Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιά χρονιά θα πάει το παιδί μου στο νηπιαγωγείο/σχολείο?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μακαρι!!!!!αλλα σε περιπτωση που το νηπιαγωγειο που "ανηκουμε" δεν ειναι ολοημερο αλλα εμεις χρειαζομαστε επειγοντως ολοημερο, τι γινεται? υπαρχει κατι να κανουμε? εγω πχ σχολαω στις 5 στην καλυτερη κ ο αντρας μου ισως πιο αργα...μπορουμε να μαθουμε πχ ποια ειναι ολοημερα κ να κανουμε εκει αιτηση?:confused:

 

ΕΙΡΙΝΗ Μου στελνεις το site που βρηκες πληροφοριες?

 

στο δημόσιο νηπιαγωγείο που ανήκει ο καθενας μας, υπάρχει τουλάχιστον ενα τμημα κλασικού και τουλάχιστον ενα τμημα ολοημερου. αρα, παντα θα βρεις ολοημερο.

 

ακόμη στα δημοσια δημοτικα, δεν εχει παραταθει το ωραριο του ολοήμερου. ούτε στα 800 πιλοτικά που λειτουργούν φέτος.

 

το ολοημερα σχολάει στις 3.45μ.μ. προς το παρον δεν υπάρχιε ολοημερο, πλεον αυτης της ωρας.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

στο δημόσιο νηπιαγωγείο που ανήκει ο καθενας μας, υπάρχει τουλάχιστον ενα τμημα κλασικού και τουλάχιστον ενα τμημα ολοημερου. αρα, παντα θα βρεις ολοημερο.

ΠΑΝΤΟΥ ΠΑΝΤΟΥ??? Και στην επαρχια ?:) Αφου ξερεις εσυ τα πολλα (κι ο νους σου κατεβαζει που λενε) να σε ρωτησω 2 πραματακια τωρα που σε βρηκα????? Πχ τι ωρα σχολαει το ολοημερο νηπ/γειο???? Και η ωρα προσελευσης το πρωι τι ωρα ειναι και αν ειναι αυστηρη? Δηλ. πρεπει να πας μεχρι τη ταδε ωρα αλλιως να μη το πας το παιδι καθολου?(το χω ακουσει αλλα δε ξερω αν ισχυει...γενικα ολοι οταν τους ρωτας ξερουν αλλα λενε τα δικα τους!) ευχαριστω!!!!:)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΤΟΥ ΠΑΝΤΟΥ??? Και στην επαρχια ?:) Αφου ξερεις εσυ τα πολλα (κι ο νους σου κατεβαζει που λενε) να σε ρωτησω 2 πραματακια τωρα που σε βρηκα????? Πχ τι ωρα σχολαει το ολοημερο νηπ/γειο???? Και η ωρα προσελευσης το πρωι τι ωρα ειναι και αν ειναι αυστηρη? Δηλ. πρεπει να πας μεχρι τη ταδε ωρα αλλιως να μη το πας το παιδι καθολου?(το χω ακουσει αλλα δε ξερω αν ισχυει...γενικα ολοι οταν τους ρωτας ξερουν αλλα λενε τα δικα τους!) ευχαριστω!!!!:)

 

Το ολοήμερο νηπιαγωγείο σχολάει στις 3:30 - 3:45 (είναι το τέταρο της αποχώρησης).

Ξεκινάει στις 8 (εκτός αν υπάρχει πρωινή ζώνη, όπου έχεις τη δυνατότητα να πας το παιδί από τις 7:30). Η ώρα προσέλευσης είναι αυστηρή, γιατί αλλιώς δεν μπορεί να λειτουργήσει το σχολέιο. Δεν είναι και το καλύτερο να ξεκινάς μια δραστηριότητα και να έρχεται ένα παιδάκι και να διακόπτεις, και μετά να έρχεται άλλο παιδάκι και να διακόπτεις ξανά....

Στο δικό μου Ν/Γ στις 8:15 κλειδώνει η πόρτα και ξεκλειδώνει την ώρα της αποχώρησης.

Φυσικά, αν υπάρχει ανάγκη για μια μέρα να έρθει πιο αργά ένα παιδί (π.χ. αν έχει πάει για εμβόλιο) το δχόμαστε, αλλά όχι σε μόνιμη βάση. Επίσης, δεχόμαστε για μια μέρα κάποιο παιδί να φύγει πιο νωρίς (π.χ. για να πάει στο γιατρό), αλλά δεν μπορεί να φεύγει μόνιμα πιο νωρίς. Το ωράριο είναι αυστηρό, και μάλιστα εμείς ζητάμε με την εγγραφή υπέυθυνη δήλωση απότ ους γονέις ότι είναι ενήμεροι για το ωράριο (μας συνέβησαν διάφορα).

