Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΝΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ;


pegi

Recommended Posts

Τι να πω ρε παιδιά μεγάλο μανίκι, κάθε τόπος έχει τα δικά του , αυτό που δεν καταλαβα καθόλου είναι γιατί να διαλέξει η νονά τις μπομπο αφου δεν τις πληρώνει κιόλας..

 

'Ελα ντε?Και το καλύτερο?Μετά τη βάφτιση της έδωσα 10 από τις 25-30 που μείνανε και αυτή κρυφά μετά πήγε και διάλεγε σχέδια και μετά κατάλαβα ότι πήρε άλλες τόσες! :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι τις μπομπο να πληρωνει εξ ολοκληρου ο νονος το εχουμε στα μερη μου, δυτικη μακεδονια........φιλη που θα βαφτισει 2 παιδακια τις φτιαχνει μονη της για να γλυτωσει χρηματα.........εσυ τι θα κανεις?

 

Αν τις πληρωσεις εξ ολοκληρου τοτε φροντισε να τις φτιαξεις εσυ.....ας κουρευεται η κουμπαρα.......παρε τουλια και δεσε τα με κορδελες.......μη την αφησεις να κανονισει αυτη γιατι μερικες ειναι περιεργες....διαλεγουν τα ακριβοτερα οταν δεν πληρωνουν......

 

Εγω θα σου προτεινα να της πεις μισα μισα, γιατι ετσι το χετε...... :wink:

Εκτος κι αν δεν θες να πληρωσεις καθολου......

 

Προσωπικα θεωρω λαθος να πληρωνει ο νονος.......εγω δεν θα την βαλω να δωσει δεκαρα παροτι το προτεινε, επειδη διαλεξα ακριβες μπομπο.......

vera εμένα ρωτάς? (Μην απαντώ σε ξένο χωράφι και σε ερώτηση που δε μου απευθύνεται) :roll:

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι Αντζικ σε σενα εγραφα!!!! :wink:

 

 

Για υτο και θεωρω οτι οι γονεις πρεπει να πληρωνουν εξ ολοκληρου μπομπονιερες.......διαλεγουν τοι θελουν και το πληρωνουν χωρις παρεξηγησεις......

 

 

Παντως Ονειρακι γι αυτο που λες οτι τα φτιαξε μονη απο τσιγγουνια δεν συμφωνω........δεν ξερω τι εκανε η κοπελα αλλα κι εγω ολα μονη τα φτιαχνω και δεν ειναι καθολου τσιγγουνια......ισα ισα βγηκαν ακριβοτερα και δεν τα χρεωσα στην νονα.......την βαζω να πληρωσει περιπου το μισο κοστος απο λαμπαδες, κουτια και κερια..........οταν τα αγοραζεις μπορει να σου βγουν φθηνοτερα......

 

Δεν ξερω την φιλη σου, αλλα μπορει να θελει να τα φτιαξει για προσωπικη πινελια.......σιγα τα λεφτα που θα γλυτωνε.....το τρεξιμο και μονο που κανεις, οπως και ο χρονος που ξοδευεις αξιζει πολυ περισσοτερο απο τις πενταροδεκαρες που γλυτωνεις (υποτιθεται)

 

 

Δλδ κι εγω που θα φτιαξω 2 πινακες δωρο στην νονα και θα της αγορασω ενα γλυπτο δωρο θα λενε οτι ειμαι γυφτισσα??????? :shock: Καλυτερα δλδ να πληρωνα τα τριπλασια για αντιγραφα ??? Μονο οι κορνιζες θα στοιχισουν περισσοτερο.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δε μου πάει καρδιά να τη βάλω την κοπέλα να πληρώνει όλες τις μπομπονιέρες. Γι' αυτό της είπα μισές-μισές τουλάχιστον. Αυτή βέβαια δεν το δέχεται και θέλει να τις πληρώσει. Θα δούμε...Πάντως είναι συνεννοήσιμη (είμαστε χρόνια φίλες και της έχω θάρρος), με ξέρει και τι λόξα έχω και δεν αποτόλμησε να τις διαλέξει μόνη της. Της είπα τι περίπου θέλω και πήγαμε μαζί και τις κλείσαμε. Και μια που το συζητάμε, τι εκμεττάλλευση πέφτει ρε παιδιά στις μεγάλες πόλεις???????? Την ίδια μπομπονιέρα, από τον ίδιο κατάλογο, της ίδιας εταιρίας στη Θεσσαλονίκη μου την είπαν 2,90 τη μια και στη Βέροια (απ' όπου η κουμπάρα) τις βρήκαμε (και φυσικά από κει τις κλείσαμε) 1,60 τη μια. Τρελλή διαφορά :shock::shock: Και μιλάμε για μαγαζί πολυτελείας με είδη επώνυμα και μόνο, όχι καμιά αποθήκη!!

