Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στάση Ύπνου τι γνωρίζεται?


Recommended Posts

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΣΤΑΣΗ ΟΤΑΝ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ.ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΟΠΩΣ ΚΑΘΟΜΑΙ Ή ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΤΗΝ ΠΙΕΖΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΩ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ Ή ΤΗΣ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΤΙ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ??

Οχι μπρουμητα (ελεος!), οχι ανασκελα γιατι προκαλει υποταση. Στο αριστερο πλευρο και αν θες βαλε και ενα μαξιλαρι κατω απο τα γονατα ή τους γοφους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι μπρουμητα (ελεος!), οχι ανασκελα γιατι προκαλει υποταση. Στο αριστερο πλευρο και αν θες βαλε και ενα μαξιλαρι κατω απο τα γονατα ή τους γοφους.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω....απ την εριστερή πλευρά γιατί εχω την εντυπωση οτι γίνεται καλύτερη κυκλοφορία του αίματος (αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με).Είμαι σίγουρη πάντως ότι το είχα διαβάσει σε αρκετά βιβλία στην περίοδο της εγκυμοσύνης.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

εγω στο αριστερο μερος υποφερω γιατι πεφτει επανω στο στομαχι μου!με βοηθαγε μονο στην αρχη γιατι ειχα πολλες καουρες κ απο αυτη την μερια υπεφερα λιγοτερο{νομιζω οτι αυτο αναφερουν τα βιβλια}απο την δεξια καποιες βολευομαι καποιες οχι συνηθως με παιρνει ο υπνος ανασκελα.

Σωστη σταση ειναι οποια βολευεσαι.το μπρουμητα ετσι κ αλλιως αποκλειεται γιατι φανταζομαι θα ενοχλησε.κ οσο θα προχωραει η εγκυμοσυνη θα σε καθοδηγει κ το μικρο.οταν το ζοριζεις θα σε κλωτσαει να αλλαξεις θεση!τα μαξιλαρια αναμεσα στα ποδια η το μαξιλαρι θηλασμου βοηθανε αρκετα αν κανεις ησυχο υπνο.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ.ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΩ ΞΕΧΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΞΙΑ.ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΞΑΠΛΩΣΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΓΙΑ ΚΑΝΑ 10 ΛΕΠΤΟ ΕΤΣΙ ΝΑ ΑΠΛΩΣΕΙ ΚΙ ΕΚΕΙΝΗ ΛΙΓΟ ΤΟ ΚΟΡΜΑΚΙ ΤΗΣ!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την mapolif. Κι εγώ είχα πολυ μικρή κοιλιά, αλλά δεν κοιμόμουν μπρούμητα..

Το μωράκι μπορεί να δυσφορεί γι' αυτο και να το καταλαβαίνεις τότε, μπορει να προσπαθεί να βρει χώρο να αλλάξει θέση. Δοκίμασε την πλάγια στάση με λυγισμένο το πόδι και μαξιλάρι από κάτι, μεταξύ ποδιού και κοιλιάς -είναι ημι-πλάγια, ημι-μπρούμητα-, αλλα χωρις να πλακώνεις την κοιλιά..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά ο γιατρός μου, μου επιτρέπει μόνο την πλάγια στάση είτε δεξιά είτε αριστερά. Καλά για μπρούμητα δεν το συζητάμε αλλά ακόμα και ανάσκελα μου το έχει απαγορεύσει γιατί δεν αιματώνεται καλά ο ομφάλιος λώρος απ'όπου τρέφεται και το παιδί.....

tt90e3f.aspx

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια απο εδω και περα αρχιζω μου φαινεται να εχω προβλημα με τον υπνο χθες δεν κοιμηθηκα καθολου καλα .......δεν μπορουσα να βολευτω με τιποτα.Απο οτι εχω διαβασει απο την αριστερα πρεπει να κοιμασε

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να κοιμάμαι όπως θέλω, εκτός από μπρούμυτα που και να ήθελα δεν μπορώ. Και πλάγια και ανάσκελα αρκεί να αλλάζω θέση μόλις με κλωτσάει το μωράκι μου. Οι κλωτσιές σημαίνουν ότι δεν βολεύεται.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός μου είναι αριστερα πλέον, οπότε όταν προσπαθώ να ξαπλώσω αριστερά αρχίζει τις διαμαρτυρίες. Κουνιέται και τον πιάνει λόξυγγας.

