Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

Ρε κορίτσια, τί είναι αυτή η ηπαρίνη; Αυτές οι αντιπηκτικές που λένε;

Αυτές είναι...ορισμένες φορές τις δίνουν και προληπτικά, για την περίπτωση που η μήτρα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αιματώνεται περισσότερο απ'ότι πρέπει και αποβάλει το έμβρυο...εάν όμως δεν υπάρχει ιστορικό αποβολών ή κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα παθολογικό, πιθανά να μη χρειαστεί να γίνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

Καλησπερα σε ολους ,

 

Συνοπτικα θελω να σας πω οτι εχω χασει ενα μωρακι στις 38 εβδομαδες , το οποιο δεν ειχε κανενα προβλημα ειχα κανει ληψη τροφοβλαστης και καρυοτυπο εμβρυου στις 13 εβδομαδες κυησης, ηταν υγιες , αλλα ειχα θρομβοφυλια την οποια δεν γνωριζα και ετσι το εχασα λιγο πριν γεννησω και ηταν αγορακι 3450 59 εκατοστα.

 

Εκανα απειρες εξετασεις θυροειδη , ζαχαρο , θρομβοφυλιας , ανοσολογικο ελεχγο , μαγνιτικη , πηγα σε ηπατολογο , δερματολογο, αιματολογο, καρδιολογο , πνευμονολογο ,διαβητολογο- ενδοκρινολογο και φυσικα σε ψυχιατρο που ειναι ο αντρας μου!!!Ολα ηταν καλα ειχαμε βρει το προβλημα και καναμε νεα αρχη...

Μετα απο 9 μηνες εμεινα εγκυος στο δευτερο μωρακι ,χαρα τεραστια αλλα και αγωνια αν θα τα καταφερουμε...τελικα δεν τα καταφεραμε!!!

Στις 10 εβδομαδες παλινδρομησε...χοριακη τεραστια μεχρι τοτε και ολα πηγαιναν μια χαρα , ειχαμε κανει και τον προγεννιτικο μας ελεγχο και ειμασταν καθολα ετοιμοι!!

 

Η αιματολογος επεμενε να κανουμε καρυοτυπο...ο ενας γυναικολογος μου ελεγε οτι ηταν ''τυχαιο'' γεγονος εφοσον τα ειχαμε ψαξει ολα , η αλλη γυναικολογος επεμενε να κανουμε καρυοτυπο..εγω μπερδεμενη για το αν θελω τελικα να μαθω απο τι το εχασα , γιατι ειχα ενα παιδακι που εχασα το οποιο ηταν υγιεστατο!!

Τελικα το εκανα και σημερα πηρα τα αποτελεσματα βρηκα στο εμβρυο το οποιο ηταν κοριτσακι τρισωμια 22!ξερετε ποσο σπανιο ειναι αυτο????????????????????????????? 1 στις 30.000-50.000 εμβρυα το εχει!Δεν εχει να κανει με μενα , η με τον συζυγο εχει να κανει με τα λαθη που προκυπτουν κατα την ωογεννεση.

Σας βαζω το σχετικο αρθρο και θελω να σας πω να μην αφηνεται τιποτα στην τυχη!!ΠΡΕΠΕΙ να γνωριζουμε τι συμβαινει !!!Για να μπορουμε να προχωρησουμε , για να κανουμε νεες προσπαθειες για να ειμαστε ΨΥΧΙΚΑ ετοιμες για το επομενο βημα....

 

Καλο κουραγιο σε ολες μας!!

 

http://www.iatrikionline.gr/8emata_1_2008/1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα μου έχει. Δύο και αυτές στις πρώτες 4-5 εβδομάδες.

Να συνεχίσετε ακάθεκτοι!!! Το πιο πιθανό είναι να ήταν τυχαία περιστατικά...όσο περίεργο κι αν ακούγεται...συμβουλευτείτε το γιατρό σας για τη φαρμακολογία και προχωρήστε σε νέα προσπάθεια...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι...ορισμένες φορές τις δίνουν και προληπτικά, για την περίπτωση που η μήτρα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αιματώνεται περισσότερο απ'ότι πρέπει και αποβάλει το έμβρυο...εάν όμως δεν υπάρχει ιστορικό αποβολών ή κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα παθολογικό, πιθανά να μη χρειαστεί να γίνουν.

οι Ηπαρινες χαμηλου μοριακου βαρους οταν γινονται προληπτικα συνηθως στο πρωτο τριμηνο τις κανουν για να υπαρχει καλυτερη αιματωση στην μητρα καθως επισης προσφερουν και αντιφλεγμωνοδη δραση γιαυτο και τις δινουν.Στις περισσοτερες περιπτωσει οι γιατροι τις δινουν σε ανθρωπους οπως εγω που εχουν αποδεδιγμενα θρομβοφυλια για την αντιπηκτικη τους δραση σε συνδιασμο και με αλλα φαρμακα.Στοχος ειναι η καλυτερη αιματωση της μητρας , η καλυτερη αιματωση του πλακουντα μετα τις 13 εβδομαδες που αναλαμβανει δραση αλλα και φυσικα προς αποφυγη θρομβοσης.Ειναι Αντι-πηκτικες ενεσεις.

