Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΥΜΕΣ-ΠΙΤΕΣ-ΠΙΤΣΕΣ


Afroditi D

Recommended Posts

Υλικά για μία φρατζόλα ψωμί ΜΠΙΡΑΣ.

 

500 γραμμ αλεύρι για όλες τις χρήσεις.

300 ml μπίρα

2 κουταλιές της σούπας μέλι

2 κουταλιές του καφέ αλάτι

 

20 γραμμ. φρέσκια μαγία(την οποία την διαλύουμε σε λίγο νερο, ή ένα φακελάκι ξηρή μαγια, ή προζύμι http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=3672&postdays=0&postorder=asc&start=30

 

Εκτέλεση

 

Ζεσταίνετε την μπίρα στους 37*βαθμους C, σε χαμηλή φωτιά. Προσθέτετε σιγά σιγά το μέλι. Βάζετε το αλεύρι, την μαγιά ή προζύμι και το αλάτι σε μία λεκανίτσα και στην συνέχεια προσθέτετε το μείγμα μπύρας και μελιού ανακατεύοντας. Ζυμώνετε τη ζύμη και σχηματίζετε μία μπάλα. Αφήνετε τη ζύμη για 2 ώρες μέσα στη λεκάνη, σκεπάζοντάς τη με μία καθαρή πετσέτα.

Μετά τις 2 ώρες δουλεύετε ξανά την ζύμη και την πλάθετε σε σφαιρικο καρβέλι ή αν θέλετε το κάνετε μικρές σφαιρικές μπάλες για να κάνετε ψωμάκια μικρά. Την τοποθετείτε στο ταψί λαδωμένη και την αφήνετε να φουσκώσει σε ζεστό μέρος για ΄1 ώρα. Χαράσσετε την επιφάνεια του καρβελιού με τη μύτη του μαχαιριού και 10 λεπτά αργότερα βάζετε το καρβέλι σε προθερμασμένο φούρνο στους 200*βαθμούς C, να ψηθεί για 45 λεπτά περίπου. (Προσοχή μην ανοίξετε νωρίτερα την πόρτα του φούρνου).

Την είδα εχτές και μας την έφτιαξα σήμερα. Να είσαι καλά ήταν καταπληκτική! Ευχαριστώ!

Όταν γεννήθηκες...ζώ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 133
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κρεατοπιτακια....

ΥΛΙΚΑ..

μαγια ξερη

αυγο

γαλα φρεσκο

αλευρι

αλατι μια πρεσα...

 

ΓΕΜΙΣΗ

πατατα

κρεμμυδι

κιμας

πιπερι

καροτο

αλατι

ανηθο ( κοβω ολα τα υλικα σε κυβακια μικρα κ ανακατεω ολα τα υλικα μαζι σενα μπολ)

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

ριχνω την μαγια σενα μπολ με λιγο χλιαρο νερο αφηνω για 10 λεπτακια, μετα ριχνω αλατι με λιγο γαλα και μετα αλευρι ζυμωνω μεχρι να γινει ζυμη για πιτσα,πιροσκι κτλ.αφηνω σενα ζεστο μερος την ζυμη για καμια 1.5 ωρα να φουσκωσει.κ μετα πλαθω την ζυμη την κανω σαν μπαγκετα κοβω κομματακια 2-3 εκ παχος μετα παιρνω το πλαστη ανοιγω μικρα φυλλα μενα κουταλακι σουπας βαζω στην μεση της ζυμης μιακουταλια σουπας απο την γεμιση και κλεινω γυρω γυρω το φυλλο αφηνωντας ενα κενο στην πιτα... παιρνω ενα αυγο το ριχνω σε ενα μικρο μπολ η κουπα ανακατευω με μια πρεα αλατι και μενα πινελο μαγειρικης αληfω το κρεατοπιτακι ...

 

ψηνουμε στο φουρνο στους 180 βαθμους για 35-40 λεπτα περιπου αναλογα το φουρνο....

laa020.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

επισεις μια πολυ ευκολη συνταγη μηλοπιτας...

 

υλικα....

