για να συννενοούμαστε και να ελέγχουμε κάπως τέτοια θέματα. Οι κανονισμοί για τα φάρμακα και τα τρόφιμα είναι αυστηροί (δες τι γίνεται αν κάνουν κάνα λάθος σε μωρουδιακές τροφές!) για να μας προστατεύουν.

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

Θα επαναλάβω αυτό που είχα πει και στο θέμα placebo, προσωπικά δεν έχω πεισθεί για την επιστημονικότητα της ομοιοπαθητικής και μάλλον δεν θα την επέλεγα. Βέβαια ακούω και εγώ πολλούς (εκτός φόρουμ) που την ακολουθούν και μάλιστα με πολύ καλά αποτελέσματα...

Η ερώτηση μου τώρα: Δεν έχει ο καθένας μας το δικαίωμα να επιλέξει την θεραπεία που θεωρεί καλύτερη για τον εαυτό του? Μπορούμε για παράδειγμα να αναγκάσουμε ακόμα και έναν καρκινοπαθή να ακολουθήσει την θεραπεία που προτείνει η ιατρική? νομίζω πως όχι...οπότε ο καθένας πράττει ελεύθερα ότι νομίζει καλύτερο για τον εαυτό του και για το παιδί του

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως ο καθένας επιλέγει για τον εαυτό του ΑΛΛΑ:

 

1. Αν θέλουμε να επιτηρεί κάποιος οργανισμός τα σκευάσματα που πουλιούνται (το πληρώνουμε όλοι αυτό) πρέπει να ορίσουμε τους κανόνες.

2. Αν κάποιοι πρεσβεύουν κάτι ανακριβές (πχ ότι η κλασσική ιατρική "ευθύνεται" για ένα σωρό κακά) έχει επίπτωση στην υγεία όλων μας. (πχ αν δεν εμβολιάζονται για οτιδήποτε επειδή τους έχει γίνει πλύση εγκεφάλου.)

 

ΔΕΝ είναι προσωπική υπόθεση η υγεία όταν έχουμε κοινό κουμπαρά και θέλεις να μπαίνεις στο ίδιο λεωφορείο/μετρό με εμένα! Κοινωνία=κανόνες=νόμοι. Πες μου εσύ τι νόμους θα πρότεινες για να περιληφθεί μια σχολή θεραπείας σαν την ομοιοπαθητική.

 

Ειδικά σε θέματα υγείας, είμαστε όλοι επιρρεπείς στους τσαρλατάνους όταν μας πονάει κάτι ή δεν βλέπουμε λύση.

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως ο καθένας επιλέγει για τον εαυτό του ΑΛΛΑ:

 

1. Αν θέλουμε να επιτηρεί κάποιος οργανισμός τα σκευάσματα που πουλιούνται (το πληρώνουμε όλοι αυτό) πρέπει να ορίσουμε τους κανόνες.

Αυτή την δουλεια δεν κάνει ο ΕΟΦ? Διορθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω πως όποιο σκεύασμα πωλείται στα φαρμακεία έχει την έγκρισή του. Επίσης όποιος είναι γιατρός έχει την αντίστοιχη άδεια από τον ιατρικό σύλλογο, σωστά? Τώρα αν εγώ πάρω αντί για φάρμακο χαμομηλάκι ή φασκόμηλο επειδή μου το είπε ένας άσχετο δεν φταίει ούτε ο ΕΟΦ ούτε ο ιατρικός συλλογος

2. Αν κάποιοι πρεσβεύουν κάτι ανακριβές (πχ ότι η κλασσική ιατρική "ευθύνεται" για ένα σωρό κακά) έχει επίπτωση στην υγεία όλων μας. (πχ αν δεν εμβολιάζονται για οτιδήποτε επειδή τους έχει γίνει πλύση εγκεφάλου.)

 

ΔΕΝ είναι προσωπική υπόθεση η υγεία όταν έχουμε κοινό κουμπαρά και θέλεις να μπαίνεις στο ίδιο λεωφορείο/μετρό με εμένα! Κοινωνία=κανόνες=νόμοι. Πες μου εσύ τι νόμους θα πρότεινες για να περιληφθεί μια σχολή θεραπείας σαν την ομοιοπαθητική.

 

Ειδικά σε θέματα υγείας, είμαστε όλοι επιρρεπείς στους τσαρλατάνους όταν μας πονάει κάτι ή δεν βλέπουμε λύση.

Πολλοί μπορεί να έχουν την γνώμη ότι τα εμβόλια είναι επικίνδυνα, κανένας δεν μπορεί να αλλάξει την προσωπική γνώμη κάποιου. Δεν μπορεί να του απαγορεύσει να συζητά και να υπερασπίζεται την άποψή του αλλά ούτε και να τον βάλει με το ζόρι να κάνει εμβόλια...

