Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΤΕ ΤΕΛΟΣ ΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΠΝΟΥ(κοιμήσου παιδί μου)


olir

Recommended Posts

Παντως εμεις τοπροβλημα του υπνου πλεον το λυσαμε.. Τον παιρνω μαζι μου απο τις 6 που φευγω για τη δουλεια, κανουμε μια ωρα να φτασουμε, τον κραταω στη δουλεια μεχρι τις 8.30, τον παω στο σταθμο και στις 12 το μεσημερι ειναι κουνουπιδι.. κοιμαται καμια ωριτσα εκει, πηγαινω και τον παιρνω κατα τις 2.30, παμε στην παιδικη χαρα παιζει καμια ωρα, μετα εχουμε παλι κανα διωρο ταξιδι για να γυρισουμε σπιτι μας και το αποτελεσμα ειναι συνηθως να πεφτει ξερος απο τις 7.30-8 σερι μεχρι το πρωι.

κουραστε τα για να κοιμηθουνε.. και γω οταν ειμαι ξεκουραστη ξενυχταω

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ρωτησω κατι που ισως εκει υπαρχει και η λυση?πως την περνει ο υπνος?θελω να πω εχει να κανει με εσενα?για παραδειγμα μεχρι να κλεισουν τα ματακια της σου κραταει το χερι?τριβει την μπλουζα σου?η κατι που να εχει σχεση με εσενα?η ειναι απλα στο κρεβατακι της χωρις σωματικη επαφη απο τον μπαμπα η την μαμα της?Αν εχει σωματικη επαφη μαζι σας ,ειναι πολυ πιθανο να μην μπορει να κοιμηθει μονη της οταν ξυπναει μεσα στην νυχτα χωρις αυτην την επαφη.ΤΗν νυχτα περναμε ολοι διαφορα σταδια υπνου και σε καποια απο αυτα ξυπναμε,γυριζουμε πλευρο και ξανακοιμομαστε :D

Τα παιδια ομως που εχουν αναγκη για να τα παρει ο υπνος την σωματικη επαφη δεν μπορουν να ξεπερασουν αυτο το σταδιο μονα τους.

Εγω ΔΕΝ μπορω να αφησω το παιδι μου να κλαιει για κανενα λογο.Και δεν το εκανα αλλαξαμε μονο τον τροπο και εχω να πω οτι οταν ξεπερασε το σταδιο αυτο και εμαθε να κοιμαται χωρις το χερι μου να χαιδευει την μυτη του(ναι,ναι αυτο ηταν το δικο μας χουι :lol: )επαψε και να ξυπναει την νυχτα και να μας φωναζει :D:D:D

Ευχομαι να συμβει γρηγορα και σε εσας :D

Γυριζει πλευρο και...ροχαλιζει :lol:

Link to comment
Share on other sites

οπως υποσχέθηκα το πρωί αντιγράφω από το βιβλίο "τι να περιμένεις τον πρώτο χρόνο του μωρού σου" -γενικά δεν το συστήνω σαν βιβλίο:?

 

'Αν κατατασσεστε στους γονείς που απλώς δεν μπορούν να ακούν τα μωρά τους να κλαίνε, ίσως εχετε άλλες επιλογές, εκτός από τις άγρυπνες νύχτες. Μια πρόσφατη έρευνα έδειξε ότι ένα πρόγραμμα που ονομάζεται "συστηματική αφύπνιση" μπορεί να λειτουργήσει το ίδιο καλά, όπως και να αφήνετε το μωρό να κλαίει, αν και ίσως με λίγο πιο αργούς ρυθμούς. [...]

Να πως λειτουργεί: Γράψτε για μια εβδομάδα, τις ώρες που το μωρό σας ξυπνάει τη νύχτα, έτσι ώστε να έχετε μια ιδέα για τις συνηθισμένες ώρες. Μετά βάλτε το ξυπνητήρι να χτυπήσει μισή ώρα πριν από την ώρα που περιμένετε να αρχίσει να φωνάζει. Σηκωθείτε, ξυπνήστε το μωρό και κάντε ότι κάνετε συνήθως (αλλάξτε το, ταϊστε το, κουνήστε το ή ό,τι άλλο). Προλάβετε κάθε ξύπνημα με τον ίδιο τρόπο. Σταδιακά παρατείνετε τον χρόνο ανάμεσα σε αυτές τις συστηματικές αφυπνήσεις και μετά αρχίστε να τις εξαλείφετε. Μέσα σε λίγες εβδομάδες θα πρέπει να είστε σε θέση να τις αποσύρετε εντελώς.

 

Ολγάκι το είχα σκεφτεί και όταν κουβεντιάζαμε για το βραδυνό φαγητό αλλά δεν το έβρισκα :oops:

Τι να πώ, δεν το έχω κάνει άλλα δεν μου φαίνεται πολύ κακό. Ξυπνάς και ξυπνάς, αν μπορεί να καταφέρεις και κάτι... :wink::roll::wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως εμεις τοπροβλημα του υπνου πλεον το λυσαμε.. Τον παιρνω μαζι μου απο τις 6 που φευγω για τη δουλεια, κανουμε μια ωρα να φτασουμε, τον κραταω στη δουλεια μεχρι τις 8.30, τον παω στο σταθμο και στις 12 το μεσημερι ειναι κουνουπιδι.. κοιμαται καμια ωριτσα εκει, πηγαινω και τον παιρνω κατα τις 2.30, παμε στην παιδικη χαρα παιζει καμια ωρα, μετα εχουμε παλι κανα διωρο ταξιδι για να γυρισουμε σπιτι μας και το αποτελεσμα ειναι συνηθως να πεφτει ξερος απο τις 7.30-8 σερι μεχρι το πρωι.