1) 1 ποτηρι ζαχαρη

2) 1 ποτηρι αλευρι που φουσκωνει μονο του...

3) 3 αυγα

4)βανιλια

 

εκτελεση....

χτυπαω με μιξερ τα 3 αυγα και την ζαχαρη..μετα απο 2 λεπτα..ριχνω την βανιλια και σιγα σιγα το αλευρι να γινει μια ζυμη σαν κρεμα...

καθαριζω 2 μηλα μεγαλα κοβω φετουλες τα βαζω σενα ταψι (αν χρειαζεται το ταψι βαζω κ το αντικολλητικο χαρτι) ριχνω τα μηλα στο ταψι και μετα την ζυμη πανω στα μηλα...ψηνω στους 170-180 για 30 λεπτα περιπου...

Link to comment
Share on other sites

επισεις μια πολυ ευκολη συνταγη μηλοπιτας...

 

υλικα....

1) 1 ποτηρι ζαχαρη

2) 1 ποτηρι αλευρι που φουσκωνει μονο του...

3) 3 αυγα

4)βανιλια

 

εκτελεση....

χτυπαω με μιξερ τα 3 αυγα και την ζαχαρη..μετα απο 2 λεπτα..ριχνω την βανιλια και σιγα σιγα το αλευρι να γινει μια ζυμη σαν κρεμα...

καθαριζω 2 μηλα μεγαλα κοβω φετουλες τα βαζω σενα ταψι (αν χρειαζεται το ταψι βαζω κ το αντικολλητικο χαρτι) ριχνω πανω τα μηλα και την ζυμη...ψηνω στους 170-180 για 30 λεπτα περιπου...

 

 

Εύκολη συνταγή φαίνεται. Θα την φτιάξω να του βάζω μαζί του στο σχολείο. Όμως στο τέλος δεν κατάλαβα, βάζεις πρώτα τα μήλα στο ταψί και μετά από πάνω τη ζύμη και τα σκεπάζει ?

Link to comment
Share on other sites

Εύκολη συνταγή φαίνεται. Θα την φτιάξω να του βάζω μαζί του στο σχολείο. Όμως στο τέλος δεν κατάλαβα, βάζεις πρώτα τα μήλα στο ταψί και μετά από πάνω τη ζύμη και τα σκεπάζει ?

 

ναι δεν χρειαζεται καν να απλωσεις την ζυμη με σπατουλα για να καλυψει ολα τα μηλα η ζυμη θα απλωθει ομοιομορφα πανω στα μηλα μετα το ψησιμο ειναι πιο πολυ σαν κεικ με μηλα εμεις την λατρευουμε ολοι το σπιτι.... η συνταγη ειναι για μικρη πιτα οποτε μην παρεις πολυ μαγαλο ταψι ενα μεσαιο...καλη ορεξη:P:p:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κρεατοπιτακια....

ΥΛΙΚΑ..

μαγια ξερη

αυγο

γαλα φρεσκο

αλευρι

αλατι μια πρεσα...

 

ΓΕΜΙΣΗ

πατατα

κρεμμυδι

κιμας

πιπερι

καροτο

αλατι

ανηθο ( κοβω ολα τα υλικα σε κυβακια μικρα κ ανακατεω ολα τα υλικα μαζι σενα μπολ)

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

ριχνω την μαγια σενα μπολ με λιγο χλιαρο νερο αφηνω για 10 λεπτακια, μετα ριχνω αλατι με λιγο γαλα και μετα αλευρι ζυμωνω μεχρι να γινει ζυμη για πιτσα,πιροσκι κτλ.αφηνω σενα ζεστο μερος την ζυμη για καμια 1.5 ωρα να φουσκωσει.κ μετα πλαθω την ζυμη την κανω σαν μπαγκετα κοβω κομματακια 2-3 εκ παχος μετα παιρνω το πλαστη ανοιγω μικρα φυλλα μενα κουταλακι σουπας βαζω στην μεση της ζυμης μιακουταλια σουπας απο την γεμιση και κλεινω γυρω γυρω το φυλλο αφηνωντας ενα κενο στην πιτα... παιρνω ενα αυγο το ριχνω σε ενα μικρο μπολ η κουπα ανακατευω με μια πρεα αλατι και μενα πινελο μαγειρικης αληfω το κρεατοπιτακι ...

