Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκπαιδευτική μεταρρύθμιση


Recommended Posts

Μακάρι κάποτε το σύστημα να γίνει πιο ανθρώπινο για τα παιδιά μας. Πιο ήρεμα παιδιά σημαίνει πιο σκεπτόμενοι ενήλικες, πιο υπομονετικά άτομα... δηλαδή καλύτεροι άνθρωποι στη μελλοντική μας κοινωνία.

Εύχομαι να γίνει κάτι, κάποτε...

 

Μακάρι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καταρχην ελπιζω να μην καταληξει το θεμα αυτο σε κλεισιμο οπως αλλα που υπαρχουν διαφορες αποψεις. Ειναι περιεργο θεμα καθως καποιοι απο εμας ειμαστε εκπαιδευτικοι, καποιοι γονεις και καποιοι απ εξω κοινως εχουμε διαφορετικες εμπειριες και καποια ξερουμε και καποια οχι.

ρε παιδια το πιο απλο πραγμα. πως ενας μαθητης, οτι και να ειναι το αναλυτικο του προγραμμα, οσα επιλογης μαθηματα να εχει και γυμναστικη και μουσικη, και καλλιτεχνικα (που στο γυμνασιο υπαρχουν ολα αυτα), εαν δεν εχει να φαει, ειναι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση, δεν εχει οικογενεια και αν εχει δεν την βλεπει και πολλα αλλα που απασχολουν τους εφηβους, πως θα κανει το ελαχιστο στο σχολειο;

αν οι γονεις του δουλευουν ολη μερα για να τα βγαλουν περα με ολα και δεν το βλεπουν και δεν ξερουν τι κανει ή δεν κανει και πολλα αλλα πως θα γινει σωστος "ανθρωπος" αρα και μαθητης που ενδιαφερεται και δεν θα περιθωριοποιηθει;

οπως καταλαβατε ναι εχω πολλους τετοιους μαθητες που προσπαθω με καθε τροπο να τους βαλω στην ταξη και να τους πω 5 βασικα πραγματα για κατι που θεωρειται και ενδιαφερον, τους υπολογιστες!καθομαι διπλα τους και τους μιλαω λες και ειναι παιδια μου, τα ενθαρρυνω και ετσι γινεται εστω κατι μικρο.

Που θελω να καταληξω;;;ειμαι νεα και η φυση του χαρακτηρα μου ειναι τετοια ωστε να ειμαι ευδιαθετη παντα και στο σχολειο να τα ξεχναω ολα. Οχι οτι ειμαι η τελεια, προς θεου αλλα υπαρχουν και αλλοι που δεν μπορουν (απο φυση) να ανταπεξελθουν σε τετοιες καταστασεις και δεν τους κατηγορω καθολου. Ενας συναδελφος μου ειπε: "καλα πως μπορεις, εγω θα τους πετουσα εξω"

Ειναι πολλα που πρεπει να αλλαξουν αλλα πιο πολυ να ειναι καλα το παιδι-μαθητης ωστε να μπορει ο εκπαιδευτικος να κανει και το διδακτικο του εργο οχι μονο το παιδαγωγικο. Οταν τα παιδια αυτα μας βλεπουν σαν γονεις και θελουν πραγματικα ψυχολογο για να τα βοηθησει, τι νοημα εχει να τους κανουμε το ταδε κεφαλαιο. Οταν δεν ξερουν προσθεση και απλο πολλαπλασιασμο (παιδια 1ης και 2ας λυκειου) τι να κανεις; αλγεβρα boole;;;χλωμο

και εγω ειμαι υπερ των πρακτικων μαθηματων, οχι βεβαια σε βαρος των βασικων εννοιων αλλα ιδιαιτερα στην τεχνικη εκπαιδευση ειμαι υπερ. Ηταν πολυ καλυτερα ως ΤΕΕ παρα ως ΕΠΑΛ τα πραγματα.

Οσον αφορα τα παιδαγωγικα που αν θυμαμαι καλα ανεφερε η Φλορα, εχω να πω οτι γνωριζουμε τοσα πολλα, τουλαχιστον εγω θεωρητικα, τι ειπε ο ενας, ο αλλος, μαθητοκεντρικους τροπους διδασκαλιας κτλ που δεν φανταζεσαι αλλα που να τα εφαρμοσεις; Θελεις να κανεις μαθημα θεωρητικο με παρουσιαση και θελεις laptop, προτζεκτορα, αιθουσα κτλ. Νομιζετε υπαρχουν αυτα πολυ ιδιαιτερα σε σχολεια των αγροτικων περιοχων;Οχι. Ασε που εχεις και αυτη την περιβόητη ΥΛΗ να καλυψεις!

ΟΚ στα μαθηματα που δινουν πανελληνιες ναι αλλα στα αλλα χαμος να προλαβεις, να βαλεις διαγωνισματα, να βαθμολογησεις...