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε βεβαια..θελει ψαξιμο γιατι σε εκμεταλευονται!!!!!

 

πΑΝΤΩς ΑΥΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΛΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ.........κι εγω ηταν να παντρεψω κολλητη μου και ηθελε να με βαλει να της πληρωσω μεχρι και το τραπεζι και εκοψα την κουμπαρια πριν αρχισει.........καλυτερα!!!! :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα σε ολους και Καλως σας βρηκα! Το πρωτο μου ποστ στο φορουμ και ελπιζω να το εχω θεσει στην σωστη κατηγορια.

Τον Ιουνιο θα γινω για πρωτη φορα νονα μαζι με αλλες δυο κοπελες (βαπτιση εδω στην Αθηνα), δηλαδη απο κοινου τρια ατομα θα βαφτισουμε το μικρο ζουζουνακι μας (κοριτσακι). Οι γονεις του τον Αυγουστο του 2010 μας προτιναν αν θελουμε να το βαφτισουμε απο κοινου και οι τρεις (εφοσον η προηγουμενη νονα του το εσκασε με το που γεννηθηκε το παιδακι, βρισκοντας γελοιες δικαιολογιες λογω οικονομικων ενω μονη της ειχε προτινει αρχικως να την βαφτισει) και δεχτηκαμε. Ουτε εγω ουτε οι αλλες κοπελες δεν εχουμε ξαναβαφτισει καποιο παιδακι και ετσι δεν ξερουμε τιποτα γυρω απο το θεμα. Απο το ψαξιμο που εχω κανει ειδα οτι οι υποχρεωσεις του νονου σε σχεση με την ημερα της βαπτισης ειναι να παρει α)τον σταυρο και β)το πακετο βαπτισης, το οποιο περιλαμβανει, ρουχα,παπουτσια,λαμπαδα,λαδοπανα,εσωρουχα,μπουκαλακια λαδιου κτλ, μαρτυρικα και το κουτι της βαπτισης. Ξεχναω κατι? Επισης την εκκλησια την πληρωνουν οι νονοι ή οι γονεις?

Απο εσας θα ηθελα βοηθεια στο να μου πειτε μαγαζια με βαπτιστικα και με κοσμηματα για το σταυρο, και να μου προτινετε οικονομικες λυσεις μιας και φανταζομαι θα εχετε σιγουρα καποιοι προσφατα βαπτισει τα παιδακια σας ή θα εχετε γινει νονοι.

Παντως με τους γονεις δεν εχουμε προβλημα, γιατι ειναι λογικοι ανθρωποι. Ετσι εχουμε "αποφασισει" κατα καποιο τροπο να κινηθουμε σε νορμαλ πλαισια, δηλαδη ουτε τιποτα ξεφτιλα και βαπτιση της πλακας αλλα ουτε και φιοριτουρες και πεταμενα χρηματα, μια νορμαλ-μετρια κατασταση. Επειδη ολοι λιγο πολυ εχουμε οικονομικα θεματα στην εν λογω περιοδο που διανυουμε εχουμε πει να κρατησουμε ενα προυπολογισμο συνολικα γυρω στα 1000 ευρω (μεχρι). Οι γονεις εχουν δειξει μεγαλη κατανοηση και μονοι τους μας προτιναν να μην κανουμε περιττα εξοδα, ωστοσο εμεις θεωρουμε οτι εφοσον το ξεραμε τοσο καιρο και εφοσον εχουμε πει οτι θα βαφτισουμε το παιδακι καποια πραγματα πρεπει να γινουν οπως πρεπει και πιστευουμε οτι αξιζει να δωσουμε το κατι παραπανω στον σταυρο που θα του μεινει και στα ρουχα που μετα δεν θα τα ξαναφορεσει να μην σκορπισουμε λεφτα.

