Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥΣ!!!!!!!!!


maraki1983

Recommended Posts

Πάντως είναι φοβερό να ακούω και να διαβάζω συνέχεια ότι κάποιος που παίρνει 1.200€ μισθό με 15 χρόνια προϋπηρεσία και οικογένεια είναι ακριβοπληρωμένος..............εντελώς sureal.

 

Αντί να αγωνιζόμαστε όλοι να ανέβουμε προς τα πάνω, σκίζουμε τα ιμάτια μας γιατί άλλοι πέρνουνε πιο πολλά (προσοχή: δεν μιλάω για λαμόγια υπαλληλους)

 

PS: Γιατί το τόπικ έγινε πάλι "δημόσιοι υπάλληλοι εναντίων ιδιωιτκών (και τούμπαλιν)?"

 

Για μενα, η ουσια ολου του θρεντ ειναι αυτο που ειπε η Harlow!

 

(Το κρατος παιζει σε ταμπλο "διαιρει και βασιλευε" και απο ο,τι φαινεται τα καταφερνει πολυ καλα....)

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 425
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

[QUOTE=Harlow;1990557]Πρώτη καταχώρηση: Πέμπτη, 14 Απριλίου 2011, 13:34

 

 

 

Πιλότος θεωρείται η απόφαση της Ολομέλειας του Αρείου Πάγου, βάσει της οποίας ανοίγει ο δρόμος για τη μονιμοποίηση εκατοντάδων συμβασιούχων που εργάζονταν στο Δημόσιο πριν από την αναθεώρηση του Συντάγματος το 2001, υπό την προϋπόθεση ότι κάλυπταν πάγιες και διαρκείς ανάγκες.

 

Η απόφαση της Ολομέλειας αιφνιδίασε τους πάντες, αφού ήρθε σε αντίθεση με την εισήγηση του αρεοπαγίτη Αντώνη Δουλγεράκη και του εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, Ιωάννη Τέντε, που δεν άφηναν κανένα περιθώριο μονιμοποίησης των συμβασιούχων, επικαλούμενοι το απαγορευτικό νομοθετικό πλαίσιο.

 

Ωστόσο, 26 αρεοπαγίτες διαφώνησαν ευθέως με τις δύο αυτές προτάσεις, δίνοντας με αυτό τον τρόπο ελπίδες σε εκατοντάδες συμβασιούχους που διεκδικούν τη μονιμοποίησή τους.

 

Με 26 ψήφους υπέρ έναντι 20 κατά, η πλήρης Ολομέλεια του Αρείου Πάγου αποφάσισε να γίνει δεκτή η αίτηση αναίρεσης δύο καθαριστριών του ΟΠΑΠ που εργάστηκαν κατά την περίοδο 1996-1998 στον Οργανισμό, κατά της απόφασης του Εφετείου. Βασικό σκεπτικό τους ήταν το γεγονός ότι κάλυπταν πάγιες και διαρκείς ανάγκες του Οργανισμού και εργάζονταν πριν από την αναθεώρηση του Συντάγματος του 2001, με την οποία απαγορεύθηκε η μετατροπή των συμβάσεων ορισμένου χρόνου σε αορίστου.

 

Επίσης, επικαλέστηκαν και τον κανονισμό του ΟΠΑΠ, που δεν επέτρεπε τις συμβάσεις ορισμένου χρόνου. Σύμφωνα με δικαστικές πηγές, η απόφαση αφορά στους συγκεκριμένους συμβασιούχους ή σε όσους εργάζονταν στον ΟΠΑΠ και ενδεχομένως εκείνους που απασχολούνταν πριν από το 2001.

 

Νομικοί εκτιμούν ότι η απόφαση αυτή θα αποτελέσει όπλο στα χέρια χιλιάδων συμβασιούχων που κινδυνεύουν να βρεθούν στον δρόμο και διεκδικούν από τα δικαστήρια τη μονιμοποίησή τους.

