Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άρνηση του μπιμπερό


litsar

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 290
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θηλαζα αποκλειστικά εδώ και 5,5 μήνες. τώρα που δοκιμάζω να δώσω ξένο γάλα δεν θέλει το μπιμπερό... τι να κάνω????

 

Στην ηλικία που είναι το μωρό σου δεν χρειάζεται καν να μάθει το μπιμπερό, μπορεί να μάθει να πίνει κατευθείαν από το εκπαιδευτικό ποτηράκι.

 

Αφού όμως θήλασες τόσους μήνες γιατί να δώσεις τώρα ξένο γάλα; Μάλλον δεν υπάρχει λόγος. Μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει. Το μωρό σου είναι πολύ μεγάλο και ακόμη και αν δεν είναι τώρα έτοιμο, σε λίγες εβδομάδες θα είναι έτοιμο για στερεές τροφές.

 

Μάλλον κάποιος προσπαθεί να σε μπερδέψει...

Link to comment
Share on other sites

Θήλασα κι εγώ αποκλειστικά για 5 μήνες και μετά αποφάσισα να εισάγω και το μπιμπερό και το βρεφικό γάλα στη ζωή μας. Στην αρχή τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα γιατι ο Κωστής δεν ήθελε με τίποτα να πιεί με το μπιμπερό -ακόμα και δικό μου γάλα. Έπινε βέβαια ήδη νερό οπότε ήξερα ότι ξέρει και μπορεί να πιει αν θέλει. Αφού προσπάθησα αρκετές μέρες χωρίς αποτέλεσμα τον άφησα για λίγο ήσυχο και μετά προσπάθησα πάλι κατευθείαν με δικό μου γάλα το οποίο ήπιε με χαρά. Δοκίμασα να του δόσω ξένο -είχα κάποια δείγματα frisolac που μου είχε δόσει ο παιδίατρος- και δεν το έπινε με τίποτα και έκλαιγε :cry: οπότε συμπέρανα ότι μάλλον δεν του αρέσει. Την επόμενη φορά και δοκίμασα άλλη μάρκα -Almiron- και το ήπιε χωρίς κανένα πρόβλημα και παράπονο :D

Αν το μωρό σου δεν θέλει το μπιμπερό κάτι του φταίει και πρέπει να καταλάβεις τι.

:idea: Δοκίμασε αλλάζοντας γάλα, σχήμα πιπίλας....

Καλή επιτυχία!!!! :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή (ενώ θήλαζα) γύρω στους 7 μήνες πέρασα μια "κρίση ταυτότητας" :P και λόγω του ότι ο μικρός μου έτρωγε υπερβολικά γρήγορα και το στήθος το ένοιωθα πιο "μαλακό" σκέφτηκα (ηλιθιωδώς) ότι πιθανότατα δε χορταίνει. Έκανα λοιπόν το "πείραμα" να του δώσω μετά από δικό μου γάλα, ξένο. Ο μικρός δυσανασχέτησε, έλαιγε και δεν έφταιγε το μπιμπερό αλλά το περιεχόμενο. Δεν επέμεινα (πάλι καλά) αλλά προβληματίστηκα :!::!: Στην επόμενη επίσκεψη στην παιδίατρο όταν της το είπα, αφού με "μάλωσε" μου είπε πως προφανώς ο μικρός ήταν απόλυτα ευχαριστημένος από την ποσότητα που έπαιρνε από εμένα, προφανώς δυσανασχέτησε που τον έβαλα σε μια διαδικασία που ΔΕΝ ήθελε (γιατί αυτό που πραγματικά ήθελε ήταν η αγκαλίτσα και το γάλα της μαμάς) και πως όσο "έβρισκε" στο στήθος γάλα ήταν πολύ φυσιολογικό να απορρίψει το ξένο.

Είχε δίκιο... και εγώ σταμάτησα πλέον να έχω οποιονδήποτε ενδοιασμό... πού θέλω να καταλήξω; Μήπως το μωράκι σου Ευαγγελία απορρίπτει το μπιμπερό επειδή νοιώθει να του "στερείς" αυτό που πραγματικά θέλει: το στήθος σου; :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θηλαζα αποκλειστικά εδώ και 5,5 μήνες. τώρα που δοκιμάζω να δώσω ξένο γάλα δεν θέλει το μπιμπερό... τι να κάνω????