Αυτα τουλαχιστον ξερω εγω δεν ειμαι γιατρος αλλα αυτα μου ειπαν οι γιατροι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και απο μενα.

Σημερα ειναι μια δυσκολη μερα....

Τα τελευταια 4 χρονια εχω 5 εγκυμοσυνες. Να σημειωσω οτι εχω καρδιοσχημη μητρα.

Το πρωτο μωρο το απεβαλλα στην 10η βδομαδα μετα απο αιμοραγια και πονους γεννας. Αποξεση νο1.

Μετα απο 1 χρονο τον Ιουλιο του 10 γεννησα ενα υγιεστατο αγορακι-που σημερα κοντευει τα 3-μετα απο μια εγκυμοσυνη στο κρεββατι και utrogestan το 1ο τριμηνο. Τον Οκρωβριο του 11 ειχα μια παλλινδρομη στην 8η βδομαδα. Αποξεση νο2.

Τον Φεβρουαριο που μας περασα ειχα μια βιοχημικη που η χοριακη απο 411 την 1η φορα ανεβηκε στο 523 μετα απο 7μερες. Αδιαθετησα-απεβαλλα την επομενη βδομαδα. Ευτυχως γλιτωσα την αποξεση

Σημερα πηγα στο γυναικολογο με μια χοριακη 4602! και ενα ασχημο σακο που θα καταληξει κι αυτος παλλινδρομος. Το Σαββατο μπιανω για την αποξεση νο3.....

Δε χρειαζεται να σας πω πως νιωθω...μονο ο γιος μου μου δινει κουραγιο....θα ηθελα να του χαρισω ενα αδερακι, αλλα δεν ειναι στο χερι μου προφανως...

 

Ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να κανουμε αιματολογικες-θρομβοφιλια.

Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποια? ειναι η θρομβοφιλια επικτητη, με την εννοια οτι εχει γεννηθει ηδη ενα μωρο??

 

Συγγνωμη αν σας κουρασα............

wn7Rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.

Σημερα ειναι μια δυσκολη μερα....

Τα τελευταια 4 χρονια εχω 5 εγκυμοσυνες. Να σημειωσω οτι εχω καρδιοσχημη μητρα.

Το πρωτο μωρο το απεβαλλα στην 10η βδομαδα μετα απο αιμοραγια και πονους γεννας. Αποξεση νο1.

Μετα απο 1 χρονο τον Ιουλιο του 10 γεννησα ενα υγιεστατο αγορακι-που σημερα κοντευει τα 3-μετα απο μια εγκυμοσυνη στο κρεββατι και utrogestan το 1ο τριμηνο. Τον Οκρωβριο του 11 ειχα μια παλλινδρομη στην 8η βδομαδα. Αποξεση νο2.

Τον Φεβρουαριο που μας περασα ειχα μια βιοχημικη που η χοριακη απο 411 την 1η φορα ανεβηκε στο 523 μετα απο 7μερες. Αδιαθετησα-απεβαλλα την επομενη βδομαδα. Ευτυχως γλιτωσα την αποξεση

Σημερα πηγα στο γυναικολογο με μια χοριακη 4602! και ενα ασχημο σακο που θα καταληξει κι αυτος παλλινδρομος. Το Σαββατο μπιανω για την αποξεση νο3.....

Δε χρειαζεται να σας πω πως νιωθω...μονο ο γιος μου μου δινει κουραγιο....θα ηθελα να του χαρισω ενα αδερακι, αλλα δεν ειναι στο χερι μου προφανως...

 

Ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να κανουμε αιματολογικες-θρομβοφιλια.

Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποια? ειναι η θρομβοφιλια επικτητη, με την εννοια οτι εχει γεννηθει ηδη ενα μωρο??

 

Συγγνωμη αν σας κουρασα............

Αγαπητή μας terreza, καμία συζήτηση εδώ μέσα δεν είναι κουραστική...αντιθέτως, όλες εδώ μαθαίνουμε, καταλαβαίνουμε, βοηθάμε αν μπορούμε, μοιραζόμαστε...