 

Η Δικαιοσύνη τρίζει τα δόντια

 

Η απόφαση αυτή έρχεται σε μια περίοδο κατά την οποία παρατηρείται ρήγμα στις σχέσεις ανάμεσα στη δικαστική και τη νομοθετική εξουσία. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι εκκρεμεί στο Συμβούλιο της Επικρατείας η κύρωση ή μη του νόμου για το Μνημόνιο Ι, ο οποίος είχε κατατεθεί τον Μάιο του 2010, και μένει να φανεί εάν θα κριθεί αντισυνταγματικός ή όχι.

 

Σύμφωνα με έμπειρους δικαστικούς κύκλους, η απόφαση της Ολομέλειας του Αρείου Πάγου για το ζήτημα των συμβασιούχων αποτελεί ένδειξη για τη στάση που θα τηρήσουν στο εξής οι δικαστές απέναντι στα διάφορα νομοθετήματα, αλλά κυρίως έρχεται να προϊδεάσει για ενδεχόμενη ακύρωση του νόμου για το Μνημόνιο I ως αντισυνταγματικού.

 

Το ρήγμα γίνεται ακόμη πιο εμφανές και από την άρνηση των δικαστών να προσέλθουν στην αρμόδια Επιτροπή της Βουλής, προκειμένου να μιλήσουν για υποθέσεις που αφορούν σε ενδεχόμενες ποινικές ευθύνες πολιτικών προσώπων.

 

Νομικοί κύκλοι εκτιμούν ότι στο ίδιο πλαίσιο εντάσσεται και η καταδικαστική απόφαση που έλαβε την προηγούμενη εβδομάδα το Εφετείο στη Θεσσαλονίκη εις βάρος του περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας, Παναγιώτη Ψωμιάδη.

 

Πανηγυρισμοί έξω από τον Άρειο Πάγο

 

Με αγκαλιές και ζητωκραυγές δέχθηκαν οι συγκεντρωμένοι συμβασιούχοι έξω από τον Άρειο Πάγο την απόφαση του Ανώτατου Ακυρωτικού Δικαστηρίου.

 

Πολλοί από αυτούς, γιόρτασαν τη νίκη τους με χειροκροτήματα, ακόμη και με σαμπάνιες, και, νιώθοντας πραγματικά δικαιωμένοι, άρχισαν να φωνάζουν «Δικαιοσύνη, δικαιοσύνη» και να τραγουδούν τον εθνικό ύμνο. Στη συνέχεια πραγματοποίησαν πορεία προς το κέντρο της Αθήνας.

 

 

 

Η Λεωφόρος Αλεξάνδρας παρέμεινε για αρκετή ώρα κλειστή και στα δύο ρεύματα κυκλοφορίας, ενώ νωρίτερα οι συγκεντρωμένοι φώναξαν συνθήματα, όπως «Ψωμί, παιδεία, ελευθερία, η Χούντα δεν τελείωσε το '73».

 

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=293129&cid=4

 

 

Και για να κοιτάμε και τις 2 μεριές:

1) Κάποιος που εις γνώση του μπαίνει ως συμβασιούχος θα πρέπει να περιμένει κάποια στιγμή ότι η σύμβασή του θα τελειώσει και πρέπει να φύγει.

2) Κάποιος που κρατάει έναν εργαζόμενο ως συμβασιούχο για 5-6 χρόνια και συνεχώς του κάνει ανανέωση σύμβασης, σημαίνει ότι τον χρειάζεται μόνιμα πλέον αυτόν τον άνθρωπο, αλλιώς θα έπρεπε να τον είχε διώξει από την λήξη της 1ης ή έστω της 2ης σύμβασης, όχι μετά από 10 συμβάσεις.