Και να φανταστειτε παλι οτι διδασκω μαθημα που ειναι ενδιαφερον και μπορω να κανω και κανω διαφορα με τα παιδια! οι καημενοι οι φιλολογοι, οι μαθηματικοι, οι φυσικοι που απλα λενε λενε λενε;;τι να πουνε;

εχει πολλα που πρεπει να συζητηθουν και αν εισαι απ εξω ειναι δυσκολο να φανταστεις τι παιζει

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ελπιζω να μην καταληξει το θεμα αυτο σε κλεισιμο οπως αλλα που υπαρχουν διαφορες αποψεις. Ειναι περιεργο θεμα καθως καποιοι απο εμας ειμαστε εκπαιδευτικοι, καποιοι γονεις και καποιοι απ εξω κοινως εχουμε διαφορετικες εμπειριες και καποια ξερουμε και καποια οχι.

 

Να'σαι καλά, ngeo, τόση ώρα ανρωτιώμουν, να γράψω, να μη γράψω και τι να γράψω..

Αν μου επιτρέπεται, ας μην προσωποποιούμε τις διαφορές μας. Ας προσπαθούμε να εκφράζουμε την αντίρρησή μας για τη γνώμη και όχι για το συνομιλητή μας... Κρίμα δεν είναι;

 

ρε παιδια το πιο απλο πραγμα. πως ενας μαθητης, οτι και να ειναι το αναλυτικο του προγραμμα, οσα επιλογης μαθηματα να εχει και γυμναστικη και μουσικη, και καλλιτεχνικα (που στο γυμνασιο υπαρχουν ολα αυτα), εαν δεν εχει να φαει, ειναι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση, δεν εχει οικογενεια και αν εχει δεν την βλεπει και πολλα αλλα που απασχολουν τους εφηβους, πως θα κανει το ελαχιστο στο σχολειο;

αν οι γονεις του δουλευουν ολη μερα για να τα βγαλουν περα με ολα και δεν το βλεπουν και δεν ξερουν τι κανει ή δεν κανει και πολλα αλλα πως θα γινει σωστος "ανθρωπος" αρα και μαθητης που ενδιαφερεται και δεν θα περιθωριοποιηθει;

οπως καταλαβατε ναι εχω πολλους τετοιους μαθητες που προσπαθω με καθε τροπο να τους βαλω στην ταξη και να τους πω 5 βασικα πραγματα για κατι που θεωρειται και ενδιαφερον, τους υπολογιστες!καθομαι διπλα τους και τους μιλαω λες και ειναι παιδια μου, τα ενθαρρυνω και ετσι γινεται εστω κατι μικρο.

 

Αυτό μου λείπει προσωπικά από τον τρόπο που λειτουργούμε ως κράτος: Να βρεθεί κάποιος να γυρίσει τα σχολεία της Ελλάδας, να δει, να ακούσει, να κρίνει, να καταγράψει τα προβλήματα, να ψάξει να βρει λύσεις, να τις δοκιμάσει, να τις τροποποιήσει... Δουλειά επί της ουσίας, όχι γενικότητες πάσης χρήσεως..

 

Που θελω να καταληξω;;;ειμαι νεα και η φυση του χαρακτηρα μου ειναι τετοια ωστε να ειμαι ευδιαθετη παντα και στο σχολειο να τα ξεχναω ολα. Οχι οτι ειμαι η τελεια, προς θεου αλλα υπαρχουν και αλλοι που δεν μπορουν (απο φυση) να ανταπεξελθουν σε τετοιες καταστασεις και δεν τους κατηγορω καθολου. Ενας συναδελφος μου ειπε: "καλα πως μπορεις, εγω θα τους πετουσα εξω"

Ειναι πολλα που πρεπει να αλλαξουν αλλα πιο πολυ να ειναι καλα το παιδι-μαθητης ωστε να μπορει ο εκπαιδευτικος να κανει και το διδακτικο του εργο οχι μονο το παιδαγωγικο. Οταν τα παιδια αυτα μας βλεπουν σαν γονεις και θελουν πραγματικα ψυχολογο για να τα βοηθησει, τι νοημα εχει να τους κανουμε το ταδε κεφαλαιο. Οταν δεν ξερουν προσθεση και απλο πολλαπλασιασμο (παιδια 1ης και 2ας λυκειου) τι να κανεις; αλγεβρα boole;;;χλωμο

 

Επειδή όμως το σχολείο δεν είναι κέντρο ψυχολογικής υπιοστήριξης (το ξέρω ότι έτσι λειτουργεί, δεν το κατακρίνω) πρέπει να προσφέρει και γνώσεις άλγεβρας και ιστορίας και χημείας... Ποιος θα διασφαλίσει τις κατάλληλες συνθήκες γι'αυτό;

 

και εγω ειμαι υπερ των πρακτικων μαθηματων, οχι βεβαια σε βαρος των βασικων εννοιων αλλα ιδιαιτερα στην τεχνικη εκπαιδευση ειμαι υπερ. Ηταν πολυ καλυτερα ως ΤΕΕ παρα ως ΕΠΑΛ τα πραγματα.