Εσεις που ξερετε, ποια η γνωμη σας? πιστευετε οτι φτανουν να κανουμε με αυτα τα χρηματα μια αξιοπρεπη βαφτιση ως νονες?

Εχουμε συμφωνησει να κανουμε η καθεμια την δικια της ερευνα αγορας και μετα καποιες μερες που θα μπορουμε να παμε ομαδικα σε μαγαζια να παμε σε αυτα που η καθεμια θα εχει να προτινει ως τα καλυτερα απο αυτα που η ιδια εχει δει και να καταληξουμε ετσι στην βελτιστη λυση. Χθες μας ανακοινωσαν οι γονεις οτι εκλεισαν ημερομηνια και ετσι τωρα εμεις εχουμε 2 μηνες να ψαχτουμε εντατικα.

Τελος θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομη: αν οι γονεις αποφασισουν η βαπτιση τους να εχει συγκεκριμενο θεμα θα πρεπει και το πακετο βαπτισης να ακολουθησει την ιδεα τους ή λειτουργουμε ανεξαρτητα? (αυτα με τα θεματα βαπτισης σημερα τα διαβασα σε ιντερνετ οτι υπαρχουν οποτε και για αυτο δεν εχω ρωτησει τους γονεις ακομη αν εχουν τετοιο σκοπο, φυσικα σκοπευω να το συζητησω μαζι τους γιατι και οι ιδιοι δεν ξερω τι θα κανουν).

Θα ηθελα τις προτασεις σας ειτε εδω στο θεμα ειτε με πμ. Και την γνωμη σας σε αυτα που ρωτησα παραπανω.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Επεξεργάστηκαν by Συντονιστής Χ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Kαταρχάς,τι τυχερό μωράκι που έχει 3 νονές να τρέχουνε για χάρη του:)

Λοιπόν,για τα βαπτιστικά και το σταυρό,υπάρχουν 2 αντίστοιχα,τεράστια θέματα(θελει διάβασμα η κουμπαρια:)) το ενα με καταστήματα ειδών βάπτισης και το άλλο νομίζω λέγεται βαπτιστικός σταυρός.Εκεί θα βρεις τα πάντα συγκεντρωμένα,διευθύνσεις,τιμές όλα.

Τα 1000 ευρώ που δίνετε είναι μια χαρά χρήματα,μη σου πω οτι μου φαίνονται και πολλά.Υπάρχουν ωραιότατα πακέτα βάπτισης και με 500 ευρώ και φυσικά δεν δείχνουν φτηνιάρικα!Αν πιάνουν και τα χεράκια σας,μπορείτε ακόμη να φτιάξετε τα μαρτυρικά,τη λαμπάδα και το λαδοσέτ(ίσως και το κουτί-τη διακόσμησή του εννοώ)

Σχετικά με το θέμα της βάπτισης,θεωρώ πως πρέπει να συνεννοηθείτε με τους γονείς για να είναι όλα ομοιόμορφα μην πάρετε εσείς πχ λαμπάδα με πεταλούδες και το θέμα είναι η φραουλα!

Αυτά απο εμένα...ξέρω δεν σου λέω και πολλά αλλά δεν θέλω να κανω διαφήμιση για κάποιο καταστημα εφόσον υπάρχουν κάπου όλα μαζεμένα:)

Καλό..ψάξιμο και καλή ευκολία.

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι από μένα....κι εγώ θα γίνω νονά για πρώτη φορά το Μάιο και μάλιστα σήμερα εκλεισα τα βαπτιστικα πακετα και το σταυρό....

 

Σε σχέση με αυτά που ακούω...τα έκλεισα μάλλον καλά... βεβαια μην ξεχναμε οτι μιλάμε για τιμές θεσ/νικης.... Εγω βαφτίζω αγορακι, Οποτε το πακετο βαπτισης που περιλαμβανει το κοστουμακι, τα λαδοπανα, την πετσετα, παππουτσακια, καλτσακια,λαμπαδα, κλπ μας βγηκε 350? χώρια το βαπτιστικο πακετο που περιλαμβανει τα μαρτυρικα ,τα λαδια, τα ξύδια(ούτε ξερω πώς τα λένε η ασχετη!!!) την πετσετα του παπα κλπ, αλλά 80? και στολισμός της κολυμπηθρας αλλά 30 ?...συνολο μεχρι στιγμής 460,00?..κι ένας σταυρός διπλός (εννοωντας με διπλη όψη) και η αλυσιδα του, αισίως φτανουμε αλλά 400,00?.

