Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδια και εγκυμοσύνη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγχαρητήρια!

 

Εγώ ανακάλυψα ότι ήμουν έγκυος ένα Σάββατο, και την Τρίτη ο διευθυντής μου μου ανακοινώθηκε ότι θα έπρεπε να πάω επαγγελματικό ταξίδι στην Πορτογαλία (δεν είχα ανακοινώσει την εγκυμοσύνη, δεν είχα καν προλάβει να πάω στο γιατρό!). Μιλάμε για

διαδρομή με 2 τρίωρες πτήσεις για το πήγαινε, άλλες 2 για το έλα και τετράωρες αναμονές στη Φρανκφούρτη, και όλα αυτά σέρνωντας χειραποσκευή!! Ήμουν τότε στην 6η βδομάδα.

Ύστερα από αυτό έκανα και 2 ταξίδια στη Θεσσαλονίκη στον 3ο και τον 4ο μήνα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

Η μόνη συμβουλή που μου είχε δώσει ο γιατρός να μην κουβαλάς βάρη, δηλαδή τη βαλίτσα σου να την κουβαλάει άλλος.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Η αδερφή μου είναι στην 6η εβδομάδα εγκυμοσύνης.

Την ερχόμενη εβδομάδα θα ταξίδευε έτσι κι αλλιώς στο εξωτερικό, σε χώρα που εργάζεται ο άντρας της.....μέχρι που προχθές ανακάλυψε ότι είναι έγκυος.

Τώρα τι γίνεται με το ταξίδι? Μιλάμε για 4 ώρες πτήση (εντός Ευρώπης).

Να πω επίσης ότι άπαξ και πάει, θα γεννήσει εκεί...δεν είναι δηλαδή ολιγοήμερο ταξιδάκι.

Με ενδιαφέρουν κυρίως οι εμπειρίες όσων σας ταξιδέψατε σε τόσο αρχικό στάδιο εγκυμοσύνης.

Τι σας είχαν πει οι γιατροί σας? Ακυρώσατε ή όχι το ταξίδι σας? Τι έπερεπε να προσέχετε?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην πρωτη εγκυμοσυνη εμαθα οτι ειμαι εγκυος την δευτερα και πεταξα την τεταρτη για Βρυξελλες. Μετα στις 8 εβδομαδες πηγα απο Βρυξελλες Πραγα για Χριστουγεννα και οταν γυρισα κατεβηκα Αθηνα για Πρωτοχρονια. Μετα ξανακατεβηκα το Πασχα. Λοιπον οταν εφευγα απο Αθηνα με πηγαινε η μαμα μου στο αεροδρομιο (δηλαδη κραταγε την βαλιτσα μου) Φυσικα στις Βρυξελλες δεν ειχα βοηθεια. Το μεγαλο show ηταν φετος που γυριζα Χριστουγεννα απο Αθηνα στην 11 εβδομαδα με τον 17μηνο γιο μου. Δεν μας εδωσαν το καροτσακι στην πυλη οποτε τον πειρα αγκαλια γιατι ηταν αγουροξυπνημενος και μετα τον εβαλα στο μαρσιπο για να παρω τις βαλιτσες μας (και το καροτσι του).

Καλα θα ειναι να πινει πολλα νερα και να σηκωθει 1-2 φορες εστω για να παει στην τουαλετα. αυτο οτι μπορεις να αποφυγεις τον ελεγχο δεν το ηξερα αλλα αν μπορει ας το απαιτησει (παντως και ο μικρος περναει κανονικο ελεγχο). Λιγη προσοχη οταν παρει την βαλιτσα απο τον ιμαντα.

Τωρα τι λενε οι γιατροι??? Γενικα στο πρωτο τριμηνο οι αποβολες ειναι περισσοτερες και πολυ γιατροι ειναι επιφυλακτικοι ειδικα αν η γυναικα δυσκολευτικε να συλαβει ή ειναι μεγαλουλα. Στην πρωτη εγκυμοσυνη η γιατρος της εξωσωματικης μου ειχε πει οτι και να συνβει κατι δεν μπορουν να κανουν πολλα πραγματα. Στην δευτερη δεν ρωτησα καν.. Δοξα τω Θεω δεν ειχα αιμοραγιες οι εμετους οποτε δεν υπηρχε αντεδειξη.

