Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαρος εμβρυου στην 34η-35η


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

34+3 και χτυπήσαμε τα 2600!!!! Απο οτι λέει ο γιατρός είναι 10 μέρες μεγαλύτερο απο τα όρια και ακόμα έχει χώρο να αναπτυχθεί αλλα και μπόλικο υγρό για να βαρύνει επίσης (4 κιλάκια στο χαλαρό)!! Το θεωρεί δεδομένο οτι θα είμαστε πάνω απο όλα τα όρια και ίσως να πάρουμε και όλο τον 9 αν καθήσω στο ποπό μου!!!

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εμείς 35+3 είμαστε 2440. ο γιατρός είπε ότι είμαστε από τα μικρά μωρά αν και το είχα καταλάβει εδώ και καιρό καθώς όλοι μου λένε τι μικρή κοιλιά που έχω για όγδοο μήνα. Τέλος πάντων καλά να είναι το μωρό και ας βγει και μικρό. Μετα η μανούλα θα του δίνει μπόλικο γαλατάκι!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, να σας ρωτήσω όσες έχουν εμπειρία: στις 38 εβδομάδες ακριβώς μηριαίο οστό 72 mm είναι καλό???

 

Δες εδώ κάτω κάτω.... Μια χαρά είναι!!!

 

http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=371

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κορίτσια, αυτό που θέλω να ρωτησω εγω ειναι το εξης αυριο μπαινω στην 34η βδομαδα, κάναμε το doppler την Δευτέρα και βρήκε τον μικρούλη μου φυσιολογικο ζυγίζει 2063. Αυτο που τον προβλημάτισε είναι οτι έχει πάρει θέση και είναι ήδη πολύ χαμηλά! Ο τράχηλος μου είναι κοντός (1.7 χιλιοστά) μου ειπε να μεινω στο κρεβατι για 2 βδομαδες για να μην εχουμε προωρο τοκετο. Είναι πολύ σοβαρό? γιατι εχω τρελλαθει απο εκεινη την ωρα και φοβάμαι πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια, αυτό που θέλω να ρωτησω εγω ειναι το εξης αυριο μπαινω στην 34η βδομαδα, κάναμε το doppler την Δευτέρα και βρήκε τον μικρούλη μου φυσιολογικο ζυγίζει 2063. Αυτο που τον προβλημάτισε είναι οτι έχει πάρει θέση και είναι ήδη πολύ χαμηλά! Ο τράχηλος μου είναι κοντός (1.7 χιλιοστά) μου ειπε να μεινω στο κρεβατι για 2 βδομαδες για να μην εχουμε προωρο τοκετο. Είναι πολύ σοβαρό? γιατι εχω τρελλαθει απο εκεινη την ωρα και φοβάμαι πολυ!!!

 

Ησύχασε κορίτσι μου... Αν το μωρό έχει ήδη πάρει θέση (δλδ αν έχει ήδη εμπεδωθεί στη λεκάνη κι όχι απλώς να είναι με το κεφάλι προς τα κάτω) τότε με το μήκος του τραχήλου σου υπάρχει η πιθανότητα να γεννήσεις νωρίτερα χωρίς όμως αυτό να είναι απόλυτο! Ο γιατρός στο είπε για να ξεκουράζεσαι και για παν ενδεχόμενο. Οπότε άραξε στο κρεβάτι, πήξε τους άλλους και μια χαρά θα έρθει η στιγμή που θα γεννήσεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι απλό galat μου, το μωρό σου θα γίνει μοντέλο!!!!!!!!!:P:p:p

 

Ναι το πουλάκι μου κομψο, κομψο!!!

 

Ομως με τρωει λι΄γακι, πολυ λιγο βεβαια αφου ολα ειναι καλα...

 

Αφου ολα ειναι καλα, πλακουντας στα τρελα νιατα, αμνιακο, ντοπλερ κλπκλπ γιατι το κανω τοσο γατσουλι? Να μου πεις ενταξει απλα δεν ειναι στο μεσο ορο και ειναι των ακρων, νορμαλ...αλλα γιατι αραγε? Ο συζυξ λει οτι δεν τρωω καλα χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Και σαν αγορι τον περιμενα πιο βαρυ απο την κορη, επισης μινιον στην εγκυμοσυνη, αλλα τουλαχιστον στην αντιστοιχη εβδομαδα ητνα 2600, αλλα μετα εγκυμοσυνης...κοριτσια που εχετε μικρα μωρακια μην ανυσηχειτε... εμενα 5 μηνων ηταν 9 κιλα!:-D:grin:ειχα κοψομεσιαστει η γυναίκα! :-D:grin::-D

