Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

CMV αντισώματα IGG και IGM Κυτταρομεγαλοιός


Recommended Posts

Εμενα μου ειχε πει ο γιατρος οτι ειναι 1 στο εκατομυριο να εχει προβλημα το μωρο σε περιπτωση που εμφανιζα το CMV και μου ειχε προτεινει να μην το εξετασουμε. Εχει κανει τον β' επιπεδου? Μπορει να κανει ξανα εναν αναλυτικο υπερηχο και να δει το μωρακι. Πιθανοτατα θα ειναι ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπάρχουν εξετάσεις που κάνουν στις έγκυες γυναίκες που έχουν προσληφθεί από CMV. Σίγουρα δεν μπορεί ένας γιατρός να ζητάει από μια έγκυο κοπέλα να πάρει μια τέτοια πρωτοβουλία, ειδικά όταν οι πιθανότητες να γεννήσει ένα υγιέστατο μωράκι είναι περισσότερες από το να νοσεί το μωρό. Φίλη πολύ καλή γέννησε αγοράκι τις ίδιες μέρες με εμένα,κι εκείνη με τον μεγαλοκυταρροιό, αφού πρώτα την είχαν ξεσκονήσει στις εξετάσεις, το μωρό έμεινε στο νοσοκομείο για παρακολούθηση για κάποιες ημέρες και μετά πήγε σπίτι του. Και είναι μια χαρά στην υγεία του, απλά λίγο πιο ευαίσθητος από τα άλλα παιδάκια. Αυτό.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις το ειχαμε περάσει στον 4ο μηνα. Οσο νωριτερα τοσο χειροτερα γιατι γινεται η οργανογεννεση. Δες κι εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21731&highlight=%EA%F5%F4%F4%E1%F1%EF%EC%E5%E3%E1%EB%EF%E9%EF%F2

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=50535&highlight=%EA%F5%F4%F4%E1%F1%EF%EC%E5%E3%E1%EB%EF%E9%EF%F2.

Οτιδηποτε θελεις, στη διαθεση σου...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

o CMV από ότι γνωρίζω προσβάλει το γαστρεντερικό σύστημα του μωρού εάν διαγνωστεί κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Μην ανήσυχείς όμως να πας στο γιατρό σου κι εκείνος είναι ο πλέον αρμόδιος. Δεν είναι δυνατόν να σταματήσει έτσι μια κύηση.

Εμένα μου διέγνωσε τοξόπλασμα στον 4ο μήνα και κόντεψα να τρελαθώ γιατί μου λέει ο μικροβιολόγος ότι είναι πρόβλημα γιατί μπορεί να αποβάλλω. Τα έκανα πάνω μου από το άγχος και τη στεναχώρια και τελικά είχα περάσει κάποτε στο παρελθόν τοξόπλασμα και είχα ανοσία. Αλλά αυτό ο βλάκας ο μικροβιολόγος δεν μου το είπε.

Γι αυτό ότι σου πει ο γιατρός σου. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μας πεις ευχάριστα νέα σύντομα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό το θέμα με τον ιό αυτόν τον έχω συναντήσει μόνο στην Ελλάδα κορίτσια, σίγουρα μπορεί να δημιουργήσει καποια προβλήματα απ ότι έχω διαβάσει στην διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά αυτός ο κακός χαμός μόνο σε εμάς γίνεται! Στην αμερική δεν κάνουν ποτέ εξετάσεις για cmv, συγκεκριμένα έχουν πάψει να κάνουν εδώ και πάρα πολλά χρονια... η λογική τους είναι οτι ο ιός αυτός μπορεί να βλάψει το έμβρυο (κυρίως με κώφωση) μόνο αν τον κολλήσεις το 1ο τρίμηνο οπου υπάρχει αντένδειξη για λήψη αντιβίωσης, μάλιστα θεωρούν οτι μεγαλύτερο κίνδυνο (στατιστικά) διατρέχεις από την λήψη αντιβίωσης στο 1ο τρίμηνο παρά αν κολλήσεις τον ιο. Στα επόμενα τρίμηνα θεωρούν οτι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για το έμβρυο, οπότε θεωρούν ανούσια μια τέτοια εξέταση. Το μόνο που συστήνουν τα βιβλία είναι να αποφεύγεις τις πολλές αγκαλιές με μικρά παιδάκια στο 1ο τρίμηνο. Τίποτα άλλο.... πες την κοπέλα να ηρεμήσει είναι ηδη προχωρημένη εγκυμοσύνη αν το κόλλησε τώρα και δεν το είχε νωρίτερα λογικά όλα είναι εντάξη. Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη της και με το καλό να κρατήση το μωράκι της αγκαλίτσα.