 

Με το τελευταιο θα ερθω να συμφωνησω και αυτος ειναι ο λογος που οι συμβασιουχου διεκδικουμε πισω τις θεσεις μας.Γιατι με τη κινηση τους αυτη καταργουνε τα ανθρωπινα δικαιωματα,την αναγκη για εργασια κ.λ.π.Καθε δουλεια πρεπει να εχει προυποθεσεις κ κριτηρια...Ας σταματησουνε να μας κοροιδευουνε.Αν δε μας χρειαζοτανε να μην μας ανανεωνανε 2 κ 3κ 4 συμβασεις...Αλλο να σε απολυουν κ να καταργουνε τη θεση σου και αλλο να τοποθετουνε καποιον αλλο που ενδεχομενος δεν εχει τα ιδια μορια κ προυπηρεσια συγκριτικα μ εσενα,ακομη ακομη ουτε κανε πτυχιο στο αντικειμενο.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με την Daf σε ολα!!Θα μου επιτρεψετε να πω ομως κι εγω κατι ακομη για τους εκπαιδευτικους.

 

Ειμαι κι εγω υπαλληλος του δημοσιου και μαλιστα εκπαιδευτικος.(Δουλεψα με επιτυχια και στον ιδιωτικο τομεα στο αντικειμενο μου)Δουλευω 9 χρονια εκ των οποιων τα 7 μονιμα εχω ενα παιδι και αυτη τη στιγμη λαμβανω 1260 ευρω τον μηνα με κρατησεις και φορολογηση ολων των επιδοματων.Μην σχολιασω δε το υψος των επιδοματων!

(Συγκριτικα το αναφερω...υπαλληλος του υπουργειου Δικαιοσυνης που επιδιδει κλητευσεις...υποχρεωτικης εκπαιδευσης με 3 παιδια και με 2 χρονια υπηρεσιας φτανει περιπου στα 1500 ευρω)

 

Ο μισθος μου εχει μειωθει,το δωρο επισης,σε λιγο μπαινουμε ενιαιο μισθολογιο και πραγματικα δεν καθομαι να παλαβωσω κιολας γιατι ξερω πολυ καλα οτι για τις σπουδες μου και για το διαβασμα που εχω ριξει για αυτην την θεση που πηρα αξιοκρατικοτατα με διαγωνισμο ουτως η αλλως δεν επαιρνα και τρομερα χρηματα εν συγκρισει με υπαλληλους αλλων υπουργειων και με λιγοτερα προσοντα απο τα δικα μου!(παραδειγμα το υψος επιδοματος μεταπτυχιακου στο ταχυδρομειο ας πουμε εν συγκρισει με το επιδομα μεταπτυχιακου ενος εκπαιδευτικου)

 

Οσο για το τι γνωμη εχουν για το επαγγελμα μου οι εξω απο τον χορο....πραγματικα δεν με απασχολει ιδιαιτερα.

Εγω ξερω οτι μπορει να διδασκω 19 ωρες την εβδομαδα αλλα στο σχολειο βρισκομαι πολυ περισσοτερες γιατι υπαρχουν χιλιες δουλειες...στο σπιτι μου γυριζω κι εχω να ετοιμασω το μαθημα της επομενης που ειναι διαφορετικο για καθε τμημα κι επισης εχω και να διορθωσω γραπτα κλπ κλπ...

Επισης να πω οτι το ωραριο παρουσιας μας στο σχολειο ειναι μεχρι τις 2 κανονικα και οποιαδηποτε στιγμη μπορουμε να υποχρεωθουμε απο την διευθυνση να μεινουμε εκει...

Σαφως οι συνθηκες εργασιας μου δεν ειναι ιδιες πχ με του χτιστη....δεν ειμαι εκτεθειμμενη στις καιρικες συνθηκες το λιγοτερο που μπορω να σκεφτω...αλλα μεταξυ μας εχω κι εγω καποια κακως κειμενα να αντιμετωπισω...

Οσο για τις διακοπες...το εχω ξαναπει....τι πρεπει να γινει για να ικανοποιηθει οποιος ξινιζει για αυτο???Να φευγουν τα παιδια και να καθομαστε ολοι εμεις να κοιταμε τον τοιχο??

Επισης αν το κρατος εκρινε οτι θα ειχε κερδος παρα χασουρα με το να μας απασχολει με καποιον αλλο τροπο να ειστε σιγουροι οτι μια χαρα θα μας εκμεταλλευοταν!

