Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιχνίδια και Αξεσουάρ για την απασχοληση και ψυχαγωγια των μωρων μας!


Recommended Posts

Νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα να μαζεψουμε εδω τις προτασεις μας για την απασχοληση και διασκεδαση των μωρων μας.......ακομα και παιχνιδια που βρηκαμε πετυχημενα!!!

 

Ξεκιναω με τις αγορες που καναμε εμεις.....

 

Καταρχας πηραμε αυτην την κουνια που μας εξυπηρετησε αφανταστα για 11 μηνες!!!!

 

H0795_b_2.jpg

 

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=42001&e=detail&site=gr&pid=40773&selcat=bgsw

 

Εχει πολλα σχεδια, συμφωνα με τις αξιολογησεις χρηστων προτιμησα αυτη για τους ηχους θαλασσας που βγαζει (οχι σπουδαια πραγματα αλλα ο ηχος παφλασμου κυμματων ηρεμουσε και κοιμιζε το μωρο)

Επισης το συγκεκριμενο μοντελο εβγαζε τα λιγοτερα προβληματα κατασκευης....

 

Αν το παρετε (που το συνιστω ανεπιφυλακτα) παρτε και φορτιστη....εγω εδωσα 13 ευρω για την συσκευη και οι μπαταριες (παρτε 8 γιατι η κουνια παιρνει τεσσερες) κοστιζουν οσο και οι κανονικες..... μεγαλη οικονομια.....

 

Να το βαζετε στην πλευρικη κινηση, .....τα χαλαρωνει πολυ ωραια....... επισης στην υπτια θεση. Το δισκακι αφαιρειται.......εγω δεν το εβαζα καθολου........οταν το μωρο μεγαλωσε κρεμουσα απο το μομπιλε παιχνιδια και επαιζε......

 

Παραλληλα μπορειτε να βαζετε μουσικη........αποκοιμιεται πολυ ευκολα......

 

Τα ποδια μαζευουν και πιανει λιγο λιγοτερο χωρο.

 

Καλου κακου κρατατε τις αποδειξεις, σε περιπτωση που βγαλει προβλημα (εμας μας βγηκε τελειο)

 

χετε υποψην οτι τις πρωτες φορες το μωρο μπορει να μη θελει να καθεται πολυ και να γκρινιαζει......ειναι φυσικο γιατι θελει την αγκαλια.......σιγα σιγα θα καθεται περισσοτερο!!!

 

120 ευρω εχει ......στα τζαμπο την βρισκεις!!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ρηλαξ τωρα........αγορασαμε αυτο το μοντελο (40 ευρω) με το σκεπτικο οτι αφου ειναι κουνιστη καρεκλα θα το χρησιμοποιει περισσοτερο καιρο....(βγαινει η μπαρα και μενει η κουνιστη καρεκλα)

 

H4789_b_gr_1.jpg

 

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=42001&e=detail&site=gr&pid=34297&selcat=bgb

 

Μα βολεψε καποιους μηνες που τον εβαζα πλαι μου στο γραφειο και τον κουνουσα με το ποδι μεχρι να κοιμηθει.........τωρα δεν θελει καθολου να κατσει .....ισως αργοτερα παλι..........εχει δονηση αλλα δεν του αρεσε καθολου...τον τρομαζε......θεωρητικα βοηθαει τα μωρα που εχουν κολικους.....το ντεφω ειναι οτι δεν ειναι αρκετα μαλακο το καθισμα.....

 

Υπαρχει κι αυτο το μοντελο (70 ευρω) που δεν το βρισκα τοτε....

 

 

L0539_b_1.jpg

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=42001&e=detail&site=gr&pid=40776&selcat=bgb

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Βερα αφου τα χεις ψαξει αυτό τι λεει ?

 

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=42001&e=detail&site=gr&pid=35920&selcat=bgsw

 

Απλα επειδη ειναι μικροτερο και μπορω ευκολα να το μετακινω πχ κουζινα μετα σαλονι κλπ .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

MOBILE τωρα......

 

Εμεις πηραμε αυτο και το λατρεψαμε!!!!

 

K3799_b_1.jpg

 

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=42001&e=detail&site=gr&pid=39952&selcat=bgtoys

 

40 ευρω και το καλυτερο του ειναι οι ηχοι της ζουγκλας......εχει 3 κλασικα τραγουδακια και τους ηχους απο κουκουβαγιες, βατραχακια, νυχτοπουλια κλπ.........του αρεσε απο την πρωτη βδομαδα........φαινοταν οτι διασκεδαζε αφανταστα με τα ζωα.......τα τραγουδια δεν του εκαναν καμμια εντυπωση!!!!

