Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτη τούρτα γενεθλίων!!!


Olg@

Recommended Posts

Σκέφτομαι να φτιάξω με τα χεράκια μου την πρώτη τούρτα της Κατερινούλας μου, έτσι ώστε να είμαι σίγουρη για την ποιότητα των υλικών αλλά και επειδή το θέλω κιόλας. Το θέμα είναι ότι είμαι άσχετη από ζαχαροπλαστική, πέρα από κεικ σε διάφορες παραλλαγές σπάνια εώς ποτέ έχω φτιάξει άλλο γλυκό, οπότε πρέπει να είναι κάτι σχετικά εύκολο :roll: ...

Μανούλες τα φώτα σας!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1:07 μ.μ τα μεσάνυχτα τούρτές γενεθλίων σκέπτεσαι ;;;; Είσαι απίστευτη !!! :D:D:D και έχεις κ εμπνεύσεις να την φτιάξεις κ μόνη σου ;;;; :lol: εμείς αν θα έρθουμε και δεν φάμε πειράζει ;;; :lol::lol:

 

Μπράβο κοριτσάρα μου , γι'αυτο μου αρέσεις !!! :D:D:D

Εχω ένα βιβλίο της Κας Βέφας.... με προτάσεις για παιδικό πάρτυ...με απίθανες τούρτες!

 

Το απογευματάκι θα στις ποστάρω ! Μέχρι τότε Φιλιά από εμένα! :D:D:D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες ευχαριστώ!!!

Αφροδίτη δεν κοιμάμαι που δεν κοιμάμαι ... :lol::lol::lol: !!!

Να μου ποστάρεις καμιά εύκολη συνταγή γιατί εγώ δεν είμαι σαν εσένα σεφ ... άσε που δεν έχω ξαναφτιάξει ποτέ τούρτα :oops::oops::oops: !!!

 

Ασε που σκέφτομαι να κάνω το τέλειο τζιζ κέικ σου ... που είναι και πανεύκολο ... ότι πρέπει για τα μέτρα σου!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις εμπειρία, προτείνω αυτό: Φτιάχνεις ένα κέικ που το φτιάχνεις καλά (δεν είναι εύκολο, μην το υποτιμάς), σε στρογγυλή φόρμα. Το χωρίζεις στη μέση με κλωστή ή φτιάχνεις δύο πιο χαμηλά (αυτό είναι πιο σίγουρο γιατί συνήθως η δόση του κέικ σε στρογγυλή φόρμα βγαίνει χαμηλή). Τα ενώνεις με μερέντα ή μαρμελάδα ή ξυρούς καρπούς ή φτιάχνεις μία εύκολη κρέμα ζαχαροπλαστικής, ό,τι σου είναι πιο βολικό. Από πάνω απλώνεις σαντιγύ και διακοσμείς με έτοιμα διακοσμητικά από ζαχαροπλαστείο. Για τη διακόσμηση μπορείς να πάρεις ιδέες από διάφορα sites και από τη βιβλίο της Βέφας. Απλώς, επειδή λές ότι είναι η πρώτη σου φορά, κάνε κάτι που το ξέρεις σίγουρα... Καλή επιτυχία και πές μας εντυπώσεις (των άλλων, για να είμαστε τίμιες)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού δεν έχεις εμπειρία, προτείνω αυτό: Φτιάχνεις ένα κέικ που το φτιάχνεις καλά (δεν είναι εύκολο, μην το υποτιμάς), σε στρογγυλή φόρμα. Το χωρίζεις στη μέση με κλωστή ή φτιάχνεις δύο πιο χαμηλά (αυτό είναι πιο σίγουρο γιατί συνήθως η δόση του κέικ σε στρογγυλή φόρμα βγαίνει χαμηλή). Τα ενώνεις με μερέντα ή μαρμελάδα ή ξυρούς καρπούς ή φτιάχνεις μία εύκολη κρέμα ζαχαροπλαστικής, ό,τι σου είναι πιο βολικό. Από πάνω απλώνεις σαντιγύ και διακοσμείς με έτοιμα διακοσμητικά από ζαχαροπλαστείο. Για τη διακόσμηση μπορείς να πάρεις ιδέες από διάφορα sites και από τη βιβλίο της Βέφας. Απλώς, επειδή λές ότι είναι η πρώτη σου φορά, κάνε κάτι που το ξέρεις σίγουρα... Καλή επιτυχία και πές μας εντυπώσεις (των άλλων, για να είμαστε τίμιες)!

