Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥΣ!!!!!!!!!


maraki1983

Recommended Posts

Παιδιά μια ερώτηση παρακαλώ... προς όλους:

 

Η έννοια της σύμαβσης στον δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα (για έμενα) είναι ότι παρουσιάζεται μια έκτακτη ανάγκη, χρειάζομαι προσωπικό και το προσλαμβάνω βάσει αυτής της ανάγκης που κάποια στιγμή θα εκλείψει. Σωστα?

 

(Όσοι συμφωνείτε σηκώστε χεράκι και πάμε παρακάτω!!!)

 

Στην Ελλάδα όμως δεν γίνεται αυτό. Προσλαμβάνουν ανθρώπους με συμάσεις ορισμένου χρόνου για θέσεις που ΔΕΝ πρόκειται να εκλείψουν.

Δηλαδή πως παίρνεις άτομα για οδοκαθαριστές και σκουπιδιάρηδες για ορισμένο χρόνο?

Θα σταματήσει ο δρόμος να έχει σκουπίδια? Ή θα σταματήσει ο κόσμος να βγάζει τα σκουπίδια του για να τα περισυλέξει ο σκουπιδιάρης να τα πάει στην χωματερή?

 

Εξ'αρχής.............γιατί προσλαμβάνου αυτούς τους ανθρώπους με σύμβαση για μια θέση που καλύπτιε πάγιες και διαρκείς ανάγκες (όπως είπε και η απόφαση του Αρείου Πάγου)?

 

Γιατί τους διώχνουν και πάιρνουν άλλους γι'αυτήν την ίδια θέση??????

 

Νομίζω γι'αυτό γίνεται όλο το τζέρτζελο από τους συμβασιούχους.

Να ήταν μια θέση που όντως σταμτούσε να έχει αντικείμενο εργασίας στο τέλος της σύμβασης, δεν νομίζω κανένας συμβασιούχος να διαμαρτυρότανε.

 

Αλλά όταν σε έχουν 7-8 χρόνια με σύμβαση και στο τέλος σου λένε φύγε και παίρνουν άλλον , τότε πως να μην διαμαρτυρηθείς όταν παίζουν πολιτικά παιχνίδια στην πλάτη σου.

 

Νομίζω ότι περιέγραψα με αντικειμενικό τρόπο γιατί διαμαρτύρονται οι συμβασιούχοι.

 

Δυστυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα. Φυσικα κ η μονιμη θεση κοστιζει ακριβοτερα, ετσι η λυση της συμβασης εξυπηρετει πολλους σκοπους...

Φυσικα κ υπαρχουν οι συμβασιουχοι-κομματοσκυλα, δεν ειναι ολοι ομως. Ας σταματησει το τοσουβαλιασμα κ οι αποψεις περι μισθων κ συνθηκων εργασιας που χαρακτηριζονται απο ημιμαθεια.

Κ δεν ζητηθηκε απο κανεναν να λυπηθει μονιμους κ συμβασιουχους, δεν ειναι αυτο το θεμα μας... ας λυπηθει ο καθενας τον εαυτο του για τις δυσκολες μερες που ερχονται για ολους μας.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 425
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εσύ είσαι απολυμένη συμβασιύχα και δεν μετράει η απάντησή σου στο θέμα:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Άλλος..................

 

Οκ!Εφυγααααααααααααα:lol::lol::lol:να κλεισω πορτα η υπαρχουν κι αλλοι συβμασιουχοι που συμετεχουν στη συζητηση?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τοση ωρα παλευω να γραψω αυτα που ειπες...αλα δε μπορω να σκεφτω πως να τα αρθρωσω:lol::lol::lol:Γι αυτο τα σχολιασα....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Niki81

 

δεν ανεφερα πουθενα οτι δεν μου αρεσει η δουλεια μου...καθε αλλο παρα πολυ...πρωτη επιλογη μου ηταν....διαβασα...δεν μου χαριστικε η θεση....μπηκα μεσο ΑΣΕΠ

 

οχι δεν ειμαι καλοπληρωμενη...ουτε νοαμιζω θα επρεπε να μπω στο ιδιο τσουβαλι με εκεινους που παιρνουν 2000+ μισθο και να υποστω περικοπη μισθου....

ας διαχωρησουν πρωτα τα επαγγελματα....

οσο για το οτι αναφερω τα λοιπα που ακουω....

βαση νομου αντιστοιχει 1 νοσηλευτης για 2 ασθενεις...οχι 1 για 25...αυτο δεν το βλεπει κανεις...

αρα βγαζω δουλεια 12 και οι περικοπες περικοπες....

δεν μαζευω σκουπιδια(δεν υποτιμω τιποτα) εναλαθος μου θα στοιχησει μια ζωη η μαλλον 2 (και τη δικη μου)

 

αλλα οσι συμβασιουχοι μπαινουν στα νοσοκομεια δεν ανανεωνεται ποτε η συμβαση τους......γιατι?

γιατοι οι κυριοι του ΟΣΕ δεν θελω να μπουν στα νοσοκομεια?

 

οσο γιατο γιατρο που πληρωνω.....φυσικα και δεν θελω να μου τον πληρωσει κανενας....τον πληρωνω απο τις κρατησεις πιυ μου κανει το δξημοσιο...

αλλα αν θυμασαι μονο ιατροφαρμακευτικη καλυψη δεν παρεχει πλεον ο ΟΠΑΔ!

αρα απο τον ηδη κομμενο μισθο μου μου ζητα να καλυψω αυτα που εχω προπληρωσει....γιατι?

γιατι καποιο τα επαιξαν στο χρηματηστηριο?

 

ο σκοπος ειναι να μας βαλουν να τρωγομαστε μεταξυ μας!

και το καταφερνουν....

ολα ειναι κυκλος.....

τωρα που εγω δεν πηρα δωρο...δεν ψωνισα....αρα δεν ενισχυσα το μαγαζι....το οποιο αν δεν παω εγω , εσυ , ο αλλος...δεν αθ εχει δουλεια αρα δεν αθ απασχολει προσωπικο....

καλο θα ειναι να εχουμε ολοι δουλεια...να επιβιωσουμε....

 

κακως ανανεωνουν με ψευτικες προεκλογικες ελπιδες τους συμβασιουχους.....

σιγουρα δεν χρειαζονται ολοι....

αλλα καποιοι χρειαζονται....καποια κοπελα εγραψε οτι 2 ατομα εχουν να εξυπηρετησου 20000 αλλοδαπους.....και 1000 χερια να ειχαν δεν θα προλαβαιναν

 

κυριε κρατος...παρε εναν απο εκεινους που βρισκονται στη βουλη και βαλε τον καπου που εχει αναγκη....

 

αααα πριν μπω στο δημοσιο....φυσικα δουλεψα και στον ιδιωτικο τομεα...η διαφορα με αυτη τη στιγμη ΚΑΜΙΑ.....

 

πιο παλια υπηρχαν διαφορες

 

οσο για τη σιγουρια....ακνεις δεν ειναι μονιμος....αν καταργθει καποιος φορεας- υπηρεσια δεν σε χρειαζεται....