Που θα παει η αδελφη σου αν επιτρεπετε? Καλο της ταξιδι και καλη εγκυμοσυνη να εχει..

Link to comment
Share on other sites

Θα πάει στη Δανία.

Αύριο θα κάνει υπχ να ελέγξουν καρδιακή λειτουργία και θα δούμε τι θα πει ο γιατρός.

Ευχαριστώ για την απάντηση και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

πηγα buenos aires στην αρχη της εγκυμοσύνης μου με την συγκατάθεση της γιατρού μου και πέρασα σουπερ! Ειμαι σιγουρη ότι θα συμφωνήσει κι ο γιατρός σου...

Link to comment
Share on other sites

Θα πάει στη Δανία.

Αύριο θα κάνει υπχ να ελέγξουν καρδιακή λειτουργία και θα δούμε τι θα πει ο γιατρός.

Ευχαριστώ για την απάντηση και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου

 

Ευχομαι ολα να της πανε καλα. Παντως αν σκοπευει να γεννησει εξω καλο ειναι να ψαξει να βρει γιατρο αμεσα γιατι ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα απο αυτα που ξερουμε στην Ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Kι εμενα ο γιατρός μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα με το αεροπλάνο . Πέρασα τον έλεγχο, ενώ τους είπα ότι είμαι έγκυος, αρνήθηκαν να μην περάσω. Επίσης πέρασα και απ τις κάμερες αυτές που ελέγχουν για τη γρίπη των χοίρων. Μαυτές τι γίνεται πάλι; δε μπορείς να πας και από αλλού...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑΞΙΔΕΥΑ ΔΙΑΡΚΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΟΓΔΟΟΥ ΜΗΝΑ,ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΘΕ ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ ΗΜΟΥΝΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ.ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΟΓΔΟΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ παιδιά ταξίδεψα αρκετά αεροπορικώς στους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Να πω την αλήθεια το βρίσκω πιο ξεκούραστο το αεροπορικό από το οδικο ταξίδι (όπου όλο και κάποιος θα σου πεταχτεί, θα σε συγχίσει και θα σε αναστατώσει).

Ψάχοντας στο Ιντερνετ βρήκα άρθρα σχετικά με την ακτινοβολία του μηχανήματος ελέγχου, η οποία είναι ακίνδυνη λένε. Το ίδιο και οι θερμικές κάμερες.

Επίσης έμαθα ότι μέχρι τον 7ο ταξιδεύεις άνετα (με τις ευλογίες του γιατρού που σε παρακολουθεί εννοείται), ενώ τους 2 τελευταίους μήνες υπογράφεις προκειμένου να ταξιδέψεις διότι διαφορετικά δεν σε δέχονται οι εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους, Μιχάλης λέγομαι και το site αυτό ειναι καταπληκτικό.

Δεν έχω ξαναγράψει, απλως παρακολουθω την κουβεντούλα που ειναι ενδιαφέρουσα και διαφωτιστική για νέους γονείς.

Τωρα ομως χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Η γυναίκα μου ειναι 6 εβδομάδων σήμερα (2ο παιδί) και χτες επισκέφτηκε τον παιδίατρό της, ο οποίος της είπε οτι δεν πρέπει να ταξιδέψει με αεροπλάνο στις 13 Αυγούστου που σκοπεύουμε να ταξιδέψουμε. Θέλω να μου πείτε αν σας έχει τύχει παρόμοια περίπτωση - μιλάω για το πρώτο τρίμηνο μόνο - τι σας είπαν οι δικοί σας γιατροί και τι κάνατε τελικά εσείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, Μιχάλης λέγομαι και το site αυτό ειναι καταπληκτικό.