 

Για να μην σας κουραζω αλλο...σαφως και παρολες τις περικοπες αγαπω τρελλα τη δουλεια μου και εξακολουθω να νιωθω πολυ καλα γιατι ξερω οτι αλλοι συνανθρωποι μου ζουν και με λιγοτερα και πραγματικα τους βγαζω το καπελο για το πως τα καταφερνουν!

Link to comment
Share on other sites

Τί να πω... το θέμα ιδιωτικών vs δημοσίων είναι μεγάλη κουβέντα!!

Αλήθεια, σε ποιό κλάδο του ιδιωτικού τομέα με την λήξη της σύμβασης ο συμβασιούχος θα απαιτούσε μέσω του Αρείου Πάγου να μείνει??? ΚΑΝΕΝΑΣ!!Και τί σημαίνει ότι επειδή ανανεώθηκε η σύμβαση τους 5 ή 6 χρόνια είναι απαραίτητοι στην υπηρεσία? Με το ίδιο σκεπτικό και οι εκατοντάδες άνεργοι αυτή τη στιγμή που δούλευαν στον ιδιωτικό τομέα όχι 5 ή 6 χρόνια αλλά και 15 χρόνια, θα έπρεπε να απαιτήσουν την παραμονή τους μου λέτε τώρα σωστά??

Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω σε όλο τον δημόσιο τομέα τους μισθούς, αλλά πραγματικά όσους βλέπω (και δεν είναι και λίγοι..) ναι πραγματικά εξοργίζομαι για αυτά που πληρώνουμε και πάντα με βάση την ποιότητα που προσφέρουν. Θεωρώ ανήκουστο π.χ ο οδοκαθαριστής να λαμβάνει 1300 ? μηνιαίως (και δεν είναι υπερβολικό) για να δουλεύει από τις 3-4 ώρες την ημέρα.

Τέλος, ίσως έχετε δίκιο υπάρχουν και αξιόλογοι άνθρωποι στους συμβασιούχους. Όσο όμως παραμένει η μονίμότητα του Δημοσίου, δυστυχώς πληρώνουμε και πολλούς άδικα!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, γιατί δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Βεβαίως δουλεύουν πολύ στο δημόσιο, βεβαίως υπάρχουν χαμηλοί μισθοί, βεβαίως, βεβαιως, βεβαίως. Τα αντίστοιχα στον ιδιωτικό τομέα, όμως άπέχουν μακράν... Αυτό λέμε, αυτό εννοούμε. Οποιος εχει δουλέψει και στους δύο τομείς μπορεί να το καταλάβει.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο τίτλος του θέματος είναι εντελώς οξύμωρος... "θέλουν να διώξουν τους συμβασιούχους".:rolleyes:

 

Τέτοιος παραλογισμός μόνο στην Ελλάδα συμβαίνει. Να θεωρείται ανεπίτρεπτο ένας υπάλληλος που έχει προσληφθεί με σύμβαση ορισμένου χρόνου να σταματήσει να δουλεύει την ημερομηνία που λήγει η σύμβασή του.:shock:

 

Με την αιτιολογία ότι πού να βρει δουλειά τώρα το παιδί. Ή αφού ανανέωσαν τη σύμβασή του Χ φορές γιατί να μην τον κάνουν μόνιμο...:rolleyes:

 

Στον ιδιωτικό τομέα, θα θεωρούνταν εντελώς παράλογη μια τέτοια απαίτηση. Εκεί πληρώνει ο εργοδότης και εκεί έχει σημασία η βιωσιμότητα της επιχείρησης, οπότε δεν παραμένουν υπάλληλοι στην επιχείρηση απλά και μόνο για να μην δυσκολευτούν να βρουν δουλειά...

Στον δημόσιο τομέα, ποιος πληρώνει; Και ποια θα είναι ακριβώς η βιωσιμότητα της επιχείρησης;:roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

τελικα καταφεραν να μας κανουν να τρωγομαστε!

αυτο ηθελαν και το πετυχαν....

 

ειμαι στη κατηγορια των δημοσιων υπαλληλων

αλλα μονο ευνοουμενη δε νοιωθω...