είναι όντως αρκετές οι περιπέτειές σου, αλλά και μόνο το γεγονός ότι έχεις ήδη ένα παιδάκι, είναι μοναδική χαρά και να σου ζήσειι! Επίσης, αυτό το παιδάκι, σου αποδεικνύει ότι μπορείς να τεκνοποιήσεις...και αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό! Η θρομβοφιλία δε νομίζω ότι είναι επίκτητη...την έχεις εκ γενετής, αλλά μπορεί και να μην επηρεάσει το έμβρυο, όπως έτυχε στη μία υπέροχη δική σου περίπτωση. Κανονικά βέβαια, με τόσες αποβολές, θα έπρεπε να σου το είχαν ήδη συστήσει να το ψάξεις, αλλά ποτέ δεν είναι αργά...εάν τελικά διαγνωστεί θρομβοφιλία πάντως, υπάρχει θεραπεία που γίνεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μετά, ουτε γάτα ούτε ζημιά!!

Κάνε λοιπόν και την τελευταία σου απόξεση, άφησέ την πίσω, κάνε τις εξετάσεις σου, χαλάρωσε και λίγο μετά από τόσες εγκυμοσύνες και μετά ξεκίνα με την ησυχία σου να κάνεις το αδερφάκι του μωρού σου και όλα θα πάνε πολύ καλά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα..Είμαι καινούρια στο Forum και θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ την άσχημη εμπειρία μου.Πριν 2 εβδομάδες λοιπόν μετά απο 3 μέρες καθυστέρησης έκανα τέστ και βγήκε θετικό..Η χαρά μου μου απερίγραπτη,μιας και προσπαθούσαμε περίπου 10 μήνες και είχα αρχίσει να αγχώνομαι..Παρόλη όμως την χαρά μου είπα θα περιμένω μερικές μέρες, μετά από 5 μέρες ξανακάνω τέστ και δείχνει πάλι θετικό...Δυστυχώς όμως η χαρά μας δεν κράτησε πολύ μετα απο 2 μέρες είχα φρικτούς πόνους και αίμα...Η γιατρος μου ήταν καθησυχαστική,μου συνέστησε να μείνω στο κρεβάτι και να πάω την επόμενη να με δεί..Όμως το ένστικτο δεν ξεγελάει..Το ένιωσα αμέσως ότι το μωρό είχε χαθεί..Την επόμενη μέρα δεν μπορέσαμε να δούμε ούτε σάκο και μας έκανε να σκεφτόμαστε ότι ίσως και να μην ήμουν τελικά...Η Χοριακή όμως επιβεβαίωσε ότι υπήρχε...Θετικότατη..Φυσικά σε 2 μέρες είχε πέσει σημαντικά και τώρα περιμένω να δώ αν χρειαστώ απόξεση κάτι που απεύχομαι..Η πίκρα μου μου μεγάλη απο την μια απο την άλλη διαπίστωσα έστω και με αυτό τον πολύ άσχημο τρόπο ότι μπορούμε να κάνουμε παιδάκι...Το άγχος παραμένει και ανυπομονώ για την επόμενη φορά που ίσως είναι και πιο τυχερή...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Είμαι καινούρια στο Forum και θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ την άσχημη εμπειρία μου.Πριν 2 εβδομάδες λοιπόν μετά απο 3 μέρες καθυστέρησης έκανα τέστ και βγήκε θετικό..Η χαρά μου μου απερίγραπτη,μιας και προσπαθούσαμε περίπου 10 μήνες και είχα αρχίσει να αγχώνομαι..Παρόλη όμως την χαρά μου είπα θα περιμένω μερικές μέρες, μετά από 5 μέρες ξανακάνω τέστ και δείχνει πάλι θετικό...Δυστυχώς όμως η χαρά μας δεν κράτησε πολύ μετα απο 2 μέρες είχα φρικτούς πόνους και αίμα...Η γιατρος μου ήταν καθησυχαστική,μου συνέστησε να μείνω στο κρεβάτι και να πάω την επόμενη να με δεί..Όμως το ένστικτο δεν ξεγελάει..Το ένιωσα αμέσως ότι το μωρό είχε χαθεί..Την επόμενη μέρα δεν μπορέσαμε να δούμε ούτε σάκο και μας έκανε να σκεφτόμαστε ότι ίσως και να μην ήμουν τελικά...Η Χοριακή όμως επιβεβαίωσε ότι υπήρχε...Θετικότατη..Φυσικά σε 2 μέρες είχε πέσει σημαντικά και τώρα περιμένω να δώ αν χρειαστώ απόξεση κάτι που απεύχομαι..Η πίκρα μου μου μεγάλη απο την μια απο την άλλη διαπίστωσα έστω και με αυτό τον πολύ άσχημο τρόπο ότι μπορούμε να κάνουμε παιδάκι...Το άγχος παραμένει και ανυπομονώ για την επόμενη φορά που ίσως είναι και πιο τυχερή...

 

 

κοπελα μου γλυκια μη στεναχωριεσαι...θα τα καταφερεις...ειναι ομως η πρωτη σου αποβολη απο οτι καταλαβαινω γιατι δεν αναφερεις αλλη, ενω οι καθ΄εξιν αποβολες ειναι απο τρεις και πανω, αλλα πλεον ψαχνεσαι απο τη δευτερη..μην αγχωνεσαι και την επομενη φορα θα εισαι τυχερη!!!

