Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δραστηριότητες για παιδί 4 χρονών


Recommended Posts

κορίτσια, θα ήθελα να ξεκινήσω τον γιο μου κάποια δραστηριότητα (εκτός κολυμβητηρίου το οποίο είχαμε ξεκινήσει πέρσι και το σταμάτησε).Μήπως έχετε καμιά ιδέα; Θα βοηθούσε να μου προτείνεται και κάτι συγκεκριμένο αν κάποια από εσάς μένει νότια προάστια....

Επίσης με ενδιαφέρει να μάθω αν γνωρίζει κάποια μαμά πότε μπορεί ένα παιδάκι να ξεκινήσει κάποιο μουσικό όργανο... στα 5 θα μπορούσε ή είναι νωρίς;

το λιονταράκι μας 28/09/2006, η μαϊμουδίτσα μας 07/05/2009

as1cJLB0g410020MDA5NTM5Ynw1MGJkfGkgYW0gcHJlZ25hbnQ.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν ειμαι στην αθηνα, αλλα γενικοτερα σα δραστηριοτητες εμεις πηγαινουμε ζωγραφικη.

 

Στην ηλικια των 4 κ 5 ετων τα παιδακια συνηθως κανουν μουσικη προπαιδεια (μουσικο νηπιαγωγειο), αν η σχολη ειναι καλη και κανει καλη δουλεια τοτε τα παιδακια εντασσονται στον κοσμο των μουσικων οργανων και και της μουσικης γραφης πολυ ευχαριστα και διασκεδαστικα. Στο τελος των δυο ετων θα ειναι παρα το μικρο της ηλικιας τους σε θεση να επιλεξουν συνειδητα καποιο οργανο αν θελουν...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι στην αθηνα, αλλα γενικοτερα σα δραστηριοτητες εμεις πηγαινουμε ζωγραφικη.

 

Στην ηλικια των 4 κ 5 ετων τα παιδακια συνηθως κανουν μουσικη προπαιδεια (μουσικο νηπιαγωγειο), αν η σχολη ειναι καλη και κανει καλη δουλεια τοτε τα παιδακια εντασσονται στον κοσμο των μουσικων οργανων και και της μουσικης γραφης πολυ ευχαριστα και διασκεδαστικα. Στο τελος των δυο ετων θα ειναι παρα το μικρο της ηλικιας τους σε θεση να επιλεξουν συνειδητα καποιο οργανο αν θελουν...

 

Με συγχωρείς αλλά τι ακριβώς κάνουν ? Και αυτο προσφέρεται από την οποιαδήποτε μουσική σχολή? Δεν το έχω ξανακούσει έτσι και πάντα αναρωτιόμουνα πως επιλέγουν τι όργανο μπορε'ι να αρέσει στο παιδί.

Ευχαριστώ

:D

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές δυνατότητες στο χώρος της μουσικής προπαιδείας. Πρέπει να το ψάξεις, κατά τη γνώμη μου καλύτερα είναι να πας σε κάποιο ωδείο. Αλλά και πολλά κάντα δημιουργικής απασχόλησης κάνουν τέτοιες δραστηριότητες.

Το τί κάνουν, είναι σχετικό. Μπορούν να κάνουν από πολύ απλά πράγματα (ρυθμός, κίνηση, αυτοσχεδιασμοί, μουσικά παραμύθια), μέχρι πιο σύνθετα. Πρέπει να ζητήσεις το πλάνο του μαθήματος, τους στόχους κλπ. Όταν λές Νότια Προάστια, ΄ποιες περιοχές σε διευκολύνουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με τη μουσική αγωγή, το μάθημα της μουσικής προπαιδείας βασίζεται συνήθως (στην Ελλάδα) στην μουσικοκινητική αγωγή Orff ή στο σύστημα Kodaly. Για τη μουσικοκινητική αγωγή Orff εχω να σου πω πως έχει σαν στόχο τα παιδιά να εξοικειωθούν με τις βασικές μουσικές έννιες (ρυθμός- τονικό ύψος- ηχόχρωμα κλπ), να έρθουν σε επαφή με τα μουσικά όργανα, με τον αυτοσχεδιασμό και όλα αυτά μέσω του παιχνιδιού. Θεωρώ πως είναι καλύτερο να παει το παιδάκι σου πρώτα μουσική προπαιδεία και μετά να επιλέξει- αν θέλει να συνεχίσει- κάποιο μουσικό όργανο.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
κορίτσια, θα ήθελα να ξεκινήσω τον γιο μου κάποια δραστηριότητα (εκτός κολυμβητηρίου το οποίο είχαμε ξεκινήσει πέρσι και το σταμάτησε).Μήπως έχετε καμιά ιδέα; Θα βοηθούσε να μου προτείνεται και κάτι συγκεκριμένο αν κάποια από εσάς μένει νότια προάστια....

