Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικογενειακή Μερίδα


Recommended Posts

Είμαι νιόπαντρη, έχουμε τν ληξιαρχική πράξη γάμου, αλλά έχουμε αμελήσει να ανοίξουμε οικογενειακή μερίδα, γιατί το θέμα μας είναι το εξής:

 

Μένουμε στον δήμο Θεσσαλονίκης κ εγώ είμαι δημότης Θεσσαλονίκης.

Ο σύζυγος είναι δημότης μικρότερου αλλά πολύ οργανωμένου δήμου.

Αν ανοίξουμε μερίδα στον δήμο του συζύγου δν θα είναι αύριο μεθαύριο καλύτερα για το παιδί, που θα έχει περισσότερες παροχές;

Αλλά εφόσον δν μένουμε εκεί, μπορούμε να κάνουμε χρήση των παροχών, μόνο γιατί ο σύζυγος κ το παιδί θα είναι εγγεγραμένοι στον δήμο του πρώτου;

 

Έχω καταμπερδευτεί :confused: . Μήπως κάποιος/α μπορεί να με βοηθήσει; :|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καταρχάς να ζήσετε!!

θα σου πω εμείς τι κάναμε...μετά τον γάμο.

αν και γενικά είναι μπέρδεμα όλα αυτά.

εγώ άνοιξα μερίδα στον δήμο που κατοικώ και ψηφίζω,

ο άντρας μου άνοιξε μερίδα στον δήμο που ψηφίζει(τόπο καταγωγής).

στα κεπ του είχαν πει ότι μπορείς να ανοίξεις 2 μερίδες.

διαφορετικά όπου ανοίξεις μερίδα πρέπει να μεταφερθούν και τα εκλογικά σου διακαιώματα.

το παιδί είναι γραμμένο και στις 2 μερίδες,τώρα που θα ψηφίζει κι αν έχει δικαιώματα και στους 2 δήμους δεν γνωρίζω.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς να ζήσετε!!

θα σου πω εμείς τι κάναμε...μετά τον γάμο.

αν και γενικά είναι μπέρδεμα όλα αυτά.

εγώ άνοιξα μερίδα στον δήμο που κατοικώ και ψηφίζω,

ο άντρας μου άνοιξε μερίδα στον δήμο που ψηφίζει(τόπο καταγωγής).

στα κεπ του είχαν πει ότι μπορείς να ανοίξεις 2 μερίδες.

διαφορετικά όπου ανοίξεις μερίδα πρέπει να μεταφερθούν και τα εκλογικά σου διακαιώματα.

το παιδί είναι γραμμένο και στις 2 μερίδες,τώρα που θα ψηφίζει κι αν έχει δικαιώματα και στους 2 δήμους δεν γνωρίζω.

 

 

κι εμεις ετσι καναμε.. η μικρη ομως μου ειπαν οτι απλα σ εμενα αναφερετε και ουσιαστηκα ανηκει στην μεριδα του πατερα της (στον τοπο καταγωγης του αντρα μου) και οτι χαρια χρειαζομαστε απο εκει θα τα παιρνουμε.. και μαλλον εκει θα ψηφιζει απ οτι καταλαβα οταν ερθει η ωρα...

Τωρα για τα προνομια ... τι εννοεις? ας πουμε εμενα στο χωριο μου προνομια εχουν οσοι κατοικουν κι οχι οσοι ειναι ενγεγραμμενοι

 

 

edit: να ζησετε!!

Επεξεργάστηκαν by Theni
ξεχασα να ευχιθω...

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Προνόμια εννοώ βασικά της παροχές.

Διάβασα για π.χ. ότι στον δήμο του συζύγου κατά την καλοκαιρινή περίοδο παιδιά συγκεκριμένων ηλικιών τα πηγαίνουν για μπάνιο. Βέβαια εμένα δν με αφορά επί τους παρόντως, αλλά εννοώ όταν έρθει η ώρα, θα μπορούσα να κάνω χρήση αυτών των παροχών για το παιδί μου που θα είναι στον δήμο εγγεγραμμένο αλλά που θα κατοικεί σε άλλο δήμο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

tatis λογικα θα μπορεις! εμενα στον τοπο μου παιρνουν μερος οσα παιδια ειναι εκει το καλοκαιρι σ αυτες τις εκδηλωσεις (γινονται διαφορες)... αυτοι που κατοικουν εχουν αλλα προνομοια χρηματικα εννοω γιατι εχουμε ευεργετη ο οποιος αφησε κληρονομια και τα οφελη της τα εχουν μονο οσοι κατοικουν μονιμα

 

Miamama ναι μαλλον ετσι θα εισαστε κι εσεις!! εγω φοβαμαι τις ταλαιπωριες οταν θα παμε σχολειο και θα θελουμε χαρτια , αλλα ελπιζω οτι θα τα καταφερουμε

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι μονο ετσι αλλα στειλαμε τα χαρτια (μεσω κεπ) για να γραφτει το ονομα της μετα την βαφτιση και μας πηραν πισω οτι οτι εινια ηδη ενγεγραμμενη κτλ, εμεις λεγαμε για το ονομα,ελεγαν για την ληξιαρχικη πραξη, τελος καταληξαμε οτι θα ξαναπαμε με τα χαρτια γιατι δεν εγινε τελικα η δουλεια μας... κι αυτη η πρωτη επαφη δεν μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις... για να δουμε...

