Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κυησης.Τωρα τι τρωμε?


eleniza

Recommended Posts

Για παραδειγμα εσυ τι μετρησεις ειχες κ μπηκες σε προγραμμα ινσουλινης ?

Εγω δεν μετριεμαι πριν το φαγητο ! γενικα με το φαγητο δεν εχω πολυ θεμα !Ειμαι εντος οριων ! Ξεφευγει ομως το πρωινο μου ζαχαρο στο μηχανακι μεταξυ 92-104 περιπου! Αλλα στο εργαστηριο εχω παντα κατω απο 90 ! Κ επειδη το μηχανακι δειχνει πιο πανω θελει ο διαβητολογος να κανω μονο βραδυνη ινσουλινη ! Αλλα η γλυκοζηλιωμενη μου ξεκινησε με 5,8 πηγε 5,5 κ τωρα 5, !

 

Δεν ηταν ιδιαιτερα υψηλες οι μετρησεις μου, ημουν σε μερικη ακινησια ομως και αυτο επιβαρυνε την κατασταση. Ειχα παρει πολλα κιλα και απαγορευοταν ακομη και το περπατημα. Η υψηλοτερη τιμη που ειδα μετα το φαγητο ηταν κοντα στο 170 (ειχα φαει πιπεριες φλωρινης απο βαζο...και εχουν ζαχαρη...!).

Η βραδινη ινσουλινη ειναι 24ωρη και σε προφυλασσει, δεν ειναι κακο να κανεις.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 715
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κανεις ακομα μετρησεις και ειναι ανεβασμενο? Ποσα κιλα πηρες στην εγκυμοσυνη? Ο διαβητολογος μου ειχε πει οτι τα 5 πρωτα χρονια μετα τον τοκετο ειναι επικινδυνα, και επρεπε να χασω πολλα κιλα και να γυμναζομαι. Οντως μολις σαραντισα αρχισα γυμναστηριο και λιγο καιρο μετα διατροφη και εχασα 20 κιλα.

Όχι δεν κάνω μετρήσεις. Αλλά επειδή με ενημερώσανε οι γιατροί ότι έχω 70% πιθανότητες να εμφανίσω μετά τα 40 μου διαβήτη (λόγω διαβήτη κύησης), έχω κάνει 3 καμπύλες σακχάρου μετά τις γέννες μου γιατί έχανα απότομα κιλά χωρίς καμία διαίτα ή διατροφή (4-5 σε μια εβδομάδα). Αλλά ήταν όλες ΤΕΛΕΙΕΣ. Την τελεύταια την έκανα τον περσμένο χρόνο βέβαια.

Τώρα είμαι 52 κιλά, πόσο πια να χάσω;

 

Στις εγκυμοσύνες μου δεν πήρα ιδιαίτερα πολλά κιλά : 12 στην πρώση και 8 στην δεύτερη, τα οποία και φύγανε και μόνα τους μετά από λίγο καιρό.

 

Αλλά τον προηγούμενο μήνα που έκανα τσεκ απ, το Σάκχαρο ήταν 103 νηστείας (βέβαια χλαπάκιασα 2 πιάτα μακαρόνια το προηγούμενο βράδυ αργά) και αυτή η ρουφιάνα η γλυκοζιωμένη ήταν 5,9:cool: με όριο το 6,1. (Δείχνει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα τις τελευταίες 6-8 βδομάδες, για αυτό την λέω ρουφάνια:-D)

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Ρε γαμωτο πιο πολυ αντιστεκομαι κ δεν κανω ακομα ινσουλινη (μιας κ ολα στους υπερηχους δειχνουν οκ, κ ο γυναικολογος πιστευει οτι μπορω να την αποφυγω) γιατι δεν ειμαι τυπικη στη διατροφη ! Υπαρχουν πολλες φορες που θελω να τρωω βλακειες οπως γαλα με κεικ η γαλα με κουλουρια η δημητριακα , η μελι ε κ καπου εκει ξεφευγω !

Επισης, σκεφτομαι κ το αλλο...αν κανω εντελως προληπτικα οπως πιστευουν, θα μου κρατησουν κ τοτε το μωρο στην θερμοκοιτιδα 1 μερα ?

 

Κ αν ξεκινησω..... θ αμπορω να τρωω εστω λιγο παραπανω το πρωι γιατι αυτο το γαλα κ μι αφρυγανια εμενα δεν με καλυπτει ουτε γι αστειο !

 

κ κατι τελευταιο, με την ινσουλινη βαζεις κιλα ??

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κάνω μετρήσεις. Αλλά επειδή με ενημερώσανε οι γιατροί ότι έχω 70% πιθανότητες να εμφανίσω μετά τα 40 μου διαβήτη (λόγω διαβήτη κύησης), έχω κάνει 3 καμπύλες σακχάρου μετά τις γέννες μου γιατί έχανα απότομα κιλά χωρίς καμία διαίτα ή διατροφή (4-5 σε μια εβδομάδα). Αλλά ήταν όλες ΤΕΛΕΙΕΣ. Την τελεύταια την έκανα τον περσμένο χρόνο βέβαια.

Τώρα είμαι 52 κιλά, πόσο πια να χάσω;

 

Στις εγκυμοσύνες μου δεν πήρα ιδιαίτερα πολλά κιλά : 12 στην πρώση και 8 στην δεύτερη, τα οποία και φύγανε και μόνα τους μετά από λίγο καιρό.

 

Αλλά τον προηγούμενο μήνα που έκανα τσεκ απ, το Σάκχαρο ήταν 103 νηστείας (βέβαια χλαπάκιασα 2 πιάτα μακαρόνια το προηγούμενο βράδυ αργά) και αυτή η ρουφιάνα η γλυκοζιωμένη ήταν 5,9:cool: με όριο το 6,1. (Δείχνει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα τις τελευταίες 6-8 βδομάδες, για αυτό την λέω ρουφάνια:-D)

 

μπαλλου μου σε αυτη τη γλυκοζηλιωμενη θελω κ γω να σταθω !