 

Μαλιστα εβαζα τους ηχους καθε βραδυ για να κοιμηθουμε...ηταν λες και κοιμομασταν στην εξοχη!!! :D ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΜΟΥΣΙΚΗ......

 

Μαλιστα εχει τηλεκοντρολ για να το ανανεωνεις.......

 

Υπηρχε κι ενα μοντελο με φως απο πανω (που γινεται και φωτιστικο) αλλα δεν με ενδιεφερε γιατι

1. Το φως τους τραβαει την ρποσοχη συνηθως και δεν αποκοιμιουνται

2. Δεν ταιριαζε με τη διακοσμηση του δωματιου που ειναι εμπνευσμενα απο την σειρα RAINFOREST

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο φαινεται πολυ βολικο γιατι ειναι 2 σε ενα (αν και τελικα δεν ξερω ποσο χρησιμοποιουν τις κουνιστες καρεκλες τα ζουζουνακια μας.......ενδεχομενως καθολου... :roll: )

 

Απλα το αλλο εχει την πλευρικη κινηση....δεξια αριστερα.......ειναι αλλο πραγμα........ξερεις υπαρχει ενα σαιτ αμερικανικο οπου βλεπεις τα προιοντα και απο κατω εχει αξιολογησεις χρηστων.......εχει πολυ ενδιαφερον να τις διαβασεις....παραθετουν τα καλα και τα κακα.......ετσι διαλεξα εγω....διαβασα εκατονταδες!!! :lol: Μολις βρω το λινκ θα το βαλω.......βρες το μοντελο που θες και διαβασε τι ειπαν οι χρηστες!!! :wink:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το λινκ.....

 

http://www.toysrus.com/

 

Εχει πολυ χρησιμα πραγματα......

 

Σε αυτη τη σελιδα

 

http://www.toysrus.com/product/index.jsp?productId=2508001

 

Εχει πολλα απο την σειρα rainforest........δειτε και την κουνια που ειναι πανεμορφη........στις αξιολογησεις ομως ειδα οτι βγαζει πολλα ελαττωματα το μοντελο και τελικα δεν την προτιμησα (ειναι και λιγο πιο ακριβη 140 ευρω)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Το γυμναστηριο που πηραμε ηταν παλι της rainforest, δεν ειναι κατι σπουδαιο αλλα ειναι στενο και χωρουσε στον καναπε........εκει κρεμας διαφορα παιχνιδια διαφορετικα για να μη βαριεται.......ωραια ειναι κατι κρεμαστα που πηρα απο το τζαμπο και ειχαν πολλα κρεμασμενα μαζι....... κατι σνα σαραντοποδαρουσα/μπαμπουρας με κρεμαστα παιχνιδια/κρικους σε καθε ποδαρι.........η αγαπημενη του απασχοληση......

 

Μου χαρισαν και μεγαλο και ακριβο γυμναστηριο απο το ΛΗΤΩ , αλλα πολυ αβολο ....φαρδυ και χωρις ενδιαφεροντα παιχνιδια...δεν το χρησιμοποιησα καθολου...εμας μας βολευε που ειχαμε το γυμναστηριο στον καναπε......οχι καταχαμα.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Στους 7 μηνες επειδη δεν καθοταν το μωρο ακομα καλα πηραμε αυτη την σαμπρελιτσα απο το ELC (MALL ΤΕΛΕΥΤΑΙΟς ΟΡΟΦΟς, 50 ευρω) λεγεται καθισμα maxi cosi!

 

Η σαμπρελα ειναι κομματια-, δυο σαμπρελες μισες και το χαλακι/λουλουδι με κολλημενα παιχνιδακια πανω....το καλο με την σαμπρελα ειναι οτι κανει απο νεογεννητο και αναλογως ποσο τεντωνεις το χαλακι-λουλουδι τοσο πιο επιπεδο γινεται ως καθισμα......οταν θες το μωρο να καθεται απλα το βουλιαζεις μεσα.......επισης οταν το μωρο μεγαλωσει μπορεις να κρατησεις το μισο της σαμπρελας (το γαιδαρακι δλδ) ως πλατη και μοιαζει με πολυθρονιτσα.......

 

Τωρα που δεν την χρειζομαστε την καναμε κομματια και την βαλαμε στο παρκο μας, για να στηριζεται το μωρο......