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά θα διαφωνήσω, με την έννοια ότι η Αμερική συγκεκριμένα δεν είναι και το καλύτερο μέτρο σύγκρισης. Σαφώς και αν κολλήσει η έγκυος κυταρρομεγαλοϊό μετά το 1ο τρίμηνο υπάρχουν ακόμη πιθανότητες να επηρρεαστεί το μωρό στην νευρολογική και εγκεφαλική του ανάπτυξη. Στην Αμερική υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν κάνουν επειδή δεν τα δέχονται οι ασφαλιστικες τους που τά'χουν κάνει μπάχαλο.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

ο ιος αυτος ειναι πολυ επικινδυνος αν κολλησει η εγκυος στο 1ο τριμηνο. απο σοβαρα προβληματα στο εμβρυο, μεχρι και να αποβαλει τελειως.

Στο μηνα που ειναι η ξαδελφη σου μπορει να παρει αντιβιωση και ολα να πανε καλα.

Ας το ψαξει λιγο και σε αλλον γιατρο, αν αυτος δεν της δινει λυσεις.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά θα διαφωνήσω, με την έννοια ότι η Αμερική συγκεκριμένα δεν είναι και το καλύτερο μέτρο σύγκρισης. Σαφώς και αν κολλήσει η έγκυος κυταρρομεγαλοϊό μετά το 1ο τρίμηνο υπάρχουν ακόμη πιθανότητες να επηρρεαστεί το μωρό στην νευρολογική και εγκεφαλική του ανάπτυξη. Στην Αμερική υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν κάνουν επειδή δεν τα δέχονται οι ασφαλιστικες τους που τά'χουν κάνει μπάχαλο.

 

