Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

Εμένα το ένα έχει βγει 3μήνες μεγαλύτερο και το άλλο 1χρόνο και 3μήνες μικρότερο...

 

Έτσι ήταν και σ' εσάς?

 

Oταν την έκανε ήταν 5 10/12. Οστική είχαμε 3 6/12 από το κωνοειδές και 6 10/12 από τον πυρήνα του στυλωειδούς. Η γνωμάτευση του ΙΚΑ. Της ενδοκρινολόγου δεν τη θυμάμαι, μας είπε προφορικά και την έγραψε στο φάκελο της. Ελπίζω να βοηθησα... ό,τι άλλο θες, εννοείται ρώτα με...

 

elizabeth ΄θα περιμένουμε με αγωνία τα αποτελέσματα σας... εύχομαι και πάλι όλα να πάνε καλά.

Επεξεργάστηκαν by vag
παραθεση
WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κοριτσια!!!

 

 

πηγα χθες ενα καφε ... με την μαμα του κοριτσιου που και αυτο δεν ψηλωνε στην παρεα μου...στεναχωρεθηκα παλι και γυρισα.........το παιδακι της το ειχαν βρει προβλημα περυσι προβλημα στον θυροειδη . παιρνει ενα χαπακι καθε μερα. φοβερα αποτελεσματα 12,5 ποντους σε ενα χρονο!!

 

βρηκε τουλαχιστον την λυση στο προβλημα!! η δικια 38 μηνων 92 ποντουσ με το ζορι!!!!!!!!!(1,5 ποντος με πολυ τραβηγμα σε 5 μηνες)!!! η δικια τησ 90 ποντουσ 5 μηνεσ μικροτερη!! νευρισα και με τη παιδιαττρο μου που μου λεει ολα καλα για τη δικια μου. (το μωρο εχει καθοδικη πορεια προς την 3 καμπυλη). που το βλεπει το καλα??? η δικη τησ παιδιατρος λεει οτι το παιδι 3 χρονων πρεπει να ειναι 97 ποντουσ!!( και το παιδι αυτο εχει κοντους γονεις και ολη η οικογενεια)!!

 

elizabeth κρεμομαι απο τα χειλη σου. 11 απριλιου που θα παρεις την απαντηση!!!μαλλον ειμαστε ιδια περιπτωση χαμηλο υψοσ και πολυ βαρος. φωναζει και η παιδιατροσ να τησ κανω διαιτα!!ε βεβαια καθολου υψοσ μονο βαρος εγινε μπαλα!! επειδη ψαχνω συνεχεια στο internet για το θεμα καπου διαβασα οτι οταν παιρνει μονο βαροσ και οχι υψος υπαρχει θεμα...θα επαναλαβω ολες τις εξετασεις θυροειδη σωματοπεδινη κτλ με αλλο μικριβιολογο!! αναλογωσ θα ακολουθησω το δομολογιο τησ elizabeth προσ αγια σοφια για αυξητικη!!! επιτρεπεται με ψηλους γονεις και τα αδερφια μασ 1.90 υψοσ η mpoumpoulitsa να ειναι η ταπα του παιδικου σταθμου και η καμπυλη ολο να κατεβαινει? πρειπει να προσεξω το παιδι!!

 

 

ολο καλα και παρακολουθηση!!??? τουλαχιστον να μου φυγει η ιδεα οτι δεν υπαρχει προβλημα αυξητικης!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

mpoumpoulitsa σε καταλαβαινω και σε νιωθω απολυτα...κανε τις εξετασεις να αποκλεισεις θυροειδη η οτιδηποτε αλλο κ μετα κανεις και τον ελεγχο αυξητικης να σου φυγει το αγχος.

περιμενουμε νεα σου!!

 

εγω παντως νιωθω πολυ καλυτερα...εχω ηρεμησει παρα πολυ...τωρα πια ξερω οτι εχω ψαξει τα παντα δεν υπαρχει κατι αλλο να κανω...περιμενω με αγωνια τ αποτελεσματα και τι θα πουν οι γιατροι.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

η δικη τησ παιδιατρος λεει οτι το παιδι 3 χρονων πρεπει να ειναι 97 ποντουσ!!!

 

ε νομιζω οτι αυτο ειναι καπως "θεωρητικο" και "ολοι σε ενα τσουβαλι"

 

εμενα ειναι 4 και ειναι 97,8 ... εμεις μια φορα ειχαμε κανει θυρεοειδη και ηταν καλες, δεν μας τις ξαναεβαλε. Επισης εμεις ειμαστε κοντοι γενικα...:roll:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και απο βαρος κι εμενα δεν ειναι ομοιομορφη,,,ειναι στην 50 καμπυλη ενω υψος νομιζω στην 12η...ειναι 16,5 κιλα περιπου λες να τις ξανακάνω θυρεοειδη εξετασεις? φφφ αυτη η γιατρος μας ξεπεταξε τελείως

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

η δικη τησ παιδιατρος λεει οτι το παιδι 3 χρονων πρεπει να ειναι 97 ποντουσ!!( και το παιδι αυτο εχει κοντους γονεις και ολη η οικογενεια)!!