 

ψηνουμε στο φουρνο στους 180 βαθμους για 35-40 λεπτα περιπου αναλογα το φουρνο....

laa020.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Α τι ωραία και εύκολη που φαίνεται! Την εκτύπωσα!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

πειτε εντυπωσεις μετα...εμεις τα λατρευουμε οταν φτιαχνω δινω παντα και στην πεθερα και στην μητερα μ

,ου,,,οποτε καταλαβαινεις φτιαχνω για ολοκληρο χωριο που λεμε...........:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν, να δώσω κι εγώ μια συνταγύη για κοτόπιτα που μου είπε η αδερφή μου και τ την έφτιαξα το σ/κ και την τσακίσαμε:

ΚΟΤΟΠΙΤΑ

Υλικά:

2 στήθη κοτόπουλου

5 φέτες μπέικον

5 φ. ζαμπόν

1κ. μανιτάρια

3 πιπεριές διαφόρων χρωμάτων

1 μικρή κρέμα γάλακτος

διάφορα τυριά (εγώ χρησιμοποίησα γκούντα και ρεγκάτο)

2 φύλλα σφολιάτας

Εκτέλεση:

Αρχικά, βράζουμε το στήθος κοτόπουλου και μετά το ξεψαχνίζουμε. Στη συνέχεια, σε ένα τηγάνι βάζουμε όλα τα υλικά πλην των τυριών και τα τσιγαρίζουμε.

Αλείφουμε με λάδι ένα ταψάκι, τοποθετούμε το ένα φύλλο σφολιάτας -λαδωμένο κι αυτό- βάζουμε τη γέμιση, από πάνω τα τυριά και στρώνουμε το 2ο φύλλο σφολιάτας. Αλείφουμε με λαδάκι (ή αβγό, αν θέλετε), χαράζουμε και βούρ για ψήσιμο. Καλή επιτυχία!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια υπάρχει στην παρέα καμιά πόντια ή μη,να γράψει την συνταγή για τα "πισία" .Πόντια δεν είμαι αλλά αυτά τα άτιμα με τρελαίνουν!!!Μου την είχε δείξει κάποτε μια πόντια γιαγιά που τα έκανε υπέροχα,αλλά η άχρηστη την έχασα και η γιαγιά δυστυχώς δεν ζει πια.Σνιφ-κλαψ-λυγμ:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια υπάρχει στην παρέα καμιά πόντια ή μη,να γράψει την συνταγή για τα "πισία" .Πόντια δεν είμαι αλλά αυτά τα άτιμα με τρελαίνουν!!!Μου την είχε δείξει κάποτε μια πόντια γιαγιά που τα έκανε υπέροχα,αλλά η άχρηστη την έχασα και η γιαγιά δυστυχώς δεν ζει πια.Σνιφ-κλαψ-λυγμ:cry::cry::cry:

Λοιπόν, Πόντια δεν είμαι εντάξει ? :lol::lol::lol:

Δες εδώ και ελπίζω να πλησιάζουν στη γεύση που θυμάσαι !!!!

Καλή όρεξη !!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, Πόντια δεν είμαι εντάξει ? :lol::lol::lol:

Δες εδώ και ελπίζω να πλησιάζουν στη γεύση που θυμάσαι !!!!

Καλή όρεξη !!!!

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!Δεν θα το πιστέψεις αλλά ναι την βρήκα την συνταγή και τον τρόπο που τα έφτιαχνε.Αυτό φαίνεται έκανε την διαφορά!!Είσαι υπέροχη,σε λατρεύω.!!!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!Δεν θα το πιστέψεις αλλά ναι την βρήκα την συνταγή και τον τρόπο που τα έφτιαχνε.Αυτό φαίνεται έκανε την διαφορά!!Είσαι υπέροχη,σε λατρεύω.!!!:lol::lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

Βάλε την όποτε μπορείς (και το τιπ της επιτυχίας ε ?), μπας και προλάβω και την κάνω και εγώ ........