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ ωραία και βαφτίζω 16 αυγούστου στο χωριό του άντρα μου την μικρή.

μένουμε κέρκυρα,η μικρή γεννήθηκε γιάννενα και είναι γραμμένη στην εύβοια.

ωραία τα κάναμε.

ελπίζω να μην μπερδευτούν στα ληξιαρχεία.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται με όσους έχουν παιδιά, πάντως στη δική μου περίπτωση έγιναν τα εξής:

Παντρεύτηκα με πολιτικό γάμο σε έναν δήμο της Αττικής.

Πήγα την επομένη στο ληξιαρχείο του δήμου που παντρεύτηκα και δήλωσα το γάμο.

Το ληξιαρχείο ενημέρωσε υπηρεσιακά το δήμο στον οποίο είναι εγγεγραμμένος ο σύζυγός μου και δηλώθηκα εκεί ως μέλος της μερίδας του συζύγου μου με ενδεικτική εγγραφή (ο σύζυγος έχει κανονική εγγραφή).

Ο δήμος στον οποίο είναι εγγεγραμμένος ο σύζυγος ενημέρωσε υπηρεσιακά τον δήμο στον οποίο είμαι εγγεγραμμένη εγώ. Έτσι ανοίχτηκε κι εκεί οικογενειακή μερίδα όπου εγώ είμαι εγγεγραμμένη με κανονική εγγραφή κι ο σύζυγος με ενδεικτική εγγραφή.

Άρα έχουμε δύο οικογενειακές μερίδες.

Ρώτησα κι από ότι μου είπαν το/τα παιδί/ιά μας θα εγγραφεί/ούν με κανονική εγγραφή στην οικογενειακή μερίδα του συζύγου και με ενδεικτική εγγραφή στη δική μου οικογενειακή μερίδα.

Όσον αφορά τα πιστοποιητικά, ο σύζυγός μου θα τα ζητάει από τη δική του μερίδα, εγώ από τη δική μου και του/των παιδιού/ιών μας θα τα ζητάμε πάλι από τη μερίδα του συζύγου.

Ελπίζω να σας διαφώτισα λιγάκι.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Α, και κάτι άλλο που ξέχασα. Ο σύζυγός μου συνεχίζει να ψηφίζει στο δήμο που είναι εγγεγραμμένος κι εγώ στον δικό μου.

Όλα αυτά έγιναν γιατί δε θέλαμε να ανοίξουμε οικογενειακή μερίδα στο Δήμο Αθηναίων όπου ζούμε.

Και φαντάζομαι ότι αν κάνουμε παιδιά, θα ψηφίζουν κι αυτά στο δήμο του συζύγου.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, το παιδί μπορεί να φαίνεται κ στις 2 μερίδες (μάνα κ πατέρα) αλλά ουσιαστικά ανήκει στην μεριδα του πατέρα. Αυτό το κατάλαβα!! :-D:grin::-D:grin:

 

Το θέμα μου όμως είναι αλλο.:-(

Όταν θα θελήσω να στείλω το παιδί μου παιδικο σταθμό, θα πρέπει να αναζητήσω κάποιον, στον δήμο του συζύγου μου ή του δικού μου μιας κ θα κατοικούμε στον δήμο που ανήκω εγώ; Ε;;; Ιδού το ερώτημα. :-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

ακριβως οπως τα γραψατε ετσι ειναι..

 

εγω ας πουμε εχω κατα νου χωρις να το εχω ψαξει ακομα... οτι τα χαρτια που χρειαζεται θα τα ζητησουμε απο του συζυγου οπου και ανηκει το παιδι κανονικα... και θα το γραψουμε στο δημο που μενουμε οπου ειναι και η δικη μου μεριδα... αν καποιος ξερει κατι περισοτερο... θα χαρω να το μαθω

hI1Vp3.png

1CJdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας!

Εμείς παντρευτήκαμε στο χωριό του άνδρα μου. Η ληξιαρχική πράξη του πολιτικού γάμου δηλ. έγινε εκεί.

 

Μετά από 2 μήνες πήγε ο σύζυγος στα Κεπ να πάρει βεβαίωση οικεγειακής κατάστασης και από το σκ@888χώρι του στείλανε βεβαίωση ως ΑΓΑΜΟΣ!!!:shock::shock::shock::shock::shock:

ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΓΑΜΟ!!!

