Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ ΠΑΘΟΛΌΓΙΚΗ- ΔΙΑΤΡΟΦΗ


Recommended Posts

Εκανα τη καμπυλη ζαχαρου, η οποια παρουσιαστικε προβληματικη σε δυο απο τις 4 τιμες της. Ειμαι στην αναμονη για να δω ενδοκρινολογο και ηθελα να ρωτησω όσες κοπελες ειχαν παρομοιο προβλημα για τα ακολουθα:

  • Ποιον ενδοκρινολογο συστηνετε στην Αθηνα ως ειδικο για διαβητη κυησης?
  • Θα ηθελα να σας ζητησω να συγκεντρωσουμε εδω τα προγραμματα διατροφης που μας εδωσαν οι ενδοκρινολογος μας ωστε να εχουμε εναν καλο μπουσουλα για το τι διατροφη πρεπει να ακολουθουμε
  • Ποιες τροφες ειναι απαγορευμενες στον διαβητη κυησης εκτος από ζαχαρωτα πχ σταφυλια, ζυμαρικα?
  • Πως παρακολουθειτε το ζαχαρο καθημερινα? Εκτος απο την διατροφη τη αλλο αλλαξατε στην καθημερινότητα σας?
  • Τι ειναι αυτο που χαρακτηριζει τον διαβητη κυησης ηπιο ή σοβαρο?
  • Τα φαρμακα πχ ultrogestan, κορτιζονη κλπ επιρεαζει την εμφανιση διαβητη κυησης?
  • Ποσες βδομαδες κανατε διατροφη πριν καταληξετε στην ινσουλινη?
  • Τι καθορισε το να παρετε τελικα και αγωγη με ινσουλινη?
  • Ποιος ειναι ο κινδυνος για την μητερα και ποιος για το εμβρυο από το ζαχαρο κυησης?

Αναμενω την συνδρομη σας προκειμενου να διευκρινισουμε αυτο το θεμα που ταλαιπωρει πολλες απο εμας.

Καλη συνεχεια σε ολες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα σου απαντήσω σε μερικά από τα ερωτηματά σου, μιας και εγώ και στις δύο εγκυμοσύνες μου έκανα διαβήτη κύησης.

 

1ο: Με παρακολουθούσε ενδροκινολόγος - διαβητολόγος (κύησης)- διατροφολόγος στο Αττικό νοσοκομείο. Κάθε Πέμπτη υπάρχει ιατρείο για Διαβήτη Κύησης.

 

2ο: Δίαιτα με 1.800 θερμίδες (εν ολίγης)

 

3ο: Γλυκά, μακαρόνια, ρύζι, ψωμί. Δεν στα απογορεύουν αλλά τα τρως σε μικρές ποσότητες.

 

Εγώ πάλι μιας και ήμουν και είμαι κοιλιόδουλη έτρωγα 2 πιάτα παστίτσιο και για μία ώρα ανεβοκατέβαινα τις σκάλες του σπιτιού για να κάψω την γλυκόζη. Μιας και τα επιπεδά της πέφτουν με στην άσκηση.Βέβαια έτρωγα και τις μαρμελάδες μου (320 γλυκόζη) και μετά έπαιρνα τους δρόμους. (για να κάψω την γλυκόζη:-P). Φαντάσου ούτε στην εγκυμοσύνη δεν μπορούσα να κάνω υπομονή!!

Όλα τα παραπάνω δεν τα συνιστώ γιατί εγώ μπορεί να στάθηκα τυχερή.

 

Επίσης έτρωγα σε πολύ ποσότητα ότι δεν "ανεβάζει" το σάκχαρο π.χ. κρέας, γιατί η αλήθεια είναι ότι με την δίαιτα πεινούσα πολύ. Τέλος η διατροφή κράτησε μέχρι την ημέρα που γέννησα.

