Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άρνηση του μπιμπερό


litsar

Recommended Posts

πολυ ατυχοι τελικα οι αντρες......δε χαιροντε τιποτα...ουτε το παιδι να κουνιεται οταν ειναι ακομα εμβρυο ,ουτε τη στιγμη της γεννας,ουτε το θηλασμο...επιμενω να αρνουμε να της δωσουν μπιμπερο καθως επισης κ πιπιλα! :twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 290
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η μητέρα μου θεωρούσε ότι αν πάρει πιπίλα,θα δεχτεί και το μπιμπερό. Εγώ πάλι πιστεύω ότι καλύτερα είναι να αφήνω το μωρό να εκφράζεται όπως μπορεί και όχι να το "στουμπώνω"με την πιπίλα. Τελποσπαντων κάθε φορά που την αναλαμβάνει της της δίνει να παίξει μήπως και ευαρεστηθεί να την χρησιμοποιήσει. Τελικά το Κορινάκι πλέον έχει βρει την φυσική της πιπίλα, το δαχτυλάκι της, το οποίο χρησιμοποιεί κατά βούληση.Καταλαβαίνετε ότι η γιαγιά της είναι σε τρελή απελπισία, αφού την δική μου την ορθοδοντική θεραπεία την πλήρωσε δύο φορές για τον ίδιο λόγο. Εγώ πάλι το καταλαβαίνω το μωρό μου..αφού και εμένα μου άρεσε να πιπιλώ το δαχτυλό μου μέχρι μεγάλη σε ηλικία! Τελικό σκορ:γιαγιά-εγγονή= 0-1

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η λύση στο να πίνει το γάλα της όταν λείπω...είναι το κουτάλι!Της το δοκίμασα για παιχνίδι και το δέχτηκε ευχαρίστως! Το έβλεπα και δεν το πίστευα...Επίσης δοκίμασε και ριζάλευρο σκέτο (χωρίς ζάχαρη) ...και με αυτό ξετρελάθηκε επίσης! Αγλαϊα είχες δίκιο...που μου είπες να δοκιμάσω κουτάλι...απλά πίστευα ότι ήταν πολύ μικρή για να το δεχτεί. Ορισμένες φορές πιάνω τον εαυτό μου να είναι εγκλωβισμένος σε στερεότυπα..σχετικά με την ανατροφή του παιδιού...πχ..ότι έπρεπε να πιει το γάλα με το μπιμπερό...ενώ υπάρχουν εναλλακτικοί τρόποι όπως το κουτάλι ή το ποτηράκι. ΄΄Ισως οι απαντήσεις στα "μικρά"προβλήματα που αντιμετωπίζουμε ...να είναι πιο απλές από ότι φανταζόμαστε. Το αποτέλεσμα είναι ότι συνεχίζουμε τον θηλασμό...χωρίς έννοια πια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μπράβο ...μάλλον πρέπει να πάει στο μωρό...που αποδεικνύεται πιο έξυπνο και πιο ευπροσάρμοστο..από την "μπερδεμένη" μαμά του!! :P

 

Συνήθως έτσι είναι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Έχω ένα σοβαρό πρόβλημα. Το μωράκι μου (6 μηνών) δεν θέλει με τίποτα να βλέπει μπροστά του το μπιμπερό! 'Εχουμε δοκιμάσει τα πάντα: διαφορετικές θηλές, δύο γάλατα (S26 - NOVALAC), να το αφήσουμε νηστικό.... δε γίνεται τίποτα! Το σπρώχνει με τα χέρια της και ουρλιάζει. Εχθές το βράδυ ήταν η τελευταία φορά που το θήλασα. Πήρα χάπια. Προσπάθησα μία εβδομάδα να του κόψω σταδιακά το μητρικό, αλλά δεν έπινε καθόλου από το έτοιμο. Ο γιατρός μου είπε να το κόψω μαχαίρι για να συνηθήσει. Από εχθές δεν έχει φάει τίποτα. Ούτε φρούτα τρώει. Το μόνο που τρώει είναι ρυζάλευρο-βανίλια το απόγευμα. Τι να κάνω;;;; έχετε κάτι να προτείνετε; :(:(:(

.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είπε ότι σύμφωνα με τα νέα δεδομένα, το μητρικό γάλα μετά τους 6 μήνες, αρχιζει και δεν είναι τόσο ποιοτικό και δεν καλύπτει τις ανάγκες του παιδιού. Σημειωτέον ότι είναι μεγάλος fan του μητρικού θηλασμού. Με τις οδηγίες του κατάφερα να μην δώσω καθόλου συμπλήρωμα για 6 μήνες. Είχαμε άψογο ωράριο φαγητού κι εκπληκτική ανάπτυξη και φυσική κατάσταση. Το παιδί δεν έχει βάλει στο στόμα του μπιμπερό μέχρι τώρα. Μάλλον γι' αυτό έχω πρόβλημα....