Οσον αφορα τα παιδαγωγικα που αν θυμαμαι καλα ανεφερε η Φλορα, εχω να πω οτι γνωριζουμε τοσα πολλα, τουλαχιστον εγω θεωρητικα, τι ειπε ο ενας, ο αλλος, μαθητοκεντρικους τροπους διδασκαλιας κτλ που δεν φανταζεσαι αλλα που να τα εφαρμοσεις; Θελεις να κανεις μαθημα θεωρητικο με παρουσιαση και θελεις laptop, προτζεκτορα, αιθουσα κτλ. Νομιζετε υπαρχουν αυτα πολυ ιδιαιτερα σε σχολεια των αγροτικων περιοχων;Οχι. Ασε που εχεις και αυτη την περιβόητη ΥΛΗ να καλυψεις!

ΟΚ στα μαθηματα που δινουν πανελληνιες ναι αλλα στα αλλα χαμος να προλαβεις, να βαλεις διαγωνισματα, να βαθμολογησεις...

Και να φανταστειτε παλι οτι διδασκω μαθημα που ειναι ενδιαφερον και μπορω να κανω και κανω διαφορα με τα παιδια! οι καημενοι οι φιλολογοι, οι μαθηματικοι, οι φυσικοι που απλα λενε λενε λενε;;τι να πουνε;

εχει πολλα που πρεπει να συζητηθουν και αν εισαι απ εξω ειναι δυσκολο να φανταστεις τι παιζει

 

Ο εκπαιδευτικός πρέπει να λύσει ένα σωρό προβλήματα που είναι άδικο να τον επιβαρύνουν, γιατί δεν του αναλογούν... Να μιλήσουμε και για τη διαχείρηση των απουσιών;

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κάποιο παιδάκι που για οποιοδήποτε λόγο καθυστέρησε να ξεκινήσει το σχολείο.. δε μπορεί να καλύψει το κενο?

 

Ίσα ίσα τη δουλειά που μπορεί να χρειαστεί 1 χρόνο να την κάνει στα 5 μπορεί να την κατανοήσει σε λιγότερο χρόνο στα 6.

 

Παράδειγμα; Οι ξένες γλώσσες.

Όσο πιο μικρά ξεκινούν τα παιδιά τόσο πιο πολλά χρόνια κάνουν (π.χ.) αγγλικά. Δηλαδή.. Αν ξεκινήσει στη δευτέρα δημοτικού να κάνει αγγλικά, θα κάνει 2 τάξεις προκαταρκτικές. Αν όμως δεν κάνει τις προκαταρκτικές, μια χαρά θα τα καταφέρει π.χ. στην τετάρτη δημοτικού να ξεκινήσει από τις κανονικές τάξεις.

Κι αν κάποιο θέλει να πάει αργότερα.. π.χ. στο Γυμνάσιο.. μια χαρά θα ξεκινήσει και τότε.

 

Μην υποτιμάμε τον ανθρώπινο εγκέφαλο και κυρίως μην υποτιμάμε την ευπλαστότητα του εγκεφάλου των παιδιών.

 

Δε λέω να μην υπάρχει το νηπιαγωγείο, αλλά όχι πως είναι και αναντικατάστατο!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ngeo23, είσαι μέσα στο μυαλό μου. Οι μαθητές δεν έχουν λύσει βασικά προβλήματα διαβίωσης και εμείς τους ζητάμε να αναπτύξουν δεξιότητες! (δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένο ποστ, ο όρος "δεξιότητες" είναι κάτι που ακούω συνεχώς).

Υπάρχουν περιοχές με πολύ μεγάλα προβλήματα και αν δεν γίνει κάποιο υποστηρικτικό πρόγραμμα σε έπίπεδο υπουργείου, θα χαθούν σημαντικά μυαλά για την κοινωνία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να μιλησω για τις υπολοιπες "υποχρεωσεις" του εκπαιδευτικου που αλλες βαρενουν πιο πολυ τους πληροφορικους, αλλες τους φιλολογους. Επαφος (καταγραφη των στοιχειων των μαθητων), στατιστικα υπουργειου (αλλο τρεξιμο- καθε χρονο τα ιδια και τα ιδια, περναμε σε 2 μερη τα ιδια στοιχεια), απουσιες, καταχωρηση βαθμολογιας σε υπολογιστη, emails και πολλα αλλα, γιορτες, πρωτοκολλα, μισθοδοσιες...

Οι διευθυντες δεν κανουν καθολου μαθημα και οι υποδιευθυντες 3-6 ωρες, καθονται και δεν κανουν τιποτα παρα φωναζουν να τρεξουμε να μαζεψουμε τα παιδια. Ποτε να γινουν ολες οι δουλειες, το μαθημα και ολα τα υπολοιπα και να εχει και διαθεση ο εκπαιδευτικος οταν βλεπει οτι ο αλλος, που πληρωνεται πολυ παραπανω, εχει θεση κτλ δεν κανει τιποτα απολυτως;;;

ειναι πολλα τα θεματα και ειναι καλυτερα σε μεγαλυτερες πολεις γιατι και οι υποδομες υπαρχουν αλλα και τα παιδια ειναι πιο ισορροπημενα (με την εννοια που ανεφερα παραπανω, δηλαδη καλυτερο βιοτικο επιπεδο).

Χθες ειχε συνεντευξη της υπουργου, εμενα καλα μου φανηκαν οσα ειπε.

