Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΠΙΑ ΑΕΡΟΛΙΝ ΓΙΑΤΙ ΕΒΗΧΑ ΚΑΙ ΕΤΡΕΜΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ!


Recommended Posts

Σωτηρία μάσκα μπορούν να κάνουν και τα μωρά. Εμένα η κόρη μου έπαθε βροχίτιδα 6 μηνών και το πρώτο πράγμα που μας έδωσε ο γιατρός ήταν μάσκα με αερολίν εισπνεόμενο βέβαια. Οσο για το σιρόπι, το έχω δώσει πολλές φορές στην μεγάλη μου κόρη και δεν παρατήρησα καμία παρενέργεια. Σίγουρα είναι ανάλογα με τους οργανισμούς, πάντως εγώ δεν της το δίνω πια, όταν την πιάνει το άσθμα της , της κάνω μάσκα αερολίν. Τη μάσκα θα σου την συστήσει ο γιατρός αν χρειάζεται ή όχι το παιδί, πάντως εμείς που έχουμε ΙΚΑ δεν την δικαιολογεί ως προς την συνταγογράφηση.

 

Εδώ θα συμφωνήσω.Δεν δίνουμε τίποτα στο παιδί αν δεν το συστήσει ο γιατρός.

Και εμείς που έχουμε ασφάλεια δημοσίου την πληρώσαμε κανονικά!Κάνει γύρω στα 27ε αν δεν κάνω λάθος.Αλλά τη κρατάς για μια "ζωή" που λέει ο λόγος!Δεν είναι μιας χρήσης δηλαδή.Την κρατάς ακόμα και για τα επόμενα παιδιά που θα κάνεις.Επίσης στην βρογχίτιδα(ή βρογχιολίτιδα ή βρογχόσπασμο ή ακροαστικά όπως και να το πεις το ίδιο είναι) που κάνουν τα παιδιά η μάσκα δρα πολύ πιο αποτελεσματικά σε σχέση με οποιοδήποτε αντιβηχικό ή σιροπάκι.Εξ άλλου και στα νοσοκομεία μάσκα κάνουν πάντα!Εγώ πάντως και απο πείρα που έχω με τον γιο μου μόνο η μάσκα κάνει δουλειά.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω εκανα θεραπεια με aeroline τη δεκαετια του 90 (σχεδον ολοκληρη) γιατι ειχα δυσπνοια απο ασθματικη βροχιτιδα. Ειχα μεινει με την εντυωση οτι δεν ειναι αντιβηχικο φαρμακο. Για την δικη μου περιπτωση "ανοιγε" τους βρογχους και αναπνεα πιο ευκολα. Ο βηχας που ειχα τοτε ηταν μια προσπαθια να αναπνευσω και οι γιατροι ελεγαν οτι δεν πρεπει να πινω αντιβηχικα για να κοπει ο βηχας. Εγω επερνα κατι χαπακια βραδειας αποδεσμευσης και ειχα αυτο το "τρεμουλο". Ετρεμε το χερι μου πχ οταν κραταγα το πιρουνι και τα ποτηρια τα κραταγα με τα δυο χερια για να μην μου περσουν. Ειχε ομως εξερετα αποτελεσματα στην δυσπνοια. Καποια στιγμη που καταργηθηκαν τα χαπακια και υπηρχαν τα εισπνεομενα μονο οι "τρεμουλες" ελλατωθηκαν αλλα και οι δυσπνοιες δεν εφευγαν.

 

και εγω το ιδιο,εχεις απολυτο δικιο......!!!!

εγω κανω ακομα με aerolin καποιες φορες που ειμαι πολυ χαλια,δεν ειναι ομως για βηχα ειναι για ασθμα!!!!

 

Χριστε μου....:confused::confused::confused::confused: και στα μωρα που δεν μπορεις να βαλεις μασκα με αερολιν δεν τους δινει σιροπι?