Σε επίπεδο πολιτείας ή ιατρικής κοινότητας πιστεύεις πως αναφέρονται ανακρίβειες?

Link to comment
Share on other sites

ΒΔΕΝ είναι προσωπική υπόθεση η υγεία όταν έχουμε κοινό κουμπαρά και θέλεις να μπαίνεις στο ίδιο λεωφορείο/μετρό με εμένα! Κοινωνία=κανόνες=νόμοι.

 

κι αφου μπαινουμε στο ιδιο λεωφορειο/μετρο κι εσυ εισαι εμβολιασμενος τι σε νοιαζει δηλαδη που εγω δεν ειμαι???εκτος εαν δεν εισαι σιγουρος για την αποτελεσματικοτητα των εμβολιων και των φαρμακων..

και απο οτι συμβαινει γυρω σου, εσυ τα εχεις βαλει με την ομοιπαθητικη???

το γεγονος οτι υπαρχουν χιλιαδες μεταναστες (δεν εχω κατι μαζι τους) που δεν ξερουν καν τι ειναι το εμβολιο και χρησιμοποιουν το ιδο λεωφορειο/μετρο με εσενα ,δεν σε ενοχλει? η ομοιοπαθητικη σε πειραξε?

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η επιστημονική κοινότητα έχει ένα μηχανισμό για να εξετάζει νέες πληροφορίες. Όταν ένας Γάλλος ερευνητής ισχυρίστηκε ότι βρήκε αποδείξεις για την "μνήμη" του νερού πήγαν αμέσως ολόκληρη ομάδα επιστημόνων να εξετάσει το πείραμα. Γιατί ήταν αντίθετο το αποτέλεσμα με όλο τον ως τώρα όγκο γνώσης στο θέμα. (Βεβαίως διαπιστώθηκε ότι είχε εκτελέσει λάθος το πείραμα τελικά...)

 

Ο ΕΟΦ δεν μπορεί να πιστοποιήσει τα ομοιοπαθητικά "φάρμακα" γιατί δεν έχουν τίποτα μέσα! Μπορεί μόνο να πιστοποιήσει ότι δεν σου κάνουν ζημιά. Εξίσου θα μπορούσε να πιστοποιήσει όμως και ότι ένα μπουκάλι νερό δεν σου κάνει ζημιά.

 

Οι ομοιοπαθητικοί "γιατροί" στις πιο πολλές χώρες (και στην Ελλάδα ανεπίσημα, σύντομα και επίσημα) δεν είναι σπουδαγμένοι γιατροί. Αν έχουν τελειώσει "κανονική" ιατρική ή όχι είναι δευτερεύον γιατί ως προς την ομοιοπαθητική που ασκούν δεν υπάρχει πλαίσιο ελέγχου.

 

Υπάρχει αντικειμενικά "λάθος" ιατρική απόφαση. (Άλλο αν το λόμπι των γιατρών σπάνια καταδικάζει συνάδελφο...) Αντικειμενικά "λάθος" ομοιοπαθητική απόφαση ποιά είναι; Εδώ μου λέει ο ομοιοπαθητικός ότι 7 χρόνια δεν του έχουν βρει λύση αυτουνού. Και ο "δάσκαλός" του ακόμα ψάχνει λύσεις στα δικά του θέματα υγείας!

 

Μην συγκρίνουμε ανόμοια μεγέθη. Άλλο αν υπάρχουν παραθυράκια στην ιατρική ή στην επιστήμη (στον τρόπο που εκδίδονται τα papers πχ) και άλλο να βγαίνει όποιος θέλει και να θέλει να τα γκρεμίσει όλα επειδή δεν τον συμφέρει. Με την ίδια λογική και το "μάτι" μπορεί να υπάρχει σαν ιατρικός κλάδος!

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

το γεγονος οτι υπαρχουν χιλιαδες μεταναστες (δεν εχω κατι μαζι τους) που δεν ξερουν καν τι ειναι το εμβολιο και χρησιμοποιουν το ιδο λεωφορειο/μετρο με εσενα ,δεν σε ενοχλει? η ομοιοπαθητικη σε πειραξε?

 

Ακριβώς! Για αυτό υπάρχουν και νόμοι πχ ότι όλα τα παιδιά πρέπει να εμβολιάζονται πριν πάνε σχολείο. Ή ότι οι νόμιμοι μετανάστες περνάνε από έλεγχους και εμβολιασμούς.

Μονογονεική φάση, 3 παιδιά, πατέρας με επιμέλεια, σπάνιο φρούτο αλλά το ευχαριστιόμαστε

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...