Μου έξαψες την φαντασία ........ και μου άνοιξες την όρεξη.

Σματς Σμουτς

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Ποντιακά Τερλί Πισία

 

 

Ποντιακά Τερλί Πισία

Ζύμη:

 

1 ποτ. χλιαρό νερό

 

1/2 κουτ. γλυκού αλάτι

 

1/2 κουτ. γλυκού ζάχαρη

 

1 κουτ. γλυκού ξύδι

 

Μαγιά

 

Ελαιόλαδο

 

Σπορέλαιο [για το τηγάνισμα]

 

 

Γέμιση:

 

Τυρί

 

Μαρμελάδα

 

Μέλι

 

 

Για να φτιάξουμε τη ζύμη σε ένα κιλό αλεύρι βάζουμε το αλάτι, τη ζάχαρη και το ξύδι. Σιγά σιγά προσθέτουμε χλιαρό νερό μέχρι το ζυμάρι να είναι στεγνό και να μην κολλάει στα χέρια. Αφήνουμε τη ζύμη να «ξεκουραστεί» για μισή ώρα.

 

Πλάθουμε την ζύμη σε μικρούς σβώλους μεγέθους μιας χούφτας. Τα λαδώνουμε πινέλο και βάζουμε ανά τρία το ένα πάνω στο άλλο. Κάθε νέο σβώλο τον ανοίγουμε μεγάλο φύλλο. Λαδώνουμε ελαφρώς το φύλλο και το κόβουμε σε λωρίδες πέντε εκατοστών. Βάζουμε την μία πάνω στην άλλη και τις τυλίγουμε σαν ρολό. Τοποθετούμε κάθετα [να ακουμπάει δηλαδή το στροβιλιστό μέρος στο τραπέζι] το ζυμάρι, το πατάμε και ανοίγουμε ξανά το φύλλο αυτή τη φορά σε μεσαίο μέγεθος [διάμετρο περίπου 30 εκατοστά], ώστε να είναι κάπως παχύ καθώς θα τηγανιστεί.

 

Φτιάχνουμε με τον ίδιο τρόπο όλο το ζυμάρι.

 

Όταν είναι έτοιμα όλα τα τερλί πισία βάζουμε σπορέλαιο στο τηγάνι να καλύψει τον πάτο και όταν κάψει τηγανίζουμε ένα ένα τα φύλλα. Πριν ρίξουμε κάθε φύλλο στο τηγάνι ανοίγουμε στη μέση μία τρύπα με το χέρι.

 

Καθώς τηγανίζονται κουνάμε το τηγάνι για να μην κολλάει το φύλλο και το γυρνάμε από την μία και από την άλλη πλευρά μέχρι να ροδίσει.

 

 

Αν θέλουμε κάποια από τα φύλλα μπορούμε να τα κάνουμε πιο μικρά να βάλουμε στη μέση γέμιση της αρέσκειάς μας, τα κλείνουμε στη μέση σε σχήμα μισοφέγγαρου και τα τηγανίζουμε με τον ίδιο τρόπο.

 

 

Πρέπει να ξέρετε:

 

Τα τερλί πισία λέγονται και τρελοπισία γιατί καθώς τα ζυμώνουμε «τρελαίνουμε» την ζύμη: αντί να ανοίξουμε ένα φύλλο από την αρχή κάνουμε όλη την παραπάνω διαδικασία. Αυτό κάνει ξεχωριστό το πισί, καθώς γίνεται πιο αφράτο.