Δεν σου λεω δε τι είχα παραγγείλει στον άντρα μου να μου φέρει να φάω την ημέρα που γέννησα. Μάλλον την επόμενη γιατί την πρώτη δεν επιτρεπόταν.

 

 

4ο: Με το ειδικό μηχανάκι μέτρησης Σακχάρου.

 

5ο: Λίγο και από τα δύο. Αν στην εγκυμόσυνη τα επίπεδα σακχάρου είναι υψηλά, μετά τον τοκετό το παιδί μπορεί να πέσει σε κώμα - υπογλικαιμία. Επίσης θεωρείται ύποπτο και για την γέννηση μεγάλων παιδιών.

Το χειρότερο δε είναι ότι οι γυναίκες που εμφανίζουν διαβήτη κύησης έχουν 70% πιθανότητες να εμφανίσουν Σάκχαρο μετά την ηλικία των 40 ετών(και εγώ μέσα)

 

6ο: Δεν γνωρίζω να σου απαντήσω μιας και δεν τα πήρα ποτέ.

 

7ο: Αν καταφέρεις με την διατροφή να ελέγχεις το Σάκχαρο δεν χρειάζεσαι ινσουλίνη. Ούτε είναι προγεγραμμένο ότι σίγουρα θα χρειαστείς κάποια στιγμή.

 

8ο: .............................................

 

9ο: Βλέπε 5ο

 

Ελπίζω να σε κάλυψα σε μερικές απορίες σου.

Σου έυχομαι να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη!

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

μπαλου μου σε ευχαριστω για την απαντηση αου.

Εχεις καταφερει και εχεις ελενξει πληρως τον διαβητη κυησης με απλη διατροφη?

Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη δεν συνεβει κατι ιδιατερο με το μωρακι πχ θερμοκοιτιδα κλπ?

Οι τιμες σου στην καμπυλη ζαχαρου ποιες ηταν? Ηταν ηπιος διαβητης?

Εχεις συγκεκριμενο προγραμμα διατροφης που ακολουθεις?

Link to comment
Share on other sites

μπαλου μου σε ευχαριστω για την απαντηση αου.

Εχεις καταφερει και εχεις ελενξει πληρως τον διαβητη κυησης με απλη διατροφη?

Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη δεν συνεβει κατι ιδιατερο με το μωρακι πχ θερμοκοιτιδα κλπ?

Οι τιμες σου στην καμπυλη ζαχαρου ποιες ηταν? Ηταν ηπιος διαβητης?

Εχεις συγκεκριμενο προγραμμα διατροφης που ακολουθεις?

 

Ναι με την διατροφή και μόνο τον έλεγξα.

 

Σε καμία εγκυμοσύνη δεν υπήρξε πρόβλημα με το μωρό αφού όπως είπα κρατούσα μέσα στα όρια τις τιμές του σακχάρου.

 

Οι τιμές του Σακχάρου : Δεν θυμάμαι όλες τις τιμές παρά μόνο τις πολύ υψηλές.

1η Εγκυμοσύνη στα 60΄ 178

2η Εγκυμοσύνη στα 60΄ 230 και στα 90 180΄ πολύ υψηλά ακόμα και μετά από μιάμιση ώρα

 

Τώρα όσο για το πρόγραμμα δεν ακολουθώ μιας και δεν είμαι έγκυος τρώω τα πάντα. Βέβαια έχω κάνει και 3 καμπύλες 5ώρες μετά τις εγκυμοσύνες μου για άσχετους λόγους. τις 2 φορές γιατί έχανα πολλά κιλά σε μια εβδομάδα ενώ δεν άλλαζα κάτι στις διατροφικές μου συνήθειες και την δεύτερη έκανα λόγω κάποιας επέμβασης που ήθελα να κάνω για να αποκλείσω τον διαβήτη.

