Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μπαλετο για 3 χρονων


Recommended Posts

Sorry Ισμήνη σε ζάλισα...

Και μετά τί? Θα κάνει δηλαδή την καθε ταξη από του χρόνου 2 φορες?

Και κάθε φορά θα δίνει εξετάσεις στον α' χρονο που κάνει την τάξη, ενώ στον β' χρονο θα έχει παράσταση?

Η να ζητήσω να κάνει την κάθε ταξη (εκτως της Grade 3 ) από μια χρονιά?

 

Επειτα, απο ορθοπεδικής πλευρας, ειναι ΟΚ, να κανει απο Σεπτεμβριο Grade 1 ? Τον Οκτώβριο κλεινει τα 6.

 

ουσιαστικα ειναι μια χρονια μιση (λογω προβων παράστασης) και μια χρονια ολόκληρη μεχρι τις εξετάσεις (μαίο- ιούνιο).

φετος λοιπον σαν primary θα κάνει παράσταση και είναι νηπιαγωγείο; οποτε στην πρώτη δημοτικού θα δωσει primary; τελεια, μια χαρα!

η υλη της ταξης νομιζω πώς βγαίνει σε μια χρονια σεπτεμβριο με μαιο-ιούνιο. η πλειοψηφία των δασκάλων, αυτο κανουν. αλλα υπάρχει και η εξης εναλλακτική, που ακολουθούν αλλες συνάδελφοι: μια χρονια η καθε ταξη, τη μια χρονια παρασταση, την αλλη εξετάσεις αλλα στην μεγαλύτερη ταξη (πχ φετος primary παράσταση, του χρόνου grade 1 εξετάσεις, grade 2 παράσταση, grade 3 εξετάσεις κ.ο.κ).

 

απο ορθοπεδικής πλευράς δε θα εχεις κανένα πρόβλημα, αν και μικρη. η ακαδημία παρ' αυτα λέει, grade 1: 7-19 χρονών.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

...

φετος λοιπον σαν primary θα κάνει παράσταση και είναι νηπιαγωγείο; οποτε στην πρώτη δημοτικού θα δωσει primary; τελεια, μια χαρα!...

 

Περίμενε... περίμενε. Εαν παει απο Σεπτεμβριο (Α Δημοτικού) Grade 1, τοτε Ιουνιο 2012 δινει για Grade 1, σωστα?

 

Οταν ρωτησα για ορθοπεδικους λογους εννοουσα στραβωμα ποδιων κα... δεν παιζει αυτο ετσι? Εχω μωρε το αγχος... Θελω ομως και να προοδευσει!

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε... περίμενε. Εαν παει απο Σεπτεμβριο (Α Δημοτικού) Grade 1, τοτε Ιουνιο 2012 δινει για Grade 1, σωστα?

 

Οταν ρωτησα για ορθοπεδικους λογους εννοουσα στραβωμα ποδιων κα... δεν παιζει αυτο ετσι? Εχω μωρε το αγχος... Θελω ομως και να προοδευσει!

 

 

μηπως τελικά προχωρανε κανονικα, μια ταξη καθε χρονια, και μια χρονια παρασταση μια χαρονια εξετάσεις αλλα διδάσκονται διαφορετικές τάξεις; δεν γινεται να κανουν 2 χρονια την ιδια ταξη γιατι θα φτασουν να δινουν grade 5 στο γυμνάσιο; και προεπαγγελματικές ταξεις στο λύκειο; δε στέκει αυτο...

 

τι εννοείς "στραβώνουν" τα πόδια;

τα οστα με το μπαλέτο δεν επηρεάζονται, δεν αλλαζουν σχήμα! τους μυες δουλεύουμε στο μπαλέτο.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

μηπως τελικά προχωρανε κανονικα, μια ταξη καθε χρονια, και μια χρονια παρασταση μια χαρονια εξετάσεις αλλα διδάσκονται διαφορετικές τάξεις; δεν γινεται να κανουν 2 χρονια την ιδια ταξη γιατι θα φτασουν να δινουν grade 5 στο γυμνάσιο; και προεπαγγελματικές ταξεις στο λύκειο; δε στέκει αυτο...

 

τι εννοείς "στραβώνουν" τα πόδια;

τα οστα με το μπαλέτο δεν επηρεάζονται, δεν αλλαζουν σχήμα! τους μυες δουλεύουμε στο μπαλέτο.

 

Σ΄ έυχαριστώ Ισμήνη.

