Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη & αυτοάνοσο νόσημα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 182
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλησπέρα,

 

εγώ έχω hashimoto και το αντιμετωπίζω κάνοντας ανά 3 μήνες εξετάσεις του θυροειδή και παίρνοντας καθημερινά ένα χαπάκι Τ4. Πάντως το νινί αργεί να έρθει...

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

εγώ έχω hashimoto και το αντιμετωπίζω κάνοντας ανά 3 μήνες εξετάσεις του θυροειδή και παίρνοντας καθημερινά ένα χαπάκι Τ4. Πάντως το νινί αργεί να έρθει...

Ακριβώς τα ίδια κι εγω!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Ναί, Συστηματικό Ερυθηματώδη Λύκο εννοώ..Αλλά και ό,τι υπάγεται στα αυτοάνοσα, δεν έχει μεγάλη σημασία..Δημιούργησα αυτό το θέμα για να ανταλλάσσουμε απόψεις μεταξύ μας..Εγώ κάθε 3 μήνες κάνω εξετάσεις και παίρνω καθημερινά θεραπεία..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλο μασ κουραγιο κοριτσια..

 

εγω εχω χρονια βαριασ μορφησ ψωριαση αν και εδω και 2μιση χρονια δεν νοσω... ταλαιπωρουμαι συναιχωσ με το να οπισθοχωρω το οποιοδιποτε σημαδι εμφανιζεται...μαζι με το συνεχεσ εκζεμα στο προσωπο..

 

τρελη απογοητευση ειδικα οταν τσακονωμαστε με τον αντρουλη μου..ή οταν με πιανουν τα αγχη μου και κλαιω μια και αυτα χειροτερευουν την κατασταση μου...

 

οσο για τον τοκετο..δυστυχωσ οι στατιστικεσ ειναι εναντια σε μενα , μια και συνηθωσ απο το σοκ τησ εγκυμοσινησ..υπαρχει μεγαλη εξαρση..

 

το φαρμακο μου ειναι ο ηλιοσ..η διατροφη...και η ψυχικη ισσοροπεια..(κατα δυναμην)

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχομαι σε ολες σας καλο κουραγιο και ευχομαι να ειναι το τελευταιο που θα σας συμβει πια!Εγω δεν εχω καποια χρονια παθηση εχει ομως η αδερφη μου.Ειναι 29 ετων και σκεφτεται να κανει μωρακι και αυτη.Εχει ομως σκλυρηνση κατα πλακας απο τα 20 χρονια της.Ρωτησε το νευρολογο της και της ειπε αυτο ακριβως οτι στην εγκυμοσυνη παθαινει αυτοανοσια ο οργανισμος αλλα υπαρχει ενα ΜΕΓΑΛΟ ¨ΑΛΛΑ¨!Πρεπει να σταματησει την θεραπεια που κανει περιπου 6 μηνες πριν και να βαλει μπροστα για μωρο.Το σκεφτεται πολυ σοβαρα γιατι ειναι πολυ μεγαλο ρισκο!!!!Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν έχω έξαρση της νόσου (ευτυχώς στα 6 περίπου χρόνια, 2 φορές), πονάνε πολύ τα γόνατά μου και δυσκολεύομαι πολύ στις μετακινήσεις μου..Έχω παρατηρήσει ότι όταν έχω πάρα πολύ άγχος για παρατεταμένο διάστημα τότε έχω έξαρση..Κανονικά, πρέπει να αποφεύγω τον ήλιο, να κουράζομαι πολύ κ.τ.λ. και κυρίως να αποφεύγω το άγχος! Είναι ό,τι χειρότερο..Όταν μου πέφτει η διάθεση σκέφτομαι ότι εκατομμύρια άνθρωποι παγκοσμίως, έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας, άλλος μικρότερο-άλλος μεγαλύτερο..Το θέμα είναι να μάθουμε να ζούμε με το πρόβλημά μας, να το ελέγχουμε (κατά το ανθρωπίνως δυνατό) και να έχουμε δίπλα μας ανθρώπους θετικούς!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν έχω έξαρση της νόσου (ευτυχώς στα 6 περίπου χρόνια, 2 φορές), πονάνε πολύ τα γόνατά μου και δυσκολεύομαι πολύ στις μετακινήσεις μου..Έχω παρατηρήσει ότι όταν έχω πάρα πολύ άγχος για παρατεταμένο διάστημα τότε έχω έξαρση..Κανονικά, πρέπει να αποφεύγω τον ήλιο, να κουράζομαι πολύ κ.τ.λ. και κυρίως να αποφεύγω το άγχος! Είναι ό,τι χειρότερο..Όταν μου πέφτει η διάθεση σκέφτομαι ότι εκατομμύρια άνθρωποι παγκοσμίως, έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας, άλλος μικρότερο-άλλος μεγαλύτερο..Το θέμα είναι να μάθουμε να ζούμε με το πρόβλημά μας, να το ελέγχουμε (κατά το ανθρωπίνως δυνατό) και να έχουμε δίπλα μας ανθρώπους θετικούς!

