Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μου ζητάει να μάθει μπαλέτο


Recommended Posts

Προφανώς το γνωρίζω ότι έχει να πάρει πολλά καλά από το μπαλέτο η κόρη μου. Αν και δεν το προτιμώ. Θα προτιμούσα άλλα αθλήματα. Τέλος πάντων, αφού το πρότεινε η ίδια θα το δοκιμάσουμε.

Ό,τι όμως και να μου λέτε, τα κοριτσάκια που βλέπω να μπαινοβγαίνουν σε δύο σχολές που έχω κοντά μου δε μου αρέσουν από άποψη αισθητικής. Δε μου αρέσουν τα ροζ - λευκά καλσόν, τα τουτού, οι ροζ σάκοι, αλλά ούτε και το στήσιμο του σώματος που βλέπω στα λίγο πιο μεγάλα.

Επίσης δε μου αρέσει η λογική των επιδείξεων ντε και καλά κάθε χρόνο.

Παρόλα αυτά, αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι περίπου στη λογική που περιγράφω, είμαι ανοιχτή σε προτάσεις.

 

ο χορος, που δεν ειναι μονον το μπαλετο ειναι πολυ σοβαρη υποθεση, καταρχην δεν ειναι ενα αθλημα αλλα Τεχνη, σε αλλα ειδη χορου τα πραγματα ειναι πιο ελευθερα και στο ντυσιμο

για τις επιδειξεις δεν καταλαβαινω τι θες να πεις, αφου αυτη ειναι η τεχνη, να μαθεις πεντε πραγματα και στο τελος να χορεψεις ενα κομματι, υπαρχει δημιουργικοτερο πραγμα απο το να δουλευουν παιδια μαζι για εναν κοινο σκοπο, μια παρασταση? αν εκανε στοιβο δεν θα συμμετειχε και σε αγωνες τι νοημα τοτε η προπονηση?

τελος παντων εσυ ψαξτο δεν εισαι υποχρεωμενη να εκτιμησεις την τεχνη αισθητικη και τον κοπο του χορου ουτε το ροζ οπως λες, αλλα αυτη η αισθητικη που απωθει εσενα ειναι που μπορει να ελκυει την κορουλα σου και να θελει το μπαλετο,,,τωρα σοβαρη σχολη χορου οπου στο μπαλετο να εχει καταργησει ολους τους γνωστους κωδικες κανονες στο ντυσιμο δεν νομιζω να βρεις, στον μοντερνο ειναι αλλιως,,αλλα μοντερνο χωρις να εχεις κανει μπαλετο ειναι σαν να εισαι λιγο κουτσος, το μπαλετο ειναει η βαση

 

τωρα αν υποτιμας κατι τοσο πολυ αστο, η αστο να το ζησει οπως ειναι η στειλτην αλλου γνωμη μου παντα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οτι αθλημα κ να την πας παλι θα εχεις επειδειξεις καθε χρονο.ειναι λογικο να θελουν να σου δειξουν τι εμαθε το παιδι σου ολο το χρονο κ για πιο λογο δινεις τα λεφτα σου.αληθεια ,τι αθληματα προτιμας για τα κοριτσια?

 

εγω θα εθετα την ερωτηση, τι αθλημα προτιμας για σενα?

μπασκετ? κολυμπι? τενις? τελεια αλλα δεν εισαι η κορη σου! καντα εσυ!

εγω δεν θα κολλαγα πουθενα να δοκιμασουν οτι γουσταρουν και να το κανουν οπως πρεπει οχι με σκοντο, δεν μ αρεσει αυτο η εκεινο η το αλλο, καντο σωστα και μετα βγαλε συμπερασμα

 

για αθληματα μιλαμε και για τεχνη ο,τι λεει η ψυχη τους λοιπον πει ορεξως κολοκυθοπιτα

Link to comment
Share on other sites

ο χορος, που δεν ειναι μονον το μπαλετο ειναι πολυ σοβαρη υποθεση, καταρχην δεν ειναι ενα αθλημα αλλα Τεχνη, σε αλλα ειδη χορου τα πραγματα ειναι πιο ελευθερα και στο ντυσιμο

για τις επιδειξεις δεν καταλαβαινω τι θες να πεις, αφου αυτη ειναι η τεχνη, να μαθεις πεντε πραγματα και στο τελος να χορεψεις ενα κομματι, υπαρχει δημιουργικοτερο πραγμα απο το να δουλευουν παιδια μαζι για εναν κοινο σκοπο, μια παρασταση? αν εκανε στοιβο δεν θα συμμετειχε και σε αγωνες τι νοημα τοτε η προπονηση?