 

 

207.jpg

 

Το παρκο ειναι απο το mothercare (170 e συν την τεντα/σπιτακι αν θελετε 50-60 ευρω). Υπαρχει και φθηνοτερο μοντελο (αλουμινιο 140 ευρω)

 

http://www.mothercare.com/gp/node/n/60432031/202-0546262-7983063?ie=UTF8&mcb=core

 

 

ειναι ακριβο αλλα μου αρεσε γιατι ειναι σπαστο, ανοιγει το πορτακι και με τεντα απο πανω γινεται σπιτακι......δλδ ευελπιστω οτι θα το χρησιμοποιουμε για παιχνιδοφωλιτσα και οταν θα ειναι 3 ετων.......τουλαχιστον αυτο λενε οι μαμαδες που το συστηνουν.......επισης ειναι ευελικτο και μπορει να γινει τετραγωνο, προστατευτικο (τζακιου πχ) η διαχωριστικο δωματιου....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To mobile rainforest τέλειο το έχουμε και εμείς, το γυμναστήριο rainforest μας το φέρανε δώρο δεν μπορώ να πω πως μας ενθουσίασε το ίδιο, ευτυχώς μετά μας φέραν ένα της playschool που ήταν μακράν καλύτερο!

 

Καταπληκτική η σαμπρελίτσα ... θα την έχω υπόψη για την επόμενη που έρχεται!! :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μας κούνια είναι αυτή εδώ ...

 

http://www.gracobaby.com/catalog/product.aspx?modelNumber=1B01BKR&CategoryID=5

 

απλά έχει τυρκουάζ με ροζ ταπετσαρία ...

 

Έμένα αυτό που με βόλεψε αφάνταστα σε αυτή την κούνια είναι ότι το παιδί δεν είναι απαραίτητο να το δέσεις ( έχει βέβαια ζώνη πέντε σημείων για τα πιο ζωηρά) γιατί έχει μπροστά ακριβώς καπάκι με ποδαράκι που κουμπώνει και δεν ανοίγει με τίποτα, κάτι σαν αυτό που έχουν τα καρεκλάκια φαγητού φανταστείτε .... Έτσι όταν αποκοιμιόταν σε αυτην την έπαιρνα πολύ εύκολα χωρίς να την ξυπνήσω :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στους 7 μηνες επειδη δεν καθοταν το μωρο ακομα καλα πηραμε αυτη την σαμπρελιτσα απο το ELC (MALL ΤΕΛΕΥΤΑΙΟς ΟΡΟΦΟς, 50 ευρω) λεγεται καθισμα maxi cosi!

 

 

 

FTOU FTOU FTOU to aggeloudi sas!!!! glykas einai :D

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

Έμένα αυτό που με βόλεψε αφάνταστα σε αυτή την κούνια είναι ότι το παιδί δεν είναι απαραίτητο να το δέσεις ( έχει βέβαια ζώνη πέντε σημείων για τα πιο ζωηρά) γιατί έχει μπροστά ακριβώς καπάκι με ποδαράκι που κουμπώνει και δεν ανοίγει με τίποτα, κάτι σαν αυτό που έχουν τα καρεκλάκια φαγητού φανταστείτε .... Έτσι όταν αποκοιμιόταν σε αυτην την έπαιρνα πολύ εύκολα χωρίς να την ξυπνήσω :wink:

 

Α ναι....κι εγω δεν τον εδενα, να μαι ειλικρινης, αν και ειχα βγαλει το δισκο........ηταν τοσο υπτια η θεση που δεν μπορουσε να βγει εξω......μετα που μεγαλωσε απο αγχος καμμια φορα τον εδενα, αλλα ουδεποτε εκανε ταρζανια.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειχαμε αυτο το μομπιλ:

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=42001&e=detail&site=gr&pid=33085&selcat=bgtoys μεχρι 2 μηνων δεν του αρεσε και γκρινιαζε αλλα μετα μεχρι τον 5ο μηνα που καταλαβε κι εκεινος τι γινεται του αρεσε αρκετα!! :D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις ειχαμε αυτο το μομπιλ:

http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=42001&e=detail&site=gr&pid=33085&selcat=bgtoys μεχρι 2 μηνων δεν του αρεσε και γκρινιαζε αλλα μετα μεχρι τον 5ο μηνα που καταλαβε κι εκεινος τι γινεται του αρεσε αρκετα!! :D

 

Katerinaki εγω εχω ενα φωτιστικο χαρτινο με ψαρακια που γυρναει και βγαζει σχεδια στην οροφη.........αυτο μας βοηθησε καποια βραδια που εκλαιγε πολυ και δεν ηξερα τι να κανω.......πασραδοξως τον υπνωτιζε!!! :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια!!!!!!!!!!!!!!Πείτε μου την γνώμη σας εδώ και 3-4 μέρες το μωρό μου κοιμάται στην αγκάλια μας και μόλις την βάλουμε στο κρεβατάκι της ή στο πορτ μπεμπέ ξυπνάει και κλαίει!Αυτο κάνει όλη μέρα ενώ νυστάζει κοιμάται 10 λέπτα και ξυπνάει!Τί να κάνω;;;;Τί λέτε να φταίει;;;;;Μήπως έμαθε αγκαλιές και δεν μπορεί να κοιμηθεί στο κρεβατάκι της;;;;;;;;;;

Βοήθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Πείτε μου την γνώμη σας!