κουραστε τα για να κοιμηθουνε.. και γω οταν ειμαι ξεκουραστη ξενυχταω

 

Αλάνθαστη μέθοδος ο παιδικός!!!Και η Έλενα που ήταν ΤΟ δύσκολο παιδί στον ύπνο, όταν ξεκίνησε παιδικό άρχισε να κοιμάται του καλού καιρού!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ολγακι μου σε καταλαβαινω απολυτα!!!!!

Εμεις με τον αντρα μου τριγυρναγαμε σαν τα φαντασματα ολη μερα......

Εφτασε σε σημειο να μου πει οτι με τιποτα δεν κανουμε αλλο παιδι αν ειναι ετσι!.....

Ο παιδιατρος τι σου ειπε??

Δηλαδη δεν εχετε ακομα καταλαβει για ποιο λογο ξυπναει? απο πεινα, απο ονειρα, αλλαγη πανας?

Γιατι αν ξερατε απο τι, τοτε θα ηταν νομιζω ευκολοτερο να το αντιμετωπισετε

 

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΟΠΕΛΑΡΑ ΜΟΥ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά πιστεύω ότι κάθε παιδί θέλει τον τρόπο του.Εμάς ο Κυριάκος έπειτα από ένα καλοκαίρι που ήταν για 10 μέρες περίπου στο νησί με την γιαγιά και τον παππού γιατί εγώ δούλευα έγινε άλλο παιδί.Ενω με το που σαράντησε τον πήγα στο δωμάτιο του και κοιμόταν μόνος του μια χαρά (συνήθως τον έπαιρνε ο ύπνος την ώρα που έπινε το γάλα του) με το που γύρισε από τις διακοπές (ήταν τότε περίπου 7 1/2 μηνών) έγινε αλλαγή σκηνικού, να ξυπνάει το βράδυ και να θέλει αγκαλιές, να πας να τον βάλεις στην κούνια και να χτυπιέται πάνω κάτω, να φωνάζει σαν υστερικό.Η μόνη λύση ήταν ή να τραγουδάω όλο το βράδυ για να κοιμάται αυτός ή να τον πάρω στο κρεβάτι μου, φυσικά και προτίμησα το δεύτερο!Μέγα λάθος γιατί πρώτον όλο το βράδυ δεν έκλεινα μάτι για να μην σκεπαστεί με το πάπλωμα και σκάσει ή για να μην πέσει κάτω με αποτέλεσμα να μην κοιμάμια τελικά και το πρωί να είμαι λιώμα και δεύτερον ενα βράδυ ακούω μπαμ και ήταν ο Κυριάκος φαρδύς πλατύς στο πάτωμα!!Επαθα σοκ!!από εκείνη την μέρα ενώ είχα διαβάσει όλα τα βιβλία και δεν είχα εφαρμόσει τίποτα αποφάσισα ότι πλέον ήρθε η ώρα να αλλάξει η κατάσταση.Το πρώτο βράδυ τον ταίζω τον κρατούσα αγκαλιά δεν τον κούναγα και αυτός γλάρωσε και τον έπαιρνε ο ύπνος , ε με το που τον έβαζα στην κούνια γινόταν πανικός!!!! έκλαιγε συνέχεια.Τις πρώτες μέρες έκανα το λάθος να πηγαίνω ανά 10 λεπτά στο δωμάτιο του ή να κάθομαι δίπλα για να μην νοιώθει ότι τον παράτησα,ε στο δικό μου μωρό αυτό λειτούργησε πολύ χειρότερα γιατί ήξερε ότι μετά από κάποια ώρα θα πάω και δεν σταμάταγε το κλάμα ή με έβλεπε δίπλα του να μην τον βγάζω από την κούνια και έκλαιγε χειρότερα!!!Σκέφτηκα λοιπόν να μην πηγαίνω καθόλου άμα ξυπνάει το βράδυ, ε με αυτό σώθηκα !! Τις πρώτες μέρες βέβαια πέρασα ένα μαρτύριο γιατί από το κλάμα αν θυμάμαι καλά μου έκανα 2-3 φορές εμετό αλλά βρήκα λύση για να μην μου κάνει εμετό να του δίνω το γάλα 2-3 ώρες πριν τον κοιμήσω.Στο τέλος της πρώτης εβδομάδας περίπου αν θυμάμαι καλά είχε σταματήσει το κλάμα και μουρμούριζε που και που μόνο και μετά από 3 βδομάδες περίπου δεν ξύπναγε το βράδυ ή αν ξύπναγε κοιμμόταν μετά από λίγο μόνος του.Δεν έχω φτάσει σε επίπεδο να τον βάζω στην κούνια και να κοιμάται μόνος του αλλά να είμαι ειλικρινής δεν θέλω να τον πιέσω για να γίνει αυτό, μου αρκεί που πλέον το βράδυ κοιμάται μόνος του.Κοιμάται πίνωντας το γαλατάκι του και κρατώντας τον μετά 5 λεπτάκια αγκαλία, χωρίς κούνημα ούτε τραγουδάκια ούτε τίποτα απλά να τον κρατήσω λίγο αγκαλιά! και για να πω και την αλήθεια την λατρελυω αυτή τη στιγμή που τον βλέπω να κοιμάται ήρεμος στην αγκαλιά μου,ξεχνάω όλη την κούραση της μέρας και νοιώθω η πιο ευτυχισμένη γυναίκα στον κόσμο :) το κάθε παιδάκι θέλει τον τρόπο του και φυσικά τον χρόνο του για να συνηθίσει σε κάθε τι νέο!