ανηκω στη υγεια...κανω βαρδια νυχτα μονη μου για 25-30 πασχοντες σε περιοχη ακρως επικινδυνη για νε εχω μισθο μετα απο 12 χρονια εγγαμη με ενα παιδι 998 ευρω!

νυχτερινα και αργιες εχω να δω απο το νοεμβριο...ξερετε ποσο επιπλεον πληρωνεται το νυχτερινο...

11 ολοκληρα ευρω

δεν υπαρχουν γιορτες, αργιες και λοιπα....

δεν ξερω αν θα σχολασω και ποτε...

μου χρωστουν 120 οφειλομενα ρεπο

απο που?

απο το μειωμενο που ποτε δεν εβγαινε να μου δωσουν αλλα η υπηρεσια με ειχε αναγκη....!

απο τα ρεπο που με καλουσαν και δεν μπορουσα να πω οχι αλλιως θα ηταν "αρνηση υπηρεσιας"

απο τη αδεια μου που ποτε δεν μπορω να συμβαδισω με του συζηγου?

κι αν την συμβαδισω να εχει δικαιωμα να μου την αναιρεσει...

απο οτι δεν προλαβαινω να πιω καφε οπως καποιοι ανεφεραν?

απο τα αλλωτρια καθηκοντα...απο τραπεζοκομα-καθαριστρια0 κλητηρα-διοιητικο...

οτι πηγαινω να κατουρισω και μετο πυ κατεβαζω το βρακι...βαραει το κουδουνακι

απο το συγγενη που σου λεει "εγω σε πληρωνω και εισαι υποχρεωμενη οταν βαραω το κουδουνακι να εσαι εδω ακομα και για το πιο απλο"

να βαρανε 8 και 10 συνεχομενα κουδουνακια και να μην ξερεις που να πας...

απο το πθο σοβαρο εως να του αλλαξω το καναλι στην τηλεοραση...

να μην μπορω να κανω ουτε γκριματσα πονου η συσανασχετισης γιατι θα μου κανουν αναφορα?

να αγοραζω τις στολες μου γιατι δεν μπυ τις παρεχει...

να τα κουω οτι δεν εχει σεντονια κλπ....

οτι το ρυζι ειναι παραβρασμενο κλπ

οτι ειμαι υποχρεωμενη να κανω και την αποκλειστικη...

απο οτι πλήρωνω το γιατρο του παιδιου μου?

απο οτι ξεκινησα απο τα Β προαστια να παω στον πειραια να παρω τα φαρμακα του?

οτι εχω 430 ευρω κρατησει ςτο μηνα....

 

ποια η ευνοια?

η σιγουρια του μισθου?

νομιζω οτι πλεον εδω μπορω να γελασω....!

 

υπαρχουν δημ. υπαλληλοι που δεν ειναι ευνοουμενοι....

προσβεστες...αστυνομικοι...νοσηλευτες....

 

Συγγνωμη αλλα ολα αυτα που περιγραφεις...πως να το πω...ειναι καπως εκτος.Υποθετω οτι επελεξες να γινεις νοσηλευτρια...δε σε αναγκασε κανεις.Δεν το ηξερες οτι θα εχεις να κανεις με αρρωστους...οτι αν ο αρρωστος ποναει θα χτυπησει το κουδουνακι χωρις να σκεφτει αν εσυ εισαι στην τουαλετα,οτι εσυ θα ακους τα παραπονα για το φαγητο,για τα σεντονια για ολα.Τι περιμενες?Το αν δε σου αρεσει η δουλεια σου ε σημαινει οτι δεν εισαι ευνοημενη.

 

 

Κι εγω σε τραπεζα δουλευω...ξερεις τι παραπονα εχω ακουσει απο πελατες?Λες κι εγω τους παιρνω τα λεφτα.Αυτο δε σημαινει κατι...αλλο ειναο το αν εισαι η οχι ευνοημενος και αλλο το αν ειναι δυσκολη η βαρετη η δουλεια σου.

Επισης τι εννοεις πληρωνεις το γιατρο του παιδιου σου?Επειδη δουλευεις στην υγεια θα επρεπε δλδ να σου παρεχονται ολα αυτα στο τσαμπε?Κι εγω στην τραπεζα ειμαι αλλα το δανειο μου δε μου το χαρισαν...το πληρωνω οπως ολοι.

