Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ...ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Νομίζω πως το κλύσμα το κάνουν για να αδειάσει το έντερο, γιατί πάνω στο σφίξιμο να βγει το παιδί μπορεί να βγει και τίποτ' άλλο... :oops:

 

και πρεπει να ναι μεσα ο αντρας μου σ ολα αυτα?????

 

χλωμο το κοβω, να τον αφηνω να μπει μεσα...... για μια αξιοπρεπεια ζουμε σε τουτο το κοσμακη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την nen. Όταν μείνω έγκυος κι όταν έρθει η ώρα με το καλό να γεννήσω δεν θα είναι εκεί ο άντρας μου, αν και γενικά δεν θα τον ήθελα μέσα..

Άντε κορίτσια με ένα πόνο που λένε και όλα θα σας πάνε καλά!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

οκ, Σασσα, τα κατεγραψα αυτα που ειπες, και τα περασα στο σκληρο μου δισκο!!!! (ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ, ΝΤΕ!!!!)

 

αλλα, αμα δεν ειναι ετσι οπως τα λες.......... αλοιμονο σου!!!! :evil::evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και πρεπει να ναι μεσα ο αντρας μου σ ολα αυτα?????

 

χλωμο το κοβω, να τον αφηνω να μπει μεσα...... για μια αξιοπρεπεια ζουμε σε τουτο το κοσμακη!!!!

 

Καλησπερα νεν μου , οχι ο αντρας δεν ειναι μεσα σε αυτη τη φαση , διοτι σου κανουνε κλυσμα , περνουνε αιμα , βλεπουνε διαστολη , πας τουαλετα , κανεις μπανακι , σε ...καλωδιωνουνε και μετα ερχεται μεσα το αγορακι σου , αν και προσωπικα δεν θα ειχα κανενα προβλημα ετσι και αλλιως , μου αρεσε που περασαμε μαζι ολη την εμπειρια του τοκετου απο την αρχη ως το τελος . Τωρα θα μπορουμε να λεμε στα παιδια μας οτι ημασταν μαζι και οτι και ο μπαμπας τους τα ειδε την ωρα που γεννιοντουσαν και τι πιο ομορφο απο αυτο ε ? ( μακαρι να πανε το ιδιο καλα ολα και στο 2ο μωρακι μας τωρα σε λιγο καιρο ) . Μην φοβαστε να εχετε τους αντρες σας μεσα , αμα το θελουνε οι ιδιοι μην το στερησετε ειναι απο τις πιο ομορφες εμπειριες , ο Πανος μετα ελεγε οτι ηταν η καλυτερη εμπειρια της ζωης του και προσπαθουσε να πεισει και τον αδελφο του να παραστει στον τοκετο του δικου του παιδιου ( αλλα ο Νικος φοβοτανε :) ) .

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι την 1η φορά, μέχρι να καταλάβω οτι το παιδί ΠΡΕΠΕΙ να το βγάλω κάποια μέρα και να αγχωθώ με τη γέννα, γέννησα κιόλας! Δεν ήταν άσχημη εμπειρία, το αντίθετο θα έλεγα, και κράτησε 2-2,5 ωρες...

Αυτή τη φορά όμως φοβάμαι...οχι τόσο επειδή "ξέρω"...Τι παει να πει "ξέρεις" αφού η κάθε γέννα είναι μοναδική!;;!

Περισσότερο φοβάμαι μήπως το γεννήσω τελειόμηνο (!!!) και είναι μεγάλο (ο Ραφαήλ θα χτύπαγε τεσσάρι αλλά πρόλαβε και βγήκε στα 2150 :) ) και επιπλέον...χθες στο Β' επιπέδου μου λεει αθώα αθώα η υπερηχογραφίστρια "Πόσες ώρες έκανες να γεννήσεις την προηγούμενη φορά?" Το αίμα μου πάγωσε..."γιατί;" την ρωτάω, προλαβαίνει ο γιατρός μου και παει να σωσει την κατάσταση: "Ε, την προηγούμενη φορά ήταν πολύ μικρούλα, πιτσιρίκα ήταν" (μας πρόκοψες γιατρούλη μου...τι μου το θύμησες αυτό τώρα και το έχω ένα φόβο δέκα χρόνια αργότερα και 20 κιλά παραπάνω...), επιμένω εγώ: "Γιατί ρωτάτε??" Και η υπερηχογραφίστρια μαγκωμένη: "Εμ...είναι σκληρός και κλειστός πολύ ο τράχηλός σου...γι' αυτό"

Βλέπω τον άντρα μου να κάνει υπερωρίες μόλις μπω στον μήνα μου!!!