VBTOp3.png
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν σας βοηθαω http://www.konstantinioncenter.org/?p=1897〈=el τις εκανα στα πλαισια υπογονημοτητας βρεθηκε η αιτια εμβρυοτοξικοτητα εκανα θεραπεια με ανοσοσφαιρινη κ τωρα ειμαι σην 11η εβδομαδα σε διδυμα.σας ευχομαι τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα σε ολους ,

 

 

Σας βαζω το σχετικο αρθρο και θελω να σας πω να μην αφηνεται τιποτα στην τυχη!!ΠΡΕΠΕΙ να γνωριζουμε τι συμβαινει !!!Για να μπορουμε να προχωρησουμε , για να κανουμε νεες προσπαθειες για να ειμαστε ΨΥΧΙΚΑ ετοιμες για το επομενο βημα..

 

 

Μαρκελα35 κουραγιο και υπομονη σου ευχομαι! Ηθελα να περασω ακριβως το ιδιο μηνυμα σε ολες! Να μην αφηνουμε τιποτα στην τυχη! Ειχα 2 αποβολες και οι γιατροι μου ελεγαν " αν δεν πανε 3 δεν θεωρουνται καθεξιν αλλα τυχαιο γεγονος"! ποσο επωδυνο ειναι να καταλαβαινεις οτι επρεπε εξαρχης να ψαχτεις?

οπως και στη δικη μου περιπτωση εφτασα στα 33 για να σκεφτω το αυτονοητο (αφου καναμε οοολα τα υπολοιπα) να κανουμε καρυοτυπο συζυγων μετα απο δικη μου μαλιστα επιμονη κι εκει βρεθηκε τελικα το προβλημα σε αναστροφη χρωμοσωματος που στην περιπτωση μας ειμαστε το 0,1% του πληθυσμου που αποβαλλει για αυτο το λογο. Αλλα ειμαστε!

Γιαυτο ας ψαχτουμε ρε κοριτσια. Πρεπει να ενημερωνομαστε και να ρωταμε!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...σήμερα μόλις γράφτηκα γιατί ήθελα κ εγώ να πω κάπου τον φόβο μου και να ξέρω ότι θα με καταλάβουν...έχω ήδη ένα αγοράκι 1,5 έτους τον Παναγιωτάκη μου,φέτος τον Γενάρη είχα καθυστέριση, έκανα τεστ βγήκε θετικό (τρελή χαρα εμείς)και την επομένη πήγα για β χοριακή...όταν βγήκαν οι τιμές ήταν γύρω στο 300, λέω εντάξει είναι αρχή...πήγα στον γιατρό μου κ δεν φαινόταν το εμβρυο ήταν πολύ μικρό φαινοταν μόνο ελάχιστα ο σάκος...επί 3 βδομάδες πήγαινα αλλά το έμβρυο δεν μεγάλωνε..όσπου μια μέρα είδα λίγο αίμα και μέχρι το βράδυ είχα αποβάλει δυστυχώς...στεναχωρήθηκα τόσο πολύ..αλλά με βοήθησαν ο άντρας μου κ ο μικρός μου κ το ξεπέρασα...

τώρα έχω πάλι καθυστέρηση (ηταν να αδιαθετήσω 24-26 Μαϊου),πήγα κ έκαν χθες β χοριακή και οι τιμές ήταν 835...χαμηλές παλι αν σκεφτείς ότι τελευταία μου περίοδος μου ήρθε 24 Απρίλη...φοβάμαι πάρα πολύ μην πάθω πάλι το ίδιο..μην αποβάλλω πάλι!!έχω πονάκια που κ που χαμηλά στη κοιλιά αλλα αίμα δεν έχω δει ακόμα..φοβάμαι ακόμα κ στο γιατρό να πάω...λέω να περιμένω να κάνω άλλη μία εξέταση χοριακής την άλλη εβδομάδα να δω αν ανέβηκε η τιμή (που κανονικά θα πρέπει να έχει διπλασιαστει τουλάχιστον) και μετά βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.

Σημερα ειναι μια δυσκολη μερα....

Τα τελευταια 4 χρονια εχω 5 εγκυμοσυνες. Να σημειωσω οτι εχω καρδιοσχημη μητρα.

Το πρωτο μωρο το απεβαλλα στην 10η βδομαδα μετα απο αιμοραγια και πονους γεννας. Αποξεση νο1.

Μετα απο 1 χρονο τον Ιουλιο του 10 γεννησα ενα υγιεστατο αγορακι-που σημερα κοντευει τα 3-μετα απο μια εγκυμοσυνη στο κρεββατι και utrogestan το 1ο τριμηνο. Τον Οκρωβριο του 11 ειχα μια παλλινδρομη στην 8η βδομαδα. Αποξεση νο2.