Συμφωνώ μερικώς ΑΛΛΑ! δεν συφμωνώ καθόλου όταν πρόκειται για προγενετικό έλεγχο ή για νεογνολογία! επειδή ακριβώς οι ασφαλιστικές δεν αρέσκονται να πληρώνουν μια ζωή κάποιον που θα γεννηθεί με πρόβλημα είναι πολύ πολύ απαιτητικές στις εξετάσεις και στον κάθε είδους έλεγχο στην διάρκεια της εγκυμοσύνης! πέρασα εγκυμοσύνη και γέννα εδώ και με ξετίναξαν αλλα όταν (επιρεασμένη από εδώ συζητήσεις) ρώτησα τους γιατρούς μου γι αυτήν την εξέταση με κοιτούσαν σαν να κατέβηκα από τον Αρη, του στυλ σε ποια εποχή ζεις... και επίσης έχω πει πολλές φορές πει εδώ οτι δεν είμαι λάτρης της αμερικής, η ελλάδα έχει πολύ πολύ καλούς γιατρούς αλλά.... είμαστε λιγάκι πίσω σε μερικά πράγματα (δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο θέμα με το cmv)... δεν είναι κακό να παραδεχτούμε κάτι που και οι ίδιοι οι γιατροί μας δέχονται... εμένα όλη μου η οικογένεια στην ελλάδα και οι φίλοι είναι γιατροί, φυσικά αναγνωρίζουν οτι στην ιατρική η αμερική είναι λίγο πιο μπροστά (πχ αν παρακολουθήσετε ιατρικό συνέδριο στην ελλάδα όλες οι βιβλιογραφικές παραπομπές στις ανακοινώσεις είναι από αμερικάνικες εργασίες), το οτι πολλές φορές το σύστημα δεν βοηθάει την επιστήμη είναι γνωστό και δεν συμβαίνει μόνο εδω, αλλα μην τα γενικεύουμε, ρωτήστε οποιονδήποτε γυναικολόγο ή εμβρυολόγο ή νεογνολόγο στην Ελλαδα την γνώμη του για την αντίστοιχη ειδικότητα στην γερμανια, στην αμερική, η στην Αγγλία. Συγνώμη για την μεγάλη απάντηση και ισώς φαίνεται σαν να τους συμπαθώ ιδιαίτερα πράγμα που δεν συμβαίνει γι αυτό αναφέρω και άλλες χώρες.Προσωπικά είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα στην εγκυμοσύνη η κολλητή μου στην Ελλάδα (νεογνολόγος στην Αθήνα) αμφέβαλε αν θα έβγαζα τον 6ο... γέννησα μια ημέρα αφού έκλεισα τον 9ο ακριβώς γιατί η ασφαλιστική μου είχε κάθε λόγο να μην γεννήσω πρόωρα και πληρώνει την παραμονή του μωρού στο νοσοκομείο, οπότε δίνει την δυνατότητα στον γιατρό να κάνει ότι χρειάζεται, χωρίς τσιγκουνιές (σπάνιο αλλά συμβαίνει στην εγκυμοσύνη) ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ!

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, χρόνια πολλά 0002046C.gif

Ελπίζω να είχατε όμορφα, γλυκά Χριστούγεννα και ο Άη Βασίλης να ήταν πολύ γενναιόδωρος μαζί σας! :D

 

Dimibo, δε θα διαφωνήσω καθόλου μαζί σου ότι η Ελλάδα είναι πίσω σε αρκετά θέματα. Λάθος, ξανά.Οτι η Ελλάδα είναι ΠΟΛΥ πίσω σε αρκετά θέματα. Όπως επίσης δε θα διαφωνήσω ότι χολαίνουμε σε υλικοτεχνικό εξοπλισμό, κάτι που μπροστά σε άλλες χώρες μας κάνει να φαινόμαστε σαν υπονοανάπτυκτοι. Δεν είναι τυχαίο που ενώ σε χώρες του εξωτερικού χρησιμοποιούν μηχανήματα νέας γενιάς που ουσιαστικά αυτός που τα χειρίζεται δεν έχει παρά να πατήσει 2 κουμπάκια και να γίνει η δουλειά εύκολα και γρήγορα, εμείς ακόμη έχουμε μηχανήματα που "καίνε κάρβουνο" (με μια εξαίρεση μεγάλα καινούργια νοσηλευτικά ιδρύματα όπως είναι το ΑΤΤΙΚΟΝ και κάποια άλλα). Αυτό όμως που γνωρίζω πολύ καλά ως γεγονός είναι πως η Ελλάδα, επίσης, διαθέτει και απ'τα μεγαλύτερα "κεφάλια" στον κόσμο, πίστεψέ με όταν το λέω αυτό. Έχουμε απ'τους μεγαλύτερους και καλύτερους γιατρούς, πραγματικοί γνώστες του αντικειμένου τους (τώρα, το αν μπορούνε λόγω συνθηκών να κάνουν τη δουλειά τους όπως θα έπρεπε και όπως θα θέλανε, αυτό είναι άλλη ιστορία), κάποιοι δε απ'τους οποίους έχουν διαπρέψει και σε νοσοκομεία του εξωτερικού. Υπάρχει μεγάλη χλέμπα, όντως. Αλλά έχουμε και μεγάλα αστέρια δικά μας, χωρίς να χρειάζεται να επαινούμε μόνο το οτιδήποτε ξενόφερτο.