(Όταν του το είπα βγαίνοντας απο το Λητώ χθες, νόμιζε οτι εννοούσα πως θα χρειαστεί υπερωρίες στη δουλειά για να καλύψει ενδεχόμενη καισαρική λόγω της εικαζόμενης δύσκολης γέννας...ΑΘΩΩ ΠΑΙΔΙ...δεν κατάλαβε τι υπερωρίες εννοούσα... :lol::lol::lol: )

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Α τώρα που το θυμήθηκα....ο μεγαλύτερος τρόμος μου σχετικά με τη γέννα είναι μην χρειαστεί καισαρική! Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω, κι ευτυχώς μέχρι στιγμής την έχω απωθήσει εντελώς την ιδέα....Στον φυσιολογικό τοκετό μόλις βγει το μωρό τα ξεχνάς όλα μα όλα...είναι μαγικό αυτό. Ενώ στην καισαρική...δεν είμαι σίγουρη...και δεν χωνεύω και τα νυστέρια...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Α τώρα που το θυμήθηκα....ο μεγαλύτερος τρόμος μου σχετικά με τη γέννα είναι μην χρειαστεί καισαρική! Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω, κι ευτυχώς μέχρι στιγμής την έχω απωθήσει εντελώς την ιδέα....Στον φυσιολογικό τοκετό μόλις βγει το μωρό τα ξεχνάς όλα μα όλα...είναι μαγικό αυτό. Ενώ στην καισαρική...δεν είμαι σίγουρη...και δεν χωνεύω και τα νυστέρια...

 

Και στην καισαρικη τα ξεχνας ολα...με το που θα ακουσεις το κλαμα του...θα πετας απο χαρα!!!!!

 

Με το καλο!!!

Με κανενα πονο candy!!!! :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ΜΕΤΑ με φοβίζει με την καισαρική Κατερίνα μου! :) Όταν θ' ακούσω το κλάμα του μωρού θα είμαι ακόμα υπο την επήρεια της νάρκωσης...:) Το μετά φοβάμαι...Είμαι φοβιτσιάρα με τις τομές κλπ. ...Αστα!

Σκέφτομαι την καημένη τη μάνα μου..τρείς καισαρικές έκανε!!! Και κάθετες με κάτι τομές τεράστιες...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο να φοβασαι ειδικα στον πρωτο τοκετο..οποιος πει το αντιθετο σιγουρα δεν το εννοει

και γω στην ιδια κατασταση με σενα ημουν και χειροτερα

αλλα τελικα δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραματα....

καταρχας για να σου κανουν επισκληριδιο κανουν πρωτα τοπικη αναισθησια αποτε δεν νιωθεις και πολλα ενα πολυ μικρο τσιμπηματακι σαν το κουνουπακι ειλικρινα σου μιλαω...

οι πονοι μεχρι να κανεις την ενεση ειναι εντονοι αλλα ανεκτοι

μετα χαλαρωνεις.....

ηρεμησε και απολαυσε το ειναι τρομερη εμπειρια μπορει να πονεσεις να φοβηθεις αλλα οταν γεννησεις θα νιωσεις τοσο μα τοσο περηφανη που ολα θα τα ξεχασεις και μετα απο λιγο καιρο θα τα διηγησε σαν μια γλυκια ιστορια και μονο καλες αναμνησεις θα χεις

παρολο που εκανα 12 ωρες να γεννησω την μεγαλη μου και ζοριστηκα εκανα δευτερο παιδι γρηγορα γιατι ειλικρινα δεν υπαρχει τπτ να φοβασαι..