Τον Φεβρουαριο που μας περασα ειχα μια βιοχημικη που η χοριακη απο 411 την 1η φορα ανεβηκε στο 523 μετα απο 7μερες. Αδιαθετησα-απεβαλλα την επομενη βδομαδα. Ευτυχως γλιτωσα την αποξεση

Σημερα πηγα στο γυναικολογο με μια χοριακη 4602! και ενα ασχημο σακο που θα καταληξει κι αυτος παλλινδρομος. Το Σαββατο μπιανω για την αποξεση νο3.....

Δε χρειαζεται να σας πω πως νιωθω...μονο ο γιος μου μου δινει κουραγιο....θα ηθελα να του χαρισω ενα αδερακι, αλλα δεν ειναι στο χερι μου προφανως...

 

Ο γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να κανουμε αιματολογικες-θρομβοφιλια.

Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποια? ειναι η θρομβοφιλια επικτητη, με την εννοια οτι εχει γεννηθει ηδη ενα μωρο??

 

Συγγνωμη αν σας κουρασα............

Καλησπέρα γλυκιά μου...!!!!

Καταλαβαίνω τι περνάς...έκανα την 2η απόξεση στα διδυμάκια μου...τα έχασα στην 10 η εβδομάδα.. Ο πόνος μου μεγάλος. Είχα κάνει όλες τις εξετάσεις και μου είχε μείνει η εξέταση για θρομβοφιλία. Η οποία τα αποτελέσματά της ήταν αρνητικά. Μέσα στο ταξίδι μου αυτό έμαθα πως η θρομβοφιλία είναι επίκτητη. Μπορεί δηλαδή να την αποκτήσεις και στην πορεία... Εγω παρόλο που δεν είχα πρόβλημα... πάλι τα έχασα....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας...σήμερα μόλις γράφτηκα γιατί ήθελα κ εγώ να πω κάπου τον φόβο μου και να ξέρω ότι θα με καταλάβουν...έχω ήδη ένα αγοράκι 1,5 έτους τον Παναγιωτάκη μου,φέτος τον Γενάρη είχα καθυστέριση, έκανα τεστ βγήκε θετικό (τρελή χαρα εμείς)και την επομένη πήγα για β χοριακή...όταν βγήκαν οι τιμές ήταν γύρω στο 300, λέω εντάξει είναι αρχή...πήγα στον γιατρό μου κ δεν φαινόταν το εμβρυο ήταν πολύ μικρό φαινοταν μόνο ελάχιστα ο σάκος...επί 3 βδομάδες πήγαινα αλλά το έμβρυο δεν μεγάλωνε..όσπου μια μέρα είδα λίγο αίμα και μέχρι το βράδυ είχα αποβάλει δυστυχώς...στεναχωρήθηκα τόσο πολύ..αλλά με βοήθησαν ο άντρας μου κ ο μικρός μου κ το ξεπέρασα...

τώρα έχω πάλι καθυστέρηση (ηταν να αδιαθετήσω 24-26 Μαϊου),πήγα κ έκαν χθες β χοριακή και οι τιμές ήταν 835...χαμηλές παλι αν σκεφτείς ότι τελευταία μου περίοδος μου ήρθε 24 Απρίλη...φοβάμαι πάρα πολύ μην πάθω πάλι το ίδιο..μην αποβάλλω πάλι!!έχω πονάκια που κ που χαμηλά στη κοιλιά αλλα αίμα δεν έχω δει ακόμα..φοβάμαι ακόμα κ στο γιατρό να πάω...λέω να περιμένω να κάνω άλλη μία εξέταση χοριακής την άλλη εβδομάδα να δω αν ανέβηκε η τιμή (που κανονικά θα πρέπει να έχει διπλασιαστει τουλάχιστον) και μετά βλέπουμε...

Θα συμφωνήσω με apotsi... Συμβουλεύψου τον γιατρό για τις ενέσεις... γιατί κι εγώ αν τις είχα κάνει... γνώμη του 2ου γιατρού και 3ου γιατρού... ίσως σήμερα είχα τα μωράκια μου ακόμα ζωντανά στην κοιλίτσα μου... το βασικότερο όμως απ' όλα είναι να είσαι εσύ χαλαρή και προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο πιο πολύ μπορείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλήμερα!!σήμερα μόλις γράφτηκα γιατί θέλω να μοιραστώ με κάποιον τις σκέψεις μου είμαι 21 χρόνων συγκατοικώ με το αγόρι μου,ο οποίος είναι 35. έχουμε μερικά προβλήματα λόγω χάσματος της ηλικίας μας είχα καθυστέρηση και έκανα τεστ και βγήκαν θετικά δεν ξέρω τι να κάνω δεν του το έχω πει ακόμα δεν νιώθω έτοιμη να γίνω μάνα. εχτές τον ρωτούσα διάφορα περί οικογενείας και εκείνος για το μόνο που μιλούσε ήταν οι δουλείες του και μου είπε πως όταν θα πρέπει θα κάνει παιδί και εγώ ήδη είμαι έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, θα ήθελα να πω και την δική μου ιστορία και εάν κάποιος έχει μια συμβουλή για εμάς θα τον ευχαριστούσα.