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Niki81

 

δεν ανεφερα πουθενα οτι δεν μου αρεσει η δουλεια μου...καθε αλλο παρα πολυ...πρωτη επιλογη μου ηταν....διαβασα...δεν μου χαριστικε η θεση....μπηκα μεσο ΑΣΕΠ

 

οχι δεν ειμαι καλοπληρωμενη...ουτε νοαμιζω θα επρεπε να μπω στο ιδιο τσουβαλι με εκεινους που παιρνουν 2000+ μισθο και να υποστω περικοπη μισθου....

ας διαχωρησουν πρωτα τα επαγγελματα....

οσο για το οτι αναφερω τα λοιπα που ακουω....

βαση νομου αντιστοιχει 1 νοσηλευτης για 2 ασθενεις...οχι 1 για 25...αυτο δεν το βλεπει κανεις...

αρα βγαζω δουλεια 12 και οι περικοπες περικοπες....

δεν μαζευω σκουπιδια(δεν υποτιμω τιποτα) εναλαθος μου θα στοιχησει μια ζωη η μαλλον 2 (και τη δικη μου)

 

αλλα οσι συμβασιουχοι μπαινουν στα νοσοκομεια δεν ανανεωνεται ποτε η συμβαση τους......γιατι?

γιατοι οι κυριοι του ΟΣΕ δεν θελω να μπουν στα νοσοκομεια?

 

οσο γιατο γιατρο που πληρωνω.....φυσικα και δεν θελω να μου τον πληρωσει κανενας....τον πληρωνω απο τις κρατησεις πιυ μου κανει το δξημοσιο...

αλλα αν θυμασαι μονο ιατροφαρμακευτικη καλυψη δεν παρεχει πλεον ο ΟΠΑΔ!

αρα απο τον ηδη κομμενο μισθο μου μου ζητα να καλυψω αυτα που εχω προπληρωσει....γιατι?

γιατι καποιο τα επαιξαν στο χρηματηστηριο?

 

ο σκοπος ειναι να μας βαλουν να τρωγομαστε μεταξυ μας!

και το καταφερνουν....

ολα ειναι κυκλος.....

τωρα που εγω δεν πηρα δωρο...δεν ψωνισα....αρα δεν ενισχυσα το μαγαζι....το οποιο αν δεν παω εγω , εσυ , ο αλλος...δεν αθ εχει δουλεια αρα δεν αθ απασχολει προσωπικο....

καλο θα ειναι να εχουμε ολοι δουλεια...να επιβιωσουμε....

 

κακως ανανεωνουν με ψευτικες προεκλογικες ελπιδες τους συμβασιουχους.....

σιγουρα δεν χρειαζονται ολοι....

αλλα καποιοι χρειαζονται....καποια κοπελα εγραψε οτι 2 ατομα εχουν να εξυπηρετησου 20000 αλλοδαπους.....και 1000 χερια να ειχαν δεν θα προλαβαιναν

 

κυριε κρατος...παρε εναν απο εκεινους που βρισκονται στη βουλη και βαλε τον καπου που εχει αναγκη....

 

αααα πριν μπω στο δημοσιο....φυσικα δουλεψα και στον ιδιωτικο τομεα...η διαφορα με αυτη τη στιγμη ΚΑΜΙΑ.....

 

πιο παλια υπηρχαν διαφορες

 

οσο για τη σιγουρια....ακνεις δεν ειναι μονιμος....αν καταργθει καποιος φορεας- υπηρεσια δεν σε χρειαζεται....

 

Καλα βρε κοριτσια, επρεπε η κοπελα να περιγραψει τις συνθηκες εργασιας της για να σας πεισει για τις δυσκολιες του επαγγελματος? Δεν εχει παει καμια σε δημοσιο νοσοκομειο να δει πως δουλευει ο κοσμος? Εγω παντως τους συμπονω αφανταστα αυτους τους εργαζομενους (νοσηλευτικο προσωπικο+γιατροι) γιατι οι συνθηκες εργασιας τους ειναι για σουπερηρωες, οχι για ανθρωπους. Κ τι επιχειρημα ειναι το οτι "καλα, δεν ηξερες που θα πιασεις δουλεια?". Αυτην την ειδικοτητα γουσταρε η κοπελα, αυτην ακολουθησε. Ειναι λογος αυτος να δουλευει υπο τετοιες συνθηκες?

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και καποιοι που πιστευουν οτι κακως οι συμβασιουχοι ζητουν τη θεση τους πισω,θα πρεπει να σκεφτουνε πως αυριο μπορει να ερθει το παιδι τους στη θεση αυτη,τι θα του πουνε?Μη πας παιδι μου στο δημοσιο γιατι η συμβαση σου μπορει να μη ξανανεωθει?Η αν ητανε το παιδι οτυς επι χρονια συμβασιουχος θα του λεγανε κατσε κ μη διεκδικεις τιποτα...ας σε διωξενε κι ας βαλανε στη θεση σου αλλον?Δει νομιζω...

 

Αν δε καταλαβουνε τωρα οτι δε τους περνει να συνεχισουνε το συστημα του βολεματος ατομων αναλογα με το καθεστως...θα το συνεχισουνε και θα το καθιερωσουνε παντου..αυτο δε το σκεφτεστε?Θα βολευουνε σε σχολεια δασκαλους με συμβασεις κ θα τους πετανε μετα κ παντου αυτο θα κανουνε...Μη το επικροτειτε αυτο κ μη σκεφτεστε με τη λογικη "να ψωφισει η κλατσικα του γειτονα".

 

Αν ημασταν στον ιδιοτικο τομεα θα περναμε δωρα,θα δικαιουμασταν αδειες...Εγω κοντεψα να γενησω στο σχολειο γιατι αδεια δε δικαιομαι κ μετα πηρα αδεια ανευ αποδοχων (δεν επερνα τα 600 ευρωπου ειχα μισθο επι 4 συνεχομενα ετη)τη στιγμη που σε οποιαδηποτε επιχειρηση καθεσε 4 μηνες πριν κ 8 μετα κ πληρωνεσε κι εχεις κ ασφαλεια κ σε καλυπτει κ ο νομος σε περιπτωση απολυσης ως νεα μητερα η οτι αλλο...Αυτα στο δημοσιο δεν ισχυουν στις συμβασεις αυτες...

 

Ξερετε οτι στη θεση μου πηρανε μια νοσοκομα,καμια σχεση με τα παιδαγωγικα δηλαδη κ αυτη η κοπελα κραταει τα παιδια σας(μεταφορικα το παιδια σας) Αλλα ποιος το ξερει οτι δεν εχει πτυχιο....?Τι πειραζει?Μιλαμε για τραγικοτητα που πρεπει να λαβει τελος...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Η έννοια της σύμαβσης στον δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα (για έμενα) είναι ότι παρουσιάζεται μια έκτακτη ανάγκη, χρειάζομαι προσωπικό και το προσλαμβάνω βάσει αυτής της ανάγκης που κάποια στιγμή θα εκλείψει. Σωστα?.

Οχι ακριβώς, αλλά είσαι κοντα!:D Μπορεί να μην είναι έκτακτο, αλλά εποχικότητα. Δηλαδή κάποιους μήνες έχω πολύ δουλειά και κάποιους όχι.

