Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Απο ποτε αρχισατε να φτιαχνετε τη βαλιτσα μαιευτηριου και τι πηρατε μαζι σας για εσας και το bebe;

Επισης επειδη διαβαζω διαφορα τι απο ολα αυτα παρεχουν στα μαιευτηρια; (Αν καποια ξερει ειδικα για το "Μητερα" που θα γεννησω)

Τι βολεψε την καθεμια απο εσας (νυχτικα, εσωρουχα κλπ.)?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ολα τα ιδιωτικα μαιευτηρια τα ιδια δινουν.. δηλαδη σερβιετες (γιγαντιαιες) , εσωρουχα μιας χρησης τετοια πραγματα...

Καλυτερα βολευουν τα νυχτικα για τις πρωτες 2 μερες και μια πιτζαμουλα για μετα που θα κινεισαι πιο ευκολα και θα θες να σουλατσαρεις. Θα παρεις μαζι σου οτι θα επερνες για να πας ενα 3ημερο ταξιδι (εκτος από τα ρουχα και τα παπουτσια που δεν χρειαζονται) σε ενα ξενοδοχειο που δεν γνωριζεις αν ειναι καθαρο η οχι (δηλαδη πετσετες, παντοφλιτσες για το μπανιο, καθισματακια μιας χρησης για τη λεκανη, μαντηλακια καθαρισμου Κλινεξ). Για το μωρο μια κουβερτουλα, κανα δυο πανες για να το τιλυγεις οταν στο φερνουν και λαβετες (το φερνουν να το ταισεις και δεν σου φερνουν κατι να το σκουπισεις αν βγαλει καμια γουλίτσα). Χρησιμα ειναι και τα μωρομαντηλα, κανα χαρτομαντηλο τετοια πραγματα.

ΚΑΙ..... παρε μαζι σου πολύ ανετα παπουτσια γιατι οταν βγαινεις απ΄το μαιευτηριο τα ποδια ειναι πιο πρησμενα απ΄οτι μπαινεις (εγω εφυγα με τις παντοφλες). Επισης παρε καμια φορμα γιατι τα ρουχα εγκυμοσυνης θα σου ειναι μεγαλα και τα κανονικα μικρα... (το λεω για να μην φυγεις με την πιτζαμα :D

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα ετοιμάζω σιγά σιγά... Πάρτε μια ιδέα... Και συμπληρώστε με αν κάτι ξεχνάω ε?

 

Βαλίτσα μαιευτηρίου η οποία θα περιέχει :

 

Νυχτικό

Πιτζάμα

Παντοφλάκια (ΠΡΟΣΟΧΗ!! Αντιολισθητική σόλα!)

Νεσεσέρ (Κρέμα για θηλές, Σαμπουάν, Χτένες και τα σχετικά)

Ρούχα εξόδου

Εσώρουχα

Σουτιέν θηλασμού

Θήλαστρο

Ρόμπα ή ζακετούλα

Επιθέματα στήθους

Πετσέτες

Πλαστικές σακούλες για άπλυτα (ΣΟΣ ΑΥΤΟ)

Φορητό CD-Player

 

Εγώ θα πάρω και τις αγαπημένες μου τσίχλες!

 

:oops:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Και να μην ξεχάετε να πάρετε τα ρουχαλάκια του μωρού, για να βγει από το μαιευτηριο. Όσο είναι μέσα τους φοράνε κάτι ειδικά φανελάκια, αλλά το παίρνεις με δικά του ρούχα!

Link to comment
Share on other sites

Κανά βιβλιαράκι για να περνάει η ώρα και ωτοασπίδες παιδιά!!!Εγώ ήμουν σε τρίκλινο και οι δύο άλλες ροχάλιζαν απίστευτα :shock::shock: δεν μπορούσα να κοιμηθώ το βράδυ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης , ληξιαρχική πράξη γάμου πραξη προσδιορισμού επωνύμου τέκνων και Α.Τ για να δηλώσει ο μπαμπάς το μωρουλίνι στο μαιευτήριο. Αυτα βγαίνουν στα ΚΕΠ κοι ισχυουν για 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου καλά και μου το θύμισες... Εν τω μεταξύ εμένα που θα γεννηθεί Καλοκαιράκι να πάρω απλά ένα φορμάκι ?

 

Bizeli χαχαχαχα!!! Φάση θα είχε :lol::lol::lol:

 

ilonka Αυτά πρέπει να τα έχουμε μαζί μας ? Ωχχχ εγώ νόμιζα δεν χρειαζόταν :oops:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Μαρία μου καλά και μου το θύμισες... Εν τω μεταξύ εμένα που θα γεννηθεί Καλοκαιράκι να πάρω απλά ένα φορμάκι ?