Ενταξει κ γι ασενα μεσα στα ορια ειναι ομως !

την ειχες κανει καθολου στις εγκυμοσυνες σου ?

Εμενα τωρα βγηκε 5 κ θεωρω πως ειναι παρα πολυ καλη αφου τα ορια απο 4,5-6,2 !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε γαμωτο πιο πολυ αντιστεκομαι κ δεν κανω ακομα ινσουλινη (μιας κ ολα στους υπερηχους δειχνουν οκ, κ ο γυναικολογος πιστευει οτι μπορω να την αποφυγω) γιατι δεν ειμαι τυπικη στη διατροφη ! Υπαρχουν πολλες φορες που θελω να τρωω βλακειες οπως γαλα με κεικ η γαλα με κουλουρια η δημητριακα , η μελι ε κ καπου εκει ξεφευγω !

Επισης, σκεφτομαι κ το αλλο...αν κανω εντελως προληπτικα οπως πιστευουν, θα μου κρατησουν κ τοτε το μωρο στην θερμοκοιτιδα 1 μερα ?

 

Κ αν ξεκινησω..... θ αμπορω να τρωω εστω λιγο παραπανω το πρωι γιατι αυτο το γαλα κ μι αφρυγανια εμενα δεν με καλυπτει ουτε γι αστειο !

 

κ κατι τελευταιο, με την ινσουλινη βαζεις κιλα ??

 

Βρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι; Ίσως και βλακεία αλλά εμένα η διαβητολόγος που τις πήγαινα τις μετρήσεις και τις έλεγα ότι πεινάω... δεν αντέχω άλλο μου έλεγε :

Α! Εδω η μία φετά τυρί σε ανεβάζει ενώ ή 3 φέτες ζαμπόν καθόλου. Άρα αν θες μείωσε το τυρί και τρώγε παραπάνω ζαμπον.

 

Αυτό ας πούμε με το κρέας που σου λένε 100 ή 120 γραμμάρια εγώ δεν το έκανα, μπορει να έτρωγα και μισό κιλό από δαύτο και οι μετρήσεις μου μια ώρα μετά το φαγητό να ήταν 90. Τουλάχιστον έτσι δεν πεινούσα. Και να πω ότι έκανα μετρήσεις πριν και μετά το φαγητό σε κάθε γεύμα. Από την στιγμή που κρατιέται το σάκχαρο σε χαμηλά επίπεδα γιατί να μην αυξήσουμε την ποσότητα σε τροφές που δεν το επηρεάζουν; Λέω εγώ τώρα. Εσείς πάλι θα ρωτήσετε τον γιατρό σας.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπαλλου μου σε αυτη τη γλυκοζηλιωμενη θελω κ γω να σταθω !

Ενταξει κ γι ασενα μεσα στα ορια ειναι ομως !

την ειχες κανει καθολου στις εγκυμοσυνες σου ?

Εμενα τωρα βγηκε 5 κ θεωρω πως ειναι παρα πολυ καλη αφου τα ορια απο 4,5-6,2 !

Ναι, ναι φυσικά την είχα κάνει και στις δύο είχα 4,6.

Και στις 3 επόμενες καμπύλες (ανευ εγκυμοσύνης) είχα 4,5.

Για αυτό τώρα αγχώθηκα. Φλερτάρω επικύνδυνα με το όριο, και δεν είμαι και έγκυος.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κάνω μετρήσεις. Αλλά επειδή με ενημερώσανε οι γιατροί ότι έχω 70% πιθανότητες να εμφανίσω μετά τα 40 μου διαβήτη (λόγω διαβήτη κύησης), έχω κάνει 3 καμπύλες σακχάρου μετά τις γέννες μου γιατί έχανα απότομα κιλά χωρίς καμία διαίτα ή διατροφή (4-5 σε μια εβδομάδα). Αλλά ήταν όλες ΤΕΛΕΙΕΣ. Την τελεύταια την έκανα τον περσμένο χρόνο βέβαια.

Τώρα είμαι 52 κιλά, πόσο πια να χάσω;

 

Στις εγκυμοσύνες μου δεν πήρα ιδιαίτερα πολλά κιλά : 12 στην πρώση και 8 στην δεύτερη, τα οποία και φύγανε και μόνα τους μετά από λίγο καιρό.

 

Αλλά τον προηγούμενο μήνα που έκανα τσεκ απ, το Σάκχαρο ήταν 103 νηστείας (βέβαια χλαπάκιασα 2 πιάτα μακαρόνια το προηγούμενο βράδυ αργά) και αυτή η ρουφιάνα η γλυκοζιωμένη ήταν 5,9:cool: με όριο το 6,1. (Δείχνει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα τις τελευταίες 6-8 βδομάδες, για αυτό την λέω ρουφάνια:-D)

 

Noμιζω πως μονο η γλυκοζυλιωμενη ειναι το προβλημα. Το σακχαρο ειναι φυσιολογικο σε σχεση με αυτα που εφαγες! Κι εγω 40 ειμαι, εκανα μια καμπυλη λιγους μηνες μετα τον τοκετο η οποια ηταν φυσιολογικη, λιγες μετρησεις με το μηχανακι και δεν ξανασχοληθηκα. Εξακολουθω και γυμναζομαι ομως και προσπαθω να διατηρησω τα κιλα μου.

 

Ρε γαμωτο πιο πολυ αντιστεκομαι κ δεν κανω ακομα ινσουλινη (μιας κ ολα στους υπερηχους δειχνουν οκ, κ ο γυναικολογος πιστευει οτι μπορω να την αποφυγω) γιατι δεν ειμαι τυπικη στη διατροφη ! Υπαρχουν πολλες φορες που θελω να τρωω βλακειες οπως γαλα με κεικ η γαλα με κουλουρια η δημητριακα , η μελι ε κ καπου εκει ξεφευγω !