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας!

Ο γιατρός μου είπε να το κόψω μαχαίρι για να συνηθήσει. Από εχθές δεν έχει φάει τίποτα. Ούτε φρούτα τρώει. Το μόνο που τρώει είναι ρυζάλευρο-βανίλια το απόγευμα. Τι να κάνω;;;; έχετε κάτι να προτείνετε; :(:(:(

 

:cry: Silka δεν συμφωνώ με την οδηγία του παιδιάτρου σου...πολύ βάρβαρη μου ακούγεται....υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που έπρεπε να αποθηλάσεις έτσι απότομα;

Ρωτάω γιατί έχω αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα άρνησης μπιμπερό από την κόρη μου-και το αντιμετωπίζω ακόμη-..η οδηγία του παιδιάτρου μου ήταν εφ όσον δεν συντρέχει άλλος σοβαρός λόγος άμμεσου αποθηλασμού να σεβαστώ την επιθυμία του βρέφους που απόλυτα φυσιολογικά προτιμά τη θήλη μου από τις πλαστικές θηλές...ελπίζω καλή μου να υπήρχε κάποιος σοβαρός λόγος που σε ανάγκασε να οδηγηθείς σε τέτοια απόφαση και να αποφάσισες συνειδητοποιημένα τη διακοπή του θηασμού και όχι γιατί έπεσες θύμα παραπληροφόρησης...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είπε ότι σύμφωνα με τα νέα δεδομένα, το μητρικό γάλα μετά τους 6 μήνες, αρχιζει και δεν είναι τόσο ποιοτικό και δεν καλύπτει τις ανάγκες του παιδιού. ....

 

:shock::shock::shock::shock::shock:

 

Σημειωτέον ότι είναι μεγάλος fan του μητρικού θηλασμού
.

...δεν νομίζω......

Με τις οδηγίες του κατάφερα να μην δώσω καθόλου συμπλήρωμα για 6 μήνες. Είχαμε άψογο ωράριο φαγητού κι εκπληκτική ανάπτυξη και φυσική κατάσταση.

 

και γιατί έπρεπε να σταματήσει το θηλασμό;;;;Οι οδηγίες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας είναι ανεμπόδιστος θηλασμός και για το δεύτερο εξάμηνο ζωής του βρέφους...γιατί ο παιδίατρος σου παρακάμπτει τις οδηγίες και βγάζει δικές του;;;

 

Το παιδί δεν έχει βάλει στο στόμα του μπιμπερό μέχρι τώρα. Μάλλον γι' αυτό έχω πρόβλημα....

 

Σίγουρα...και για αυτό ο αποθηλασμός έπρεπε να γίνει σταδιακά και όχι έτσι απότομα...Ρίξε μια ματιά στο τόπικ θηλασμός silka μου και θα καταλάβεις τι εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα εμπιστοσύνης στο γιατρό σου... Και εμένα με ξένισε στην αρχή και δε σας κατηγορώ που δεν συμφωνείτε... Πάντως δεν πιστεύω ότι αν το ανέβαλλα για αργότερα θα άλλζε κάτι. Μπορεί να ήταν και πιο δύσκολο. Τώρα δεν γίνετε να κάνουμε κάτι άλλο. Προσπαθούμε να βρούμε μια λύση.

.png
Link to comment
Share on other sites

[Σίγουρα...και για αυτό ο αποθηλασμός έπρεπε να γίνει σταδιακά και όχι έτσι απότομα...Ρίξε μια ματιά στο τόπικ θηλασμός silka μου και θα καταλάβεις τι εννοώ...]

Εάν διάβασες από την αρχή, αυτό το έχω ήδη προσπαθήσει

Το θέμα είναι να βρω μια λύση.