 

Εσένα πόσο σου βγήκαν οι τιμές στην καμπύλη και πόσων εβδομάδων είσαι;

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 23 εβδομαδων και οι τιμες στη 3ωρη καμπυλη με 100 gr γλυκοζη ειναι:

t=0, 86

t=60, 213

t=120 223

t=180 116

 

δεν εχω καμια εμπειρια για να τις αξιολογησω και ακομη δεν εχω δει ενδοκρινολογο. Πως σου φαινονται εσενα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχάς καλή μου ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ, εγώ σου μιλάω με γνώμονα την δική μου εμπειρία και τι μου έχουν πει οι γιατροί που με παρακολουθούσαν στις εγκυμοσύνες μου. Άρα ότι και να σου πω δεν έχει νόημα,θα πρέπει δεις τον γιατρό σου.

 

Τεσπα οι τιμές σου είναι ανεβασμένες στα 120΄και στα 180΄. Αν σκεφτείς ότι μια έγκυος θα πρέπει σε αυτόν το χρόνο να έχει ανακτήσει τις τιμές νηστείας. Αυτό τουλάχιστον μου είχαν πει εμένα.

 

Τον τρόπο που θα το χειριστείς θα στον υποδείξει μόνο ο γιατρός σου.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο μπαλου μου και αυτο θα κανω να παω σε ενδοκρινολογο. οι δυο ενδιαμεσες τιμες σε εμενα ειναι ανεβασμενες απλα δεν ξερω σε αυτην την φαση αν ειναι κατι ηπιο που αντιμετωπιζεται με διατροφη ή κατι πιο συνθετο που θελει οπωσδηποτε ινσουλινη. Δεν εχω την εμπειρια σε αυτην την φαση να εκτιμησω τις τιμες και δεν εχω βρει στο ιντερνετ κατι που να με βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να διαβάσεις, ότι και να σου πούνε δεν ισχύει για όλες τις περιπτώσεις. Κάνε υπομονή να δεις τον γιατρό κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Και να σκέφτεσαι θετικά.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

xionatoula η δική μου καμπύλη είναι περίπου σαν τη δική σου

 

t=0, 73

t=60, 202

t=90, 212

t=120 155

t=180 114

 

σε δύο ενδοκρινολόγους που την έδειξα μου είπαν οτι είναι παθολογική

δηλαδή εχω σακχαρώδη διαβήτη κύησης

 

σοκαρίστικα και στεναχωρέθηκα πολύ στην αρχή αλλά έτσι δεν κερδίζεις

τίποτα. Ισα-ισα χειροτερεύουν τα πράγματα

 

τώρα παλέυω να το ρυθμίσω με διατροφή και κάνω μετρήσεις με μηχάνημα

 

το κακό είναι ότι ο κάθε ενδοκρινολόγος που πήγα λέει τα δικά του

και έχω βρεθεί σε σύγχυση....

 

η μια ενδοκρινολόγος μού έδωσε μια δίαιτα και θέλει να κάνω μια μέτρηση το πρωί νηστική (με όριο <90) και μια 2 ώρες μετά το μεσημεριανό (με όριο <120).

 

ο άλλος ενδοκρινολόγος μου έδωσε άλλη δίαιτα και θέλει να κάνω μετρήσεις 1 ώρα μετά από το πρωϊνό/μεσημεριανό/βραδυνό (με όριο επίσης <120).

 

όπως καταλαβαίνεις ο κάθε γιατρός μου λέει διαφορετικά πράγματα

και κάποιες φίλες μου που έκαναν ζάχαρο μου λένε άλλα

 

γενικότερα ένα χάος.

 

επίσης έκανα και δείκτες γλυκοζηλιωμένης και ζάχαρο νηστείας και ήταν

φυσιολογικά:?