Επισης, σκεφτομαι κ το αλλο...αν κανω εντελως προληπτικα οπως πιστευουν, θα μου κρατησουν κ τοτε το μωρο στην θερμοκοιτιδα 1 μερα ?

 

Κ αν ξεκινησω..... θ αμπορω να τρωω εστω λιγο παραπανω το πρωι γιατι αυτο το γαλα κ μι αφρυγανια εμενα δεν με καλυπτει ουτε γι αστειο !

 

κ κατι τελευταιο, με την ινσουλινη βαζεις κιλα ??

 

Μας τα γραφεις εντελως αναποδα! Κανεις ατασθαλιες και δε θελεις ινσουλινη? Ξερεις ποσο επικινδυνο ειναι αυτο που κανεις για το μωρο? Η ινσουλινη ειναι ασπιδα προστασιας! Σαφως δε βαζεις κιλα λογω ινσουλινης, και ποιος ο λογος να ανησυχεις αν θα παρακολουθησουν το μωρο ενα 24ωρο? Για την ασφαλεια του θα γινει!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Noμιζω πως μονο η γλυκοζυλιωμενη ειναι το προβλημα. Το σακχαρο ειναι φυσιολογικο σε σχεση με αυτα που εφαγες! Κι εγω 40 ειμαι, εκανα μια καμπυλη λιγους μηνες μετα τον τοκετο η οποια ηταν φυσιολογικη, λιγες μετρησεις με το μηχανακι και δεν ξανασχοληθηκα. Εξακολουθω και γυμναζομαι ομως και προσπαθω να διατηρησω τα κιλα μου.

 

 

 

Μας τα γραφεις εντελως αναποδα! Κανεις ατασθαλιες και δε θελεις ινσουλινη? Ξερεις ποσο επικινδυνο ειναι αυτο που κανεις για το μωρο? Η ινσουλινη ειναι ασπιδα προστασιας! Σαφως δε βαζεις κιλα λογω ινσουλινης, και ποιος ο λογος να ανησυχεις αν θα παρακολουθησουν το μωρο ενα 24ωρο? Για την ασφαλεια του θα γινει!

 

Ουπς ! Που σε μπερδεψα ?

Απλα ξερω οτι με την ινσουλινη ΠΡΕΠΕΙ να εισαι πολυ τυπικη , σωστα ?

ε αυτο ειναι που φοβαμαι ! Εγω αμα με πιασει κατι το θελω εδω κ τωρα !!!

Τωρα που δεν κανω ας πουμε ινσουλινη, ενταξει κανω παρασπονδιες.....

Μετα πως θα ειναι ? εκει θελω να καταληξω γνωριζοντας οτι πρεπει να κανεις διατροφη συστηματικη!

 

Γενικα ο διαβητολογος μου ειχε πει οτι το εμβρυο δεν κινδυνευει, παρα μονο οταν το ζαχαρο ειναι τελειως ανεξελεγκτο !

οσο για το μωρο ναι δε το συζητω για την ασφαλεια του ! πανω απ ολα !

Αλλα αν μπω προληπτικα σε ινσουλινη δεν το προδικαζουμε ? απλα σκεφτομαι την πρωτη μερα που θα ειμαι καπως κ το μωρακι θα το χω μακρυα μου...κλαψ !!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Noμιζω πως μονο η γλυκοζυλιωμενη ειναι το προβλημα. Το σακχαρο ειναι φυσιολογικο σε σχεση με αυτα που εφαγες! Κι εγω 40 ειμαι, εκανα μια καμπυλη λιγους μηνες μετα τον τοκετο η οποια ηταν φυσιολογικη, λιγες μετρησεις με το μηχανακι και δεν ξανασχοληθηκα. Εξακολουθω και γυμναζομαι ομως και προσπαθω να διατηρησω τα κιλα μου.

 

ΤΑΡΑ μου υποκλίνομαι. Μπράβο σου και πάλι μπράβο σου, που το έχεις βάλει στο πρόγραμμά σου, όλο αυτό. Εγώ είμαι τόσο μα τόσο κοιλιόδουλη που δεν μπορώ να αντισταθώ, στο φαγητό ρε γμτ. Και αν μου πεις δεν κάνει να φας αυτό, κάτι με πιάνει και όλο αυτό θέλω και ας μην πεινάω.

 

Τελος πάντων σε λίγες μέρες θα επαναλάβω την γλυκοζηλιωμένη αφού είμαι 22 μέρες ¨καθαρή¨ από τις σοκολάτες και τα γλυκά εννοώ, αφού έτρωγα 1 με 2 σοκολάτες καθημερινά:-D.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ναι φυσικά την είχα κάνει και στις δύο είχα 4,6.

Και στις 3 επόμενες καμπύλες (ανευ εγκυμοσύνης) είχα 4,5.

Για αυτό τώρα αγχώθηκα. Φλερτάρω επικύνδυνα με το όριο, και δεν είμαι και έγκυος.

 

Παω πασο τοτε γιατι ειχες πολυ καλη γλυκοζηλιωμενη κ τωρα εχει διαφορα !!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλα ξερω οτι με την ινσουλινη ΠΡΕΠΕΙ να εισαι πολυ τυπικη , σωστα ?

 

Οχι, ποιος το λεει αυτο? Ισα ισα, δεν κανεις ας πουμε ινσουλινη. Τρως ενα σοκολατακι και το ζαχαρο εκτοξευεται στο 200 για παραδειγμα. Αν κανεις ινσουλινη και φας ενα σοκολατακι, το ζαχαρο σου θα παραμεινει σε χαμηλοτερα επιπεδα. Αυτος ειναι ο σκοπος της αλλωστε, η ρυθμιση του ζαχαρου. Φυσικα εξαρταται και απο τις μοναδες που κανεις. Εγω εκτος απο τη βραδινη την 24ωρη, εκανα και πριν τα γευματα.