Τα συγκεκριμένα σχόλια είναι ανούσια και μόνο στεναχώρια μπορούν να μου φέρουν, από τη στιγμή που έχω πάρει ήδη χάπια, όπως έχω προαναφέρει. Ο λόγος που γράφω είναι γιατί χρειάζομαι βοήθεια, όχι για να κάνω σχολιασμό για το πώς εξασκεί ο καθένας την Παιδιατρική επιστήμη. Δεν είμαι παιδίατρος....

.png
Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου συγγνώμη αν σε στενοχώρησα,ειλικρινά δεν είχα τέτοια πρόθεση...απλά επειδή έχω διαβάσει πάρα πολλά εδώ στο φόρουμ και από τελείως ανυποψίαστη που ήμουν έχω γίνει πολύ μα πολύ υποψιασμένη για αυτό έγραψα ότι έγραψα...πολλές κοπέλες έχουν πέσει θύματα παραπληροφόρησης και λάθος οδηγιών...αν δεν είσαι σίγουρη ότι έπραξες το σωστό και τ έκανες μόνο και μόνο επειδή στο είπε ο παιδίατρος και όχι γιατί πραγματικά το ήθελες μπορείς να μιλήσεις με την Αγλαϊα που είναι ειδική στο θέμα μήπως μπορεί να σε βοηθήσει να ξανα ξεκινήσεις το θηλασμό...Αν πάλι είναι απόφαση δική σου φυσικά και είναι απόλυτα σεβαστή...νομίζω ότι αν προσπαθήσει κάποιος άλλος να δώσει στο μωράκι σου το γάλα με το μπιμπερό-ο μπαμπάς ή κάποια γιαγιά- μάλλον θα το δεχτεί..το θέμα είναι να μην σε νοιώθει κοντά του γιατί σίγουρα θα ζητάει το στήθος σου..'οτι κι αν αποφασίσεις εύχομαι καλή επιτυχία...και πάλι συγγνώμη αν σε στενοχώρησα... :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λητώ μου, συγνώμη κι εγώ για το ύφος μου, αλλά είμαι σε απόγνωση. Αν έρθεις στη θέση μου θα καταλάβεις, πώς είναι να σε κοιτάει το μωράκι σου αδιαμαρτύρητα, να είναι θεονήστικο, να δαγκώνει και να ξαναδαγκώνει την πιπίλα του και να περιμένει να του δώσεις αυτό που τρώει εδώ και 6 μήνες....

Πάντως ευχαριστώ για τις συμβουλές! :(

.png
Link to comment
Share on other sites

Silka μου έχω στεναχωρεθεί πολύ μ'αυτό που διαβάζω.Αν πραγματικά ο μόνος λόγος που σταμάτησες να θηλάζεις είναι αυτό που σου είπε ο γιατρός και αν θέλεις να συνεχίσεις, γράψε σε παρακαλώ ένα προσωπικό μύνημα στην Αγλαία και θα σε βοηθήσει στον επαναγαλακτισμό....αυτές τις μέρες λείπει αλλά επειδή το θέμα είναι επείγον πιστεύω θα σου απαντήσει.Εντωμεταξύ δοκίμασε να φύγεις από το σπίτι και να δώσει ο άντρας σου στο μωρό το γάλα με το μπιμπερό....πάντως μην απελπίζεσαι, σίγουρα μπορεί να βρεθεί λύση....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα silka μου!Το έχω κάνει κι εγώ αυτό στο μωρό μου...όταν προσπάθησα κάποτε -ανεπιτυχώς βέβαια-να του επιβάλλω το μπιμπερό...ξέρω πως νοιώθεις...για αυτό καλύτερα φύγε για λίγο από το σπίτι,να μην σε νοιώθει,να μην σε μυρίζει, και ας προσπαθήσει κάποιος άλλος να του το δώσει...πιστεύω ότι λόγω του ενστίκτου αυτοσυντήρησης που διαθέτουμε όλοι οι άνθρωποι και δεδομένου ότι δεν θα σε νοιώθει στο χώρο θα το πιεί..πάντως αν θες ,γνώμη μου είναι να το συζητήσεις και με την Αγλαϊα που είναι σύμβουλος θηλασμού και είναι η πλεον ειδική σε θέματα θηλασμού/αποθηλασμού....έχει βοηθήσει πολλές μανούλες στο φόρουμ και όχι μόνο..

