Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

NEW LIFE ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ- ΓΝΩΜΕΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς εκεί κάναμε και τις δυο προσπάθειες. Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι απ' όλα. Η δεύτερη προσπάθεια ήταν επιτυχής. Και στην πρώτη όλα καλά είχαν πάει μέχρι και την εμβρυομεταφορά, απλά ίσως δεν ήταν το τυχερό μας.

 

Η μία εμβρυολόγος, η Ζησοπούλου έχει πολλά χρόνια εμπειρίας, παλιά ήταν στο Διαβαλκανικό. Το βοηθητικό προσωπικό είναι πολύ εξυπηρετικό και υπάρχει και κινητό έκτακτης ανάγκης στο οποίο πάντα κάποιος απαντάει ακόμα και σε αργίες και ΣΚ. Για μένα μέτρησε πολύ επίσης ότι δεν υπάρχει μεγάλη αναμονή στα ραντεβού, δλδ όταν σου λένε στις 15:00, εννοούνε στις 15:00 και όχι στις 16:00.

 

Κάθε φορά που πήγαινα, αισθανόμουν να σαν πήγαινα να δω φίλους για καφέ, τόσο άνετα με κάνανε να νιώθω. Ποτέ δεν αισθάνθηκα ότι με είδανε ως "πορτοφόλι". Ακομα και τώρα όταν είναι ο δρόμος μου από κει, περνάω και λέω ένα γεια. Βέβαια καμιά φορά έιναι και θέμα χημείας με το γιατρό. Εμένα ο Δόβας μου ταίριαξε πολύ και είχαμε πολύ καλή επικοινωνία.

 

Αποτελέσματα επιτυχίας έχουν αρκετά υψηλά. Καθώς έχουν μόνο ενάμισυ χρόνο λειτουργίας ως κέντρο, οι πρώτες τους εγκυμοσύνες ήρθαν στο φως κάπου πέρσι την άνοιξη. Θυμάμαι ότι συχνά λάμβαναν φωτογραφίες με μωρά από ευτυχείς γονείς. Εμείς εκεί είχαμε κάνει και μια πετυχημένη σπερματέγχυση πέρσι το Σεπτέμβριο (που δυστυχώς παλινδρόμησε) κι έτσι είχα την ευκαιρία να μάθω για το κέντρο. Δε μετανιώσαμε στιγμή που τους επιλέξαμε.

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι, όπου κι αν καταλήξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ...ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΟΜΩΣ...ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ Η ΦΙΛΗ ΜΑΣ NEWBIE G...ΚΑΙ Η ΚΥΡΙΑ ΖΗΣΟΠΟΥΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΗ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΔΙΑΒΑΛΚΑΝΙΚΟ....ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΚΑΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΛΛΑ ΛΟΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ έμεινα αρκετά ευχαριστημένη. Πέτυχα με την 2η προσπάθεια στο κέντρο αυτό, 3η συνολικά. Δεν χάνεις κάτι να το επισκεφτείς. Όντως, η εμβρυολόγος είναι πολύ καλή. Αλλά αυτό θα το κρίνεις εσύ. Γιατί και εγώ την πρώτη προσπάθεια την έκανα στην Αθήνα σε μεγάλο κέντρο, αλλά τελικά εμένα δεν μου ταίριαξε. Ίσως γιατί ήθελα περισσότερο προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Άριστη πρώτη εντύπωση. Είχαν όλα όσα είχαν και τα άλλα κέντρα που επισκεφτήκαμε (από άποψη εγκαταστάσεων, εξοπλισμού, δυνατοτήτων) αλλά η διαφορά ήταν ότι μας αντιμετώπισαν σα να βρίσκονται δίπλα μας, όχι απέναντί μας...πολύ εγκάρδιοι και φιλικοί άνθρωποι. Και με τα κινητά τους ανοιχτά 24 ώρες το 24ωρο, Σάββατα και Κυριακές, για ό,τι χρειαστεί. Επίσης παρατήρησα πολύ καλή συνεργασία γυναικολόγου-εμβρυολόγου, που δεν την είδα στα άλλα κέντρα.

 

Νομίζω ότι έκαναν τη διαφορά!

D2Ixp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μετα απο 3 αποτυχιες σε αλλο κεντρο, 1 σπερματεγχυση και 2 εξωσωματικες, στο NEWLIFE ειχαμε επιτυχια με την πρωτη. Μας συστησε να παμε αλλη κοπελα που μετα απο 10 χρονια ακαρπων προσπαθειων αλλου, ειχε και αυτη επιτυχια. Θα συμφωνησω με τις υπολοιπες για το περιβαλλον και τη συμπεριφορα, ΑΨΟΓΟΙ. Οσο για το οικονομικο, δεν ειναι ακριβοτεροι απο τους αλλους. Επισης μου δωσαν λιγοτερα και φθηνοτερα φαρμακα, γεγονος το οποιο ειναι καλυτερο για την υγεια μας και βγαινει πιο οικονομικα. Επισης αλλου δεν ειχα βαλει ποτε στην καταψυξη ενω εδω με την πρωτη και πετυχαμε και βαλαμε και στην καταψυξη για επομενη προσπαθεια.