Τη συστηματικη διατροφη θα την κανεις για το δικο σου καλο, για να μην εχεις προβληματα και μετα τον τοκετο.

Θυμαμαι ειχα ρωτησει το διαβητολογο αν μπορω να τρωω καθε Κυριακη παγωτο 0% ζαχαρη, και μου ειπε καλυτερα να φαω 2 κουταλιες παρφε, παρα ενα ολοκληρο παγωτο, ακομη και αν δεν εχει ζαχαρη! Η διαφορα στη μετρηση, θα φανει την επομενη μερα!!!

 

Αλλα αν μπω προληπτικα σε ινσουλινη δεν το προδικαζουμε ? απλα σκεφτομαι την πρωτη μερα που θα ειμαι καπως κ το μωρακι θα το χω μακρυα μου...κλαψ !!!

 

Και η κορη μου ηταν στην παρακολουθηση το πρωτο 24ωρο, αλλα ημουν τοσο χαλια απο την καισαρικη (καισαρικη λογω διαβητη...), που δε μου κακοφανηκε πολυ...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα Ταρα μου !!!

 

Στην δικη μου περιπτωση μου εχουν μιλησει μονο για την βραδυνη ινσουλινη κ γυρω στις 7 μοναδες αν θα εκανα !

Ειναι μονο το πρωινο μου ζαχαρο αλλα να σου πω κατι ?

Θα παω πρωτα να κανω καμπυλη ζαχαρου κ μετα θα ακολουθησω συμβουλες γιατρων κ προγραμμα, γιατι τωρα τα λενε ολα χωρις να εχω κανει καμπυλη !

 

Να σε ρωτησω κ κατι τελευταιο? σε ζαλισα το ξερω ! κ συγνωμη !!!!!!!

Ποσο ηταν η γλκοζηλιωμενη σου πριν την ινσουλινη ???

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

 

Στην δικη μου περιπτωση μου εχουν μιλησει μονο για την βραδυνη ινσουλινη κ γυρω στις 7 μοναδες αν θα εκανα !

 

Ελα μωρε, για 7 μοναδες μιλαμε μονο? Δεν ειναι τιποτα!

Ειναι μονο το πρωινο μου ζαχαρο αλλα να σου πω κατι ?

Θα παω πρωτα να κανω καμπυλη ζαχαρου κ μετα θα ακολουθησω συμβουλες γιατρων κ προγραμμα, γιατι τωρα τα λενε ολα χωρις να εχω κανει καμπυλη !

 

Εννοειται οτι πρεπει να κανεις καμπυλη ζαχαρου.

 

Ποσο ηταν η γλκοζηλιωμενη σου πριν την ινσουλινη ???

 

Γυρω στο 5.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα !! Κ εκανες ινσουλινη με 5 γλυκοζηλιωμενη ?

Τι να πω !!!

Νομιζα πως αυτο δειχνει το μεσο ορο του ζαχαρου του τελευταιο διμηνου !

Κ το 5 δειχνει ενα καλο σχετικα ζαχαρο ! Αχ τι να πω !

Ισως τα χω μπερδεμενα κ γω στο μυαλο μου !

Αλλα δεν μπαινει κ κανενας διαβητολογος στη διαδικασια να μου απαντησουν !

Ρωταω κ θυμωνουν κιολας !!! Τεσπα !!!

 

Οσο για τις μοναδες ναι μονο γι αυτες μιλαμε !!!! Γι αυτο κ σκεφτομαι αν αξιζει τον κοπο, για την ωρα παντα...μετα εχει ο Θεος αν χρειαστω δεν το συζητω καθολου !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ είχα εμφανίσει διαβήτη και στις 2 εγκυμοσύνες μου, μπορώ να πω τα εξής:

 

Εφ'όσον οι πρωινές μετρήσεις του σακχάρου είναι υψηλές, η καμπύλη δεν πρόκειται να σου δείξει τίποτα παραπάνω. Η καμπύλη δείχνει εάν ο οργανισμός σου έχει προδιάθεση να εμφανίσει σάκχαρο. Εσένα virgi δεν τίθεται θέμα προδιάθεσης. Εχεις ήδη σάκχαρο. Η καμπύλη δεν θα σου πει κάτι. Εμένα να φανταστείς, επειδή είχα κάνει το διαβήτη στην πρώτη κύηση, δεν με έστειλαν για καμπύλη στη δεύτερη. Με έβαλαν κατευθείαν στις μετρήσεις (και είχαν δίκιο). Την προδιάθεση την θεώρησαν δεδομένη (και ὀντως εμφάνισα σάκχαρο και στη δεύτερη εγκυμοσύνη).

 

Και σε εμένα το σάκχαρο εμφανιζόταν μόνο το πρωί (αντιδρά ο οργανισμός στις πολλές ώρες νηστείας). Στην πρώτη εγκυμοσύνη που ήμουν κι εγώ κάπως αντιδραστική, κατέληξα στην ινσουλίνη, γιατί η πρωινή μου νηστική μέτρηση έπαιρνε συνεχώς την ανιούσα. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη το κοντρολάρησα με διατροφή (κράτησα τις πρωινές μου μετρήσεις σε ένα οριακό 100), αλλά ήταν ΠΟΛΥ δύσκολο. Πρέπει να είσαι στρατιώτης. Θέλεις πολύ συγκεκριμένη διατροφή (εμένα με βοήθησε διαιτολόγος) και κυρίως θέλεις πολύ συγκεκριμένες ώρες γευμάτων. Επίσης, εάν θέλεις να βελτιώσεις την πρώτη πρωινή μέτρηση, δεν πρέπει να μένεις νηστική, αλλά να τρως κάτι (π.χ. ρυζογκοφρέτες, φρυγανιές και άλλα αδιάφορα) μέσα στη μαύρη νύχτα, όποτε σηκώνεσαι για τουαλέτα. Το θέμα δηλαδή είναι να μη μένει άδειο το στομάχι σου για πολλές ώρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α μαλιστα !! Κ εκανες ινσουλινη με 5 γλυκοζηλιωμενη ?

