Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΛΕΙΨΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ


mata

Recommended Posts

ravT πολύ οργανωμένη σε βρίσκω, έτσι πρέπει να κάνω και εγώ κανονικά για να ξέρω τι μου φεύγει κάθε μήνα γιατί πραγματικά κάποιες φορές δεν καταλαβαίνω ποτε ξοδεύονται. Ευτυχώς έχω το σύζυγο και κρατάει λίγο τα λουριά γιατί εγω.... δεν το χω. Τεσπα πάλι ξεφυγα απο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 971
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επιστρεφω στην γενικοτερη οργανωση χωρων σπιτιου. Το μικροτατο μας WC(1,5 τμ * 1 μ) το εχω κανει αποθηκουλα. Κρεμαστρες επιτοιχιες γυρω γυρω με χιλια πραγματακια να κρεμονται. Μεσα η ηλεκτρικη σκουπα, η σιδερωστρα, οι 2 απλωστρες, οι σακκουλες φιλτρου της ηλεκτρικης, οι 2 λεκανες απλωματος, ο υγραντηρας, το σιδερο, το σεσουαρ, διαφορες τσαντουλες αδειες, το νερο για το σιδερο, το απορρυπαντικο και το αυτοκινητο πυροσβεστικης του μικρου και το πατινι του.

Στη βεραντα εχω μια κρεμαστρα πλαστικη με τις 2 σφουγγαριστρες

Link to comment
Share on other sites

ravT κι εγω καπως ετσι φανταζομουν να τις κανω αλλα μ'αρεσε κι αυτο που προτεινει το καλαμαρακι.

mamvas δεν ξερεις ποσο σε ζηλευω που εχεις αυτο το αποθηκακι...τοσο πολυ που σκεφτομαι να κλεισω εναν μικρο χωρο στο μπαλκονι γι αυτο το σκοπο.Αν δεν μένοχλουσε αισθητικα θα το ειχα κανει ηδη!

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επιστρεφω στην γενικοτερη οργανωση χωρων σπιτιου. Το μικροτατο μας WC(1,5 τμ * 1 μ) το εχω κανει αποθηκουλα. Κρεμαστρες επιτοιχιες γυρω γυρω με χιλια πραγματακια να κρεμονται. Μεσα η ηλεκτρικη σκουπα, η σιδερωστρα, οι 2 απλωστρες, οι σακκουλες φιλτρου της ηλεκτρικης, οι 2 λεκανες απλωματος, ο υγραντηρας, το σιδερο, το σεσουαρ, διαφορες τσαντουλες αδειες, το νερο για το σιδερο, το απορρυπαντικο και το αυτοκινητο πυροσβεστικης του μικρου και το πατινι του.

Στη βεραντα εχω μια κρεμαστρα πλαστικη με τις 2 σφουγγαριστρες

 

Επίσης έχω πρασινίσει από ζήλια!!!

Πρέπει να κλεισω κι εγώ έναν χώρο και να τα βάζω γιατί τα έχω σκορπισμένα από έδώ κι εκεί.

 

Όσον αφορά τις αποδείξεις, μήπως πρέπει να στείλουμε ευχαριστήριο στην εφορεία που προσπαθεί να μας οργανώσει!!!!

 

Προσωπικά έχω αρκετά κλασέρ και boxes τα χάρτινα αλλά δεν μπορώ να τα βάζω στο σαλόνι με τα βιβλία κάπως ασχημαίνουν την βιβλιοθήκη. Γι αυτό τα βάζω προσωρινά μέσα στην ντουλάπα. Έίναι και πολύτιμα αφού εχουν συμβολαια κτλ. Εσεις που τα βαζετε?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τέλειο αυτό για τις αποδείξεις. Υποθέτω, όμως ότι θα πρέπει να ταξινομηθούν κατά είδος για την εφορία και όχι ημερολογιακά που εξυπηρετεί εμάς για τη διαχείριση των οικονομικών. Θα δείξει....

 

Ρε παιδιά ΣΟΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΠΟΎΤΣΙΑ!!!!!

Τι κάνετε για να φαίνονται και ωραία αι να έχετε και εύκολη πρόσβαση (γιατί αλλιώς θα είναι πεταμένα ολούθε, όπως γίνεται τώρα). Οι περισσότερες παπουτσοθήκες είναι πολύ άσχημες και ο μόνος χώρος που μπορώ να βάλω είναι η είσοδος...... Έχω αγανακτήσει πια.....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα με τις αποδειξεις υπαρχει αυτο το φυλλο καταχωρησης που μπορειτε να το κατεβασετε και να τυπωσετε όσα θελετε http://korfiatis.blogspot.com/2010/01/blog-post_11.html ή να φτιαξετε εσεις κατι παρομοιο. Έγω προσωπικα εχω κατεβάσει αυτο http://users.otenet.gr/~ipet96/eforia/που είναι εξαιρετικο προγραμματακι τις περναω και μετα τις βαζω σε ενα φάκελο τον καθε μηνα ξεχωριστα. Εκτος ότι βγαζει και το συνολο του ποσου των αποδείξεων(να ξέρουμε τι χαλάμε) μπορείτε να περασετε μεχρι και για 4 διαφορετικα ατομα όποτε μπορουμε να κανουμε και την δουλιτσα για τους γονεις μας ή τους παππουδες και τις γιαγιαδες.