Link to comment
Share on other sites

για το παντου...δεν ξερω. στο site του υπουργειου παιδείας εχει ολα τα σχολεια, αθηνας και επαρχίας

εκει θα βρεις τηλέφωνα για να ρωτήσεις αλλα και πια ειανι ολοημερα και πια όχι

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν το νηπιαγωγείο στο οποί ανήκετε δεν είναι ολοήμερο, μπορείς να γρα΄ψεις το παιδί στο πιο κοντινό ολοήμερο. Ίσως χρειαστεί μια βεβαίωση από τον εργοδότη το δικό σου και του συζύγου ότι και οι δύο εργάζεστε, ώστε να αποδειχτεί η ανάγκη να είναι το παιδί στο ολοήμερο (πολλές μαμάδες δεν δουλέυουν αλλά θέλουν να στείλουν τα παιδιά ολοήμερο, που φυσικά έχουν δικάιωμα να το κάνουν, αλλά αν εργάζεσαι έχεις ανάγκη για ολοήμερο)

Link to comment
Share on other sites

εμμακι ειναι πολυ σημαντικο αυτο...ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!εμεις και οι 2 εργαζομαστε 8.30-4μισι περαν φυσικα του ωραριου του ολοημερου αλλα θα ειναι μια βοηθεια , μπορει να κανονιζουμε εναλλαξ να την παιρνουμε να την αφηνουμε στη πεθερα μου που θα χει ερθει σπιτι μας, κ να γυρναμε παλι στη δουλεια. φυσικα αν εχω τη δυνατοτητα να τη στειλω σε ιδιωτικο να μου τη φερνει σχολικο θα ναι τελεια αλλα δε το βλεπω.(πολλα τα $$ ειδικα αν θα πρεπει να στειλεις 2 παιδια)

Να ρωτησω κ κατι αλλο ισως να ξερετε, θελω να τα στειλω δημοτικο η σε αθλητικο σχολειο η σε μουσικο. (δεν ειμαι σιγουρη πως το 2ο υπαρχει στη περιοχη κ προτιμω και το αθλητικο).Αυτα ειναι δημοσια να φανταστω? Ξερετε τι χρειαζεται να εχεις σα προυποθεσεις? καποιο λινκ? για να αρχισω να τα ψαχνω και να το δουλευω στο μυαλο μου!ευχαριστω

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εμμακι ειναι πολυ σημαντικο αυτο...ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!εμεις και οι 2 εργαζομαστε 8.30-4μισι περαν φυσικα του ωραριου του ολοημερου αλλα θα ειναι μια βοηθεια , μπορει να κανονιζουμε εναλλαξ να την παιρνουμε να την αφηνουμε στη πεθερα μου που θα χει ερθει σπιτι μας, κ να γυρναμε παλι στη δουλεια. φυσικα αν εχω τη δυνατοτητα να τη στειλω σε ιδιωτικο να μου τη φερνει σχολικο θα ναι τελεια αλλα δε το βλεπω.(πολλα τα $$ ειδικα αν θα πρεπει να στειλεις 2 παιδια)

Να ρωτησω κ κατι αλλο ισως να ξερετε, θελω να τα στειλω δημοτικο η σε αθλητικο σχολειο η σε μουσικο. (δεν ειμαι σιγουρη πως το 2ο υπαρχει στη περιοχη κ προτιμω και το αθλητικο).Αυτα ειναι δημοσια να φανταστω? Ξερετε τι χρειαζεται να εχεις σα προυποθεσεις? καποιο λινκ? για να αρχισω να τα ψαχνω και να το δουλευω στο μυαλο μου!ευχαριστω

 

 

Νομίζω ότι αθλητικό και μουσικό δημοτικό δεν υπάρχουν. Υπάρχουν μόνο στη δευτεροβάθμια. Μάλιστα τα αθλητικά φέτος δεν λειτουργούν καν, λόγω περικοπών στους διορισμούς.....

Τουλάχιστον εγώ δεν έχω ακούσει πουθενα δημοτικό αθλητικό ή μουσικό

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το ιδιο γνωριζω. αθλητικο γυμνασιο (ξέρω για το 1ο του Βυρωνα) και μουσικο γυμνασιο. επίσης υπάρχει και καλλιτεχνικο γυμνασιο στον γέρακα και στην κρήτη με θεατρο και χορό.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το ιδιο γνωριζω. αθλητικο γυμνασιο (ξέρω για το 1ο του Βυρωνα) και μουσικο γυμνασιο. επίσης υπάρχει και καλλιτεχνικο γυμνασιο στον γέρακα και στην κρήτη με θεατρο και χορό.

 

Δθστυχώς τα αθλητικά δεν λειτουργούν φέτος, και τα μουσικά υπολειτουργούν, δεν΄μπόρεσα να βρω πληροφορίες για το τι συμβαίνει φέτος στα καλλιτεχνικά.