 

Aυτό είναι μια πάρα μα πάρα πολύ καλή ιδέα!!! Όχι να το παινευτώ αλλά τουλάχιστον στα κεικ είμαι κορυφή ... εκεί όμως σταματώ :lol::lol::lol: . Για να σου δώσω να καταλάβεις η κρέμα ζαχαροπλαστικής είναι για μένα αγνωστη λέξη :oops: ... δεν μου αρέσουν τα γλυκά για αυτό και δεν τα φτιάχνω ... αλλά για το παιδί μου θα μάθω που θα μου πάει :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Περίεργη που είναι η ζωή. Εγώ ασχολούμαι με τη ζαχαροπλαστική αρκετά, γενικά φτιάχνω πολλά πράγματα, αλλά το κέικ δεν μπορώ να το πετύχω με τίποτα. Πότε ξεφουσκώνει, πότε το μισό είναι άψητο, πότε κολάει στη φόρμα. Σπάνια έκανα κέικ να το ευχαριστηθώ. Η κρέμα ζαχαροπλαστικής είναι μία πολύ εύκολη κρέμα, που την κάνεις σε κατσαρολάκι. Θα βρεις την συνταγή οπουδήποτε, όλες πάνω κάτώ ίδιες είναι. Το μυστικό είναι μέτρια φωτιά και ανακάτεμα, όλη την ώρα που θα μαγειρεύεται.....

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι λίγο αργά αλλά να τι έκανα εγώ :arrow::arrow:

και είναι αρκετά εύκολο :wink:

 

Τούρτα πρώτων γενεθλίων

 

Αφού εψαξα και εψαξα τι γλυκό να φτιάξω για τα γενέθλια του Κωστή -ήθελα να μπορεί να φάει κι αυτός (αλλά να είναι μια πραγματική τούρτα οχι αυτά τα διαφορα χαζο-καροτο-κεικ -συγγνώμη στους fan του είδους) κατέληξα σε ένα συνδυασμό από διάφορες συνταγές και το αποτέλεσμα ΠΕΤΥΧΕ Very Happy περισσότερο απ' οτι περίμενα Wink

 

Λοιπόν

 

1 πακέτο μπισκότα πτι-μπερ ολικής άλεσης

1 ζελέ ανανά

2-3 κεσεδάκια γιαούρτι στραγγιστό

1 κουτ σούπας ζάχαρη

1 κονσέρβα ανανά σε φυσικό χυμό (ΟΧΙ ΣΙΡΟΠΙ)

Λίγο βιταμ

Λίγο χυμό -εγώ έβαλα ΑΜΙΤΑ motion

 

Φτιάχνουμε το ζελέ σύμφωνα με τις οδηγίες και το ανακατεύουμε με το γιαούρτι και τη ζάχαρη. Το βάζουμε να παγώσει μέχρι να "στέκεται" (περίπου 1 ώρα στην κατάψυξη)

Σπάμε τα μπισκότα και τα περιχύνουμε με το χυμό και το λιωμένο βιταμ ώστε να κάνουμε ένα σχετικά εύπλαστο μίγμα.

Κόβουμε τις ροδέλες του ανανά σε μικρά κομμάτια. Κρατάμε 1-2 για το στόλισμα.

