Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανησυχία/Αντισώματα Ερυθράς.


Recommended Posts

Έχω κάτι που με προβληματίζει!

 

Την Παρασκευή πήρα τις αιματολογικές και επειδή δεν έχω ανοσία σε Ερυθρά και Τοξόπλασμα, με βάζει να τις επαναλαμβάνω.

 

Του τοξοπλάσματος βγήκαν καλές, ότι δεν έχω δηλαδή νοσήσει.

Με απασχολεί της ερυθράς....την προηγούμενη φορά βγήκαν και το IGG και το IGM, αρνητικά, αυτή τη φορά όμως βγήκε το IGG Θετικό και το IGM αρνητικό!

 

Είνα δυνατόν;;

Να έχω νοσήσει μέσα σε λιγότερο απο μήνα;

 

 

Έχω σήμερα ραντεβού με τη γιατρό μου....αλλά με έχει προβληματίσει.

Σίγουρα πρόκειται για λάθος!

Είχατε παρόμοια εμπειρία;

 

Ευχαριστώ!

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαρά, έχω την εντύπωση πως τα igM αντισώματα δείχνουν πως έχεις νοσήσει πρόσφατα... Θα σου πεί και η γιατρός, περίεργο φαίνεται...

Μήπως αν τα ξανάκανες; Στο Παστέρ γίνανε;

 

edit Στο paidiatros.gr βρήκα αυτά

Διάγνωση

Στην πράξη η διάγνωση μπαίνει με βάση την κλινική εικόνα. Επειδή όμως η ερυθρά έχει παρόμοια κλινική εικόνα με πολλές άλλες ιογενείς λοιμώξεις, η διάγνωση δεν είναι πάντοτε εύκολη.

 

Οταν πρόκειται να αντιμετωπιστεί πρόβλημα λοίμωξης σε έγκυο, τότε είναι απαραίτητο να επιβεβαιώνεται η διάγνωση εργαστηριακά :

1. με απομόνωση του ιού ή ανίχνευση του αντιγόνου του σε φυσιολογικά υγρά ή σε παθολογικά εκκρίματα του ασθενούς, π.χ.σε καλλιέργεια φάρυγγα, ή

2. με ορολογικές δοκιμασίες (δοκιμασία αναστολής της αιμοσυγκόλλησης, ανοσοφθορισμός, ELISA, κ.ά.) στις οποίες αναζητούνται ειδικά αντισώματα (IgM και IgG) έναντι του ιού της ερυθράς.

 

Απόδειξη πρόσφατης νόσου αποτελεί η ανίχνευση του ειδικού IgM αντισώματος μόνο ή σε συνδυασμό με το ειδικό IgG αντίσωμα.

 

Αν βρεθεί μόνο το ειδικό IgG αντίσωμα, θα πρέπει να εξετασθούν νέα δείγματα αίματος 2 και 4 εβδομάδες μετά την πιθανή επαφή με τον ιό της ερυθράς, οπότε απόδειξη πρόσφατης νόσου θα αποτελέσει ο τετραπλασιασμός του τίτλου των IgG αντισωμάτων.

 

Τέλος απόδειξη πρόσφατης νόσου αποτελεί η ανίχνευση ειδικών IgG αντισωμάτων με χαμηλή δεσμευτική ικανότητα με το αντιγόνο του ιού της ερυθράς.

Link to comment
Share on other sites

Για να σε ηρεμήσω λίγο πάντος, το επικίνδυνο είναι να περάσεις ερυθρά στο πρώτο τρίμηνο (εκεί σταματάσς την κύηση). Βλέπώντας το τικεράκι σου έχεις μπει πλέον στο 2ο τρίμηνο οπότε οι πιθανότητες να έχει πάθει κάτι το μωράκι σου ΑΝ έχεις περάσει ερυθρα είναι πολύ λιγότερες

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ.

Στο κέντρο "Διάγνωση" έκανα τις εξετάσεις.

Έχω σήμερα ραντεβού με τη γιατρό μου, ούτως ή άλλως.