σου προτεινω να χαλαρωσεις και το μονο που πρεπει να σκεφτεσαι ειναι η ωρα που θα κρατησεις το μικρουλι αγκαλια καλο υπολοιπο :D

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι και εγώ φοβάμαι πολύ. Δεν μου αρέσει καθόλου να υποφέρω και πιστεύω οτι είναι μια βιωματική εμπειρία που αν δεν την ζήσεις δεν μπορείς να έχει καθαρή εικόνα για αυτή. Μπορεί να σας φανεί χαζό αλλά είμαι και λίγο ντροπαλή, οπότε με λούζει ιδρώτας με λεπτομέρειες τύπου κλίσμα, μέτρηση διαστολής (το κάνει η μαία με το χέρι, πώς γίνεται; :oops: Το κλίσμα πέρα απο την αηδία, πονάει; ). Δεν είμαι ιδιαίτερα αθλητικός τύπος, αυτό σημαίνει οτι θα δυσκολευτώ στον τοκετό; Ευτυχώς δεν έχω βάλει πολλά κιλά.

Επίσης, ο γιατρός είπε οτι η μικρή μας έχει μεγάλο κεφαλάκι και είναι ήδη 3kg και 100 γρ. Αυτό δυσκολεύει τα πράγματα έτσι δεν είναι;

 

Ευτυχώς τώρα που κοντεύουν οι μέρες τα λόγια σας είναι παρηγοριά. Σας διαβάζω και παίρνω κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΗΤΑΝ ΗΔΗ 3900KG ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟΝ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΤΑ 4500KG ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΠΗΓΑ ΣΤΙΣ 7:30 ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 16:45 ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ (ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ) ΠΟΝΟΥΣΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ (ΤΟ ΤΣΙΜΠΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΝΟΥΠΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΠΟΝΑΕΙ).ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΑΒΗΞΑΝΕ ΜΕ ΒΕΝΤΟΥΖΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΜΕ ΕΚΟΒΑΝ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΠΕΤΟΥΣΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ.ΟΤΑΝ ΠΕΡΑΣΕ Η ΝΑΡΚΩΣΗ ΒΟΓΚΟΥΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ, ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΗΜΟΥΝ ΜΕ ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ ΑΥΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ. ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΦΕΡΝΑΝΕ ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ 10 ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ. ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΓΕΝΝΑ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟ.

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites

Όλα μια χαρά θα πάνε κορίτσια..γέννα χωρίς άγχος δεν υπάρχει!!Και αν πει καμια ότι δεν αγχώθηκε που θα γεννούσε είναι μεγάλο ψέμα... Ειδικά με την επισκληρήδιο...τίποτα δε θα νοίωσετε!!

 

Και εγώ όταν μπήκα στο μήνα μου άρχισα να αγχώνομαι αλλά δεν πρόλαβα να το πολυσκεφτώ γιατί γέννησα 3 εβδομάδες πιο νωρίς. Καλύτερα τελικά, γιατί μέχρι να συνειδητοποιήσω τι γινόταν κρατούσα την κορούλα μου αγκαλίτσα!!

 

Το αποτέλεσμα να σκέφτεστε μόνο..δύο ματάκια να σας κοιτάνε περιμένοντας να τους μάθετε τον κόσμο!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια

εγω γεννησα περσυ 20/03/07 και φοβομουνα τοσο πολυ μην πονεσω που οταν μου ειπε η γιατρος πως πρεπει να περιμενουμε 10-12 ωρες για να κατεβει το παιδι , γιατι παλι ειχε αλλαξει θεση, τις λεω δεν υπαρχει περιπτωση παρτο με καισαρικη.... :lol::oops: ετσι και εγινε μου εκαναν την ενεσουλα μου δεν καταλαβα τιποτα , το θεμα ειναι μετα που φευγει η ενεσουλα.... 1 1/2 μερα εκανα να σηκωθω απο το κρεββατι, δεν λεω, ποναγα αλλα πιο πολυ φοβομουνα μην πονεσω παραπανω αν σηκωθω.

Οταν βγηκα απο το ιασω το μονο προβλημα που ειχα ηταν με τις αλλαγες στις γαζες, δεν αντεχα τον πονο......αλλα παει και αυτο 5 μερες κρατησε....οποτε ολα θα πανε καλα, ο πονος ειναι εκει...αλλα κραταει πολυ λιγο... :D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ειχα 2 φυσιολογικους τοκετους. Την πρώτη φορα κοντεψα απο το στομα να τον βγαλω τον γιοκα μου. :lol: ..... αλλα να μην τα πω και σας τρομαζω! Αλλα παρόλα αυτα αποφασισα μετα απο 19 μηνες να γεννησω ξανα φυσιολογικα. Να πω την αληθεια περισσοτερο φοβομουνα την επισκληριδιο παρα την γεννα και τους πονους. Ηθελα να ζησω την εμπειρια ενος φυσιολογικου τοκετου, ηθελα να νιωσω αυτο το οποιο η φυση μας προικισε να κανουμε ως γυναικες και δεν το μετανιωνω ουτε στιγμη.

