Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γ-σφαιρίνη- natural killers- αντισώματα


gena

Recommended Posts

κορίτσια γεια σας!!

μετα από 2 παλίνδρομες είμαι στη διαδικασία να ξεκινήσω θεραπεία με γαμα-σφαιρίνη για να κατασταλουν τα natural killers κύτταρα που καταστέλλουν-φονεύουν το εμβρυο..ξέρετε ίσως...

τα φάρμακα όμως κοστίζουν για αγορά μερικές χιλιάδες ευρω!! θα ήθελε όποια έκανε τετοιου είδους θεραπεία , να με ενημερώσει πως κατάφερε να προμηθευτεί..βιβλιάριο δημοσίου μπορώ να εξασφαλίσω.. πολύ χρονοβόρες διαδικασίες και ανησυχω, βρε κορίτσια..φεύγει ο καιρος και νιώθω εγκλωβισμενη...please, help me out, aw soon as possible!!''

ευχαριστώ προκαταβολικά!![/QUOTκαλησπερα,γραφω πρωτη φορα και δε ξερω αν τα καταφερνω.εγω ειχα μια παλινδρονη και μια αποβολη.και εμενα μου προτειναν γ-σφαιρινεσ γιατι τα ΝΚ ειναι αυξημενα αν και ειναι φυσιολογικα.8,6 στη πρωτη εξεταση και 11,4 στη δευτερη.το δημοσιο τα γραφει.τα παιρνεισ σε δυο μερεσ.εγω θα τα ξεκινησω αυτη τη βδομαδα.εσυ τα εκανεσ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και εμενα μου βρηκαν αυξημενα τα nk αν και οι τιμες ειναι μεσα ορα ορια.8,4 τη πρωτη και 11,6 τη δευτερη.θα ξεκινησω θεραπεια με γ-σφαιρινες.εσενα τι σου προτειναν , που και ποιος?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Κορίτσια, καλησπέρα! Μετά από παλίνδρομη κύηση έκανα εξετάσεις οι οποίες έδειξαν ολίγη θρομβοφιλία και αυξημένα ΝΚ. Μου προτάθηκε θεραπεία με γ-σφαιρίνη. Γνωρίζει καμία ποιο είναι το κόστος για την αγορά των σκευασμάτων, γράφονται σε βιβλιάριο, πληρώνεις συμμετοχή και ποιό το κόστος για τη μονοήμερη νοσηλεία στο Ιασώ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

γεια σας κοριτσια μετα απο μια μεγαλη απωλεια του παιδιου απο λαθος γιατρων αποφασησα να προσπαθησω να ξανα κανω ενα παιδι και να αλλαξει η ψυχολογια μου. μετα τα 3 χρονια εχω 2 παλιδρομες κυησης ολες η εξετασεις βγηκαν καθαρες. μετα απο συμβουλες πολλων πηγα σε μια ιδικη γιατρο και μου πρτεινε τισ γ-σφαιρινες. οχι οτι εχω καποιο προβλημα απο οτι μου ειπε στην 2 κυηση επειδη η β χοριακη μου δεν πολλαπλασιαζοταν απλα ανεβαινε κατα 1000 μοναδες ισως χρειαζοταν κατι τετοιο (βοηθεια ) δλδ. προσπαθω λοιπον να βρω πως μπορω να γραψω και ποιος γιατρος ειναι ιδικος και δεν μπορω να βγαλω ακρη ειπα να ρωτησω μηπως ξερετε να μου πειτε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα,

Έκανα εξέταση για ΝΚ (στο αίμα, οχι στο ενδομήτριο ) και βρέθηκαν αυξημένα  φυσικά κυτταροκτόνα ΝΚ 586 22,7% ( Φτ 80-350) . Η αλήθεια είναι οτι έχω  αγχωθεί τρελά. Ισχύουν τα ΝΚ ή έχουν εγκαταλειφθεί. ο γατρος μου είναι αρνητικός με αυτά. Τις εξετάσεις τις έκανα με τη Λευκού και περιμένω να βγούνε κι άλλες για να το συζητήσουμε (τέλος Σεπτεμβρίου). Ετοιμάζομαι για εξωσωματική τον Οκτώβριο και έχω τρελαθεί.

