Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κ.Ο.Τ (Κοινωνικό Οικονομικό Τιμολογιο) στην ΔΕΗ


κλάρα

Recommended Posts

Επιτελους και ενα καλό νεο.....η ΔΕΗ θα κανει εκπτωση στο ρευμα σε κοινωνικά ευπαθεις ομαδες.....http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=162424&cid=8

να δουμε μόνο εαν τελικα εφαρμοστει.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ!αχ!να ενα ευχαριστο νεο!!εκτος και αν εχει κανενα χαζο παλι και δεν μας γινει η εκπτωση....παντος χαρηκα λιγο και θα χαρω πολυ οταν μας γινει η εκπτωση.οι οικογενειες με τρια παιδια ημαστε αντε μην πω απο παροχες ....λες να μας υπολογιζουν απο δω και περα?λες?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

αχ!αχ!να ενα ευχαριστο νεο!!εκτος και αν εχει κανενα χαζο παλι και δεν μας γινει η εκπτωση....παντος χαρηκα λιγο και θα χαρω πολυ οταν μας γινει η εκπτωση.οι οικογενειες με τρια παιδια ημαστε αντε μην πω απο παροχες ....λες να μας υπολογιζουν απο δω και περα?λες?

Μακάρι να είναι όντως αντικειμενικές οι μειωσεις και να μην είναι...μουφα....δλδ κανουν απο την μια αυξηση και απο την αλλη κανουν την έκπτωση......θα δειξει......παντως στους πολύτεκνους όντως είναι σοβαρες οι μειωσεις που εχουν στους λογαριασμούς της δεη....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Μας δουλεύουν!!!!!

 

Είναι δυνατόν με 3 παιδιά δηλ. 5 άτομα σε ένα σπίτι να μην ξεπερνάς τα 1000 κβ :evil: :evil: :evil:!!!!!!!!

 

Προϋπόθεση για την ένταξη στο ΚΟΤ αποτελούν:

 

- κατανάλωση κάτω από 1000 kWh ανά τετράμηνο (το μέρος της κατανάλωσης που ωφελείται από την έκπτωση είναι από 0-800)

 

 

......μόνο αν μαγευρεύεις στη φουφού του και πλένεις στη σκάφη

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα εχεις εκπτωση στις πρωτες 800 κιλοβατορες που θα καταναλώσεις.....πιο αναλυτικα υπάρχει και εδω

http://www.dei.gr/LoginPage.aspx?id=13388&nt=18〈=1&sc=1

που αναφερει τα παντα και τις προυποθεσεις ,τους δικαιούχους και ολη τη διαδικασια.....νομιζω πως ισως αξιζει τον κοπο....

Link to comment
Share on other sites

δηλ. εχουμε εκπτωση στις 1ες 800κιλοβ.ανεξαρτητος αν το τετραμηνο εχουμε πανω απο 1200κιλοβ.?δεν το καταλαβα αυτο.ας ειναι ομως κι ετσι κατι βρε παιδια να γλυτωσουμε.205ε μου ρθε ο τελευταιος.και περνω 470το μηνα με 3 παιδια γτ να δουλευουμε για την δεη?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

δηλ. εχουμε εκπτωση στις 1ες 800κιλοβ.ανεξαρτητος αν το τετραμηνο εχουμε πανω απο 1200κιλοβ.?δεν το καταλαβα αυτο.ας ειναι ομως κι ετσι κατι βρε παιδια να γλυτωσουμε.205ε μου ρθε ο τελευταιος.και περνω 470το μηνα με 3 παιδια γτ να δουλευουμε για την δεη?

Οντως ο λογαριασμός της ΔΕΗ αποτελει ενα αγκαθι στον οικογενειακό προυπολογισμο.....σημερα που το μελετισα λίγο το θεμα καταλαβα πως τελικα δεν θα εχει και πολυ μεγαλη μειωση ο λογαριασμος μια και η μειωση δεν θα αφορα το συνολικο ποσο του τιμολογιου (ερτ,δημοτικα τελη,φπα...)αλλά καθαρα το ποσο που προκεπιτει απο την καταναλωση του ρευματος ανα κιλοβατορα και μεχρι τις 800.....

Ειχε στο τρομακτικο αναφορα στο θεμα οτι δλδ ειναι κοροιδια.