 

Όσο για το μεγαλοκυταρροϊό, επειδή τον παρουσίασε πολύ στενή μου φίλη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της και το έψαξε πάρα πολύ μέχρι που έφτασε να πετάξει για Αγγλία να τη δει ο κορυφαίος τους γιατρός εκεί πάνω στο θέμα (Κύπριος, απόφοιτος Ελληνικου πανεπιστημίου, παρεμπιπτόντως). Τόσο στην Αγγλία, όσο και στη Γαλλία (που αποδεδειγμένα έχει το καλύτερο σύστημα υγείας στον κόσμο), κάνουν ακριβώς τις ίδιες εξετάσεις με εμάς. Ο γιατρός αυτός, δε, στην Αγγλία της είπε ότι δεν χρειαζόταν καν να μπει στον κόπο να πάει ως εκεί γιατί ό,τι θα της βρίσκανε στην Αγγλία, τα ίδια ακριβώς θα της βρίσκανε οι γιατροί και στην Ελλάδα.

 

Ξέρεις κάτι; Μπορεί να φαίνεται ότι μιλάω υπερασπιστικά προς την χώρα μας, ενδεχομένως και να το κάνω. Αλλά ειλικρινά ό,τι απ'το εξωτερικό, δε σημαίνει απαρραίτητα πάντα και καλύτερο. Πρέπει κάποια στιγμή να δούμε και τα καλά μας και να τα υποστηρίξουμε. Και να δεχτούμε οτι, ναι ρε γμτ, είμαστε τόσο καλοί όσο κι εκείνοι, αν όχι καλύτεροι. Μην το πάρεις για εσένα προσωπικά, μιλάω γενικά. Απλά με έχει κουράσει να ακούω συνέχεια ότι αν ο Έλληνας λέει Α και ο Άγγλος ή ο Γάλλος ή ο Ολλανδός λέει Β, τότε ισχύει σίγουρα το Β χωρίς καν να μπούμε στον κόπο να το ψάξουμε. Μ'έχει πιάσει το πατριωτικό μου απόψε, μου φαίνεται. Το βουλώνω :P:lol:

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, χρόνια πολλά 0002046C.gif

Ελπίζω να είχατε όμορφα, γλυκά Χριστούγεννα και ο Άη Βασίλης να ήταν πολύ γενναιόδωρος μαζί σας! :D

 

Dimibo, δε θα διαφωνήσω καθόλου μαζί σου ότι η Ελλάδα είναι πίσω σε αρκετά θέματα. Λάθος, ξανά.Οτι η Ελλάδα είναι ΠΟΛΥ πίσω σε αρκετά θέματα. Όπως επίσης δε θα διαφωνήσω ότι χολαίνουμε σε υλικοτεχνικό εξοπλισμό, κάτι που μπροστά σε άλλες χώρες μας κάνει να φαινόμαστε σαν υπονοανάπτυκτοι. Δεν είναι τυχαίο που ενώ σε χώρες του εξωτερικού χρησιμοποιούν μηχανήματα νέας γενιάς που ουσιαστικά αυτός που τα χειρίζεται δεν έχει παρά να πατήσει 2 κουμπάκια και να γίνει η δουλειά εύκολα και γρήγορα, εμείς ακόμη έχουμε μηχανήματα που "καίνε κάρβουνο" (με μια εξαίρεση μεγάλα καινούργια νοσηλευτικά ιδρύματα όπως είναι το ΑΤΤΙΚΟΝ και κάποια άλλα). Αυτό όμως που γνωρίζω πολύ καλά ως γεγονός είναι πως η Ελλάδα, επίσης, διαθέτει και απ'τα μεγαλύτερα "κεφάλια" στον κόσμο, πίστεψέ με όταν το λέω αυτό. Έχουμε απ'τους μεγαλύτερους και καλύτερους γιατρούς, πραγματικοί γνώστες του αντικειμένου τους (τώρα, το αν μπορούνε λόγω συνθηκών να κάνουν τη δουλειά τους όπως θα έπρεπε και όπως θα θέλανε, αυτό είναι άλλη ιστορία), κάποιοι δε απ'τους οποίους έχουν διαπρέψει και σε νοσοκομεία του εξωτερικού. Υπάρχει μεγάλη χλέμπα, όντως. Αλλά έχουμε και μεγάλα αστέρια δικά μας, χωρίς να χρειάζεται να επαινούμε μόνο το οτιδήποτε ξενόφερτο.