 

Εγω εκει που ειμαι ειμαστε οι μισοι ιδιωτικοι οι μισοι δημοσιοι.Εγω ειμαι ιδιωτικη.Εγω επιδοματα δεν παιρνω ενω οι δημοσιοι παιρνουν.Επισης ουτε υπερωριες πληρωνομαι σε αντιθεση με τους δημοσιους.Πολλοι απ αυτους σηκωνονται φευγουν κανα τριωρακι,πανε κανουν τα ψωνια τους,πανε οι κυριες σουπερ μαρκετ,λαικη και μετα γυρναμε...σιγα μηπως προκειται να χασουν τη θεση τους?Εγω για να βγω πρεπει να ενημερωσω εννοειται και θα ειμαι και με την ψυχη στο στομα μη και αργησω και μου πουν τπτ.Για να κανουν μια δουλεια πρεπει να τους παρακαλας κανα μηνα γιατι "Δε βαριεσαι..."...μηπως τους κουναει κανεις απο την καρεκλα τους.

 

Ακομα και οι πυροσβεστες που λες...τι λεμε τωρα...3 μηνες το χρονο εργαζονται.Το οτι περιεχει κινδυνο η δουλεια τους ναι αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.Γιατι νομιζεις πασχιζουν ολοι να μπουν στην πυροσβεστικη?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με την Daf σε ολα!!Θα μου επιτρεψετε να πω ομως κι εγω κατι ακομη για τους εκπαιδευτικους.

 

Ειμαι κι εγω υπαλληλος του δημοσιου και μαλιστα εκπαιδευτικος.(Δουλεψα με επιτυχια και στον ιδιωτικο τομεα στο αντικειμενο μου)Δουλευω 9 χρονια εκ των οποιων τα 7 μονιμα εχω ενα παιδι και αυτη τη στιγμη λαμβανω 1260 ευρω τον μηνα με κρατησεις και φορολογηση ολων των επιδοματων.Μην σχολιασω δε το υψος των επιδοματων!

(Συγκριτικα το αναφερω...υπαλληλος του υπουργειου Δικαιοσυνης που επιδιδει κλητευσεις...υποχρεωτικης εκπαιδευσης με 3 παιδια και με 2 χρονια υπηρεσιας φτανει περιπου στα 1500 ευρω)

 

Ο μισθος μου εχει μειωθει,το δωρο επισης,σε λιγο μπαινουμε ενιαιο μισθολογιο και πραγματικα δεν καθομαι να παλαβωσω κιολας γιατι ξερω πολυ καλα οτι για τις σπουδες μου και για το διαβασμα που εχω ριξει για αυτην την θεση που πηρα αξιοκρατικοτατα με διαγωνισμο ουτως η αλλως δεν επαιρνα και τρομερα χρηματα εν συγκρισει με υπαλληλους αλλων υπουργειων και με λιγοτερα προσοντα απο τα δικα μου!(παραδειγμα το υψος επιδοματος μεταπτυχιακου στο ταχυδρομειο ας πουμε εν συγκρισει με το επιδομα μεταπτυχιακου ενος εκπαιδευτικου)

 

Οσο για το τι γνωμη εχουν για το επαγγελμα μου οι εξω απο τον χορο....πραγματικα δεν με απασχολει ιδιαιτερα.

Εγω ξερω οτι μπορει να διδασκω 19 ωρες την εβδομαδα αλλα στο σχολειο βρισκομαι πολυ περισσοτερες γιατι υπαρχουν χιλιες δουλειες...στο σπιτι μου γυριζω κι εχω να ετοιμασω το μαθημα της επομενης που ειναι διαφορετικο για καθε τμημα κι επισης εχω και να διορθωσω γραπτα κλπ κλπ...

Επισης να πω οτι το ωραριο παρουσιας μας στο σχολειο ειναι μεχρι τις 2 κανονικα και οποιαδηποτε στιγμη μπορουμε να υποχρεωθουμε απο την διευθυνση να μεινουμε εκει...

