Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιπποφαές


antonix

Recommended Posts

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μήπως τελικά το πήρα πολύ αβίαστα; Γιατί πρέπει να διακόψω στις 5-6 εβδομάδες; Ο φαρμακοποιός δεν μου το είπε αυτό. Εγώ ήμουν κουρασμένη και κρυωμένη, μπήκα σε ένα φαρμακείο, μου το σύστησαν και το πήρα. Μάλιστα είπα στο φαρμακοποιό να πάρω ιπποφαές κι εκείνος είπε καλύτερα εχινάκεια. Μήπως να ρωτάμε κανένα γιατρό για όλα αυτα;;;; Νιώθω ότι έκανα μ........ και έδωσα και 26 ευρουλάκια

 

Παντως και εμενα που εδινα εχινακεια στο μεγαλο μου ειχε πει η φαρμακοποιος να μην την δινω συνεχια. Πχ να του δινων δευτερα με παρασκευ που παει στο σχολειο και να σταματαω στις διακοπες. Αλλιως δεν θα τον κραταγε για ολη την περιοδο γιατι θα συνηθιζε ο οεργανισμος του. Με την πρωτη διακοπη κρυωσε.. Φετος θα παμε σερι μηπω τουλαχιστον και κρυωσει αργοτερα και οχι το Νοεμβρη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας,

 

Ψάχνω πολύ το θέμα της διατροφής και πέρνω κάποια συμπληρώματα απο τα οποία πολύ καλά είναι το ιπποφαές το οποίο θα το πέρνω για πάντα,το θεωρώ κορυφαίο.....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια αν διαβασετε στο internet για το ιπποφαες θα δειτε οτι ειναι κορυφαιο. οσο για την τιμη ειναι ακριβο αν το παρεις απο το φαρμακειο σε καψουλες. μπορειτε ομως να το περνετε στην αρχικη του μορφη ειτε αποξυραμενο απο τα μαγαζια με υγιεινη διατροφης ειδη ειτε απο τη λαικη εκει που πουλανε διαφορα μπαχαρικα. ειναι οπως οι σταφιδες πιο μικρα αλλα μπορειτε να βρειτε και τα φυλλα για ροφημα και ειναι πιο υγιεινα και βεβαια ενα σακουλακι που σου παει 2 μηνες και βαλε γιατι περνεις μεχρι 4-5 καρπους τη μερα κανει 2 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έιναι η πέμπτη μέρα που το παίρνω και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό...Δεν νοιώθω πλέον κούραση...δεν σέρνομαι, έχω όρεξη να κάνω πράγματα και δεν είμαι συνεχώς κουρασμένη όπως ένιωθα...τρέχω με τα παιδιά, κάνω δουλειές στο σπίτι και έρχεται το απόγευμα και ακόμα έχω αποθέματα να συνεχίσω..

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μήπως τελικά το πήρα πολύ αβίαστα; Γιατί πρέπει να διακόψω στις 5-6 εβδομάδες; Ο φαρμακοποιός δεν μου το είπε αυτό. Εγώ ήμουν κουρασμένη και κρυωμένη, μπήκα σε ένα φαρμακείο, μου το σύστησαν και το πήρα. Μάλιστα είπα στο φαρμακοποιό να πάρω ιπποφαές κι εκείνος είπε καλύτερα εχινάκεια. Μήπως να ρωτάμε κανένα γιατρό για όλα αυτα;;;; Νιώθω ότι έκανα μ........ και έδωσα και 26 ευρουλάκια

Δέν έκανες καθόλου μ......,καλός έκανε και στο έδωσε ο φαρμακοποιός λόγο κρυώματος.Όσο αφορά το γιατί πρέπει να το σταματάς στίς 5-6 εβδομάδες,έμαθα ότι η Εχινάτσια χάνει την αποτελεσματικοτητά της,με τη συνεχή χρήση.Αυτό,τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακριβως οπως ειπε η αποπανω κοπελια!η εχινακεα ειναι ο,τι καλυτερο για να σε προστατεψει απο ιωσεις ή να σε βοηθησει να τις ξεπερασεις γρηγορα αν δεν εχεις αφησει να αρρωστησεις για τα καλα!εκανες καλη αγορα κατα τη γνωμη μου:Pοσο για το οτι πρεπει να κανεις διαλειμμα εε,,ουτε τα βοτανα και τα θεραπευτικα φυτα δεν ειναι καραμελες ..εχουν κι αυτα τη δοσολογια τους ,μη σε τρομαζει αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια με ηρεμήσατε! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Επομένως μετά από 5-6 εβδομάδες, σκέφτομαι να αρχίσω κι εγώ να παίρνω ιπποφαές (αφού δηλαδή σταματήσω την εχινάκεια). Εχω ακούσει τόσο θετικά σχόλια που θέλω κι εγώ να το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ψαχνω λίγο το θεμα ολων αυτών , αρχισα πριν απο μια βδομαδα να το παιρνω.Σε λίγο καιρό θα σας πως...!!!!Ειναι νωρις ακόμη.