 

(Όσοι συμφωνείτε σηκώστε χεράκι και πάμε παρακάτω!!!)

 

Στην Ελλάδα όμως δεν γίνεται αυτό. Προσλαμβάνουν ανθρώπους με συμάσεις ορισμένου χρόνου για θέσεις που ΔΕΝ πρόκειται να εκλείψουν.

Δηλαδή πως παίρνεις άτομα για οδοκαθαριστές και σκουπιδιάρηδες για ορισμένο χρόνο?

Θα σταματήσει ο δρόμος να έχει σκουπίδια? Ή θα σταματήσει ο κόσμος να βγάζει τα σκουπίδια του για να τα περισυλέξει ο σκουπιδιάρης να τα πάει στην χωματερή?

 

Εξ'αρχής.............γιατί προσλαμβάνου αυτούς τους ανθρώπους με σύμβαση για μια θέση που καλύπτιε πάγιες και διαρκείς ανάγκες (όπως είπε και η απόφαση του Αρείου Πάγου)?

 

Γιατί τους διώχνουν και πάιρνουν άλλους γι'αυτήν την ίδια θέση??????

 

Νομίζω γι'αυτό γίνεται όλο το τζέρτζελο από τους συμβασιούχους.

Να ήταν μια θέση που όντως σταμτούσε να έχει αντικείμενο εργασίας στο τέλος της σύμβασης, δεν νομίζω κανένας συμβασιούχος να διαμαρτυρότανε.

 

Αλλά όταν σε έχουν 7-8 χρόνια με σύμβαση και στο τέλος σου λένε φύγε και παίρνουν άλλον , τότε πως να μην διαμαρτυρηθείς όταν παίζουν πολιτικά παιχνίδια στην πλάτη σου.

 

Νομίζω ότι περιέγραψα με αντικειμενικό τρόπο γιατί διαμαρτύρονται οι συμβασιούχοι.

Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορεί κανείς να υποχρεώαει μία επιχείρηση που θέλει να διώξει τον συμβασιούχο της, να μην το κάνει. Αλλιώς ας πληρώνει αυτός τον υπάλληλο. Επίσης, επειδή δεν νομίζω να αμφισβητεί κανείς ότι έχουμε πολλούς δημόσιους υπάλληλους, ας φροντίσουν οι αρμόδιοι, να πάνε οι περισεούμενοι σε θέσεις που υπάρχει έλλειψη, και αν μας λείπουν και μετά, ας προσλάβουν και επιπλέον.

Κυριε με πετας απο τη θεση μου?Με πετας γιατι δε με χρειαζεσε?Κτηργησε λοιπον τη θεση αυτη και μη βαζεις αλλον με λιγοτερα μορια η προκυρηξε θεση ασεπ να δουμε ποιος θα μπει....Οπως υπαρχουνε κριτηρια που σε προσλαμβανουν,θα πρεπει να υπαρχουν κ κριτηρια που σε διωχνουν...

Αυτα μπορει να μην ισχυουν για ολους αλλα ισχυουν για πολλους συμβασιουχους.Δεν ειμαστε ολοι σταζ η στειτζ που ειναι καταρτηση κ δε καλυπτουνε θεση οργανικη..Πολλοι καλυπταμε παγιες κ διαρκεις αναγκες και δε μας πληρωσανε,μας πεταξανε ετσι απλα....δουλεψαμε αφιλοκερδος για αρκετο χρονικο διαστημα γιατι μαε ζητηθηκε κ μας ταξανε οτι σε λιγο καιρο θα προκηρυξουνε μεσω ασεπ θεσεις κ που ειναι?Αντι αυτου μας πεταξανε εξω ,μας ειπανε να πληρωσουμε κι απο πανω τα χρωστουμενα κ δε θα διεκδικησουμε πισω τη θεσεις μας?Απο υθικης πλευρας κ να το παρεις μας κοροιδεψανε!

Η λέξη κλειδί είναι το μας τάξανε. Και το αφιλοκερδώς. Συγνώμη , αν σε στεναχωρήσω αλλά δεν πιστευω ούτε στιγμή, ότι αφιλοκερδώς κάνανε ότι κάνανε. Στο πίσω μέρος του μυαλού, υπήρχε η μονιμότητα........ Οχι ότι εγώ δεν θα έκανα το ίδιο στη θέση τους, αλλά να λέμε τα σύκα σύκα.:wink:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δε διαβασες τι ειπα...οχι...δε μας δωσανε τα χρηματα της συμβασης μας τα χρωστανε κ ειμεις καλουμαστε να πληρωσουμε αυτα που θα επρεπε να μας πληρωνουν απο τις κρατησεις κ φαινομαστε οτι χρωσταμε στο δημοσιο κι επει δη εχουνε ληξει οι προθεσμιες πληρωνουμε και τα προστημα και ξερεις τι λενε?ΠΛηρωστε τα τωρα εσεις κ αμα θα εχουμε λεφτα θα σας τα δωσουμε...Τι λεμε τωρα.....Σχεση ορισμενου χρονου ειχε αλλα ειχε σχεση ορισμενου μισθου που δεν ελαβε ποτε!Δε ξερετε τι παιζονται με τετοιες συμβασεις γι αυτο μη λεμε οτι θελουμε γιατι ετυχε ειτε να δουλεψαμε μια φορα κ να τα πηραμε ολα ειτε γιατι ετσι μας ειπα η ταδε...

Κυριε με πετας απο τη θεση μου?Με πετας γιατι δε με χρειαζεσε?Κτηργησε λοιπον τη θεση αυτη και μη βαζεις αλλον με λιγοτερα μορια η προκυρηξε θεση ασεπ να δουμε ποιος θα μπει....Οπως υπαρχουνε κριτηρια που σε προσλαμβανουν,θα πρεπει να υπαρχουν κ κριτηρια που σε διωχνουν...

 

Αυτα μπορει να μην ισχυουν για ολους αλλα ισχυουν για πολλους συμβασιουχους.Δεν ειμαστε ολοι σταζ η στειτζ που ειναι καταρτηση κ δε καλυπτουνε θεση οργανικη..Πολλοι καλυπταμε παγιες κ διαρκεις αναγκες και δε μας πληρωσανε,μας πεταξανε ετσι απλα....δουλεψαμε αφιλοκερδος για αρκετο χρονικο διαστημα γιατι μαε ζητηθηκε κ μας ταξανε οτι σε λιγο καιρο θα προκηρυξουνε μεσω ασεπ θεσεις κ που ειναι?Αντι αυτου μας πεταξανε εξω ,μας ειπανε να πληρωσουμε κι απο πανω τα χρωστουμενα κ δε θα διεκδικησουμε πισω τη θεσεις μας?Απο υθικης πλευρας κ να το παρεις μας κοροιδεψανε!