 

οι μέσοι όροι των μετρήσεων μου είναι περίπου

85 το πρωι

130 - 1 ώρα μετα το πρωινο

120 - 1 ωρα μετά το μεσημεριανό

110 - 1 ώρα μετά το βραδυνο

 

κι όμως δεν του αρέσουν του γιατρού

 

με έχει βάλει να περπατάω κανά μισάωρο μετά από κάθε γεύμα

 

μου έδωσε περιθώριο μια βδομάδα

και αν δεν πέσουν θα με βάλει σε ινσουλίνη

 

μου φαίνεται υπερβολικός:roll:

 

επίσης η διαίτα που μου έδωσε έχει πόλλους υδατάνθρακες

(πχ. μια φέτα μαύρο ψωμί στα 5 από τα 6 γεύματα)

και πολύ γιαουρτι ή γάλα (στο πρωινό/στο δεκατιανό/στο απογευματινό

/στο προ ύπνου).

 

ελπίζω να μην σε μπερδεψα περισσότερο

αν σε πας τελικά στο γιατρό πες μου τι σου είπε

έτσι για να δώ αν μας λένε τα ίδια....

 

εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι συμφωνώ απόλυτα

με το τελευταίο μύνημα της ballou

"Ότι και να διαβάσεις, ότι και να σου πούνε δεν ισχύει για όλες τις περιπτώσεις. Κάνε υπομονή να δεις τον γιατρό κάθε περίπτωση είναι μοναδική. Και να σκέφτεσαι θετικά."

και όχι πανικός!!!

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Παρουσίασα διαβήτη κύησης στην πρώτη εγκυμοσύνη. Αρχικά πήγα σε μια ενδοκρινολόγο που μου σύστησε διατροφή. Επειδή όμως δεν μου γέμισε το μάτι πήγα στον Ζούπα που θεωρείται κορυφή και μου έδωσε αμέσως ινσουλίνη. Πλήρωσα επίσκεψη 150 ευρώ και από εκεί και πέρα μέχρι και μετά τη γέννα επικοινωνούσαμε μόνο με με fax (του έστελνα τις μετρήσεις σακχάρου και κάθε μήνα τις μετρήσεις του μωρού και μου έλεγε τηλεφωνικά αν πρέπει να αλλάξω κάτι στη δοσολογία). Το γεγονός ότι παίρνεις ινσουλίνη δεν σημαίνει ότι τρως τα πάντα. Συνεχίζεις να προσέχεις και να τρως τα κύρια γεύματα μόνο μετά από λήψη ινσουλίνης. Στα ενδιάμεσα επιτρέπονται πολύ μικρά σνακ. Αποτέλσμα να πάρω μόνο δέκα κιλά. Έχει και τα θετικά του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

chrimai Επειδή για κάποιο λόγο δεν μπορώ να βάλω σε παράθεση το μήνυμα σου, θέλω να σου πω ότι στις εγκύους γενικά ισχύει το 1 ώρα μετά το φαγητό, χωρίς να θέλω να ακυρώσω τον γιατρό, αλλά και σε μένα και σε κάποιες φίλες μου που είχαμε δ.κ. και τις παρακουλουθούσαν άλλοι γιατροί αυτό έκαναν.

 

Όσο αφορά την εξέταση της γλυκοζιωμένης, της ρουφιάνας όπως την λέω, είναι τα επίπεδα σακχάρου των τελευταίρων 3-4 μηνών. Πόσο σου βγήκε και δεν του άρεσαν;

 

 

Όσο για το ψωμί που ανέφερες είναι καλή η ποσότητα σε κάθε γεύμα, μην βλέπεις συνολικά τους υδατάνθρακες που λαμβάνεις μέσα στην μέρα, αλλά σε κάθε γεύμα, ο οργανός καίει γλυκόζη μετά από κάθε γεύμα, δεν λειτουργεί μια φορά για να κάψει ότι έχουμε φάει όλη την ημέρα.

 

Αυτά! Εύχομαι σε όλες μια καλή εγκυμοσύνη και σύντομα με ένα γερό και όμορφο μωρό στην αγκαλιά σας!