 

Ευαγγελία υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που θέλεις να ξεκινήσεις ξένο γάλα;;;Αν απλά σε έχει κουράσει ο θηλασμός σου λέω εκ πείρας ότι μετά τους έξι μήνες που θα ξεκινήσετε στερεές τροφές τα πράγματα με το θηλασμό θα είναι πολύ πιό εύκολα κι ευχάριστα.Εμείς πρις τους έξι μήνες θηλάζαμε μπορεί και ανα ώρα...τώρα πλέον θηλάζουμε πολύ λιγότερο και τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα ειδικά για μένα....παρεπιπτόντως κι εμένα δεν θέλει το μπιμπερό ούτε για να πιεί νερό παρά το γεγονός ότι εως 2μιση μηνών έπινε χωρίς πρόβλημα από αυτό...έχω αποφασίσει να μην την πιέσω και να της δώσω από το εκπαιδευτικό ποτηράκι σιγά σιγά...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Θηλάζω εδώ και τέσσερις μήνες και όλα πάνε μια χαρά, εκτός από ένα μικρό πρόβλημα. Δεν παίρνει καθόλου μπιμπερό. Συστηματικά βγάζω γάλα και με θήλαστρο επειδή κάποιες φορές πρέπει να λείπω από το σπίτι την ώρα του φαγητού. Έχουμε δοκιμάσει (ο μπαμπάς της και η γιαγιά της δηλαδή που ...αναλαμβάνουν το δύσκολο εγχείρημα του ταϊσματος) σχεδόν τα παντα...διάφορα μπιμπερό και θηλές..τάϊσμα σε διαφορετικές θέσεις κτλ. Ενώ το βάζει στο στόμα της και φαίνεται ότι κουνιούνται τα μαγουλάκια της...και άρα εικάζουμε εμείς ότι έχει καταπιεί...η ποσότητα παραμένει αμετάβλητη στο μπιμπερό. Φαίνεται σαν να μην ξέρει τι πρέπει να κάνει με το μπουκάλι.Εννοείται ότι έχομε πετάξει μεγάλη ποσότητα γάλακτος στις διάφορες δοκιμές... Όταν βέβαια την βάζω στο στήθος...θηλάζει κανονικά. Μας απασχολεί πολύ το συγκεκριμένο ζήτημα όχι τόσο για την πίεση χρόνου που δημιουργεί...αλλά και γιατί πλέον έχουν βρει πρόσφορο έδαφος θείες και ξαδέρφες που δεν θήλασαν ...να με κριτικάρουν που δεν έδωσα συμπλήρωμα με μπιπερό από νωρίς...όπως με "συμβούλευαν". Πέρα όμως από την "πίεση" της "καλοπροαίρετης" κριτικής"...με αγχώνει το γεγονός ότι το μωρό μου πεινάει και γκρινιάζει όσο εγώ λείπω λόγω της αρνησής της να "δεχτεί" μπιμπερό. Αναρωτιέμαι επίσης τι θα γίνει στο μέλλον όταν θα χρειαστεί να πιεί νερό ή κάποιο άλλο υγρό. Επίσης με εχουν τρομάξει αρκετά οι "ιστορίες" για ξαφνική διακοπή της ροής του γάλακτος.Μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο...και αν ναι πως θα το αντιμετωπίσω?Επειδή σκοπεύώ να θηλάσω για όσο διάστημα μπορώ πολύ θα εκτιμούσα οποιαδήποτε συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζω εδώ και τέσσερις μήνες και όλα πάνε μια χαρά,

 

Να σου ζήσει και συγχαρητήρια που τα καταφέρατε τόσο καλά! :)

 

 

Δεν παίρνει καθόλου μπιμπερό. Συστηματικά βγάζω γάλα και με θήλαστρο επειδή κάποιες φορές πρέπει να λείπω από το σπίτι την ώρα του φαγητού.

 

Θα ήθελα να ξέρω πόση ώρα λείπεις συνήθως και πόση ώρα θα λείπεις το μέγιστο τους επόμενους δύο μήνες.

 

με αγχώνει το γεγονός ότι το μωρό μου πεινάει και γκρινιάζει όσο εγώ λείπω λόγω της αρνησής της να "δεχτεί" μπιμπερό.

 

Είναι αλήθεια δύσκολο αυτό, μερικά μωρά δεν δέχονται το μπιμπερό αλλά δέχονται άνετα άλλους τρόπους ταΐσματος όπως το κουταλάκι ή το ποτηράκι. Έχετε δοκιμάσει κάτι τέτοιο;

 

Αναρωτιέμαι επίσης τι θα γίνει στο μέλλον όταν θα χρειαστεί να πιεί νερό ή κάποιο άλλο υγρό.