 

μέσα σε ένα εξάμηνο έχω δύο ήττες. η πρώτη ήταν η χειρότερη.....είχα πρωτοφανής αποκόλληση και αιμορραγία (σύμφωνα με τον γιατρό) από την 2 εβδομάδα έως και την 11 περίπου. κάθε μέρα είχα αίμα αλλά κάποιες στιγμές δεν περιγράφονται!!2 φορές ένοιωθα πως αποβάλω!

έφτασα τέλοσπαντων να κάνω την Α επιπέδου έχοντας μειωθεί το αίμα και ήταν η πρώτη φορά μετά από όσα είχαμε περάσει που είμασταν αισιόδοξοι...και ξαφνικά δέκα μέρες μετά πάλι ο ίδιος εφιάλτης..πήγα στο γιατρό πνιγμένη στο αίμα...η καρδούλα χτυπούσε ακόμα, μου είπε να φύγω και θα μιλούσαμε την επομένη....όλο το βράδυ ένοιωθα πως με ξεριζώνουν...ο γιατρός μου είπε να μην ανησυχώ, το αίμα και τα υπόλοιπα που έβγαλα το βράδυ ήταν απο αίμα που είχε μέινει απο την τεράστια αποκόλληση και απλά καθάριζα!!

 

από την επόμενη μέρα είχα μια ανησυχία και ήμουν σίγουρη πως είχα αποβάλλει....ο γιατρός μου έλειπε για μία εβδομάδα και πήγα την μέρα που επέστρεψε και ήταν χαμένο εδώ και μία εβδομάδα! 1 απόξεση

 

έκανα εξέταση θρομβωφιλίας, αρνητική..στείλαμε το έμβρυο για DNA δεν έδειξέ κάτι.....

 

ο γιατρός επέμενε πως δεν υπάρχει πρόβλημα για τον οργανισμό μου που είχε ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ, και μας είπε μετά απο 2 μήνες να προσπαθήσουμε πάλι.

 

μετά από 4 μήνες έμεινα πάλι έγκυος..δεν ξεκινήσαμε πάλι καλά, είχα λίγο αίμα, ο σάκος ήταν μικρός, ο γιατρός δεν ήταν και σίγουρος τι να κάνει, δεν θυμόταν και πολλά απο την πρώτη περιπέτεια!!! ενώ είχα κάνει εξέταση θρομβωφιλίας με αρνητικό αποτέλεσμα , με συμβούλευσε να κάνω ενέσεις και να πίνω σαλοσπιρ. στην 8 εβδομάδα ενώ ήμουν καθαρή για 15 ημέρες πάλι είχα αποβολή. 2 απόξεση..

 

τώρα πλέον έχω πάθει ψυχολογικό με τον γιατρό... ούτε απ'έξω απο το γραφείο του δεν περνάω..

 

απορώ στην 1 περίπτωση με τόση αιμορραγία γιατί δεν με έβαλε στο νοσοκομείο??

απορώ με τον εαυτό μου γιατί δεν ζήτησα μια δεύτερη γνώμη??

 

το λέω αυτό γιατί οι πιο πολλοί έχουμε παρωπίδες και δεν ακούμε κανέναν. το έχουμε μετανοιώσει με το άντρα μου που δεν ακούσαμε μια 2 γνώμη.

 

χίλια συγνώμη για το μεγάλο γράμμα.

 

εύχομαι τα καλύτερα σε όλες τις γυναίκες που λαχταρούν τόσο πολύ να κάνουν ένα παιδάκι και ταλαιπωριούνται άδικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα θα ήταν να αλλάξεις γιατρό. Και η γυναίκα μου είχε θέμα με το γιατρό της και δεν αισθανόταν άνετα, και τον αλλάξαμε και βρήκε την ψυχική της ηρεμία.

 

Παίζει μεγάλο ρόλο ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ είχα δύο άσχημες εμπειρίες με ίδιο γιατρό γιατί τον εμπιστευόμουνα τότε και έλεγα μου έτυχε και δεν έχει νόημα να ψάχνομαι και στη δική μου περίπτωση δεν ήταν λάθος του γιατρού οι παλίδρομες όμως ήταν λάθος του γιατρού που δεν με έστειλε για εξετάσεις από την πρώτη φορά παρόλο που είχα ιστορικό στην οικογένεια και επίσης το άλλο λάθος του που είναι λάθος των περισσότερων γυναικολόγων είναι ότι αντιμετωπίζουν μόνο το σωματικό κομμάτι και λένε σε 1-2 κύκλους ξαναπροσπάθησε λες και πέρασες μια γρίπη και θα είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια,