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Για να σε ηρεμήσω λίγο πάντος, το επικίνδυνο είναι να περάσεις ερυθρά στο πρώτο τρίμηνο (εκεί σταματάσς την κύηση). Βλέπώντας το τικεράκι σου έχεις μπει πλέον στο 2ο τρίμηνο οπότε οι πιθανότητες να έχει πάθει κάτι το μωράκι σου ΑΝ έχεις περάσει ερυθρα είναι πολύ λιγότερες

 

Σε ευχαριστώ!

Ελπίζω να πρόκειται για λάθος πάντως...γιατί τις κάνω κάθε μήνα αυτές.

Ούτε οι μικρές μου φάνηκαν να έπαθαν ερυθρά, δεν θα είχα δεί κάποιο σπυράκι...κάτι;;

ή σε εμένα;....τόσο απαρατήρητη είναι αυτή η νόσος;;

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα! Ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα.Μου είπε ο γυναικολόγος μου χθές να κάνω κάποιες εξετάσεις για τον προγεννετικο έλεγχο. Μέσα σε αυτές είναι και για τα αντισώματα ερυθράς. Εχω αγχωθεί γιατι μου είπε ότι αν δεν έχω αντισώματα και αποφασίσω να κάνω το εμβόλιο θα πρέπει να περάσουν μήνες πριν μείνω έγκυος. Ειδα τώρα στο βιβλιαριο μου ότι έχω κάνει το εμβόλιο για την ερυθρά (mmr) 30-5-1994.Λ'ετε να έχω αντισώματα? Και αν δεν έχω πρέπει οπωσδήποτε να κάνω το εμβόλιο? Δεν θέλω να περιμένω άλλους έξι μήνες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας! Είμαι μια υποψήφια μητέρα και διανύω το δεύτερο μήνα της κύησής μου. Πηγαίνοντας λοιπόν στο γιατρό για την πρώτη εξέταση μου είπε να κάνω και μια σειρά από αιματολογικές. Οι αιματολογικές έδειξαν την μία φορά καλές και την άλλη όχι (δείχνοντας ότι περνάω ερυθρά). Το εμβόλιο της ερυθράς το έκανα το 1999. Ζήτησε ο γιατρός να στείλουμε τρίτο δείγμα στο ΠΑΣΤΕΡ. Επειδή πήγα σε άλλο μικροβιολογικό που συνεργάζεται με το ΠΑΣΤΕΡ, η μικροβιολόγος, δεν ξέρω για ποιο λόγο, έγραψε να γίνει μόνο εξέταση IgG και IgM, ενώ ο εγώ της είπα να γίνει εξέταση περαιτέρω για να δούμε ποιος ιός είναι ακριβώς (νομίζω βλακεία της!). Τα αποτελέσματα, λοιπόν, έδειξαν:

IgG -> +95 με όρια: αρνητικό<5, ΑΜΦ θετικό <5 - 10<, θετικό>10. Άρα θετικό

IgM -> 0,90 με όρια: αρνητικό< 0,100, ΑΜΦ θετικό <0,100 - 0,200<, θετικό> 0,200. Άρα θετικό.

Με τα αποτελέσματα αυτά η διάγνωση είναι ότι περνάω ερυθρά τώρα και που φαίνεται ότι υποχωρεί σε σχέση με την προηγούμενη εξέταση που έγινε την προηγούμενη εβδομάδα και δεν έχω ούτε ένα σύμπτωμα (σπυράκια, πυρετό) τους τελευταίους μήνες!

Το μόνο που πέρασα πριν ένα μήνα και συμπίπτει με την εγκυμοσύνη είναι κάποιος ιός μιας γρίπης που διαπιστώθηκε από γιατρό και είχε μόνο έντονο βήχα και μου είπε ότι αυτός ο ιός κρατάει περίπου ένα μήνα χωρίς να ξέρω τότε ότι είμαι έγκυος. Την ίδια χρονική περίοδο πέρασε τον ιό και ο άντρας μου όπως και η αδερφή του και η πεθερά μου με τα ίδια συμπτώματα, μόνο βήχα δυνατό.

Τώρα, ο γιατρός μου μου λέει ότι μάλλον είναι αυτά τα αντισώματα που μπερδεύτηκαν και ενεργοποίησαν τα αντισώματα της ερυθράς αλλά πρέπει να τα δούμε ακριβώς, καλού κακού και έχω τρελαθεί με τους παλιοδείκτες! :confused:

Εάν υπάρχει κάποια άποψη εμπεριστατωμένη, παρακαλώ, θα με βοηθούσε να καταλάβω τι γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Πιο εμπεριστατωμένη άποψη από του γιατρού σου δεν θα βρεις εδώ..