 

 

 

 

Αυτή είναι!!!θυμάμαι ότι μου είχε κάνει εντύπωση ο τρόπος! Δεν μπορείς να φανταστείς γεύση..δεν χρειάζονται ούτε γέμιση,αλλά αν τα προτιμάς γεμιστά τότε με τυρί είναι ιδανικά!!!Έχεις γίνει αιώνια φίλη μου, να το ξέρεις!!!!:-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι!!!θυμάμαι ότι μου είχε κάνει εντύπωση ο τρόπος! Δεν μπορείς να φανταστείς γεύση..δεν χρειάζονται ούτε γέμιση,αλλά αν τα προτιμάς γεμιστά τότε με τυρί είναι ιδανικά!!!Έχεις γίνει αιώνια φίλη μου, να το ξέρεις!!!!:-P:razz::-P

Έχει πλάκα, καλή όρεξη. Σματς σμουτς

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Παιδιά έφτιαξα την τοματόπιτα που παρέθεσε εδώ η φίλη Στέλλα. Πολύ καλή μου φάνηκε, ελαφριά και πανεύκολη στην εκτέλεση. Πήρα και 2 κομματάκια για να φάω στη δουλειά;)

Αν θέλετε, βρήκα και μια άλλη συνταγή που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα:

http://kouzinoskalismata.blogspot.com/2011/04/blog-post.html

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

αν θυμάμαι το είχα δει στην tv στο 10-1 του αντ1. ετοιμάζουμε την ζύμη της πίτσας και βάζουμε λαδόκολλα στο ταψί και απο επάνω απλώνουμε την ζύμη. μετά την βγάζουμε με τηβ λαδόκολλα και αναποδογυρίζουμε το ταψί και βάζουμε τη ζύμη μαζί με την λαδόκολλα πάνω στον πάτο του ταψιού (καταπάσα πιθανότητα θα εξέχει λίγο). βάζουμε τα υλικά και μετά γυρίζουμε τις άκρες που προεξέχουν προς τα μέσα (καλύτερα είναι να προσέξουμε στις άκρες να βάλουμε λιγότερη ζύμη έτσι ώστε να μην είναι πάρα πολύ). μετά βάζουμε την σχάρα στην τελευταία κάτω θέση και απο επάνω βάζουμε το ταψί με την πίτσα έτσι ώστε η πίτσα να είναι στον "αέρα" και περίπου στη μέση του φουρνου και ψήνουμε.

η σεφ που το είχε κάνει πρότεινε τον τρόπο αυτό για να ψήνονται καλύτερα οι άκρες και ο πάτος της πίτσας και να γίνεται πιο τραγανός. το δοκίμασα και πέτυχε!!! κανονικά η πίτσα ψήνεται σε ξυλόφουρνο γι'αυτό και ομοιόμορφα ψημένη κάτι που πετυχαίνεται με τον τρόπο αυτό καθώς η πίτσα είναι στον "αέρα".

απλά είναι λίγο ζόρι στην αρχή γιατί πρέπει να υπολογίσεις τη ζύμη και τα υλικά για να μην φουσκώσουν και χυθούν. την πρωτη φορά δεν το πέτυχα την δεύτερη όμως φρόντισα η ζύμη να είναι λιγότερη στις άκρες και η λαδόκολλα να είναι πολύ μεγαλύτερη από την πίτσα ώστε να μπορώ να την γυρίσω και να μην χυθούν τα υλικά. εναλλακτικά έβαλα στις άκρες που γυρνούσα τυρί και μπέικον εναλλάξ και έγινε μουρλιά!!! δοκιμάστε το

Link to comment
Share on other sites

κρεατοπιτακια....

ΥΛΙΚΑ..

μαγια ξερη

αυγο

γαλα φρεσκο

αλευρι

αλατι μια πρεσα...

 

ΓΕΜΙΣΗ

πατατα

κρεμμυδι

κιμας

πιπερι

καροτο

αλατι

ανηθο ( κοβω ολα τα υλικα σε κυβακια μικρα κ ανακατεω ολα τα υλικα μαζι σενα μπολ)

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

ριχνω την μαγια σενα μπολ με λιγο χλιαρο νερο αφηνω για 10 λεπτακια, μετα ριχνω αλατι με λιγο γαλα και μετα αλευρι ζυμωνω μεχρι να γινει ζυμη για πιτσα,πιροσκι κτλ.αφηνω σενα ζεστο μερος την ζυμη για καμια 1.5 ωρα να φουσκωσει.κ μετα πλαθω την ζυμη την κανω σαν μπαγκετα κοβω κομματακια 2-3 εκ παχος μετα παιρνω το πλαστη ανοιγω μικρα φυλλα μενα κουταλακι σουπας βαζω στην μεση της ζυμης μιακουταλια σουπας απο την γεμιση και κλεινω γυρω γυρω το φυλλο αφηνωντας ενα κενο στην πιτα... παιρνω ενα αυγο το ριχνω σε ενα μικρο μπολ η κουπα ανακατευω με μια πρεα αλατι και μενα πινελο μαγειρικης αληfω το κρεατοπιτακι ...

