Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπέρα αν και ειναι λιγο νωρις θα ηθελα τη γνωμη σας τι δωρο να παρω στη δασκαλα του γιου μου αφου ληξει η χρονια.

 

την εχουμε 2 χρονια τωρα (προνηπιο-νηπιαγωγειο) με εχει βοηθησει παρα πολυ και εκτος απο αυτο απο περισυ το καλοκαιρι που την συναντουσα στη παραλια καναμε και παρεα και συνεχιζουμε να βρισκομαστε εκτος σχολειου σε καποιες αλλες εκδηλωσεις πχ. κουκλοθεατρο ή στη γιορτη της γυναικας , εχω παει σπιτι της και εχει ερθει και αυτη στο δικο μου και παντα θα με παρει τηλεφωνο να μαθει για τον Μαριο πως ειναι σε περιπτωση αδιαθεσιας

 

Με λιγα λογια δεν ειναι μια τυπικη σχεση μεταξυ μαμας-δασκαλας που απλα θελω να κανω ενα αναμνηστικο δωρο....για ριξτε ιδεες

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 157
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για μένα το καλύτερο δώρο ήταν πάντα αυτό που το έφτιαχναν τα παιδιά!

Μπορεί η αξία του να ήταν μηδαμινή (όχι απλά ευτελής!!) αλλά ειλικρινά το χαιρόμουν πολύ περισσότερο από ό,τι άλλο.

 

Μια κάρτα φτιαγμένη από το παιδί, μια ζωγραφιά με ένα μήνυμα από το παιδί με τα "καλλικατζάρια" του αντί για γράμματα, μια χειροτεχνία, ένα κολάζ με κοχυλάκια και άμμο....όλα αυτά τα έχω σε περίοπτη θέση στο σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η τελευταία σας χρονιά και εφόσον είναι κάτι παραπάνω από απλή δασκάλα, μπορείς να της πάρεις ένα χρυσαφικό με όσα χρήματα διαθέτεις για να της μεινει σαν αναμνηστικό και παράλληλα να ετοιμάσετε κάτι με το παιδί, μια ζωγραφια, ένα κολάζ, μια κορνίζα με φωτογραφιά δασκάλας&μαθητών, ίσως αυτά τα κάδρα του ΙΚΕΑ που είναι σαν κουτάκια και μπορείς να τοποθετήσεις μέσα άμμο και πέτρες, ένα ωραίο κουτί για μπισκότα γεμάτο με μπισκότα που θα τα έχετε φτιάξει μαζί με το παιδι, κάτι πιο προσωπικό...

Link to comment
Share on other sites

http://www.swarovski.com/Web_GR/en/1066975/product/Crystalline_Ballpoint_Pen,_Blue_Pearl,_Light_Azore,_Limited_Online_Edition.html

 

εγω της πηρα αυτο στην γιορτη της, μου φανηκε και χρησιμο για δασκαλα και ομορφο και μενει και ως αναμνηστικο, το πηρα απο καταστημα κι εχει την ιδια τιμη με το on line εχει απειρα χρωματα κι εγω πηρα το λιλα.. τα swarovski που εχει στο πισω μερος λαμποκοπουν:D

 

 

http://www.swarovski.com/Web_GR/en/1079439/product/Crystalline_Lady_Ballpoint_Pen_Purple_Pearl,_Light_Amethyst.html

Επεξεργάστηκαν by Theni
μολις ειδα εχει και το λιλα ;)

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενα πολυ ωραιο δωρο ειναι ενα ομορφο καλαθι με σαπουνια ή ειδη περιποιησης σωματος απο τα fresh line που τα φταχνουν αναλογως με τα χρηματα που θες να διαθεσεις.

 

ΥΓ: Αν αποφασισεις το συγκεκριμενο δωρο προτιμησε να το γεμισεις με σαπουνια παρα με κρεμες. Θα φαινεται πολυ πιο πλουσιο. Σε οσες εχω κανει τετοιο δωρο εχουν ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΕΙ. η μυρωδιες και μονο...:wink:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι φέτος να τους κάνω κανδράκια παιδικά που θα τις δείχνουν πριγκίπισες με το όνομά τους και μία μικρή αφιέρωση. Μέχρι τώρα τους πήρα σκουλαρίκια με τον μικρό πρίγκηπα, γατούλες κ.λ.π. είναι και μικρές στην ηλικία

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το καλύτερο δώρο ήταν πάντα αυτό που το έφτιαχναν τα παιδιά!