Δυστηχως μέσα σε ενα 5μηνο είχα 2 αποβολές. Στην πρώτη χρειαστηκε αποξεση, στην δευτερη ευτυχώς όχι. Να σημειώσω ότι ο γιατρός μου είπε μετά την πρώτη αποβολή ότι αν νιώθω έτοιμη ψυχολογικά ότι μπορώ να αρχίσω μετά τον πρώτο κύκλο προσπάθειες όπως και έκανα. Εμεινα έγκυος αμέσως αλλα δυστηχώς όπως σας προέιπα κατέληξε και αυτό σε αποβολή. Και οι δύο γίναν μεταξύ 6-7 εβδομάδας όπου είδαμε μόνο σάκο χωρίς έμβρυο. Μετά λοιπον και απο την δεύτερη αποβολη μπηκαμε σε διαδικασια εξετάσεων θρομβοφιλίας. Τα αποτελέσματα ήταν ότι ειμαι υγειεστατη και δεν έχω τίποτα. Γνώμη του γιατρού μου να το θεωρήσουμε τυχαίο και να ξαναπροσπαθήσω... Δεν ξέρω τι να κάνω. Οικονομικά δεν είμαι με τίποτα για περαιτέρω εξετάσεις αλλα και ψυχολογικά πως θα είμαι με μια νέα εγκυμοσύνη? Σκεφτομαι μήπως η δευτερη αποβολη ήρθε επειδή ήρθε αμέσως η εγκυμοσύνη και δεν "ξεκουράστηκε" το σώμα μου... Εχω πελαγώσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια,

Δυστηχως μέσα σε ενα 5μηνο είχα 2 αποβολές. Στην πρώτη χρειαστηκε αποξεση, στην δευτερη ευτυχώς όχι. Να σημειώσω ότι ο γιατρός μου είπε μετά την πρώτη αποβολή ότι αν νιώθω έτοιμη ψυχολογικά ότι μπορώ να αρχίσω μετά τον πρώτο κύκλο προσπάθειες όπως και έκανα. Εμεινα έγκυος αμέσως αλλα δυστηχώς όπως σας προέιπα κατέληξε και αυτό σε αποβολή. Και οι δύο γίναν μεταξύ 6-7 εβδομάδας όπου είδαμε μόνο σάκο χωρίς έμβρυο. Μετά λοιπον και απο την δεύτερη αποβολη μπηκαμε σε διαδικασια εξετάσεων θρομβοφιλίας. Τα αποτελέσματα ήταν ότι ειμαι υγειεστατη και δεν έχω τίποτα. Γνώμη του γιατρού μου να το θεωρήσουμε τυχαίο και να ξαναπροσπαθήσω... Δεν ξέρω τι να κάνω. Οικονομικά δεν είμαι με τίποτα για περαιτέρω εξετάσεις αλλα και ψυχολογικά πως θα είμαι με μια νέα εγκυμοσύνη? Σκεφτομαι μήπως η δευτερη αποβολη ήρθε επειδή ήρθε αμέσως η εγκυμοσύνη και δεν "ξεκουράστηκε" το σώμα μου... Εχω πελαγώσει...

ειχα κανει παλια κ εγω ελεγχο για θρομβοφιλιες πριν μεινω εγκυος ξαναεκανα αυτη τη φορα εκανα για 10 -11 μεταλλαξεις. αν θελεις να ψαξω να βρω κ να σου πω για ποιες εκανα.κ ειχα κανει κ ελεγχο για καθ εξιν αποβολες αν κ δεν ειχα καποια εγκυμοσυνη κ το αποτελεσμα?εμβρυοτοξικοτητα.ευτυχως τωρα ειμαι εγκυος στον 4ο μηνα σε διδυμακια ο γιατρος μου ειπε ενα αγορι κ ενα κοριτσι. αν εμεινα εγω εγκυος χωρις καμια εγκυμοσυνη μετα απο χρονια προσπαθειων σε εσενα θα ερθει πολυ πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει παλια κ εγω ελεγχο για θρομβοφιλιες πριν μεινω εγκυος ξαναεκανα αυτη τη φορα εκανα για 10 -11 μεταλλαξεις. αν θελεις να ψαξω να βρω κ να σου πω για ποιες εκανα.κ ειχα κανει κ ελεγχο για καθ εξιν αποβολες αν κ δεν ειχα καποια εγκυμοσυνη κ το αποτελεσμα?εμβρυοτοξικοτητα.ευτυχως τωρα ειμαι εγκυος στον 4ο μηνα σε διδυμακια ο γιατρος μου ειπε ενα αγορι κ ενα κοριτσι. αν εμεινα εγω εγκυος χωρις καμια εγκυμοσυνη μετα απο χρονια προσπαθειων σε εσενα θα ερθει πολυ πιο ευκολα.