 

Πολύ όμορφα αυτά που είπες έλα όμως που δύσκολα στην πράξη όταν δεν έρχεται το επιθυμητό (ένα μωράκι εν προκειμένω). Λες γιατί να μου τύχει εμένα αυτό, κλπ. Κι εγώ με το Hashimoto δεν πρέπει να αγχώνομαι και να στεναχωριέμαι και όμως μονίμως αυτά παθαίνω. Το διέγνωσα μετά την πρώτη μου γέννα και λένε ότι επιβαρύνεται από μία δεύτερη αλλά το θέλω τόσο πολύ που δεν μπορεί παρά να μου το χαρίσει ο Θεός. Keep on walking...

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

bunny μου εχω και εγω συστηματικο ερυθηματωδη λυκο...και εψαχνα καιρο εδω μεσα μηπως βρω συμπασχουσα:) Tο ανακαλυψα πριν απο 5 χρονια περιπου αν και απο πιο μικρη ειχα ενοχλησεις... οι εξετασεις μου βγαινουν τα τελευταια χρονια καλες απλα ειναι αυξημενες οι καρδιολιπινες μου... Δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα παρα μονο σε διαφορες περιοδους κυριως υγρασιας που δεν μπορω να περπατησω η να κουνησω τα χερια μου! και εγω παντρεμενη και θελω πολυ ενα μωρακι ! εχω κοψει την μεθοτρεξατη εδω και 9 μηνες (μου ειχαν πει οτι 6 μηνες αρκουν).Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι ο λυκος δημιουργει αποβολες σε ολα τα τριμηνα...Ευτυχως εχω εναν παρα πολυ γιατρο και πριν καν ξεκινησουμε τις προσπαθειες με εβαλε και εκανα οποιαδηποτε εξεταση φανταζεσαι απο θρομβοφιλια μεχρι προλακτινη!Παντως ειναι καθυσυχαστικος και μου εχει αναφερει παραδειγματα γυναικων με την νοσο μας που εχουν 2 και 3 παιδια! Πιστη να εχουμε και ολα θα πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχομαι σε ολες σας καλο κουραγιο και ευχομαι να ειναι το τελευταιο που θα σας συμβει πια!Εγω δεν εχω καποια χρονια παθηση εχει ομως η αδερφη μου.Ειναι 29 ετων και σκεφτεται να κανει μωρακι και αυτη.Εχει ομως σκλυρηνση κατα πλακας απο τα 20 χρονια της.Ρωτησε το νευρολογο της και της ειπε αυτο ακριβως οτι στην εγκυμοσυνη παθαινει αυτοανοσια ο οργανισμος αλλα υπαρχει ενα ΜΕΓΑΛΟ ¨ΑΛΛΑ¨!Πρεπει να σταματησει την θεραπεια που κανει περιπου 6 μηνες πριν και να βαλει μπροστα για μωρο.Το σκεφτεται πολυ σοβαρα γιατι ειναι πολυ μεγαλο ρισκο!!!!Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ!!

 

καλησπερα!!και μια φιλη μου εχει σκλησυνση και ο γιατρος μαλιστα την παροτρυνε να κανει παιδακι-και λογω ηλικιας αλλα και λογω ψυχικης ανατασης-και οντως πηγαν ολα καλα και τωρα εχει ενα αγορακι στην αγκαλια της!!!της ευχομαι τα καλυτερα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Έχω και εγώ Hashimoto που δεν το έχω ρυθμίσει ακόμη (τον Μαρτίο η TSH ήταν 4,5 ακόμη) και μου είπε η γιατρός ξανά τον Ιούλιο εξετάσεις. Βλέπω οτι οι περσσότεροι με Hasimoto κάνουν εξετάσεις ανά τρίμηνο. Λέτε να πάω να ξανακάνω τις έξετάσεισ τώρα που είναι Ιούνιος?