 

Τα μωρά χρειάζονται νερό ή άλλο υγρό όταν αρχίζουν τις στερεές τροφές και τότε είναι συνήθως ικανά να πιούνε νερό ή άλλα υγρά από ποτηράκι. Το μπιμπερό δεν είναι απαραίτητο στο μεγάλωμα ενός μωρού.

 

 

Επίσης με εχουν τρομάξει αρκετά οι "ιστορίες" για ξαφνική διακοπή της ροής του γάλακτος.Μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο...και αν ναι πως θα το αντιμετωπίσω?

 

Όπως οι περισσότερες μητέρες που θηλάζουν έτσι κι εσύ βρίσκεις πολλούς "καλοπροαίρετους" να σε βοηθήσουν... :?

Δεν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο. Να ρωτάς ευθαίως και με θράσσος αυτούς που είναι τόσο πρόθυμοι να σε τρομάξουν, αν είναι σίγουροι για την πληροφορία ή αν πιστεύουν στη μαγεία...

 

Πάντα στη διάθεσή σου :)

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά χρειάζονται νερό ή άλλο υγρό όταν αρχίζουν τις στερεές τροφές και τότε είναι συνήθως ικανά να πιούνε νερό ή άλλα υγρά από ποτηράκι. Το μπιμπερό δεν είναι απαραίτητο στο μεγάλωμα ενός μωρού.

 

Αγλαία εμείς τρώμε μεγάλες ποσότητες στερεών τροφών αλλά δεν πίνουμε καθόλου σχεδόν νερό..το μπιμπερό το έχουμε μόνο σαν παιχνίδι,το εκπαιδευτικό ποτηράκι το ίδιο,με το κουτάλι το φτύνουμε..ο παιδίατρος μου είπε ότι εφ όσον θηλάζει παίρνει τα υγρά που χρειάζεται και να μην την πιέσω...Η γνώμη σου;;;;

 

mariamb,το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ (παρα το ότι έδωσα συμπλήρωμα για 2 μήνες περίπου-θύμα κι εγώ της παραπληροφόρησης σχετικά με το θηλασμό-.Ενα ωραίο πρωι η μικρή μου μου "πέταξε το μπιμπερό στα μούτρα" και από τότε το αρνείται πεισματικά...έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά δεν έπιασε κανένα κόλπο μέχρι σήμερα..ήμουν τυχερή γιατί έχω μεγάλη άδεια τοκετού..αν έπρεπε να γυρίσω στη δουλειά θα είχα πρόβλημα πραγματικά...ελπίζω να βρεθεί μια λύση στην περίπτωσή σου.. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαία εμείς τρώμε μεγάλες ποσότητες στερεών τροφών αλλά δεν πίνουμε καθόλου σχεδόν νερό..το μπιμπερό το έχουμε μόνο σαν παιχνίδι,το εκπαιδευτικό ποτηράκι το ίδιο,με το κουτάλι το φτύνουμε..ο παιδίατρος μου είπε ότι εφ όσον θηλάζει παίρνει τα υγρά που χρειάζεται και να μην την πιέσω...Η γνώμη σου;;;;

 

Κανένα πρόβλημα. Αν θηλάζει πολύ είναι εντάξει! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λητώ, ούτε εμένα πίνει καθόλου νερό...

Μπιμπερό με γάλα ευχαρίστως, με νερό πίνει 2-3 γουλιές και μετά το φτύνει....

Της πήρα και εκπαιδευτικό ποτηράκι αλλά είναι και γι αυτήν το τέλειο παιχνίδι.. Να ρωτήσω ποιό είναι καλό ποτηράκι;;; εγώ της πήρα ένα της Avent

 

Πάντως μου είπε η θεία μου (72 χρ) που θήλασε τους γιούς της για πάνω από χρόνο και τους 2 (παλιές εποχές :lol: και ότι πιο κοντινό έχω στην οικογένεια σε θηλασμό :( ) ότι ούτε αυτοί ήπιαν νερό όσο θήλαζαν και ο παιδίατρος τότε της είχει πει να μην την απασχολεί καθόλου...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λητώ, ούτε εμένα πίνει καθόλου νερό...

Μπιμπερό με γάλα ευχαρίστως, με νερό πίνει 2-3 γουλιές και μετά το φτύνει....

Της πήρα και εκπαιδευτικό ποτηράκι αλλά είναι και γι αυτήν το τέλειο παιχνίδι.. Να ρωτήσω ποιό είναι καλό ποτηράκι;;; εγώ της πήρα ένα της Avent

 

Πάντως μου είπε η θεία μου (72 χρ) που θήλασε τους γιούς της για πάνω από χρόνο και τους 2 (παλιές εποχές :lol: και ότι πιο κοντινό έχω στην οικογένεια σε θηλασμό :( ) ότι ούτε αυτοί ήπιαν νερό όσο θήλαζαν και ο παιδίατρος τότε της είχει πει να μην την απασχολεί καθόλου...