 

Όσο για το μεγαλοκυταρροϊό, επειδή τον παρουσίασε πολύ στενή μου φίλη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της και το έψαξε πάρα πολύ μέχρι που έφτασε να πετάξει για Αγγλία να τη δει ο κορυφαίος τους γιατρός εκεί πάνω στο θέμα (Κύπριος, απόφοιτος Ελληνικου πανεπιστημίου, παρεμπιπτόντως). Τόσο στην Αγγλία, όσο και στη Γαλλία (που αποδεδειγμένα έχει το καλύτερο σύστημα υγείας στον κόσμο), κάνουν ακριβώς τις ίδιες εξετάσεις με εμάς. Ο γιατρός αυτός, δε, στην Αγγλία της είπε ότι δεν χρειαζόταν καν να μπει στον κόπο να πάει ως εκεί γιατί ό,τι θα της βρίσκανε στην Αγγλία, τα ίδια ακριβώς θα της βρίσκανε οι γιατροί και στην Ελλάδα.

 

Ξέρεις κάτι; Μπορεί να φαίνεται ότι μιλάω υπερασπιστικά προς την χώρα μας, ενδεχομένως και να το κάνω. Αλλά ειλικρινά ό,τι απ'το εξωτερικό, δε σημαίνει απαρραίτητα πάντα και καλύτερο. Πρέπει κάποια στιγμή να δούμε και τα καλά μας και να τα υποστηρίξουμε. Και να δεχτούμε οτι, ναι ρε γμτ, είμαστε τόσο καλοί όσο κι εκείνοι, αν όχι καλύτεροι. Μην το πάρεις για εσένα προσωπικά, μιλάω γενικά. Απλά με έχει κουράσει να ακούω συνέχεια ότι αν ο Έλληνας λέει Α και ο Άγγλος ή ο Γάλλος ή ο Ολλανδός λέει Β, τότε ισχύει σίγουρα το Β χωρίς καν να μπούμε στον κόπο να το ψάξουμε. Μ'έχει πιάσει το πατριωτικό μου απόψε, μου φαίνεται. Το βουλώνω :P:lol:

 

 

κι εμένα με πιάνει συνέχεια το πατριωτικό μου εδώ στην Αμερική αλλά δεν μίλησα για αμερικάνους ιατρούς, μίλησα για ιατρική! ο ένας μου γυναικολόγος είναι γερμανός ο άλλος ο high risk είναι λατινοαμερικάνος, η νεογνολόγος μας από τουρκία και η παιδίατρος μας ελληνοκύπρια! α και ο άντρας μου έλληνας φυσικά, πολύ γνωστός επιστήμονας στην αμερική! οπότε γνωρίζω πολύ καλά το τι αξίζουμε και το καλύτερο... το γνωρίζουν κι αυτοί γι αυτό και μας πληρώνουν ένα σωρό λεφτά και μας δίνουν θέσεις και εξουσία, μακάρι να μας αναγνώριζε και η χώρα μου που την λατρεύω (άσχετο με το θέμα, χίλια συγνώμη, αλλά συμβαίνουν αυτά στις ανοικτές συζητήσεις) όσο για το θέμα απλά ανέφερα την εδώ εμπειρία μου και την άποψη τοπικών ιατρών ούτε προσωπική γνώμη είπα (πέρα από το οτι προσπάθησα να δώσω μια νότα αισιοδοξίας) ούτε είπα οτι αυτό που λένε είναι σωστό και ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ γιατί έτσι λένε! αν διαβάσετε παντού λέω "θεωρούν"