 

 

εχεις δικιο οχι δεν το διαβασα ολο, αλλα οταν κ μονο βλεπω τις ιστοριες με τους συμβασιουχους στην Ελλαδα ...φουντωνω ! Εχεις απολυτο δικο σε οτι αφορα στις πληρωμες !!! γιατι δεν εφαρμοζεται κ στο δημοσιο οτι κ στον ιδιωτικο τομεα ? που ειναι εδω το υπουργειο εργασιας ?? πιστωτικο ιδρυμα του κρατους ειναι ο καθε εργαζομενος ?????? Οσο για το εαν μπορει να διωξει αυτους που εχει κ να παρει αλλους ... δεν συμφωνω ! Κ εμενα εδιωξε μεγαλη πολυεθνικη τον συντροφο μου μολις εληξε η συμβαση του κ πηρε αλλον στη θεση του. Λες να μην ηταν καλος στην δουλεια του ? CV 12 σελιδες με τις μεγαλυτερες εταιριες εχει πισω του αλλα αυτο ειναι συμβασιουχος. Βεβαια η διαφορα με εδω ειναι οτι εκει πληρωνονται κ μαλιστα ως συμβασιουχοι αδρα, γιατι δεν ξερεις ποτέ ποσο θα δουλεψεις. Σιγα μην παει μπροστα ποτε αυτος ο τοπος με τετοια χαλια ... !Συγνωμη Λενα δεν ειχα διαβασει οτι ειστε απληρωτοι. Καλημερα :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβώς, αλλά είσαι κοντα!:D Μπορεί να μην είναι έκτακτο, αλλά εποχικότητα. Δηλαδή κάποιους μήνες έχω πολύ δουλειά και κάποιους όχι.

 

 

Σε κάθε περίπτωση, δεν μπορεί κανείς να υποχρεώαει μία επιχείρηση που θέλει να διώξει τον συμβασιούχο της, να μην το κάνει. Αλλιώς ας πληρώνει αυτός τον υπάλληλο. Επίσης, επειδή δεν νομίζω να αμφισβητεί κανείς ότι έχουμε πολλούς δημόσιους υπάλληλους, ας φροντίσουν οι αρμόδιοι, να πάνε οι περισεούμενοι σε θέσεις που υπάρχει έλλειψη, και αν μας λείπουν και μετά, ας προσλάβουν και επιπλέον.

 

Η λέξη κλειδί είναι το μας τάξανε. Και το αφιλοκερδώς. Συγνώμη , αν σε στεναχωρήσω αλλά δεν πιστευω ούτε στιγμή, ότι αφιλοκερδώς κάνανε ότι κάνανε. Στο πίσω μέρος του μυαλού, υπήρχε η μονιμότητα........ Οχι ότι εγώ δεν θα έκανα το ίδιο στη θέση τους, αλλά να λέμε τα σύκα σύκα.:wink:

 

 

Μιλαμε για δημοσιο και στο δημοσιο οι θεσεις εργασιας πρεπει να γινονται με διαγωνισμους και προκηρυξεις,ωστε να εχουνε ολοι προσβαση κ δικαιωμα να την διεκδικουνε αυτη τη θεση.Στον ιδιοτικο τομεα δεν ισχυει αυτο κ δε μπορεις να το αλαξεις,ο καθενας εχει την επιχειρηση του κ περνει οποιον γουσταρει..αλλα ο νομος εχει μερημνησει στη συγκεκριμενη κατασταση και προστατευει τα ατομα αυτα με μετρα,εποπτη εργασιας κ.λ.π. η γυναικα κριως εχει δικαιωματα που της αρμοζουν.Ενω στο δημοσιο οι συμβασεις δε σου παρεχουνε τιποτα..σε διωχνουνε κ σου λενε δεν εχουμε λευφτα να σε πληρωσουμεκ Α! και τοσο καιρο ξεχασαμε να σου πληωρωσουμε το φπα κ το τεβε βρες 2.500 ευρω κ πληρωσε τα....

 

Θελω να δουλεψω σε παιδικο σταθμο,ημουν για χρονια εκει με συμβασεις που ανανεωθηκανε 4 φορες συναχομενα...και καλυπτα οργανικη θεση....δεν ημουν εποχιακη...και μετα με διωχνουν κ περνουνε στη θεση μου μια...νοσοκομα????:shock:δασκαλα σε παιδικο σταθμο η νοσοκομα????

Ποσοι πιστευετε οτι γνωριζουνε τι ειναι αυτοι που κρατανε τα παιδια σας?Και ποσοι ακομα σε αλλες θεσεις δεν εχουνε ιδικοτητα αλλα ειναι βισματα τα οποια αυριο θα ψηφισει εναν νομο η κυβερνηση και θα βαφτισει τη νοσοκομα παιδαγωγο?Ειμαστε σοβαροι?Γι αυτο το λογο εγω κ καποιοι διεκδικουμε πισω τις θεσεις μας...Αυτα τα εχει σκεφτει κανεις ποτε?(Δεν απευθυνομαι σ εσενα γενικα ρωταω,μη παρεξηγηθω:-D)

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα όμως δεν γίνεται αυτό. Προσλαμβάνουν ανθρώπους με συμάσεις ορισμένου χρόνου για θέσεις που ΔΕΝ πρόκειται να εκλείψουν.

Δηλαδή πως παίρνεις άτομα για οδοκαθαριστές και σκουπιδιάρηδες για ορισμένο χρόνο?

Θα σταματήσει ο δρόμος να έχει σκουπίδια? Ή θα σταματήσει ο κόσμος να βγάζει τα σκουπίδια του για να τα περισυλέξει ο σκουπιδιάρης να τα πάει στην χωματερή?

 

Εξ'αρχής.............γιατί προσλαμβάνου αυτούς τους ανθρώπους με σύμβαση για μια θέση που καλύπτιε πάγιες και διαρκείς ανάγκες (όπως είπε και η απόφαση του Αρείου Πάγου)?

 

Γιατί τους διώχνουν και πάιρνουν άλλους γι'αυτήν την ίδια θέση??????

 

Νομίζω γι'αυτό γίνεται όλο το τζέρτζελο από τους συμβασιούχους.

Να ήταν μια θέση που όντως σταμτούσε να έχει αντικείμενο εργασίας στο τέλος της σύμβασης, δεν νομίζω κανένας συμβασιούχος να διαμαρτυρότανε.

 

Αλλά όταν σε έχουν 7-8 χρόνια με σύμβαση και στο τέλος σου λένε φύγε και παίρνουν άλλον , τότε πως να μην διαμαρτυρηθείς όταν παίζουν πολιτικά παιχνίδια στην πλάτη σου.

 

Νομίζω ότι περιέγραψα με αντικειμενικό τρόπο γιατί διαμαρτύρονται οι συμβασιούχοι.

__________________

 

Μα γιατί είναι Δημόσιο και πάνω από όλα παράγει κοινωνικό έργο!!!! και η ίδια θέση πρέπει να μην "καπαρώνεται" από έναν υπάλληλο-πολίτη αλλά να αντικαθίσταται αυτός από κάποιον άλλον!!!

Τι διαφορά ως πολίτης έχει αυτός που εργάζεται στο δημόσιο 5 χρόνια με συμβάσεις με έναν άνεργο διετίας που δεν μπορεί να βρεί πουθενά εργασία???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μετα με διωχνουν κ περνουνε στη θεση μου μια...νοσοκομα????:shock:δασκαλα σε παιδικο σταθμο η νοσοκομα????