Δεν μπορω να γυρισω σπιτι μου, τρεχω καθε μερα 50 χλμ να παω και αλλα τοσα να γυρισω επειδη θελουν να βολεψουν καποιους δικους τους. Αυριο ετοιμαζομαι, το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να στειλω επιστολη στο υπουργειο, κουραστηκα με τα ρουσφετια, ποτε δεν ζητησα τιποτε παρα το λογικο και νομιμο.

Οσον αφορα το νηπιαγωγειο, η αδερφη μου ειναι νηπιαγωγος, ρε παιδια, εγω με τιποτα δεν θα τα καταφερνα!θελει πολυ δυναμη να κανεις καθε μερα τον ψυχαγωγο σε συνδυσμο με δημιουργια κτλ, ιδιαιτερα το λεω για τις νεες κοπελες.

Για το υποχρεωτικο του πραγματος, δεν μπορω να εκφρασω αποψη αλλα δυστυχως οπως ειναι το δημοτικο πλεον δυσκολα θα μπορεσει να συνηθισει παιδακι χωρις να εχει κανει απολυτως τιποτα, ειναι πολυ πιο δυσκολα (αλλο θεμα αυτο!!!!)

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συμφωνήσω ότι οι διευθυντές και οι υποδιευθυντές κάθονται. Όταν κάνουν σωστά τη δουλειά τους, έχουν ευθύνες όλη μέρα. Δεν έχω καμία σχέση με διεύθυνση, ούτε θα ήθελα ποτέ να έχω και ένας από τους λόγους είναι αυτός. Οι πληροφορικοί και οι φιλόλογοι, συμφωνώ, είναι οι άνθρωποι για όλες τις δουλειές.

Ο διευθυντής μπορεί να δυσκολέψει φοβερά τη δουλειά του εκπαιδευτικού και μπορεί να την ενθαρρύνει. Κάποιοι, δυστυχώς, επιλέγουν το πρώτο για να δείξουν ότι είναι διευθυντές.

Ένα βασικό θέμα για μένα είναι η αποσύνδεση του λυκείου από τις πανελλαδικές εξετάσεις. Τα παιδιά μας μπαίνουν στο πανεπιστήμιο αμόρφωτα και ανορθόγραφα. Δεν ξέρουν να συνδέσουν γεγονότα, φαινόμενα...Εδώ τα τελευταία χρόνια χάσαμε το παιχνίδι. Κάτι έγινε και αποβλακώθηκαν.

Φυσικά πιστεύω ότι όλες οι βαθμίδες της εκπαίδευσης χρειάζονται. Το νηπιαγωγείο είναι μεταβατικό στάδιο από την ηλικία του παιχνιδιού στη σχολική ηλικία. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να ενταχθεί στο δημοτικό-με νηπιαγωγούς ως διδάσκουσες όμως- οπωσδήποτε όμως το πρόγραμμά του δεν είναι ούτε του παιδικού σταθμού ούτε του αυστηρού σχολείου.

Link to comment
Share on other sites

Άδικα κουράζεστε... καμιά μεαρρύθμιση δεν μπορεί να υπάρξει "απ' έξω".

 

Η μόνη μεταρρύθμιση που πρέπει να γίνει είναι η ατομική. Η συλλογική πάντα ακολουθεί. 'Η με διαφορετικά λόγια... το κράτος που έχει ο κάθε λαός είναι το κράτος που του αξίζει. Αν θέλουμε οποιαδήποτε αλλαγή, πρέπει να ξεκινήσουμε από τον εαυτό μας.

Link to comment
Share on other sites

Για το νηπιαγωγείο: δεν έχω ξεκάθαρη θέση, εκ πείρας ωστόσο κρίνω ότι είναι μια - αν μη τι άλλο - χρήσιμη μεταβατική περίοδος μεταξύ οικογένειας και σχολείου. Το παιδάκι μαθαίνει να συνυπάρχει με άλλα, να ακολουθεί το πρόγραμμα, να διατυπώνει τις σκέψεις και τις επιθυμίες του, να αποδέχεται τον άλλο...

 

Για τους διευθυντές: πικρή, πολύ πικρή πείρα. Ο διευθυντής είναι κατά τη γνώμη μου η καρδιά του σχολείου. Αν είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του και - ακόμα καλύτερα, εμπνευσμένος - μπορεί ένα προβληματικό σχολείο να το κάνει πρότυπο. Αν όμως είναι ανεύθυνος, ευθυνόφοβος, τεμπέλης, ειδικός στις δημόσιες σχέσεις, μαθητοπατέρας, κτλ κτλ... Έχω δουλέψει σε σχολεία πριν και μετά την αλλαγή του διευθυντή τους: έχω δει την απόλυτη διάλυσή τους!

Να σας πω ιστορίες να ξεσπάσω τα νεύρα μου;

- Διευθυντής σε λύκειο να νουθετεί σε πανελλαδικές εξετάσεις τους επιτηρητές να μην εξαντλούν την αυστηρότητά τους στα παιδιά και να δείχνουν μεγάλη κατανόηση... ΟΙ μαθητής προσέρχονται στο σχολείο οπλοφορώντας (υπήρξε και περιστατικό τραυματισμού μαθητή από συμμαθητή του)

- Διευθυντής σε γυμνάσιο να εμφανίζεται εθιμοτυπικά στο σχολείο μια φορά την εβδομάδα, μια στις 15, να μοιράζει αποβολές για γελοίους λόγους, επειδή π.χ. ο μαθητής κουνούσε τα κάγκελα του μπαλκονιού της τάξης του, και να εξαφανίζεται σε διάφορα συνέδρια ανά την υφήλιο, ενώ το σχολείο του ρήμαζε...