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Α, όχι, μην το παίρνεις προσωπικά. Σιγά μην καθήσουμε εμείς εδώ να διαφωνήσουμε σοβαρά και επί προσωπικού επιπέδου ενώ κάποιοι παίζουν μεγάλα παιχνίδια εις βάρος μας. Λες τη γνώμη σου, λέω τη γνώμη μου, λες πάλι τη δική σου κ.ο.κ., συζήτηση να γίνεται. Απλά στεναχωριέμαι όταν ξέρω ότι αυτή η χώρα θα μπορούσε να διαπρέψει και να αποτελεί υπόδειγμα αν δεν υπήρχαν κάποιοι που κοιτάνε την τσεπάρα τους κατασπαράζοντας κυριολεκτικά το δημόσιο χρήμα αντί να το διαθέσουν εκεί που θα έπρεπε. Στο κάτω-κάτω, εμείς δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα. Από πλευράς μου, όλα καλά :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α, όχι, μην το παίρνεις προσωπικά. Σιγά μην καθήσουμε εμείς εδώ να διαφωνήσουμε σοβαρά και επί προσωπικού επιπέδου ενώ κάποιοι παίζουν μεγάλα παιχνίδια εις βάρος μας. Λες τη γνώμη σου, λέω τη γνώμη μου, λες πάλι τη δική σου κ.ο.κ., συζήτηση να γίνεται. Απλά στεναχωριέμαι όταν ξέρω ότι αυτή η χώρα θα μπορούσε να διαπρέψει και να αποτελεί υπόδειγμα αν δεν υπήρχαν κάποιοι που κοιτάνε την τσεπάρα τους κατασπαράζοντας κυριολεκτικά το δημόσιο χρήμα αντί να το διαθέσουν εκεί που θα έπρεπε. Στο κάτω-κάτω, εμείς δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα. Από πλευράς μου, όλα καλά :D

 

φυσικά και δεν το πήρα προσωπικά! αλοίμονο! και φυσικά συμφωνώ με αυτά που λες!

tb2xm4.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω ζησει και στην Αμερικη και στον Καναδα (αλλο πραγμα ο καναδας), θα συμφωνησω και με τις δυο σας.

Πραγματι στην Αμερικη εχουν φοβερη υποδομη, που εδω δυστυχως δεν τη βλεπουμε ουτε στον υπνο μας.

Πραγματι ολο το συστημα εξαρταται σε μεγαλο βαθμο (τεραστιο μαλλον) απο τις ασφαλιστικες με αποτελεσματα διαφορα. Κυριως οτι αν εχεις λεφτα, εχεις και περιθαλψη. Αλλιως...

Πραγματι στην Ελλαδα εχουμε μεγαλα κεφαλια γι αυτο και ειδικα στην Αγγλια τους παρακαλανε να μεινουνε και να δουλεψουν εκει ως γιατροι.

Πραγματι η ξεδελφη σας δε χρειαζοταν να παει στην Αγγλια να συναντησει τον Κυπρο Νικολαιδη, γιατι υπαρχουν εδω γιατροι που ηταν βοηθοι του και εχουν εκπαιδευτει απο τον ιδιον και κανουν την ιδια εξαιρετικη δουλεια.

Θα θελανε πολλες χωρες παντως να εχουν το ΕΣΥ που ολοι βριζουμε.

Δεν εχετε ιδεα πως ειναι να νιωθεις ασχημα και να μην μπορεις απλα να μπεις σε ενα νοσοκομειο και να σε κοιταξουνε. Χωρις λεφτα, χωρις ασφαλεια, με φραγκοδιφραγκα. Αν ζουσαμε λιγο εξω, θα καναμε τεμεναδες στο ΕΣΥ και στους γιατρους που αναγκαζονται να δουλευουν 24ωρα σερι.