Σαφως οι συνθηκες εργασιας μου δεν ειναι ιδιες πχ με του χτιστη....δεν ειμαι εκτεθειμμενη στις καιρικες συνθηκες το λιγοτερο που μπορω να σκεφτω...αλλα μεταξυ μας εχω κι εγω καποια κακως κειμενα να αντιμετωπισω...

Οσο για τις διακοπες...το εχω ξαναπει....τι πρεπει να γινει για να ικανοποιηθει οποιος ξινιζει για αυτο???Να φευγουν τα παιδια και να καθομαστε ολοι εμεις να κοιταμε τον τοιχο??

Επισης αν το κρατος εκρινε οτι θα ειχε κερδος παρα χασουρα με το να μας απασχολει με καποιον αλλο τροπο να ειστε σιγουροι οτι μια χαρα θα μας εκμεταλλευοταν!

 

Για να μην σας κουραζω αλλο...σαφως και παρολες τις περικοπες αγαπω τρελλα τη δουλεια μου και εξακολουθω να νιωθω πολυ καλα γιατι ξερω οτι αλλοι συνανθρωποι μου ζουν και με λιγοτερα και πραγματικα τους βγαζω το καπελο για το πως τα καταφερνουν!

 

Συμφωνώ λέξη προς λέξη

 

 

Συγγνωμη αλλα ολα αυτα που περιγραφεις...πως να το πω...ειναι καπως εκτος.Υποθετω οτι επελεξες να γινεις νοσηλευτρια...δε σε αναγκασε κανεις.Δεν το ηξερες οτι θα εχεις να κανεις με αρρωστους...οτι αν ο αρρωστος ποναει θα χτυπησει το κουδουνακι χωρις να σκεφτει αν εσυ εισαι στην τουαλετα,οτι εσυ θα ακους τα παραπονα για το φαγητο,για τα σεντονια για ολα.Τι περιμενες?Το αν δε σου αρεσει η δουλεια σου ε σημαινει οτι δεν εισαι ευνοημενη.

 

 

Κι εγω σε τραπεζα δουλευω...ξερεις τι παραπονα εχω ακουσει απο πελατες?Λες κι εγω τους παιρνω τα λεφτα.Αυτο δε σημαινει κατι...αλλο ειναο το αν εισαι η οχι ευνοημενος και αλλο το αν ειναι δυσκολη η βαρετη η δουλεια σου.

Επισης τι εννοεις πληρωνεις το γιατρο του παιδιου σου?Επειδη δουλευεις στην υγεια θα επρεπε δλδ να σου παρεχονται ολα αυτα στο τσαμπε?Κι εγω στην τραπεζα ειμαι αλλα το δανειο μου δε μου το χαρισαν...το πληρωνω οπως ολοι.

 

Εγω εκει που ειμαι ειμαστε οι μισοι ιδιωτικοι οι μισοι δημοσιοι.Εγω ειμαι ιδιωτικη.Εγω επιδοματα δεν παιρνω ενω οι δημοσιοι παιρνουν.Επισης ουτε υπερωριες πληρωνομαι σε αντιθεση με τους δημοσιους.Πολλοι απ αυτους σηκωνονται φευγουν κανα τριωρακι,πανε κανουν τα ψωνια τους,πανε οι κυριες σουπερ μαρκετ,λαικη και μετα γυρναμε...σιγα μηπως προκειται να χασουν τη θεση τους?Εγω για να βγω πρεπει να ενημερωσω εννοειται και θα ειμαι και με την ψυχη στο στομα μη και αργησω και μου πουν τπτ.Για να κανουν μια δουλεια πρεπει να τους παρακαλας κανα μηνα γιατι "Δε βαριεσαι..."...μηπως τους κουναει κανεις απο την καρεκλα τους.

 

Ακομα και οι πυροσβεστες που λες...τι λεμε τωρα...3 μηνες το χρονο εργαζονται.Το οτι περιεχει κινδυνο η δουλεια τους ναι αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.Γιατι νομιζεις πασχιζουν ολοι να μπουν στην πυροσβεστικη?