7YC7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και από τιμές;;;

 

Εμείς πέρσι είχαμε πληρώσει 3200 με μικρογονιμοποίηση, νομίζω και τώρα το ίδιο ισχύει. Μόνο μικρογονιμοποίηση κάνουν. Αν πας με κατεψυγμένα και κάνεις μόνο εμβρυομεταφορά, στοιχίζει 1400. Η κατάψυξη είναι 300 ευρώ για τον πρώτο χρόνο και μετά η συντήρηση 200 ευρώ το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιούνιο-Ιούλιο που επισκεφτήκαμε διάφορα κέντρα, οι τιμές σε New Life, Embryolab και Γένεσις ήταν ακριβώς οι ίδιες: 3.200 ευρώ για μικρογονιμοποίηση + extra οι απαραίτητες εξετάσεις και τα φάρμακα. Είναι ταρίφα. Άρα τα μόνα κριτήρια που απομένουν για την επιλογή του κέντρου είναι η αποτελεσματικότητα και η συμπεριφορά τους. Για την αποτελεσματικότητα έχω την αίσθηση ότι όλοι είναι λίγο-πολύ το ίδιοι: όλοι έχουν καλά μηχανήματα και καλούς γιατρούς. Εμείς διαλέξαμε το New Life λόγω της συμπεριφοράς τους απέναντί μας και της γενικότερης αντιμετώπισης του θέματος.

 

Άσχετο: από φίλους φαρμακοποιούς ακούω ότι τα φαρμακεία θα σταματήσουν να εκτελούν συνταγές γιατί τους χρωστάει πολλά ο ΕΟΠΠΥ. Ήδη μια φίλη μου φαρμακοποιός μου εξομολογήθηκε ότι όταν έρχονται πελάτες με συνταγές με ακριβά φάρμακα, τους λέει ψέμματα ότι δεν τα έχει, για να μην εκτελέσει τη συνταγή, γιατί έχει μπει πολύ μέσα και δεν τα βγάζει πέρα...Οπότε κοιτάξτε να πάρετε τα φάρμακά σας σύντομα.

D2Ixp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επισης μου δωσαν λιγοτερα και φθηνοτερα φαρμακα, γεγονος το οποιο ειναι καλυτερο για την υγεια μας και βγαινει πιο οικονομικα.

 

Κι εμάς μας έδωσαν λιγότερη ποσότητα των ίδιων φαρμάκων (3 gonal αντί για τα 5 του Γένεσις)

D2Ixp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εχω τις καλύτερες των εντυπώσεων για το συγκεκριμένο κέντρο, ο γιατρός μου εργάζεται εκεί και με την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής έμεινα έγκυος, γέννησα τον προηγούμενο Μάρτιο και το νέο έτος σκεπτόμαστε ( με τον άντρα μου) να τους ξαναεπισκεφτούμε για να μεταφέρουμε άλλα 2 έμβρυα από τα κατεψυγμένα για μια νέα εγκυμοσύνη. Άριστη αντιμετώπιση, φιλικό περιβάλλον, βρισκονταν κοντά μας σε όλη τη διάρκεια της προσπάθειας. Το κόστος της προσπάθειας νομίζω ότι είναι το ίδιο με άλλα κέντρα χωρίς να χρεώνουν extra τη μικρογονιμοποίηση ( όπως άκουσα ότι κάνουν αλλού). Η Αφροδίτη ( η μια εμβρυολόγος της μονάδας ) απίστευτη στην ηθική της συμπαράσταση και στον επαγγελματισμό της. Όσων αφορά το γιατρό μου ο οποίος έκανε και τον τοκετό δεν τον αλλάζω με τίποτα... Καλή επιτυχία κορίτσια