Κουράγιο και καλή προσπάθεια εύχομαι....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιμετώπισα και αντιμετωπίζω με την μπέμπα...άρνηση μπιμπερό. Θηλάζω βέβαια αποκλειστικά...αλλά επειδή έπρεπε να λείπω για ένα διάστημα΄..είχα απελπιστεί...αφού η μικρή αρνιόταν πεισματικά το μπιμπερό..έστω και αν αυτό περιείχε μητρικό γάλα. Η Αγλαϊα με συμβούλεψε να της το δώσω με το κουταλάκι. Αν και μικρή το δέχτηκε. Επίσης μου είχε προτείνει και ένα ειδικό μπιμπερό-κουταλάκι ως εναλλακτική λύση. Αν δεις στην ενότητα του θηλασμού το θέμα άρνηση μπιμπερό...είχε παραθέσει και εικόνες...μπορεί να σε βοηθήσει. Εύχομαι να βρείτε γρήγορα μια λύση...για να μην ταλαιπωρείσαι ούτε εσύ...ούτε το μπεμπάκι σου΄.!

Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεσαι το μωράκι σου !

 

Λοιπόν, αν έχεις πάρει χάπια απογαλακτισμού, σίγουρα δεν πρέπει να θηλάσεις. Αυτό αποκλείεται, τουλάχιστον προς το παρόν...

 

Απο τα γραφόμενα σου νομίζω ότι έχεις αποφασίσει να αποθηλάσεις. Εφόσον αναγκαστικά πρέπει να το κάνεις μαχαίρι γιατί πήρες χάπια, το καλύτερο που έχεις να κάνεις αυτό που είπαν και τα κορίτσια είναι αρχικά να το δίνει κάποιος άλλος το μπιμπερό. Οταν συνηθίσει τότε δοκιμάζεις και εσύ. Επίσης καλύτερα να λείπεις και από το σπίτι...

 

Πληροφοριακά μόνο, αυτό που λέει ο παιδίατρος σου ΔΕΝ ισχύει, δεν υπάρχει καμία μελέτη που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο, αντίθετα υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλές μελέτες (τις έχω πλέον διαβάσει σχεδόν όλες..) πάνω στην οποία βασίζεται η οδηγία του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας θηλασμός για τουλάχιστον 2 χρόνια, ενώ η Αμερικανική Παιδιατρικη Ακαδημία συστήνει θηλασμό για τουλάχιστον ένα χρόνο (τί έγινε, αυτοί είναι όλοι ηλίθιοι;;;)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ζήσει με τη μεγάλη μου κόρη αυτό το δράμα και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Πέρα από δοκιμές σε γάλατα και μπιμπερό και πολύ υπομονη δε μπορείς να κάνεις κάτι.Κάποια στιγμή θα το πάρει απόφαση και θα φάει. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είπε ότι σύμφωνα με τα νέα δεδομένα, το μητρικό γάλα μετά τους 6 μήνες, αρχιζει και δεν είναι τόσο ποιοτικό και δεν καλύπτει τις ανάγκες του παιδιού.:

 

Συγγνώμη, ποια νέα δεδομένα ακριβώς?? Πότε και πού δημοσιεύτηκαν αυτά τα νέα δεδομένα, τα οποία όπως φαίνεται γνωρίζει μόνο ο δικός σου γιατρός και αγνοούν οι διεθνώς αναγνωρισμένοι οργανισμοί υγείας?? (Αμερικανική ακαδημία παιδιατρικής, παγκόσμιος οργανισμός υγείας) :shock::shock::shock:

 

Αν έρθεις στη θέση μου θα καταλάβεις πώς είναι να σε κοιτάει το μωράκι σου αδιαμαρτύρητα, να είναι θεονήστικο, να δαγκώνει και να ξαναδαγκώνει την πιπίλα του και να περιμένει να του δώσεις αυτό που τρώει εδώ και 6 μήνες...:(

 

Ακούγεται πράγματι τραγικό! Και όλο αυτό γιατί? Για τα περίφημα νέα δεδομένα του καταπληκτικού γιατρού σου!!

Ο οποίος αυτή τη στιγμή στο θέμα αυτό προκαλεί ζημιά στο μωρό σου

:!::!: Εγώ θα τον άλλαζα στη στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...