- Διευθυντής σε γυμνάσιο να εμφανίζεται μεν συχνά στο σχολείο, μπορεί και κάθε μέρα για καμιά ωρίτσα, τις υπόλοιπες να τακτοποιεί προσωπικές εκκρεμότητες (λαϊκή, γιατροί, ψώνια...), αλλά να μην έχει ιδέα τι σχολείο διοικεί, να εκτοξεύει απειλές προς πάσα κατεύθυνση τις οποίες ουδέποτε τηρεί, κι άντε μετά οι εκπαιδευτικοί να υπερασπιστούν την αξιοπιστία του...

 

Συνέντευξη Διαμαντοπούλου: Κι εγώ την παρακολούθησα λίγο (μεταξύ φωνών, ουρλιαχτών και αγκαλιών) και μου άρεσε. Για την ακρίβεια, μου έδωσε την εντύπωση ότι χρησιμοποιούσε αυτό το τόσο σπάνιο στις μέρες μας προσόν: τον κοινό νου! Αλλά δε θέλω να πολυχαίρομαι, γιατί μετά απογοητεύομαι πολύ!

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστυχως το ατομικο και να ξεκινησει (βλεπω πολλους νεους συναδελφους να κανουν μεγαλες προσπαθειες αλλα και παλαιοτερους να μην εγκαταλειπουν) φοβαμαι οτι θα χαθει στο πληθος των αλλων, των συνθηκων και οτι αλλο κακο υπαρχει και μας εμποδιζει να παμε μπροστα.

Πρεπει ομως και οι γονεις να βοηθησουν και να μην περιμενουν απο τον εκπαιδευτικο καθε βαθμιδας να βαλει στο σωστο δρομο το παιδι του, να το μορφωσει, να το κανει σωστο ανθρωπο, μαθητη και να παιξει το ρολο και του γονεα. Υπαρχουν γονεις που μας λενε "εγω δεν μπορω να κανω τιποτα, εσυ εισαι ο καθηγητης, εσυ να κανεις" και αλλα τετοια, πηραμε προχθες μια μαμα και της ειπαμε οτι ο γιος της θα μεινει απο απουσιες, εχει 120 και λεει "καλα, και εγω τι θελεις να κανω;;"

Καλα, οσον αφορα τον διευθυντη εγω μονο εναν εχω δει δικαιο απεναντι στα παιδια και στους καθηγητες, οχι αλλον!λυπαμαι που το λεω

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη, έτσι είναι. Αν όμως βρεθεί κάποιος με γερό στομάχι και κάνει το πρώτο βήμα άνωθεν, δε θα με χαλούσε...

 

 

Ναι, αυτό θα βόλευε. Αλλά η Ζωή δεν περιστρέφεται γύρω από τον εγωισμό του ανθρώπου... έχει τους δικούς της Νόμους. Είτε τους γνωρίζουμε είτε όχι, λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο, κάθε φορά, για όλους.

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή διευκρίνηση!

Δεν είπα για κατάργηση του νηπιαγωγείου! Απλά όπως τόσα χρόνια ήταν προαιρετικό, να εξακολουθήσει να είναι. Αλλά χωρίς κάποιο λόγο για να επιμείνω στην άποψή μου. Έτσι στα "πεταχτά" την είπα. Δεν είναι πρόταση, όσο ευχή για να σταματήσει η πίεση των μαθητών προς όλες τις κατευθύνσεις, είτε αυτό λέγεται λύκειο, είτε νηπιαγωγείο.

 

Σαφώς είναι ίσως η ομορφότερη τάξη του σχολείου! Νομίζω πως όλοι θα επέλεγαν αυτοβούλως να πάνε τα παιδιά τους στο νηπιαγωγείο.

 

Επίσης οι προτάσεις που έγραψα αφορούν όπως λέει και ο τίτλος... το "δικό μου συννεφάκι". Κι έτσι... δικό μου είναι... ότι θέλω λεω! :lol:;):lol:

 

 

Επίσης οι διευθυντές αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους ανάλογα με το χαρακτήρα τους. Ο φυγόπονος θα τις φορτώσει αλλού. Ο υπεύθυνος θα οργανώσει καλά τους πάντες. Είναι η ψυχή του σχολείου. Αλλά δεν είναι όλοι φυγόπονοι, ούτε όλοι υπεύθυνοι.