Link to comment
Share on other sites

οπως υποσχέθηκα το πρωί αντιγράφω από το βιβλίο "τι να περιμένεις τον πρώτο χρόνο του μωρού σου" -γενικά δεν το συστήνω σαν βιβλίο:?

 

'Αν κατατασσεστε στους γονείς που απλώς δεν μπορούν να ακούν τα μωρά τους να κλαίνε, ίσως εχετε άλλες επιλογές, εκτός από τις άγρυπνες νύχτες. Μια πρόσφατη έρευνα έδειξε ότι ένα πρόγραμμα που ονομάζεται "συστηματική αφύπνιση" μπορεί να λειτουργήσει το ίδιο καλά, όπως και να αφήνετε το μωρό να κλαίει, αν και ίσως με λίγο πιο αργούς ρυθμούς. [...]

Να πως λειτουργεί: Γράψτε για μια εβδομάδα, τις ώρες που το μωρό σας ξυπνάει τη νύχτα, έτσι ώστε να έχετε μια ιδέα για τις συνηθισμένες ώρες. Μετά βάλτε το ξυπνητήρι να χτυπήσει μισή ώρα πριν από την ώρα που περιμένετε να αρχίσει να φωνάζει. Σηκωθείτε, ξυπνήστε το μωρό και κάντε ότι κάνετε συνήθως (αλλάξτε το, ταϊστε το, κουνήστε το ή ό,τι άλλο). Προλάβετε κάθε ξύπνημα με τον ίδιο τρόπο. Σταδιακά παρατείνετε τον χρόνο ανάμεσα σε αυτές τις συστηματικές αφυπνήσεις και μετά αρχίστε να τις εξαλείφετε. Μέσα σε λίγες εβδομάδες θα πρέπει να είστε σε θέση να τις αποσύρετε εντελώς.

 

Ολγάκι το είχα σκεφτεί και όταν κουβεντιάζαμε για το βραδυνό φαγητό αλλά δεν το έβρισκα :oops:

Τι να πώ, δεν το έχω κάνει άλλα δεν μου φαίνεται πολύ κακό. Ξυπνάς και ξυπνάς, αν μπορεί να καταφέρεις και κάτι... :wink::roll::wink:

 

Ελιζάκι μου το έχω και εγώ αυτό το βιβλίο ... επίσης δεν το συστήνω σαν αγορά :lol::lol::lol:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ολγακι μου σε καταλαβαινω απολυτα!!!!!

Εμεις με τον αντρα μου τριγυρναγαμε σαν τα φαντασματα ολη μερα......

Εφτασε σε σημειο να μου πει οτι με τιποτα δεν κανουμε αλλο παιδι αν ειναι ετσι!.....

Ο παιδιατρος τι σου ειπε??

Δηλαδη δεν εχετε ακομα καταλαβει για ποιο λογο ξυπναει? απο πεινα, απο ονειρα, αλλαγη πανας?

Γιατι αν ξερατε απο τι, τοτε θα ηταν νομιζω ευκολοτερο να το αντιμετωπισετε

 

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΟΠΕΛΑΡΑ ΜΟΥ....

 

Ο παιδίατρος για να μου δώσει κουράγιο μου είπε ότι η δικιά του κόρη ξυπνούσε για γάλα μέχρι τα 4 :shock::shock::shock: !!! Του λέω αν είναι έτσι πείτε μου απο πιο μπαλκόνι να πάω να πηδήξω :lol::lol::lol: !!!

Πιστεψέ πολλές νύχτες του τρόμου πάνω στην απελπισία μου κάνω ακριβώς την ίδια σκέψη με τον άντρα σου :lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι που ισως εκει υπαρχει και η λυση?πως την περνει ο υπνος?θελω να πω εχει να κανει με εσενα?για παραδειγμα μεχρι να κλεισουν τα ματακια της σου κραταει το χερι?τριβει την μπλουζα σου?η κατι που να εχει σχεση με εσενα?η ειναι απλα στο κρεβατακι της χωρις σωματικη επαφη απο τον μπαμπα η την μαμα της?Αν εχει σωματικη επαφη μαζι σας ,ειναι πολυ πιθανο να μην μπορει να κοιμηθει μονη της οταν ξυπναει μεσα στην νυχτα χωρις αυτην την επαφη.ΤΗν νυχτα περναμε ολοι διαφορα σταδια υπνου και σε καποια απο αυτα ξυπναμε,γυριζουμε πλευρο και ξανακοιμομαστε :D

Τα παιδια ομως που εχουν αναγκη για να τα παρει ο υπνος την σωματικη επαφη δεν μπορουν να ξεπερασουν αυτο το σταδιο μονα τους.