Φτιάχνουμε μια στρογγυλή φόρμα χωρίς πάτο από αλουμινόχαρτο την ακουμπάμε στην πιατέλα μας και στρώνουμε τα μπισκότα στον πάτο. Από πάνω τον κομμένο ανανά και μόλις το γιαουρτοζελέ πήξει το βάζουμε κι αυτό από πάνω.

Στολίζουμε και πάλι στο ψυγείο μέχρι τη μεγάλη στιγμή.

 

 

Εναλλακτικά μπορούμε να φτιάξουμε το γλυκό σε ταψάκι αλλά μετά δεν βγαίνει!! Sad

 

Επίσης μπορούμε να προσθέσουμε στην κορυφή σαντιγύ:

Χτυπάμε μια κρέμα γάλακτος παγωμένη σε παγωμένο μπωλ με 1 κουταλιά ζάχαρη μέχρι να πήξει.

 

Είναι πολύ ελαφρύ και κατάλληλο -μην απατάσται ότι το παιδί σας δεν έχει φάει μέχρι τώρα γλυκό -διαβάστε τι έχουν μέσα τα παιδικά γάλατα, γιαούρτια και κρέμες Wink

 

Καλή επιτυχία!!

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

984931c94xt7putr.gif

 

Όλγα μου .... κι'όμως δεν είναι ανέφικτο να την φτιάξεις! :D

 

ΤΟΥΡΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΤΗΣ ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ!!!!!!

 

Υλικά για το παντεσπάνι (μπορείς να πάρεις κ έτοιμο) :lol:

 

4 αυγά

1 κούπα αλέυρι (που φουσκώνει μόνο του)

1 κούπα ζάχαρη

λίγο αλάτι

1 βανίλιες

 

Υλικά για τη γέμιση

 

1/4 σαντιγύ

70γρ.κουβερτούρα

1 κροκάδια

1 κ.σ. κονιάκ

1 βανίλια

1/2 κούπα σοκολατούχο γάλα

1/2 κιλό σαντυγύ

τρούφα & κουφετάκια σοκολάτας

για το γαρνίρισμα

 

(και την σαντιγύ μπορείς να πάρεις έτοιμη απο την Mocca... :lol:

θα βρείς τον Σπύρο ή την Θεώνη .... και θα τους πείς ότι σε στέλνει η Αφροδ. η φίλη της Μιμίκας :lol: )

1 κεράκι!

 

Εκτέλεση

 

Αν αποφασίσεις να φτιάξεις εσυ το παντεσπάνι :

Χτυπάμε τα αυγά με την ζάχαρη στην πιο δυνατη ταχυτητα του μίξερ μέχρι να πήξουν (20'περίπου).Ανακατεύουμε το αλέυρι με τις βανίλιες και το αλάτι και ρίχνουμε λίγο λίγο στο μείγμα των αυγών, ανακατεύοντας απαλά μ'ένα κουτάλι , για να μην ξεφουσκώσει.

Απλώνουμε το μείγμα σε βουτηρωμένο ταψάκι (ή στην φόρμα σιλικόνης που λέγαμε :D ) και ψήνουμε στους 180οC για 30' περίπου.

Το αφήνουμε να κρυώσει καλά!

 

Φτιάξε με ένα πατρόν τον αριθμό 1 , και κόψε το παντεσπάνι σύμφωνα με το πατρόν με ένα μαχαίρι (βάζεις επάνω στο παντεσπάνι το πατρόν και κόβεις) αφού σχηματίσεις τον αριθμό χώρισε το παντεσπάνι κατάμήκος με μία κλωστή ή ένα μεγάλο μαχαίρι σε 2 ίσα μέρη σε πάχος (του ψωμιού μακρύ... :D )

 

Ετοιμασία της γέμισης :

 

Λιώνουμε την κουβερτούρα σε πολύ χαμηλή φωτιά ή σε μπέν μαρί.

Ρίχνουμε τον κρόκο , το κονιάκ και την βανίλια ανακατεύοντας ζωηρά.