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

chrimai σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. ειναι παρομοια η περιπτωση μας - εννοειται οτι θα σου πω τι θα μου πει ο ενδοκρινολογος την επομενη βδομαδα που εχω κλεισει ραντεβου. Σκεφτομουν και εγω να παω σε παραπανω απο εναν ενδοκρινολογο αλλα φοβαμαι οτι θα τα κανω μπαχαλο με τις διαιτες.

Ποσο καιρο κανεις την διατροφη μεχρι να σου πει να πατε σε ινσουλινη? Το πρωινο σου φαινεται να εχει το θεμα- δεν σου κοβει κατι απο εκει πχ κανενα ψωμι να ερθεις στα ισα σου? Παντως οπως μου το αναφερεις το θεμα αφου δεν καταφερατε να το ριξεις το ζαχαρο με διατροφη πρεπει να παρεις την ινσουλινη. ειναι πολυ σημαντικο να μην εχεις καθολου ζαχαρο στην εγκυμοσυνη σου. Δεν σου κρυβω οτι και εγω το τρεμω να προσθεσω και μια ενεση ινσουλινης σε ολο αυτο το καταπληκτικο προγραμμα που ακολουθω- κανω ηδη δυο ενεσεις ηπαρινης καθημερινα.

 

Rosoulita- φοβαμαι οτι και εγω οτι θα παρω με την μια την ινσουλινη καθως δεν κινουμαι καθολου λογω δυσκολης εγκυμοσυνης και επιπλεον παιρνω και κορτιζονη. Τον Ζουπα θα τον εχω στα υποψη μου αν και το 150 ευρω μου φαινεται εξωφρενικο. θα τα εδινα αν με βαση το ιστορικο σου, εβγαζε μια διαιτα που να σου εριχνε το ζαχαρο αμεσως χωρις ινσουλινη. Αυτος με τη μια σε εβαλε σε ινσουλινη.

Link to comment
Share on other sites

xionatoula ακόμα δεν με έχει βάλει στην ινσουλίνη

δεν έχω κλείσει βδομάδα με τη διαίτα που μου έδωσε

στην αρχή μου έδωσε περιθώριο 3 μέρες

 

μετά μου εδωσε περιθώριο άλλες 3 μέρες

γιατί δεν ήταν πολύ χάλια οι μετρήσεις

αλλά μου είπε να περπατάω περισσότερο

 

εγώ βέβαια δεν άντεχω άλλο περπάτημα

πονάει η λεκάνη μου από την πίεση

 

μέχρι τη Παρασκευή μου έχει δώσει περιθώριο

αλλά δεν προκειται να παρω ινσουλίνη χωρίς 2η γνώμη

 

κι αυτό γιατί πιστεύω ότι έχω καλές μετρήσεις

αλλά αυτόν και μια από όλες να μην είναι καλή τον προβληματίζει...

 

χτές είχα 90 νηστική και οι 3 μεταγευματικές ήταν 115, 103, 101

τι άλλο θέλει πια αυτός ο άνθρωπος????

 

ballou η γλυκοζηλιωμένη ήταν μέσα στα όρια

αλλά δεν το σχολίασε...

5,2 το κλάσμα με όρια 4,0-6,0

και 6,1 η ολική αιμοσφαιρίνη 4,8-7,8

 

έχει κολλήσει με την άσχημη καμπύλη

και επειδη

2 στις 10 από τις καθημερινές μετρήσεις είναι πάνω από 130 έως 140

 

το όριο στη μια ώρα δεν είναι 140?

γιατί θέλει να έχω κάτω από 120 στη μια ώρα???

 

τεσπα γιατρός δεν είμαι.....

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Αφού κάνεις διατροφή λοιπόν, τσέκαρε τι ακριβώς καταναλώνεις στα συγκεκριμένα γεύματα και έχεις 130 και 140, που δεν τα θεωρώ τραγικά. Κανονικά κάτω άπό 155, αν θυμάμαι καλά είναι σε 1 ώρα μετά για εγκύους, και σε 2 ώρες για τους "κανονικούς" :P ανθρώπους.