το συνιστω και πιστευω να σας βοήθησα

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τέλειο αυτό για τις αποδείξεις. Υποθέτω, όμως ότι θα πρέπει να ταξινομηθούν κατά είδος για την εφορία και όχι ημερολογιακά που εξυπηρετεί εμάς για τη διαχείριση των οικονομικών. Θα δείξει....

 

Ρε παιδιά ΣΟΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΠΟΎΤΣΙΑ!!!!!

Τι κάνετε για να φαίνονται και ωραία αι να έχετε και εύκολη πρόσβαση (γιατί αλλιώς θα είναι πεταμένα ολούθε, όπως γίνεται τώρα). Οι περισσότερες παπουτσοθήκες είναι πολύ άσχημες και ο μόνος χώρος που μπορώ να βάλω είναι η είσοδος...... Έχω αγανακτήσει πια.....

 

για τις αποδειξεις θέλω να πιστεύω ότι θα είναι ήμερολογιακα γιατι αλλιώς θα εχουμε 3000 ειδη μεχρι το τέλος της χρονιας:?

 

Οσο για το χαός των παπουτσιών θα σου πω τι έχει κάνει η νύφη μου.

εκτος οτι εχει τα κουτια απο τα χιλιαδες παπουτσια τα εχει βγάλει μικρες φώτο (μην φανταστείς ότι πάει στο φωτογραφίο) σε μια απλη Α4 τυπώνει 5-6 ζευγάρια κολλάει στο κουτί την φώτο και έτσι δεν ψάχνει ανοιγοντας όλα τα κουτια και τα έχει όλα σε μια ντουλαπα βέβαια ή στοιβα η δικια της φτανει μέχρι τον ούρανο αλλα την βολεύει παρα πολυ έτσι κ τον αδερφο μου που δεν της τα κανει χάος.εγω παλι την παπουτσοθηκη την έχω στο μπαλκόνι.:D

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κοριτσια δεν εχω προλαβει να διαβασω ολες τις σελιδες...

αλλα επειγομαι για παπουτσοθηκη που να χωραει πολλα ζευγαρια...

εχετε κατι υποψιν σας?

καποιο μαγαζι? να τα βαλω μεσα σε ντουλαπα δεν παιζει...

θελω ξεχωριστο επιπλο για το υπνοδωματιο.

ειδα στον Τσουραπα αλλα τις εχει πανακριβες!!!!!!!!!!!!

thanx!!!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα δωματιάκι (μελλοντικά 2ο παιδικό) πήρα μια μεγάλη βιβλιοθήκη από ΙΚΕΑ με 69 ευρώ και τα έχω στα ράφια. Οκ είναι φάτσα κάρτα δεν θα ήταν ωραία σε δωμάτιο, αλλά όσες έχουν χώρο βολέυει, ουτε άνοιξε κουτια ούτε τίποτα. Είχα πάρει παλιά κουτιά με αποτέλεσμα να έχω δεξιά και αριστερά παπούτσια και μια στίβα με κουτιά (χωρίς παπούτσια) η νοικοκυρά:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια καλή λύση είναι να τις πετάξεις :shock: αφού πρώτα τις σκανάρεις:lol::lol::lol:.

Αυτό έχω κάνει εγώ και καθώς έχω βάλει τίτλους, βρίσκω γρήγορα αυτό που ζητώ.

 

τελικά αυτό θα κάνω γιατί βλέπω ότι θα μαζευτούν πολλά ντοσιέ και δε λέει! Ελπίζω να μην κουραστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν εχω προλαβει να διαβασω ολες τις σελιδες...

αλλα επειγομαι για παπουτσοθηκη που να χωραει πολλα ζευγαρια...

εχετε κατι υποψιν σας?

καποιο μαγαζι? να τα βαλω μεσα σε ντουλαπα δεν παιζει...

θελω ξεχωριστο επιπλο για το υπνοδωματιο.

ειδα στον Τσουραπα αλλα τις εχει πανακριβες!!!!!!!!!!!!

thanx!!!