 

 

Όσο για τη Διαμαντοπούλου.... χμμμμμ.... και ξανά... χμμμμμ (εμοτικόν που κοιτάζει με ανοιχτά μάτια από τη μισάνοιχτη πόρτα τις προτάσεις της γιατί κάτι το ενδιαφέρον ακούστηκε. Μόνο που δεν ξέρει... να αφεθεί να χαρεί ή τελικά στην εφαρμογή θα γίνουν όλα ............ και θα πέσει απογοήτευση; )

Θα ήθελα να πιστεύω πως βρέθηκε επιτέλους ένας άνθρωπος που να κάνει κάτι πραγματικά. Μόνο το μέλλον θα δείξει και ο χρόνος θα δωσει το περιθόριο για κρίσεις....

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό θα βόλευε. Αλλά η Ζωή δεν περιστρέφεται γύρω από τον εγωισμό του ανθρώπου... έχει τους δικούς της Νόμους. Είτε τους γνωρίζουμε είτε όχι, λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο, κάθε φορά, για όλους.

 

Βρε Νεφέλη μου, εννοείς ότι το να μοχθείς μόνος σου και να προσπαθείς να κάνεις σωστά τη δουλειά σου και να εύχεσαι να βρεθεί κάποιος υπεύθυνος να μη σου δημιουργεί πρόβλημα σ' αυτό, αλλά να σου διασφαλίσει τις κατάλληλες συνθήκες να αποδώσεις, αυτό είναι εγωισμός; Μάλλον λάθος κατάλαβα, ε;

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εγω ειμαι δασκαλα και εχω αλλαξει αρκετα σχολεια.Δυστυχως διευθυντη η διευθυντρια που να δουλευει και να στηριζει τους συναδελφους του,δεν βρηκα!!!

Θυμαμαι συγκεκριμενα μια που μας επαιρνε τηλ απο το σπιτι της και ειχε το θρασος να λεει οτι ειναι στην πολη για δουλειες του γραφειου,ενω εμεις βλεπαμε στο τηλ τον αριθμο που καλουσε!!!Και αλλα πολλα βεβαια!

Δε λεω βεβαια οτι εγω ειμαι τελεια αλλα......ελεος!!!!

Πιστευω κι εγω οτι ναι,πρεπει να γινει αλλαγη ατομικη του καθενος προσωπικα,αλλα πρεπει να κινητοποιηθουν και οι αρμοδιοι για να πετυχει!!!!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η τεραστια σε ογκο υλη εμποδιζει τον δασκαλο η τον καθηγητη να μεινει παραπανω σε ενα θεμα που ισως δυσκολευει καποια παιδια.Προσωπικα οταν αντιληφθω κατι τετοιο προτεινω στον γονιο να καθισω με το παιδακι λιγο μετα το μαθημα για να σχοληθουμε με το προβλημα!

Και εγώ πιστεύω ότι αυτή η τεράστια ύλη οδηγεί τελικά σε αδιέξοδο και αυτό είναι το σοβαρότερο πρόβλημα. Και είναι για όλα τα παιδάκια του δημοτικού.

Οι εκπαιδευτικοί τρέχουν να προλάβουν την ύλη, τα παιδιά αγωνίζονται να προλάβουν να μάθουν κάτι, οι γονείς πιέζουν τα μικρά να τα μάθουν όλα. Τελικά, τα παιδιά παπαγαλίζουν για να είναι όλοι ευχαριστημένοι και το αποτέλεσμα είναι να κερδίζουν μία στείρα και αποσπασματική γνώση. Και παράλληλα δεν έχουν καθόλου ελεύθερο χρόνο, να χαλαρώσουν και να απολαύσουν τα πιο ξένοιαστα χρόνια της ζωής τους.

Έχουν καταντήσει να κάνουν έναν αγώνα δρόμο από το δημοτικό για να μπουν στο πανεπιστήμιο.

 

Πώς θα ήθελα να είναι το εκπαιδευτικό σύστημα που θα βρουν τα παιδιά μου;

 

 

Μάλλον θα συμφωνήσω με την Alcyon, σχετικά με το νηπιαγωγείο.

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα προτεινόμενα υποχρεωτικά 2 χρόνια (προνήπιο-νηπιαγωγείο) είναι προς τη θετική πλευρά. Μπορεί και να είναι. Εξαρτάται τι θα κάνουν τα μικρά αυτά τα 2 χρόνια. Πάντως, θεωρώ πολύ άδικο ένα παιδί 4 ετών να ξυπνάει από τα χαράματα για να πάει ‘σχολείο’. Έχει τόσα χρόνια μπροστά του για να μπει σ’ αυτή τη ρουτίνα, που λίγη χαλαρότητα δε βλάπτει.

Για το δημοτικό, θεωρώ ότι η ύλη πρέπει να μειωθεί κατ’ ελάχιστον στο μισό. Δεν έχει νόημα αυτή η καταιγίδα γνώσεων στον εγκέφαλο τους καθώς και στη πλάτη τους μια και πρέπει να κουβαλάνε μαζί και τις ‘εγκυκλοπαίδειές’ τους.

Στο γυμνάσιο και το λύκειο να υπάρχουν τα γενικά μαθήματα και να ξεκινά η επιλογή κατευθύνσεων που θα έχει σχέση με τη μελλοντική απασχόληση των παιδιών μέσω εναλλακτικών κύκλων σπουδών.