Αν θες, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από έναν άλλο γιατρό.

 

Σου εύχομαι το καλύτερο!

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Βοηθησε με λιγο γιατι δεν εχω καλοκοιμηθει κι ολας :)

 

IgG -> +95 με όρια: αρνητικό<5, αυτο ειναι θετικο , ΟΚ

ΑΜΦ θετικό <5 - 10<, θετικό>10. Άρα θετικό εδω αφου ειχες 5 με 10...γιατι ειναι θετικο?

IgM -> 0,90 με όρια: αρνητικό< 0,100, εδω ειναι αρνητικο ....σωστα?

ΑΜΦ θετικό <0,100 - 0,200<, θετικό> 0,200. Άρα θετικό. και εδω το θετικο πρεπει να ειναι πανω απο 200...εσυ εχεις 100 με 200 σωστα?

ή κατι δεν εχω καταλαβει καλα ή δεν νομιζω να υπαρχει θεμα. Θελεις να διευκρινησεις??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν ημουν μικρη προσπαθησα να κολλησω ερυθρα απο τον αδερφο μου. νομιζα οτι ειχα αποτυχει. οταν αργοτερα εγκυος εκανα τις εξετασεις για ερυθρα εδειξαν οτι ειχα αντισωματα. (??????)

θελω να πω οτι ειναι λιγο μυστηρια αρρωστια. δεν καταλαβαινεις απαραιτητα ποτε την κολλας και ποτε την περνας.

ψαξτο παντως καλα, γιατι ειναι πολυ επικινδυνη στην εγκυμοσυνη.

ευχομαι ολα καλα να πανε.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθησε με λιγο γιατι δεν εχω καλοκοιμηθει κι ολας :)

 

IgG -> +95 με όρια: αρνητικό<5, αυτο ειναι θετικο , ΟΚ

 

ΑΜΦ θετικό <5 - 10<, θετικό>10. Άρα θετικό εδω αφου ειχες 5 με 10...γιατι ειναι θετικο?

 

IgM -> 0,90 με όρια: αρνητικό< 0,100, εδω ειναι αρνητικο ....σωστα?

 

ΑΜΦ θετικό <0,100 - 0,200<, θετικό> 0,200. Άρα θετικό. και εδω το θετικο πρεπει να ειναι πανω απο 200...εσυ εχεις 100 με 200 σωστα?

 

ή κατι δεν εχω καταλαβει καλα ή δεν νομιζω να υπαρχει θεμα. Θελεις να διευκρινησεις??

Τα αποτελέσματα είναι: IgG = +95 και IgM = 0.90 δηλαδή 0,900

Ο πίνακας των ορίων έλεγε για την IgM. Για αρνητικό <0,100 , για ΑΜΦ θετικό <0,100 - 0,200< και θετικό πάνω από 0,200. Άρα, εγώ που έχω 0,900 το αποτέλεσμα είναι "θετικό". Για είναι καλά θα έπρεπε να λέει 0,090.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο ιδέες μπορώ να σου δώσω: από τη στιγμή που έχεις αντισώματα είναι δυνατόν να ξαναπερνάς ερυθρά; Οποιοσδήποτε παθολόγος μπορεί να το διευκρινίσει. Ίσως όχι ο γυναικολόγος σου. Μου φαίνεται ότι δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Κάπου έχει γίνει λάθος. Στις εξετάσεις αυτές θετικοποιείται ο ένας ή κανένας από τους δυο δείκτες. Όχι και οι δυο!

6Jmep3.png

 

8nxrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω η ξανθια παλι δεν καταλαβα...ποιο ειναι το προβλημα?

Κι εμενα ο προγεννητικος εδειξε οτι εχω αντισωματα παροτι δε θυμαμαι ποτε να εχω περασει ερυθρα.Μου εκανε μια μικρη εντυπωση δε λεω...αλλα ως εκει.Δεν ασχοληθηκα ουτε εγω ουτε ο γιατρος.