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
bunny μου εχω και εγω συστηματικο ερυθηματωδη λυκο...και εψαχνα καιρο εδω μεσα μηπως βρω συμπασχουσα:) Tο ανακαλυψα πριν απο 5 χρονια περιπου αν και απο πιο μικρη ειχα ενοχλησεις... οι εξετασεις μου βγαινουν τα τελευταια χρονια καλες απλα ειναι αυξημενες οι καρδιολιπινες μου... Δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα παρα μονο σε διαφορες περιοδους κυριως υγρασιας που δεν μπορω να περπατησω η να κουνησω τα χερια μου! και εγω παντρεμενη και θελω πολυ ενα μωρακι ! εχω κοψει την μεθοτρεξατη εδω και 9 μηνες (μου ειχαν πει οτι 6 μηνες αρκουν).Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι ο λυκος δημιουργει αποβολες σε ολα τα τριμηνα...Ευτυχως εχω εναν παρα πολυ γιατρο και πριν καν ξεκινησουμε τις προσπαθειες με εβαλε και εκανα οποιαδηποτε εξεταση φανταζεσαι απο θρομβοφιλια μεχρι προλακτινη!Παντως ειναι καθυσυχαστικος και μου εχει αναφερει παραδειγματα γυναικων με την νοσο μας που εχουν 2 και 3 παιδια! Πιστη να εχουμε και ολα θα πανε καλα!

 

Καλησπέρα !

Θα ήθελα κι εγώ να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου .Είμαι 31 ετών ,μητέρα δύο παιδιών 3 ετών κι 8 μηνών .Πριν από 4 μήνες περίπου διαγνώστηκα με ΣΕΛ .

Λογικά ,προυπήρχε της δεύτερης εγκυμοσύνης μου καθώς το βασικό σύμπτωμα που έχω ,το Raynaud ,εμφανίστηκε 6 μήνες μετά την πρώτη μου εγκυμοσύνη .Ωστόσο ,δεν το θεώρησα κάτι σημαντικό ,το αγνόησα ,έμεινα έγκυος ,είχα μια απόλυτα φυσιολογική εγκυμοσύνη κι έναν απόλυτα φυσιολογικό τοκετό (εργαζόμουν μέχρι τελευταία στιγμή ,κουβαλούσα τον μεγάλο μου γιο αγκαλιά ούσα 40 εβδομάδων και γέννησα φυσιολογικά μέσα σε μία ώρα).Τα παιδία μου είναι υγιέστατα ,δεν ήταν λιποβαρή κι αν εξαιρέσουμε το Raynaud και τους πόνους στις αρθρώσεις ενίοτε άγω μια φυσιολογική ζωή...

Ο ρευματολόγος μου ,μου συνέστησε να αποφύγω μια πιθανή εγκυμοσύνη προς το παρόν γιατί είναι νωρίς και θέλει να δει πως θα εξελιχθεί η νόσος ,αλλά δεν μου έχει αποκλείσει το ενδεχόμενο μιας εγκυμοσύνης στο μέλλον.

Ο γυναικολόγος μου ,από την άλλη υποστηρίζει ότι όλες αυτές οι ασθένειες βελτιώνονται με την εγκυμοσύνη απλά χρειάζεται προσοχή με την φαρμακευτική αγωγή (εγώ προς το παρόν παίρνω μόνο plaquenil).

Εγώ από την άλλη το μόνο που επιθυμώ ,είναι να είμαι καλά για να μπορώ να στέκομαι πλάι στα παιδιά μου για όσο με χρειάζονται ...

Life is wonderful

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω καλλιροη μου για την απαντηση! Να εισαι παντα καλα και να χαιρεσαι τα παιδακια σου! Προχθες ειχα ραντεβου με την ρευματολογο μου.... Οποτε παω πεφτω ψυχολογικα .. Μαλλον επειδη μου θυμιζει οτι πρεπει να προσεχω...Εγω ξεκινησα τωρα το plaquenil..Λενε οτι ειναι το πιο ελαφρυ και ακινδυνο για την νοσο που μπορεις να παιρνεις και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης... αλλα πρεπει καθε 6 μηνες να πηγαινεις στον αφθαλμιατρο, δεν ξερω αν στο ειπε..Περα απο το plaquenil παιρνω και κορτιζονη και salospir καθοτι εχω και το αντιπηκτικο του λυκου και αυξημενες καρδιολιπινες και θετικη στην θρομβοφιλια..Επαιρνα και μεθοτρεξατη την οποια εκοψα μετα τον γαμο σε περιπτωση που εμενα εγκυος. Ολα μου φαινονται βουνο.. Θα περασει.. εμενα μου διαγνωστηκε πριν 6 χρονια κοντα οπου τα συμπτωματα γιναν πολυ εντονα μετα απο χρηση αντισυλληπτικων για πολλα ετη!Σε συμβουλευω να μην αγχωνεσαι το αγχος ειναι ο χειροτερος εχθρος της νοσου(στο λεω για να το καουσω και εγω) και να μην καθεσαι καθολου στον ηλιο!