Και να ξέρετε το σάκχαρο έχει έξαρση τις πρωινές ώρες.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

ballou τρώω κάθε φορά το ίδιο αλλά οι τιμές δεν είναι πάντα ίδιες

 

ίσως εξαρτάται απο τα λεπτά που περπατάω ή από

την ψυχολογία μου δεν ξέρω

 

μου έχει βάλει το εξής τραγικό πρωινό

και να τα τρώω μ'αυτή τη σειρά

ζυγισμένα

 

120γρ χυμός από γκρειπφρούτ (ένα ποτηράκι του κρασιού)

250γρ γιαούρτι με 0% (ενάμισι κεσεδάκι περίπου)

30 γρ ανθότυρο

1 φέτα ψωμί του τόστ ολικής άλεσης

 

οι τιμές από Δευτέρα έως Παρασκευή

1 ώρα μετά είναι:

121, 132, 115, 116, 123

 

σήμερα θα του τις στείλω μαζί με των άλλων γευμάτων

και θα μου αν θα με βάλει σε ινσουλίνη ή όχι

 

πάντως δεν αντέχω άλλο περπάτημα...

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα γαλακτοκομικά συνήθως ανεβάζουν το σάκχαρο και βλέπω ότι σου έχει βάλει "μεγάλες" ποσότητες.

Εγώ για πρωί είχα

 

1/2 ποτήρι γάλα

.σ. δημητριακά ή

 

1 φρυγανιά

1 φέτα τυρί ή 2ζαμπόν

1 φρούτο

Και ως συνήθως πεινούσα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

xionatoula εγω παρουσίασα πολύ υψηλες τιμες στην καμπύλη...

αρχικα πηγα στο αλεξ90ανδρα, δε θυμαμαι την γιατρο....με το που με ειδε μου ειπε οτι ειναι διαβητης τυπου 1....γιατι ειμαι σεχετικα αδυνατη και γυμναζομουν καθημερινα...και οι τιμες ηταν πολυ ψηλες....300 φευγα...

δυστυχως η γιατρος ειχε δίκιο....εκανα τις εξετασεις αντισωματων στη νικαια που το επιβεβαιωσαν...αυτη ηταν πολύ αυστηρη με τη διατροφη και εδινε πολύ λίγη ινσουλινη...αποτελεσμα να χασω κιλα...μετα πηγα στο ζουπα....το αλλο ακρο...πολύ ισνουλινη χωρις ιδιαιτερες στερησεις...κατεληξα στη λαμπρινουδάκη που ειναι και στο αρεταιειο...στο ιατρειο της βεβαια ....που ειναι μια μεση κατασταση....στο αλεξανδρα η αναστασιου (το θυμηθηκα ) ήταν καλή, αλλα δεν μπορούσα να τη βρω στην αρχη που ειχα παρα πολλες αποριες...

εγω ειχα ορια 70-90 προγευματικα και 90-120 1 ωρα μετα το γευμα...

γεννησα στην 38+2 με καισαρικη (ευτυχως γιατι επαθα υπογλυκαιμία τα πρωτα πεντε λεπτα )...το κοριτσακι μου γεννηθηκε πολύ καλα...το παρακολουθήσαν μονο 3 ωρες....δε χρειαστηκε το 24ωρο για το οποίο ήμουν προετοιμασμένη....και την ειχα συνεχεια μαζι μου....τη θηλασα και τη θηλάζω ακομα...και φυσικά κανω και τις ινσουλινες μου ακομα και για μια ζωη....αλλα βλεπω αυτο το μπουμπουκι.....και τα ξεχνάω ολα....

μην αγχωνεσαι...τουλάχιστον ο δικος σου ο διαβητης μετα την εγκυμοσύνη ..γεια σας....δες τη θετικη πλευρα....αδυνατη και σεξυ εγκυούλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

τόσα λίγα σου είχε βάλει????

μισή κούπα γάλα και 2 κουταλιές κορνφλεικς?