 

Πανακριβα είναι και είναι και ζόρικα παιδια λογω οικονομικής κρίσης αλλά γίνεται να μη βαφτιστουν και τα μωρα μας?

 

Καμμία ιδέα για μπομπονιέρα έχετε κορίτσια μιας και είστε πιο εμπειρες?

Ψαχνω κάτι χρησιμο και όμορφο με θέμα το αυτ/το.... Μιας και ο μικρός μας θα βαφτιστεί Χριστόφορος που είναι και ο προστατης των οδηγών....

Link to comment
Share on other sites

Καμμία ιδέα για μπομπονιέρα έχετε κορίτσια μιας και είστε πιο εμπειρες?

Ψαχνω κάτι χρησιμο και όμορφο με θέμα το αυτ/το.... Μιας και ο μικρός μας θα βαφτιστεί Χριστόφορος που είναι και ο προστατης των οδηγών....

 

 

Έχει πολύ όμορφα μεταλλικά κρεμαστά διπλής όψης,που από την μία έχουν την Παναγία και από την άλλη τον Άγιο Χριστόφορο.Μπορείς να το κάνεις από μπρελόκ,μέχρι γούρι και όλοι να το βάλουν στο αυτοκίνητό τους.Μην με ρωτήσεις πού θα τα βρεις,γιατί δυστυχώς ξέρω μόνο πού υπάρχουν τα αντίστοιχα ασημένια,τα οποία πριν 3 χρόνια έκαναν 2-2,9 αν θυμάμαι καλά.

Για τα παιδάκια θα κάνεις κάτι σε κουμπαρά ή κανένα παιχνιδάκι.Επίσης έχει πολύ όμορφα φιλντισένια αυτοκινητάκια,τα οποία μπαίνουν σε κουτάκι/πουγκί ή τα κάνεις κρεμαστή μπομπονιέρα,με κορδέλες και χάντρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω για τις απαντησεις σας, θα διαβασω και τα θεματα που μου υποδειξατε και αν εχω τυχον αποριες θα σας ξαναπρηξω:D. ωστοσο η οποια απαντηση ή επισημανση ειναι καλοδεχουμενη.

για τις μπομπονιερες θα ηθελα να σας αναφερω κατι που εχω ακουσει και που δεν ξερω ακριβως ομως γιατι ποτε δεν εχω ξαναασχοληθει με βαπτιση, αλλα αν καποιον τον ενδιαφερει ας το ψαξει. οι γονεις του παιδιου που θα βαπτισουμε ανεφεραν σε καποια συζητηση οτι ειχαν ακουσει απο καποιον συναδελφο τους και σκεφτονται να κανουν το αντιστοιχο αν βρουν ακρη (και αν βρουν ακρη θα μαθω νεα και θα σας τα μεταφερω μπας και ενδιαφερει καποιον απο εσας) οτι υπαρχουν συλλογοι παιδιων και ατομων με ειδικες αναγκες που αναλαμβανουν την κατασκευη μπομπονιερας που θελετε και ετσι εχουν και οι ιδιοι ενα εισοδημα που βγαζουν με αξιοπρεπη τροπο. και σιγουρα ειναι πολυ καλυτερο να δωσεις εκει τα χρηματα που θα διαθεσεις για τις μπομπονιερες, να παρεις τις μπομπονιερες που θελεις, να κανεις την δουλεια σου και ταυτοχρονα ομως να κανεις και αλλη μια καλη πραξη. εμενα αυτο σαν ιδεα μου αρεσε, περισσοτερες πληροφοριες δεν ξερω ομως, αν οι γονεις του παιδιου καταληξουν σε τετοια λυση θα μαθω περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Βοηθήστε με σας παρακαλώ !!!! βαφτίζω σε λίγο καιρό ενα κοριτσακι και φοβαμαι μην ξεχασω κάτι .... ποιες ειναι οι υποχρεωσεις των νονών , τι αγοράζουν .Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Η λαμπάδα
  • Δυο μικρές πετσέτες για το σκούπισμα των δικών σας χεριών και του ιερέα
  • Μια μεγάλη πετσέτα για το μωρό
  • Τα λαδόπανα
  • Ένα μπουκάλι ελαιόλαδο
  • Ένα σαπούνι
  • Τα βαπτιστικά του μωρού, ρούχα και παπούτσια
  • Ο σταυρός του μωρού
  • Προαιρετικά στολισμός της εκκλησίας και ειδικά της κολυμβήθρας
  • Κόστος εκκλησίας