 

δεν νομιζω οτι υοαρχουν μωρα που δεν μπορεις να βαλεις μασκα........:confused:

η μπεμπα μου 2 μηνων στο νοσοκομειο με ασθατικη βροχιτιδα μασκα της εκαναν:-(:sad:

 

για να καταλαβεις ειναι ενα πραγμα....πως ειναι το χαρτινο ρολλο απο το χαρτι κουζινας;;; αυτο αλλα ποιο κοντο και πλαστικο και διαφανες,απο την μια μερια εχει την τρυπα για να βαζεις το εισπνεωμενο aerolin και απο την αλλη μερια εχει λαστιχενια μασκουλα που βαζεις την μουσουδα του μωρου,πατας το σπρεει και μετρας μεχρι το 15(;;;;;;αν θυμαμαι καλα εεε;;;)

αυτο εχει αμεση δραση και κραταει καποιες ωρες!!!

ομως μονο ο γιατρος σου θα κρινει αν το χριαζεστε!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

η μασκα βγαινει νομιζω η σε 2 η σε 3 μεγεθη για πολυ μωρα κ για μεγαλητερα παιδακια.. εμενα ο μικρος ηταν 7 μηνων κ εβυχε παραπολυ κ επειδη δεν δεχετε κανενα σιροπι οο οργανισμος του μας εσωσε μονο η μασκα,,, απλα αυτο που θελω να πω επειδη κανενα φαρμακο δεν ειναι αθωο εμενα αν δεν βηχουν παρα πολυ δεν δινω ποτε φαρμακα μονο εαν το κρινει αναγκαιο ο παιδιατρος αν κ ειναι κ αυτη οχι πολυ της αντιβιωσεις κ κτλ.....κ δεν καταναλωνω κ εγω σχεδον ποτε φαρμακα .....παρα μονο καμια καραμελα απο το φαρμακειο για το λαιμο...αυτο που κανω ειναι επειδη ειμαστε ολοι πολυ του τσαι αγοραζω στο φαρμακειο βοτανα τσαι για βηχα κ σε συνδιασμο με μελι κ λεμονακι κ πολυ καλο ντυσιματακι θα γινουν καλυτερα,,, σωτηρια εγω θα σου ελεγα να μην ξανα παρεις συγκεκριμενα εσυ το φαρμακο αυτο εφοσων δεν το δεχετε ο οργανισμος σου για να μην παθεις κατι παρομοιο....κ περαστικουλια στα μικρουλια...

Link to comment
Share on other sites

Χριστε μου....:confused::confused::confused::confused: και στα μωρα που δεν μπορεις να βαλεις μασκα με αερολιν δεν τους δινει σιροπι?[/QUO

 

οχι σωτηρια μου τους βαζεις μασκα κανονικα.εμενα η μικρη εκανε βρογχιτιδα 3 μηνων και βαλαμε μασκα κανονικα.και μαλιστα τοτε η παιδιατρος μου ελειπε σε ταξιδι στο εξωτερικο και πηγα την μικρη να την ακουσει ενας παιδιατρος στο ικα και μου εδωσε αερολιν σιροπη αλλα η δικη μου δεν με αφησε να το δωσω.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα με το σιροπι,μου ειπε ο παιδιατρος μου οταν τον ρωτησα κι εγω ειναι οτι για να δρασει περναει απο πολλα οργανα του σωματος για να φτασει στο προβλημα,πχ στομαχι,συκωτι και τα επιβαρυνει κατα καποιον τροπο.Η εισπνεομενη μορφη του αερολιν παει απευθειας στους πνευμονες και εχει δραση αμεσα,ειδικα αν την παρει καλα το παιδι.Εχουμε παρει νεφη ολοκληρα απο εισπνεομενα....διατριβη στο θεμα εχω κανει...

τωρα και εγω εχω ακουσει περιπτωσεις ταχυκαρδιας που προκαλει σε ενηλικες,σε μωρα δεν μου ετυχε,στα δικα μου παιδακια και στα τρια μεγαλα ηταν καλα ανεκτο.