Ξένες γλώσσες: Δεν μας έφταναν όλοι οι άλλοι τόμοι, βάλαμε και 2 ξένες γλώσσες στο δημοτικό. Προσωπικά, όταν το έμαθα έφριξα. Δηλαδή είναι τόσο απαραίτητο? Ή να ‘χαμε να λέγαμε, ότι ‘εξευρωπαϊζόμαστε’? Αντί, να ξεφορτώνουμε, φορτώνουμε. Εδώ αγωνίζονται τα μικρά να μάθουν σωστά τα ελληνικά και εμείς ρίχνουμε +2 γλωσσοκαρπαζιές. Έλεος, πιά!

 

Ένα βασικό θέμα για μένα είναι η αποσύνδεση του λυκείου από τις πανελλαδικές εξετάσεις. Τα παιδιά μας μπαίνουν στο πανεπιστήμιο αμόρφωτα και ανορθόγραφα. Δεν ξέρουν να συνδέσουν γεγονότα, φαινόμενα...Εδώ τα τελευταία χρόνια χάσαμε το παιχνίδι. Κάτι έγινε και αποβλακώθηκαν.

Συμφωνώ με την αποσύνδεση. Το γυμνάσιο-λύκειο πρέπει να έχει αυτόνομο χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω μαζι σου ,Ελευθερια,οσον αφορα τις ξενες γλωσσες!!Αντι οντως να αρχισουμε να ξεφορτωνουμε,εμεις φορτωνουμε κι αλλο κι οποιος αντεξει!!!Και να τα φροντιστηρια!!

Βλεπω την καημενη την αδερφη μου,εχει 2 μεγαλες κορες,ολη την ημερα ειναι στο πηγαινε ελα!!

Και εκεινα τα βιβλια του Δημοτικου!!Δε λεω καλη δουλεια,αλλα σε ποια παιδια απευθυνονται?Νομιζω οτι το επιπεδο τους ειναι αρκετα ανεβασμενο για τον μεσο μαθητη!Η τον μαθητη της επαρχιας,γιατι εκει δουλευω.Τον μεσο δεν πρεπει να λαμβανεις υποψη?Η τον καλυτερο!!

Πιστευω και γω οπως ειπε και καποια κοπελα οτι η μεταβαση απο νηπιο σε δημοτικο θα πρεπει να γινεται μ εναν πιο παιχνιδιαρικο τροπο!Χωρις να πιεζουμε τα παιδακια!!

Δε θα ξεχασω οταν πηρα για πρωτη φορα πρωτη δημοτικου!!Εμπαινα στην ταξη και τα εβρισκα να με περιμενουν καθισμενα στο πατωμα σε εναν κυκλο!!Αντε να τα σηκωσεις και να τα επαναφερεις στην "ταξη"!!!

Μπουμπουκακια συμφωνω κι εγω μαζι σου,το λυκειο θα πρεπει να αποσυνδεθει απο τις πανελλαδικες.Ετσι οπως ειναι τωρα εχει παρεξηγηθει ο ρολος του.

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθούσα πριν από χρόνια μια εκπομπή της Ακρίτα, που έπαιρνε συνεντεύξεις από διάφορους, δε θυμάμαι τον τίτλο της, πάντως πολύ αξιόλογη δουλειά.

Σ' ένα επεισόδιο λοιπόν είχε καλεσμένη την Αρβελέρ και της είχε θέσει ερωτήσεις και για την Παιδεία. Ό,τι μου είχε κάνει εντύπωση - και συγκρατώ μέχρι τώρα - ήταν η άποψή της ότι θα πρέπει να αποφορτιστεί το σχολείο από το πλήθος των γνωστικών αντικειμένων που το ταλαιπωρούν και να δίνεται έμφαση στην εις βάθος σπουδή πέντε βασικών τομέων: Γλώσσα (μητρική και ξένη), Επιστήμη, Φυσική Αγωγή, Τέχνη, Ιστορία (νομίζω ότι τα θυμάμαι καλά).

Θεωρώ ότι δεν είχε άδικο. Η λογική και τακτική που ακολουθούμε, να βάζουμε μία ώρα απ' το ένα, μία ώρα από το άλλο, που τα παιδιά δεν αφομοιώνουν και που τρέχουμε να βγάλουμε την ύλη δεν οδηγεί στην ημιμάθεια; Και πόσες φορές δεν ακούμε για το κάθε κοινωνικό θέμα που προκύπτει στην επικαιρότητα να προτείνεται μέσα σ' όλα τ' άλλα να μπει ειδικό μάθημα στα σχολεία; Ειδικό μάθημα για την κυκλοφοριακή αγωγή, ειδικό μάθημα για το κάπνισμα, ειδικό μάθημα για το AIDS, κτλ κτλ...

Σε πολλά λύκεια έχουν φτάσει στο οκτάωρο και συνεχίζουμε...

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

19/10/2009

ΔΩΔΕΚΑ προτεραιότητες για την Παιδεία εξήγγειλε η υπουργός Παιδείας Άννα Διαμαντοπούλου.