Θα σας πω για παραδειγμα οτι γνωστος γιατρος καθηγητης του Χαρβαρντ, οταν προσβληθηκε απο καρκινο, επελεξε να χειρουργηθει στο ελληνικο και πολυπαθο Ιπποκρατειο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά, για τον Καναδά δεν το συζητάω. Οι άνθρωποι είναι έτη φωτός μπροστά. Αν είχα την επιλογή να ζήσω σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του κόσμου, με κλειστά μάτια θα επέλεγα Καναδά. Στο εντελώς χαλαρό.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, πριν λιγο με ενημερωσε η ξαδελφη μου οτι εχει προσβληθει απο τον ιο cmv και ειναι 6 μηνων εγκυος, τι ξερετε για αυτο; Εχω διαβασει με μια απλη αναζητηση στον internet οτι ειναι πολυ κακο αλλα δεν λεει ακριβως για πιο λογο..

Σας παρακαλω περιμενω νεα σας!

 

 

 

Μια γνωστή είχε κολλήσει (όλοι την είχαν κατατρομάξει) και τελικά το παιδάκι της βγήκε μια χαρά. Στα ιατρικά θέματα για όλα υπάρχει πιθανότητα. Και εγώ έχω πίεση 9 με το ζόρι και ξαφνικά στον 8 μήνα πήγε μέσα σε μια εβδομάδα στο 22. Αυτό δεν το είχε προβλέψει η γιατρός....δεν είναι Θεός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα... διανυω την ενατη βδομαδα της εγκυμοσυνης μου και μολις σημερα πηρα τα αποτελεσματα των εξετασεων οπου δειχνουν πως ειμαι θετικη στον κυτταρομεγαλιο (HMV) Igg και αρνητικη στον κυτταρομεγαλοιο (HMV) Igm... απο οσα διαβαζω στο ιντερνετ ανησυχω πολυ... υπαρχει καποια με αναλογη εμπειρια να με διαφωτισει?? αυριο θα παω στο γιατρο μου αλλα με τρωει η αγωνια... ειναι η πρωτη μου εγκυμοσυνη και ημουν τοσο χαρουμενη...

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω είχα βγει θετικη στα αντισωματα κυτταρομεγαλοιου (anti CMV-IgG) 259 και αφου ειχα περασει ενα απογευμα μεσα στην αγωνια ωσπου να βω το γιατρο επειδη ειχε χειρουργειο, εμαθα οτι δεν ηταν τιποτα απλα καποια στιγμη ειχα περασει λεει καποια ιωση παλια..τιποτα δηλαδη!τωρα εχω γεννησει και ο μικρος ειναι 6 μηνων!με το καλό

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν μην ανησυχείς τόσο. Εγώ από ό,τι ξέρω είναι κάτι που έχει σημασία πότε το κόλλησες. Αν το κόλλησες το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης τότε είναι σημαντκό. Αν απλά βγεις ότι έχεις αντισώματα, ότι δηλαδή παλιότερα το είχες κολλήσεις τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Τώρα η αδερφή μου ήταν οριακά θετική και αυτό που θυμάμαι είναι ότι κάναμε διαρκώς επαναλαμβανόμενες εξετάσεις ξάνά και ξανά για να δούμε με ακρίβεια τι γίνεται. Τελικά όλα καλά. Η μικρή μας τώρα είνα 3,5, ένας κορίτσαρος έξυπνος και ζωηρός.

Σου εύχομαι τα καλύτερα.

 

Και εγώ σήμερα περιμένω τα αποτελέσματα και έχω αγωνία.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ με καθησυχασατε!! ελπιζω να πανε ολα καλα... sagia να χαιρεσαι το γιοκα σου κι εσυ Αναστασια ευχομαι τα αποτελεσματα σου να ειναι καλα και να πανε ολα τελεια!!