φιλια :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, εχω και γω αυτοανοσο νοσημα που λεγεται αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο ..και αυτο που μου προκαλει ειναι οτι πηξει το αιμα και κανει θρομβωσεις..αλλα με πειραζει και ο ηλιος και αχω καποια προβληματα που μοιαζουν του λυκου, χωρις να εχει διαγνωσθει....προσπαθω να κανω παιδακι και ο αιματολογος, ο ρευματολογος και ο γυναικολογος ειναι θετικοι.....παρολη την επικινδυνοτητα αποβολης ..καλη επιτυχια σε ολες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:-P:-P:-P:-P:-P:-PΓειά σας κορίτσια.Και εγώ έχω οροαρνητική ψωριασική αρθρίτιδα στα γόνατα,στο δ.αγκώνα και στην δ.ιερολαγώνιο άρθρωση απο τα 20 μου και είμαι τώτα 32 χρονών και 30 εδομάδων εγκυος.Φαντάζομαι οτι λίγο πολύ έχουμε πάρει όλες τα ίδια φάρμακα και δεν έχουμε γιατρευτεί πλήρως.Η τελευταία φορά που πήγα στο ρευματολόγο μου ήταν προ 2 έτη όταν δοκίμασα και το τελευταίο φάρμακο και δεν έιδα γιατρειά.Τα πήρα τόσο πολύ με την νόσο που είπα θα την πολεμήση μόνη μου.Συνέχιζα να λαμβάνω μικρή δόση μόνο κορτιζόνη και έφτασα σε σημείο να χρειάζομαι μόνο 2mg την ημέρα.Κορίτσια αυτό που πρέπει να κάνετε είναι να μην το βάλετε κάτω.Συμφιλιωθείτε με αυτό που έχετε και εφόσον δεν μας σκοτώνει αλλά μας πονά,μπορούμε να το νικήσουμε και να το κοιμήσουμε για πάντα.Ολα΄έιναι θέμα ψυχολογίας!!!!!!!!Είχα φτάσει τώρα στην εγκυμοσύνη να μην παίρνω καθόλου κορτιζόνη και είχα μια μικρή εξαρσούλα πριν 2 εβδομάδες.Τώρα είμαι σε καλο δρόμο!!!Εύχομαι σε όλες μας να γεννήσουμε με κανένα πόνο γιατί αρκετό έχουμε πάρει γενικά και να εξαφανιστούνε τα αυτοάνοσά μας για πάντα!!!!:-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα! :-)

 

Είμαι νέα στο forum. Εύχομαι στις κοπέλες που θέλουν να γίνουν μανούλες να το πετύχουν το συντομότερο. Εγώ είχα παλιότερα σύνδρομο Raynauld (έχει να εμφανιστεί 4-5 χρόνια). Πριν από 3 χρόνια είχα μια αποβολή και στις εξετάσεις που μου έδωσε ο γιατρός να κάνω ήταν θετικά τα αντυπυρηνικά αντισώματα χωρίς τίποτα άλλο. Τότε ο ρευματολόγος μου είπε να γυρίσω για επανέλεγχο, αλλά εντωμεταξύ έκανα δύο διδυμάκια και το αμέλησα. Τώρα, που έκανα εξετάσεις ο γιατρός μου συνέστησε να αρχίσω Plaquenil με μόνη ένδειξη ελαφρώς θετικά αντιπυρηνικά, οριακά χαμηλά λευκά αιμοσφαίρια, ξηροφθαλμία και κάποιες τιμές εκτός ορίων στα λευκώματα. Χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα, απλά για να προλάβουμε τις εξελίξεις. Τι λέτε? :confused:

 