Θα ξαναρωτησω και θα σου πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μένουμε στην Κυψέλη και τα κορίτσια γίνονται τριών το καλοκαίρι

αν ξέρετε κάτι κοντά μας ( ο Πανελλήνιος τα παίρνει μετά τα 4 )

Ψάχνεις για γυμναστικό σύλλογο;Ο Πανελλήνιος δεν έχει τμήμα μουσικοκινητικής αγωγής απ όσο ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Μένουμε στην Κυψέλη και τα κορίτσια γίνονται τριών το καλοκαίρι

αν ξέρετε κάτι κοντά μας ( ο Πανελλήνιος τα παίρνει μετά τα 4 )

 

προτέινω τις σχολές

spirit of dance ιθάκης 43 και πατησίων

ή γ' σεπτεμβρίου 144 4ος όροφος Μπελίνα Χαραλάμπη τηλ. 8231319

ή στη σχολή του Φωκά Ευαγγελινού Κυψέλης 5Α

ή ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ ΝΤΙΑΝΑ - ΤΣΙΤΟΥΜΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ, ΑΓ.ΜΕΛΕΤΙΟΥ 56 ΤΗΛ: 210 – 86 63 249, 210 – 86 63 549,

ή ΤΡΙΠΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΠΑΤΗΣΙΩΝ 303-305, 210 - 22 31 750,

ή ΚΟΝΤΑΞΑΚΗ ΝΙΚΗ ΝΙΚΟΛΕΤΤΑΣ ΜΠΑΚΑΛΗ ΙΑΛΕΜΟΥ 24 ΤΗΛ: 210 – 29 11 135, 29 32 894,

ή ΠΕΡΔΙΚΗ ΣΤΕΛΛΑ ΛΟΜΒΑΡΔΟΥ 104 & ΔΡΟΣΗ ΤΗΛ. 210 – 64 43 279,

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ισμήνη ή άλλες μανούλες γνωρίζετε σχολές μπαλέτου στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης? Προσφατα μετακομίσαμε και ψάχνω να βρω κάποια που να δέχεται μικρά παιδάκια...η κόρη μου είναι 2,5 χρονών και σκέφτομαι μέχρι τα 3 να την γράψω.

Link to comment
Share on other sites

Ισμήνη ή άλλες μανούλες γνωρίζετε σχολές μπαλέτου στην Καλαμαριά Θεσσαλονίκης? Προσφατα μετακομίσαμε και ψάχνω να βρω κάποια που να δέχεται μικρά παιδάκια...η κόρη μου είναι 2,5 χρονών και σκέφτομαι μέχρι τα 3 να την γράψω.

 

κερω μια σχολη στην περαια, δεν ξερω αν σε βολευει

ΜΑΝΤΖΙΑΡΗ ΦΥΛΛΙΣ

Λ.ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 1Α, ΠΕΡΑΙΑ – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ,

ΤΗΛ: 23920 – 76 060,

 

και στο πανοραμα

ARABESQUE` Σ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ - Α.ΚΟΥΤΣΙΚΟΠΟΥΛΟΥ

ΚΟΜΝΗΝΩΝ 36, ΠΑΝΟΡΑΜΑ – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΤΗΛ: 2310 - 346 064,

 

 

εσυ κανοντας μια βολτα στην περιοχή σου, εχεις δει καποια;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μετακόμισα πριν απο λίγες μέρες και γι αυτό σε ρωτάω. Η αλήθεια είναι πως ΔΕΝ έχω δει καμία και βλέποντας πως εσύ είσαι πολύ μέσα στα πράγματα απευθύνθηκα σε σένα. ΑΝ μάθεις κάτι για Καλαμαριά και δεν σου είναι κόπος, στειλε μου π.μ.

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα την παιδιατρο μας γιατι σκεφτηκα και γω το μπαλετο ως δραστηριοτητα και μου ειπε πως καλο θα ηταν να παει μετα τα 4 γιατι τοτε οι χονδροι γινονται κοκκαλα και κατι για τα ισχια της που δεν το πιασα ακριβως!!

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα την παιδιατρο μας γιατι σκεφτηκα και γω το μπαλετο ως δραστηριοτητα και μου ειπε πως καλο θα ηταν να παει μετα τα 4 γιατι τοτε οι χονδροι γινονται κοκκαλα και κατι για τα ισχια της που δεν το πιασα ακριβως!!

 

η ημιμάθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια!