Link to comment
Share on other sites

Εχω τις καλύτερες των εντυπώσεων για το συγκεκριμένο κέντρο, ο γιατρός μου εργάζεται εκεί και με την πρώτη προσπάθεια εξωσωματικής έμεινα έγκυος, γέννησα τον προηγούμενο Μάρτιο και το νέο έτος σκεπτόμαστε ( με τον άντρα μου) να τους ξαναεπισκεφτούμε για να μεταφέρουμε άλλα 2 έμβρυα από τα κατεψυγμένα για μια νέα εγκυμοσύνη. Άριστη αντιμετώπιση, φιλικό περιβάλλον, βρισκονταν κοντά μας σε όλη τη διάρκεια της προσπάθειας. Το κόστος της προσπάθειας νομίζω ότι είναι το ίδιο με άλλα κέντρα χωρίς να χρεώνουν extra τη μικρογονιμοποίηση ( όπως άκουσα ότι κάνουν αλλού). Η Αφροδίτη ( η μια εμβρυολόγος της μονάδας ) απίστευτη στην ηθική της συμπαράσταση και στον επαγγελματισμό της. Όσων αφορά το γιατρό μου ο οποίος έκανε και τον τοκετό δεν τον αλλάζω με τίποτα... Καλή επιτυχία κορίτσια

 

Κι εμείς! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι σε αναζήτηση και εχω ακούσει επίσης καλά λόγια για τν εμβρυολόγο του κέντρου...Απλά το σκέφτομαι ακόμα...οποιαδήποτε γνώμη θα βοηθούσε...

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Μετα απο την εμπειρία μας στο κεντρο σε 2 κύκλους και μια σπερματεγχυση καταλήξω:

 

+

Επαφή με τον γιατρό στο πρώτο ραντεβού και όχι με εμβριολογο

Εμβριολογοι με μεγάλη εμπειρία στον χώρο

Δείχνουν να τηρούν αυστηρά πρωτόκολλα και προδιαγραφές διαδικασιών

Δεν χρεώνουν την επίσκεψη

Δεν χρεώνουν έξτρα πχ μικρό γονιμοποίηση

Δεν έχουν μεγάλες αναμονες

Στην φάση της εμβριο μεταφοράς διαθέτουν μονοκλινο ανεξάρτητο δωμάτιο

Σύγχρονες και υψηλής στάθμης απο άποψης καθαριότητας εγκαταστάσεις.

 

-

Αψογα καταρτισμένος γιατρός αλλα κατα την γνώμη μου πάντα απειρος

Δύσκολη επαφη με τον γιατρό καθώς ειναι πολυ δύσκολα προσβασιμος σε τηλεφωνικές, και οχι μονο επικοινωνίες

 

Η γραμματεία δεν εκτελεί μονο χρέη γραμματείας αλλα ουσιαστικα τοποθετείται σε ιατρικά ζητήματα για προφανείς λόγους

 

Δεν τεκμηριονονται επαρκώς και δεν συζητιούνται με τον ενδιαφερόμενο εκτενώς , αναπτύσσοντας τα θετικά και αρνητικα βασικών διαδικασιών.

 

Ενδεικτικά αναφέρω , αριθμος ωαριων προς μεταφορά, βλαστοκυστες ή μη κλπ

Δεν κάνουν τον πρώτο υπερηχο στο κεντρο καθώς θεωρούν οτι η δουλεια τους τελειώνει στο πρώτο τεστ χοριακης.

 

Διέκρινα μια μεγάλη βιασύνη στο να σε προωθήσουν σε γυναικολογο αμέσως μετα το πρώτο θετικο τεστ. Μας ανέφεραν οτι το τεστ ήταν θετικό και στο καπάκι μας ζήτησαν τον γυναικολογο μας χωρις να μας πουν τι τον θέλουν! Μετα μας ανακοίνωσαν οτι επικοινώνησαν με τον γιατρό και να τον πάρουμε για τα περαιτέρω!

 

Οταν επισκεφτήκαμε τον γυναικολογο απορησε πως και δεν μας κράτησαν για ον πρώτο υπερηχο στο κεντρο!

 

Δεν παρέχουν καμια ψυχολογική υποστήριξη καθώς δεν επικοινωνούν μαζι σου σε περίπτωση αρνητικών αποτελεσμάτων ( αλλα ούτε και θετικών πέρα απο την αναγγελία του θετικού τεστ )

 

Δεν ανακεφαλαιωνουν τα συμπεράσματα μετα απο αποτυχίες πχ δεν εξηγούν στον ασθενή αν ο οργανισμός ανταποκρίθηκε οπως αναμεναν στο καθε πρωτόκολλο. Η αποτυχίες αποδίδονται σε τυχαία γεγονότα χωρις καμια διάθεση ξαψιματος

 

Πληροφορίες για την πρόοδο των σταδίων έβγαιναν με το τσιγκελι.

 

Στην δεύτερη προσπάθεια δεν μας έδειξαν καν τον υπερηχο της εισαγωγής στην μήτρα, οταν τον ζήτησα είπαν οτι δεν τον εσωσαν και δεν τον εκτυπωσαν ετσι απλα , και ούτε η εμβριολογος, δν συζητάμε για τον γιατρό, δεν ενημέρωσαν για τα ποσοστα που έχουμε ούτε για το πως πήγαν τα πραγματα.