 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολυ για την απάντηση, συγνωμη ειμαι λίγο άσχετη, η εμβρυοτοξικοτητα τι ειναι? Εγω ειπα θα αφησω κανενα τρίμηνο και μετα ξανα προσπάθειες.. τωρα δεν εχω κουράγιο για τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια,

Δυστηχως μέσα σε ενα 5μηνο είχα 2 αποβολές. Στην πρώτη χρειαστηκε αποξεση, στην δευτερη ευτυχώς όχι. Να σημειώσω ότι ο γιατρός μου είπε μετά την πρώτη αποβολή ότι αν νιώθω έτοιμη ψυχολογικά ότι μπορώ να αρχίσω μετά τον πρώτο κύκλο προσπάθειες όπως και έκανα. Εμεινα έγκυος αμέσως αλλα δυστηχώς όπως σας προέιπα κατέληξε και αυτό σε αποβολή. Και οι δύο γίναν μεταξύ 6-7 εβδομάδας όπου είδαμε μόνο σάκο χωρίς έμβρυο. Μετά λοιπον και απο την δεύτερη αποβολη μπηκαμε σε διαδικασια εξετάσεων θρομβοφιλίας. Τα αποτελέσματα ήταν ότι ειμαι υγειεστατη και δεν έχω τίποτα. Γνώμη του γιατρού μου να το θεωρήσουμε τυχαίο και να ξαναπροσπαθήσω... Δεν ξέρω τι να κάνω. Οικονομικά δεν είμαι με τίποτα για περαιτέρω εξετάσεις αλλα και ψυχολογικά πως θα είμαι με μια νέα εγκυμοσύνη? Σκεφτομαι μήπως η δευτερη αποβολη ήρθε επειδή ήρθε αμέσως η εγκυμοσύνη και δεν "ξεκουράστηκε" το σώμα μου... Εχω πελαγώσει...

Koριτσάκι μου, λυπάμαι πολύ για ό,τι σου συνέβη..

Θα μείνεις πάλι έγκυος με το καλό ..... κ μάλιστα σύντομα... εσύ πιάνεις εύκολα.....

Θα πας ούσα έγκυος (4-5 εβδ) σε έναν αιματολόγο (έχω να σου συστήσω τον Αναγνώστου άμα θες), θα σου κάνει θρομβοελαστογραμμα κ θα δει πώς αντιδράς ως οργανισμός, ούσα έγκυος...

Παίρνει 100 ευρά την εξέταση με θρομβοελαστόγραμμα.

50 ευρά μία απλή επίσκεψη.

Όλα ΜΕ απόδειξη.

 

Κ θα σου πάνε όλα καλά!

 

Είχα 2 παλίνδρομες πριν την Ελισάβετ μου... Στις 10 εβδ.... Ξέρω από κλάματα... Αξίζει τον κόπο άκουσέ με....

Αφού δεν βρέθηκε πρόβλημα αιμαολογικό (όπως κ σε εμένα) θα πρέπει να ξεκινήσετε πειραματικά, κ θα σας βγει σε καλό!!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Koριτσάκι μου, λυπάμαι πολύ για ό,τι σου συνέβη..

Θα μείνεις πάλι έγκυος με το καλό ..... κ μάλιστα σύντομα... εσύ πιάνεις εύκολα.....

Θα πας ούσα έγκυος (4-5 εβδ) σε έναν αιματολόγο (έχω να σου συστήσω τον Αναγνώστου άμα θες), θα σου κάνει θρομβοελαστογραμμα κ θα δει πώς αντιδράς ως οργανισμός, ούσα έγκυος...

Παίρνει 100 ευρά την εξέταση με θρομβοελαστόγραμμα.

50 ευρά μία απλή επίσκεψη.

Όλα ΜΕ απόδειξη.

 

Κ θα σου πάνε όλα καλά!

 

Είχα 2 παλίνδρομες πριν την Ελισάβετ μου... Στις 10 εβδ.... Ξέρω από κλάματα... Αξίζει τον κόπο άκουσέ με....

Αφού δεν βρέθηκε πρόβλημα αιμαολογικό (όπως κ σε εμένα) θα πρέπει να ξεκινήσετε πειραματικά, κ θα σας βγει σε καλό!!!

 

Σε ευχαριστω πολυ για το κουραγιο που μου δινεις. Ηαληθεια ειναι οτι με εχει παρει πολυ απο κατω, κλαιω συνεχεια και δυστηχως αρχισα κουραζω και τον αντρα μου που πλεον βγαζει νευρα. Δυστηχως ομως δεν ξερω τι αλλο να κανω.. ελπιζω ο χρονος να γιατρεψει τα παντα..προς το παρον παντως δεν εχω κουραγιο και δυναμη για αλλες προσπαθειες.. ας περασει ο καιρος και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...