Εγω ΔΕΝ μπορω να αφησω το παιδι μου να κλαιει για κανενα λογο.Και δεν το εκανα αλλαξαμε μονο τον τροπο και εχω να πω οτι οταν ξεπερασε το σταδιο αυτο και εμαθε να κοιμαται χωρις το χερι μου να χαιδευει την μυτη του(ναι,ναι αυτο ηταν το δικο μας χουι :lol: )επαψε και να ξυπναει την νυχτα και να μας φωναζει :D:D:D

Ευχομαι να συμβει γρηγορα και σε εσας :D

Γυριζει πλευρο και...ροχαλιζει :lol:

 

Σε αυτό έχεις κάποιο δίκαιο γιατί όντως αποκοιμιέται το βράδυ πίνοντας γάλα στην αγκαλιά μου ή απλά κρατώντας την αγκαλίτσα. Βέβαια φροντίζω να μην είναι τελείως κοιμισμένη όταν την βάζω στο κρεβατάκι της αλλά γλαρωμένη και μισοκοιμισμένη. Την φιλάω της λέω καληνυχτα και δεν διαμαρτύρεται καθόλου ... το πρόβλημα είναι πως αφού χορτάσει ένα δίωρο τρίωρο ύπνου μετά αρχίζει τα γλέντια!!!

Αυτό πάντως που λες το λέει και στο βιβλίο του κοιμήσου παιδί μου ... ότι το παιδί πρέπει να βρίσκεται στην ίδια κατάσταση που αποκοιμήθηκε για να καταφέρει να ξανακοιμηθεί μόνο του ....

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως εμεις τοπροβλημα του υπνου πλεον το λυσαμε.. Τον παιρνω μαζι μου απο τις 6 που φευγω για τη δουλεια, κανουμε μια ωρα να φτασουμε, τον κραταω στη δουλεια μεχρι τις 8.30, τον παω στο σταθμο και στις 12 το μεσημερι ειναι κουνουπιδι.. κοιμαται καμια ωριτσα εκει, πηγαινω και τον παιρνω κατα τις 2.30, παμε στην παιδικη χαρα παιζει καμια ωρα, μετα εχουμε παλι κανα διωρο ταξιδι για να γυρισουμε σπιτι μας και το αποτελεσμα ειναι συνηθως να πεφτει ξερος απο τις 7.30-8 σερι μεχρι το πρωι.

κουραστε τα για να κοιμηθουνε.. και γω οταν ειμαι ξεκουραστη ξενυχταω

 

Αλάνθαστη μέθοδος ο παιδικός!!!Και η Έλενα που ήταν ΤΟ δύσκολο παιδί στον ύπνο, όταν ξεκίνησε παιδικό άρχισε να κοιμάται του καλού καιρού!!! :lol:

 

Μπορεί τελικά η λύση να είναι αυτό τι να πω ...

Πάντως σε γενικές γραμμές είναι ένα αεικίνητο παιδί, πάει πάνω κάτω συνέχεια και κοιμάται ελάχιστα μέσα στην ημέρα ... είναι δυνατόν να μην κουράζεται;;;

 

Το άλλο που έχω σκεφτεί είναι ο γονιδιακός παράγοντας ... και εγώ ήμουν ένα παιδί πολύ δύσκολο στον ύπνο ... της είχα αλλάξει τα φώτα της μανούλας μου ... ίσως αυτό να πληρώνω τώρα :lol::roll::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντι να εφαρμοσεις αυτο το βιβλιο, να εφαρμοσεις την αναιμακτη μεθοδο "The no-cry sleep solution" της Elizabeth Pentley. :wink:

 

Αυτό ξέρετε αν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά;;;

 

Δεν εχει μεταφραστει, αλλά μπορεις να το κατεβασεις στα αγγλικα απο εδω:

http://rapidshare.com/files/37612570/The_No-Cry_Sleep_Solution.pdf

 

ξυπνάει απαρηγόρητη πολλές φορές τη νύχτα ( εώς και 10) και δεν ξέρουμε τι θέλει ...

 

Τι να θελει, δοντακια βγαζει το παιδι και ποναει! :roll: Βρειτε εναν τροπο να την ανακουφισετε και δε θα ξυπναει τοσο συχνα. (οχι οτι δε θα ξυπναει καθολου, ε? Αλλά θα γλυτωσεις το ξυπνημα ανα ωρα.)

Link to comment
Share on other sites

Τasuki ευχαριστώ για το λινκ !!!

 

Όσο για τον πονόδοντο αναρωτιέμαι γιατί να την πιάνει μόνο τη νύχτα και ποτέ μέσα στη διάρκεια της μέρα που είναι μέσα στην τρελή χαρά το ζουζουνάκι μου :?::?::?:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον πονόδοντο αναρωτιέμαι γιατί να την πιάνει μόνο τη νύχτα και ποτέ μέσα στη διάρκεια της μέρα που είναι μέσα στην τρελή χαρά το ζουζουνάκι μου :?::?::?:

 

Ετσι γινεται παντα οταν βγαζουν δοντια - τη μερα δεν κανουν κιχ και τη νυχτα ξυπνουν καθε μιση-μια-μιαμιση ωρα. Οταν τελικα σκασει το δοντακι, επανερχονται στην προηγουμενη ρουτινα ξυπνηματων (καθε 2-3-4 ωρες - καθε ποτε συνηθιζε να ξυπναει η δικια σου?).