 

Δεν κάνουν καμια ευκολία πληρωμής ή τυχόν έκπτωση

 

Τα αρνητικά συμπεράσματα φυσικα οπως τα θετικά προκύπτουν απο την προσωπική μου και μονο εμπειρία. Και ειναι απαλλαγμένα απο ψυχολογική φόρτιση, και χωρις να δίνονται πολλές άχρηστες λεπτομέρειες, αν αναφερόμουν σε τέτοιες θα παίρναμε πολλές σελίδες...

 

Συμπερασματικα κατα την γνώμη μου πρόκειται για ένα σύγχρονο κεντρο με καταρτισμένους επαγγελματίες που φυσικα δεν κοροηδευουν όμως δεν κάνουν τίποτα παραπάνω απο τα τυπικά και έχουν επιφανειακή αντιμετώπιση των καταστάσεων και δείχνουν να μην έχουν plan B οταν τα πραγματα δεν βαίνουν ομαλά.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο την εμπειρία μας στο κεντρο σε 2 κύκλους και μια σπερματεγχυση καταλήξω:

 

+

Επαφή με τον γιατρό στο πρώτο ραντεβού και όχι με εμβριολογο

Εμβριολογοι με μεγάλη εμπειρία στον χώρο

Δείχνουν να τηρούν αυστηρά πρωτόκολλα και προδιαγραφές διαδικασιών

Δεν χρεώνουν την επίσκεψη

Δεν χρεώνουν έξτρα πχ μικρό γονιμοποίηση

Δεν έχουν μεγάλες αναμονες

Στην φάση της εμβριο μεταφοράς διαθέτουν μονοκλινο ανεξάρτητο δωμάτιο

Σύγχρονες και υψηλής στάθμης απο άποψης καθαριότητας εγκαταστάσεις.

 

-

Αψογα καταρτισμένος γιατρός αλλα κατα την γνώμη μου πάντα απειρος

Δύσκολη επαφη με τον γιατρό καθώς ειναι πολυ δύσκολα προσβασιμος σε τηλεφωνικές, και οχι μονο επικοινωνίες

 

Η γραμματεία δεν εκτελεί μονο χρέη γραμματείας αλλα ουσιαστικα τοποθετείται σε ιατρικά ζητήματα για προφανείς λόγους

 

Δεν τεκμηριονονται επαρκώς και δεν συζητιούνται με τον ενδιαφερόμενο εκτενώς , αναπτύσσοντας τα θετικά και αρνητικα βασικών διαδικασιών.

 

Ενδεικτικά αναφέρω , αριθμος ωαριων προς μεταφορά, βλαστοκυστες ή μη κλπ

Δεν κάνουν τον πρώτο υπερηχο στο κεντρο καθώς θεωρούν οτι η δουλεια τους τελειώνει στο πρώτο τεστ χοριακης.

 

Διέκρινα μια μεγάλη βιασύνη στο να σε προωθήσουν σε γυναικολογο αμέσως μετα το πρώτο θετικο τεστ. Μας ανέφεραν οτι το τεστ ήταν θετικό και στο καπάκι μας ζήτησαν τον γυναικολογο μας χωρις να μας πουν τι τον θέλουν! Μετα μας ανακοίνωσαν οτι επικοινώνησαν με τον γιατρό και να τον πάρουμε για τα περαιτέρω!

 

Οταν επισκεφτήκαμε τον γυναικολογο απορησε πως και δεν μας κράτησαν για ον πρώτο υπερηχο στο κεντρο!

 

Δεν παρέχουν καμια ψυχολογική υποστήριξη καθώς δεν επικοινωνούν μαζι σου σε περίπτωση αρνητικών αποτελεσμάτων ( αλλα ούτε και θετικών πέρα απο την αναγγελία του θετικού τεστ )

 

Δεν ανακεφαλαιωνουν τα συμπεράσματα μετα απο αποτυχίες πχ δεν εξηγούν στον ασθενή αν ο οργανισμός ανταποκρίθηκε οπως αναμεναν στο καθε πρωτόκολλο. Η αποτυχίες αποδίδονται σε τυχαία γεγονότα χωρις καμια διάθεση ξαψιματος

 

Πληροφορίες για την πρόοδο των σταδίων έβγαιναν με το τσιγκελι.

 

Στην δεύτερη προσπάθεια δεν μας έδειξαν καν τον υπερηχο της εισαγωγής στην μήτρα, οταν τον ζήτησα είπαν οτι δεν τον εσωσαν και δεν τον εκτυπωσαν ετσι απλα , και ούτε η εμβριολογος, δν συζητάμε για τον γιατρό, δεν ενημέρωσαν για τα ποσοστα που έχουμε ούτε για το πως πήγαν τα πραγματα.