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/10/blog-post_6416.html

τι να πω δεν ξερω....μάλιστα ακουγεται πως η ΔΕΗ σταδιακα θα αυξησει τα τιμολόγια της εως 30 %........:evil::evil:

Πάντως εαν πληρεις τις προυποθέσεις με βαση το εισοδημα δεν εχεις να χασεις τιποτα να κανεις αιτηση....οτι κερδισεις βρε αδελφε.....

Link to comment
Share on other sites

για να δικαιούνται την έκπτωση δε θα πρέπει οι τρίτεκνοι να ξεπερνούν τις 23500 ευρώ το χρόνο....

αν συμβάινει το παραπάνω η έκπτωση θα είναι 10%.. και σύμφωνα με υπολογισμους του αυτιά βγαίνει γύρω στα 7 ευρώ το μήνα μείωση....δλδ 15ευρώ σε κάθε λογαριασμό... σιγά τα ωα!!!(βέβαια απ το τιποτα καλή κ η παναγιώταινα...):shock:

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσες μονάδες έχετε στο τετράμηνο;

Εγώ είμαι τρίτεκνη και έχω 2000 μονάδες περίπου το τετράμηνο (τουλάχιστον 8 πλυντήρια την εβδομάδα) δηλαδή δεν δικαιούμε την έκπτωση;

Link to comment
Share on other sites

τελικα μπαρουφα το θεμα.ενταξει δεν εχουμε τοσο εισοδημα θα τα κανουμςε τα χαρτια μας.και προς ενημερωση για να εχεις εκπτωση στα δημοτικα τελη πρεπει ή να εχεις 4 και πανω παιδια ή τρει αλλα....να εισαι χηρα!!!αφηστε που πηρα εγω η καψερη στον δημο με συνεδεσαν με το αρμοδιο γραφειο και το 1ο που με ρωτησε η δικια σου με μια φυσικοτητα ειναι,ποσο καιρο ειστε χηρα?μλκς εγω ουτε φωνη δεν εβγαλα,και καταλαβε την βλακεια της και μου εξηγησε χωρις εγω εντομεταξει να εχω μιλησει τι γινετε και πως περνεις την εκπτωση......τελικα οι τριτεκνες ημαστε πολυ αδικημενες,οταν μεσος ορος οικογενειας εχουν 1παιδι.κριμα!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Ξέρεις κανείς αν υπολογίζουν τεκμαρτό η πραγματικό ή φορολογητέο εισόδημα?

 

Έκανα αίτηση στις 2/10 με φορολογητέο εισόδημα κάτω των 12.000 και με απορρίψανε λόγω εισοδήματος.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις αίτηση θα πρέπει να σου έχει βγεί το εκκαθαριστικό του 2012? Εγώ που υπέβαλλα την δήλωση στις 20/07 και ακόμη δεν μου έχει εκκαθαριστεί τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

To έχω το εκκαθαριστικό του 2012....αμ δε!!!

Ακόμα κοιτάνε τα εκκαθαρστικά του 2011 και γι'αυτό με απορρίψανε.

Μου είπανε να ξανακάνω αίτηση προς το τέλος του χρόνου.

 

Πήρα και στην ΓΓΠΣ τηλέφωνο να ρωτήσω κάτι διευκρινήσεις για το εισόδημα και το τι υπολογίζουν -αφού αυτοί στέλνουν το οκ- και μου είπανε να ρωτήσω στην ΔΟΥ μου, γιατί αυτοί έχουν άλλο σύστημα...........ντοινγκ!!!!!!:shock::shock:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Harlow, γιατί κοιτάνε του 2011??? Αν κοιτάξουν το 2011 τότε δεν μπορώ να κάνω αίτηση γιατί δεν με καλύπτει. Αλλά τι κουφό είναι αυτό ρε παιδί μου.

Δηλαδή άμα ξανακάνεις αίτηση προς το τέλος του χρόνου θα κοιτάξουν το εκκαθαριστικό του 2012?? Εγώ διάβασα ότι η προθεσμία είναι μέχρι τις 15 Δεκεμβρίου. Οι αιτήσεις λέει που θα γίνονται από το νέο έτος και θα δίνουν το οκ, θα αρχίσουν να μετράνε για το υπόλοιπο έτος, δηλαδή πάλι χαμένοι θα είμαστε.

Τελικά στην ΔΟΥ ρώτησες τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...