Δεν έχω ξαναγράψει, απλως παρακολουθω την κουβεντούλα που ειναι ενδιαφέρουσα και διαφωτιστική για νέους γονείς.

Τωρα ομως χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Η γυναίκα μου ειναι 6 εβδομάδων σήμερα (2ο παιδί) και χτες επισκέφτηκε τον παιδίατρό της, ο οποίος της είπε οτι δεν πρέπει να ταξιδέψει με αεροπλάνο στις 13 Αυγούστου που σκοπεύουμε να ταξιδέψουμε. Θέλω να μου πείτε αν σας έχει τύχει παρόμοια περίπτωση - μιλάω για το πρώτο τρίμηνο μόνο - τι σας είπαν οι δικοί σας γιατροί και τι κάνατε τελικά εσείς.

 

Γειά σου Μιχάλη, ελπίζω τα αεροπορικά να επιστρέφονται γιατι τα δικά μου αεροπορικά "πέταξαν" προς τα σκουπίδια.

Η γυναίκα μου είναι 12η με 13η εβδομάδα και ο γυναικολόγος της ήταν κάθετος στο να μην ταξιδέψει με αεροπλάνο.

Ενα πιθανό κενό αέρα μπορεί να τρομάξει την έγκυο και οι κραδασμοί απο το αεροπλάνο μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να πάρετε κάποιο ρίσκο

Εμεις ηταν να κατέβουμε Κρήτη, δυστηχώς είχα βγάλει εισητήρια της aegean που δεν αλλάζουν, και αναγκάστικα να τα πετάξω και να βγάλω ακτοπλοικά.

Χρυσός μου πήγε ο γάμος που πήγαμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα στο πρώτο τρίμηνο μου είχε πει γενικά ότι απαγορεύονται οι μετακινήσεις. Ούτε αεροπλάνο, ούτε πλοίο, ούτε αυτοκίνητο. Μόνο στο δεύτερο τρίμηνο μου τις επιτρέπει. Ούτε στο τρίτο.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Γιάννη τελικά ταξιδέψατε με πλοίο?

Γιατί σε κάποια άλλα posts είδα οτι και το πλοίο δε θεωρείται και πολύ ασφαλές....

 

Πήγαμε με πλοίο τελικά αυτή ηταν η μοναδική επιλογή!

Δεν ειπα οτι ήταν το καλυτερο αλλα σε σχέση με το αεροπλάνο...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ξέρω οτι γενικά πρέπει να αποφεύγονται τα αεροπλάνα για τα κενά αέρος, γιατί μπορεί να προκαλέσουν συσπάσεις.Και εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη μου όποτε ανεβοκατέβαινα Κρήτη πήγαινα με καράβι.

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, από τη 12η εβδομάδα και μετά, ταξίδευα με αεροπλάνο και στις δύο εγκυμοσύνες (στη δεύτερη μάλιστα, σέρνοντας και το πρώτο παιδί μαζί μου). Τις 12 πρώτες εβδομάδες όμως πρόσεχα πολύ, χωρίς λόγο, μάλλον για ψυχολογικούς λόγους. Ο γιατρός μου μου είχε πει ότι επιτρέπονται τα ταξίδια αρκεί να ακούμε το σώμα μας και να μη φτάνουμε στα άκρα. Αυτά βέβαια σε μία εγκυμοσύνη χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά στο πρώτο τρίμηνο ταξίδεψα αρκετά με αεροπλάνο, χωρίς κανένα πρόβλημα. Την εγκυμοσύνη μάλιστα τη διαπίστωσα κατά τη διάρκεια ταξιδιού στο εξωτερικό!

Maya και ο δικός μου γιατρός αυτό ακριβώς μου είπε, ότι μπορώ να ταξιδέψω οδικώς και αεροπορικώς οπουδήποτε (είχα πολλά επαγγελματικά ταξίδια τότε) αρκεί να μην κάνω υπερβολές και να μην κουράζομαι πολύ.

Βέβαια η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική και ο κάθε γιατρός εδώ που τα λέμε.