τελος παντων εσυ ψαξτο δεν εισαι υποχρεωμενη να εκτιμησεις την τεχνη αισθητικη και τον κοπο του χορου ουτε το ροζ οπως λες, αλλα αυτη η αισθητικη που απωθει εσενα ειναι που μπορει να ελκυει την κορουλα σου και να θελει το μπαλετο,,,τωρα σοβαρη σχολη χορου οπου στο μπαλετο να εχει καταργησει ολους τους γνωστους κωδικες κανονες στο ντυσιμο δεν νομιζω να βρεις, στον μοντερνο ειναι αλλιως,,αλλα μοντερνο χωρις να εχεις κανει μπαλετο ειναι σαν να εισαι λιγο κουτσος, το μπαλετο ειναει η βαση

 

τωρα αν υποτιμας κατι τοσο πολυ αστο, η αστο να το ζησει οπως ειναι η στειλτην αλλου γνωμη μου παντα

 

 

Αναγκαστικά, αν δε βρω κάτι που να πλησιάζει σε αυτό που έχω στο μυαλό μου και που να το δέχεται και η κόρη μου, θα τη στείλω σε μία συμβατική σχολή μπαλέτου. Και αναγκαστικά θα έρθει σε επαφή με όλα αυτά που προσωπικά απορρίπτω.

 

Στις επιδείξεις αυτά που με ενοχλούν είναι το πιθανό άγχος που μπορεί να προκαλείται στα λίγο πιο ευαίσθητα παιδιά, η ενίσχυση του πιθανού ψωνίσματος κάποιων παιδιών, η πιθανότητα έξτρα εξόδων για την αγορά κοστουμιών και δε μπορώ να σκεφτώ τι άλλο, πάντως ειλικρινά όταν σκέφτομαι επιδείξεις μου βγαίνει μία αρνητική αίσθηση.

 

Και να προσθέσω ότι αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η κόρη μου να κάνει κάτι δημιουργικό, υγιεινό, κάτι που να τη διαπαιδαγωγεί προς τη σωστή κατεύθυνση. Επίσης θέλω να γνωρίσει και να αγaπήσει το σώμα της, να μάθει να το ακούει και να το φροντίζει. Α, και να αναπτύξει τα εκφραστικά της μέσα. Και τέλος να είναι χαρούμενη με αυτό που κάνει.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω θα εθετα την ερωτηση, τι αθλημα προτιμας για σενα?

μπασκετ? κολυμπι? τενις? τελεια αλλα δεν εισαι η κορη σου! καντα εσυ!

εγω δεν θα κολλαγα πουθενα να δοκιμασουν οτι γουσταρουν και να το κανουν οπως πρεπει οχι με σκοντο, δεν μ αρεσει αυτο η εκεινο η το αλλο, καντο σωστα και μετα βγαλε συμπερασμα

 

για αθληματα μιλαμε και για τεχνη ο,τι λεει η ψυχη τους λοιπον πει ορεξως κολοκυθοπιτα

 

Εμένα δε μου αρέσει κανένα άθλημα. Δε θα ήθελα δηλαδή να αθλούμαι γενικότερα. Και δεν το κάνω. Ίσως αν μαζευόμασταν 5-6 φίλοι/ες να έπαιζα κανένα μπασκετάκι, αλλά δεν το έχω κάνει εδώ και 15 χρόνια.

Και θέλω να δοκιμάσει η κόρη μου ό,τι γουστάρει. Πειράζει όμως να το ψάξω λίγο;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

μα ετσι θα το ψαξεις.σημερα σου ζηταει μπαλλετο,αυριο ενοργανη,θα δεις που εχει κλιση το παιδι κ τη του αρεσει κ αυτο θα ακολουθησει.αρκει να μη προσπαθεις να του περασεις τα δικα σου θελω.οσο για τα αθληματα που προτιμας δεν ειναι κ τα πιο κομψα για ενα κοριτσακι ισως κ γι αυτο προτιμαει μια τεχνη.αφησε την να ακολουθησει το δρομο της.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για τα κορίτσια το καλύτερο είναι το μπαλέτο για να ασχοληθούσ εαυτη την τηλικία. ωραια και τα αθλήματα, δε λεω, αλλα δυστυχως στην πλειοψηφία των προπονητων βλεπουν τα παιδιά για πρωταθλητισμο. στο μπαλετο αργει αυτο. τα παιδιά παιζουν με τη μουσική, μαθαινουν σωστη σταση σωματος, μαθαινουν πειθαρχια (στο ιδιο πλαισιο με την πειθαρχια που τους μαθαινει το σχολειο), μαθαινουν ομαδικοτητα, καλλιεργουν τη φαντασια, καλλιεργουν τον ψυχισμο τους, ανεβαινουν ψυχολογικα, περνανε καλα...!!!!

 

οσο αφορα το "ροζ", εεεεεεε αυτο ειανι το μπαλετο. το προωθει και η barbie αλλωστε. αλλα μεγαλωνοντας... αλλαζει. μπορει βεβαια και να μην ξεκινησει...

θα κανεις υπομονη, εσενα μπορει να μη σ' αρεσει, αλλα να αρεσει στη μικρη σου. μην την επιρεάσεις. να επιμεινεις, αν καποια στιγμη σου πει δε θελω να παω. να ολοκληρωσει τη χρονια.