Αφήνουμε το μείγμα να κρυώσει και ανακάτεψτε το απαλά με την σαντιγύ.

Φέρνουμε την πιατέλα ! :lol:

Ραντίζουμε τα παντεσπάνια με το σοκολατούχο γάλα και ενώστε τα (αφού τα έχετε βάλει στην πιατέλα...) απλώνοντας ανάμεσα την γέμιση.

Καλύψτε την επιφάνεια της τούρτας με σαντιγύ και στρώστε καλά με μια σπάτουλα.

Βάλτε την υπόλοιπη σαντιγύ σε κορνέ και διακομίστε τα τοιχώματα της τούρτας.

Διακομίστε και με την τρούφα και τα σοκολατένια κουφετάκια!

 

Ορίστε !!!! Έτοιμη η τούρτα της Κατερίνας !!! :D:D:D

 

Τα κατάφερες Ολγάκι μου! Δεν έιναι και τόσο δύσκολη!!! :wink:

 

Η συνταγή είναι απο το Βιβλίο της Βέφας Αλεξιάδου "Πρόσκληση σε παιδικό πάρτυ"

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Ελίζα σούπερ η συνταγή ... και μπορώ να πω κοντά στα δικά μου μέτρα και σταθμά :lol: ...

 

Αφροδιτούλα μου γλυκιά τέλεια η περιγραφή σου ... αλλά για πες μου πως θα καταφέρω εγώ η καραάσχετη να κόψω βρε τρελάρα μου με το σπάγγο το παντεσπάνι :shock::shock::shock: .... θα προσπαθήσω πάντως να τη φτιάξω για το ΣΚ που θα έρθει η νονά της ... σε απειλώ όμως το δικό σου κομμάτι θα το φυλάξω στην κατάψυξη :lol::lol::lol: !!!

 

Εδώ το 'πανεύκολο' τζιζκέικ σου δεν πέτυχα :oops: από γεύση δηλαδή σούπερ αλλά από έμφάνιση δεν ήταν και τόσο καλό όσο το δικό σου ... βασικά δεν κρύωσε καλά η κρέμα και δεν στεκόταν καλά ( και την άφησα όλο το βράδυ στο ψυγείο) ... μήπως ήθελε κατάψυξη τελικά;;; Μόλις την ξεφορμάρισα από την βάση άρχισε να γκρεμοτσακίζεται σαν τους δίδυμους πύργους :lol::lol::lol: ... τεσπα κανα δυο φωτογραφίες με ολόκληρη την τούρτα προλάβαμε και βγάλαμε ... οι υπόλοιπες ήταν με την τούρτα υπο κατεδάφιση!!! Σας προειδοποίησα ... δεν την έχω εγώ την ζαχαροπλαστική :lol:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολγάκι μου , γιατι παιδί μου κατέρευσε ? :lol::lol::lol:

σημασία έχει πως η γευσή ήταν εξαιρετική !!! και φυσικά η προσπάθεια σου μετράει πολύ!581513d7epck8h7s.gif125785xkp5sqhu7n.gif

 

το παντεσπάνι θα το κόψεις ως εξής : θα ακουμπήσεις την μια που άκρη στην κοιλίτσα σου κατά μήκος (για αντίσταση... :lol: ) εννοώ επάνω σου... και με τα 2 χεράκια θα αρχίσεις σιγά σιγά να κόβεις απο την άλλη κρατώντας την κλωστή με κινήσεις δεξιά αριστερά... και ταυτόχρονα κόβοντας!

 

Το δικό μου κομμάτι φυσικά και το θέλω! Αν και είμαι σιγουρη πως θα την φτιάξεις τοσο ωραία & γευστική , γλυκιά (σαν και εσένα) που δε θα μείνει ....για να μου φυλάξεις! :D:D:D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια ψαχνω την τουρτα που ειναι σκαντζοχοιρος ,την εχει καμια σας αυτη τη συνταγη?