 

Γεια σου Πασχαλίτσα,

 

Τι ειδους παπουτσια θελεις να χωραει?? χαμηλα μονο ή και μποτες??Τι χρωμα προτιμας και που να κυμαινεται απο τιμες??

Για να ξερω που να σου προτεινω να κοιταξεις!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Πασχαλίτσα,

 

Τι ειδους παπουτσια θελεις να χωραει?? χαμηλα μονο ή και μποτες??Τι χρωμα προτιμας και που να κυμαινεται απο τιμες??

Για να ξερω που να σου προτεινω να κοιταξεις!

 

καλημερα!!!

και εγω ψαχνω για παπουτσοθηκη οικονομικη να χωραει παπουτσια και μποτες vegge κατα προτιμηση..πολλα θελω ε? δεν εχω βρει πουθενα και βαζω τα παπουτσια στην αποθηκη και πατσαβουριαζονται...

για πειτε μηπως βοηθηθω και εγω..

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ....http://irven.gr/productDetails.php?imageId=376

 

κάτι τέτοιο venetia??????

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τετοιο ακριβως!! σε ευχαριστω...ξερεις ποσο κανει??

 

Θα παρω να ρωτησω, γιατι δεν εχει τιμες!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

Tηλεφωνησα μου ειπαν οτι ειναι εργοστασιο και δινουν χονδρικη και αν θελω να με στειλουν σε καποιο απο τα καταστηματα που συνεργαζονται σε ολη την Ελλαδα να την παρω απο κει...

 

Οποτε παρτους τηλεφωνακι και πες τους σε ποια περιοχη εισαι να σε στειλουν στο αναλογο καταστημα!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα κ απο μενα....επιτελους το διαβασα ολο....

λοιπον καποια αναφερθηκε σε αρθρα που θελει να κρατησει αλλα βαριεται να τα σκαναρει..γι'αυτο προτεινω ενα γρηγορο κ απλο τροπο...μπρορειτε να τα τραβηξετε φωτογραφιες και να τα περασετε κατευθειαν στον η/υ..

 

επισης κατι που εφαρμοζω κ εγω κ το προτεινω για σε οσες δεν εχετε πολυ χρονο για τις δουλειες ειναι τοι καθ φορα που μαγειρευω φαγητα κατσαρολας παντα φτιαχνω τη διπλη η κ την τριπλη ποσοτητα απ'οτι χρειαζομαστε ημερισιως (αν και ειμαστε μονο 2 ατομα προς το παρων) ..ετσι εξοικονομω χρονο αποφευγωντας να μαγειρευω τα ιδια παλι φαγητα και επισης να ξαναπλενω τα κατσαρολικα ξανα κ ξανα...γλιτωνουμε χρονο αλλα κ χρημα...πχ. οταν φτιαχνω μακαρονια με κυμα...μπορει να μαγειρεψω 2-3 κιλα κυμα κ τον χωριζω σε μεριδες ημερας 3-4 ας πουμε κ μετα στην καταψυξη..αμεσως αμεσως γλιτωνω συν 2-3 μερες μαγειρεμα..το ιδιο γινεται κ με πολλα λαδερα...κτλ..το χρονο που θα χρειαζομουν για το εξτρα μαγειρεμα το χρησιμοποιω για αλλες δουλειες η ακομα για ξεκουραση...

τα περισσοτερα φαγητα μπαινουν μαγειρεμενα στην καταψυξη..εκτος των ψητων...κ καποιον τηγανιτων...

σκεφτητε το κ δεν θα χασετε...

ααααα και εννοειτε οτι παντα μεγειρευω σε χυτρα...για εξτρα χρονο αλλα κ χρημα ... χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

επισης κατι που εφαρμοζω κ εγω κ το προτεινω για σε οσες δεν εχετε πολυ χρονο για τις δουλειες ειναι τοι καθ φορα που μαγειρευω φαγητα κατσαρολας παντα φτιαχνω τη διπλη η κ την τριπλη ποσοτητα απ'οτι χρειαζομαστε ημερισιως (αν και ειμαστε μονο 2 ατομα προς το παρων) ..ετσι εξοικονομω χρονο αποφευγωντας να μαγειρευω τα ιδια παλι φαγητα και επισης να ξαναπλενω τα κατσαρολικα ξανα κ ξανα...γλιτωνουμε χρονο αλλα κ χρημα...

 

ααααα και εννοειτε οτι παντα μεγειρευω σε χυτρα...για εξτρα χρονο αλλα κ χρημα ... χαχαχα

 

Σωστή!!! Πολύ σωστή!!! Θα το εφαρμόσω αυτό και εγώ με τα λαδερά φαγητα!!!

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

οχι μονο με τα λαδερα αλλα με σχεδον ολα της κατσαρολας...