 

Καλό ποτηράκι ε;;; Εμένα είχε βολευτεί στην αρχή ένα mothercare... Αλλά δε νομίζω πως παίζει σημασία η μάρκα... αρκεί να το βολευτεί το παιδάκι... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλες για την άμεση ανταπόκριση. Αγλαϊα λείπω από το σπίτι περίπου τρεις μέρες την εβδομάδα και με μέσο όρο απουσίας 5-6 ώρες,επειδή παρακολουθώ κάποια σεμινάρια με υποχρεωτική παρακολούθηση. Εννοείται ότι προσπαθώ να την ταϊσω όσο το δυνατόν πιο κοντά στην ώρα αναχώρησής μου...αλλά πολλές φορές δεν φτάνει. Ευτυχώς που δεν χρειάζεται να επιστρέψω στην δουλειά μου άμεσα...γιατί αλλιώς θα είχα πελαγώσει. Μπορεί από τόση μικρή ηλικία να πάρει ποτηράκι?Να πω την αλήθεια με κουταλάκι δεν έχω δοκιμάσει ακόμη. Η παιδίατρος μου συνέστησε στο τέλος του μήνα να μπω στο ριζάλευρο...αλλά λέω να το καθυστερήσω λίγο ακόμη ώστε να φτάσουμε στους 6 μήνες.

Επίσης να κάνω και μια άλλη ερώτηση ως προς το διαδικαστικό του πράγματος. Η προσπάθεια ταϊσματος με το μπιμπερό μπορεί να διαρκέσει έως και 40 λεπτά με διαλείμματα. Δηλαδή παίρνει το μπιμπερό στο στόμα για κανένα 10λεπτο...κάπου εκεί η μητέρα μου ή ο άντρας μου ανακαλύπτουν ότι παίζει και δεν έχει πιεί τίποτα...εντωμεταξύ το γάλα έχει αρχίσει να παγώνει και η μικρή έχει αρχίσει να διαμαρτύρεται...ξαναβάζουν το γάλα για λίγο στον θερμαντήρα ...για να αποκτήσει την κατάλληλη θερμοκρασία...ξαναγίνεται το ίδιο...ε και κάπου στο 40λεπτο εγκαταλείπουν την προσπάθεια...ενώ η μικρή, που συνήθως είναι ήρεμη και χαμογελαστή (να φανταστείται το παρατσούκλι της είναι χαχανούλα)έχει αρχίσει να κλαίει με λυγμούς. Φαντάζομαι ότι με αυτήν την διαδικασία έχουν καταστραφεί όλα τα θρεπτικά συστατικά του γάλακτος...μπορεί όμως να της κάνει κακό στο στομαχάκι της?

Όσο για τους καλοθελητές...καταλαβαίνετε ότι πλέον έχουν "δικαιωθεί" αφού οι έξοδοί μας είναι και περιορισμένες και σύντομες...αλλά εμείς επιμένουμε και αντέχουμε!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί από τόση μικρή ηλικία να πάρει ποτηράκι?Να πω την αλήθεια με κουταλάκι δεν έχω δοκιμάσει ακόμη.

 

bre_babycup_inuse_l.jpg

 

Με ποτηράκι ταΐζουν μωρά που δεν κάνουν καλές θηλαστικές κινήσεις, που δεν δέχονται μπιμπερό (ακόμη και πρόωρα...)

 

Υπάρχει και μία πιο πρακτική λύση (γιατί τα μεγάλα μωρά απλώνουν χέρια...). Το στόμιο είναι μαλακό κι έχει μια υποδοχή σαν κουτάλι, μόλις πιέζεις το στόμια στα πλάγια γεμίζει η υποδοχή με γάλα.

 

SoftCupTM Advanced Cup Feeder

 

bre_softcup_inuse_l.jpg

 

Η παιδίατρος μου συνέστησε στο τέλος του μήνα να μπω στο ριζάλευρο...αλλά λέω να το καθυστερήσω λίγο ακόμη ώστε να φτάσουμε στους 6 μήνες.

 

Συνήθως τα μωρά που αρνούνται το μπιμπερό δίχνουν ένα πρώιμο ενδιαφέρον για τις στερεές τροφές. Μπορείς να πάρεις σκέτο ρυζάλευρο και να το ετοιμάζεις με το μητρικό που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλλιώς. :wink: Να βάλεις τη διπλάσια αναλογία από αυτή που γράφει γιατί αλλιώς γίνεται πολύ νερουλό και δεν ανακατεύεις πολύ, πάλι νερουλιάζει.