την εχω δει στα ζαχ. passarella

την εχει φτιαξει μια γνωστη μου αλλα εχω πολυ καιρο να τη δω για να μου δωσει τη συνταγη

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Όλγα βρήκα αυτήν στο Ίντερνετ:

 

* 4 κουταλιές αλεύρι που φουσκώνει

* 1 1/2 κούπα κακάο

* 2 κουταλιές baking powder

* 3 κούπες ζάχαρη

* 5 αβγά

* 2 βανίλιες

 

Σιρόπι

 

* 4 φλ. νερό

* 2 φλ. ζάχαρη

 

Γέμιση

 

* 1 φακελος κρέμα φράουλα στιγμής

* 1 φάκελος κρέμα σοκολάτα στιγμής

* 1/2 φλ. ψιλοκομμένες φράουλες

* 1/2 φλ. ξύσμα σοκολάτας

* 1 φλ. κρέμα γάλακτος με 3 κουταλιές άχνη για τη σαντιγύ

 

Οδηγίες

 

1. Σε μπωλ κοσκινίστε τις σκόνες των υλικών για το παντεσπάνι

2. Χτυπήστε αβγά με ζάχαρη για 15 λεπτά

3. Ρίξτε τις σκόνες στα αβγά ανακατεύοντας πολύ απαλά

4. Ανακατέψτε και τη βανίλια

5. Σε ταψί 30 εκατοστών περίπου στρωμένο με βουτυρωμένη λαδόκολλα απλώστε ομοιόμορφα το μείγμα

6. Ψήστε σε πολύ καλά προθερμασμένο φούρνο 175 βαθμών 15 με 20 λεπτά στο δεύτερο ράφι

7. Μην ανοίγετε το φούρνο όσο ψήνεται

8. Μόλις ψηθεί, αφήστε να κρυώσει και χωρίστε το κέικ στα 3

9. Σιροπιάστε κάθε κομμάτι και ραντίστε με κονιάκ (δεν πρέπει το κονιάκ)

10. Παρασκευάστε τις κρέμες σύμφωνα με τις οδηγίες

11. Ανακατέψτε με την κρέμα φράουλα τις φράουλες και με τη σοκολάτα το ξύσμα

12. Σε πιατέλα στρώστε το ένα φύλλο παντεσπάνι, απλώστε την κρέμα φράουλα

13. Υστερα το άλλο φύλλο κι απλώστε την κρέμα σοκολάτα

14. Βάλτε και το τρίτο φύλλο

15. Χτυπήστε τη σαντιγύ και γεμίστε την επιφάνεια με ροζέτες, μισές φράουλες και "φυλλαράκια" σοκολάτας

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια ψαχνω την τουρτα που ειναι σκαντζοχοιρος ,την εχει καμια σας αυτη τη συνταγη?

 

ΤΟΥΡΤΑ ΣΚΑΝΤΖΟΧΟΙΡΟΣ

 

Υλικά

 

500 gr.μπισκότα πτι μπέρ

250 γρ.σοκολάτα κουβερτούρα

250 γρ μαλακό βούτηρο φρέσκο

3/4 κούπας ζάχαρη άχνη

1/4 κούπας κονιάκ

1/3 κούπας γάλα

4 κροκάδια

1 κούπα αμύγδαλα καβουρδισμένα και αλεσμένα

 

για το γαρνίρισμα

 

2 δόσεις απλό γλάσο σοκολάτας

αμύγδαλα ασπρισμένα σε τεταρτα και ελαφρά καβουρδισμένα

2 κουφετάκια σμαρτις

 

Εκτέλεση

 

Σπάστε τα μπισκότα σ'ενα ξύλινο γουδί κομματάκια.Λιώστε την κουβερτούρα σε χαμηλή φωτιά και αφηστε να κρυώσει.Ανακατέψτε το γάλα με το κονιάκ.Χτυπήστε το βούτηρο με την ζαχαρη και το αλάτι ν'αφρατέψει.