οσο αδορα τις παραστασεις, νομιζω πώς δεν είναι υποχρεωτικη η συμμετοχη του παιδιού (τουλαχιστον εγω δινω την εναλλακτικη να αποφασισουν). απο την αλλη ομως οπως ειναι και η jackrussel ειναι καλο και σωστο να συμμετεχουν. αυτος ειανι ο χορος, πανω στη σκηνη! οχι πισω απο την κλειστη πόρτα.ειανι οπως η γιορτη του σχολειου στο τλεος της χρονιας. κλεινει μια χρονια. κλεινει ενας κυκλος και μετα αποφασιζει κανεις εαν θελει να συνεχισει ή οχι (αυτο βεβαια ισχυει για τις εξωσχολικες δραστηριοτητες, γιατι για το σχολειο δεν υπαρχει επιλογη).

 

εγω μπορω να σου προτεινω καποια σχολη στη νεα σμυρνη. εσυ μπορεις να κανεις την ερυνα σου και να αποφασισεις.

 

jackrussel συμφωνω απολυτα μαζι σου. συναδελφος ε;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι συναδελφος δυστυχως, εκανα μικρη απο 4 μεχρι τριτη δημοτικου μπαλετο γιατι οι γονεις μου με σταματησουν, δεν ηταν για αυτους χρησιμο ουγκ! μετα ασχοληθηκα με διαφορα αθληματα αλλα τιποτα δεν ηταν σαν το μπαλετο για την ψυχη μου,,,,τα χρονια περνουσαν κι εγω φοβομουν να το ξαναπιασω γιατι ενιωθα μεγαλη και γιατι λογικα ειχα ξεχασει τα παντα και γιατι πιστευα οτι οι μεγαλοι δεν κανουν

,,κι εκει καπου στα 28 βρηκα θαρρος μπηκα σε μια σχολη και τους λεω μπαλετο για αρχαριους γερους κανετε? εχουμε μολις φτιαξει ενα γκρουπ περαστε,,ε αυτο ηταν,,,,τα 5 ωραιοτερα χρονια της ζωης μου,,2 ελλαδα σε σχολη και 3 εξωτερικο,,,στην αρχη σε αυτο το γκρουπ με τις μεγαλες κυριες αλλα μετα με εβαλαν με πιτσιρικες ελεμενταρι ιντερμιντιετ αντβανς εβαλα πουεντ και συμμετειχα και σε 2 παραστασεις με τη σχολη στο εξωτερικο

η επιθυμια ο ζηλος μου και η δουλεια που εριξα απιστευτη, για αυτο με ειχαν στα γκρουπ με τις 14 χρονες προχωρημενες, ημουν και μυικα δυνατη ε και με ειχαν και εμενα μαζι,,,εννοειται οτι ημουν η πιο αδυναμη αλλα μου εδωσαν οι δασκαλες την ευκαιρια και προχωρησα εντυπωσιακα τηρουμενων των αναλογιων,,,ημουν το παραδειγμα γι αυτες οπου ενας μπορει να ξεκινησει μεγαλος και να ποχωρησει πολυ καλα ,,,μετα εκανα εξωσωματικη εμεινα εγγυος γεννησα και σταματησα αλλα θα το ξαναπιασω

 

θελω να πω ολες οι ενηλικες ενηλικοι που θελετε να κανετε χορο και ειδικα μπαλετο ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΕΙΤΕ γινεται και ειναι υπεροχο, το σωμα και το μυαλο δουλευονται και τοτε,,,πιο αργα αλλα γινεται και ειναι υπεροχη κατακτηση γιατι δεν ειναι καθολου ευκολο ειδικα οταν εισαι μεγαλουτσικος

 

τελος σε ολες τις μαμαδες, αφηστε τα παιδια σας να ασχοληθουν με τις δραστηριοτητες που τα εκφραζουν και μην επεμβαινεται ιδιαιτερα, χρεος σας να βρειτε μια καλη σχολη εναν καλο δασκαλο και αφεθειτε,,,τα παιδια μας εξαλλου θα αναπτυξουν την δικια τους αισθητικη με οσα ερεθισματα βρουν μπροστα τους, ειναι κριμα να τα αποκλειουμε απο ερεθισματα και ασχολιες υγιεις μονο και μονο επειδη δεν ταιριαζουν στην αισθητικη μας:confused::confused:,αυτο το τελευταιο με ξεπερναει

Link to comment
Share on other sites

για τα κορίτσια το καλύτερο είναι το μπαλέτο για να ασχοληθούσ εαυτη την τηλικία. ωραια και τα αθλήματα, δε λεω, αλλα δυστυχως στην πλειοψηφία των προπονητων βλεπουν τα παιδιά για πρωταθλητισμο. στο μπαλετο αργει αυτο. τα παιδιά παιζουν με τη μουσική, μαθαινουν σωστη σταση σωματος, μαθαινουν πειθαρχια (στο ιδιο πλαισιο με την πειθαρχια που τους μαθαινει το σχολειο), μαθαινουν ομαδικοτητα, καλλιεργουν τη φαντασια, καλλιεργουν τον ψυχισμο τους, ανεβαινουν ψυχολογικα, περνανε καλα...!!!!

 

οσο αφορα το "ροζ", εεεεεεε αυτο ειανι το μπαλετο. το προωθει και η barbie αλλωστε. αλλα μεγαλωνοντας... αλλαζει. μπορει βεβαια και να μην ξεκινησει...