Αν γυρισω δεξιά, μετά απο λίγο με πιάνει πόνος οξύς στην πλάτη. Αλλά δυστυχώς μόνο σε αυτές τις θέσεις ψιλοβολεύει.

 

Ανάσκελα μου κόβεται η ανάσα, οπότε πράγματι κάτι παίζει με την κάτω κοίλη φλέβα. Είμαι και σε προχωρημένηη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μικρός μου είναι αριστερα πλέον, οπότε όταν προσπαθώ να ξαπλώσω αριστερά αρχίζει τις διαμαρτυρίες. Κουνιέται και τον πιάνει λόξυγγας.

Αν γυρισω δεξιά, μετά απο λίγο με πιάνει πόνος οξύς στην πλάτη. Αλλά δυστυχώς μόνο σε αυτές τις θέσεις ψιλοβολεύει.

 

Ανάσκελα μου κόβεται η ανάσα, οπότε πράγματι κάτι παίζει με την κάτω κοίλη φλέβα. Είμαι και σε προχωρημένηη εγκυμοσύνη.

Μονο η ορθια σταση σου εμεινε!:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Βρε κοριτσια λυστε μου δυο αποριες :

1. Κανει να κοιμασαι μπρουμυτα στις πρωτεσ εβδομαδες???

2. Κι αν ναι οσες κοιμαστε ετσι σας ενοχλει κατι???

 

Οχι τιποτα αλλο αλλα ειναι μερικες φορες που κοιμαμαι μπρουμυτα και επειδη μου εχουν πει οτι πιεζω το φασολακι νιωθω σαν να το πιεζω και ξυπναω και αλλαζω πλευρο .... αλλα εχω πιαστει να κοιμαμαι ολο πλαγια :-(:-( και ανασκελα νιωθω πως πνιγομαι :-(:-(.

Εχω συνηθησει να κοιμαμαι μπρουμυτα και με το μαξιλαρι μου αγκαλιτσα :-(:-(:-(:-(:-(

 

Link to comment
Share on other sites

FwTeiNi καλησπέρα,

 

Καταρχήν σου εύχομαι να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη. Στο θέμα του ύπνου τώρα. Στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού μας είπαν οτι εαν θέλουμε μπορούμε να κοιμόμαστε μπρούμητα και πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Και τότε να φανταστείς ήμουνα στον 8ο με μια κοιλιά τεραστια. Προσπάθησα κι εγώ να κοιμηθώ μπρούμητα αλλά είχα ήδη μάθει στο πλάγια (δεξιά αν δεν κάνω λάθος) και από το αγχος μου το απέφυγα. Τώρα όσον αφορά το ανάσκελα. Αν πνίγεσαι τώρα που είσαι στην αρχή, μετά που θα μεγαλώσει το μωρό θα χάνεσαι στην κυριολεξία. (τουλάχιστον εγώ αυτό πάθαινα γιατί κάτι παίζει με κάποια αρτηρία φλέβα και δεν περνάει το αίμα. κατι τέτοιο. όχι σε όλες όμως).

 

Για να σου φύγει η ανασφάλεια ρώτα και το γιατρό σου. Το πιο πιθανό είναι να σου πει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα ή να σου προτείνει να κοιμάσαι αριστερά.

 

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! κι εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα, από τη μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος με πονούσε το στήθος μου και πιεζόταν πάρα πολύ στο μπρούμυτα αλλά συνήθισα ήδη και κοιμάμαι στο πλάι. πάντως ρώτησα το γιατρό και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και μπορώ να κοιμάμαι μπρούμυτα σε όλη την εγκυμοσύνη μου. Καλή εγκυμοσύνη να έχουμε!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

για το μπρούμυτα δεν ξέρω πάντως ανάσκελα δεν κάνει να καθόμαστε πολύ ώρα γιατί πιέζεται μια κεντρική φλέβα και δεν φτάνουν στο μωρό τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά και το οξυγόνο. Εγώ κοιμάμαι από την αρχή στα πλάγια (αριστερά γιατί σε όλα τα βιβλία αυτή λένε οτι είναι η καλύτερη στάση). Βέβαια ακόμα και τώρα ζορίζομαι ώρες ώρες γιατί πριν την εγκυμοσύνη κοιμόμουν μπρούμυτα, αλλά δεν πειράζει. Σημασία έχει να κάνουμε το καλύτερο για τα μωράκια μας.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!!!Κι εγω ειχα το ιδιο ακριβως προβλημα.....μπορω να κοιμηθω μονο μπρουμυτα!!

Ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα.....απλα απο ενα σημειο και μετα δεν θα μπορω λογω κοιλιας!!

Στην αρχη με ποναγε πολυ το στηθος μου απο το πρηξιμο....τωρα εχω βρει και ενα κολπο!!

Κοιμαμαι μπρουμυτα,αλλα λυγιζω το ενα μου ποδι,φερνοντας το γονατο στο υψος της κοιλιας.Εαν εχω λυγισμενο το αριστερο ποδι π.χ. βαζω το δεξι μου χερι ελαφρως κατω απο την κοιλια μου(στο πλαι) κατι σαν να την κραταω ....ετσι δεν την πιεζω πολυ γιατι περνει κλιση το κορμι ελαφρως πλαγια!Δεν ξερω εαν σας κατατοπισα με την περιγραφη μου,αλλα εχω βολευτει πολυ!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Με το καλο σε ολες μας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!Κι εγω ειχα το ιδιο ακριβως προβλημα.....μπορω να κοιμηθω μονο μπρουμυτα!!

Ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα.....απλα απο ενα σημειο και μετα δεν θα μπορω λογω κοιλιας!!

Στην αρχη με ποναγε πολυ το στηθος μου απο το πρηξιμο....τωρα εχω βρει και ενα κολπο!!

Κοιμαμαι μπρουμυτα,αλλα λυγιζω το ενα μου ποδι,φερνοντας το γονατο στο υψος της κοιλιας.Εαν εχω λυγισμενο το αριστερο ποδι π.χ. βαζω το δεξι μου χερι ελαφρως κατω απο την κοιλια μου(στο πλαι) κατι σαν να την κραταω ....ετσι δεν την πιεζω πολυ γιατι περνει κλιση το κορμι ελαφρως πλαγια!Δεν ξερω εαν σας κατατοπισα με την περιγραφη μου,αλλα εχω βολευτει πολυ!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Με το καλο σε ολες μας!!

 

 

αχ ετσι βολευομουνα και εγω στην αρχη!

τωρα ομως και η κοιλια με ενοχλει και ο μπεμπης μου δινει κατι κλωτσιες!!!

μου εχει λειψει να κοιμηθω μπρουμυτα!!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

αχ ετσι βολευομουνα και εγω στην αρχη!

τωρα ομως και η κοιλια με ενοχλει και ο μπεμπης μου δινει κατι κλωτσιες!!!

μου εχει λειψει να κοιμηθω μπρουμυτα!!!!:-)

 

 

Αχ...ναι εε!!Αυτο σκεφτομαι κι εγω....να δω πως θα συνηθησω!!Στα πλαγια πιανομαι μετα απο λιγο.....οσο για ανασκελα δεν το συζητω......καθολου δεν μπορω!!

Ας κοιμηθω τωρα οσο μπορω ετσι για να το ευχαριστηθω τουλαχιστων!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αχ...ναι εε!!Αυτο σκεφτομαι κι εγω....να δω πως θα συνηθησω!!Στα πλαγια πιανομαι μετα απο λιγο.....οσο για ανασκελα δεν το συζητω......καθολου δεν μπορω!!

Ας κοιμηθω τωρα οσο μπορω ετσι για να το ευχαριστηθω τουλαχιστων!!:lol::lol:

 

 

στα πλαγια δεν μπορω με τιποτα,πιανομαι.ανασκελα με πιανει δυσπνοια!

κοιμαμαι σχεδον ορθια..