 

Δεν κάνουν καμια ευκολία πληρωμής ή τυχόν έκπτωση

 

Τα αρνητικά συμπεράσματα φυσικα οπως τα θετικά προκύπτουν απο την προσωπική μου και μονο εμπειρία. Και ειναι απαλλαγμένα απο ψυχολογική φόρτιση, και χωρις να δίνονται πολλές άχρηστες λεπτομέρειες, αν αναφερόμουν σε τέτοιες θα παίρναμε πολλές σελίδες...

 

Συμπερασματικα κατα την γνώμη μου πρόκειται για ένα σύγχρονο κεντρο με καταρτισμένους επαγγελματίες που φυσικα δεν κοροηδευουν όμως δεν κάνουν τίποτα παραπάνω απο τα τυπικά και έχουν επιφανειακή αντιμετώπιση των καταστάσεων και δείχνουν να μην έχουν plan B οταν τα πραγματα δεν βαίνουν ομαλά.

 

Συμφωνώ απόλυτα και η δική μου εμπειρία ήταν ακριβώς η ίδια!!!

Να προσθέσω ότι δεν έχουν εναλλακτικές λύσεις και θεωρούν οτι είναι η καλύτεροι αλλα δεν νομίζω οτι ισχύει... μαλλον άπειροι είναι και πατάνε στα βηματάκια που διδάχτηκαν. Καθόλου επεξηγηματικοί καθόλου προσιτοί.

Μας έβαλαν και υπογράψαμε ενα χαρτί που μεσα σε όλα ελεγε οτι δεν μπορεί ο σύζυγος να ζητήσει τεστ πατρότητας!!! ακουσον άκουσον

Δηλαδή ποιανου σπερμα θα βάζαν.

Τα λεφτά τους ενδιαφέρουν και τιποτε αλλο. Απο προσέγγιση και ψυχολογική υποστήριξη μηδέν!!! Να κάνουν την δουλεια τους λες και ειναι εμπορική δοσοληψία ξέρεις. Και το χειρότερο βγάζουν την νοοτροπία παιδί θελεις ξηλώσου τι δεν θα το εκμεταλευτούμε και την αίσθηση ψαξτο όσο θες εμεις ειμαστε οι καλύτεροι...

Το χω ψαξει πολύ και σας λεω απο προσωπική εμπειρία οτι αν ειναι να πετύχει και υπάρχουν οι προδιαγραφές και της γυναίκας και του άνδρα θα πετύχει γιατί ετσι ειναι το πρωτόκολλο και έτσι λειτουργεί δοκιμασμένο επιστημονικά απο γιατρούς που ασχολούνται με την γεννετική.

Απλα στο συγκεκριμένο κέντρο λείπει η ανθρώπινη πλευρά και η προσέγγιση. Οσο για την Γραμματέα καλά αστο διευθύντρια κανονική!!! Ασχολείται με όλα και εχει λόγο για όλα τυφλα να χουν οι γιατροί.

Αυτα τα "μαγαζάκια" δυστυχώς ετσι λειτουργούν και σπανια θα βρεις κατι αξιοπιστο. Θελει καλο ψαξιμο και καλό γυναικολόγο που δύσκολα βρίσκεις γιατι ως γνωστόν οι γυναικολόγοι λίγο διαβάζουν και πολλάκις τα αρπάζουν!!!

Κάντε όλες τις εξετάσεις που χρειάζεται ορμονικές, σάλπιγγες υπερήχους σωστούς, σπερμοδιαγραμματα κ.α. και μετά σε τετοια κέντρα γιατί αλλιως χανεται και χρονο και χρήμα.

Δυστυχώς αν πέσεις στην ανάγκη σου το μονο που χουν στο μυαλό τους ειναι το χρήμα!!!

Πάντος μπραβο σου τα ειπες οπως ακριβώς τα εζησα!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο την εμπειρία μας στο κεντρο σε 2 κύκλους και μια σπερματεγχυση καταλήξω:

 

+

Επαφή με τον γιατρό στο πρώτο ραντεβού και όχι με εμβριολογο

Εμβριολογοι με μεγάλη εμπειρία στον χώρο

Δείχνουν να τηρούν αυστηρά πρωτόκολλα και προδιαγραφές διαδικασιών

Δεν χρεώνουν την επίσκεψη

Δεν χρεώνουν έξτρα πχ μικρό γονιμοποίηση

Δεν έχουν μεγάλες αναμονες

Στην φάση της εμβριο μεταφοράς διαθέτουν μονοκλινο ανεξάρτητο δωμάτιο

Σύγχρονες και υψηλής στάθμης απο άποψης καθαριότητας εγκαταστάσεις.