θα κανεις υπομονη, εσενα μπορει να μη σ' αρεσει, αλλα να αρεσει στη μικρη σου. μην την επιρεάσεις. να επιμεινεις, αν καποια στιγμη σου πει δε θελω να παω. να ολοκληρωσει τη χρονια.

οσο αδορα τις παραστασεις, νομιζω πώς δεν είναι υποχρεωτικη η συμμετοχη του παιδιού (τουλαχιστον εγω δινω την εναλλακτικη να αποφασισουν). απο την αλλη ομως οπως ειναι και η jackrussel ειναι καλο και σωστο να συμμετεχουν. αυτος ειανι ο χορος, πανω στη σκηνη! οχι πισω απο την κλειστη πόρτα.ειανι οπως η γιορτη του σχολειου στο τλεος της χρονιας. κλεινει μια χρονια. κλεινει ενας κυκλος και μετα αποφασιζει κανεις εαν θελει να συνεχισει ή οχι (αυτο βεβαια ισχυει για τις εξωσχολικες δραστηριοτητες, γιατι για το σχολειο δεν υπαρχει επιλογη).

 

εγω μπορω να σου προτεινω καποια σχολη στη νεα σμυρνη. εσυ μπορεις να κανεις την ερυνα σου και να αποφασισεις.

 

jackrussel συμφωνω απολυτα μαζι σου. συναδελφος ε;

 

Το πρότυπο της Μπάρμπι για μένα είναι από τα χειρότερα. Ας μην συζητήσουμε όμως αυτό τώρα.

Τέλος πάντων και αυτό που λες ότι η συμμετοχή στις παραστάσεις δεν είναι υποχρεωτική δε μου λέει κάτι. Δε θέλω το παιδί μου να μπει στη θέση να επιλέξει να απομονωθεί, γι' αυτό και αναζητώ μία σχολή με διαφορετική άποψη εξαρχής.

Παρόλα αυτά, θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποια σχολή στη Νέα Σμύρνη και να μου πεις ποια είναι τα κριτήριά σου για να την προτείνεις;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι συναδελφος δυστυχως, εκανα μικρη απο 4 μεχρι τριτη δημοτικου μπαλετο γιατι οι γονεις μου με σταματησουν, δεν ηταν για αυτους χρησιμο ουγκ! μετα ασχοληθηκα με διαφορα αθληματα αλλα τιποτα δεν ηταν σαν το μπαλετο για την ψυχη μου,,,,τα χρονια περνουσαν κι εγω φοβομουν να το ξαναπιασω γιατι ενιωθα μεγαλη και γιατι λογικα ειχα ξεχασει τα παντα και γιατι πιστευα οτι οι μεγαλοι δεν κανουν

,,κι εκει καπου στα 28 βρηκα θαρρος μπηκα σε μια σχολη και τους λεω μπαλετο για αρχαριους γερους κανετε? εχουμε μολις φτιαξει ενα γκρουπ περαστε,,ε αυτο ηταν,,,,τα 5 ωραιοτερα χρονια της ζωης μου,,2 ελλαδα σε σχολη και 3 εξωτερικο,,,στην αρχη σε αυτο το γκρουπ με τις μεγαλες κυριες αλλα μετα με εβαλαν με πιτσιρικες ελεμενταρι ιντερμιντιετ αντβανς εβαλα πουεντ και συμμετειχα και σε 2 παραστασεις με τη σχολη στο εξωτερικο

η επιθυμια ο ζηλος μου και η δουλεια που εριξα απιστευτη, για αυτο με ειχαν στα γκρουπ με τις 14 χρονες προχωρημενες, ημουν και μυικα δυνατη ε και με ειχαν και εμενα μαζι,,,εννοειται οτι ημουν η πιο αδυναμη αλλα μου εδωσαν οι δασκαλες την ευκαιρια και προχωρησα εντυπωσιακα τηρουμενων των αναλογιων,,,ημουν το παραδειγμα γι αυτες οπου ενας μπορει να ξεκινησει μεγαλος και να ποχωρησει πολυ καλα ,,,μετα εκανα εξωσωματικη εμεινα εγγυος γεννησα και σταματησα αλλα θα το ξαναπιασω

 

θελω να πω ολες οι ενηλικες ενηλικοι που θελετε να κανετε χορο και ειδικα μπαλετο ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΕΙΤΕ γινεται και ειναι υπεροχο, το σωμα και το μυαλο δουλευονται και τοτε,,,πιο αργα αλλα γινεται και ειναι υπεροχη κατακτηση γιατι δεν ειναι καθολου ευκολο ειδικα οταν εισαι μεγαλουτσικος

 

τελος σε ολες τις μαμαδες, αφηστε τα παιδια σας να ασχοληθουν με τις δραστηριοτητες που τα εκφραζουν και μην επεμβαινεται ιδιαιτερα, χρεος σας να βρειτε μια καλη σχολη εναν καλο δασκαλο και αφεθειτε,,,τα παιδια μας εξαλλου θα αναπτυξουν την δικια τους αισθητικη με οσα ερεθισματα βρουν μπροστα τους, ειναι κριμα να τα αποκλειουμε απο ερεθισματα και ασχολιες υγιεις μονο και μονο επειδη δεν ταιριαζουν στην αισθητικη μας:confused::confused:,αυτο το τελευταιο με ξεπερναει

 

θυμηθηκα...

