Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΑΡΤΥ


daffy

Recommended Posts

Σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θεμα γιατι ερχονται τα γενεθλια του γιου μου και εχω προβληματιστει για το τι θα κανω. Και εκτος αυτου, καλο ειναι να εχουμε μαζεμενες συνταγες για παιδικα παρτυ.

 

Περιμενω τις ιδεες σας για ευκολες και γρηγορες συνταγες. :):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σάντουιτς ρολό

 

 

Υλικά:

10 φέτες ψωμί για τοστ χωρίς κόρα

250γρ. τυρί κρέμα

10 λεπτές φέτες ζαμπόν

2 καρότα κομμένα σε λεπτά μπαστουνάκια

1 αγγούρι κομμένο σε λεπτά μπαστουνάκια

20 φουρκέτες ή οδοντογλυφίδες

 

 

 

Εκτέλεση:

Παίρνετε τις φέτες ψωμιού και τις πιέζετε με έναν μικρό πλάστη για να πλατύνουν. Τις αλείφετε με το τυρί κρέμα, απλώνετε το ζαμπόν και βάζετε από ένα μπαστουνάκι καρότο ή αγγουράκι. Διπλώνετε σφιχτά το ψωμί πρώτα σε ρολό κατόπιν τυλίγετε τα ρολά σε μεμβράνη και τα αφήνετε στο ψυγείο. Πριν τα σερβίρετε αφαιρείτε τη μεμβράνη και καρφώνετε τις φουρκέτες έτσι ώστε να συγκρατούν και να διακοσμούν τα ρολά.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Σάντουιτς πανέ

 

 

Υλικά:

Ψωμί του τοστ χωρίς κόρα

Χοιρινή ωμοπλάτη σε φέτες

Τυρί γραβιέρα σε φέτες

Αυγά

Τριμμένη φρυγανιά

Αραβοσιτέλαιο

Αλάτι, πιπέρι

 

 

 

Εκτέλεση:

Φτιάχνουμε σαντουιτσάκια βάζοντας ανάμεσα στις φέτες ψωμιού μια φέτα χοιρινή ωμοπλάτη και μια φέτα τυρί. Κόβουμε με κουπ πατ τα σαντουιτσάκια μας σε διάφορα σχέδια. Σε ένα μπωλ χτυπάμε τα αυγά και τα αλατοπιπερώνουμε. Σε ένα άλλο μπωλ βάζουμε την τριμμένη φρυγανιά.

Παίρνοντας ένα ένα τα σαντουιτσάκια τα βουτάμε στο αυγό και από τις δύο πλευρές τους, κατόπιν στην φρυγανιά και από τις δύο πλευρές τους και τα τηγανίζουμε έως ότου ροδίσουν και από τις δύο όψεις τους. Τα αφήνουμε σε απορροφητικό χαρτί και τα σερβίρουμε σε πιατέλα.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν daffy άκου, πηγαινεις στο πλησιεστρο plaisir,τερκενλη ή ακομα και φουρνο της γειτονιας,σου δειχνουν κατι ωραιους καταλογους και λες,θελω τοσα κομματια απο αυτο,τοσο απο κεινο, τους ενημερωνεις τι ωρα να σουτα φερουν στο σπιτι και να σου τα ομορφα τακτοποιημενα και στολισμενα στους δισκους. :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν daffy άκου να μαθαίνεις

Ρολό με κασέρια και σαλάμια

-1 φύυλο σφολιάτας

-Σαλάμια διάφορα (περίπου 300-400γρ όχι φέτες αλλά κομάτια θα τα

κόψεις εσύ σε κυβάκια)

-Κασέρια διάφορα (200γρ περίπου κι αυτά απο έσενα κομένα)

-Μανιτάρια αν θες

-Κόκκινη και πράσινη πιπεριά αν θές (εγώ βάζω γίνεται πολύχρωμο)

Βάζεις σ' ένα τηγάνι λίγο λαδάκι και ρίχνεις σαλάμια μανιτάρια και πιπεριές λίγο να τσιγαριστούν. Ρίχνεις και τα κασέρια και αφού έχεις ανοίξει λίγο το φύλλο σφολιάτας περίπου (35Χ35) ρίχνεις την γέμιση και καλύπτεις όλο το φύλλο και αρχιζεις και το γυρνάς σε ρολό. Κολλάς τφύλλο με λίγο νεράκι και αλείφεις με αυγό χτυπημένο με λίγο γάλα και ψήνεις στους 180 μέχρι να ροδίσει καλά. Το βγάζεις κρυώνει λίγο και το κόβεις σε φέτες που μόιάζουν με πολύχρωμα πιτσάκια.