Από εμπειρία σας πως το αντιμετωπίζει η Λευκού το θέμα (κορτιζόνη?)Είμαι να σκάσω γιατι στη δευτερη ετ είχα θετικό αποτέλεσμα αλλά παλλινδρόμησε στην 6η εβδομαδα. 
Καμία γνώμη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, loralora είπε:

Καλημέρα,

Έκανα εξέταση για ΝΚ (στο αίμα, οχι στο ενδομήτριο ) και βρέθηκαν αυξημένα  φυσικά κυτταροκτόνα ΝΚ 586 22,7% ( Φτ 80-350) . Η αλήθεια είναι οτι έχω  αγχωθεί τρελά. Ισχύουν τα ΝΚ ή έχουν εγκαταλειφθεί. ο γατρος μου είναι αρνητικός με αυτά. Τις εξετάσεις τις έκανα με τη Λευκού και περιμένω να βγούνε κι άλλες για να το συζητήσουμε (τέλος Σεπτεμβρίου). Ετοιμάζομαι για εξωσωματική τον Οκτώβριο και έχω τρελαθεί.

Από εμπειρία σας πως το αντιμετωπίζει η Λευκού το θέμα (κορτιζόνη?)Είμαι να σκάσω γιατι στη δευτερη ετ είχα θετικό αποτέλεσμα αλλά παλλινδρόμησε στην 6η εβδομαδα. 
Καμία γνώμη?

 

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC534451/

"Enthusiasm for new treatments aimed at natural killer cells in women with reproductive failure is unfortunately not backed up by the science"

Αν το ψάξεις στο internet από πολλούς θεωρείται από άχρηστο (στα επιστημονικά άρθρα) ως απλά ένας εύκολος τρόπος να κερδοσκοπούν γιατροί από την απελπισία του κόσμου. 

Αν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου, θα σου έλεγα να μην παρασύρεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ευχαριστω για την βοήθεια κορίτσι! 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC534451/

"Enthusiasm for new treatments aimed at natural killer cells in women with reproductive failure is unfortunately not backed up by the science"

Αν το ψάξεις στο internet από πολλούς θεωρείται από άχρηστο (στα επιστημονικά άρθρα) ως απλά ένας εύκολος τρόπος να κερδοσκοπούν γιατροί από την απελπισία του κόσμου. 

Αν εμπιστεύεσαι το γιατρό σου, θα σου έλεγα να μην παρασύρεσαι. 

Ε

Link to comment
Share on other sites

On 9/15/2017 at 9:47 ΠΜ, loralora είπε:

Καλημέρα,

Έκανα εξέταση για ΝΚ (στο αίμα, οχι στο ενδομήτριο ) και βρέθηκαν αυξημένα  φυσικά κυτταροκτόνα ΝΚ 586 22,7% ( Φτ 80-350) . Η αλήθεια είναι οτι έχω  αγχωθεί τρελά. Ισχύουν τα ΝΚ ή έχουν εγκαταλειφθεί. ο γατρος μου είναι αρνητικός με αυτά. Τις εξετάσεις τις έκανα με τη Λευκού και περιμένω να βγούνε κι άλλες για να το συζητήσουμε (τέλος Σεπτεμβρίου). Ετοιμάζομαι για εξωσωματική τον Οκτώβριο και έχω τρελαθεί.

Από εμπειρία σας πως το αντιμετωπίζει η Λευκού το θέμα (κορτιζόνη?)Είμαι να σκάσω γιατι στη δευτερη ετ είχα θετικό αποτέλεσμα αλλά παλλινδρόμησε στην 6η εβδομαδα. 
Καμία γνώμη?

 

Όπως έχω γράψει αρκετές φορές κατά το παρελθόν, τα ΝΚ αποτελούν αντικείμενο έρευνας. Μέχρι στιγμής κανείς δεν έχει αποδείξει ότι ευθύνονται για καθ' έξιν αποβολές, κανείς δεν έχει αποδείξει ότι η μέτρησή τους στο αίμα αποτελεί αντιπροσωπευτική μέτρηση για τον αριθμό τους στη μήτρα και κανείς δεν έχει αποδείξει ότι η μείωση τους με διάφορες θεραπείες έχει ευεργετικά αποτελέσματα σε γυναίκες με καθ' έξιν αποβολές. Κατά συνέπεια, καμία ένωση γυναικολόγων ή αιματολόγων δεν έχει υιοθετήσει σαν πρακτική και δεν έχει εκδώσει οδηγία για τη μέτρησή τους έξω από ερευνητικά πρωτόκολλα.