 

Προφανώς δεν σε διώξανε. Έληξε η σύμβασή σου. Πάντως νόμιζα ότι οι συμβασιούχοι προσλαμβάνονται με διαδικασίες ΑΣΕΠ και διαγωνισμούς που επιβλέπει το ΑΣΕΠ. Επομένως δεν καταλαβαίνω γιατί προσλάβανε τη νοσοκόμα και με λιγότερα προσόντα. Δεν έκανες ένσταση; Εδώ θα γίνονταν χαμός.

 

Πάντως έχω δει να δουλεύουν και μαύρα στο δημόσιο, χωρίς σύμβαση, χωρίς ασφάλιση και τα λεφτά δίνονται στο χέρι. Σε λίγο και οι συμβάσεις θα είναι πολυτέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν μου φαίνεται ότι έχετε μπερδέψει το παρόν με το παρελθόν. Άλλοι είναι οι Δ/Υ που αράζουν και κάνουν βόλτες και παίρνουν πολλά λεφτά. Είναι οι παλιοί, οι καρεκλοκένταυροι, που προσλήφθηκαν πριν υπάρξει ασεπ ή που μπήκαν στο δημόσιο με βισματάκι.

Αυτοί που έχουν διορισθεί μέσω ασεπ σχετικά πρόσφατα (την τελευταία 10ετία) έχουν αρκετή όρεξη για δουλειά, καθώς έχουν μετρήσει αρκετά χρονάκια στον ιδιωτικό τομέα - εκτός εξαιρέσεων που ήθελαν να διορισθούν για να κάααααθονται.

Αν παρατηρήσετε και εσείς, σε μία δημ. υπηρεσία, θα βρείτε 1-2 είναι που βγάζουν όλη την δουλειά, συνήθως μάλιστα προτιμάτε αυτοί να σας εξυπηρετήσουν όταν έρθει η σειρά τους.

Λοιπόν, αυτοί παίρνουν 1200 με ΟΛΑ τα επιδόματα τέκνων, πτυχίων, γάμου και με 10ετή προϋπηρεσία και φυσικά φορολογούνται (δεν υπάρχουν παλαβά επιδόματα έγκαιρης προσέλευσης κλπ, είπαμε, αυτά είναι για τους παλιούς και "καλούς").

Μην μας πιάνει η κακία μας για όλους τους δημ. υπαλλήλους, είναι συγκεκριμένοι αυτοί οι κακοί και εύχομαι να συνταξιοδοτηθούν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ για να εκλείψει το είδος.

Όσο για τους συμβασιούχους, νομίζω κανείς που απλά υπέγραψε σύμβαση και αυτή έληξε και έμεινε χωρίς δουλειά, δεν βγήκε στους δρόμους απαιτώντας την μονιμοποίησή του. Αυτοί που φωνάζουν εργάζονται χρόνια, με συνεχείς ανανεώσεις σύμβασης και όχι: όταν τους δινόταν κάθε φορά η ευκαιρία να ανανεώσουν την σύμβαση για 10 χρόνια χωρίς διακοπή, δεν σκέφτηκαν "Να φύγω, να ψάξω δουλειά στον ιδ. τομέα για να μην κλαίω ΟΤΑΝ με απολύσουν". Έχουμε φτάσει να σκεφτόμαστε ότι ας δουλέψουμε όπου να 'ναι και αύριο βλέπουμε. Αυτό δεν το θεωρώ ωχαδερφισμό, απλά είναι το σκεπτικό κάποιου που δεν θέλει να χάσει την δουλειά του, όποια και να είναι αυτή, μαύρη, stage, με σύμβαση, με μπλοκάκι.

Για τους εκπαιδευτικούς ακριβώς το ίδιο με τους δημ. υπαλλήλους, όποιος είναι σε άλλο χώρο νομίζει ότι κάααααθονται και παίρνουν τζάμπα τα λεφτάκια του ελληνικού λαού. Αυτοί που δουλεύουν έτσι, οι "κακοί" εκπαιδευτικοί που δεν διαβάζουν για να προετοιμάσουν την ύλη, δεν ασχολούνται με αγάπη με το αντικείμενό τους, είναι αυτοί που ακόμα και σαν μαθητές τους θεωρούσαμε αδιάφορους και στην ουσία είναι ο λόγος που κάναμε φροντιστήρια (όχι πως φταίνε οι συγκεκριμένοι, το σύστημα τους έκανε έτσι,αυτό είναι άαααααλλη μεγάλη κουβέντα). Από τους εκπαιδευτικούς που γνωρίζω, τις 15 μέρες το Πάσχα/Χριστούγεννα και τους 3 μήνες το καλοκαίρι, αυτοί εξακολουθούν να δουλεύουν με ιδιαίτερα, ή σε φροντιστήρια ή δεν ξέρω και εγώ πού αλλού. Δεν κάθονται!

 

Απλά ήθελα να γράψω τις σκέψεις μου σε αυτά που διάβασα.

 

Α! Ξέχασα!

 

Με λένε Clelia και είμαι καλά!

 

Και για να μην το έχετε απορία:

Διορίστηκα σε ΝΠΙΔ μέσω ασεπ, μετά από 6 χρόνια αιτήσεων και διαγωνισμών. Δεν παίρνω τα τρελλά λεφτά που ακούω (εννοείται ότι παίρνω τα διπλά από τον ιδ. τομέα που δούλευα 10 χρόνια και έπαιρνα 500-600 ευρά), καλύπτω τους καρεκλοκένταυρους που όντως αράζουν και εξαφανίζονται 3-4 ώρες, κάνω εγώ την δουλειά τους αλλά δεν βαρυγκομώ, καθώς έχω μάθει να δουλεύω και μου αρέσει. Γι' αυτό δουλεύω, αλλιώς θα καθόμουν σπίτι μου! Επίσης δουλεύω 8 ώρες, ΟΧΙ λιγότερο και όταν κάνω υπερωρίες δεν τις δηλώνω επειδή στην υπηρεσία μου δεν θα μου τις καλύψουν. Θα μου πουν: να πήγαινες σπίτι σου, εμείς δεν σου ζητήσαμε να καθίσεις παραπάνω.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο οχι δεν το διαβασα ολο, αλλα οταν κ μονο βλεπω τις ιστοριες με τους συμβασιουχους στην Ελλαδα ...φουντωνω ! Εχεις απολυτο δικο σε οτι αφορα στις πληρωμες !!! γιατι δεν εφαρμοζεται κ στο δημοσιο οτι κ στον ιδιωτικο τομεα ? που ειναι εδω το υπουργειο εργασιας ?? πιστωτικο ιδρυμα του κρατους ειναι ο καθε εργαζομενος ?????? Οσο για το εαν μπορει να διωξει αυτους που εχει κ να παρει αλλους ... δεν συμφωνω ! Κ εμενα εδιωξε μεγαλη πολυεθνικη τον συντροφο μου μολις εληξε η συμβαση του κ πηρε αλλον στη θεση του. Λες να μην ηταν καλος στην δουλεια του ? CV 12 σελιδες με τις μεγαλυτερες εταιριες εχει πισω του αλλα αυτο ειναι συμβασιουχος. Βεβαια η διαφορα με εδω ειναι οτι εκει πληρωνονται κ μαλιστα ως συμβασιουχοι αδρα, γιατι δεν ξερεις ποτέ ποσο θα δουλεψεις. Σιγα μην παει μπροστα ποτε αυτος ο τοπος με τετοια χαλια ... !Συγνωμη Λενα δεν ειχα διαβασει οτι ειστε απληρωτοι. Καλημερα :)