 

Μονο αν ειναι δυσκολο δοντι εχουν γκρινια κι ευερεθιστη συμπεριφορα στη διαρκεια της μερας... και μπορει να μην εχουν κι ορεξη να φανε!

 

Ποσα δοντακια εχει βγαλει μεχρι τωρα και δεν εχεις μαθει ακομα τη ρουτινα του νυχτερινου μαρτυριου, βρε? :wink: Εχεις ακομα μεχρι τα 20 δοντακια, ουυυυ! (αλλά μην τρελαινεσαι, υπαρχουν μεσοδιαστηματα αναπαυσης, δε βγαινουν ολα σερι! :lol: )

Link to comment
Share on other sites

olg εμένα το συγκεκριμένο βιβλίο με έσωσε προσωπικά. Και δεν θεωρώ ότι είναι καθόλου σαδιστικό. Ούτως η άλλως αν το διαβάσεις σωστά θα δεις ότι δεν αφήνεις το παιδί να πλαντάζει στο κλάμα, μπαίνεις και βγαίνεις σε περίπτωση που αρχίσει να κλαίει σε συγκεκριμένα τακτά χρονικά διαστήματα τα οποία δεν ξεπερνούν στη χειρότερη περίπτωση τα 7 λεπτά. Εμένα προσωπικά δεν μου χρειάστηκε ποτέ να φτάσω καν σε αυτό το σημείο. Η συγκεκριμένη μέθοδος πέρα απο αυτούς τους χρόνους αναμονής οι οποίοι είναι και η τελευταία φάση όταν το βάζεις για ύπνο, αναλύει και ένα σωρό άλλα πράγματα τα οποία συμβάλουν ωστε το παιδί να αποκτήσει ένα σταθερό πρόγραμα ύπνου και τα οποία εφαρμόζεις πριν το βάλεις στο κρεββατάκι του. Θέλει όμως σταθερότητα. Και σταθερά ωράρια ύπνου, ειδικά του βραδυνού. Αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να τηρήσεις ένα σταθερό ωράριο που θα βάζεις το παιδάκι για ύπνο, είναι πολύ δύσκολο να πιάσει.

 

Ο δικός μου πάντως ο οποίος ήταν ένα παιδάκι το οποίο δεν κοιμόταν πάνω απο 2 ώρες ποτέ, μόλις εφάρμοσα τις συμβουλές του βιβλίου, άρχισε να μου κοιμάται σερί. Τον βάζω για ύπνο στις 7.30 με 8 το βράδυ και ξυπνάει στις 9 με 9.30 το πρωί.

 

Πάντως κάνω και κάτι που δεν το έλεγε μέσα το βιβλίο γιατί με έχει βολέψει και πολύ. Τον σηκώνω κοιμησμένο και τον ταίζω γύρω στις 12 το βράδυ επειδή θεωρώ ότι κοιμάται πάρα πολλές ώρες για να είναι νηστικός και μετά τον ξαναβάζω για ύπνο. Σχεδόν δεν κουνάει. Και έχει φύγει και αυτός ο τεράστιος κύκλος που είχα μέχρι να το εφαρμόσω κάτω απο τα μάτια :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αντι να εφαρμοσεις αυτο το βιβλιο, να εφαρμοσεις την αναιμακτη μεθοδο "The no-cry sleep solution" της Elizabeth Pentley. :wink:

 

Τις τελευταίες μέρες συνέχεια ακούω για αυτό το βιβλίο. Μπορείς να μου πεις επιγραμματικά πού επικεντρώνεται? Βράζω κι εγώ στο ίδιο καζάνι. Κοιμόμαστε κανονικότατα και εύκολα και μετά ξεκινάμε να ξυπνάμε ανά δύο ώρες, ξεκινώντας περίπου από τη 1:00 τα ξημερώματα. Εχω αρχίσει πια και την παίρνω στο κρεβάτι μου με συνοπτικές διαδικασίες. Δεν αντέχω άλλο ξενύχτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γραφει πολλα το βιβλιο και δεν εχω το χρονο να το αναλυσω. Εβαλα παραπανω λινκ απ'οπου μπορεις να το κατεβασεις στ'αγγλικα. Χωριζεται σε κεφαλαια, οπότε αν δεν εχεις χρονο να το διαβασεις ολο, πηγαινε στο κεφαλαιο που σε ενδιαφερει, αφου ομως διαβασεις τις πληροφοριες για τον υπνο για να καταλαβεις γιατί ξυπναει ενα μωρο στη διαρκεια της νυχτας. Ειναι πολυ αποτελεσματικο, χωρις να κλαιει το παιδι.

 

Ολες οσες εχετε πολυ μικρα μωρα, παντως, μην ξεχνατε οτι το βιολογικο ρολοϊ ωριμαζει στους 10 μηνες περιπου (εκτος απο καποια μωρα που απο νωρις κοιμουνται ολη νυχτα σερί, τα οποια ειναι η εξαιρεση), οπότε οι μεθοδοι εκμαθησης υπνου ειναι ευκολοτερο να εφαρμοστουν τοτε. Οχι οτι νωριτερα δε θα πιασουν, απλά θα ειναι μεγαλυτερη ταλαιπωρια για τους γονεις και για το μωρο.

