Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επισκληριδιος


αλυσια

Recommended Posts

καλησπερα ,διαβαζω και ακουω διαφορα για την επισκληριδιο και καθομαι και κλαιω απο το φοβο μου.την ωρα εκεινη τι νιωθεις...τρεμεισ ολοκληρη ?και σκεφτομαι πως θα μπορεσουν να μου κανουν κεσαρικη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω εκανα καισαρικη με επισκληριδιο και να μην φοβασαι καθολου!!!ουτε θα καταλαβεις ποτε θα στην κανουν!!ειχα ενα ριγος μεσα στο χειρουργειο και μετα οταν βγηκα και αρχισα να συνερχομαι ειχα ριγος σαν να ανεβαζω πυρετο αυτο κρατησε κανα 2 ωρες κοιμηθηκα και περασε!!!δεν ειναι τοσο φοβερο για να φοβασαι!!!

μια συμβουλη μονο που την τηρησα και εγω!!μετα την καισαρικη κουνουσα τα ποδια μου πολυ και γενικα δεν τους αφησα να μου κανουν αλλη δοση επισκληριδιου επαιρνα μονο παυσιπονα!!!

να μην φοβασαι!!πραγματικα δεν ειναι τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται που θα γεννησεις..εγω γεννησα στο Αρεταιειο...στην αρχη δεν ηθελα επισκληρηδιο γιατι φοβομουν κ εγω αλλα μολις μου ειπε ο γιατρος οτι προβλεπεται να γεννησω σε 20 ωρες δεχθηκα...εμενα βρεθηκε οτι εχω καποιο ψιλοπροβληματακι στη σπονδυλικη στηλη κ μιση ωρα υπεφερα απο τρυπηματα γιατι λογω του προβληματος δεν με επιανε η αναισθησια..μολις ομως βρηκαμε τη καταλληλη θεση για να κατσω δε καταλαβα τιποτα...ποιος,εγω...μην ανησυχεις,προηγειται τοπικη κ δε νιωθεις κατι...αν ομως γεννας στο Ελενα δε σου εγγυωμαι....:rolleyes:

bV6Dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα με επισκληριδιο και καισαρικη. Ολα μια χαρα. Εννοειται πως δε καταλαβα τιποτα. Ειχε βαλει και ο γιατρος ραδιοφωνακι και επαιζε, σιγοτραγουδουσα να σου πω την αληθεια....

 

Μετα ειχα τετοια χαρα με το παιδι, που δε θυμαμαι να ενιωσα κατι ασχημο....ολα μια χαρα!

 

Μη φοβασαι...σου βαζουν και το πανακι μπροστα και δε βλεπεις τιποτα.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ στην πρώτη γέννα μου με επισκληρίδιο δεν ένιωθα τίποτα από το στήθος και κάτω.

Στη δεύτερη κουνούσα κανονικά τα πόδια μου και ένιωθα τα πάντα αλλά δεν πόναγα.

Αφού από το χειρουργικό κρεβάτι στο φορείο πήγα μόνη μου.

Σαφώς τη δεύτερη φορά ήταν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ,διαβαζω και ακουω διαφορα για την επισκληριδιο και καθομαι και κλαιω απο το φοβο μου.την ωρα εκεινη τι νιωθεις...τρεμεισ ολοκληρη ?και σκεφτομαι πως θα μπορεσουν να μου κανουν κεσαρικη!

 

Αλυσια δεν καταλαβα απο το μηνυμα σου,αν εννοεις οτι θα κανεις καισαρικη η αν θα πας για φυσιολογικο και θελεις επισκληριδιο.Διευκρινιζεις σε παρακαλω?:)

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε..μη φοβασαι...πλεον ολες τις εγχειρησεις με επισκληριδιο τις κανουν. Εμενα εκανε η γιαγια μου (150 χρονων τωρα λεμε) εγχειρηση στο γονατο με επισκληριδιο....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τιποτα...μη το σκεφτεσαι....

 

Εμενα πιο πολυ με πονεσε ο ορος παρα η φαση με την επισκληριδιο...και στα λεει αυτα ενα ατομο που οταν του παιρνουν αιμα....ΠΟΝΑΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ...τοσο φοβιτσιαρα ειμαι!

 

Η αληθεια ειναι οτι μεχρι να το ζησω, ελεγα δε μπορει να ειναι τοσο καλα οσο λενε....αλλα τελικα ειχαν δικιο!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΠΡΙΝ 20 ΜΕΡΕΣ! ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ 21 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΚΥΗΣΗΣ! ΜΕ ΕΒΑΛΑΝ ΝΑ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ! ΕΙΧΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΝΟΥΣ ΓΕΝΝΑΣ ΑΠΛΑ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΠΟΝΟΙ ΔΕΝ ΚΡΑΤΗΣΗΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ! ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΟΝΟΥΣΑ ΗΡΘΕ Η ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΟΤΙ ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΥΘΥΝΗ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ! ΕΓΩ ΦΟΒΗΘΗΚΑ!! ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΕΓΩ;ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΟΙΛΕΣ ΣΕ ΔΥΟ ΣΠΟΝΔΥΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΑΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΕΠΙΦΟΒΟ!ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ!ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΔΥΝΑΤΟΙ ΠΟΝΟΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΚΑΙ ΦΩΝΑΞΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ! ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ!ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΤΑΘΩ ΑΚΙΝΗΤΗ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΝΑ ΗΘΕΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΦΟΒΑΜΑΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ! ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙ΄ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κι εγώ δεν κατάλαβα τίποτα με την επισκληρίδιο.όλα πήγαν μια χαρά!είχα κι εγώ τρομοκρατηθεί αλλά τελικά όλα πήγαν καλά. επίσης συνήλθα και πολύ γρήγορα και δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου.μη φοβάσαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχικά όταν μου έκαναν την επισκληριδιο, ήμουν ξαπλωμενη. Με τέτοιας ο αναισθισιολογος, αλλά το υγρό έβγαινε έξω απο το σωληνακι.