εχουμε ξαναμιλησει για τις ουρσουλίνες; τι θα κάνετε τελικά;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Το πρότυπο της Μπάρμπι για μένα είναι από τα χειρότερα. Ας μην συζητήσουμε όμως αυτό τώρα.

Τέλος πάντων και αυτό που λες ότι η συμμετοχή στις παραστάσεις δεν είναι υποχρεωτική δε μου λέει κάτι. Δε θέλω το παιδί μου να μπει στη θέση να επιλέξει να απομονωθεί, γι' αυτό και αναζητώ μία σχολή με διαφορετική άποψη εξαρχής.

Παρόλα αυτά, θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποια σχολή στη Νέα Σμύρνη και να μου πεις ποια είναι τα κριτήριά σου για να την προτείνεις;

 

τι εννοεις "με διαφορετικη αποψη εξ αρχης"; να μην κανει παραστασεις;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι εννοεις "με διαφορετικη αποψη εξ αρχης"; να μην κανει παραστασεις;[/quote

 

να μην κανουν παραστασεις τα παιδια για να μην αισθανεται η μαμα που δεν επιθυμει το παιδι της να κανει τα φυσιολογικα πραγματα που κανουν ολα τα παιδια ασχημα, να μην κανει ασχημο σωμα που δεν θα αρεσει στην μανουλα:confused: να φορανε κοκκινα μαυρα πορτοκαλι και νεκροκεφαλες, να μην χρειαζεται οι μαμαδες να αγοραζουν κουστουμια,,κι ολα αυτα να ειναι πολιτικη της σχολης για να πει στο παιδι η συγκεκριμενη μαμα, οχι δεν ειμαι εγω που σου απαγορευω το μπαλετο τις παραστασεις το ασπρο το γαλαζιο και το ροζ αλλα η σχολη, εγω σε στελνω στο μπαλετο, μη μου θυμωσεις μεγαλωνοντας και λες οτι δεν σε εστειλα, σε λιγο θα μας πει θελω μια σχολη μπαλετου που να καταργηθουν τα en dehors γιατι χαλαει την αισθητικη μου,

εγω αποσυρομαι δεν απανταω αλλο

 

τελος διαφωνω οτι το μπαλετο ειναι η μαρμπι

 

το μπαλετο για μενα εκφραζει την χρυση τομη μεταξυ δυναμης τσαγανου χαρης και θηλυκοτητας

 

τελος ας πει καποιος πιο ειδικος οτι μεγαλωνοντας τα παιδακια θα φορεσουν κι αλλα ρουχα,,κι οτι ο χορος εχει ολα τα χρωματα σχεδια κι αρωματα

 

αλλα βαρεθηκα να υποστηριζω αλλο το μπαλετο οποιος δεν μπορει να εκτιμησει κατι τουλαχιστον ας μην το κακοποιει απο αγνοια,,προφανως το θεμα δεν ειναι ο χορος αλλα ο φοβος μηπως η κορη της συγκεκριμενης μαμας εκφρασει την θηλυκοτητα της με εναν τροπο που δεν εγκρινει η μανουλα,,,τρατζικ

 

ismeni κουραγιο με οσα ακους καθημερινα

κατερινα ασε το μπαλετο στην ησυχια του στειλτην στην πισινα, να εισαι ειλικρινης με το παιδι σου κι ας το κραταει μια ζωη, πες δεν σε στελω δεν μου αρεσει δεν ειναι καλο, οχι ημιμετρα κι ουτε να πιστευεις οτι μια τεχνη αιωνων θα ερθει στα μετρα τα δικα σου

Link to comment
Share on other sites

Mε ενδιαφέρει κι εμένα να αρχίσει μπαλέτο η κόρη μου του χρόνου και παρακολουθώ το θέμα.

 

Αλλά jackrussel, γιατί είναι τόσο κατακριτέο κατά τη γνώμη σου, να μην θέλει μια μητέρα παραστάσεις και επιδείξεις; Φίλη μουσικός που έχει θητεύσει σε παιδικο σταθμό μου έχει πει πόση πίεση μπορεί να ασκηθεί σε ένα παιδί 3-5 χρονών για να επιτευχθεί ένα "καλό" αποτέλεσμα και εν τέλει να χαρούν οι γονείς που έπιασαν τόπο τα λεφτά τους, μη υπολογίζοντας και μη ρωτώντας τα ίδια τα παιδιά.

Και για μένα το ιδανικό θα ήταν να μυηθεί η κόρη μου στο χορό, μπαλέτο, τέχνη, όπως θέλεις πες το, και να χαίρεται που είναι εκεί, και να μαθαίνει χωρίς απαραίτητα να πρέπει να το δείξει στο τέλος της χρονιάς. Δεν κατάλαβα γιατί είναι μεμπτό και γιατί είναι μη φυσιολογικό.