 

 

Δε πειραζει!Ειναι πολλα αυτα που δε βλεπουνε το προσκηνιο...ολοι νομιζουν οτι οι συμβασιουχοι ημασταν σε μια θεση πηγαιναμε στις 10 κ φευγαμε στις 1 και περναμε 1000 ευρω κ ειχαμε αδειες,δικαιωματα κ.λ.π. κ.λ.π.....Εγω δουλευα 1 για 23 παιδια μονη κ δεν ειχα ασφαλιστηκη καλυψη για 3 χρονια,περυσι πηγα κ ζητησα να μου βαλουνε,παρακαλεσα....για να γενησω και μου βαλανε αλλα ποτε δε τη πληρωσανε.....Κι εχω λαβει τα μισα λεφτα απο αυτα που εγραφε το συμβολαιο κ μου λενε οτι δεν εχουνε πληρωσει ουτε το φπα....δε πληρωνομαι απο τον Ιουλιο και μου λενε να πληρωσω αυτα που επρεπε να πληρωσει ο εργοδοτης?

 

Στο δημοσιο δεν υπαρχει ουτε εποπτης εργασιας ουτε τιποτα...κανεις δικαστηρια....πληρωνεις..πληρωνεις....και οταν θα χει λεφτα το δημοσιο θα τα λαβεις:shock:Μιλαμε για τρελλα πραγματα κι αλιμονο αν ισχυε κατι τετοιο στον ιδιοτικο τομεα....

 

και οπως προειπα θελω να μπω σε παιδικο σταθμο κ καλυπτα θεση οργανικη...Εχουνε παψει οι προσληψεις μεσω ασεπ στους παδικους γιατι το εχουνε καθιερωσει το συστημα του καθε φορα κ αλλος...κι εγω γιατι σπουδασα?Γιατι εφαγα τα χρονια μου...για να με παρουνε 1,2 χρονια κ μετα να με πεταξουνε?Ας προκηρυξουνε θεσεις να καλυφθουνε οι οργανικες τουλαχιστον...Ημασταν 5 ατομα σε εναν παιδικο 150 παιδιων και οι 4 ημασταν με συμβασεις εργου.....Μας διωξανε κ βαλανε στη θεση μας μια νοσοκομα...φυγαμε 3 για να βαλουνε μια νοσοκομα...που δενε χει σχεση με το αντικειμενο

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι ο Πεθερος μου συνταξιούχος Δεη με τα άπειρα ρεπω συν φαγητά δωρεά του κράτους πετνει 3.000? σύνταξη και ο ΜΠΑΜΠΑΣ μου συνταξιούχος φορτηγατζης με μερόνυχτα στο τιμόνι γύρω στα 900?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν σε διώξανε. Έληξε η σύμβασή σου. Πάντως νόμιζα ότι οι συμβασιούχοι προσλαμβάνονται με διαδικασίες ΑΣΕΠ και διαγωνισμούς που επιβλέπει το ΑΣΕΠ. Επομένως δεν καταλαβαίνω γιατί προσλάβανε τη νοσοκόμα και με λιγότερα προσόντα. Δεν έκανες ένσταση; Εδώ θα γίνονταν χαμός.

 

Πάντως έχω δει να δουλεύουν και μαύρα στο δημόσιο, χωρίς σύμβαση, χωρίς ασφάλιση και τα λεφτά δίνονται στο χέρι. Σε λίγο και οι συμβάσεις θα είναι πολυτέλεια.

 

Α καλα.....αν μας υπολογιζανε δε θα ημασταν στους δρομους....Και τι θα κανεις?Αφου τη κοπελα αυτη την εχει σα βοηθητικο προσωπικο η οτι αλλο,στα χαρτια....γιατι επι τους ουσιας κραταει τα παιδια σας στο παιδικο:lol:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

. Επίσης, επειδή δεν νομίζω να αμφισβητεί κανείς ότι έχουμε πολλούς δημόσιους υπάλληλους, ας φροντίσουν οι αρμόδιοι, να πάνε οι περισεούμενοι σε θέσεις που υπάρχει έλλειψη, και αν μας λείπουν και μετά, ας προσλάβουν και επιπλέον.

 

σε σχεση με τι εχουμε πολλους δημοσιους;;;:shock: σε σχεση με τις επιθυμητες θεσεις 'ελαστικης' (μη χ.. τον ορο:mad:) απασχολησης ;

(ουτε καν 'εργασιας'!!απασχολουμαστε τωρα πια οι ανθρωποι, δεν εργαζομαστε!!)

 

σε σχεση με τη δουλεια που πρεπει να γινει παντως, ΟΧΙ δεν εχουμε δημοσιους υπαλληλους!!

ΑΝ ειχαμε, τα νοσοκομεια θα λειτουργουσαν.

ΑΝ ειχαμε, το σχολικο προγραμμα θα αρχιζε κ θα τελειωνε με κανονικους ρυθμους κ αριστα αποτελεσματα.

ΑΝ ειχαμε, θα πηγαινες στην εφορια κ η δουλεια σου θα γινοταν σε 10 λεπτα.

ΑΝ ειχαμε, η μετακινηση σου θα ηταν πιο ευκολη και πιο φτηνη.

ΑΝ και ΑΝ.....

 

 

οι συμβασεις αυτου του ειδους υπαρχουν για καποιο λογο που, σορι, δεν εξυπηρετει τον εργαζομενο, αλλα το αφεντικο του.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν μου φαίνεται ότι έχετε μπερδέψει το παρόν με το παρελθόν. Άλλοι είναι οι Δ/Υ που αράζουν και κάνουν βόλτες και παίρνουν πολλά λεφτά. Είναι οι παλιοί, οι καρεκλοκένταυροι, που προσλήφθηκαν πριν υπάρξει ασεπ ή που μπήκαν στο δημόσιο με βισματάκι.

 

Όχι όσο για τα λεφτά είναι και οι καινούριοι που διορίστηκαν στα υπουργεία. Ναι μπορεί να δουλεύουν δεν λέω αλλά τα έξτρα είναι πολλά. Υπερωρίες, εκτός έδρας, ειδικά επιδόματα, παράβολα (τα μοιράζονται με το νόμο), κλπ. Ένα τριχίλιαρο στο νερό.

 

Ημασταν 5 ατομα σε εναν παιδικο 150 παιδιων και οι 4 ημασταν με συμβασεις εργου.....

 

Νομίζω και οι συμβάσεις έργου είναι στο ΑΣΕΠ. Τα προσόντα προηγούνται. Φυσικά ότι η νοσοκόμα κάνει άλλη δουλειά σηκώνει καταγελλία.