 

Με βάση τα ανωτέρω, εγώ σπάνια συστήνω τη μέτρηση των ΝΚ. Μπορώ, όμως, να καταλάβω την αγωνία μιας γυναίκας με ανεξήγητο ιστορικό καθ' έξιν αποβολών και την επιθυμία της να δοκιμάσει ακόμα και πειραματικά φάρμακα για να έχει επιτυχή κατάληξη στην κύησή της. Σε αυτές τις περιπτώσεις, προφανώς δεν έχω αντίρρηση να γίνονται οι εξετάσεις. Σεβόμενος, όμως, τα χρήματά και την ταλαιπωρία της, εξηγώ πάντα τι έχει να περιμένει από τα όποια αποτελέσματα και από την όποια αγωγή λάβει μετά, ώστε η επιλογή της να είναι απόλυτα συνειδητή.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

 

Όπως έχω γράψει αρκετές φορές κατά το παρελθόν, τα ΝΚ αποτελούν αντικείμενο έρευνας. Μέχρι στιγμής κανείς δεν έχει αποδείξει ότι ευθύνονται για καθ' έξιν αποβολές, κανείς δεν έχει αποδείξει ότι η μέτρησή τους στο αίμα αποτελεί αντιπροσωπευτική μέτρηση για τον αριθμό τους στη μήτρα και κανείς δεν έχει αποδείξει ότι η μείωση τους με διάφορες θεραπείες έχει ευεργετικά αποτελέσματα σε γυναίκες με καθ' έξιν αποβολές. Κατά συνέπεια, καμία ένωση γυναικολόγων ή αιματολόγων δεν έχει υιοθετήσει σαν πρακτική και δεν έχει εκδώσει οδηγία για τη μέτρησή τους έξω από ερευνητικά πρωτόκολλα.

 

Με βάση τα ανωτέρω, εγώ σπάνια συστήνω τη μέτρηση των ΝΚ. Μπορώ, όμως, να καταλάβω την αγωνία μιας γυναίκας με ανεξήγητο ιστορικό καθ' έξιν αποβολών και την επιθυμία της να δοκιμάσει ακόμα και πειραματικά φάρμακα για να έχει επιτυχή κατάληξη στην κύησή της. Σε αυτές τις περιπτώσεις, προφανώς δεν έχω αντίρρηση να γίνονται οι εξετάσεις. Σεβόμενος, όμως, τα χρήματά και την ταλαιπωρία της, εξηγώ πάντα τι έχει να περιμένει από τα όποια αποτελέσματα και από την όποια αγωγή λάβει μετά, ώστε η επιλογή της να είναι απόλυτα συνειδητή.

Σας ευχαριστώ για την απάντηση σας.Νιώθω ήδη καλύτερα.Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν και προσωπικά μου φαίνεται πάντα καλή μία δεύτερη (ή και τρίτη και τέταρτη) γνώμη σε ένα σοβαρό ιατρικό θέμα, δεν είναι γενικά λογικό να "μπλέκεις" πολλούς γιατρούς. Δηλαδή, αν έχεις έναν γυναικολόγο που σε παρακολουθεί, είναι λογικό να μιλήσεις μαζί του και αν δε σε καλύπτει, να βρεις άλλον. Αλλά δεν είναι λογικό να πηγαίνεις σε άλλον ειδικό, να κάνεις εξετάσεις με τις οποίες ο πρώτος γιατρός δε συμφωνεί, και μετά να φέρνεις τα αποτελέσματα να τα κρίνει. Και οι γιατροί ερχονται σε δύσκολη θέση, και ισχύει και το "'οπου λαλουν πολλοί κοκκόροι". Αλλο ο γιατρός που σε παρακολουθεί να σε στείλει σε συναδέλφους και να συστήσει περαιτερω έλεγχο, και άλλο να προσπαθήσεις να συνδυάσεις απόψεις διαφορετικών γιατρών, που δεν συνεργάζονται και δε συμφωνούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Αν και προσωπικά μου φαίνεται πάντα καλή μία δεύτερη (ή και τρίτη και τέταρτη) γνώμη σε ένα σοβαρό ιατρικό θέμα, δεν είναι γενικά λογικό να "μπλέκεις" πολλούς γιατρούς. Δηλαδή, αν έχεις έναν γυναικολόγο που σε παρακολουθεί, είναι λογικό να μιλήσεις μαζί του και αν δε σε καλύπτει, να βρεις άλλον. Αλλά δεν είναι λογικό να πηγαίνεις σε άλλον ειδικό, να κάνεις εξετάσεις με τις οποίες ο πρώτος γιατρός δε συμφωνεί, και μετά να φέρνεις τα αποτελέσματα να τα κρίνει. Και οι γιατροί ερχονται σε δύσκολη θέση, και ισχύει και το "'οπου λαλουν πολλοί κοκκόροι". Αλλο ο γιατρός που σε παρακολουθεί να σε στείλει σε συναδέλφους και να συστήσει περαιτερω έλεγχο, και άλλο να προσπαθήσεις να συνδυάσεις απόψεις διαφορετικών γιατρών, που δεν συνεργάζονται και δε συμφωνούν.