Συνεχίζοντας το χτυπημα ρίξτε ένα ένα τα κροκάδια και το μισό γάλα λίγο λίγο.Ρίξτε σε 3 δόσεις το μίγμα σοκολάτας , που πρέπει να είναι εντελώς κρυο , και μετά ρίξτε και ανακατέψτε τ'αλεσμένα αλύγδαλα.Με το υπόλοιπο γάλα ραντίστε τα μπισκότα και ανακατέψτε τα και αυτά στο μιγμά της σοκολάτας.Βάλτε το μίγμα στο ψηγειο πολλές ωρες να σφίξει.Βγάλτε το και πλάστε το σε σχήμα σκαντζόχοιρου.Βάλταε του 2 κοκκινες καραμελίτσες για μάτια και καρφώστε στην πλάτη του τα αμ'υγδαλα , να μοιάζουν με βελόνια του.Πασπαλίστε την πιατέλα τριγύρω με πράσινο ινδοκάρυδο.

 

Καλή επιτυχία!

 

*για το γλάσο σοκολάτας

Υλικά :

100 γρ κουβερτούρα

4 κούπες βούτηρο

2 κούπες ζάχαρη άχνη

λίγη βανίλια

4-5 κουπαλιές ζεστό νερό ή γάλα

 

Λιώστε την σοκολάτα με το βουτηρο σε χαμηλή φωτιά, κατεβάστε απο την φωτιά , ρίξτε την ζαχαρη και την βανίλια και όσο ζεστο νερό ή γαλα χρειαστεί για να επιτύχετε την σωστή σύσταση.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης βρήκα και αυτήν:

 

Τούρτα βουτύρου

 

Αυτή είναι μια εύκολη τούρτα που την φτιάχων στα γενέθλια των παιδιών συνήθως. Αρέσει γιατί συνδυάζει σοκολατένιο παντεσπάνι και λευκή κρέμα.

Σε γενέθλια βάζω από πάνω κόκκινα κερασάκια, smarties και χρωματιστό 'σκουληκάκι'. Επίσης αν έχω μικρά παιχνιδάκια από kinder αυγουλάκια τα στολίζω και αυτά και έτσι εύκολα έχω μια χαρούμενη, παιδική τούρτα!

 

Υλικά:

 

(Για το παντεσπάνι)

 

* 1 ποτήρι ζάχαρη

* 1 ποτήρι φαρινάπ

* 5 αυγά, 100 γρ. καρύδια ψιλοκομμένα

* 1 κ.γλ. μπαίκιν, 2-3 κουτ. σούπας κακάο

 

(Για την κρέμα)

 

* 1 Γιώτης Garni (διπλό)

* 1 γάλα εβαπορέ αδιάλυτο (των 470 γρ.)

* 1/2 πακέτο βούτυρο ΚΕΡΚΥΡΑΣ (ίσως και λίγο παραπάνω ανάλογα τα γούστα)

* 2-3 κουτ. σούπας ζάχαρη άχνη

 

Σιρόπι:

 

* 11/2 ποτ. νερού ζάχαρη

* 11/2 ποτ. νερού νερό

 

Εκτέλεση:

 

(Για το παντεσπάνι)

Χτυπάμε τ' ασπράδια μαρέγκα, προσθέτουμε τους κρόκους, τη ζάχαρη, το μπαίκιν, τα καρύδια και το φαρινάπ. Ρίχνουμε το μίγμα σε στρογγυλό ταψάκι και το ψήνουμε στους 180-200 βαθμούς.

 

(Για την κρέμα)

Χτυπάμε το Garni με το εβαπορέ. Προσθέτουμε το βούτυρο και τη ζάχαρη και η κρέμα είναι έτοιμη.