Link to comment
Share on other sites

Αντι να εφαρμοσεις αυτο το βιβλιο, να εφαρμοσεις την αναιμακτη μεθοδο "The no-cry sleep solution" της Elizabeth Pentley. :wink:

 

Τις τελευταίες μέρες συνέχεια ακούω για αυτό το βιβλίο. Μπορείς να μου πεις επιγραμματικά πού επικεντρώνεται? Βράζω κι εγώ στο ίδιο καζάνι. Κοιμόμαστε κανονικότατα και εύκολα και μετά ξεκινάμε να ξυπνάμε ανά δύο ώρες, ξεκινώντας περίπου από τη 1:00 τα ξημερώματα. Εχω αρχίσει πια και την παίρνω στο κρεβάτι μου με συνοπτικές διαδικασίες. Δεν αντέχω άλλο ξενύχτι.

 

Συναδέλφισσα :lol: κουράγιο!!! Τουλάχιστον είσαι τυχερή που κοιμάται στο κρεβάτι μαζί σου κάτι είναι και αυτό, εμένα η δικιά μου ούτε αυτό θέλει :cry: ...

 

Τasuki προσπαθησα να το κατεβάσω αλλά δεν τα κατάφερα ... μάλλον κάτι κάνω λάθος και δεν ξέρω τι :roll: ...

 

Τheano πόσο είναι ο μικρός σου;;; Αυτό το 8 με 9 το πρωί συνεχόμενου ύπνου που είπες με τσάκισε :lol:, από στο πιο τρελό μου όνειρο μπορώ να το φανταστώ :lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

olg ακριβώς όσο και το δικό σου! στις 31 Μαρτίου έχουμε γενέθλια. Παρεμπιπτόντως σήμερα το πρωί είχε στην tv την εκπομπή απο το περιοδικό ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ και είχε ακριβώς αυτό το θέμα του υπνου. Μάλιστα έλεγαν ότι στο τεύχος αυτού του μήνα έχει αφιέρωμα για τις μεθόδους εκμάθησης ύπνου. Αν σε ενδιαφέρει, πάρτο

Link to comment
Share on other sites

olg εμένα το συγκεκριμένο βιβλίο με έσωσε προσωπικά. Και δεν θεωρώ ότι είναι καθόλου σαδιστικό. Ούτως η άλλως αν το διαβάσεις σωστά θα δεις ότι δεν αφήνεις το παιδί να πλαντάζει στο κλάμα, μπαίνεις και βγαίνεις σε περίπτωση που αρχίσει να κλαίει σε συγκεκριμένα τακτά χρονικά διαστήματα τα οποία δεν ξεπερνούν στη χειρότερη περίπτωση τα 7 λεπτά. Εμένα προσωπικά δεν μου χρειάστηκε ποτέ να φτάσω καν σε αυτό το σημείο. Η συγκεκριμένη μέθοδος πέρα απο αυτούς τους χρόνους αναμονής οι οποίοι είναι και η τελευταία φάση όταν το βάζεις για ύπνο, αναλύει και ένα σωρό άλλα πράγματα τα οποία συμβάλουν ωστε το παιδί να αποκτήσει ένα σταθερό πρόγραμα ύπνου και τα οποία εφαρμόζεις πριν το βάλεις στο κρεββατάκι του. Θέλει όμως σταθερότητα. Και σταθερά ωράρια ύπνου, ειδικά του βραδυνού. Αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να τηρήσεις ένα σταθερό ωράριο που θα βάζεις το παιδάκι για ύπνο, είναι πολύ δύσκολο να πιάσει.

 

Theano μου θα συμφωνησω μαζι σου. Ειμασταν κι εμεις απο αυτους που πριν ! ακομα γεννηθει η μικρη το αγορασαμε. πολλα απο αυτα που εγραφε μου φαινοντουσαν καπως αλλα αυτο που τελικα ( ή τουλαχιστον αυτο που καταλαβα εγω ) ειναι η τηρηση ενος πραγραμματος - ρουτινας. εμας αυτο που μας βοηθησε και βεβαια πανω απο ολα την μικρη ειναι αυτο το προγραμμα που ακολουθουμε εδω και 10 μηνες σχεδον καθε μερα. η ρουτινα ειναι κατι που αρεσει στα μωρα γιατι το αναμενομενο τους δημιουργει ασφαλεια. βεβαια δεν σημαινει οτι δεν υπηρχαν ξενυχτια αλλα σιγουρα ηταν πιο ηπιας μορφης τοσο για μενα οσο και για την bousbouko junior :D

 

Ο δικός μου πάντως ο οποίος ήταν ένα παιδάκι το οποίο δεν κοιμόταν πάνω απο 2 ώρες ποτέ, μόλις εφάρμοσα τις συμβουλές του βιβλίου, άρχισε να μου κοιμάται σερί. Τον βάζω για ύπνο στις 7.30 με 8 το βράδυ και ξυπνάει στις 9 με 9.30 το πρωί.