Link to comment
Share on other sites

Και η δικιά μου το ίδιο έκανε, έτσι λοιπόν, ανακάλυψα ότι θέλει να έχει συνέχεια την μυρωδιά μου, διότι αισθάνεται ασφαλής. Γι 'αυτό το λόγο όταν την έβαζα στην κούνια της, πάντα έβαζα κοντά στην μυτούλα της κάτι δικό μου πχ. το πανάκι του ώμου που ήδη είχε και την δική μου μυρωδιά αλλά και την δική της. Επλίζω κάπως να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ευστρατια κι εμεις τα ιδια ειχαμε.......δραμα η κατασταση!!!! Υπομονη!!!!

 

Για αυτο και λεω οτι γλυτωσαμε λιγο με την κουνια μας.....

 

Παντως τον αφηνα στο κρεββατι του να κλαψει κατα πως λενε αλλα τζιφος.......αγυριστο κεφαλι!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Την κρατάω αρκετή ώρα αφού πολλές φορές στην αγκαλιά μου κοιμάται τόσο βαριά που μια φορά τρόμαξα γιατί νόμιζα ότι κάτι έπαθε!Την ταρακονούσα και δεν άνοιγε τα μάτια της, την πήγα στο κρεβάτι της και με το που την άφησα άνοιξε τα μάτια της και άρχισε να κλαίει!

 

 

hasmouritsa,

 

θα το δοκιμάσω και αυτό να δώ τί θα γίνει!

 

Την κούνια την πήραμε και εμείς αλλά ακόμα δεν την στήσαμε γιατί έτυχε κάτι έκτακτο και έπρεπε ο άντρας μου να φύγει!

Θα δούμε από αύριο τί θα γίνει με την κούνια!

Γιατί και εγώ την αφήνω στο κρεβάτι να κλαίει όπως μου λένε αλλά πόσο μπορείς να την ακούς!!Είναι και πεισματάρα δεν το βάζει εύκολα κάτω και είναι μόνο 28 ημερών!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το κολπο με τη μυρωδια...σε μενα δεν επιασε παντως.....

 

βαλε μουσικη

 

κρατα της το χερι να ηρεμησει

 

μη την αφηνεις να κλαιει...ειναι πολυ μικρο και δεν καταλαβαινει.....νομιζει οτι το εγκαταλειψες......

 

ΑΣΕ ΔΡΑΜΑ ΕΙΝΑΙ....τα ιδια ειχαμε κι εμεις/////με την κουνια λιγο λιγο θα συνηθισει.......στην αρχη μπορει να γκρινιαζει.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ..πηγαμε σημερα και πηραμε την κουνια ! Να πω εδω πως υπάρχει ενα ακομα μοντελο (τρια δηλ) το ... parana κάπως έτσι λεγετε δεν το συγκράτησα το οποιο εχει πουλιά και τρυζόνια ! Σε χρωματισμους ανοιχτο πρασινακι και κιτρινο πολυ γλυκα χρωματα ! Πολυ ωραιο και μου αρεσε πολυ το καθισματακι ...ειναι πιο ανετο και το κονταρι πισω πιο μακρια απο το κεφαλι του μωρου ! Για ψηλά μωρα πιστευω ειναι πολυ καλο ! (Ριτα79 δες το και αυτο !) Ειναι ομως λιγο πιο μεγαλο ..τα ποδια εχουν μεγαλυτερο ανοιγμα νομιζω . Οσο για την τιμη 10 ευρω πιο ακριβα δηλ γυρω στα 130 .

 

Εμεις πηραμε τον ωκεανο σαν την Βερα . Ε αφου δεν βλεπει θαλασσα η μωρουλινιτσα ας την ακουει τουλαχιστον :lol:

Η πλακα ειναι οτι και το παρκο ειναι σε μπλε χρωματα και του αντρα μου καπως του ρχεται :D

 

Η πρωτη αποπειρα φυσικα δεν ηταν επιτυχής αλλα οκ δεν μασαμε αυριο βλέπουμε :) Θα πλυνω αποψε το καλυμα και αυριο ετοιμοι! Ελπιζω να της αρέσει :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως τζαμπα ανησυχουσα για το μεγεθος ! Δεν το θυμομουν καλα και τα έχουν σε σταντ υπερηψωμενα γιαυτο το νομιζα πολυ πιο ψηλο και μεγαλο . Καμια σχεση χωραει ανετα στο σπιτι μας και μετακινειτε σχετικα ευκολα παντου :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...