Μαζί με τις συννενόσεις σχολείων, την αύξηση μαθητών στις τάξεις και όλα όσα προβλέπονται για τη νέσα χρονιά....εγώ ως εκπαιδευτικός απλά θλίβομαι........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επίσης υπάρχει και καλλιτεχνικο γυμνασιο στον γέρακα και στην κρήτη με θεατρο και χορό.

 

αυτο ειναι πολυ ενδιαφερον γιατι ειμαστε κρητη...μεχρι ν παμε γυμνασιο σιγουρα θα χουν ξαναλαξει τα πραγματα! παντως στη παρελαση στην 28η οκτωβριου παρελασε το αθλητικο γυμνασιο εδω... Δηλαδη συγνωμη, τοσα παιδακια που εχουν ξεκινησει σε αθλητικο η μουσικο σχολειο φετος τι τα κανανε????

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι πολυ ενδιαφερον γιατι ειμαστε κρητη...μεχρι ν παμε γυμνασιο σιγουρα θα χουν ξαναλαξει τα πραγματα! παντως στη παρελαση στην 28η οκτωβριου παρελασε το αθλητικο γυμνασιο εδω... Δηλαδη συγνωμη, τοσα παιδακια που εχουν ξεκινησει σε αθλητικο η μουσικο σχολειο φετος τι τα κανανε????

 

 

τα παιδιά απλά είναι στην τάξη κι ακάνουν τα γενικά μαθήματα, χωρίς να κάνουν τα έξτρα αθλητικά. Στην ονομασία παραμένουν αθλητικά, αλλά στην πράξη είναι γενικά.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα...τώρα θα με κοροιδέψετε και δίκιο θα έχετε αλλά είχα μια συζήτηση εχθές για την κόρη μου που είναι δυο μηνών..(ντοινγκ) και ένα μωρο που θα γεννηθεί Ιούλιο..

το θέμα είναι ποια θα πάει πρωτη σχολείο ή αν θα πάνε μαζί..Η μια γεννημένη 12/2010 και η άλλη 7/2011..εσείς τι λέτε? :roll::oops:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα...τώρα θα με κοροιδέψετε και δίκιο θα έχετε αλλά είχα μια συζήτηση εχθές για την κόρη μου που είναι δυο μηνών..(ντοινγκ) και ένα μωρο που θα γεννηθεί Ιούλιο..

το θέμα είναι ποια θα πάει πρωτη σχολείο ή αν θα πάνε μαζί..Η μια γεννημένη 12/2010 και η άλλη 7/2011..εσείς τι λέτε? :roll::oops:

 

δε θα πανε την ιδια χρονια νηπιαγωγειο.

η κόρη σου θα ειναι 5- το σεπτέμβρη του 2015 που θα παει νηπιαγωγείο και το μωρο το σεπτέμβρη του 2016 θα είναι 5+ που θα παει νηπιαγωγειο

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι υποχρεωμενα να σας παρουν αλλα για να σας παρουν πρεπει να πας να κανεις χαρτια...απλα και εκει εχουν καποιες προτεραιοτητες αν δεν κανω λαθος....αλλα δεν ξερω ποιες λογικα να μενεις εκει κοντα κ.τ.λ

 

καλα ε...ημουν πολυ ακυρη:lol::lol::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

εχω μια κορη γεννημενη 25/10/2007....ειναι υποχρεωτικο απο την νεα σχολικη χρονια απο σεπτεμβρη του 2011δηλαδη να παει προνηπια??Αν ναι τι χαρτια χρειαζονται?

Link to comment
Share on other sites

εχω μια κορη γεννημενη 25/10/2007....ειναι υποχρεωτικο απο την νεα σχολικη χρονια απο σεπτεμβρη του 2011δηλαδη να παει προνηπια??Αν ναι τι χαρτια χρειαζονται?

 

το προνηπιο ειναι προαιρετική εκπαιδευση

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

εχω μια κορη γεννημενη 25/10/2007....ειναι υποχρεωτικο απο την νεα σχολικη χρονια απο σεπτεμβρη του 2011δηλαδη να παει προνηπια??Αν ναι τι χαρτια χρειαζονται?

 

υποχρεωτικο δεν ειναι...το νηπιο ειναι...το 2012 ειναι υποχρεωτικο να παει,,, οσο για τα χαρτια δεν ξερω, αλλα το ιουνιο που θα πας να ρωτησεις για να την γραψεις εκει θα σου πουν ποια θελουν...αλλα δεν ειανι πολλα..

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο εγω σκεφτομαι να την στειλω προνηπια.....θα την παρουν οι πρωτα παιρνουν παιδακαι απο μαμαδες που δουλευουν??κατι τετοιο εχω ακουσει.....επισης εχω ακουσει οτι αν εισαι στον οαεδ με καρτα ανεργιας εχεις περισσοτερα μορια το να παουν το παιδι στο σχολειο.....υσχυει????