 

Πάντως κάνω και κάτι που δεν το έλεγε μέσα το βιβλίο γιατί με έχει βολέψει και πολύ. Τον σηκώνω κοιμησμένο και τον ταίζω γύρω στις 12 το βράδυ επειδή θεωρώ ότι κοιμάται πάρα πολλές ώρες για να είναι νηστικός και μετά τον ξαναβάζω για ύπνο. Σχεδόν δεν κουνάει. Και έχει φύγει και αυτός ο τεράστιος κύκλος που είχα μέχρι να το εφαρμόσω κάτω απο τα μάτια :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΓΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΕΧΩ ΤΡΑΒΗΞΕΙ. ΕΙΧΑ ΘΕΣΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΗΚΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΗ ΛΥΣΗ. ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΕΛΕΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ. ΕΓΩ ΛΟΙΠΩΝ ΕΝΩ ΤΗΝ ΚΟΙΜΗΖΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ, ΜΟΥ ΞΥΠΝΟΥΣΕ ΜΕΤΑΞΥ 1 ΜΕ 2 ΜΕ ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΓΑΡΙΔΑ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ ΓΑΛΑ, ΜΕΤΑ ΧΑΜΟΜΗΛΙ, ΜΕΤΑ ΠΙΠΙΛΑ, ΜΕΤΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΟΙΜΟΤΑΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΝΤΟΧΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΑΛΛΟ. Ε ΚΛΑΣΙΚΑ ΤΗΝ ΕΠΕΡΝΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΟΠΟΥ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΑΜΕΣΩΣ ΤΗΝ ΑΦΗΝΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΣ ΜΙΛΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ. ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΤΟ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ (ΜΗΝ ΚΑΚΟΜΑΘΕΙ) ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΝΩ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΚΟΥΝΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΑΖΕΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΙΜΑΤΕ. ΛΟΙΠΩΝ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΜΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 3, ΘΑ ΠΑΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΔΕΙΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΔΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΕ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ ΔΙΠΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΡΩΙ 6 ΜΕ 7 ΠΟΥ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΗ ΓΡΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΠΛΕΟΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 7-8 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΓΑΛΑ. ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΤΗΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΑ ΑΝΗΣΥΧΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΛΑΙΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΕΝΩ ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ. ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΦΟΒΕΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΝΗΣΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ, ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΡΔΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΣΤΕΡΗΣΩ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ. ΘΑ ΤΗ ΒΡΕΙΣ ΤΗ ΛΥΣΗ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΜΙΑ ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΣΑΣ. ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ...

.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα Φένια μου, το είχα σκεφτεί και εγώ στην αρχή αυτό που κάνεις και εσύ και ειλικρινά σου μιλάω για το διάστημα πριν πάρω το βιβλίο το είχα εφαρμόσει κιόλας. Το θέμα είναι όμως ότι και το μωρό ταλαιπωρούσα γιατί όπως είπε και η bousbouko παραπάνω τα μωρά λατρεύουν τη ρουτίνα και θέλουν το χώρο τους (και αυτό το διαπιστώνω έμπρακτα απο την ώρα που το έχω εφαρμόσει) και γιατί και εγώ η ίδια δεν είχα προσωπική ζωή. Η θέση μου στο κρεββάτι ήταν δίπλα στον άντρα μου και όχι στο παιδί μου και ευτυχώς επειδή ο άντρας μου είναι ψυχολόγος μου έδωσε να το καταλάβω με πολύ καλό τρόπο.

Σε άλλες περιπτώσεις δημιουργούνται εντάσεις μέσα στα ζευγάρια απο την έλλειψη επαφής έστω και αυτής του μοιράσματος του κοινού κρεβατιού. Οι άντρες μας νοιώθουν ότι τους παραμελούμε όλη μέρα απο τη στιγμή που γινόμαστε μανούλες και θεωρώ ότι τους αποτελειώνουμε με το να επιλέγουμε να μην κοιμόμαστε με αυτούς αλλά με τα παιδιά μας. Και αρχίζει η γκρίνια η οποία είναι εξουθενωτική τόσο για μας όσο και για τους άντρες μας. Και φυσικά και για το παιδί γιατί το περιβάλον απο ένα σημείο και μετά δεν είναι το κατάλληλο για ένα μωρό που αφομοιώνει τα πάντα σα σφουγγάρι.

Επιμένω ότι κατα τη γνώμη μου πάντα η λύση είναι μια: Το παιδί το χώρο του και εμείς, δηλαδή εγώ και ο άντρας μου το δικό μας. Και αυτό είναι κάτι που μαθαίνεται και το λέω με σιγουριά γιατί τουλάχιστον τον μικρό μου τον έχω μάθει να κοιμάται μόνος του :D

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα Φένια μου, το είχα σκεφτεί και εγώ στην αρχή αυτό που κάνεις και εσύ και ειλικρινά σου μιλάω για το διάστημα πριν πάρω το βιβλίο το είχα εφαρμόσει κιόλας. Το θέμα είναι όμως ότι και το μωρό ταλαιπωρούσα γιατί όπως είπε και η bousbouko παραπάνω τα μωρά λατρεύουν τη ρουτίνα και θέλουν το χώρο τους (και αυτό το διαπιστώνω έμπρακτα απο την ώρα που το έχω εφαρμόσει) και γιατί και εγώ η ίδια δεν είχα προσωπική ζωή. Η θέση μου στο κρεββάτι ήταν δίπλα στον άντρα μου και όχι στο παιδί μου και ευτυχώς επειδή ο άντρας μου είναι ψυχολόγος μου έδωσε να το καταλάβω με πολύ καλό τρόπο.