 

η μια φρυγανιά με τυρί και ένα φρούτο??

 

δεν ξέρω ποιό από τα δύο είναι πιο χορταστικό:o

 

έτσι έτρωγα πριν πάω σ'αυτόν και έχασα 2 κιλά σε 10 μέρες

έκανα τη διαίτα που μου έδωσε ο διαβητολόγος μιας ομοιοπαθούσας

έγγυου φίλης μου

 

μετά πήγα στο γιατρό και με μάλωσε

μου είπε να τρώω καλά γιατί στο μήνα που είμαι τα χρειάζομαι

χώρια που έχω χαμηλό αιματοκρίτη (31).

 

εγώ είμαι στην 29η εβδομάδα και μου είπε οτι χρειάζομαι 2000 θερμίδες!

 

το καλό είναι ότι μ'αυτό το πρωινό δεν πεινάω μέχρι το δεκατιανό

το οποίο είναι.... μάντεψε...πάλι γιαούρτι 125γρ με μια φέτα ψωμί:shock:

 

συνολικά τρώω 3 κεσεδάκια γιαούρτι 0% τη μέρα

και 250γρ γάλα 0% προ ύπνου

πολύ γαλακτοκομικό βρε παιδί μου

το πολύ γάλα με πειράζει γι'αύτο το χω ρίξει στο γιαούρτι...

αλλά πως να το φάς σκέτο:roll:?

 

εν τω μεταξύ κάτι που δεν ήξερα και έμαθα τώρα με τη διατροφή

είναι ότι στις διαίτες το τυρί είναι ισοδύναμο του κρέατος

και όχι των γαλακτοκομικών

 

δηλαδή αν θέλω να φάω τυρί (άπαχο εννοείται) πρέπει να μειώσω το

κρέας από το μεσημεριανό/βραδυνό

 

στο πρωινό δεν μπορώ να αντικαταστήσω τα γαλακτοκομικά με τυρί....

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι στην 31 εβδομάδα έκανα δίαιτα 1800 θερμίδων.

 

Όταν πήγαινα στο γιατρό και με βάση των διαιτολόγιο και τις μετρήσεις μου, μου επισήμανε ότι τα κρέατα και τα αλλαντικά δεν μου ανεβάζουν τις τιμές. Γι' αυτό και εγώ το είχα ρίξει στο πολύ κρέας για να χορταίνω.

 

Πάντως είσαι τυχερή που έχασες βάρος γιατί ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη φοβόμουν και τα ακολουθούσα όλα κατά γραμμά, συνέχιζα να βάζω κιλά.

Α!!!!!!!!!!! και κυτταρίτιδα επίσης:mad:

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

κι εγω με παθολογικη καμπυλη κοριτσια,την ελεγχω με διατροφη,μεραπαρα μερα μετριεμαι 4 φορες μαι νηστικη κα ιπρεπει να εχω κατω απο 95,και 2 ωρες μετα τοπρωινο,μετα το μεσημεριανο κα ιμετα το βραδινοπου πρεπει να ειναικατω απο 120.ημετρηση γινεται μετα απο 2 ωρες απο το γευμ ακαι αρχιζει να μετραει απο την αρχη του γευματος η ωρα.μεχρι τωρα πανω απο μηνα καλα παμε με διατροφη,,,υπαρχουν γλυκα πουπορεις να φας εινα ιμαι σειρ ατου γιωτη η sweet&balance και εχει σοκολτατα,ζελε,κρεμα,κρε καραμελε,προφιτερολ....προσοχη στις ποσοτητες....αν τηριες αυσυτηρ ατο διαιτολογιο δε θα εχειςπροβλημα!προεχει τομωρακι ....ο διαβητης κυησης κανει μεγαλα μωρα και μποριενα προκαλεσει μεχρικαι ενδομητριους θανατους...