Βρηκα κατάστημα με μπαχαρικά στην περιοχή μου και το εχει και σε σκονη.Εχει και την σέβια που εφαγα τον τοπο να την βρω...!!!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

στον πειραια δηλαδη?

αν επιτρεπεται ποσο παει το ιπποφαες σε σκονη?και ποσο η στεβια?η στεβια βεβαια ειναι παναλαφρη δεν παιρνεις οσο ζαχαρη...στο μαγαζι με τα βιολογικα ειναι πολυ ακριβη!:|

εγω ειδα στο ιντερνετ οτι σε καταστημα μπαχαρικων της ευρυπιδου πουλανε και σπιρουλινα χυμα σε πολυ καλη τιμη,θα παω να δω κι απο κοντα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...
Μαρίακου τι έγινε τελικά με το κρύωμα,σου πέρασε?Έκανε δουλειά η εχινάτσια?

 

Θεωρώ ότι με βοηθησε αλλά μόλις σταμα΄τησα να την παίρνω αρρώστησα μετά από μερικές μέρες. Ισως να είναι και τυχαίο βέβαια, πάντως εγώ αρρώστησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω παίρνω ιπποφαές χύμα. Δλδ γιατί δεν το εμπιστευεστε; Πιστεύετε ότι διαφέρει σε κάτι απο το συσκευασμενο;; Ειδικά στα φαρμακεία το χτυπάνε πολυ. Αφήστε δε που το παίρνω στην αρχική του μορφή κ ξέρω τι τρώω. Ούτε σκονες, ούτε χάπια. Το βρήκα σε ένα μαγαζι στην Ν. Φιλαδέλφεια. Τα 100 γρ 4 ευρω μόνο!!!!! Τρώω 2 με 3 σπόρους την ημέρα.. Το σακουλακι μου κρατάει 1,5 εβδομάδα κ παραπάνω κ εχω βρειτην υγεία μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ το πήρα 2 μήνες και είδα το εξής: ότι δεν κουραζόμουν εύκολα, ότι είχα περισσότερο κουράγιο και κάτι σημαντικό (για εμένα): μπορείς να το πάρεις και να έχεις θυροειδή....

Αυτό είναι βασικο για εμένα..

Έχει 24 ευρώ το κουτί το οποίο έχει 50 χάπια.

Εγώ το πήρα από ιντερνετικό κατάστημα στην τιμή των 19 ευρώ.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Εγω παίρνω ιπποφαές χύμα. Δλδ γιατί δεν το εμπιστευεστε; Πιστεύετε ότι διαφέρει σε κάτι απο το συσκευασμενο;; Ειδικά στα φαρμακεία το χτυπάνε πολυ. Αφήστε δε που το παίρνω στην αρχική του μορφή κ ξέρω τι τρώω. Ούτε σκονες, ούτε χάπια. Το βρήκα σε ένα μαγαζι στην Ν. Φιλαδέλφεια. Τα 100 γρ 4 ευρω μόνο!!!!! Τρώω 2 με 3 σπόρους την ημέρα.. Το σακουλακι μου κρατάει 1,5 εβδομάδα κ παραπάνω κ εχω βρειτην υγεία μου!!!!

 

Σε μορφή χύμα-σκόνης δεν έχει καμία σχέση με το έλαιο.Το έλαιο του ιπποφαούς είναι πολύ καλύτερο και δυνατότερο.Μου το έχει πει φαρμακοποιός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

αν και παλιο το θεμα ,συνεχιζει καποιος/α να παιρνει το ιπποφαες?οντως δινει ενεεργεια?την ορεξη την ανοιγει τελικα ?αυτο μου ελειπε να ανοιξει κ η ορεξη

Link to comment
Share on other sites

Το έπαιρνα πρίν 3 μήνες λόγω αδυναμίας που ένιωθα και πραγματικά ένιωσα καλύτερα. Δε κουραζόμουν εύκολα, είχα ενέργεια και ζωηράδα και έφτιαξα και νύχι, το οποίο μέχρι τότε έσπαζε συνέχεια.

Την όρεξη εμένα στο φαγητό δεν μου την άνοιξε. Μπορείς να το δοκιμάσεις για κανά μήνα και βλέπεις αναλόγως και πράττεις!;)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...