 

Και τέλος ούτε εμένα μου αρέσει η κουλτούρα του ροζ γενικότερα, βέβαια δεν το γλυτώσαμε κι αυτό, το αγαπημένο χρώμα της μεγάλης είναι το φούξια - αλλα η γιαγιά της πάντως της πήρε μπλούζα με νεκροκεφαλή - καρδιά από το Ζάρα :lol: και τη φοράει με χαρλα (ούτε αυτό μου αρέσει πάντως σε μικρό παιδί).

Link to comment
Share on other sites

Με το μπαλέτο θα "χτίσει" ένα ωραίο σώμα, θα αποκτήσει αντοχή και ευλυγισία. Το κολυμβητήριο είναι καλό μεν, και απο άποψη ασφάλειας στην θάλασσα, αλλά νομίζω ότι είναι πιο αντρικό σπορ. Θα ανοίξουν οι πλάτες της αν αποφασίσει να ασχοληθεί πιο σοβαρα αργότερα......:lol:

Link to comment
Share on other sites

Mε ενδιαφέρει κι εμένα να αρχίσει μπαλέτο η κόρη μου του χρόνου και παρακολουθώ το θέμα.

 

Αλλά jackrussel, γιατί είναι τόσο κατακριτέο κατά τη γνώμη σου, να μην θέλει μια μητέρα παραστάσεις και επιδείξεις; Φίλη μουσικός που έχει θητεύσει σε παιδικο σταθμό μου έχει πει πόση πίεση μπορεί να ασκηθεί σε ένα παιδί 3-5 χρονών για να επιτευχθεί ένα "καλό" αποτέλεσμα και εν τέλει να χαρούν οι γονείς που έπιασαν τόπο τα λεφτά τους, μη υπολογίζοντας και μη ρωτώντας τα ίδια τα παιδιά.

Και για μένα το ιδανικό θα ήταν να μυηθεί η κόρη μου στο χορό, μπαλέτο, τέχνη, όπως θέλεις πες το, και να χαίρεται που είναι εκεί, και να μαθαίνει χωρίς απαραίτητα να πρέπει να το δείξει στο τέλος της χρονιάς. Δεν κατάλαβα γιατί είναι μεμπτό και γιατί είναι μη φυσιολογικό.

 

Και τέλος ούτε εμένα μου αρέσει η κουλτούρα του ροζ γενικότερα, βέβαια δεν το γλυτώσαμε κι αυτό, το αγαπημένο χρώμα της μεγάλης είναι το φούξια - αλλα η γιαγιά της πάντως της πήρε μπλούζα με νεκροκεφαλή - καρδιά από το Ζάρα :lol: και τη φοράει με χαρλα (ούτε αυτό μου αρέσει πάντως σε μικρό παιδί).

διαβασε καλυτερα τα ποστ παρακαλω,,δεν ειναι κακο οι παραστασεις οποιος δεν επιθυμει ομως δεν συμμετεχει κι ουτε αυτο ειναι κακο,,αλλλα η συγκεκριμενη μαμα λεει, ναι αλλα αν θα κανουν τα αλλα θα θελει κι αυτη,,,και ο σκυλος και η πιτα,,,ψαχνει σχολη που να μην κανει παρστασεις καθολου και να μην φορανε ροζ

ψαχνει σχολη χορου που να κανουν ολοι αυτο που εχει εκεινη στο κεφαλι της

ψαχνει σχολη μπαλετου που να μην ειναι ακριβως μπαλετου,,,ε και δεν ειναι τοσο φοβερο το ασπρο και το ροζ και η τουτου αλλα ουτε και οι νεκροκεφαλες,, δεν θα καθορισουν την υπαρξη των παιδιων μας οι 2 ωρες ροζ του μπαλετου, που στην ουσια του μονο ροζ δεν ειναι, ουτε οι νεκροκεφαλες το παραδειγμα μου ειναι για να μην τρελλαινοματε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα η μικρη εκανε μπαλετο τον μισο απο τον περσινο χρονο (γιατι μας τσακισαν οι αρρωστιες) κοινως απο τα 3. Φετος στα 4 θα την ξαναγραψω (καλα να΄μαστε). Το λατρεψε. Οπως επισης λατρεψε και τα ροζ και τα τουλια. Εγω? Ποια η δικη μου αποψη? Ειμαι με τατουαζ και μονιμα ντυμενη στα μαυρα. Σιχενομαι το ροζ και το τουλι. Αλλα το παιδι το ζητησε. Τι θα κανω δλδ? θα αρχισω να κοπανιεμαι 'ωχ τι με βρηκε μανα μου, τι επαθε το παιδακι μου? Βρειτε μου κατι που να μην φοραει ροζ?'. Δεν σκεφτεσαι ισως οτι με το να την αποθεις απο το ροζ και τα τουλια και ολη αυτη την λογικη της βαζεις εσυ αλλου ειδους προτυπα? Αμα το παιδακι γουσταρει μπαλετο και ροζ τοτε δωστου το, και κρατα την αποψη σου για τον εαυτο σου. Αυτη ειναι η δουλεια μας. Αργοτερα απο μονη της θα αποφασισει τι θελει. ή νομιζεις οτι ολα τα κοριτσια που εκαναν χρονια μπαλετο με τουλια εγιναν μπαρμπι (πολυ τετρημενη αποψη). Εκανα μπαλετο 7 χρονια και ρυθμικη 10.....Μπαρμπι δεν με λες με την καμια.