Εγώ πάντως όταν παίρνω σφολιάτα κάνω 2 ρολά και το 1 το βάζω στην κατάψυξη και το ψήνω όποτε χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σου ή κρουασανάκια με τόνο

-20-25 σου ή κρουασανάκια

-1 τόνο (450γρ)

-1 κουταλιά χυμό λεμονιού

-2 κουταλιές πράσινη πιπεριά ψιλοκομμένη

-1 κουταλιά μαϊντανό

-1 κουταλιά κρεμύδι ψιλοκομμένο

-ψιλοκομένα αγγουράκια τουρσι (αν θες)

-3-4 κουταλιές μαγιονέζα και λίγο κέτσαπ

Τ'΄ανακατεύεις όλα μαζί και γεμίζεις τα σου ή τα κρουασαν

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να πάρεις ψωμί για τόστ να τα κόψεις με μια κούπα ή κουπ πατ αν έχεις στρόγγυλλα και να βάλεις μια φέτα γαλοπούλα ή κασέρι αν θες για τα μικρά και να κάνεις με ελιές η μικρα αγγουράκια ματάκια μυτούλα με κοκκινη πιπεριά ή σαλαμάκι και χειλάκια με τ' αντίθετο. Μπορείς να κόψεις και μικρό τριγωνο κομματακι κασέρι για να κάνεις καπελάκι. Αν βαριεσαι να τα κόψεις στρόγγυλα αστα τετράγωνα πάλι ωραία είναι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν daffy άκου, πηγαινεις στο πλησιεστρο plaisir,τερκενλη ή ακομα και φουρνο της γειτονιας,σου δειχνουν κατι ωραιους καταλογους και λες,θελω τοσα κομματια απο αυτο,τοσο απο κεινο, τους ενημερωνεις τι ωρα να σουτα φερουν στο σπιτι και να σου τα ομορφα τακτοποιημενα και στολισμενα στους δισκους. :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Σας παρακαλώ μήπως μπορείτε να μου δώσετε μερικές ιδέες για να κάνω το πρώτο πάρτυ γενεθλίων της κόρης μου??????? χρειάζομαι συνταγές περισσότερο. περιμένω απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σάντουιτς πανέ

 

 

Υλικά:

Ψωμί του τοστ χωρίς κόρα

Χοιρινή ωμοπλάτη σε φέτες

Τυρί γραβιέρα σε φέτες

Αυγά

Τριμμένη φρυγανιά

Αραβοσιτέλαιο

Αλάτι, πιπέρι

 

 

 

Εκτέλεση:

Φτιάχνουμε σαντουιτσάκια βάζοντας ανάμεσα στις φέτες ψωμιού μια φέτα χοιρινή ωμοπλάτη και μια φέτα τυρί. Κόβουμε με κουπ πατ τα σαντουιτσάκια μας σε διάφορα σχέδια. Σε ένα μπωλ χτυπάμε τα αυγά και τα αλατοπιπερώνουμε. Σε ένα άλλο μπωλ βάζουμε την τριμμένη φρυγανιά.

Παίρνοντας ένα ένα τα σαντουιτσάκια τα βουτάμε στο αυγό και από τις δύο πλευρές τους, κατόπιν στην φρυγανιά και από τις δύο πλευρές τους και τα τηγανίζουμε έως ότου ροδίσουν και από τις δύο όψεις τους. Τα αφήνουμε σε απορροφητικό χαρτί και τα σερβίρουμε σε πιατέλα.

 

εγω αυτο το προσπαθησα αλλα απετυχα:-(:sad::-(:sad:. Το ψωμι του τοστ εσπαζε και δεν μπορουσα να το τυλιξω......

Λοιπον σου αναφερω καποιες συνταγες

ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΚΙΣ ΛΟΡΕΝ

Υλικά για 10 κις λορεν

1 φύλλο σφολιάτας

3/4 τριμμένο τυρί γκούντα

4 φέτες ψιλοκομμένο μπέικον

4 φέτες ψιλοκομμένο ζαμπόν

1 μεγάλη κρέμα γάλατος και 2 αυγά

Αφού βουτυρώσετε το ταψί τοποθετείτε μέσα την σφολιάτα. Ρίχνετε ανακατεμένα το τυρί το ζαμπόν και το μπέικον. Την ώρα που θέλετε να το ψήσετε κτυπάτε την κρέμα γάλατος με τα δύο αυγά και περιχύνετε το ταψί. Ψήνετε στους 200οC μέχρι να ψηθεί η σφολιάτα.