οι παιδίατροι δεν ξερουν και δυστυχως παραπλανούν τον κόσμο. στις προσχολικές ηλικίες δεν κανουμε μαπλετο. εκείνοι ξερουν μπαλετο που σημαινει πουεντ, πιρουετες κλπ βηματα που δεν κανουν τα παιδιά σε αυτη την ηλικία. αυτα ξεκινάνε πολύ αργότερα και μονο εαν η δασκάλα ξερει τι κανει μεσα στην ταξη σε καθε ηλικία.

τα παιδιά ξεκινάνε με μουσικοκινητική και δημιουργικό χορο, τα οποία είναι φυσική κίνηση και δεν επιβαρύνεται ΚΑΘΟΛΟΥ το μυικό συστημα, ουτε οι χονδοι, ουτε τα ισχύα. αυτα επιβαρύνοντα οταν τα παιδιά "πεσουν" σε ασχετη δασκάλα και τα "πιεζει" να κανουν πραγματα που σωματικά- μυικά δεν εχουν την οριμότητα!

οταν πανε παιδικο σταθμό και κανουν δραστηριότητα μουσικοκινητική... λεει κανενας παιδίατρος να μην κανει το παιδί; ΟΧΙ!!!!!! εμμμμ...;;;;;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ισμηνη καλησπερα

 

Σκεφτομαι κι εγω να παω την κορουλα μου μπαλετο.. θα γινει 3 το Νοεμβριο. Εμεις μενουμε Ρόδο, εχει πολλες σχολες αλλα μηπως μπορεις να μου προτεινεις αν γνωριζεις ποια ειναι η καλυτερη για αυτη την ηλικια?

Επισης η κορη μου οταν περπαταει γυρναει λιγο το ποδαρακι της προς τα μεσα (οχι κατι το ιδιαιτερο). Καποια κοπελα μου ειπε οτι με το μπαλετο ισιωνουν τα ποδαρακια και εκεινη ειδε μεγαλη αλλαγη στον εαυτο της οταν ηταν μικρη. Ισχυει κατι τετοιο??

Επισης η μικρη μου φοραει γυαλακια. Ειναι αυτο εμποδιο για το μπαλετο?

 

Σ'ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σου

f1OTp2.png

pNHkp2.png

Link to comment
Share on other sites

αν σας ενδιαφέρει ακόμη για μπαλετο για τα κορίτσια σας, πείτε μου σε πια περιοχή μένετε να σας συστήσω καποια σχολή μπαλετου.

 

Γεια σου φίλη μου, επειδή βλέπω ότι είσαι πολύ ενημερωμένη , έχεις κάποια σχολή να μου προτείνεις άνω γλυφάδα?

 

σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω πώς απάντησα σε ολες τις μανούλες.

ειαμι στη διαθεσή σας...πάντα!

 

Ismini, εισαι δασκάλα μπαλέτου και τα ξερεις ολα αυτά? Μπραβο...

Ηθελα να σε ρωτησω από ποια ηλικια να ξεκινησω την μικρη μου? ειναι τωρα 2 και κατι... Μενουμε Κρητη(Ηρακλειο). Εχεις κατι υπόψην σου?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ισμήνη, έχω ένα αγοράκι 3 ετών, ο οποίος είναι πολύ χορευταράς και μουσικόφιλος. Πιστεύεις ότι θα μπορούσε να ενταχθεί σε κάποιο πρόγραμμα; Μένω Βύρωνα κοντά στο Ντάνκαν, αλλά εκεί τα παίρνουν από τα 4, αν δεν κάνω λάθος. Από μωρό τον πήγαινα εκεί για βόλτα και κόλλαγε και έβλεπε τις χορεύτριες να κάνουν μάθημα. Ποια είναι η γνώμη σου για τα αγόρια σε μάθημα χορού; Υπάρχει περίπτωση να φάει κοροϊδία;

r76Ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Ismini, εισαι δασκάλα μπαλέτου και τα ξερεις ολα αυτά? Μπραβο...

Ηθελα να σε ρωτησω από ποια ηλικια να ξεκινησω την μικρη μου? ειναι τωρα 2 και κατι... Μενουμε Κρητη(Ηρακλειο). Εχεις κατι υπόψην σου?

Ευχαριστώ.

 

ναι ειμα δασκαλα μπαλέτου, αυτο εχω σπουδάσει κι εχω και σχολή στην αθήνα.