(είχα ανοίξει και θέμα αναζητώντας γιατρό στην Αθήνα, αν γνωρίζετε κάποιον...)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας. Εμένα έχει ο αντρούλης μου ψωριασική αρθρίτιδα που τον χτυπάει στα γόνατα στους αστραγάλους και στην αρθρωση του σαγονιου. Εμφανίστηκε πριν 2,5 χρόνια και ακόμη δεν έχει έρθει η πολυπόθητη ύφεση. Κάνει θεραπεία με μεθοτρεξάτη, κορτιζόνη και βιολογικούς παράγοντες (ενέσεις) αλλά αυτό που καταφέρνουμε είναι να είναι πιο υποφερτοί οι πόνοι. Όταν αποφασίσαμε για παιδάκι έκοψε όλα τα φάρμακα για τρεις μήνες και η κατάστασή του επιδεινώθηκε τρομερα.. Εφτυχώς βοήθησε ο θεός κι έμεινα αμέσως έγκυος και ξαναξεκίνησε την αγωγή.Παρακαλάω για τη μέρα που θα έρθει η ύφεση και δεν θα πονάει. Υποφέρω που τον βλέπω να ζει με τον πόνο.. Αννια τι είναι το οροαρνητική;;; Αν επιτρέπεις σε ποιον γιατρό πας; Είσαι ευχαριστημένη;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω συνδρομο Sjogren, που προκαλει ξηροφθαλμια και ξηροστομια. Μεχρι προσφατα δεν ειχα κανενα προβλημα, ειναι 2 χρονια που παιρνω plaquenil και οπως μου ειπαν οσοι γιατροι επισκεφτηκα οτι αφου δεν ειχα καποιο προβλημα μεσα στο 1ο χρονο λογικα δεν θα αντιμτωπισω ανεξελεκτες καταστασεις. Δυστυχως όμως λόγω του αυτοάνοσου και των θετικων αντισωματων anti Ro δημιουργηθηκε προβλημα στην εγκυμοσυνη αφου αυτα διαπερασαν τον πλακουντα και προκαλεσαν καρδιακο αποκλεισμο στο εμβρυο (η παθανοτητα να συμβει αυτο ηταν 2%). Αποφασισαμε διακοπη της κυησης στην 23η εβδομαδα και τελικα ουτε το εμβρυο ειχε αντεξει. Για αυτο προσοχη σε οσες έχουν θετικα αντισωματα anti Ro και anti LA (εγω ειχα μονο Ro) θελει παρακολουθηση μετα την 18η εβδομαδα σε παιδοκαρδιολογο ωστε να γινει εμβρυακο ηλεκτροκαρδιογραφημα. Μονο έτσι βρισκεται αν υπαρχει προβλημα. Αρμοδιος να σασ ενημερωσει ειναι ο ρευματολογος σας γιατι το πιο πιθανο ειναι ο γυναικολογος σας να μην γνωριζει 100% το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω καλλιροη μου για την απαντηση! Να εισαι παντα καλα και να χαιρεσαι τα παιδακια σου! Προχθες ειχα ραντεβου με την ρευματολογο μου.... Οποτε παω πεφτω ψυχολογικα .. Μαλλον επειδη μου θυμιζει οτι πρεπει να προσεχω...Εγω ξεκινησα τωρα το plaquenil..Λενε οτι ειναι το πιο ελαφρυ και ακινδυνο για την νοσο που μπορεις να παιρνεις και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης... αλλα πρεπει καθε 6 μηνες να πηγαινεις στον αφθαλμιατρο, δεν ξερω αν στο ειπε..Περα απο το plaquenil παιρνω και κορτιζονη και salospir καθοτι εχω και το αντιπηκτικο του λυκου και αυξημενες καρδιολιπινες και θετικη στην θρομβοφιλια..Επαιρνα και μεθοτρεξατη την οποια εκοψα μετα τον γαμο σε περιπτωση που εμενα εγκυος. Ολα μου φαινονται βουνο.. Θα περασει.. εμενα μου διαγνωστηκε πριν 6 χρονια κοντα οπου τα συμπτωματα γιναν πολυ εντονα μετα απο χρηση αντισυλληπτικων για πολλα ετη!Σε συμβουλευω να μην αγχωνεσαι το αγχος ειναι ο χειροτερος εχθρος της νοσου(στο λεω για να το καουσω και εγω) και να μην καθεσαι καθολου στον ηλιο!

φιλια :)

Καλήμερα....

είναι μεγάλη παρηγοριά διαβάζοντας όλα αυτά που γράφονται σε αυτό το forum, παράλληλα με στεναχωρεί που τόσες νέες γυναίκες ταλαιπωρούνται απο τόσες ασθένειες...

Έχει γεννήσει κάποια γυναίκα απο εσάς παίρνοντας φάρμακα για ρευματοειδή αθροίτιδα ή ΣΕΛ κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης???