Link to comment
Share on other sites

σε σχεση με τι εχουμε πολλους δημοσιους;;;:shock: σε σχεση με τις επιθυμητες θεσεις 'ελαστικης' (μη χ.. τον ορο:mad:) απασχολησης ;

(ουτε καν 'εργασιας'!!απασχολουμαστε τωρα πια οι ανθρωποι, δεν εργαζομαστε!!)

 

σε σχεση με τη δουλεια που πρεπει να γινει παντως, ΟΧΙ δεν εχουμε δημοσιους υπαλληλους!!

ΑΝ ειχαμε, τα νοσοκομεια θα λειτουργουσαν.

ΑΝ ειχαμε, το σχολικο προγραμμα θα αρχιζε κ θα τελειωνε με κανονικους ρυθμους κ αριστα αποτελεσματα.

ΑΝ ειχαμε, θα πηγαινες στην εφορια κ η δουλεια σου θα γινοταν σε 10 λεπτα.

ΑΝ ειχαμε, η μετακινηση σου θα ηταν πιο ευκολη και πιο φτηνη.

ΑΝ και ΑΝ.....

 

 

οι συμβασεις αυτου του ειδους υπαρχουν για καποιο λογο που, σορι, δεν εξυπηρετει τον εργαζομενο, αλλα το αφεντικο του.

Συμφωνώ!!

 

Επίσης ας σταματήσουμε να υποθέτουμε ότι επειδή κάτι μας φαίνεται λογικό, έτσι συμβαίνει και στην πραγματικότητα.

Το ότι κάποιοι εργάζονταν με συμβάσεις, χωρίς να έχουν περάσει μέσω ασεπ, δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι βίσματα. Υπάρχουν παραθυράκια ουουουου, τα οποία βέβαια είναι εναντίον του εργαζόμενου.

Αλλά είπαμε: όταν κάποιος θέλει να δουλέψει και του δοθεί μια ευκαιρία έστω με σύμβαση, δεν κάθεται να υπολογίσει τι θα πουν οι άλλοι, τι θα κάνει όταν λήξει η σύμβαση, αν θα την ανανεώσουν, ότι θα έχει μπλοκάκι κοκ. Δέχεται! Αυτό είναι, δεν είναι όλοι οι συμβασιούχοι ανήψια του τάδε βουλευτή κλπ.

 

Πάντως προσωπικά όταν δούλευα στον ιδ. τομέα και έπαιρνα ψίχουλα και τους έβγαζα όλη την δουλειά, δεν τα έβαζα με τους δημ. υπαλλήλους που έπαιρναν παραπάνω χρήματα από εμένα και δούλευαν με ανθρώπινες συνθήκες. Τα έβαζα με τους τεμπέληδες και αυτούς που δεν έκαναν καλά την δουλειά τους. Ας μην έχουμε μένος για κάποιον που βγάζει περισσότερα από εμάς, δεν είναι επιχείρημα σωστό.

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

σε σχεση με τι εχουμε πολλους δημοσιους;;;:shock: σε σχεση με τις επιθυμητες θεσεις 'ελαστικης' (μη χ.. τον ορο:mad:) απασχολησης ;

(ουτε καν 'εργασιας'!!απασχολουμαστε τωρα πια οι ανθρωποι, δεν εργαζομαστε!!)

 

σε σχεση με τη δουλεια που πρεπει να γινει παντως, ΟΧΙ δεν εχουμε δημοσιους υπαλληλους!!

ΑΝ ειχαμε, τα νοσοκομεια θα λειτουργουσαν.

ΑΝ ειχαμε, το σχολικο προγραμμα θα αρχιζε κ θα τελειωνε με κανονικους ρυθμους κ αριστα αποτελεσματα.

ΑΝ ειχαμε, θα πηγαινες στην εφορια κ η δουλεια σου θα γινοταν σε 10 λεπτα.

ΑΝ ειχαμε, η μετακινηση σου θα ηταν πιο ευκολη και πιο φτηνη.

ΑΝ και ΑΝ.....

 

 

οι συμβασεις αυτου του ειδους υπαρχουν για καποιο λογο που, σορι, δεν εξυπηρετει τον εργαζομενο, αλλα το αφεντικο του.

Οχι. 'Ολα αυτά που λες θα μπορούσα να τα έχω και με τους υπάλληλους που υπάρχουν, χωρίς να χρειάζονται περισσότεροι. Αρκεί αυτοί που είνα ιδιορισμένοι να δούλευαν και να μην γέμιζαν τα καφενεία, αν με εννοείς. Αρκεί αυτοί που διορίστηκαν σε μία ειδικότητα, να ασκούσαν αυτή και όχι άλλη.

Και η μάνα μου δημόσιος υπάλληλος είναι, και πολλοι φίλοι και ξερω τι λέω...... Α, να μην ξεχάσω ότι έκανα συμβασιούχος ένα φεγγάρι και έφυγα τρέχοντας........

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι όσο για τα λεφτά είναι και οι καινούριοι που διορίστηκαν στα υπουργεία. Ναι μπορεί να δουλεύουν δεν λέω αλλά τα έξτρα είναι πολλά. Υπερωρίες, εκτός έδρας, ειδικά επιδόματα, παράβολα (τα μοιράζονται με το νόμο), κλπ. Ένα τριχίλιαρο στο νερό.

 

 

 

Νομίζω και οι συμβάσεις έργου είναι στο ΑΣΕΠ. Τα προσόντα προηγούνται. Φυσικά ότι η νοσοκόμα κάνει άλλη δουλειά σηκώνει καταγελλία.

 

 

Αυτο ακριβωςλεω...οτι πλεον δε προκηρυσουνε θεσεις μεσω ασεπ..γιατι δε θελουνε να μπουνε καποιοι μονιμοι στις οργανικες θεσεις...Θελουνε να ειναι ανοιχτες αυτες οι θεσεις για να βολευουν κατα καιρους οποιον θελουνε.Τι καταγγελεια?Που να τα βρω τα λεφτα?Εδω πρεπει να πληρωσω κιολας που τολμησα να εργασθω σε θεση του δημοσιου:lol:χωρια τα δικαστηρια που πληρωνουμε τωρα με τον αγωνα που κανουμε...μιλαμε για πολλα λεφτα...αφου τωρα που δικαιωθηκανε αυτοι στο Αριω παγο η υποθεση μας προχωραει στο εφετειο(δε θυμαμαι κ πως τα λενε..)και θα πρεπει να σκασουμε κι αλλα λεφτα...αν και αρχικα μας ειχανε πει οτι δε προκειται να τη παρουυμε αυτη την υποθεση στον Αριω παγο,τελικα ολα ανατραπηκανε προς καλο,αλλα εγ προσωπικα δεν εχω μια για παρακατω:lol::lol::lol:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί είναι Δημόσιο και πάνω από όλα παράγει κοινωνικό έργο!!!! και η ίδια θέση πρέπει να μην "καπαρώνεται" από έναν υπάλληλο-πολίτη αλλά να αντικαθίσταται αυτός από κάποιον άλλον!!!

 

Σε αυτό διαφωνεί μαζί σου ο Άρειος Πάγος (κι εγώ δηλαδή:lol:).