Μπορεί η αξία του να ήταν μηδαμινή (όχι απλά ευτελής!!) αλλά ειλικρινά το χαιρόμουν πολύ περισσότερο από ό,τι άλλο.

 

Μια κάρτα φτιαγμένη από το παιδί, μια ζωγραφιά με ένα μήνυμα από το παιδί με τα "καλλικατζάρια" του αντί για γράμματα, μια χειροτεχνία, ένα κολάζ με κοχυλάκια και άμμο....όλα αυτά τα έχω σε περίοπτη θέση στο σπίτι μου.

 

και εμας περισυ κατι τετοιο μας ειπε η δασκαλα. οτι το καλυτρτο δωρο ηταν οτι της απευθυνε τον λογο και μαλιστα στα γαλλικα.

 

Παντως φετος πρεπει να παρω 3 δωρα και τα δυο πρεπει να ειναι αναλογα μια και ειναι στο ιδιο σχολειο. Τον μεγαλο θα τον βαλω να υπογραψει την καρτα αλλα απο εκει και περα εστω και κατι ακομη συμβολικο θελω να παρω...

Link to comment
Share on other sites

Ενα κοσμημα (οχι ιδιαιτερα ακριβο βεβαια) νομιζω θα το εκτιμουσε πολυ. Ξερεις οτι στις περισσοτερες εκτιμαται αυτο-ασε που ως δωρο μενει για παντα κιολας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:confused:Δηλαδή κάθε χρόνο, στη λήξη της χρονιάς κάνετε δώρα οι γονείς στις δασκάλες???

 

Εμείς κάνουμε κάθε Χριστούγεννα, Πάσχα, και στην λήξη του έτους από ένα μικροδωράκι και στα εφτά άτομα που αποτελλούν το προσωπικό του σταθμού..Ισως είναι υπερβολή, αλλά έτσι το αισθανόμαστε..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη χειρονομια και μαλιστα στους δυσκολους καιρους που ζούμε ... Στο κατω κατω τα παιδακια σας εχουνε στα χερια τους καθημερινα...:wink::) Μπραβο σας...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

οχι ειχαμε κανει περισυ τα Χριστουγεννα και στις 2 δασκαλες που ειχε απο ενα χριστουγεννιατικο δωρακι τωρα ομως ο γιος μου τελειωνει το νηπιο και παμε δημοτικο ειναι η τελευταια χρονια μαζι της και το δωρο θελω πιο πολυ να το κανω γιατι αυτη η κοπελα πηρε το γιο μου 4 ετων ενα παιδι στην αρχη κλειστό μετα θηριο και επαιξε καθοριστικο ρόλο στη διαγωγη του ηδη φετος ειδα πολλες αλλαγες στη συμπεριφορα του και της αναγνωριζω μια μεγαλη μεριδα γιαυτο και εκτος απο αυτο εμενα αν με ρωτησεις απο ολους του εκπαιδευτικους που ειχα το προσωπο της νηπιαγωγου μου ποτε δεν το ξεχασα αλλωστε και ο Μαριος της εχει μεγαλη αδυναμια και δινει μεγαλη προσοχη

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν με ρωτησεις απο ολους του εκπαιδευτικους που ειχα το προσωπο της νηπιαγωγου μου ποτε δεν το ξεχασα

 

νιώθω απαίσια γιατί εγώ το μόνο πρόσωπο που δεν θυμάμαι είναι αυτό της νηπιαγωγού μου...:-(

Link to comment
Share on other sites

νιώθω απαίσια γιατί εγώ το μόνο πρόσωπο που δεν θυμάμαι είναι αυτό της νηπιαγωγού μου...:-(

 

μη στεναχωριεσαι μπορει να ειμαι εγω η εξαιρεση και να το θυμαμαι:rolleyes:

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάνουμε κάθε Χριστούγεννα, Πάσχα, και στην λήξη του έτους από ένα μικροδωράκι και στα εφτά άτομα που αποτελλούν το προσωπικό του σταθμού..Ισως είναι υπερβολή, αλλά έτσι το αισθανόμαστε..