 

 

Μήπως είναι αγοράκι??? 97πόντους 3ων χρονών μου φαίνεται πολύ!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

92 εως 98 ειναι η αναπτυξη ενος ΜΕΣΑΙΟΥ παιδιου απο 2 εως 3 ετων

κοινως το 50 %, η παιδιατρος λογικα αναφερεται στο ΜΟ

οποτε το 97εκ στις περιπτωσεις μας ειναι ατοπο.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

92 εως 98 ειναι η αναπτυξη ενος ΜΕΣΑΙΟΥ παιδιου απο 2 εως 3 ετων

κοινως το 50 %, η παιδιατρος λογικα αναφερεται στο ΜΟ

οποτε το 97εκ στις περιπτωσεις μας ειναι ατοπο.

 

Μάλιστα. Εμείς πάντως 3ων ήμασταν 93πόντους. Νόμιζα ότι ο μο ήταν 95 ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πριν 5 μηνες εγινε 1 μετρο!!!! εμεις ειμαστε 96 βρε ΑΚΟΜΑ!!!!!!

ταπεξ!!!

 

Και μείναμε εκεί!!!!!!!!!!!!!!! 5μήνες μετά είμαστε 101,6 ... 1,5πόντος σε 5μήνες!!!

 

Άσε που καθε φορά που πάω στη γιατρό μου τη βγάζει πιο λίγο απ' ότι τη βγάζω εγώ!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

αααα αυτο δε μας το ειπες!!!! θα τα παρει τωρα!!!!

και παλι μαναρι μας περνατε 5,6 ποντους που ξερεις πολυ καλα οτι αυτο ειναι κοντα ενα ετος!!!!!

ΔΩΔΕΚΑΠΟΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

 

σου ειπε τιποτα για σιδερο???? το εχω αμελησει και δεν εχω παρει να μιλησουμε

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αααα αυτο δε μας το ειπες!!!! θα τα παρει τωρα!!!!

και παλι μαναρι μας περνατε 5,6 ποντους που ξερεις πολυ καλα οτι αυτο ειναι κοντα ενα ετος!!!!!

ΔΩΔΕΚΑΠΟΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑ

 

 

σου ειπε τιποτα για σιδερο???? το εχω αμελησει και δεν εχω παρει να μιλησουμε

 

Μπα ... όχι. Εμάς οι εξετάσεις μας ακόμα δεν έχουν βγει. Περιμένουμε ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήραμε τις εξετάσεις μας. Βασικά καλές φαίνονται εκτός από το ότι έχει χαχμηλή βιταμίνη D και χαμηλή γλυκόζη!!! Ξέρει κανένας τι μπορεί να σημαίνει αυτό???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

πηραμε σημερα καποιες εξετασεις...αυτες που ειχαμε δωσει στο αγια σοφια

 

αντισωματα για κοιλιοκακη αρνητικα(το ειχαμε ξανακανει το περιμενα)

σωματομεδινη 58 με φτ. 44-179 για ηλικιες 13μηνων-3 ετων.χαμηλη μου φαινεται...και λεω εγω τωρα...αφου παει αναλογα με την ηλικια εμεις που πλησιαζουμε τα 3 χρονια δε θα πρεπε να εχει πανω απο 100?η σκεφτομαι βλακειες?

 

τεσπα περιμενουμε τη μεγαλη τεταρτη την αυξητικη να δουμε τι μας περιμενει απο κει.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

βερα ρωτησες παιδιατρο η ενδοκρινολογο?δε μου φαινεται κατι ανησυχητικο παντως.

 

Η παιδίατρος για τη χαμηλή γλυκόζη μου είπε κάτι για προδιάθεση διαβήτη και μ' έστειλε!!!!! Δηλαδή έχω και αυτό το άγχος ... δε μου φτάνει η χοληστερίνη και η χαμηλή ανάπτυξη. Τώρα για τη βιταμίνη D δεν ξέρω. Τεσπα ... σήμερα θα πάω στην ενδοκρινολόγο και θα δούμε.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

βερα περιμενουμε νεα.

προσωπικα θ ανησυχουσα αν ηταν υψηλο το σακχαρο οχι χαμηλο.δες τι θα σου πει και η ενδοκρινολογος.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

βερα περιμενουμε νεα.

προσωπικα θ ανησυχουσα αν ηταν υψηλο το σακχαρο οχι χαμηλο.δες τι θα σου πει και η ενδοκρινολογος.

 

 

Όντως δεν ανησύχησε η ενδοκρινολόγος.

 

Μου είπε ότι όλα καλά εκτός από ότι μάλλον έχουμε στίγμα και από τη χοληστερίνη που θέλει παρακολούθηση. Μου είπε ότι έχουμε χαμηλή βιταμίνη D και θα κάνουμε θεραπεία με συμπλήρωμα. Επίσης μου είπε ότι η οστική της ηλικία είναι περίπου ένα χρόνο πίσω.

 

Αυτά βασικά ... θα την παρακολουθεί και όσο είμαστε στο 15-25% δεν κάνουμε κάτι. Αν αρχίσουμε να πέφτουμε θα κάνουμε και έλεγχο αυξητικής.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...