 

δλδ.......πρωτη φορα βλεπω τοσο καθετη αποψη, και εγω και αν ημουν καθετη στο ροζ. Ποτε δεν της το προωθησα. Αλλα το ηθελε. Φυσικα λοιπον και της το εδωσα.......

 

Οσο για το μπαλετο καθεαυτο ημουν διστακτικη περσι, αλλα φετος και μονο που την βλεπω να χαμογελαει ετσι οταν παει δεν το σκεφτομαι ουτε ενα δευτερολεπτο. Μπαλετο και παλι μπαλετο, για οσο το θελει με οσα ροζ θελει......αρκει να εχουμε λεφτα.

 

ΥΓ: Η μικρη δεν εκανε καμια παρασταση (και λογω αρρωστιας αλλα και λογω επιλογης) και κανενα παιδακι δεν την απεκλεισε. Γενικα ο τροπος ο δικος σου ειναι πιο καθετος απο οποιοδηποτε (λανθασμενο κατ'εσε) προτυπο μπορει να της πασαρει το μπαλετο.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι δεν βλέπω το μπαλέτο ''ροζ'', το κλασσικό μπαλέτο προωθεί νομίζω ένα πιο κλασσικό πρότυπο. Τελωςπαντων μάύρα κορμάκια φοράνε στη σχόλή που πηγαίνει η κόρη μου και αν δεν πιάσεις τα μαλιά καλά και ψηλά η δασκάλα μαλλώνει την μαμά ή τον μπαμπά ...

 

Παλιά πήγαινε σε μια σχολή σε παιδικό τμήμα ένταξης 2 φορές την εβδομάδα όπου περνούσε ωραία κάναν γιορτούλες στις οποίες ποτέ δεν συμμετείχε λόγω αρώστιας :(, αλλά εγώ δεν έβλεπα να πολυγυμνάζεται. Πριν 1 χρόνο λόγω μετακόμισης της άλλαξα σχολή, αναγκάστηκε να πηγαίνει με παιδάκια από 6 χρονών και πάνω (από τα 4.5), 1 φορά την εβδομάδα, η δασκάλα με δυσκολία την δέκτηκε...Το μάθημα μου φάνηκε ''αυστηρό'' στην αρχή και νόμιζα θα τα παρατήσει. Ομως τελικά δεν τα παράτησε αφού της άρεσε πραγματικά μέσα σε 3 μήνες ίσιωσε η πλάτη της - μόνο με 1 ώρα την βδομάδα (αν και εξασκείται μόνη της στο σπίτι). Γιορτές δεν πολύ κάνουν για τα μικρά (ανεβάζουν παραστάσεις οι πιο μεγάλες) αλλά κάνουν 1 στην τάξη στο τέλος του χρόνου.

Οταν πηγαίνει μάθημα έρχεται διαλυμένη, γυμνάζονται σκληρά θα έλεγα.

Θα συμφωνήσω με jackrussel ότι:

''το μπαλετο για μενα εκφραζει την χρυση τομη μεταξυ δυναμης τσαγανου χαρης και θηλυκοτητας''

Γενικά ο χορός θέλει πολύ γυμνασμένα παιδιά. Επίσης θέλει πολύ πειθαχία.

Δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το πρότυπο barbie...

Του χρόνου σκέφτομαι να την βάλω και μοντέρνο γιατί της αρέσει αλλά είναι την προηγούμενη ώρα και δεν ξέρω αν θα αντέξει 2 ώρες συνεχόμενες....

 

P.S απεχθάνομαι το ροζ χρώμα αλλά ότι και να κάνω η κόρη μου έχει καταφέρει να ζει σε ένα ροζ κόσμο... Τόσο που στο τέλος θα μου αρέσει. Μέχρι και ροζ μπλούζα για μένα αγόρασα πρόσφατα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι συμφωνώ με την Κατερίνα ότι η μπάρμπι είναι λάθος πρότυπο για τα κορίτσια, αλλά επειδή είχα την τύχη να κάνω 7 χρόνια μπαλέτο ξέρω πολύ καλά ότι το μπαλέτο δεν προωθεί το πρότυπο της μπάρμπι. Προωθεί την πειθαρχία, την επιμονή, την εκγύμναση ολόκληρου του σώματος.

 

Επίσης, στα 3 και στα 4 και στα 5 που λέτε, να ξέρετε ότι τα κοριτσάκια σας ΔΕΝ κάνουν μπαλέτο, κάνουν μουσικό παιχνίδι, ωραίες δραστηριότητες, χορό, αλλά όχι μπαλέτο, γιατί απαγορεύεται σε αυτές τις ηλικίες

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

γιατί απαγορεύεται ? Μπορεί να πάθουν κάτι? Σε ποια ηλικία επιτρέπεται να ξεκινήσει το κανονικό?