Επίσης με ενδιαφέρει να μάθω αν γνωρίζει κάποια μαμά πότε μπορεί ένα παιδάκι να ξεκινήσει κάποιο μουσικό όργανο... στα 5 θα μπορούσε ή είναι νωρίς;

 

ξεκινήστε μπαλέτο, δημιουργικό χορό σε αυτη την ηλικία.

μπορω να οσυ πρωτεινω σχολες μπαλέτου που το παιδί θα μαθαίνει και θα περνάει ωραία! θα διασκεδάζει!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το μπαλέτο και ο χορός γενικά είναι μια πολύ ωραία ιδέα. Καλύτερα όμως είναι να προσπαθήσεις να δεις τι του αρέσει. Μπορείς να το πας να παρακολουθήσετε μαζί κάποιες δραστηριότητες και να επιλέξει μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
κορίτσια, θα ήθελα να ξεκινήσω τον γιο μου κάποια δραστηριότητα (εκτός κολυμβητηρίου το οποίο είχαμε ξεκινήσει πέρσι και το σταμάτησε).Μήπως έχετε καμιά ιδέα; Θα βοηθούσε να μου προτείνεται και κάτι συγκεκριμένο αν κάποια από εσάς μένει νότια προάστια....

Επίσης με ενδιαφέρει να μάθω αν γνωρίζει κάποια μαμά πότε μπορεί ένα παιδάκι να ξεκινήσει κάποιο μουσικό όργανο... στα 5 θα μπορούσε ή είναι νωρίς;

 

Ναμαι και εγώ. Αφού έψαχνα στο Ιντερνετ για ιδιωτικά σχολεία, βρήκα το φόρουμ και είπα και εγώ να σας γράψω. Αν και έχει περάσει τόσος καιρός από τότε που έγραψες zimaraki την ερώτηση, να σου πω ότι έχω γράψει το γιο μου στο πιάνο που είναι 5μιση χρονών. Τον είχα ξεκινήσει πρώτα μουσικό νηπιαγωγείο και φέτος (από τον Οκτώβριο 2010) τον έγραψα στο πιάνο, διότι μου είπαν οι δασκάλες του μουσικού νηπιαγωγείου ότι έχει κλίση στο πιάνο και είπα να το δοκιμάσω. Πράγματι είναι ξετρελαμένος με το πιάνο και το ωραίο είναι ότι έχει καλό μουσικό αυτί. Φαντάσου δηλαδή ότι ακούει ένα τραγουδάκι και μετά πηγαίνει στο πιάνο και προσπαθεί να το παίξει! Για τις υπόλοιπες μανούλες να σας δώσω τις πληροφορίες για να ρωτήσετε και εσείς. Λοιπόν το γιο μου τον έχω γράψει στο ωδείο όπερα που βρίσκεται στην Πατησίων 216 και το λινκ είναι https://sites.google.com/site/odeioopera/ Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη από το ωδείο, τις δασκάλες αλλά και τις τιμές. Επίσης σήμερα που ξαναμπήκα στην ιστοσελίδα τους είδα και ένα καινούριο τμήμα που πιστεύω ότι έχει πολύ ενδιαφέρον. Λέγεται Βιωματικό εργαστήρι: Οδοιπορικό στα συναισθήματα και το λινκ είναι αυτό https://sites.google.com/site/odeioopera/biomatiko-ergasteri-odoiporiko-sta-synaisthemata Αυτά για την ώρα. Θα τα ξαναπούμε. Φιλάκια σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...