 

Ευχαριστώ για την προσωπική σου άποψη και τον χρόνο που ασχολήθηκες να γράψεις για το θέμα μου. Νομίζω καλύφθηκα από τον αιματολόγο και επιστημονικό συνεργάτη και αναμένω απαντήσεις από τους γιατρούς που με παρακολουθούν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 14/10/2008 at 12:21 ΜΜ, natasaZ είπε:

Δεν ξερω κατα πόσο μπορω να σε βοηθήσω. Εγω κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου ειχα κολλησει τον κυτταρομεγαλοϊο και ξεκίνησα θεραπεία με γ-σφαιρίνη για να αποκτησω αντισωματα. Μου τη χορηγούσαν ενδοφλέβια μια φορά το μήνα στο νοσοκομείο.

Ο γιατρος σου τι λεει?

Καλημερα natasaZ..Μετα απο 4 αποτυχημενες εξωσωματικες -ενα εξωμητριο και μια αφαιρεση σαλπιγγας ανακαλυψαμε οτι εχω ελλειψη γ'σφαιρινης..ο οργανισμος μου δεν αναγνωριζει το εμβρυο και το αποβαλλει.. χωρις αυτο το φαρμακο δεν μπορω να κανω μωρακι..πριν απο λιγες μερες εχασα στην 6η εβδομαδα το μωρο μου (με φυσιολογικη συλληψη) επειδη δεν μπορουσαμε να βρουμε αυτο το φαρμακο..εχω απελπιστει..ειδα στο μνμ σου οτι στο χορηγουσαν στην εγκυμοσυνη σου..αν και εχουν περασει λιγα χρονια απο τοτε και σιγουρα εχουν αλλαξει πολλα μηπως ξερεις αν το χορηγουν ακομα στο νοσοκομειο ή που μπορω να το βρω??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια ειμαι καινουρια στο forum.Προσπαθουμε με τον αντρα μου να κανουμε παιδι εδω και 5 χρονια.Εχουμε κανει 4 εξωσωματικες με 3 αρνητικα αποτελεσματα και 1 θετικο που ηταν εξωμητριο με αποτελεσμα να αφαιρεσουμε τη δεξια σαλπιγγα.Το καλοκαιρι αποφασισα(ο γυναικολογος μου ηταν αρνητικος) να παω σε ανοσολογο μηπως και βγαλουμε ακρη γιατι ολες οι εξετεσεις που ειχαμε κανει με τον γυναικολογο ηταν αψογες.Καναμε καποιες εξετασεις με την ανοσολογο και βρηκαμε χαμηλη συμβατοτητα ως προς το συζηγο 0.86(φυσιολογικη τιμη 5),που σημαινει οτι ο οργανισμος μου αντιμετωπιζει το εμβρυο ως ξενο και το αποβαλλει.Ετσι μου συστησε τη χορηγηση γ'σφαιρινης ΜΟΛΙΣ αντιληφθω εγκυμοσυνη για να μη χασουμε το εμβρυο.Πριν απο 2 εβρομαδες εμεινα εγκυος:)(πρωτη φορα μεσα στα 5 χρονια που προσπαθουμε με το αντρα μου) και δυστυχως το χασαμε στη 6η εβδομαδα γιατι δε μπορουσαμε να βρουμε το φαρμακο αυτο πουθενα:cry:.Εχουμε ψαξει με τον γυναικολογο μου παντου και δεν εχουμε βγαλει ακρη.Μηπως καποια κοπελα εχει το ιδιο προβλημα με μενα και εχει κανει χρηση της γ'σφαιρινη?Αν ναι που μπορω να τη βρω γιατι ειναι απαραιτητη για τη σωστη εκβαση μιας επομενης εγκυμοσυνης?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλημερα..Με το συζυγο μου προσπαθουμε 5 χρονια να κανουμε παιδι..εχουμε κανει 4 εξωσωματικες με 3 αρνητικα αποτελεσματα και 1 θετικο που δυστυχως ηταν εξωμητριο με αποτελεσμα να αφαιρεσουμε τη δεξια σαλπιγγα..προσφατα επισκευτηκα ανοσολογο η οποια μετα απο εξετασεις μας ειπε οτι η συμβατοτητα μας ειναι πολυ χαμηλη με αποτελεσμα ο οργανισμος μου να αποβαλει το εμβρυο..χρειαζομαι ενα παραγοντα που ονομαζεται γ'σφαιρινη για να μην αποβαλω..πριν λιγες μερες δυστυχως εχασα το μωρο μου στην 8η εβδομαδα(1η φυσιολογικη συλληψη στα 5 χρονια που προσπαθουμε)επειδη δεν ειχα τον παραγοντα αυτο..μηπως καποια απο εσας γνωριζει κατι για τη γ'σφαιρινη??που μπορω να τη βρω??οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη!!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Makoula είπε:

Κοριτσια καλημερα..Με το συζυγο μου προσπαθουμε 5 χρονια να κανουμε παιδι..εχουμε κανει 4 εξωσωματικες με 3 αρνητικα αποτελεσματα και 1 θετικο που δυστυχως ηταν εξωμητριο με αποτελεσμα να αφαιρεσουμε τη δεξια σαλπιγγα..προσφατα επισκευτηκα ανοσολογο η οποια μετα απο εξετασεις μας ειπε οτι η συμβατοτητα μας ειναι πολυ χαμηλη με αποτελεσμα ο οργανισμος μου να αποβαλει το εμβρυο..χρειαζομαι ενα παραγοντα που ονομαζεται γ'σφαιρινη για να μην αποβαλω..πριν λιγες μερες δυστυχως εχασα το μωρο μου στην 8η εβδομαδα(1η φυσιολογικη συλληψη στα 5 χρονια που προσπαθουμε)επειδη δεν ειχα τον παραγοντα αυτο..μηπως καποια απο εσας γνωριζει κατι για τη γ'σφαιρινη??που μπορω να τη βρω??οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη!!

https://www.paed-anosia.gr/mediaupload/pdf_files/20130218_kanariou_g_sfairini.pdf

 

Δεν ξερω αν μιλάμε φυσικα για το ίδιο πράγμα. Αλλα αναφέρονται οι εταιρίες που την παράγουν, στο έγραψα μηπως μπορούσες να επικοινωνήσεις με τις εταιρίες για να τις προμηθευτείς.

Επεξεργάστηκαν by Κάντι
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
On 18/2/2019 at 3:21 ΜΜ, Makoula είπε:

Κοριτσια καλημερα..Με το συζυγο μου προσπαθουμε 5 χρονια να κανουμε παιδι..εχουμε κανει 4 εξωσωματικες με 3 αρνητικα αποτελεσματα και 1 θετικο που δυστυχως ηταν εξωμητριο με αποτελεσμα να αφαιρεσουμε τη δεξια σαλπιγγα..προσφατα επισκευτηκα ανοσολογο η οποια μετα απο εξετασεις μας ειπε οτι η συμβατοτητα μας ειναι πολυ χαμηλη με αποτελεσμα ο οργανισμος μου να αποβαλει το εμβρυο..χρειαζομαι ενα παραγοντα που ονομαζεται γ'σφαιρινη για να μην αποβαλω..πριν λιγες μερες δυστυχως εχασα το μωρο μου στην 8η εβδομαδα(1η φυσιολογικη συλληψη στα 5 χρονια που προσπαθουμε)επειδη δεν ειχα τον παραγοντα αυτο..μηπως καποια απο εσας γνωριζει κατι για τη γ'σφαιρινη??που μπορω να τη βρω??οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη!!

Kαλησπερα! Αν και είναι παλιά η ανάρτηση σου τι έκανες τελικά? Σε ρωτάω γιατί και εγώ διαγνώστηκα με υπογαμμασφαιριναιμια.  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας,εδώ και χρόνια προσπαθειών να καταφέρω να γίνω μανούλα…έκανα και μια εξωσωματική που ήταν αποτυχημένη…η ευθύνη έπεσε στα πολύ φονικά Natural killers τα οποία και βρήκαμε με εξέταση…κοντά στο 24%…πόσες από εσάς τα θεραπεύσατε;;;με ποιον τρόπο;;

καταφερατε τελικά εγκυμοσύνη;;;

Σας ευχαριστώ παρά πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...