 

η ismeni καλυτερα να μας πει αλλα νομιζω οτι εκει γυρω στα 5 αρχιζουν οι ασησεις σε μπαρες κλπ,,,πριν ειναι πιο πολυ μουσικοκινητικο να κινουνται στο χωρο στις μυτουλες,κλπ προσαρμοζονται ολες οι ασκησεις στην ηλικια τους αυτο να εχεις κατα νου,,,και ολα τα συστηματα τα σοβαρα αναγνωρισμενα εχουν μεθοδο που ακολουθει την αναπτυξη τους

Link to comment
Share on other sites

η ismeni καλυτερα να μας πει αλλα νομιζω οτι εκει γυρω στα 5 αρχιζουν οι ασησεις σε μπαρες κλπ,,,πριν ειναι πιο πολυ μουσικοκινητικο να κινουνται στο χωρο στις μυτουλες,κλπ προσαρμοζονται ολες οι ασκησεις στην ηλικια τους αυτο να εχεις κατα νου,,,και ολα τα συστηματα τα σοβαρα αναγνωρισμενα εχουν μεθοδο που ακολουθει την αναπτυξη τους

 

Ετσι εκανε και η δικη μου, μουσικοκινητικο παιχνιδι.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

,αλλλα η συγκεκριμενη μαμα λεει, ναι αλλα αν θα κανουν τα αλλα θα θελει κι αυτη,,,και ο σκυλος και η πιτα,,,ψαχνει σχολη που να μην κανει παρστασεις καθολου και να μην φορανε ροζ

ψαχνει σχολη χορου που να κανουν ολοι αυτο που εχει εκεινη στο κεφαλι της

ψαχνει σχολη μπαλετου που να μην ειναι ακριβως μπαλετου,,,

 

Είναι τόσο κακό να ψάχνω αυτό που θέλω; Γιατί;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι πίεση μια παρασταση μπαλετου για το παιδι. το παιδι του αρεσει, χαιρεται να δειχνει τι εχει μαθει! χαιρεται να χορευει! μην το στερειτε αυτο απο τα παιδιά, μπειτε στο μυαλο τους. εμεις σκεφτομαστε με τη λογικη, το παιδι με το συναίσθημα. του αρεσει να χορευει και ειναι υπερηφανο για υτα που εχει μαθει να τα δειξει στη μαμα!

 

 

στις μικρες ηλικίες κανουν δημιουργικο χορό. η νέα υλη της rad (αγγλικο συστημα εκπάιδευης, πολυ οργανωμένο απο μουσικους, παιδαγωγούς, δασκάλους, ψυχολογους κλπ) οι ασκήσεις στην μπάρα ξεκινάνε απο 8 χρονών. πρωτα πρεπει να ομαδοποιηθούν τα παιδιά, να μαθουν το σωμα τους, να μαθπυν να ακουνε τη μουσική, να αγαπήσουν το μπαλετο και σιγα σιγα μπαινουν σε απλες ασκήσεις και βηματα μπαλετου χωρις να το καταλαβουν το εχουν λατρεψει!

 

θεωρειται "ροζ" το μπαλετο, αλλα αν το παιδι δεν το εχει... δεν το εχει...

 

η προταση μου είναι, να ξεκινήσετε μπαλετο τα παιδιά σας, δωστε τους την ευκαιρια να το γνωρισει. επιλέξτε μια σωστη και καλη σχολή, με παραστασεις (για να δειτε τις μεγαλες μαθητριες. να δειτε που θα φτασει...εαν το συνεχισει. εχει σημασια...). ομως η επιλογη σας να μη γινει με βαση το οικονομικο κομματι (ξερω οι εποχες αυτες ειναι δυσκολες, αλλα... καντε το για το παιδι σας). ας πληρωσετε λιγο παραπανω αρκει να περναει καλα και να μαθαινει πολλα!!!

 

ειμαι στη διάθεση σας για οποιαδηποτε απορια ή γνώμη

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

γιατί απαγορεύεται ? Μπορεί να πάθουν κάτι? Σε ποια ηλικία επιτρέπεται να ξεκινήσει το κανονικό?

 

ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ

κανουν τοσο απλα πραγματα, χωρις πιεση.

σκεφτειτε το...οπως κανουν στις γιορτες των παιδκων σταθμων, απλως ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ απο ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟ δασκάλα

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ

κανουν τοσο απλα πραγματα, χωρις πιεση.

σκεφτειτε το...οπως κανουν στις γιορτες των παιδκων σταθμων, απλως ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ απο ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΥΧΟ δασκάλα

Εννοώ αν απαγορεύεται να ξεκινήσει ένα παιδί μπαλέτο στα 4.5 (η κόρη μου μπήκε΄πριν ένα χρόνο σε μια τάξη που ήταν 2 χρόνια πιο μεγάλες γιατί δεν βρήκα κάτι άλλο να την βάλω) και κάνει ''κανονικό'' μπαλέτο με ασκήσεις στην μπάρα κλπ. Το μάθημα είναι "αυστηρό'' για μένα αλλά της αρέσει.

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα βιολογικό/ ανατομικό που μπορεί να της δημιουργήσει ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...