TIP : Εαν προτιμάτε πιο πικάντικες γεύσεις μπορείτε να προσθέσετε και άλλα τυριά της αρεσκείας σας πιπεριές φέτες ντομάτας κτλ

 

ΠΙΠΕΡΟΠΙΤΑ

½Kg φύλλο κρούστας

1 βιτάμ

4 αυγά

250gr ζαμπόν

½Kg τυρί φέτα

1 μαιντανό

4-5 πιπεριές χρωματιστές στο multi

Λιώνουμε το βιτάμ. Παίρνουμε τα φύλλα τα βουτυρώνουμε ένα ένα και όταν φτάσουμε στα μισά ρίχουμε τη γέμιση. Συνεχίζουμε με τα υπόλοιπα φύλλα και όταν τα τελειώσουμε τυλίγουμε την πίτα και τη βάζουμε σε μια μεμβράνη και τη τοποθετούμε στην κατάψυξη ώστε να παγώσει λίγο. Στη συνέχεια την βγάζουμε από την κατάψυξη την κόβουμε σε λεπτές φέτες και τις τοποθετούμε σε βουτυρωμένο ταψί και τις ψήνουμε ώσπου να ροδοκοκκινήσουν.

ΤΙΡ : Μπορούμε να κρατήσουμε το ρολό στην κατάψυξη και να το ψήσουμε όποτε θέλουμε.

Μπορούμε να κρατήσουμε ένα φύλλο κρούστας και να το τοποθετήσουμε σαν βάση στο ταψί για να μη κολλήσουν κάτω τα υλικά.

 

ΚΕΙΚ ΑΛΜΥΡΟ

4 αυγά

1 φλιτζάνι ηλιέλαιο

3 φλιτζάνια αλεύρι

1 μπέικιν

1 γιαούρτι στραγγιστό

1 πράσινη, 1 κόκκινη πιπεριά

Ζαμπόν, τυρί, σκληρό κασέρι

Στο μίξερ χτυπάτε τα αυγά με το γιαούρτι, το ηλιέλαιο, το αλεύρι και το μπέικιν. Αφού γίνει μια λεία ζύμη ρίχνετε μέσα ψιλοκομμένα τις πιπεριές, το ζαμπόν, το τυρί και το σκληρό κασέι. Ψήνετε στους 175oC για περίπου 1 ώρα.

 

Εγω αποφευγω τα μανιταρια σε παιδικα παρτυ γιατι μπορει καποιο παιδακι να εχει αλλεργια.

Αμα σκεφτω καμια αλλη θα σου πω. Αυτες παντως τις εκανα περυσι στα γενεθλια του μικρου και ειχαν φοβερη επιτυχια. Α σε φυλλο σφολιατας γεμισα λαχανικα διαφορα (μελιτζανα, κολοκυθακια, κρεμμυδακι, ντοματα) τα οποια τα ειχα τσιγαρισει γιατι ειχαμε πεσει σε περιοδο νυστειας και καποιες μαμαδες νυστευαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σου δίνω μερικές ιδέες για μπουφέ, που έκανα κι εγώ στα πρώτα γενέθλια της κόρης μου πέρισυ το Μάρτιο.

- τυροπιτάκια με ζύμη

- σπανακόπιτα

- κοτόπιτα

- πίτσα

- κεϊκ

- ρομποτάκια (με ψωμί για τόστ, βούτηρο, γαλοπούλα, κασέρι, ελιές για ματάκια, αγγουράκι πίκλες για μύτη και πιπεριές φλωρίνης για στόμα).

- τρουφάκια (με χρωματιστή και σοκολατένια τρούφα)

- κρακεράκια με μία φετούλα βραστό αυγό και μία φετούλα από αγγουράκια πίκλες)

κρακεράκια με μία σως από φιλαδέλφια γιαούρτι κια τριμμένο αγγουράκι

Αν τα καταφέρω θα επισυνάψω και φωτογραφίες.

Για οτιδήποτε χρειαστείς όσον αφορά την εκτέλεση, περιμένω ερωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Σου δίνω μερικές ιδέες για μπουφέ, που έκανα κι εγώ στα πρώτα γενέθλια της κόρης μου πέρισυ το Μάρτιο.

- τυροπιτάκια με ζύμη

- σπανακόπιτα

- κοτόπιτα

- πίτσα

- κεϊκ

- ρομποτάκια (με ψωμί για τόστ, βούτηρο, γαλοπούλα, κασέρι, ελιές για ματάκια, αγγουράκι πίκλες για μύτη και πιπεριές φλωρίνης για στόμα).

- τρουφάκια (με χρωματιστή και σοκολατένια τρούφα)

- κρακεράκια με μία φετούλα βραστό αυγό και μία φετούλα από αγγουράκια πίκλες)

κρακεράκια με μία σως από φιλαδέλφια γιαούρτι κια τριμμένο αγγουράκι

Αν τα καταφέρω θα επισυνάψω και φωτογραφίες.

Για οτιδήποτε χρειαστείς όσον αφορά την εκτέλεση, περιμένω ερωτήσεις!

μπορεις να βαλεις φωτο απο τα ρομποτακια,να καταλαβουμε πώς ακριβως ήταν?φαινονται ωραια ιδεα!

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...