Προσωπικά προτιμώ ένα σύντομο αεροπορικό από ένα πολύωρο ταξίδι με καράβι. Ωστόσο περί ορέξεως..... Σε συνεργασία με τον γιατρό σας θα αποφασίσετε το καλύτερο για τη δική σας περίπτωση.

Καλές διακοπές όπως και να 'χει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγώ, από τη 12η εβδομάδα και μετά, ταξίδευα με αεροπλάνο και στις δύο εγκυμοσύνες (στη δεύτερη μάλιστα, σέρνοντας και το πρώτο παιδί μαζί μου). Τις 12 πρώτες εβδομάδες όμως πρόσεχα πολύ, χωρίς λόγο, μάλλον για ψυχολογικούς λόγους. Ο γιατρός μου μου είχε πει ότι επιτρέπονται τα ταξίδια αρκεί να ακούμε το σώμα μας και να μη φτάνουμε στα άκρα. Αυτά βέβαια σε μία εγκυμοσύνη χωρίς προβλήματα.

 

έτσι και μένα

 

είμαι από νησί και όλες οι ξαδερφες-φίλες από κει ταξιδευουν ανετα με αεροπλάνο για να έρθουν στην Αθηνα απο την αρχη της εγκυμοσύνης τους!

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπαρχει προβλημα στην εγκυμοσυνη οι περισσοτεροι γιατροι δεν επιτρεπουν τα ταξιδια μηπως και συμβει κατι και εισαι μακρια απο την εδρα σου/ εδρα τους. Βασικα η αποφαση ειναι δικη σας. Εγω ταξιδεψα και στις 2 εγκυμοσυνες στο πρωτο τριμηνο και μονη μου (οποτε κουβαλησα και πραγματα). Στην δευτερη μαλιστα ειχα αγκαλια και τον 18 μηνο γιο μου...

Link to comment
Share on other sites

Κάνω το τεστ εγκυνοσυνης Τεταρτη και βγαινει θετικο. Αλλα το Σαββατο ηταν να παω Αργεντινη. Μιλαω με την γυναικολογο μου και μου λεει :"Εισαι καλα που δε θα πας; Πηγαινε και περνα και καλά! Απλα μη σηκωνεις βαρος..."

Ολο το Buenos γυρισα! Το καταφχαριστηθηκα!!! Κι εχω και φωτογραφιες που θα λεω στο μωρο μου οτι τις πρωτες μερες της εμβρυικης της ζωης τις περασε με tango...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν εχω ακούσει πουθενά κάτι απαγορευτικό για ταξίδι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Ούτε κάν κάτι για το τι θα πρέπει να προσέξεις. (φαντάζομαι εκτός πολυ συγκεκριμένων περιπτωσεων). Είχα ακούσει όμως κάπου ότι κάποιες αεροπορικές εταιρίες δεν σου επιτρέπουν να ταξιδέψεις από τον 8ο και μετά, από φόβο μήπως γεννησεις προωρα, συμβεί κάτι στο αεροπλάνο και μετά φέρουν κάποια ευθύνη. Απλά το αναφέρω για όσες ενδιαφέρονται. Ρωτήστε καλού κακού και την αεροπορική πριν βγάλετε το εισιτήριο.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Πολύ πριν μείνω έγκυος είχαμε προγραμματίσει με τον σύζυγο υπερατλαντικό ταξίδι...

Τώρα όμως που είμαι έγκυος αναρρωτιέμαι αν μπορώ να ταξιδέψω....:roll:

Εννοείται ότι θα ρωτήσω τον γιατρό μου, είπα όμως να ποστάρω κι εδώ μήπως έχει καμία κάνει ένα τόσο μεγάλο ταξίδι, όντας έγκυος α' τριμήνου...

Δεν με νοιάζει να το χάσω το ταξίδι,αν θα είναι επιβλαβές για το θαυματάκι μου....και ας έχω στάξει έναν μισθό και για το εισιτήριο....

Τι λέτε;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...