 

-

Αψογα καταρτισμένος γιατρός αλλα κατα την γνώμη μου πάντα απειρος

Δύσκολη επαφη με τον γιατρό καθώς ειναι πολυ δύσκολα προσβασιμος σε τηλεφωνικές, και οχι μονο επικοινωνίες

 

Η γραμματεία δεν εκτελεί μονο χρέη γραμματείας αλλα ουσιαστικα τοποθετείται σε ιατρικά ζητήματα για προφανείς λόγους

 

Δεν τεκμηριονονται επαρκώς και δεν συζητιούνται με τον ενδιαφερόμενο εκτενώς , αναπτύσσοντας τα θετικά και αρνητικα βασικών διαδικασιών.

 

Ενδεικτικά αναφέρω , αριθμος ωαριων προς μεταφορά, βλαστοκυστες ή μη κλπ

Δεν κάνουν τον πρώτο υπερηχο στο κεντρο καθώς θεωρούν οτι η δουλεια τους τελειώνει στο πρώτο τεστ χοριακης.

 

Διέκρινα μια μεγάλη βιασύνη στο να σε προωθήσουν σε γυναικολογο αμέσως μετα το πρώτο θετικο τεστ. Μας ανέφεραν οτι το τεστ ήταν θετικό και στο καπάκι μας ζήτησαν τον γυναικολογο μας χωρις να μας πουν τι τον θέλουν! Μετα μας ανακοίνωσαν οτι επικοινώνησαν με τον γιατρό και να τον πάρουμε για τα περαιτέρω!

 

Οταν επισκεφτήκαμε τον γυναικολογο απορησε πως και δεν μας κράτησαν για ον πρώτο υπερηχο στο κεντρο!

 

Δεν παρέχουν καμια ψυχολογική υποστήριξη καθώς δεν επικοινωνούν μαζι σου σε περίπτωση αρνητικών αποτελεσμάτων ( αλλα ούτε και θετικών πέρα απο την αναγγελία του θετικού τεστ )

 

Δεν ανακεφαλαιωνουν τα συμπεράσματα μετα απο αποτυχίες πχ δεν εξηγούν στον ασθενή αν ο οργανισμός ανταποκρίθηκε οπως αναμεναν στο καθε πρωτόκολλο. Η αποτυχίες αποδίδονται σε τυχαία γεγονότα χωρις καμια διάθεση ξαψιματος

 

Πληροφορίες για την πρόοδο των σταδίων έβγαιναν με το τσιγκελι.

 

Στην δεύτερη προσπάθεια δεν μας έδειξαν καν τον υπερηχο της εισαγωγής στην μήτρα, οταν τον ζήτησα είπαν οτι δεν τον εσωσαν και δεν τον εκτυπωσαν ετσι απλα , και ούτε η εμβριολογος, δν συζητάμε για τον γιατρό, δεν ενημέρωσαν για τα ποσοστα που έχουμε ούτε για το πως πήγαν τα πραγματα.

 

Δεν κάνουν καμια ευκολία πληρωμής ή τυχόν έκπτωση

 

Τα αρνητικά συμπεράσματα φυσικα οπως τα θετικά προκύπτουν απο την προσωπική μου και μονο εμπειρία. Και ειναι απαλλαγμένα απο ψυχολογική φόρτιση, και χωρις να δίνονται πολλές άχρηστες λεπτομέρειες, αν αναφερόμουν σε τέτοιες θα παίρναμε πολλές σελίδες...

 

Συμπερασματικα κατα την γνώμη μου πρόκειται για ένα σύγχρονο κεντρο με καταρτισμένους επαγγελματίες που φυσικα δεν κοροηδευουν όμως δεν κάνουν τίποτα παραπάνω απο τα τυπικά και έχουν επιφανειακή αντιμετώπιση των καταστάσεων και δείχνουν να μην έχουν plan B οταν τα πραγματα δεν βαίνουν ομαλά.