Οπότε να αρθεί η μονιμότητα και να αντικαθιστούνται οι υπάλληλοι από άλλου μετά από κάποιο χρονικό διάστημα (μιλώντας πάντα για θέσεις που διαρκούν για πάντα όπως οι σκουπιδιάρηδες).

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Ενας από τους λογους για τους οποιους αυτη η χωρα βουλιάζει ειναι ακριβως οσα διαβαζω σε αυτο το Thread.

Ολοι τα βαζουν με ολους και ο μονος που εχει παντα δικιο ειναι ο εαυτος μας. :(

Πως ξεκινησε το θεμα απο τους συμβασιουχους και κατεληξε στο ποιος δημοσιος υπαλληλος δουλευει και ποιος οχι, ή στο ποιος παιρνει πολλα λεφτα και ποιος οχι, ακομα δεν το καταλαβα.

Σε αυτο παταει η εκαστοτε κυβερνηση. ΕΙμαστε ενας λαος που αποτελειται απο ανθρωπους που ειναι ετοιμοι να φανε ο ενας τον αλλον για σημαντικο ή μη λόγο.

ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ!!! ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΜΠΝΟΙΑ ΚΑΙ ΟΜΟΝΟΙΑ Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΛΑΟ. ΕΙναι σημαντικο avantage γι'αυτους γιατι ενας λαος διασπασμενος θα ειναι παντοτε ηττημενος.

Οταν θα σταματησουν καποιοι που εχουν μπαρμπα στην Κορωνη να παιρνουν θεσεις εστω και με συμβαση, οταν θα δουλευουν ολοι δημοσιοι και μη υπαλληλοι οσο πρεπει, οταν θα αρχισει να μας ενδιαφερει και ο διπλανος μας, τοτε ισως να εχουμε μια απειροελαχιστη ελπιδα να σωθουμε.

Εχω χιλια δυο να γραψω. Περασα και απο δημοσιο και απο ιδιωτικο τομεα. Δουλευα σαν το σκυλι απο φοιτητρια και γινομαι εκτος εαυτου οταν ασημαντα ανθρωπαρια που εχουν μεσο αναρριχωνται. Δεν προχωραμε ομως με αντιπαραθεσεις.

Ευχομαι μια μερα να ξυπνησω σε μια χωρα που οσοι αξιζουν να εχουν την αναγνωριση που τους πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Ενας από τους λογους για τους οποιους αυτη η χωρα βουλιάζει ειναι ακριβως οσα διαβαζω σε αυτο το Thread.

Ολοι τα βαζουν με ολους και ο μονος που εχει παντα δικιο ειναι ο εαυτος μας. :(

Πως ξεκινησε το θεμα απο τους συμβασιουχους και κατεληξε στο ποιος δημοσιος υπαλληλος δουλευει και ποιος οχι, ή στο ποιος παιρνει πολλα λεφτα και ποιος οχι, ακομα δεν το καταλαβα.

Σε αυτο παταει η εκαστοτε κυβερνηση. ΕΙμαστε ενας λαος που αποτελειται απο ανθρωπους που ειναι ετοιμοι να φανε ο ενας τον αλλον για σημαντικο ή μη λόγο.

ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ!!! ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΜΠΝΟΙΑ ΚΑΙ ΟΜΟΝΟΙΑ Σ'ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΛΑΟ. ΕΙναι σημαντικο avantage γι'αυτους γιατι ενας λαος διασπασμενος θα ειναι παντοτε ηττημενος.

Οταν θα σταματησουν καποιοι που εχουν μπαρμπα στην Κορωνη να παιρνουν θεσεις εστω και με συμβαση, οταν θα δουλευουν ολοι δημοσιοι και μη υπαλληλοι οσο πρεπει, οταν θα αρχισει να μας ενδιαφερει και ο διπλανος μας, τοτε ισως να εχουμε μια απειροελαχιστη ελπιδα να σωθουμε.

Εχω χιλια δυο να γραψω. Περασα και απο δημοσιο και απο ιδιωτικο τομεα. Δουλευα σαν το σκυλι απο φοιτητρια και γινομαι εκτος εαυτου οταν ασημαντα ανθρωπαρια που εχουν μεσο αναρριχωνται. Δεν προχωραμε ομως με αντιπαραθεσεις.

Ευχομαι μια μερα να ξυπνησω σε μια χωρα που οσοι αξιζουν να εχουν την αναγνωριση που τους πρεπει.

Αυτό!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κάποιοι εργάζονταν με συμβάσεις, χωρίς να έχουν περάσει μέσω ασεπ, δεν σημαίνει αυτόματα ότι είναι βίσματα. Υπάρχουν παραθυράκια ουουουου, τα οποία βέβαια είναι εναντίον του εργαζόμενου.

 

Εγώ μόνο τις συμβάσεις έργου ξέρω που και αυτές μπήκαν στο ΑΣΕΠ. Ακόμα και για ωρομίσθιους στα ΑΕΙ υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια. Τώρα αν κάποιοι φωτογραφίζονται στις προκηρύξεις μπορεί σε εξαιρετικές περιπτώσεις να χρειάζεται κάποιος με εξειδίκευση αλλά γενικά το δημόσιο έχει απαιτήσεις χαμηλής εξειδίκευσης.

Link to comment
Share on other sites

Οχι. 'Ολα αυτά που λες θα μπορούσα να τα έχω και με τους υπάλληλους που υπάρχουν, χωρίς να χρειάζονται περισσότεροι. Αρκεί αυτοί που είνα ιδιορισμένοι να δούλευαν και να μην γέμιζαν τα καφενεία, αν με εννοείς. Αρκεί αυτοί που διορίστηκαν σε μία ειδικότητα, να ασκούσαν αυτή και όχι άλλη.

Και η μάνα μου δημόσιος υπάλληλος είναι, και πολλοι φίλοι και ξερω τι λέω...... Α, να μην ξεχάσω ότι έκανα συμβασιούχος ένα φεγγάρι και έφυγα τρέχοντας........

 

 

θα διαφωνησω μαζι σου...οι συμβασιουχοι δεν ειναι επιπλεον προσωπικο που περνετε για να βολεψουν οι πολιτικοι ατομα...ειμαστε καποιοι που καλυπτουμε παγιες κ διαρκεις αναγκες κ καλυπταμε απι χρονια θεσεις οργανικες,που σημαινει οτι οι θεσεις αυτες θα πρεπει να υπαρχουνε κ να καλυπτονται απο μονιμο προσωπικο ως που να κλεισει αυτος ο οργανισμος,τμημα η οτι αλλο...Τη στιγμη που δεν κλεινει γιατι διωχνουνε το προσωπικο κ προσλαμβανουνε αλλους?Με ποια κριτηρια?Γιατι δε κανουν διαγωνισμους ωστε να καλυφθουνε οι θεσεις με μονιμο προσωπικο?Γιατι τους συμφερει ισως να πληρωνουνε με 3 κι 60 και να βολευει ο καθενας τον δικο του?και γιατι στις υπηρεσιες η οπου αλλου αναλογα με τη κυβερνηση,να υπαρχουνε μονο πρασσινο,κοκκινοι η οτι αλλο υπαλληλοι?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...