στη σχολή μου τα παίρνω απο 2,5 χρονων γαιτι εχω μια καταπληκτική δασκάλα για τα μωρούλια.

ξερω πολλες σχολες στην κρητη, αλλα δεν ξερω ποιες παίρνουν τοσο μικρά παιδιά. μπορώ να σου προτείνω καποιες και να πας να ρωτήσεις.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ισμήνη, έχω ένα αγοράκι 3 ετών, ο οποίος είναι πολύ χορευταράς και μουσικόφιλος. Πιστεύεις ότι θα μπορούσε να ενταχθεί σε κάποιο πρόγραμμα; Μένω Βύρωνα κοντά στο Ντάνκαν, αλλά εκεί τα παίρνουν από τα 4, αν δεν κάνω λάθος. Από μωρό τον πήγαινα εκεί για βόλτα και κόλλαγε και έβλεπε τις χορεύτριες να κάνουν μάθημα. Ποια είναι η γνώμη σου για τα αγόρια σε μάθημα χορού; Υπάρχει περίπτωση να φάει κοροϊδία;

 

ναι αμε να τον γράψεις σε σχολή. σε αυτη την ηλικία κάνουν δημιουργικο χορο- μουσικοκινητική αγωγη.

δε χρειαζεται να λετε οτι κάνει μπαλέτο... υπάρχει χορευτής στη λυρική που σαν παιδι δεν ελεγε σε κανέναν οτι ασχολείται με τον χορο. υπάρχει δυστυχως προκατάληψη σε αυτο...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
δε χρειαζεται να λετε οτι κάνει μπαλέτο... υπάρχει χορευτής στη λυρική που σαν παιδι δεν ελεγε σε κανέναν οτι ασχολείται με τον χορο. υπάρχει δυστυχως προκατάληψη σε αυτο...

 

Δυστυχώς στην Ελλάδα υπάρχει προκατάληψη στο θέμα του κλασικού χορού για τα αγόρια και είναι πραγματικά κρίμα γιατί σίγουρα θα υπάρχουν πολλά αγόρια με ταλέντο που διστάζουν να ασχοληθούν...

 

Όσες φορές έχω δει χαρισματικούς χορευτές σε παραστάσεις μπαλέτου, πραγματικά τους χαζεύω...Συνδυάζουν την αρμονία με την επιβλητικότητα και ''γεμίζουν'' την σκηνή.

 

Εγώ πάντως αν είχα αγόρι, με μεγάλη χαρά θα το άφηνα να ασχοληθεί με τον κλασικό χορό, αν βέβαια θα το ήθελε και το ίδιο. :-)

Link to comment
Share on other sites

η ημιμάθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια!

οι παιδίατροι δεν ξερουν και δυστυχως παραπλανούν τον κόσμο. στις προσχολικές ηλικίες δεν κανουμε μαπλετο. εκείνοι ξερουν μπαλετο που σημαινει πουεντ, πιρουετες κλπ βηματα που δεν κανουν τα παιδιά σε αυτη την ηλικία. αυτα ξεκινάνε πολύ αργότερα και μονο εαν η δασκάλα ξερει τι κανει μεσα στην ταξη σε καθε ηλικία.

τα παιδιά ξεκινάνε με μουσικοκινητική και δημιουργικό χορο, τα οποία είναι φυσική κίνηση και δεν επιβαρύνεται ΚΑΘΟΛΟΥ το μυικό συστημα, ουτε οι χονδοι, ουτε τα ισχύα. αυτα επιβαρύνοντα οταν τα παιδιά "πεσουν" σε ασχετη δασκάλα και τα "πιεζει" να κανουν πραγματα που σωματικά- μυικά δεν εχουν την οριμότητα!

οταν πανε παιδικο σταθμό και κανουν δραστηριότητα μουσικοκινητική... λεει κανενας παιδίατρος να μην κανει το παιδί; ΟΧΙ!!!!!! εμμμμ...;;;;;

 

πες τα κοπελα μου

Link to comment
Share on other sites

ΙΣΜΗΝΗ,ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ καλο χειμωνα.εχεις καμια σχολη υποψιν για τη μεγαλη μου στον κολωνο.ειναι 4μιση ετων.να ρωτησω κατι και αν θες απαντα.ποσο περιπου ειναι τα διδακτρα?η εγγραφη που δινουμε ειναι νομιμη ή απλα μας παιρνουν τα λεφτα χωρις λογο?ευχαριστω και περιμενω απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...