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ nouka! Να είσαι καλά. Τα δικά μου αποτελέσματα ακόμη να βγουν και μάλλον θα με πάρουν αύριο. Οπότε θα ξέρω και εγώ τι παίζεται με το μεγαλοκυτταροϊό. Εν το μεταξύ λένε ότι είναι τόσο εύκολο να το κολλήσεις που δεν μπορείς να φανταστείς από που και πότε...Άσε είναι μυστήρια αυτά τα μικρόβια. Υπομονή. Δε΄ζούμε και σε γυάλα. Περιμένω νέα σου. Τι σου είπε τελικά ο γιατρός;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! αργησα μερικες μερες να μπω... τελικα ο ιος ειναι ακινδυνος οταν τον εχεισ κολλησει παλια και οχι προσφατα οπως στην περιπτωση μου... ολα καλα δηλαδη! εσυ αναστασια?? τα αποτελεσματα σου καλα??

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου γλυκιά μου. Χάρηκα πάρα πολύ για σένα. Μπράβο. Είδες που όλα πήγαν καλά; Και τα δικά μου πήγαν πολύ καλά. Μόνο που εμένα μου βγήκε ότι έχω υψηλό εύρος κατανομής αιμοπεταλίων. Δεν ξέρω τι πάει να πει, αλλά ο μικροβιολόγος δεν μου είπε κάτι. Οπότε θα μου πει αύριο ο γιατρός μου. Την Τετάρτη τελειώνει ο 2ος και μπαίνουμε στον 3ο....:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σας πως την δική μου εμπειρία με το θέμα. Κόλλησα τον ιό κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου γύρω στα τέλη του 6ου μήνα και μετά από αμνιοπαρακέντηση που έκανα στον 7ο είδαμε ότι ο ιός είχε περάσει και στην μπέμπα. Πήγα δύο φορές στο Αττικό και έπερνα ένα φάρμακο πέντε ώρες περίπου την κάθε φορά. Η μπέμπα γεννήθηκε στην 39η εβδομάδα 1895 γραμμάρια και οφειλόταν στον ιό. Έμεινε στη μονάδα νεογνών για 50 μέρες όπου της 40 μέρες έπερνε αντιβίωση για να αρνητικοποιηθεί ο ιός. Όταν ήταν τριών μηνών ενεργοποιήθηκε πάλι ο ιός και έπαθε λοίμωξη του αναπνευστικού. Γενικά παρακολουθείτε συνέχεια από την παιδιατρική στο Αττικό νοσοκομείο. Επειδή κόλησα τον ιό στον τέλος του δεύτερου τριμήνου τα προβλήματα που αντιμετωπίζαμε ήταν όταν θα γεννιόταν να είχε πρόβλημα ακοής το οποίο ευτυχώς είναι όλα καλά και παρακολουθείτε και νευρολογικά όπου ευτυχώς είναι πάλι όλα καλά. ίσως αργότερα να αντιμετωπίσουμε μαθησιακά προβλήματα.

Αυτός ο ιός είναι πολύ επικύνδινος αν τον κολήσεις στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Πολλές φορές ο οργανισμός αποβάλει το έμβρυο. Οι λοιμωξιολόγοι στο Αττικό είναι ειδικευμένοι με το θέμα.

Ακόμα και μια γυναίκα που έχει κολλήσει τον ιό πριν την εγκυμοσύνη είναι καλό να πάει στο Αττικό. Θα της δίνουν αγωγή μία φορά το μήνα. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι υπάρχει περίπτωση σπάνια βέβαια αλλά υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιηθεί ο ιός πάλι. Είναι λίγο ψείρες με το θέμα αλλά αξίζει. Παίρνεις μια ενδοφλέβεια αγωγή και προστατεύεις και τον εαυτό σου και το μωρό σου. Και ακόμα και αν σας λέει ο γυναικολόγος ότι το έχετε κολήσει παλιά πηγαίντε στο Αττικό ή σε κάποιο λοιμωξιολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...