Link to comment
Share on other sites

TO IgG δειχνει αν εχεις περασει ερυθρα,αυτο καλο ειναι ,αν ειναι θετικο,αρα δεν κινδυνευεις.το ΙgM δειχνει αν περνας τωρα ,αλλα και παλι ειναι αναλογος την τιμη,οσο πιο υψηλη τοσο χειροτερα.αυτα ξερω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελα ..λιγο περασε η ωρα, λιγο με βοηθησες και εσυ, σα να ξυπνησα!!!!

Τα ΑΜΦ δεν ξερω τι ειναι αλλα δε νομιζω να εχουν πολυ σημασια στο θεμα σου...Οντως απο τις εξετασεις φαινεται σα να νοσεις απο ερυθρα. Δεν ξερω αν αυτο μπορει να ειναι πλασματικο, αν δηλαδη καποιος ιος της γριπης πυροδοτησε αυτα τα αντισωματα.

Εγω στη θεση σου θα 'ψαχνομουν' για να διαπιστωσω αν το εβρυο εχει κολλησει ερυθρα...ειτε την περναγα τελικα ειτε ηταν πλασματικα αποτελεσματα.

Στην αρχη της εγκυμοσυνης ειναι πολυ δυσκολοτερο να κολλησει το εμβρυο απο ό,τι αν κολλαγες στο τελευταιο τριμηνο αλλα, σε περιπτωση που τελικα κολλησει, ίσως η 'ζημια' να ηταν πιο σοβαρη. Συζητησε το με το γιατρο σου να σου δωσει λυσεις ωστε να μπορεσεις να το διαπιστωσεις (Η ληψη τροφοβλαστη νομιζω ειναι η πιο κοντινη όσον αφορα το χρονο που μπορεις να το κανεις)

Όπως και να εχει καλη εγκυμοσυνη να εχεις και σου ευχομαι να κρατησεις αγκαλια ενα υγιεστατο μωρακι.....

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη της εγκυμοσυνης ειναι πολυ δυσκολοτερο να κολλησει το εμβρυο απο ό,τι αν κολλαγες στο τελευταιο τριμηνο.

 

Έχω την εντύπωση ότι αυτό ισχύει για την ανεμοβλογιά και όχι για την ερυθρά που στον πρώτο μήνα ο κίνδυνος είναι 1/2 ενώ από τον τρίτο και μετά 1/10 και εξελικτικά μειώνεται. Όμως νομίζω ότι πρέπει πρώτα να ψάξεις γιατί εμφανίζονται τέτοια αποτελέσματα αφού έχεις ανοσία.

6Jmep3.png

 

8nxrp3.png

Link to comment
Share on other sites

ελα ..λιγο περασε η ωρα, λιγο με βοηθησες και εσυ, σα να ξυπνησα!!!!

Τα ΑΜΦ δεν ξερω τι ειναι αλλα δε νομιζω να εχουν πολυ σημασια στο θεμα σου.....

το ΑΜΦ σημαινει αμφιβολως(ελπιζω να μην το σακατεψα)θετικα ή αρνητικα.ποτε δεν καταλαβα αυτον τον ορο.ή εχεις ή δεν εχεις. KONSTANT : τα περασα κι εγω τα IgG και IgM αλλα με τοξοπλασμα.γιατι δεν πηγες στο παστερ?αμα βρουν κατι το ψαχνουν μεχρι τελους.εμενα μου προσδιορισαν και το ποτε κολλησα τξοπλασμα.πιστευω οτι αξιζει τον κοπο να πας.και η δικη μου μικροβιολογος συνεργαζοταν με παστερ αλλα ο γιατρος μου ειπε να παω εκει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες.

Πήγα σήμερα για εξέταση και ακούσαμε την καρδούλα και ο γιατρός μας είπε ότι είναι πολύ υγειές το περιβάλλον. :-)

Με ανησυχούν μόνο αυτά τα αποτελέσματα από το ΠΑΣΤΕΡ για το AVDD που θα δείξει αν ενεργοποιήθηκαν παλαιά ή νέα αντισώματα της ερυθράς. Μου είπε ότι θα πρέπει να βγει πάνω από 60% για να είμαστε καλά διαφορετικά... διακοπή κύησης. :cry:

Είμαι σ' αναμμένα κάρβουνα μέχρι την Πέμπτη.