θα βγουν τα παιδακια μας και θα ειμαστε με μαυρους κυκλους:P

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΓΩΝΙΑ..!!!ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΑΛΛΑ ΠΛΑΓΙΩΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΣΤΡΟΦΗ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ..ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΜΠΟΔΙΖΕΤΑΙ Η ΡΟΗ ΤΗΣ ΚΑΤΩ ΚΟΙΛΗΣ ΦΛΕΒΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΒΑΡΥΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΝΕΦΡΑ ΑΦΟΥ ΣΤΟ ΑΝΑΣΚΕΛΟ ΠΙΕΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΕΜΡΥΟΥ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

FwTeiNi καλησπέρα,

 

Καταρχήν σου εύχομαι να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη. Στο θέμα του ύπνου τώρα. Στα μαθήματα ανώδυνου τοκετού μας είπαν οτι εαν θέλουμε μπορούμε να κοιμόμαστε μπρούμητα και πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Και τότε να φανταστείς ήμουνα στον 8ο με μια κοιλιά τεραστια. Προσπάθησα κι εγώ να κοιμηθώ μπρούμητα αλλά είχα ήδη μάθει στο πλάγια (δεξιά αν δεν κάνω λάθος) και από το αγχος μου το απέφυγα. Τώρα όσον αφορά το ανάσκελα. Αν πνίγεσαι τώρα που είσαι στην αρχή, μετά που θα μεγαλώσει το μωρό θα χάνεσαι στην κυριολεξία. (τουλάχιστον εγώ αυτό πάθαινα γιατί κάτι παίζει με κάποια αρτηρία φλέβα και δεν περνάει το αίμα. κατι τέτοιο. όχι σε όλες όμως).

 

Για να σου φύγει η ανασφάλεια ρώτα και το γιατρό σου. Το πιο πιθανό είναι να σου πει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα ή να σου προτείνει να κοιμάσαι αριστερά.

 

Καλή συνέχεια

 

ΣΩΣΤΟ !! Αυτο με την αρτηρια !! Νομιζω κανει κακο να κοιμασαι ανασκελα ! Κατι εμποδιζετε λεει η καλη κυκλοφορια του αιματος προς το μωρο ! Βασικα βολευεσε να κοιμασαι μπρουμητα ??? Ακομα και αρχη που ειναι , δεν νοιωθεις πιεση στην κοιλια ?? Εγω μολις εμαθα πως ημουν εγγυος , με τιποτα ομως μπρουμητα ! Και κοιμαμαι και παντα ετσι ! Σαν να με πιεζε κατι ! Ισως να ηταν και ψυχολογικο ! Τι θεμα και αυτο με τον υπνο !βρυκολακας ειχα γινει ! Μαλιστα το πρωτο πραγμα που εκανα και το ευχαριστηθηκα οσο τιποτα , ηταν μολις γεννησα , πρωτη μερα στο νοσοκομειο , κοιμηθηκα μπρουμητα !!!!!!! Μου ειχε λειψει !!! Βεβαια ποναγε το στηθος μου τοτε , αλλα το ξεπερασα :) Με το καλο , να πανε ολα καλα !

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ δεν έχω κανένα προβλημα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη κοιμόμουν μέχρι 5 μηνών μπρούμυτα. Το θέμα ειναι αν μπορείς και δεν ενοχλήσε δεν έχει πρόβλημα αν δεν μπορείς αναγκαστηκά θα κοιμάσαι αλλιώς όπως σε βολεύει. Και τώρα που είμαι έγκυος πάλυ μπρούμυτα κοιμάμε μέχρι να μεγαλώσει η κοιλιά και να μην βολεύει !!

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μεχρι πότε επιτρέπεται να κοιμόμαστε μπρούμυτα; Όταν ρώτησα τον γιατρό μου είπε να κοιμάμαι όπως με βολεύει. Η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει πολύ να κοιμάμαι μπρούμυτα και ακόμα η κοιλιά μου δεν έχει μεγαλώσει τόσο έτσι ώστε να με ενοχλεί, αλλά νοιώθω πολλές τύψεις μήπως το πιέζω. Είμαι 15 εβδομάδων και δεν έχω πάρει κάποια κιλά ακόμα, απλά η κοιλιά που ήδη είχα έχει αλλάξει σχήμα. Στρογγύλεψε:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω οσο μπορούσα και δε με ενοχλουσε η κοιλια κοιμομουνα μπρουμυτα.Περιπου μεχρι τη 16η εβδομαδα αν θυμαμαι καλα δεν ειχα προβλημα.Απο κει και μετα η κοιλια παραστρογγυλεψε και το εκοψα και μου το ειπε και η μαια μου πλεον να μην κοιμαμαι μπρουμυτα.Το κακο ειναι οτι μονο ετσι μπορω να κοιμηθω και πλεον δε βολευομαι με τπτ με αποτελεσμα να κοιμαμαι ελαχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...