 

 

Φαντάζομαι ότι με αυτήν την διαδικασία έχουν καταστραφεί όλα τα θρεπτικά συστατικά του γάλακτος...

Οι πρωτεΐνες, τα σάκχαρα και τα λίπη παραμένουν αναλοίωτα (όσο το γάλα δεν μυρίζει ξυνισμένο!!!) :roll:

Αν καταστραφεί καμια ανοσοσφαιρίνη δεν χάθηκε και ο κόσμος, τις υπόλοιπες ώρες παίρνει όσα χρειάζεται! :wink:

 

μπορεί όμως να της κάνει κακό στο στομαχάκι της?

 

όχι! θα φαινότανε! :wink:

 

Όσο για τους καλοθελητές...καταλαβαίνετε ότι πλέον έχουν "δικαιωθεί" αφού οι έξοδοί μας είναι και περιορισμένες και σύντομες...αλλά εμείς επιμένουμε και αντέχουμε!

 

Αν το απολαμβάνετε γιατί όχι; :wink:

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαϊα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου...θα δοκιμάσω καταρχήν με το ποτηράκι και ελπίζω να τα καταφέρουμε. Το άλλο που μου πρότεινες, το ποτηράκι με την υποδοχή,ομολογώ ότι δεν το έχω ξαναδεί. Θα ψάξω μέσω διαδικτύου για να το παραγγείλω. Μακάρι να της αρέσει ...για να σταματήσει να μένει νηστική και εξουθενωμένη από το κλάμα! Επίσης πολλή καλή ιδέα να χρησιμοποιώ το μητρικό γάλα στο ριζάλευρο...γιατί πραγματικά είναι κρίμα να το πετάω...και έχουμε και μπόλικη παραγωγή!

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου...θα δοκιμάσω καταρχήν με το ποτηράκι και ελπίζω να τα καταφέρουμε. Το άλλο που μου πρότεινες, το ποτηράκι με την υποδοχή,ομολογώ ότι δεν το έχω ξαναδεί. Θα ψάξω μέσω διαδικτύου για να το παραγγείλω. Μακάρι να της αρέσει ...για να σταματήσει να μένει νηστική και εξουθενωμένη από το κλάμα! !

 

Τόσο το ποτηράκι όσο και την άλλη συσκευή μπορείς να τα βρεις στην Ελλάδα στην εταιρεία που έχει και τα θήλαστρα:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1678

 

Επίσης πολλή καλή ιδέα να χρησιμοποιώ το μητρικό γάλα στο ριζάλευρο...γιατί πραγματικά είναι κρίμα να το πετάω...και έχουμε και μπόλικη παραγωγή

 

Χωρίς να μπορώ να το πω με βεβαιότητα αλλά νομίζω ότι το μωρό σας θα προτιμήσει το ρυζάλευρο. Ίσως από εδώ θα έπρεπε να ξεκινήσεις και μόνο αν δεν πάει καλά να δοκιμάσεις κάτι από τα παραπάνω. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγω δεν ηξερα που να πω τον πονο μου η χαζομαμα...κ ειπα να τον γραψω.σημερα πρωτη φορα εβγαλα γαλατακι με το θηλαστρο κ της το δωσαν με μπιμπερο οσο ελειπα...κοριτσια να σας πω να γελασετε? ζηλευω το μπιμπερο της! αρνουμε να της το ξαναδωσω!δε νιωθω ομορφα..ενιωσα πως στερισα απο το μωρακι μου τη μανουλα της(αν κ εδω που τα λεμε μια χαρα το κατεβασε οσο ελειπα,δεν εδειξε να καταλαβαινει διαφορα)αυτα.δεν εχω καποια απορια απλα με εχει πιασει ψυχολογικη παρακρουση πως το παιδι μου δε θα με αγαπαει τοσο αν την ταιζουν κ αλλοι οσο λειπω....τι να πεις... :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

καλε δε θελω!αρνουμε!προτειμω να μην φευγω απο το σπιτι μεχρι να πεινασει η μικρη απο το να φυγω κ να την ταισει καποιοσ αλλος..αυτη ειναι αποκλειστικα δουλεια της μανουλας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλε δε θελω!αρνουμε!προτειμω να μην φευγω απο το σπιτι μεχρι να πεινασει η μικρη απο το να φυγω κ να την ταισει καποιοσ αλλος..αυτη ειναι αποκλειστικα δουλεια της μανουλας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:) ... βρε κορίτσια δεν τα βλέπω τα τικερ σας.....

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...