π.χ. κρεας κοκκινιστο..η λαδοριγανη.. η λεμονατο...οπως κ τα οσπρια..

επισης σημερα που φτιαχνω γιγαντες στο φουρνο θα φτιαξω αρκετους οι οποιοι θα καταληξουν που αλλου στην καταψυξη...

δεν μπορειτε να φανταστητε ποσες μερες χωρις μαγειρεμα (+πλυσιμο χαχα) γλιτωνεται..

και οχι μονο...σου ετυχαν εκτακτες επισκεψεις...τις ελευταιας στιγμης...αντι να τρεχεις στην κουζινα..με επιπλεον δουλειες...χαλαρωνεις κ τρως τα ετοιμα σε λιγα μολις λεπτα που θα ξεπαγωσεις στο φουρνο μικροκυμματων...

(αν και εγω δε φτιαχνω) οσες ομως φτιαχνουν διαφορες πιτες μπορουν επισης να τις φυλαξουν ψημενες η κ αψητες στη κουζινα...

 

πολλες φορες εχω σκεφτει καποιο Σαββατο που δεν εχω πολλες δουλειες εκει που μαγειρευω σε χυτρα παντα ....κ παραπανω ποσοτητα..να φτιαξω ταυτοχρονα 2 η κ 3 φαγητα που θα πανε στην καταψυξη...κ αμεσως αμεσως εχεις φαγητο για 5-6 επιπλεον μερες με κανα 1-2 μονο ωρες μαγειρεματος..ποτε θα το κανω μονο δεν ξερω...χαχαχα

αν υπολογιζω σωστα αν το εκανα αυτο καθε σαββατο θα μαγειρευα μονο 4 μερες το μηνα...ααααααααααααααααααααχαχαχααχαχαχα

το παραξεφτιλισα κ γω....

μια φορα το τοσσο ομως δεν θα ηταν κ ασχημο...

οσο κι αν μαρεσει να μαγειρευω βαριεμαι ολα τα τζατζαλα που μαζευοντε για πλυσιμο...την ανακατωσουρα κ το χρονο μεχρι αν γινει το μαγητο...

αυτο κ μονο προσπαθω να αποφυγω...

Link to comment
Share on other sites

οχι μονο με τα λαδερα αλλα με σχεδον ολα της κατσαρολας...

 

Τα όσπρια μπαίνουν στην κατάψυξη??? Και αν ναι, μετά πως είναι??? Παλιά η μαμά μου το έκανε αυτό με την κατάψυξη και θυμάμαι ότι μερικά φαγητά, δε τρωγόντουσαν μετά… Ότι είχε να κάνει με πατάτες και με ρύζι, ήταν άθλιο μετά… με τα όσπρια όμως δε θυμάμαι τι έκανε…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λύση από άποψη χρόνου είναι η χύτρα και ο φούρνος μικροκυμάτων αλλά καταστρέφεται το φαγητό και οι θρεπτικές του ουσίες. Εγώ μαγειρεύω πάντα σε κατσαρόλα και δεν έχω φούρνο μικροκυμάτων. Απλώς προσπαθώ να προγραμματίζω το τι θα φτιάξω (ανάλογα με το χρόνο που διαθέτω μέσα στην εβδομάδα) και όταν έχω περισσότερο χρόνο φτιάχνω κάτι που θα μπορώ να χρησιμοποιήσω και άλλη φορά. Για παράδειγμα, έχω κιμά? Θα πλάσω μπιφτέκια και γιουβαρλάκια (που έχουν παρομοια υλικά) και θα τα βάλω στην κατάψυξη. Δεν έχω βάλει όμως ποτέ μαγειρεμένο φαγητό στην κατάψυξη...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λύση από άποψη χρόνου είναι η χύτρα και ο φούρνος μικροκυμάτων αλλά καταστρέφεται το φαγητό και οι θρεπτικές του ουσίες.

για τη χυτρα δεν εχω ακουσει κατι τετοιο...για το φουρνο μικροκυματων ισως αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη.]

θα ψαξω στο ιντερνετ για περισοτερες πληροφοριες ομως...

 

Δεν έχω βάλει όμως ποτέ μαγειρεμένο φαγητό στην κατάψυξη...

 

εγω βαζω οσο συχνα μπορω...

οσο για το οσπρια π.χχ φακες η αληθεια ειναι οτι δεν εχω βαλει ακομα αλλα μου το εχουν πει...εχω βαλει ομως αρακα- γιγαντες-σπανακορυζο-λαχανοπιτα-κοκκινιστα κμερικα αλλα...

εννοειτε πως πατατες-ρυζι-μακαρονια δεν βαζω...ειπαμε τα περισοτερα ,οχι κ ολα :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...