Σε άλλες περιπτώσεις δημιουργούνται εντάσεις μέσα στα ζευγάρια απο την έλλειψη επαφής έστω και αυτής του μοιράσματος του κοινού κρεβατιού. Οι άντρες μας νοιώθουν ότι τους παραμελούμε όλη μέρα απο τη στιγμή που γινόμαστε μανούλες και θεωρώ ότι τους αποτελειώνουμε με το να επιλέγουμε να μην κοιμόμαστε με αυτούς αλλά με τα παιδιά μας. Και αρχίζει η γκρίνια η οποία είναι εξουθενωτική τόσο για μας όσο και για τους άντρες μας. Και φυσικά και για το παιδί γιατί το περιβάλον απο ένα σημείο και μετά δεν είναι το κατάλληλο για ένα μωρό που αφομοιώνει τα πάντα σα σφουγγάρι.

Επιμένω ότι κατα τη γνώμη μου πάντα η λύση είναι μια: Το παιδί το χώρο του και εμείς, δηλαδή εγώ και ο άντρας μου το δικό μας. Και αυτό είναι κάτι που μαθαίνεται και το λέω με σιγουριά γιατί τουλάχιστον τον μικρό μου τον έχω μάθει να κοιμάται μόνος του :D[/quo

 

ΕΣΥ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΤΕΛΙΚΑ?

.png
Link to comment
Share on other sites

Από το British Medical Journal....

 

 

Parents commonly let their babies "cry it out" in their cribs, often in a separate room. Eventually, the infants are conditioned not to cry at all. Many paediatricians promote this suppression of the babies' inborn instinct to cry and the mothers' natural instinct to respond by providing comfort, although there is no scientific evidence to show that this practice is safe or without long term effects.

 

The long bouts of crying evoke many physiological responses such as increased heart rate, body temperature, blood pressure, respiratory rate, and production of stress hormones. Overheating is especially worrying as this may be a factor in the sudden infant death syndrome.

 

Psychologically, infants may feel abandoned by being left alone for extended periods, a practice not shared by any other mammal or most human cultures, which have been practising cosleeping behaviour throughout their evolutionary history. Is it really fair, then, to ask our babies to simply shed their natural instincts, learnt over the course of millions of years, as if they were just a bad habit?

 

Cory A Mermer, medical researcher and writer.

 

Δεν σχολιάζω.... :(

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Psychologically, infants may feel abandoned by being left alone for extended periods

 

Δεν σχολιάζω.... :(

 

Καλό θα ήταν να το σχολιάσεις γιατί πολλές απο τις μητέρες οι οποίες επισκέπτονται το site δεν γνωρίζουν αγγλικά. Όσον αφορά το ότι δεν πρέπει να τα αφήνεις για παρατεταμμένες περιόδους μόνα και να κλαίνε, αυτό είναι κάτι το οποίο ούτε κατα διάνοια δεν το λέει στο βιβλίο που σχολιάζεται σε αυτό το θέμα. Ίσα ίσα που επισημαίνει το πόσο επικίνδυνο είναι κάτι τέτοιο και τι συνέπειες μπορεί να έχει τόσο στην ψυχολογία όσο και στην περαιτέρω ανάπτυξη του παιδιού. Με λίγα λόγια, αν το διαβάσεις δηλαδή, θα δεις ότι ουσιαστικά τα παραπάνω τα οποία αναλύονται στο κείμενο που παρέθεσες ουσιαστικά τα υπερασπίζεται. Δεν μπορώ βέβαια και να είμαι σίγουρη αν αυτό το κείμενο το παρέθεσες για να πεις κατι για το συγκεκριμένο βιβλίο ή γενικά μιλώντας. Πάντως αν θες, επειδή είναι ενδιαφέρον, μετέφρασέ το και για εκείνες τις μανούλες οι οποίες δεν γνωρίζουν αγγλικά. :D

 

Κατερίνα φένια, όπως σου είπα και πριν, εγώ είμαι τυχερή με την έννοια ότι ο άντρας μου είναι ψυχολόγος και βρήκε τον κατάλληλο τρόπο να με βοηθήσει ώστε να διαχωρίσω και να προστατέψω αν θες τη δική μας σχέση απο τη σχέση μου με το παιδί. Να καταλάβω πόσο σημαντικό είναι να είναι άλλη η επαφή μαζί του και άλλη η επαφή μου με το παιδί. Δηλαδή να βάλω όρια σε κάποια πράγματα που όντας νέα μητέρα δεν είχα σκεφτεί ποτέ ότι θα χρειαζόταν να κάνω γιατί δεν είχα εμπειρία και φυσικά ακόμη δεν έχω. Όρια όχι ως προς την αγάπη μου για το παιδί όπως μπορεί καποιοι να παρερμηνεύσουν αλλά ως προς τη συμπεριφορά που θα έχω απέναντι στο κάθε μέλος της οικογένειας μου, η οποία εκτός απο το παιδί περιλαμβάνει και τον άντρα μου και στις πράξεις που θα κάνω για να πετύχω αυτή την αρμονική μεταξύ των 3 μας συμβίωση. Ελπίζω να σε βοήθησα :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...