Την δευτερη φορα ημουν τοσο ανετη (και ας περασα τον γολγοθα την πρωτη φορα) τακτοποιησα το σπιτι μου, εστρωσα τα κρεβατια μας κτλ....και οταν πηγα να γεννησω ειχα 5 διαστολη! Ουτε καταλαβα ποτε γεννησα (αυτο θα πει με εναν πονο), αφου να φανταστειτε ουτε οι γιαγιαδες δεν προλαβαν να ερθουν.

Το μονο που θα ηθελα να αλλαζε αν γυρνουσε ο χρονος πισω ειναι να μπορουσε να ηταν ο αντρας μου διπλα μου για να μοιραστουμε μαζι αυτην την καταπληκτικη εμπερια, (περισσοτερο δικη του επιθυμια ηταν). Όμως στον γιο μας ηταν μεσα αλλα μολις ειδαν οι γιατροι τα δυσκολα τον εβγαλαν εξω αρον αρον, και στην κορη μου μεχρι μπει εγω γεννησα!

Παντως μην φοβαστε η φυση προνοει, προσωπικα τωρα πια δεν μου εχει μεινει καμια αναμνηση πονου, φοβου παρα μονο η αισθηση του να βγαινει το κεφαλακι του παιδιου μου για πρωτη φορα στο φως, στη ζωη και εκεινο το πρωτο κλαμα του που ολες περιμενουμε να ακουσουμε για να πουμε καλωσηρθες μωρακι!!!! (μονο που τα γραφω κοριτσια εχω βουρκωσει απο την συγκινηση....).

0IBKp3.png JgEip3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ειχα 2 φυσιολογικους τοκετους. Την πρώτη φορα κοντεψα απο το στομα να τον βγαλω τον γιοκα μου. :lol: ..... αλλα να μην τα πω και σας τρομαζω! Αλλα παρόλα αυτα αποφασισα μετα απο 19 μηνες να γεννησω ξανα φυσιολογικα. Να πω την αληθεια περισσοτερο φοβομουνα την επισκληριδιο παρα την γεννα και τους πονους. Ηθελα να ζησω την εμπειρια ενος φυσιολογικου τοκετου, ηθελα να νιωσω αυτο το οποιο η φυση μας προικισε να κανουμε ως γυναικες και δεν το μετανιωνω ουτε στιγμη.

Την δευτερη φορα ημουν τοσο ανετη (και ας περασα τον γολγοθα την πρωτη φορα) τακτοποιησα το σπιτι μου, εστρωσα τα κρεβατια μας κτλ....και οταν πηγα να γεννησω ειχα 5 διαστολη! Ουτε καταλαβα ποτε γεννησα (αυτο θα πει με εναν πονο), αφου να φανταστειτε ουτε οι γιαγιαδες δεν προλαβαν να ερθουν.

Το μονο που θα ηθελα να αλλαζε αν γυρνουσε ο χρονος πισω ειναι να μπορουσε να ηταν ο αντρας μου διπλα μου για να μοιραστουμε μαζι αυτην την καταπληκτικη εμπερια, (περισσοτερο δικη του επιθυμια ηταν). Όμως στον γιο μας ηταν μεσα αλλα μολις ειδαν οι γιατροι τα δυσκολα τον εβγαλαν εξω αρον αρον, και στην κορη μου μεχρι μπει εγω γεννησα!

Παντως μην φοβαστε η φυση προνοει, προσωπικα τωρα πια δεν μου εχει μεινει καμια αναμνηση πονου, φοβου παρα μονο η αισθηση του να βγαινει το κεφαλακι του παιδιου μου για πρωτη φορα στο φως, στη ζωη και εκεινο το πρωτο κλαμα του που ολες περιμενουμε να ακουσουμε για να πουμε καλωσηρθες μωρακι!!!! (μονο που τα γραφω κοριτσια εχω βουρκωσει απο την συγκινηση....).

0IBKp3.png JgEip3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...