Μου είπε και ο γιατρός ότι δεν νομίζει αλλά πρέπει να το δούμε γραπτώς.

Εγώ αναρωτιέμαι τώρα, ο ιός της γρίπης που περάσαμε οικογενειακώς (μόνο βήχα)πριν δύο μήνες, υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί αυτός ως αντίσωμα ερυθράς και να δείξουν τα αποτελέσματα κάτω από 60% ή δεν παίζει ρόλο οποιοσδήποτε άλλος ιός σε αυτή την εξέταση και δεν επηρεάζει το δείκτη; Ποιος ξέρει...

Για να δούμε τι θα δούμε... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες.

Πήγα σήμερα για εξέταση και ακούσαμε την καρδούλα και ο γιατρός μας είπε ότι είναι πολύ υγειές το περιβάλλον. :-)

Με ανησυχούν μόνο αυτά τα αποτελέσματα από το ΠΑΣΤΕΡ για το AVDD που θα δείξει αν ενεργοποιήθηκαν παλαιά ή νέα αντισώματα της ερυθράς. Μου είπε ότι θα πρέπει να βγει πάνω από 60% για να είμαστε καλά διαφορετικά... διακοπή κύησης. :cry:

Είμαι σ' αναμμένα κάρβουνα μέχρι την Πέμπτη.

Μου είπε και ο γιατρός ότι δεν νομίζει αλλά πρέπει να το δούμε γραπτώς.

Εγώ αναρωτιέμαι τώρα, ο ιός της γρίπης που περάσαμε οικογενειακώς (μόνο βήχα)πριν δύο μήνες, υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί αυτός ως αντίσωμα ερυθράς και να δείξουν τα αποτελέσματα κάτω από 60% ή δεν παίζει ρόλο οποιοσδήποτε άλλος ιός σε αυτή την εξέταση και δεν επηρεάζει το δείκτη; Ποιος ξέρει...

Για να δούμε τι θα δούμε... :confused:

ευχομαι ολα να πανε καλα:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Βγήκαν χθες τα αποτελέσματα από το IgG Avidity και τα αποτελέσματα είναι άκρως θετικά!!! Ο δείκτης είναι 73% οπότε δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας.

Επιτέλους, να γελάσει λίγο το χειλάκι μας :D γιατί από τη στιγμή του προγεννητικού ελέγχου μέχρι τώρα που μπαίνω στον 3ο μας έφαγε η αγωνία... :(

Πάντως ένα έχω να πω: αν ξέρετε καλό γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο και ξέρετε ότι οι συνθήκες εκεί είναι ανθρώπινες, μην σκέφτεστε καθόλου για ιδιωτικό! Γιατρό επέλεξα από την αρχή του ΠΝΛ αλλά έκανα τη χαζομάρα να πάρω γνώμη και από ιδιώτη και μάλιστα από όνομα. Είμαι από Λάρισα και στη μεγαλύτερη ιδιωτική κλινική... ονόματα δε λέμε... χωρίς να ξέρει το αποτέλεσμα του avidity μου ζητούσε ανάλυση DNA του ιού!!!! - Χρήμα!!! και μου έλεγε ότι προλαβαίνουμε να σου πάρουμε το παιδί. Και υποτίθεται ότι είναι όνομα στη Λάρισα και σ' αυτή την κλινική!!!

Π.Ν.Λ. λοιπόν, για μένα... :wink:

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πηρα το πρωι τα αποτελεσματα του προγεννητικου...Στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν ειχα αντισωματα ερυθρας(Παρ ολοπου ειθχα κανει εμβολιο το 85)!Και βλεπω στις εξετασεις IgM<10 και IgG 237!Τελ.περιοδο ειχα 20/8 και τις εξετασεις τις εκανα 22/10!Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν νοσουσα εκεινη την μερα αλλα η τιμη IgM του φαινεται ψηλη και ισως νοσησα προσφατα!Εχω τρελαθει και δεν ξερω τι να κανω...Μου ειπε να περιμενω μια βδομαδα να κανω την αυχενικη με αλλο γιατρο και να το συζητησουμε μαζι του που ειναι πιο ειδικος!Πως περναει αυτη η βδομαδα?Υπαρχει τροπος να μαθω ποτε την περασα?Εχω να αρρωστησω 1 χρονο!Πως μπορω να μαθω αν το μωρο μου ειναι καλα ή αν εχει τον ιο?Με τροφοβλαστη ισως?Πως θα μαθω σιγουρα αν την περασα οσο ημουν εγκυος?Αν εγινε κατι τετοιο πρεπει να γινει διακοπη?Κοντευω να σκασω!Κλαιω μια ωρα και ευτυχως το μωρο κοιμαται...