Τι να πω !!!

Νομιζα πως αυτο δειχνει το μεσο ορο του ζαχαρου του τελευταιο διμηνου !

Κ το 5 δειχνει ενα καλο σχετικα ζαχαρο ! Αχ τι να πω !

Ισως τα χω μπερδεμενα κ γω στο μυαλο μου !

Αλλα δεν μπαινει κ κανενας διαβητολογος στη διαδικασια να μου απαντησουν !

Ρωταω κ θυμωνουν κιολας !!! Τεσπα !!!

 

H γλυκοζηλιωμενη δεν εχει σχεση με τις τιμές του ζαχαρου, γιατι δειχνει απλά το μεσο όρο! Εμενα η γλυκοζηλιωμενη μου ειναι σουπερ αλλά οι καμπύλες μου (και ζαχαρου και ινσουλίνης) ειναι χαλια. Τοσο χαλια που όταν ξαναμεινω έγκυος δε με βλεπω να γλυτωνω τις ενεσεις απο την αρχή της κύησης...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ είχα εμφανίσει διαβήτη και στις 2 εγκυμοσύνες μου, μπορώ να πω τα εξής:

 

Εφ'όσον οι πρωινές μετρήσεις του σακχάρου είναι υψηλές, η καμπύλη δεν πρόκειται να σου δείξει τίποτα παραπάνω. Η καμπύλη δείχνει εάν ο οργανισμός σου έχει προδιάθεση να εμφανίσει σάκχαρο. Εσένα virgi δεν τίθεται θέμα προδιάθεσης. Εχεις ήδη σάκχαρο. Η καμπύλη δεν θα σου πει κάτι. Εμένα να φανταστείς, επειδή είχα κάνει το διαβήτη στην πρώτη κύηση, δεν με έστειλαν για καμπύλη στη δεύτερη. Με έβαλαν κατευθείαν στις μετρήσεις (και είχαν δίκιο). Την προδιάθεση την θεώρησαν δεδομένη (και ὀντως εμφάνισα σάκχαρο και στη δεύτερη εγκυμοσύνη).

 

Και σε εμένα το σάκχαρο εμφανιζόταν μόνο το πρωί (αντιδρά ο οργανισμός στις πολλές ώρες νηστείας). Στην πρώτη εγκυμοσύνη που ήμουν κι εγώ κάπως αντιδραστική, κατέληξα στην ινσουλίνη, γιατί η πρωινή μου νηστική μέτρηση έπαιρνε συνεχώς την ανιούσα. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη το κοντρολάρησα με διατροφή (κράτησα τις πρωινές μου μετρήσεις σε ένα οριακό 100), αλλά ήταν ΠΟΛΥ δύσκολο. Πρέπει να είσαι στρατιώτης. Θέλεις πολύ συγκεκριμένη διατροφή (εμένα με βοήθησε διαιτολόγος) και κυρίως θέλεις πολύ συγκεκριμένες ώρες γευμάτων. Επίσης, εάν θέλεις να βελτιώσεις την πρώτη πρωινή μέτρηση, δεν πρέπει να μένεις νηστική, αλλά να τρως κάτι (π.χ. ρυζογκοφρέτες, φρυγανιές και άλλα αδιάφορα) μέσα στη μαύρη νύχτα, όποτε σηκώνεσαι για τουαλέτα. Το θέμα δηλαδή είναι να μη μένει άδειο το στομάχι σου για πολλές ώρες.

σωστή...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα !! Κ εκανες ινσουλινη με 5 γλυκοζηλιωμενη ?

Τι να πω !!!

Νομιζα πως αυτο δειχνει το μεσο ορο του ζαχαρου του τελευταιο διμηνου !

Κ το 5 δειχνει ενα καλο σχετικα ζαχαρο ! Αχ τι να πω !

Ισως τα χω μπερδεμενα κ γω στο μυαλο μου !

Αλλα δεν μπαινει κ κανενας διαβητολογος στη διαδικασια να μου απαντησουν !

Ρωταω κ θυμωνουν κιολας !!! Τεσπα !!!

 

Οσο για τις μοναδες ναι μονο γι αυτες μιλαμε !!!! Γι αυτο κ σκεφτομαι αν αξιζει τον κοπο, για την ωρα παντα...μετα εχει ο Θεος αν χρειαστω δεν το συζητω καθολου !

 

Δεν ειναι ασπρο και μαυρο, υπαρχουν πολλες παραμετροι που παιζουν ρολο στο διαβητη κυησης. Η ηλικια, η κληρονομικοτητα, το βαρος σου, η ποιοτητα εγκυμοσυνης που εχεις, η ποσοτητα του αμνιακου υγρου, το βαρος του μωρου... Υπαρχουν πολλοι παραγοντες κινδυνου και ως την 32η εβδομαδα μπορει μια εγκυος να εμφανισει διαβητη.

 

Νομιζω πως αγχωνεσαι υποθετικα...! Κανε πρωτα την καμπυλη ζαχαρου, και μετα θα δεις αν χρειαστει να κανεις κατι ή οχι. Αν ειναι αυξημενη, θα επισκεφθεις διαβητολογο και θα σου λυσει ολες τις αποριες.

Παντως δεν ειναι τιποτα το ολο θεμα. Εγω στον 7ο μηνα ανακαλυψα το διαβητη, μπηκα σε προγραμμα διατροφης, εκανα τις ενεσεις μου, και γεννησα στην 38η εβδομαδα. Ναι μεν πεινουσα, αλλα δεν πηρα και περισσοτερα κιλα. Αλλες γυναικες χανουν!