Με άξονα το σύνθημα «πρώτα ο μαθητής», οι βασικότερες εξαγγελίες περιλαμβάνουν την καθιέρωση καθολικού ολοήμερου σχολείου με τους μαθητές να αφήνουν την τσάντα στο σχολείο τους, τη θέσπιση κρατικής πιστοποίησης γνώσης μιας ξένης γλώσσας και πληροφορικής στη Γ΄ Γυμνασίου, και την επέκταση της υποχρεωτικής προσχολικής εκπαίδευσης στα 2 έτη, για όλα τα παιδιά άνω των 3 ετών, μόλις προετοιμαστούν οι υποδομές.

Επίσης η υπουργός Παιδείας εξήγγειλε:

●Νέα σχολικά βιβλία (συμβατικά και ηλεκτρονικά) και νέα αναλυτικά προγράμματα.

●Αναβάθμιση του Εθνικού Συμβουλίου Παιδείας σε Δημόσια Αρχή και ολοκλήρωση της πρώτης φάσης του διαλόγου για το νέο λύκειο και το εξεταστικό στα τέλη Νοεμβρίου.

●Οι απόφοιτοι λυκείου θα λαμβάνουν Εθνικό Απολυτήριο έπειτα από εξετάσεις σε επιλεγμένο αριθμό μαθημάτων.

●Η εισαγωγή στα ΑΕΙ θα γίνεται με βάση το Εθνικό Απολυτήριο και σε συνεργασία με τα ΑΕΙ (θα αποφασίζουν για πρόσθετες εξετάσεις σε μαθήματα αυξημένης βαρύτητας, ύλη, αριθμό φοιτητών, κ.ά.).

●Αναμόρφωση Επαγγελματικού Λυκείου, Ειδικής Αγωγής και Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης.

●Νέο λιτό νόμο- πλαίσιο για τα ΑΕΙ, με αυτοτέλεια κατόπιν αξιολόγησης, και νέο εθνικό χωροταξικό σχεδιασμό για τη λειτουργία τμημάτων.

●Επανεξέταση των αδειών για τα κολέγια, τα οποία μάλιστα χαρακτήρισε μονάδες «δευτεροβάθμιας μεταλυκειακής εκπαίδευσης», ενώ τα ίδια υποστηρίζουν ότι ανήκουν στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και αυστηρές διαδικασίες πιστοποίησής τους.

Πηγή: http://www.edugate.gr/content/paideia-oloimera-kai-dietis-prosxoliki-agogi

Link to comment
Share on other sites

ngeo23, μαλλον ειμαστε συναδελφοι .πληροφορικης και εγω.

Λοιπον

Πρωτη φορά σε γυμνάσιο φέτςο και διαπίστωσα το εξης.

Στα πρώτα μαθήματα τους έβγαλα την θεωρία των Η/Υ.Τους έβαζα και εγώ να διαβάζουν σπίτι, να αθαίνουν ερωτήσεις κλπ.Πολλά παιδάκια λοιπόν αρνιόντουσαν να διαβάσουν, αδιαφορουσαν κλπ.

 

Στα επόμενα μια μεγάάάλη αλλαγη.

Τους έβαλα στο πρόγραμμα ζωγραφικής. και τους μάθαινα πραγματάκια.

Ηταν απίστευτο πόσο γρηγορα τα παιδιά μάθαιναν, πόσο ενδιαφέρον έδειχναν, πόσο διασκέδαζαν.

 

Και εκεί είπα. Κατι δεν κάνουμε καλά ....

 

Το εκπαιδευτικό σύστημα πρέπει να αλλάξει.Τα παιδιά δεν είναι πιά σταρτιωτάκια.

 

Θέλουν δημιουργία.Θέλουν να μάθουν ο καθένας όμως στον δικό του ρυθμό.

Link to comment
Share on other sites

Στα επόμενα μια μεγάάάλη αλλαγη.

Τους έβαλα στο πρόγραμμα ζωγραφικής. και τους μάθαινα πραγματάκια.

Ηταν απίστευτο πόσο γρηγορα τα παιδιά μάθαιναν, πόσο ενδιαφέρον έδειχναν, πόσο διασκέδαζαν.

 

.

 

στο νηπιαγωγειο που τους εκανα κ εγω καποια πραγματακια,τα παιδια ειχαν πολυ μεγαλο ενδιαφερον κ ανυπομονουσαν ποτε θα κατσουν μπροστα στον υπολογιστη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα! Βρήκα το παρακάτω άρθρο ενδιαφέρον και σχετικό με το θέμα μας, αλλά κυρίως σημαντικό, γιατί δείχνει τί μπορούμε να καταφέρουμε γονείς και εκπαιδευτικοί μαζί, όταν πραγματικά το πάρουμε απόφαση να συνεργαστούμε για το καλό των παιδιών μας.

Καμμιά μεταρρύθμιση δεν θα πετύχει μόνο και μόνο γιατί την θέσπισε η πολιτεία. Θα βοηθήσει ναι, αλλά τη διαφορά θα την κάνει η αγάπη και η αφοσίωση του εκπαιδευτικού και η καλή συνεργασία με τον γονιό που νοιάζεται για την ουσία:). Ελπίζω να το βρείτε εξίσου ενδιαφέρον:

 

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=319836&dt=13/03/2010

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ελπίδα!!!!! Όσο υπάρχει όρεξη!! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...