 

Τα παίρνουμε και οι 2 που λέτε και πάει ο σύζυγος πάλι στα ΚΕΠ και κάνει αίτηση για μεταδημότευση στο δήμο όπου κατοικούμε και είμαι και γω ανέκαθεν δημότης του δήμου, και όταν γεννήθηκε η μικρή ανοίξαμε 1 οικογενειακή μερίδα (τώρα θα σας γελάσω, ίσως την ανοίξαμε όταν έκανε ο σύζυγος την μεταδημότευση) και έτσι είμαστε όλοι εγεγραμμένοι στο δήμο που ζούμε. Και ότι έγγραφο χρειαστούμε δεν τρέχουμε από δω και από κει, πάμε κατευθείαν στο δήμο μας και μας εξυπηρετούν.;)

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να ρωτήσω κι εγώ κάτι χαζό;εκεί που έχουμε την οικογενειακή μας μερίδα ,πάντα εκεί ψηφίζουμε;δηλαδή μεταφέρονται αυτομάτως τα εκλογικά μας δικαιώματα αν αλλάξουμε οικογενειακή μερίδα;:oops:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..

Εγω ανοιξα μεριδα οταν εκανα το παιδι και μετα οταν παντρευτικα ο συζυγος μπηκε στην δικη μου. Ομως εγω ψηφιζω στο δημο μας και εκεινος στο χωριο του..

Link to comment
Share on other sites

εμεις ανοιξαμε οικογενειακη μεριδα στο χωριο μου και τα δικαιωματα του αντρα μεταφερθηκαν αμεσα εκει χωρις να κανουμε καμια ενεργεια ( ο αντρας μου ηταν εγεγγραμενος στην Αθηνα)

Link to comment
Share on other sites

μπέρδεμα μου μυρίζει..

Γιατί κι εγώ είχα δική μου οικογενειακή μερίδα στο χωριό μου οπου κι ψήφιζα,και τώρα που παντρεύτηκα μπήκα στην οικογενειακή μερίδα του άντρα μου(απο τον Μαιο αυτό).Και στην ληξιαρχική πράξη γέννησης της μικρής με αναφέρει ως δημότη του μέρους στο οποίο είναι η καινούρια οικογενειακή μας μερίδα.το θέμα είναι όμως οτι μπήκα πριν λίγο στο site που βρίσκεις που ψηφίζεις και με βγάζει οτι ψηφίζω στο χωριό πάλι!:confused:

Αφού είμαι αλλού δημότης πλέον,δεν θα έπρεπε να ψηφίζω εκεί;

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΜΕΡΙΔΑ. ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΕ ΔΗΜΟΤΟΛΟΓΙΟ ΞΕΡΩ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ.

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΓΑΜΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ Π.Χ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΟΥ ΤΕΛΕΣΕΣ ΤΟ ΓΑΜΟ ΜΕΣΑ ΣΕ 40 ΗΜΕΡΕΣ. ΕΑΝ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ ΤΕΛΕΣΕΣ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ Π.Χ ΠΑΤΡΑ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΤΟΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΓΑΜΟ ΠΑΛΙ ΜΕΣΑ ΣΕ 40 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΓΑΜΟΥ, ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΓΑΜΟΙ (ΙΕΡΟΛΟΓΗΣΗ ΛΕΓΕΤΑΙ).

 

ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΕΛΕΣΑΤΕ ΓΑΜΟ ΕΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΣΤΟ ΚΕΠ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΝΕΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΜΕΡΙΔΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΣ ΓΑΜΟΣ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΜΕΡΙΔΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ !!!

ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ 2 ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ.

ΣΤΗΝ ΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ Π.Χ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ ΘΑ ΓΡΑΦΤΕΙ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΚΕΙΝΟΣ ΚΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΚΕΙΝΗ.

ΣΤΗΝ ΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΕΚΕΙΝΟΣ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ 18 ΕΤΩΝ ΕΓΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ.

ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΖΕΥΓΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΜΕΡΙΔΑ ΠΟΥ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ.

 

ΟΠΟΤΕ MORAKI_K ΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΔΗΛΩΣΑΤΕ ΤΟ ΓΑΜΟ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΕΡΙΜΝΗΣΑΤΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΜΕΡΙΔΑ ΕΓΚΑΙΡΩΣ. ΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΟ ΔΗΜΟΤΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΟΥ ΤΕΛΕΣΑΤΕ ΤΟ ΓΑΜΟ. ΟΜΩΣ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΜΕΡΙΔΑ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΔΗΜΟ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ.

ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΣΑΣ ΑΝΟΙΓΑΝ ΜΕΡΙΔΑ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΣΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΗΓΑΙΝΑΤΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΑΘΗΝΑΙΩΝ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΘΕΛΑΤΕ ΕΚΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΜΕΡΙΔΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ??? ΞΑΦΝΙΚΑ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΣΑΣΤΑΝ ΔΙΠΛΟ-ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΑΤΕ ΧΑΜΠΑΡΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΚΑΜΜΙΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΦΑΙΝΟΣΑΣΤΑΝ ΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 2 ΔΗΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΙΔΑ. ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΦΤΑΙΞΙΜΟ ΤΗΣ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΩΛΟΒΑΡΑΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ. ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΒΙΩΝΑ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΕΙΝΟΣ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ. ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΕΚΠΑΙΡΕΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ ΕΓΓΡΑΦΟ, ΣΩΣΤΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

KIRA ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗ ΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΣΟΥ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ. ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΥΤΟ ???

ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΕΟΣ ΔΗΜΟΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑΤΕ ΜΕΡΙΔΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΠΕΡΑΣΕ ΩΣ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΗ ΣΤΟΥΣ ΕΚΛΟΓΙΚΟΥΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ΙΟΥΛΙΟΥ (ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΟΠΩΣ ΛΕΤΕΤΑΙ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΟΛΟΓΙΟΥ) ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΕΓΓΕΓΡΑΜΕΝΗ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΥΣ ΕΚΛΟΓΙΚΟΥΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΣΟΥ. Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΕΚΛΟΓΙΚΩΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΧΡΙ 15/9, ΟΜΩΣ ΛΟΓΩ ΕΚΛΟΓΩΝ ΑΝΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΛΑΜΕ 15/11. ΠΑΡΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

eliana ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

 

Δηλαδή εγώ μπορώ να ανοίξω μερίδα στο Δήμο όπου ανήκα και πριν και ο σύζυγος φαίνεται ενδεικτικά. Εκείνος μπορεί να ανοίξει εκεί που ανήκε και πριν κι εγώ θα φαίνομαι ενδεικτικά. Τα παιδιά (όταν κάνουμε) θα φαίνονται στο δικό του κανονικά και στο δικό μου ενδεικτικά, απ'ότι κατάλαβα.

 

Ερωτήσεις:

α) Μετά μπορεί να γίνει αλλαγή; Δηλ. να ανοίξω μερίδα δική μου ξεχωριστά και κάποια στιγμή να κάνω μεταδημότευση και να ενταχθώ κανονικά στη δική του; Ή ότι αποφασίσω τώρα είναι και αμετάκλητο;

β) Αν ενταχθώ (τώρα ή αργότερα) στη δική του μερίδα και άρα κάνω μεταδημότευση στο χωριό απ' όπου κατάγεται, φοβάμαι μήπως χρειαστώ κάποια στιγμή κάποιο πιστοποιητικό επειγόντως και αργήσει να έρθει λόγω απόστασης, είμαι υπερβολική; Σκέφτεστε κάποια τέτοια περίπτωση; Να μου δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα δηλαδή λόγω της απόστασης;;; (Είχα συνηθίσει που ο Δήμος είναι δίπλα στο σπίτι μου και νιώθω λίγη ανασφάλεια, αν και δε θα με ενοχλούσε καθόλου να γίνω δημότισσα στο χωριό του).

Link to comment
Share on other sites

KIRA ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗ ΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΣΟΥ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΖΥΓΟ. ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΣΙΓΟΥΡΟ ΑΥΤΟ ???

ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΕΟΣ ΔΗΜΟΣ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑΤΕ ΜΕΡΙΔΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΠΕΡΑΣΕ ΩΣ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΗ ΣΤΟΥΣ ΕΚΛΟΓΙΚΟΥΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ΙΟΥΛΙΟΥ (ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΟΠΩΣ ΛΕΤΕΤΑΙ ΣΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΟΛΟΓΙΟΥ) ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΣΑΙ ΕΓΓΕΓΡΑΜΕΝΗ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΥΣ ΕΚΛΟΓΙΚΟΥΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΣΟΥ. Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ ΕΚΛΟΓΙΚΩΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΧΡΙ 15/9, ΟΜΩΣ ΛΟΓΩ ΕΚΛΟΓΩΝ ΑΝΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ. ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΛΑΜΕ 15/11. ΠΑΡΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΤΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ.

 

 

Ακριβώς αυτό που λες έχει γίνει!!!!:(

Είμαι στην οικογενειακή μεριδα του συζύγου μου με κανονική εγγραφή-εγώ η ίδια πήγα και έκανα την αίτηση-,αλλα επειδή αυτό έγινε Μαιο,δηλαδή σχετικά πρόσφατα,με "ξεχασαν" και είμαι ακόμα στους καταλόγους του χωριόυ μου.Οπότε ψηφίζω χωριό.΄Πήγα Δήμο και ρώτησα..:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...