Δε θα ξεχασω ποτε οταν στο μαιευτηριο μου εφεραν για πρωινο φρυγανιες με μαρμελαδα! Χλιδη!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μαρια δλδ αν κανω καμπυλη δεν θα δειξει κατι στις μετεπειτα μετρησεις ? αυτες δεν ξερω αν θα ειναι καλες με τοση γλυκοζη !Παντως στα γευματα μου ειμαι παντα μεχρι 130 το οριο που μου εχουν δωσει ! Με πιο ελαφρα φαγητα ειμαι γυρω στο 110 κ με πιο...απαγορευμενα ας πουμε γυρω στι 130 ! Πολυ σπανια να εχω ξεπερασει το οριο μετα το φαγητο ! Να ναι 2-3 φορες το συνολο !

 

Αυτο που λες για το πρωινο μετρημα προ φαγητου κ μετα κυμαινεται συνηθως απο 92-104 οτι κ αν εχω φαει το βραδυ !

Παντως καποια στιγμη που ξυπνουσα ξημερωματα στο ενδοιαμεσο κ επινα 2 γουλιες γαλα το ζαχαρο τοτε ηταν στο 85 περιπου ! πολυ καλο αλλα δεν ξυπναω πια για πιπι !!!!

 

Αυτο που εγω αναρωτιεμαι ειναι οτι το μηχανακι εχει παντα αποκλιση γυρω στο 15% !

Με βαση αυτο ειμαι παντα μεσα στα ορια του τυπου <90 !

Σε αυτο γιατι δεν δινουν σημασια οι γιατροι ????

Βρε κοριτσια συγνωμη που τα λεω εδω κ σας ζαλιζω, αλλα οπως ειπα οι διαβητολογοι που εχω δει κοιτανε μονο πως να μου χορηγησουν ινσουλινη κ κανεις δε μου λυνει τις αποριες μου !

Εδω τουλαχιστον μπορω να καταλαβω καποια πραγματακια απο τις δικες σας εμπειριες0καταστασεις κ απαντησεις !!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

H γλυκοζηλιωμενη δεν εχει σχεση με τις τιμές του ζαχαρου, γιατι δειχνει απλά το μεσο όρο! Εμενα η γλυκοζηλιωμενη μου ειναι σουπερ αλλά οι καμπύλες μου (και ζαχαρου και ινσουλίνης) ειναι χαλια. Τοσο χαλια που όταν ξαναμεινω έγκυος δε με βλεπω να γλυτωνω τις ενεσεις απο την αρχή της κύησης...

 

Μα αφου δειχνει το μεσο ορο του ζαχαρου γιατι δεν εχει σχεση ?

αν δλδ σε 20 μερες ειναι σε χαμηλα επιπεδα το ζαχαρο τοτε κ η γλυκοζηλιωμενη πρεπει να ειναι χαμηλη !

Οταν το ζαχαρο ξεφευγει τοτε κ αυτη πρεπει να ανεβει !

Εγω καπως ετσι το ειχα στο μυαλο μου .... μαλλον κανω λαθος....

Ουφ !

Εχω μπερδευτει !

Ελεος πια αυτο το ζαχαρο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!:roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εγώ είχα εμφανίσει διαβήτη και στις 2 εγκυμοσύνες μου, μπορώ να πω τα εξής:

 

Εφ'όσον οι πρωινές μετρήσεις του σακχάρου είναι υψηλές, η καμπύλη δεν πρόκειται να σου δείξει τίποτα παραπάνω. Η καμπύλη δείχνει εάν ο οργανισμός σου έχει προδιάθεση να εμφανίσει σάκχαρο. Εσένα virgi δεν τίθεται θέμα προδιάθεσης. Εχεις ήδη σάκχαρο. Η καμπύλη δεν θα σου πει κάτι. Εμένα να φανταστείς, επειδή είχα κάνει το διαβήτη στην πρώτη κύηση, δεν με έστειλαν για καμπύλη στη δεύτερη. Με έβαλαν κατευθείαν στις μετρήσεις (και είχαν δίκιο). Την προδιάθεση την θεώρησαν δεδομένη (και ὀντως εμφάνισα σάκχαρο και στη δεύτερη εγκυμοσύνη).

 

Και σε εμένα το σάκχαρο εμφανιζόταν μόνο το πρωί (αντιδρά ο οργανισμός στις πολλές ώρες νηστείας). Στην πρώτη εγκυμοσύνη που ήμουν κι εγώ κάπως αντιδραστική, κατέληξα στην ινσουλίνη, γιατί η πρωινή μου νηστική μέτρηση έπαιρνε συνεχώς την ανιούσα. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη το κοντρολάρησα με διατροφή (κράτησα τις πρωινές μου μετρήσεις σε ένα οριακό 100), αλλά ήταν ΠΟΛΥ δύσκολο. Πρέπει να είσαι στρατιώτης. Θέλεις πολύ συγκεκριμένη διατροφή (εμένα με βοήθησε διαιτολόγος) και κυρίως θέλεις πολύ συγκεκριμένες ώρες γευμάτων. Επίσης, εάν θέλεις να βελτιώσεις την πρώτη πρωινή μέτρηση, δεν πρέπει να μένεις νηστική, αλλά να τρως κάτι (π.χ. ρυζογκοφρέτες, φρυγανιές και άλλα αδιάφορα) μέσα στη μαύρη νύχτα, όποτε σηκώνεσαι για τουαλέτα. Το θέμα δηλαδή είναι να μη μένει άδειο το στομάχι σου για πολλές ώρες.

 

Εσυ εχεις μεγαλη εμπειρια και γνωριζεις πολυ καλα το θεμα. Εγω εμφανισα διαβητη στο τελευταιο τριμηνο στη δευτερη εγκυμοσυνη.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ασπρο και μαυρο, υπαρχουν πολλες παραμετροι που παιζουν ρολο στο διαβητη κυησης. Η ηλικια, η κληρονομικοτητα, το βαρος σου, η ποιοτητα εγκυμοσυνης που εχεις, η ποσοτητα του αμνιακου υγρου, το βαρος του μωρου... Υπαρχουν πολλοι παραγοντες κινδυνου και ως την 32η εβδομαδα μπορει μια εγκυος να εμφανισει διαβητη.