 

Δεν έχω κανένα λόγο να μη σε πιστέψω φίλε μου,αλλά διαβαζοντας το κείμενο σου έπεσα απο τα σύννεφα.Εκανά κι εγώ εξωσωματική στο new life το μαρτιο πήρα θετικη χοριακη(160 μοναδες}αλλά στην πορεία παλλινδρόμησε.Το θέμα είναι πως έβρισκα πάντα το γιατρό στο τηλ (μου εχει δωσει το κιν του)μου έλεγε συνέχεια να πάρω τηλ όποτε θέλω,οτι ώρα και να είναι.Εννοείτε πως και επέμεινε να κάνω τον πρώτο υπέρηχο εκεί αν και εγω το σκεφτόμουν γιατι μένω σε άλλη πόλη.Κάνω τον πρώτο υπέρηχο εκεί και ήθελε να πάω και για τον δευτερο αλλά εγω του είπα πως με κουραζει πλέον το ταξιδι και προτιμω να τους κάνω στην πόλη μου.Συμφώνησε και σε καθε υπέρηχο μου μιλούσε με τον γυναικολόγο μου.Οταν έκανα απόξεση,πήρε τον ανδρα μου για να τον ρωτήσει πως είμαι....και άλλα πολλά.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εσένα σου φέρθηκαν διαφορετικά.Εννοείται πως αν κάποιο κέντρο δε σου αρέσει φεύγεις και πας σε ένα άλλο που θα νιώθεις άνετα και όμορφα.Εχουμε τόσα προβλήματα και χρειαζόμαστε να μας αντιμετωπίζουν ανθρώπινα.Καλή τύχη σου εύχομαι και καλά αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Φίλη δεν έχω καποιο λόγο να αμφιβάλλω για την αντιμετώπιση που είχες και για τα επαναλλημενα τηλέφωνα του γιατρού.

 

Αλλα μονο και μονο οτι σε κάποιους πελάτες φέρονται ετσι και σε κάποιους άλλους ακριβώς αντίθετα θα πρεπει όλους να μας προβληματίσει περι επαγγελματισμού.

 

Εμεις όσες φορές και αν ζητήσαμε τον γιατρό στον τηλέφωνο στάθηκε αδύνατο να τον βρούμε και οταν μας έπαιρναν πισω , αφου έπρεπε πάντα να περάσουμε απο την συνέντευξη της γραμματείας και αφου έπρεπε να την πείσουμε οτι δεν είχαμε πειστεί απο τις "επιστημονικές" της εξηγήσεις πάντα μας έπαιρνε η εμβριολογος και ποτε ο γιατρός.

 

Ακόμα και μετα την αποξεση οταν τους πήρε τηλέφωνο η γυναίκα μου και είπε στην γραμματεία πάντα , γιατι ο γιατρός φυσικα δεν ήταν διαθέσιμος, οτι είχε κάποιους πόνους και να ενημερωθεί ο γιατρός , απλα δεν μας κάλεσε ποτε...

 

Επίσης το ξεπεταγμα που μας έκαναν μετα την πρωτη θετική χωριακη ήταν υποδειγματικό! Μας ρώτησαν χωρις να μας πουν τι το θέλουν το όνομα του γυναικολογου! Στον οποίο έστειλαν τα στοιχεια μας με φαξ χωρις να μας ρώτησουν!

 

επειδη γνώρισα το γιατρό εδω και ένα χρονο μου κανει εντύπωση αυτο με το οτι σε εψαχνε στο τηλέφωνο και ρωτούσε και λοιπά και λοιπά...

 

Εμεις δώσαμε στο συγκεκριμένο κεντρο κοντά στα 7 χιλιαρικα σε 7 μήνες και μετα απο την δεύτερη αποτυχία δεν σήκωσαν ούτε ένα τηλέφωνο για να μας πουν οτιδήποτε! Ούτε συμπεράσματα , ούτε ανακεφαλαιωση ούτε τπτ....

 

Τελος ένα ακόμα αρνητικο ήταν οτι ο γιατρός σε απέτρεπε απο οποιαδήποτε εξτρα εξέταση. Μην κοιτάς για θρωμβοφιλια, μην κανείς αιματολογικες , μην κανείς καρυοτυπος τπτ. Ολα ειναι τυχαία γεγονότα...

 

απειρια-εγωισμός-αλαζονεία το τρίπτυχο του κέντρου. Απο αυτα που είδα εγω πάντα.

 

Οσο σχετικα για το αν μας αρέσει ένα κεντρο ή όχι , εννοείται οτι πηγαίνουμε εκει που πιστεύει καλυτερα ο καθένας, αλλα θα ήθελα να βλέπω περισσότερες νηφάλιες και ψύχραιμες απόψεις για το τι συναντά ο καθένας εκει που πηγαίνει ωστε να μαθαίνουν και οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα μονο και μονο οτι σε κάποιους πελάτες φέρονται ετσι και σε κάποιους άλλους ακριβώς αντίθετα θα πρεπει όλους να μας προβληματίσει περι επαγγελματισμού.