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω galat γιατί κι εγώ περίμενα το δεύτερο μωρό μου να μη γεννηθεί μικρό σαν το πρώτο, αλλά όπως βλέπω θα βγει και μικρότερο στο τέλος. Πάντως δεν είναι θέμα διατροφής δικιάς μας, όπως μου είπε ο γιατρός που τον ρώτησα, αλλά θέμα γονιδιακό. Ψάξε δηλ. στο σόι να βρεις ποιος ήταν μικροκαμωμένος. Πάντως συμφωνώ μαζί σου. Μετά τον τοκετό αναπτύσσονται πολύ γρήγορα και το βάρος με το οποίο γενιούνται δεν παίζει ρόλο στην κατοπινή τους ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι...ειναι σιγουρα γονιδιακο. Μικροκαμωμενους (δηλαδη πολυ αδυνατους) δεν θα μας ελεγα αλλα οι γυναικες πχ δεν ξεπερνουν το 1.60 και στα 2 σογια ουτε οι αντρες ειναι ψηλοι. Επιπλεον οι μητερα μου μας γεννησε 2200 και τα δυο τελειομηνα στις 40,41 εβδ (αλλες εποχες τοτε περιμεναν οι γιατροι...)

 

Οποτε ειναι σιογυρα κληρονομικο.

 

Με το καλο τα μινιον μας!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείτε καθόλου κορίτσια. Κι εμένα πέρσι η μπουμπού μου 2770 γεννήθηκε! Κι ας είχα πάρει 20 κιλά! Κι ας ήταν όλα φυσιολογικότατα! Τώρα ο μπέμπης στην 32η εβδομάδα ήταν 2400 κι ας μην έχω πάρει κιλά κι ας έχω και μονήρη ομφαλική αρτηρία!!!! Παίζουν διάφορα ρόλο! Το θέμα είναι να είναι υγιή τα μωράκια και μεγαλώνουν μια χαρά μετά!!!

Link to comment
Share on other sites

ο μπεμπης ανεβηκε μεσα σε 6 μερες απο 2200 σε 2750! Αρα καποιος απο τους 2 υπερηχους ειναι λαθος! Ελπιζω ο πρωτος!

Τωρα ειανι στην 23 εκατοστιαια...(απο 11η)

 

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν αποκλίσεις!!!!!!!! Εμείς είχαμε πέσει μέχρι και την 5η εκ.θ. και μετά σε μια εβδομάδα είμασταν στην 13η! Κάνουν κάτι τέτοια τα ζουζουνάκια μέσα στην κοιλίτσα! Όλα καλά θα πάνε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι αποκλίσεις είναι συχνές, αλλά πιστεύω ότι είναι και δύσκολο να μετρηθεί το βάρος με ακρίβεια στη φάση που είμαστε. Στην πρώτη μου κορούλα ήμασταν συνεχώς σε μικρές εκατοστιαίες θέσεις και είχα στεναχωρηθεί πάρα πολύ. Τελικά γεννήθηκε 3 κιλάκια και όταν μου το ανακοίνωσαν σκέφτηκα ότι άδικα αγχωνόμουν. Είχα και μικρή κοιλίτσα και πίστευα ότι θα βγάλω κανένα γατάκι. Αλλά σε αυτήν την εγκυμοσύνη ενώ ξεκινήσαμε στην 56η εκατοστιαία θέση πέσαμε βαθμηδόν στην 29η και δεν ξέρω τι έπεται. Με πιάνουν βέβαια λίγο τα νεύρα μου με το θέμα αυτό καθώς στον περίγυρο ακούω συνεχώς να γεννιούνται μεγάλα μωρά. Τέλος πάντων ελπίζω να είναι υγιές το μωράκι μου, αυτό είναι το σπουδαιότερο.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσακια!!Με το καλο ολες μας!!!

 

Εμεις σημερα στις 35+ 5 μερες ειμαστε 2750.Ο γιατρος λεει μεγαλουτσικο νινακι ,αν παρουμε παραδειγμα απο την πρωτη μου κορη!Αντε να δουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς μέχρι τώρα είμαστε στην 71η εκ. θέση (πέρσι η μπέμπα ήταν στη 13η). Μάλλον θα κάνω μεγάλο μωρό αυτή τη φορά αλλά αυτό που με καίει εμένα είναι να είναι γερό και ας βγει είτε γατάκι είτε γοριλάκι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...