 

ψηνουμε στο φουρνο στους 180 βαθμους για 35-40 λεπτα περιπου αναλογα το φουρνο....

laa020.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

κοριτσια, ειμαι ουφο απο μαγειρική οποτε χρειαζομαι τα φώτα σας με δυο βασικές αποριες:

1. αποκλειεται να ανοιξω φυλλο! με τι ζυμη πιστευτε ότι ταιριαζει καλύτερα: κουρού, σφολιάτα ή χωριάτικο φύλλο?

2. τον κιμά τον βαζουμε άψητο ή ψημμένο στη συνταγή???

 

(μη γελασετε πολυ΄με τις αποριες μου)

 

ευχαριστώ πολύ!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, καμια??? λυπηθειτε με, έγκυος γυναικα είμαι, μου μύρισε και θελω να το φάω!!! :mrgreen:

 

1)Καταρχήν όταν λέει για φύλλο μην τρομάζεις.Δεν χρειάζεται κάτι μεγάλο,ένα φυλλαράκι όσο το πιάτο του φρούτου, για να μην γίνουν τεράστια αλλά ατομικές μερίδες(μπορείς να το κάνεις και με το χέρι).Αφού λέει ζύμη πίτσας, μάλλον σε κουρού έρχεται.

2)Μαγειρεμένος ο κιμάς σίγουρα,ωμός δεν γίνεται.

Καλή επιτυχία και να προσέχεις το μπεμπέ σου...!!!

Link to comment
Share on other sites

1)Καταρχήν όταν λέει για φύλλο μην τρομάζεις.Δεν χρειάζεται κάτι μεγάλο,ένα φυλλαράκι όσο το πιάτο του φρούτου, για να μην γίνουν τεράστια αλλά ατομικές μερίδες(μπορείς να το κάνεις και με το χέρι).Αφού λέει ζύμη πίτσας, μάλλον σε κουρού έρχεται.

2)Μαγειρεμένος ο κιμάς σίγουρα,ωμός δεν γίνεται.

Καλή επιτυχία και να προσέχεις το μπεμπέ σου...!!!

να 'σαι καλά κοπελα μου, μου ειχε γυρισει το ματι με αυτή τη συνταγή!!! σε ευχαριστώ για την απαντηση! :D

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω και εγω συνταγη για ζυμη πιτσας. ξερετε καμμια πετυχημενη???

 

ακου την κανω χρονια και ολοι λενε οτι ειναι τελεια που την εχουν δοκιμασει :

3 φλυτζανια αλευρι,3 κουταλακια του γλυκου ελαιολαδο,1 κουταλακι κοφτη αλατι,μισι κουταλακι του γλυκου ζαχαρη,1 φλυτζανα χλιαρο νερο,1 φακελακι μαγια κανε την και θα με θημηθεις θα τη λατρεψουν θα αρεσει σε ολους;)

Link to comment
Share on other sites

ακου την κανω χρονια και ολοι λενε οτι ειναι τελεια που την εχουν δοκιμασει :

3 φλυτζανια αλευρι,3 κουταλακια του γλυκου ελαιολαδο,1 κουταλακι κοφτη αλατι,μισι κουταλακι του γλυκου ζαχαρη,1 φλυτζανα χλιαρο νερο,1 φακελακι μαγια κανε την και θα με θημηθεις θα τη λατρεψουν θα αρεσει σε ολους;)

 

Και εγώ αυτήν κάνω και είναι όντως πετυχημένη.Σημείωσε ότι η δόση είναι για ένα ταψί του φούρνου μεγάλο,για να μην σου γίνει χοντρή η ζύμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...