 

 

 

έχεις απόλυτο δίκιο,πραγματικά με έβαλες σε σκέψεις.Πίστευα πως είχα βρει ένα κέντρο με ανθρώπους και τώρα προβληματίζομαι με αυτα που γράφεις,Δυστυχώς νηφάλιες απαντήσεις είναι λίγο δύσκολο να βρεις.Οπου κατάφερε ένα ζευγάρι να αποκτήσει παιδί εκεί θα σου λέει πως είναι οι καλύτεροι και είναι και λογικό:|

Link to comment
Share on other sites

 

έχεις απόλυτο δίκιο,πραγματικά με έβαλες σε σκέψεις.Πίστευα πως είχα βρει ένα κέντρο με ανθρώπους και τώρα προβληματίζομαι με αυτα που γράφεις,Δυστυχώς νηφάλιες απαντήσεις είναι λίγο δύσκολο να βρεις.Οπου κατάφερε ένα ζευγάρι να αποκτήσει παιδί εκεί θα σου λέει πως είναι οι καλύτεροι και είναι και λογικό:|

 

Συμφωνώ μαζι σου . Ειναι δύσκολο να βρεις σωστό κεντρο και η απόφαση για να καταλήξεις ειναι δύσκολη γιατι συνήθως πρωτα πληρώνεις και μετα μαθαίνεις.

Και σκέψου οτι οι ενδιαφερόμενοι που πηγαίνουν σε τέτοια κέντρα βρίσκονται εκ της κατάστασης σε μειονεκτική θεση.

 

Γενικά θεωρω οτι θα πρεπει να ειμαστε πιο απαιτητικοι με τις παροχές υπηρεσιών που μας δίνονται, οι οποίες σε καποια κέντρα ειναι πολυ κάτω απο τα λεφτα που πληρώνεις ή απο αυτα που προσφέρει ο ανταγωνισμός. Και οταν βλέπεις οτι δεν ασχολούνται με το θέμα σου στο 100% αλλα ένα πρωτοκολακι και έξω απο την πόρτα να πατάς πόδι. Εμεις εν μέρη το κάναμε αυτο οταν απο την αρχη μας ενόχλησαν τα κενά πληροφόρησης και επιλογών το θέσαμε το θέμα αλλα στου κουφού την πόρτα... Το ιατρικό αλάθητο επικράτησε...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζι σου . Ειναι δύσκολο να βρεις σωστό κεντρο και η απόφαση για να καταλήξεις ειναι δύσκολη γιατι συνήθως πρωτα πληρώνεις και μετα μαθαίνεις.

Και σκέψου οτι οι ενδιαφερόμενοι που πηγαίνουν σε τέτοια κέντρα βρίσκονται εκ της κατάστασης σε μειονεκτική θεση.

 

Γενικά θεωρω οτι θα πρεπει να ειμαστε πιο απαιτητικοι με τις παροχές υπηρεσιών που μας δίνονται, οι οποίες σε καποια κέντρα ειναι πολυ κάτω απο τα λεφτα που πληρώνεις ή απο αυτα που προσφέρει ο ανταγωνισμός. Και οταν βλέπεις οτι δεν ασχολούνται με το θέμα σου στο 100% αλλα ένα πρωτοκολακι και έξω απο την πόρτα να πατάς πόδι. Εμεις εν μέρη το κάναμε αυτο οταν απο την αρχη μας ενόχλησαν τα κενά πληροφόρησης και επιλογών το θέσαμε το θέμα αλλα στου κουφού την πόρτα... Το ιατρικό αλάθητο επικράτησε...

 

Δεν έτυχε να έχω καμία επαφή και σχέση με το κέντρο NEW LIFE οπότε και δεν μπορώ να τοποθετηθώ για το κέντρο.

 

Είχα όμως χρόνια επαφή με το δύσβατο μονοπάτι της εξωσωματικής και συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα σου.

 

Ακόμη και το πιο απλό πρωτοκολάκι ακόμη κα η πιο απλή περίπτωση υπογονιμότητας χρειάζονται καταρτισμένες και εξειδικευμένες ιατρικές γνώσεις και χειρισμούς.

 

Το ιατρικό αλάθητο επιτρέπεται καμιά φορά να επικρατεί μια και στο κομμάτι της υποβοηθούμενης αναπαραγωγής παίζουμε ούτως ή άλλως με ποσοστά, το κακό είναι όταν επικρατεί η ιατρική άγνοια των ίδιων των γυναικολόγων στο συγκεκριμένο κομμάτι οι οποίοι κάνουν απλά αντιγραφές πρωτόκολων και σχημάτων ενώ έχουν παρακολουθήσει μόλις λίγα σεμινάρια στο συγκεκριμένο πεδίο και αυτοβαφτίζονται ιατροί εξωσωματικής.

 

Και επαναλαμβάνω ότι δεν αναφέρομαι στους συνεργάτες και στα στελέχη του NEW LIFE καθώς δε γνωρίζω καθόλου την κατάρτιση των στελεχών της και τον τρόπο δουλειάς τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...