 

Νομιζω πως αγχωνεσαι υποθετικα...! Κανε πρωτα την καμπυλη ζαχαρου, και μετα θα δεις αν χρειαστει να κανεις κατι ή οχι. Αν ειναι αυξημενη, θα επισκεφθεις διαβητολογο και θα σου λυσει ολες τις αποριες.

Παντως δεν ειναι τιποτα το ολο θεμα. Εγω στον 7ο μηνα ανακαλυψα το διαβητη, μπηκα σε προγραμμα διατροφης, εκανα τις ενεσεις μου, και γεννησα στην 38η εβδομαδα. Ναι μεν πεινουσα, αλλα δεν πηρα και περισσοτερα κιλα. Αλλες γυναικες χανουν!

Δε θα ξεχασω ποτε οταν στο μαιευτηριο μου εφεραν για πρωινο φρυγανιες με μαρμελαδα! Χλιδη!

 

χαχαχαχα χλιδη δε λες τιποτα μετα απο τοσες στερησεις !!!!!!:-P:razz:

Σιγουρα υπαρχουν πολλοι παραγοντες κ γνωριζω πως απο δω κ περα ανεβαινουν τα επιπεδα ζαχαρου !

Σκεψου οτι ενας διαβητολογος ηθελε να με βαλει σε ινσουλινη απο 2 μηνων που ολες οι μετρησεις ηταν μια χαρα κ ελεγε οτι σιγουρα θα εμφανισω διαβητη αργοτερα γι αυτο ας ξεκινησω απο νωρις την ινσουλινη !!! Γκρρρ!!!!!!

Μα να εχω προβλημα ναι το δεχομαι ! Θα κανω γιατι πρεπει !!

Παντως θα δω εναν ακομη διαβητολογο, κ θ απαιτησω ν αμου λυσει πολλες αποριες κ να δω τι θ απροτεινει !!!!!

Απο δω κ περα παντως θελει προσοχη πολυ ! το γνωριζω !

Κ αυτο το αγχος που εχω στο θεμα πανω μου το προκαλεσαν οι γιατροι μεταξυ τους !!!

 

Παντως κοριτσια σας ευχαριστω πολυ ολες για τις απαντησεις σας !!!!!

Εσεις λετε περισσοτερα απο τους γιατρους !!!!!!:roll:

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Μα αφου δειχνει το μεσο ορο του ζαχαρου γιατι δεν εχει σχεση ?

αν δλδ σε 20 μερες ειναι σε χαμηλα επιπεδα το ζαχαρο τοτε κ η γλυκοζηλιωμενη πρεπει να ειναι χαμηλη !

Οταν το ζαχαρο ξεφευγει τοτε κ αυτη πρεπει να ανεβει !

Εγω καπως ετσι το ειχα στο μυαλο μου .... μαλλον κανω λαθος....

Ουφ !

Εχω μπερδευτει !

Ελεος πια αυτο το ζαχαρο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!:roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Κοιταξε, εγώ κατα πασα πιθανότητα εχω αντιδραστική υπογλυκαιμία (περιμενω τηλ του γιατρού για οριστική διαγνωση) και ίσως απο αυτό να εχασα το μωρό μου... Κι ας έκανα προληπτικά διατροφή για διαβητη κύησης απο την πρώτη μέρα που έμαθα πως ήμουν έγκυος. Η γλυκοζηλιωμενη στη δική μου περιπτωση (και φανταζομαι και σε άλλες) δεν μπορεί να δειξει κάτι, εκτος κι αν τη βγαλεις ψηλή οποτε βγαζει μάτι! :? Φαντάσου στις καμπύλες μου, καμπύλη ζαχαρου κατώτατο όριο 60, εγώ 28! Καμπύλη ινσουλίνης, ανωτατο όριο 25, εγώ 52... Η γλυκοζηλιωμενη μου και το ζαχαρο νηστειας ήταν καλά όσο ήμουν έγκυος, παρολο αυτά περασα ενα σοβαρό υπογλυκαιμικό επεισόδιο... Τρεχα γύρευε δλδ... Οποτε πλεον ακολουθώ και θα ακολουθώ πιστά τις οδηγιες του γιατρού όταν ξανακαταφερω να μεινω έγκυος (αμην και ποτε!!! :oops:) Χαλαλι και οι ινσουλίνες και όλα!!! :wink:

Φιλική συμβουλή: μη στεναχωριεστε για πράγματα που λύνονται...! Το νοημα ειναι να κρατησουμε στην αγκαλια μας γερά τα μωρά μας! :-D