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

οταν πρωτο εκανα τη διαυτα εχασα σ εμι αεβδομαδα 4 κιλα!!!ειμαι 6 κιλα επιπλεον συνολοκαι το μωρακιμι αχαρα 2400!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να με δει ο γιατρος την ερχομενη βδομαδα πηγα και προμηθευτικα μια συσκευη για μετρηση ζαχαρου και αρχισα να μετραω απο χθες το βραδυ και να σημειωνω τι τρωω ωστε να βοηθησω το γιατρο να βγαλει ενα προγραμμα της ανθρωπιας.

Επιπλεον εκοψα τα ατελειωτα φρουτα που ετρωγα παλια και περιορισα φαγητα και ποσοτητες.

Το βραδυνο μου ηταν μια χαρα χθες (κοτοπουλο βραστο με μαρουλι σαλατα και αυγο) - μετρηση 78.

 

Το πρωινο (πορτοκαλαδα με 2,5 πορτοκαλια και τοστ με μαυρο ψωμι και gouda) ηταν εκτος ελεγχου- μετρηση 150!!!!! Να σημειωθει οτι η πρωινη μετρηση εγινε αφου ειχα παρει και τα απαντα απο χαπια - κορτιζονη, felicine, trofocard και ειχα κανει και την αντιπηκτικη ενεση!!

 

Αυτο σημαινει οτι αυριο η πορτοκαλαδα θα μειωθει στο 1, 5 πορτοκαλια αυριο και ισως να μπει και ενα βραστο αυγο για να περιορισει την ψωμολυσα. Γιατι στα διαιτολογια σας δεν βλεπω καθολου αυγο? Ανεβαζει το ζαχαρο???

 

Το αλλο ερωτημα ειναι το εξης- τις μετρησεις τις κανετε εχοντας παρει τα χαπια σας? Μηπως η κορτιζονη μου αλλοιωνει το πρωινο αποτελεσμα και πρεπει να την παιρνω μετα την μετρηση?? Ενδεχομενως και η αντιπηκτικη να βαζει το χερακι της?

 

Αναμενω τις παρατηρησεις σας.

Ασχετο - το μηχανακι μετρησης ζαχαρου μου φερνει τρελη μελαγχολια. η ιδεα να τρυπιεμαι συνεχεια μου δημιουργει τασεις λυποθυμιας. Δεν υπαρχει κατι πιο απλο?

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο - το μηχανακι μετρησης ζαχαρου μου φερνει τρελη μελαγχολια. η ιδεα να τρυπιεμαι συνεχεια μου δημιουργει τασεις λυποθυμιας. Δεν υπαρχει κατι πιο απλο?

Κι εμένα μου προκαλούσε νευρικότητα και άγχος όλο αυτό το καθημερινό τρύπημα...μ'επιαναν τα νεύρα μου που όπου και αν ήμουν έπρεπε να μετριέμαι αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνουμε....προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά και να είσαι όσο το δυνατόν πιο ήρεμη...όταν ήμουν πολύ αγχωμένη οι μετρήσεις μου ήταν υψηλές και το αντίθετο όταν ήμουν χαλαρή και δεν το σκεφτόμουν

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ κοπελιά αλλα τι έπαθες;;; Δυσκολεύομαι πολυ να σε διαβάσω ; Μήπως φταίει η διαίτα;:lol::lol::lol:

Η΄έχεις λόξυγγα;

 

Με αγάπη πάντα!

 

 

 

αχαχαχχα σορρυ βρε μπαλουμου δικιο εχεις!αλλα απο ταχυτητα τα γραφω περιεργα το διορθωνω πανω οπω ςειναι οκ?φιλια,το πρωι δεντρωμε φρουτο,το τρωμε σα δεκατιανο ,και μετα τρως ενα φρουτο με το μεσημεριανο κι ενα με το βραδινο. τα 2,5 πορτοκαλια ειναι 2,5 φρουτ ακαι περεπει νακαταναλωθουν σε ολη τη διαρκει της μερας,εσυ τα εφαγε ςμονομιας!

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...