Τότε με σήκωσαν, καθιστη στο κρεβάτι, να κρατάει αντίσταση η μαια μου, και μου την έριξαν. Ο αναισθισιολογος μου φώναζε για το ποσά κιλά πήρα. Έβρισκε λιπωδη ιστό.

Πάντως είναι μεγάλη ευκολία. Και δεν πονάει. Και εμένα μου έλεγαν κάτι μπούρδες και καλά ότι μετα απο χρόνια θα με πονάει και τέτοια χαζα.

Μπούρδες. Είναι μεγάλη ευκολία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο.

Μια χαρά ήταν, δεν πόνεσα όταν μου την έκαναν.

Το μόνο που φοβόμουν ήταν μην έρθει σύσπαση εκείνη την ώρα και δε μπορέσω να κάτσω ακίνητη αλλά ευτυχώς ο αναισθησιολόγος πρόλαβε και την έκανε στο μεσοδιάστημα μεταξύ 2 συσπάσεων.

3zKtp2.png

S0Tjp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Βρίσκομαι στην 22η εβδομάδα κύησης (πρώτη γέννα) και δεν ξέρω ακόμα αν θα υποβληθώ σε επισκληρίδιο αναισθησία, αλλά μάλλον ναι. Και τώρα μια χαζούλα ερώτηση: Επειδή θα ξεννήσω σε ιδιωτικό μαιευτήριο γνωρίζετε αν στην τιμή τρίκλινου δωματίου συμπεριλαμβάνεται και η αμοιβή αναισθησιολόγου ή θα πρέπει να πληρωθεί εξτρά? Ντρέπομαι να ρωτήσω τη γιατρό μου...:oops:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Βρίσκομαι στην 22η εβδομάδα κύησης (πρώτη γέννα) και δεν ξέρω ακόμα αν θα υποβληθώ σε επισκληρίδιο αναισθησία, αλλά μάλλον ναι. Και τώρα μια χαζούλα ερώτηση: Επειδή θα ξεννήσω σε ιδιωτικό μαιευτήριο γνωρίζετε αν στην τιμή τρίκλινου δωματίου συμπεριλαμβάνεται και η αμοιβή αναισθησιολόγου ή θα πρέπει να πληρωθεί εξτρά? Ντρέπομαι να ρωτήσω τη γιατρό μου...:oops:

ζήτα απο το μαιευτήριο να σου δώσουν τον τιμοκατάλογο. εκεί τα λέει όλα αναλυτικά. Η μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο να τους ρωτήσεις. να μην ντρέπεσαι πάντως, όλες τα ρωτάνε αυτά!

Link to comment
Share on other sites

χρήστη Geonutr γιατί λες για το Έλενα? Και εγώ με δίδυμα και θα προτιμούσα επισκληρίδιο... Θα γεννησω στο Έλενα. Έχει κάνει καμιά επισκληρίδιο εκεί? Και αν ναι με ποιον αναισθησιολόγο? Θα με βοηθούσατε πολύ αν πήγαινα διαβασμένη

Link to comment
Share on other sites

χρήστη Geonutr γιατί λες για το Έλενα? Και εγώ με δίδυμα και θα προτιμούσα επισκληρίδιο... Θα γεννησω στο Έλενα. Έχει κάνει καμιά επισκληρίδιο εκεί? Και αν ναι με ποιον αναισθησιολόγο? Θα με βοηθούσατε πολύ αν πήγαινα διαβασμένη

 

Καλησπέρα! Αν θες να κάνεις επισκληρίδιο στο Έλενα καλύτερα κανε τάμα πρώτα για να σου κάνουν :-( ξέρω καλά οτι πολύ δύσκολα γίνεται εκεί..

Link to comment
Share on other sites

κι εγω γεννησα στο Ελενα και ο γιατρος απο τον 7ο μου ειπε οτι επισκληρήδιο (στην περιπτωση που γεννησω φυσιολογικά) δεν θα καναμε, οπως κι εγινε τελικά.

Οι δύο κολλητές μου που εχουμε τον ίδιο γιατρό, γεννησαν με καισαρική (απρογραμμάτιστη) και έκαναν και οι δυο επισκληρήδιο.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Γιαλελή. Μόνο μια φορά τον έχω δει, γιατί πριν λίγο άλλαξα γυναικολόγο. Είμαι στον 5ο. Του είπα αμέσως για επισκληριδιο, ότι με ενδιαφέρει και μου είπε ανάλογα με τον γιατρό που θα ναι εκείνη την ώρα κτλ... ΜΟυ τα ψιλομάσησε, δεν κατάλαβα, αλλά θα επιμείνω... Εξαρτάται από τον αναισθησιολόγο που θα χει βάρδια? ΑΠό τι εξαρτάται γενικά, δεν έχω καταλάβει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...