 

Τι να πω, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι... Δηλαδή να κάνω εγώ ως γονιός κάποιο δώρο χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος και με πρωτοβουλία δικιά μου.

 

Δηλαδή να θελήσει το παιδί να κάνει κάποιο δωράκι στη δασκάλα του, ναι. Να συγκεντρώσουν ομαδικά οι γονείς κάποιο ποσό να πάρουν ενα αναμνηστικό δωρο στη δασκάλα την τελευταία χρονιά, ναι.

Εγώ από μόνη μου να της πάρω κάποιο προσωπικό δώρο (πχ κόσμημα) χωρίς κάποια αφορμή και χωρίς να υπάρχει προσωπική σχέση δεν βρίσκω το λόγο. Όσοι βεβαια νιώθετε έτσι καλά κάνετε. Δεν το συζητώ! Απλώς προσπαθώ να δω αν είναι πάγια πρακτική και είμαι τελικά η εξαίρεση...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Lucy και χωρις να την ηξερα εκτος σχολειου παλι θα της εκανα ενα αναμνηστικο δωρο μονο και μονο επειδη ηταν η πρωτη δασκαλα του γιου μου που μαζι της εμαθε παρα πολλα και της εχει μεγαλη αδυναμια, αυτο δεν θα το εκανα πχ σε καποια δασκαλα του δημοτικου.

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι... Δηλαδή να κάνω εγώ ως γονιός κάποιο δώρο χωρίς να υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος και με πρωτοβουλία δικιά μου.

 

Δηλαδή να θελήσει το παιδί να κάνει κάποιο δωράκι στη δασκάλα του, ναι. Να συγκεντρώσουν ομαδικά οι γονείς κάποιο ποσό να πάρουν ενα αναμνηστικό δωρο στη δασκάλα την τελευταία χρονιά, ναι.

Εγώ από μόνη μου να της πάρω κάποιο προσωπικό δώρο (πχ κόσμημα) χωρίς κάποια αφορμή και χωρίς να υπάρχει προσωπική σχέση δεν βρίσκω το λόγο. Όσοι βεβαια νιώθετε έτσι καλά κάνετε. Δεν το συζητώ! Απλώς προσπαθώ να δω αν είναι πάγια πρακτική και είμαι τελικά η εξαίρεση...

 

Θα σε τρομάξω, αλλά έχε υπόψη οτι τα περασμένα χριστούγεννα η 14 μηνών κόρη μου δεχτηκε χριστουγεννιατικα μικροδωράκια οχι μόνο από τις δασκάλες της αλλά και από 3 συμμαθητές..Στα ιδιωτικά σχολεία είναι πάγια τακτική αυτό εδώ και δεκαετίες..Σωστό, λάθος, δε ξέρω...Όταν όμως το κάνουν όλες οι μαμαδες και πρόκειται για το παιδί σου "υποχρεώνεσαι" να το κάνεις...Εξάλλου στα ιδιωτικά η σχέση είναι διαφορετική..Πχ έχει τύχει 3 φορές να αναγκαστεί η δασκάλα μας να κάτσει μέχρι τις 7 ενώ σχολάει 5 γιατί δεν μπορούσα να πάω να πάρω την κόρη μου με τίποτα από τον σταθμό..Αυτό σε κάνει να νιώθεις κάπως "υποχρεωμένη"