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Με ολα αυτά που διάβασα έχω μπερδευτεί λίγο κι έχω κάποιες απορίες! τι είναι η γλυκοζηλιωμένη; εγω δεν έκανα ποτέ! Μονο την καμπύλη των 50 γρ έκανα που με έδειξε κοντά στα όρια. Στις πρωινές μετρήσεις μου δεν έχω ξεπεράσει το 97 και στις μετά φαγητό το ανώτερο μου ήταν το 149. Νομίζω οτι δεν είναι τόσο τραγικές οι τιμές μου και μάλιστα ανακάλυψα ότι αν τρώς απο λίγο ακόμα και μακαρόνια μπορείς να το ελεγξεις. Δηλ. μια μέρα που έφαγα μια μερίδα μακαρόνια μου πήγε 122 ενώ την άλλη φορά που έφαγα μισή μερίδα και μετά απο 1.30 ώρα άλλη μισή μου βγήκε 118. Δεν ξέρω, προσωπικά θεωρώ οτι νωρίς με βάζει σε ινσουλίνη, αν με έβαζε σε συγκεκριμένη δίαιτα πιστεύω οτι θα κέρδιζα λίγο χρόνο. Κι εγώ μόνο 1 κιλό έχω πάρει όλο κι όλο και στην αυχενική που έκανα πριν 3 εβδομάδες το μέγεθος του μωρού ήταν όσο ακριβώς έπρεπε- ούτε μέρα μεγαλύτερο ή μικρότερο. Βέβαια στις 3 εβδομάδες που μεσολάβησαν δεν ξέρω τι έχει γίνει,θα μάθω αυριο που έχω υπέρηχο. Ωστόσο την ινσουλίνη θα την κάνω γιατι θεωρώ ότι 'φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά'. Καλύτερα να την κάνω κι ας μην θεωρώ οτι χρειάζεται παρά να βρέθω σε καμια δυσάρεστη κατάσταση. Αυτό που δεν κατάλαβα με την διατροφή, δηλ. θα μετράω γραμμάρια;;; αυτό θεωρώ οτι είναι το πιο σπαστικό της υπόθεσης. Ξέρετε επίσης αν κάνει να τρώω σοκολάτες για διαβητικούς; νιώθω συχνα το στόμα μου πολύ πικρό και τρώω μια μπουκίτσα κάπου κάπου, ίσα ίσα να γλυκάνω τον ουρανίσκο μου. το μωρό το κρατάνε σε θερμοκοιτίδα λόγω ζαχάρου ή λόγω ινσουλίνης; δηλ. αν είχα ελεγχομένο ζάχαρο και δεν έκανα τελικά ινσουλίνη θα το κρατούσαν και τότε;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Με ολα αυτά που διάβασα έχω μπερδευτεί λίγο κι έχω κάποιες απορίες! τι είναι η γλυκοζηλιωμένη; εγω δεν έκανα ποτέ! Μονο την καμπύλη των 50 γρ έκανα που με έδειξε κοντά στα όρια. Στις πρωινές μετρήσεις μου δεν έχω ξεπεράσει το 97 και στις μετά φαγητό το ανώτερο μου ήταν το 149. Νομίζω οτι δεν είναι τόσο τραγικές οι τιμές μου και μάλιστα ανακάλυψα ότι αν τρώς απο λίγο ακόμα και μακαρόνια μπορείς να το ελεγξεις. Δηλ. μια μέρα που έφαγα μια μερίδα μακαρόνια μου πήγε 122 ενώ την άλλη φορά που έφαγα μισή μερίδα και μετά απο 1.30 ώρα άλλη μισή μου βγήκε 118. Δεν ξέρω, προσωπικά θεωρώ οτι νωρίς με βάζει σε ινσουλίνη, αν με έβαζε σε συγκεκριμένη δίαιτα πιστεύω οτι θα κέρδιζα λίγο χρόνο. Κι εγώ μόνο 1 κιλό έχω πάρει όλο κι όλο και στην αυχενική που έκανα πριν 3 εβδομάδες το μέγεθος του μωρού ήταν όσο ακριβώς έπρεπε- ούτε μέρα μεγαλύτερο ή μικρότερο. Βέβαια στις 3 εβδομάδες που μεσολάβησαν δεν ξέρω τι έχει γίνει,θα μάθω αυριο που έχω υπέρηχο. Ωστόσο την ινσουλίνη θα την κάνω γιατι θεωρώ ότι 'φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά'. Καλύτερα να την κάνω κι ας μην θεωρώ οτι χρειάζεται παρά να βρέθω σε καμια δυσάρεστη κατάσταση. Αυτό που δεν κατάλαβα με την διατροφή, δηλ. θα μετράω γραμμάρια;;; αυτό θεωρώ οτι είναι το πιο σπαστικό της υπόθεσης. Ξέρετε επίσης αν κάνει να τρώω σοκολάτες για διαβητικούς; νιώθω συχνα το στόμα μου πολύ πικρό και τρώω μια μπουκίτσα κάπου κάπου, ίσα ίσα να γλυκάνω τον ουρανίσκο μου. το μωρό το κρατάνε σε θερμοκοιτίδα λόγω ζαχάρου ή λόγω ινσουλίνης; δηλ. αν είχα ελεγχομένο ζάχαρο και δεν έκανα τελικά ινσουλίνη θα το κρατούσαν και τότε;

Η γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη είναι μία εξέταση αίματος η οποία δίνει πληροφορίες για τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα τις τελευταίες 6-8 εβδομάδες. Χρειάζεται να ελέγχεται 2-4 φορές τον χρόνο ή ακόμη και συχνότερα σε κάθε διαβητικό. Φυσιολογικές τιμές της γλυκοζυλιωμένης αιμοσφαιρίνης είναι 4-6 %. Στόχος στα άτομα με διαβήτη αποτελεί τιμή γλυκοζυλιωμένης αιμοσφαιρίνης κάτω από 6.5-7 %. Στις εγκύους με διαβήτη αυτός ο αριθμός-στόχος είναι ακόμη χαμηλότερος (5.5-6 %) και συνήθως η γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη ελέγχεται κάθε 4-6 εβδομάδες κατά την εγκυμοσύνη.

Στη διατροφή που έκανα εγώ, μετρούσα γραμμαρια, αλλά πολύ γρήγορα έμαθα με το μάτι ποσο είναι η κάθε ποσότητα οποτε απλουστευτηκε πολύ η διαδικασία. Για τη σοκολάτα, δε θεωρώ ότι πειράζει, αλλα καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου, να σου πει και ποια ώρα της ημέρας ειναι καλύτερο να την τρως. Εγώ για παραδειγμα έτσι και φαω σοκολάτα και είμαι νηστικη, οδευω για υπογλυκαιμικό επεισόδιο φουλ! ίσως το γιαούρτι που είπε μια κοπέλα πιο πάνω να της "κανει καλή παρεα".

Καλή λευτεριά σου ευχομαι!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...