2UxXp2.png

το 4 αστερακι μου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το πιστευω αυτο που επαθα. Καταρχην δεν ξερω αν το γραφω στο σωστο θεμα αλλα ας το αλλαξουν οι συντονιστες. Τα παιδια μου χαλια αρρωστα και τα 2. Ο μικρος ειναι 2,5 ετων βηχει εδω και 20μερες μπορει και λιγο παραπανω και η μικρη μου εδω και 10μερες (η μπεμπα ειναι 6μηνων). Εδωσα αερολιν οπως μου ειπε ο γιατρος μου στα παιδια (σιροπι) βεβαια με τον μεγαλο εχω μεγαλο τραγικο θεμα, εδω και 1 εβδομαδα κανει εμετο μια με το αερολιν και μια με την αντιβιωση που παιρνει οποτε χθες με πονο ψυχης και αγανακτισης ορκιστηκα να μην του ξαναδωσω τιποτα και θα του καθαριζω ΚΑΛΑ την μυτη. Ευτυχως σημερα το παιδι σηκωθηκε ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ καλα και χαρουμενο επιτελους που δεν θα επινε τα δηλητηρια και θα εκανε εμετο παλι. Εδωσα στην μπεμπα μου (αν και θα της το κοψω και αυτηνης) και ειπα να πιω και εγω μιας και εγω ειμαι στα ιδια χαλια. Μετρησα με την συριγγα 5μλ και κατα λαθος εβαλα παραπανω ε ενταξει λεω δεν θα παθω τιποτα εγω μεγαλη ειμαι. :shock::shock::shock::shock::shock::shock: ΠΑΙΔΙΑ ΕΤΡΕΜΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ τα χερια μου τρεμανε συνεχεια , δεν μπορουσα να πιω νερο, φοβηθηκε η μανα μου που ηρθε να παρει την μικρη, ειχα ταχυκαρδιες, υπερδιεγερση τελικα ηρεμησα μετα απο 2 ωρες! Καλα ειναι δυνατον να χορηγηται τετοιο πραγμα σε παιδια και να μην εχουν παθει τιποτα?

 

Εγώ έχω δώσει και στα 3 μου παιδιά aerolin (εισπνεόμενο, με μάσκα, αν και η μεγάλη μου πήρε και σιρόπι, όταν ήταν μωρό) και δεν είχαμε ποτέ παρενέργειες. Και ο άντρας μου πήρε αερολιν εισπνεόμενο και επίσης δεν έπαθε τίποτα. Βέβαια πάντα δίναμε τις σωστές δόσεις. Από όσο ξέρω (από παιδίατρο και τις οδηγίες), άν πάρει κανείς δόση μεγαλύτερη, ή συχνότερα από όσο πρέπει, ΄τότε μπορεί να έχει ταχυπαλμίες. Αν εσείς έχετε τέτοιες παρενέργειες και με την σωστή δόση, τότε μπορεί να είναι θέμα οργανισμού, ή μήπως τυχόν συνυπάρχουν και άλλοι παράγοντες (στον οργανισμό δηλαδή).

 

Ας μην κατηγορούμε το φάρμακο έτσι απλά, γιατί έχει βοηθήσει και θα συνεχίσει να βοηθάει πολλά παιδιά.

 

Πάντως το αερολιν δεν είναι αντιβηχικό (κάπου γράφτηκε παραπάνω νομίζω). Είναι βρογχοδιασταλτικό. Ανοίγει τους βρόγχους και βοηθάει το άτομο να αναπνεύσει (μια κοπέλα παραπάνω το έγραψε σωστά).

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός μας δίνει aerolin σε εξαιρετικά εκτακτες περιπτώσεις....Αυτά να τα ακούνε κάποιες μανούλες που συνεχώς χρησιμοποιούν το aerolin. Το εχω διαβάσει πως κάνει ταχυκαρδίες (σε αγγλικό site). Ακούω όλο και περισσότερες να το χρησιμοποιούν σαν ντεπόν! ακόμη και προληπτικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...