 

Εγώ που θα γεννήσω πάντως λέω να έχω ένα φανελάκι αμάνικο, και επίσης ένα κορμάκι καλοκαιρινό (ολόσωμο σορτσάκι με κοντά ή καθόλου μανίκια).. Εξαρτάται άπό τον καιρό...Επίσης θα έχω μαζί μου καμοια πάνα, ή το πολύ πολύ ένα σεντονάκι μικρό εάν χρειαστεί. Γενικότερα τα μωρά ειδικά τα νεογέννητα πρέπει να τα ντύνουμε όπως εμείς επειδή δεν μπορούν να ρυθμίσουν την θερμοκρασία του σωματός τους και το καλοκαίρι μπορεί να πάθουν θερμοπληξία εάν το παρακάνουμε με τα ρούχα

 

ilonka Αυτά πρέπει να τα έχουμε μαζί μας ? Ωχχχ εγώ νόμιζα δεν χρειαζόταν :oops:

 

Δεν ξέρω πως γίνεται στην Θεσσαλονίκη, πάντως στο Ιασώ που γέννησα είχαν μέσα ληξιαρχείο (δήμος Αμαρουσίου) και νομίζω ότι το μόνο που χρειαστηκε ήταν να πάει ένας από εμάς με ληξιαρχική πράξη γάμου και φωτοτυπία από τις ταυτότητες μας για να δηλώσει το παιδί. Μετά σου δίνουν κάποια πιστοποιητικά γέννησης και πας αργότερα και το δηλώνεις στην οικογενειακή μερίδα. Το ένα αντίγραφο μάλιστα έχει σφραγίδα 'δια την βάπτισην' και πρέπει να το φυλάξεις γι αυτό το λόγο. Αφού το βαπτίσεις ξαναπάς στα ΚΕΠ και δηλώνεις το παιδί με το όνομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τον τοκετό και την παραμονη στο μαιευτήριο εγώ τις θυμάμαι σαν διακοπές οποτε δεν μου φαινεται περιεργο που παιρνεις τοσα πραγματα. Παρε μαζί σου κανένα καλλυτικό. Εμενα καποια στιγμη με ειχε πιασει καποιο baby blues εκλαιγα συνεχεια και ημουν κατακοκκινη οποτε το μεικ απ φανηκε πολύ χρησι :wink: μο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ την έφτιαξα όταν έκλεισα τον έβδομο μήνα κύησης για παν ενδεχόμενο άσε κιόλας που επειδή είμαι και ψωνάρα όπως λέει ο άντρας μου έψαχνα ρόζ βαλίτσα...χιχιχιχι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καπου στα μεσα του 9ου μηνα. Εκτος από τη βαλιτσα ειχα στο πορτ μπαγκαζ του αυτοκινητου επιπλεον πραγματα που ισως να μου φαινονταν χρησιμα οπως λ.χ. επιπλέον πετσετα ωστε ανα πασα στιγμη να μπορει ο αντρας μου να τα βρει

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα λυσσαξει να βω γαλαζια βαλιτσα και βρηκα μια μικρη στο Σκλαβενιτη! :shock:

Εκει εβαλα τα δικα μου πραγματα και σε μια αλλη γαλαζια τσαντα που πηρα απο τα jumbo εβαλα τα καλλυντικα μου και τα πραγματα του μπεμπη.

 

Παντως την εφτιαξα σχετικα αργα δηλαδη ειχα ηδη μπει στον 9ο και συνεχως εβαζα και εβγαζα πραγματα.

Αλλα οπου κι αν πηγαινα την επαιρνα συνεχεια μαζι μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη γεννησα ξαφνικα και προωρα (ειχα παει στο νοσοκομειο για εξετασεις και με χωσανε για καισσαρικη) δεν ειχα τιποτα μαζι μου!!!

Μετα την γεννα ο αντρας μου μου εφερνε οτι του ζητουσα και χρειαζομουν!Πηγα με αδεια χερια και εφυγα με βαλιτσα!:D

Γιαυτο μην αγχωνεστε!Δεν θα σας βαλουν δα και στην απομονωση!!Οτι ξεχασετε να παρετε μπορουν να σας το φερουν!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά σίγουρα ότι ξεχνάς στο φέρνουν...αλλά νιώθω ασφάλεια που έχω πάρει όλα όσα θέλω και όλα όσα πιστεύω πως θα χρειαστώ.

Τώρα και εγώ θέλω να πιστεύω ότι ο άντρας μου θα είναι συνέχεια μαζί μου γιατί είμαι και ανασφαλής και εμπάς περιπτώση θέλω τονάντρα μου δίπλα μου...του το έχω πεί...

Link to comment
Share on other sites

Parepiptontos exo mia aporia... an exete koritsia kamia idea... Tha genniso thn erxomenh Trith (28/8) kai fantazomai tha bgoume apo to maieythrio, kalos exonton ton pragmaton, to Sabbato (1/9). Pistevo loipon oti tha exei mpolikh zesth - an oxi kaysona - kai anarotiemai me ti rouxa tha bgalo to moraki mas. Alloi mou lene me makrimaniko ta mora alla ego theoro oti tha skasei...

 

Ti lete ?

Link to comment
Share on other sites

Μαριλένα, θα σου πω αυτό που μου είχε πει η παιδίατρος μας...πάρε μαζί σου ένα κοντό και ένα μακρύ φορμάκι και τη στιγμή της αποχώρησης αποφασίζεις ποιο θα του βάλεις. Εγώ πάντως που γέννησα τον Ιούλιο του φόρεσα το κοντό και είχα μαζί μου και ένα σεντονάκι γα παν ενδεχόμενο. Πάντως τα μωρά εκτός από τις 3-4 πρώτες μέρες που θέλουν για να προσαρμοστούν στη θερμοκρασία του περιβάλλοντος, ζεσταίνονται γενικά περισσότερο από μας. Εμείς βέβαια έχουμε την τάση να τα ντύνουμε σαν κρεμμύδια αλλά λένε ότι πρέπει να τους φοράμε ένα ρούχο λιγότερο από αυτά που φοράμε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...