Η Ζωηρούλα μου μας άλλαξε την ζωή!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω πολύ για την αμεση απάντησή σου. Πιστεύετε οτι ο νονός κάνει τον στολισμό? Δεν το ήξερα , νομιζα οι γονείς οτι το κάνουν .... το σωστό και συχνό πιο είναι όμως????

Link to comment
Share on other sites

Η νονά αναλαμβάνει τον στολισμό της κολυμπήθρας και οι γονείς τον στολισμό της εκκλησίας. Όλα όμως γίνονται με συννενόηση με τους γονείς. Εγώ όταν βάφτισα είχα κάνει τον στολισμό της κολυμπήθρας μόνο. Να ξέρεις όμως πως κάποιοι παπάδες δεν επιτρέπουν να τη στολίσεις

Link to comment
Share on other sites

Το συχνό είναι να τον κάνουν οι γονεις. Επίσης τα μαρτυρικά τα παιρνουν οι γονεις συνηθως -αναλογως τα άτομα γιατί αν εχουν 200 ατομα θα θες αρκετα για να τα αγορασεις εκτός αν τα φτιάξεις μόνη σου .. αλλά πιστευω αυτο αν θελει το κανει η μαμα.

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

τα μαρτυρικα νομιζα οτι είναι της νονας....δεν είναι? Εχω μπερδευτει και με αυτά ξέρετε είναι περιεργο ....πώς να το συζητήσεις !!!! τι κανετε εσεις και τι εμείς ???/ αχ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια ξερω οτι ο στολισμος αλλα και τα μαρτυρικα ειναι του νονου!Τωρα αν οι γονεις θελουν κατι πολυ συγκεκριμενο ή ακριβο κανουν μονοι τους το στολισμο!

KETsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα μαρτυρικά από όσο ξέρω τα πέρνει ο νονός. Αφού εμείς που πήγαμε για τα βαπτιστικά, στο πακέτο (ρούχα, κουτί, λαμπάδα κ.τ.λ.) περιεχόντουσαν και τα μαρτυρικά. Τώρα μπορεί να εξαρτάται και από τις περιοχές. Εδώ ο στολισμός γενικώς επιβαρύνει τους γονείς...

Link to comment
Share on other sites

ναι τα μαρτυρικα τα παιρνει ο νονος, ειναι αλλωστε μεσα στο πακετο της βαπτισης. επισης ξερω οτι παιρνουν και δευτερα εσωρουχα και φορμακι για οταν το κανουν μπανιο. εμας δεν μας πηρε ο νονος γιατι στα μερη του αντρα δεν το εχουν. οσον αφορα τον στολισμο της κολυμπηθρας, επιβαρυνει τον νονο αλλα καλο θα ηταν να ενημερωθεις προηγουμενως αν επιτρεπεται στην συγκεκριμενη εκκλησια. με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

στα πακετα βαφτισης θα σου τα πουν ολα

εγω δυο παιδια δικα μου που μου βαφτισαν

μονη μου στολισα και εκκλησια και κολυμβηθρα

και μονη μου πηρα πετσετα για το μωρο μου

και μια για τα χερια του πατερ εγω την πηρα

απο τοπο σε τοπο διαφερουν τα εθιμα

συζητησε το καλυτερα με τους γονεις

Link to comment
Share on other sites

και ...πόσο θα κοστίσουν όλα αυτα? ετσι μια γνωμη που πηρα απο τα allouette , μου είπαν οτι γυρω στα 700 το πακετο με τα ρουχα και τα λαδόπανα με την λαμπαδα και το κουτι . Αλήθεια στην εκκλησία πόσο δίνουμε ? Κανα 1500σύνολο στο νερό απότι βλέπω....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...