 

Μόλις βγάλουμε το παντεσπάνι από το φούρνο το αφήνουμε να κρυώσει αρκετά, το κόβουμε στα δύο και το σιροπιάζουμε. Έπειτα συναρμολογούμε την τούρτα και αν θέλουμε στο τέλος τρίβουμε σοκολάτα γάλακτος και προσθέτουμε επιπλέον ξηρούς καρπούς για στόλισμα.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτηηηηηηηηηη πότε θα φτιάξουμε συνταγή για την τούρτα της Φουρφουρίνας?????

 

θα την φτιάξουμε !!!!!!!!!!! έχουμε καιρό ακόμα μην μου ανχώνεσαι !!!! :D:D:D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

αφροδιτουλα μου,σ'ευχαριστω πολυ πολυ!!!!

μια ερωτηση:

αντι να τα βαλω στο γουδι τα πτι-μπερ μπορω να τα αλεσω με το διαβολακι?

 

ναι Κατερίνα μου.... στο γουδί λέει η Βέφα.... μάλλον δεν θα είχαν μούλτι τότε... :lol: , αλλά μην σου σπάσουν πολύ , μην γίνουν θρίψαλα! νομίζω γι'αυτο θα λέει γουδί :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

(Νίκη δες μήπως φτιάξεις αυτή):

 

Φτιάχνω μια πανεύκολη πεντανόστιμη τούρτα με έτοιμα υλικά που παίρνω από τον Βάρσο. Μπορείτε είτε να τα φτιάξετε σπίτι (μαρέγκες και σαντιγί) είτε να τα πάρετε από εργαστήριο ζαχαροπλαστικής ή γαλακτοπωλείο έτοιμα.

 

Θέλουμε:

2 βάσεις μαρέγκες στρογγυλές

Μισό (νομίζω :oops: ) κιλό σαντιγί (εγώ παίρνω άγλυκη).

Ένα κεσεδάκι φράουλες (ή μπανάνες εναλλακτικά).

 

Πάνω στη μία μαρέγκα αλοίφω μία στρώση σαντιγί. Από πάνω βάζω κοματάκια φράουλες. Μετά από πάνω βάζω την άλλη μαρέγκα, πάλι σαντιγί, και γαρνίρω από πάνω όμορφα με τις υπόλοιπες φράουλες. Γίνεται τέλεια και πανεύκολα! Όποια έχει λίγο χρόνο και όρεξη φτιάχνει σαντιγί και μαρέγκες σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ Αfroditi D,ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!!

Αντιγονη,να κανω μια χαζη ερωτηση?

οταν λες μαρεγκα,εννοεις αυτη με τα αυγα-το ασπραδι?

 

Katerina μου ναι!! Και το ψήνεις για λίγη ώρα στο φούρνο. Ο συνδυασμός μαρέγκα-φράουλες είναι φανταστικός! Μπορείς και με μικρά μαρεγκάκια να φτιάξεις ταρτάκια με τον ίδιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει η Αντιγόνη είναι πεντανόστιμο! Είναι ένε είδος τούρτας πάβλοβα. Όμως η μαρέγγα δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο για να γίνει. Θέλει πολύ προσεκτικό φούρνισμα, πολλές ώρες σε χαμηλή φωτιά, να φύγει η υγρασία. Γενικά νομίζω είναι 'μάθημα για προχωρημένους'. Αν την πάρεις έτοιμη, ΟΚ, το αποτέλεσμα θα είναι φανταστικό!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει η Αντιγόνη είναι πεντανόστιμο! Είναι ένε είδος τούρτας πάβλοβα. Όμως η μαρέγγα δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο για να γίνει. Θέλει πολύ προσεκτικό φούρνισμα, πολλές ώρες σε χαμηλή φωτιά, να φύγει η υγρασία. Γενικά νομίζω είναι 'μάθημα για προχωρημένους'. Αν την πάρεις έτοιμη, ΟΚ, το αποτέλεσμα θα είναι φανταστικό!

 

Ω ναι... Έχεις δίκιο για το φούρνισμα :oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...