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο εγω σκεφτομαι να την στειλω προνηπια.....θα την παρουν οι πρωτα παιρνουν παιδακαι απο μαμαδες που δουλευουν??κατι τετοιο εχω ακουσει.....επισης εχω ακουσει οτι αν εισαι στον οαεδ με καρτα ανεργιας εχεις περισσοτερα μορια το να παουν το παιδι στο σχολειο.....υσχυει????

 

 

Αρχικά τα χαρτιά που χρειάζονται:

- Βεβαίωση από παιδίατρο

- Βεβαίωση από οδοντίατρο

- Φωτοτυπία του βιβλιαρίου του παιδιού (σελίδα με τα εμβόλια)

- Ένας λογαριασμός ΟΤΕ ή ΔΕΗ όπυ θα φαίνεται η διέυθυνση κατοικίας

- Αίτηση εγγραφής (δίνεται στο σχολείο)

- Υπεύθυνη δήλωση ότι γνωρίζεις το ωράριο του σχολείου

- Υπέυθυνη δήλωση για το ποιός θα παίρνει το παιδιί

- Βεβαίωση από τον εργοδότη και των 2 γονέων ότι εργάζονται (αν υπάρχει ανάγκη να πάει το παιδί ολοήμερο)

 

(Τα 3 τελευταία δεν τα ζητούν σε όλα τα νηπιαγωγεία)

 

Αν το παιδάκι είναι προνήπιο, δεν είναι σίγουρο ότι θα φοιτήσει στο σχολέιο. Προηγούνται τα νήπια. Αν περισέψουν θέσεις, τότε παίρνουν προνήπια. Αν τα προνήπια είναι περισσότερα από τις θέσεις που υπάρχουν, τότε γίνεται κλήρωση ενώπιων όλων των ενδιαφερόμενων γονέων το Σεπτέμβρη.

Δεν παίζει ΄ρολο ούτε η ανεργία, ούτε υπ΄παρχει κάποιο σύστημα μορίων.

Link to comment
Share on other sites

Στα δημοσια εκτος απο εκκαθαριστικο, σου ζητανε στην αιτηση να επισυναψεις δηλωση εργοδοτη πως εργαζεσαι κι εσυ και ο πατερας και ισως και ωραριο. απο οτι καταλαβαινεις προτεραιοτητα εχουν οι εργαζομενες μητερες σε οικογενειες με μικρο εκκαθαριστικο. εμενα περσι δε με πηραν κι ας ειμαστε κ οι 2 εργαζομενοι. τι στο καλο, τοσα πολλα βγαζουμε και δε το ξεραμε?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Στα δημοσια εκτος απο εκκαθαριστικο, σου ζητανε στην αιτηση να επισυναψεις δηλωση εργοδοτη πως εργαζεσαι κι εσυ και ο πατερας και ισως και ωραριο. απο οτι καταλαβαινεις προτεραιοτητα εχουν οι εργαζομενες μητερες σε οικογενειες με μικρο εκκαθαριστικο. εμενα περσι δε με πηραν κι ας ειμαστε κ οι 2 εργαζομενοι. τι στο καλο, τοσα πολλα βγαζουμε και δε το ξεραμε?

 

 

Στο νηπιαγωγείο;

Μήπως σε παιδσικό σταθμό;

Στο νηπιοαγωγείο δεν ζητάμε εκκαθαριστικό!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο νηπιοαγωγείο δεν ζητάμε εκκαθαριστικό!!!!!!!!!!!

βασικα οταν πηγα στον παιδικο φετος μου το ζητησαν κ οταν ρωτησα αν κ του χρονου θα το χρειαστουμε (για προνηπιο) μου ειπαν ναι...μηπως δε καταλαβε την ηλικια του παιδιου μου!!!!? τωρα που το πες το σκεφτηκα, το χα δεδομενο εγω πως τους το παμε! ευχαριστω για τη διευκρινηση:P:p:p:p προφανως εσυ ξερεις καλυτερα;) )
d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο εγω σκεφτομαι να την στειλω προνηπια.....θα την παρουν οι πρωτα παιρνουν παιδακαι απο μαμαδες που δουλευουν??κατι τετοιο εχω ακουσει.....επισης εχω ακουσει οτι αν εισαι στον οαεδ με καρτα ανεργιας εχεις περισσοτερα μορια το να παουν το παιδι στο σχολειο.....υσχυει????

 

στα δημοσια σχολεια παίρνουν προνηπια μετα απο κλήρωση και εφ΄οσον υπαρχουν ελευθερες θεσεις στα τμηματα.

αυτο που λες γαι τις εργαζομενες μητερες ισχυει για τους δημοτικους παιδικούς σταθμούς που εχουν τμημα προνηπίων

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...