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το πρωι τα αποτελεσματα του προγεννητικου...Στην πρωτη εγκυμοσυνη δεν ειχα αντισωματα ερυθρας(Παρ ολοπου ειθχα κανει εμβολιο το 85)!Και βλεπω στις εξετασεις IgM<10 και IgG 237!Τελ.περιοδο ειχα 20/8 και τις εξετασεις τις εκανα 22/10!Ο γιατρος μου ειπε οτι δεν νοσουσα εκεινη την μερα αλλα η τιμη IgM του φαινεται ψηλη και ισως νοσησα προσφατα!Εχω τρελαθει και δεν ξερω τι να κανω...Μου ειπε να περιμενω μια βδομαδα να κανω την αυχενικη με αλλο γιατρο και να το συζητησουμε μαζι του που ειναι πιο ειδικος!Πως περναει αυτη η βδομαδα?Υπαρχει τροπος να μαθω ποτε την περασα?Εχω να αρρωστησω 1 χρονο!Πως μπορω να μαθω αν το μωρο μου ειναι καλα ή αν εχει τον ιο?Με τροφοβλαστη ισως?Πως θα μαθω σιγουρα αν την περασα οσο ημουν εγκυος?Αν εγινε κατι τετοιο πρεπει να γινει διακοπη?Κοντευω να σκασω!Κλαιω μια ωρα και ευτυχως το μωρο κοιμαται...

 

Κατα αρχήν να ηρεμήσεις. Το IgG 237 που είναι θετικό σημαίνει ότι έχεις αντισώματα. Πολυ πιθανόν την πρώτη φορά που έκανες εξετάσεις να βγήκαν λάθος ότι δεν έχει αντισώματα αφού έχεις κάνει εμβόλιο ερυθράς (είναι σίγουρο αυτό). ΑΠό την άλλη πόσο ήταν το IgM (που δείχνει αν νοσείς τώρα) γιατί δεν καταλάβα και το χαρτί τον εξετάσεων πόσο λέει είναι τοόριο. Είμαι στη δουλειά και δεν θυμάμαι από έξω τις εξετάσεις (και εγώ είχα θετικό IgG αλλά αρνητικό Igm) και τα όρια τους.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι χαζη τελικα...Βρηκα τις παλιες μου εξετασεις και ειχα αντισωματα!Δεν ειχα για τοξοπλασμα και μεγαλοκυταροιο και μπερδευτηκα!Νιωθω πολυ χαζη!Ειπα κι εγω αφου εχω κανει εμβολιο!Αλλα με τοσες εξετασεις καθε μηνα...λιγο η αυπνοια,λιγο το ξανθο ενα μυαλο μερα νυχτα τι περιμενω!Τουλαχιστον ολα καλα!

Αndigo σε ευχαριστω για την απαντηση...Καλο μεσημερι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια να ρωτησω

πηρα εχθες τ εξετασεις και ειναι ολες αρνητικες

vdrc (-)

toxotest IGG (-) IGM (-)

rubella IGG (-) IGM (-)

cmv IGG (-) IGM (-)

Αυστραλιανο αντιγονο (-)

αντισωματα ηπατιτιδας C (-)

αντισωματα HIV. i.ii (-)

 

 

οι εξετασεις ειναι καλες η οχι?

 

 

την Δευτερα εχω ραντεβου με τον γυναικολογο αν μου πει οτι ειναι ολα οκ θα μπουμε στην διαδικασία για μωρακι αλλα εχω μεγαλη αγωνια και ειπα να ρωτησω και τις πιο παλιες :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...