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, εχω και γω αυτοανοσο νοσημα που λεγεται αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο ..και αυτο που μου προκαλει ειναι οτι πηξει το αιμα και κανει θρομβωσεις..αλλα με πειραζει και ο ηλιος και αχω καποια προβληματα που μοιαζουν του λυκου, χωρις να εχει διαγνωσθει....προσπαθω να κανω παιδακι και ο αιματολογος, ο ρευματολογος και ο γυναικολογος ειναι θετικοι.....παρολη την επικινδυνοτητα αποβολης ..καλη επιτυχια σε ολες

 

Και εγω έχω διαγνωση για Αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο και μάλιστα πριν 4 χρόνια έκανα αγωγή για ΣΕΛ γιατί τα κλινικά συμπτώματα ήταν όμοια του λύκου. Αφου επιβεβαιώθηκε οτι το Αντιφωσφολιπιδικό είναι πρωτοπαθές (δηλ δεν υπάρχει ΣΕΛ) σταμάτησα την αγωγή για ΣΕΛ και παίρνω μόνο ένα Salospir 100 την ημέρα ως πρόληψη για θρομβώσεις.

 

Στην εγκυμοσύνη μου φυσικά άρχισα αμέσως ενέσεις ηπαρίνης και είχα στενή παρακολούθηση (με εξετάσεις αίματος) απο τον αιματολόγο μου. Αν γνωρίζεις εξ αρχής οτι έχεις αυτό το σύνδρομο, δεν υπάρχει καμία πιθανότητα αποβολής απο αυτό!!! Γιατί απλώς ξέρεις και το αντιμετωπίζεις με την αγωγή εξ αρχής. Σου εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις το μωράκι που επιθυμείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! :-)

 

Είμαι νέα στο forum. Εύχομαι στις κοπέλες που θέλουν να γίνουν μανούλες να το πετύχουν το συντομότερο. Εγώ είχα παλιότερα σύνδρομο Raynauld (έχει να εμφανιστεί 4-5 χρόνια). Πριν από 3 χρόνια είχα μια αποβολή και στις εξετάσεις που μου έδωσε ο γιατρός να κάνω ήταν θετικά τα αντυπυρηνικά αντισώματα χωρίς τίποτα άλλο. Τότε ο ρευματολόγος μου είπε να γυρίσω για επανέλεγχο, αλλά εντωμεταξύ έκανα δύο διδυμάκια και το αμέλησα. Τώρα, που έκανα εξετάσεις ο γιατρός μου συνέστησε να αρχίσω Plaquenil με μόνη ένδειξη ελαφρώς θετικά αντιπυρηνικά, οριακά χαμηλά λευκά αιμοσφαίρια, ξηροφθαλμία και κάποιες τιμές εκτός ορίων στα λευκώματα. Χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα, απλά για να προλάβουμε τις εξελίξεις. Τι λέτε? :confused:

 

To Plaquenil το έπαιρνα και εγώ σαν θεραπεία για ΣΕΛ και γνωρίζω οτι δεν είναι "αθώο" φάρμακο. Εγω θα σου έλεγα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.

 

Εγω πάντως κορίτσια έχω βοηθηθεί πολύ απο την ομοιοπαθητική. Πάρα πολύ όμως.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω έχω διαγνωση για Αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο και μάλιστα πριν 4 χρόνια έκανα αγωγή για ΣΕΛ γιατί τα κλινικά συμπτώματα ήταν όμοια του λύκου. Αφου επιβεβαιώθηκε οτι το Αντιφωσφολιπιδικό είναι πρωτοπαθές (δηλ δεν υπάρχει ΣΕΛ) σταμάτησα την αγωγή για ΣΕΛ και παίρνω μόνο ένα Salospir 100 την ημέρα ως πρόληψη για θρομβώσεις.

 

Στην εγκυμοσύνη μου φυσικά άρχισα αμέσως ενέσεις ηπαρίνης και είχα στενή παρακολούθηση (με εξετάσεις αίματος) απο τον αιματολόγο μου. Αν γνωρίζεις εξ αρχής οτι έχεις αυτό το σύνδρομο, δεν υπάρχει καμία πιθανότητα αποβολής απο αυτό!!! Γιατί απλώς ξέρεις και το αντιμετωπίζεις με την αγωγή εξ αρχής. Σου εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις το μωράκι που επιθυμείς.

 

Ερώτηση: Τις ενέσεις τις έκανες μόνη σου, καθημερινά;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...