Link to comment
Share on other sites

Θα σε τρομάξω, αλλά έχε υπόψη οτι τα περασμένα χριστούγεννα η 14 μηνών κόρη μου δεχτηκε χριστουγεννιατικα μικροδωράκια οχι μόνο από τις δασκάλες της αλλά και από 3 συμμαθητές..Στα ιδιωτικά σχολεία είναι πάγια τακτική αυτό εδώ και δεκαετίες..Σωστό, λάθος, δε ξέρω...Όταν όμως το κάνουν όλες οι μαμαδες και πρόκειται για το παιδί σου "υποχρεώνεσαι" να το κάνεις...Εξάλλου στα ιδιωτικά η σχέση είναι διαφορετική..Πχ έχει τύχει 3 φορές να αναγκαστεί η δασκάλα μας να κάτσει μέχρι τις 7 ενώ σχολάει 5 γιατί δεν μπορούσα να πάω να πάρω την κόρη μου με τίποτα από τον σταθμό..Αυτό σε κάνει να νιώθεις κάπως "υποχρεωμένη"

 

εδω εχει κατσει και η δικη μας που ειναι και σε δημοσιο:P

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

εδω εχει κατσει και η δικη μας που ειναι και σε δημοσιο:P

 

Μπράβο της, σημαίνει οτι είναι πρώτα από όλα άνθρωπος!!!Και το αξίζει το δωράκι!!Μακάρι να ξαναβρείτε τέτοιους εκπαιδευτικούς στην σταδιοδρομία σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σε τρομάξω, αλλά έχε υπόψη οτι τα περασμένα χριστούγεννα η 14 μηνών κόρη μου δεχτηκε χριστουγεννιατικα μικροδωράκια οχι μόνο από τις δασκάλες της αλλά και από 3 συμμαθητές..Στα ιδιωτικά σχολεία είναι πάγια τακτική αυτό εδώ και δεκαετίες..Σωστό, λάθος, δε ξέρω...Όταν όμως το κάνουν όλες οι μαμαδες και πρόκειται για το παιδί σου "υποχρεώνεσαι" να το κάνεις...Εξάλλου στα ιδιωτικά η σχέση είναι διαφορετική..Πχ έχει τύχει 3 φορές να αναγκαστεί η δασκάλα μας να κάτσει μέχρι τις 7 ενώ σχολάει 5 γιατί δεν μπορούσα να πάω να πάρω την κόρη μου με τίποτα από τον σταθμό..Αυτό σε κάνει να νιώθεις κάπως "υποχρεωμένη"

 

Βρε, η κόρη μου 3 χρόνια πήγαινε σε ιδιωτικό... Δεν υπέπεσε κάτι στην αντίληψή μου, ούτε είχα ιδιαίτερες σχέσεις με τις δασκάλες πέρα από τα τυπικά.

Τώρα αυτό που περιγράφεις έγκειται στα πλαίσια "προσωπικής υποχρέωσης". Δηλαδή κάθησε παραπάνω για να εξυπηρετήσει εσένα προσωπικά.

Όταν δεν τίθεται κάποιο τέτοιο θέμα, εξακολουθώ να μην βρίσκω λόγο να κάνω δώρο στη δασκάλα, επειδή κάνει τη δουλειά της. Τι να πω. Έτσι το βλέπω.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο της, σημαίνει οτι είναι πρώτα από όλα άνθρωπος!!!Και το αξίζει το δωράκι!!Μακάρι να ξαναβρείτε τέτοιους εκπαιδευτικούς στην σταδιοδρομία σας!!!!

 

ναι το ευχομαι και εγω:P:p

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε, η κόρη μου 3 χρόνια πήγαινε σε ιδιωτικό... Δεν υπέπεσε κάτι στην αντίληψή μου, ούτε είχα ιδιαίτερες σχέσεις με τις δασκάλες πέρα από τα τυπικά.

Τώρα αυτό που περιγράφεις έγκειται στα πλαίσια "προσωπικής υποχρέωσης". Δηλαδή κάθησε παραπάνω για να εξυπηρετήσει εσένα προσωπικά.

Όταν δεν τίθεται κάποιο τέτοιο θέμα, εξακολουθώ να μην βρίσκω λόγο να κάνω δώρο στη δασκάλα, επειδή κάνει τη δουλειά της. Τι να πω. Έτσι το βλέπω.

ούτε εμείς κάνουμε/δεχόμαστε δωράκια. άσε που κάθε χρόνο έχει κι άλλη κοπέλα για δασκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...