 

Στο μονο που θα διαφωνήσω μαζί σου ειναι για τα επιδόματα

 

Και θα στο εξηγησω με απλα λογια

Τα επιδοματα ξεκίνησαν ως λυση εφαρμογή για την αυξηση μισθου των δημοσιων υπαλλήλων αλλοτε για να ευχαριστησει ο εκαστοτε υπουργος τους υπαλληλους του υπουργειου του και αλλοτε ως μαζική εφαρμογή για να ευχαριστησει η εκαστοτε κυβερνηση τους δημοσιους υπαλληλους.

 

Ειναι λαθος σαν τακτική γιατι θα επρεπε να αυξήσει τις μονιμες τακτικές αποδοχες

τι θελω να πω εμενα ο βασικός μισθος μου περα των επιδομάτων ειναι 980ευρω......

 

Ερχεται το επιδομα τεκνου και γαμου

ερχεται το επιδομα προετοιμασιας μαθήματος

ερχεται το επιδομα προβληματικής περιοχής (ετσι ονομαζουν την Πτολεμαιδα, Κοζάνη που εχουν τα εργοστάσια θανάτου της Δεη, δινουν 40ευρω...)

 

Και ετσι παει ο μισθος στα 1560ευρω....

Κοβονται οι κρατησεις και μενει το 1260ευρω καθαρά στο χέρι.

 

Ενω....θα επρεπε αυτα τα επιδοματα να εχουν ήδη αποροφηθει στον βασικό μισθό....γιατι τωρα που θα κοπουν... θα μεινω εγω με 9 χρονια προυπηρεσιας και 1020ευρω....

 

Συμφωνω οτι τα περισσοτερα επιδοματα εχουν γελοιους τιτλους πχ το επιδομα εγκαιρης προσελευσης...ειναι ανηκουστο δεν το συζητω....

 

Αλλα ολα αυτα ειχαν γινει για να ευχαριστησουν τους δημοσιους υπαλληλους το καθε υπουργειου απο τον υπουργο τους.....

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ....

Οι καλοπληρωμενοι ειναι οι δημοσιοι υπάλληλοι που ανηκουν σαν διοικητικά στελεχη σε υπουργεια....

 

Ψαξε να δεις τι παιρνει η καθαριστρια στη βουλη....

θα παθεις φρικη...

 

Link to comment
Share on other sites

Τα οποια επιδοματα δεν ειναι φορολογισιμα δλδ. στην τσεπη μπαινουν 1200 το λιγοτερο και στην εφορια δηλωνουν τα 800 ευρω τον καθαρο μισθο τους.Συγνωμη που δεν μπορω να συμμεριστω την λυπη κανενος δημ. υπαλληλου που στην χειροτερη ο εναμισης μισθος που επαιρνε εγινε ενας και στην καλυτερη οι τρεις μισθοι γιναν 2 (και δεν μιλαω για τα δυσκολα επαγγελματα οπως η αστυνομια, η καθαριοτητα ,η υγεια και η παιδεια) γιατι πρεπει να αγχωνομαι για την δουλεια μου -στον πλουσιοπαροχο ιδιωτικο τομεα που μετα απο 20 χρονια θεωρουμαι υψηλομισθη των 897ευρω και με φουλ 12ωρα στο ενεργητικο μου-που μπορει αυριο να μην την εχω και να στεναχωριεμαι για χιλιαδες κοσμο που μετα απο 15-20 χρονια εργασιας αοριστου χρονου(οχι συμβασης) απολυονται και δεν μπορουν να βρουν δουλεια με οικογενεια και υποχρεωσεις πισω τους.Ας πανε λοιπον και οι φιλοι συμβασιουχοι να διεκδικησουν μια θεση στην αγορα εργασιας οπως ολοι οι υπολοιποι ακριβοπληρωμενοι ιδιωτικοι υπαλληλοι.Λυπαμαι αν καποιες φιλες δυσαρεστηθουν αλλα αυτη ειναι η αποψη μου για το θεμα.

 

Ποιος σου ειπε οτι ΔΕΝ ειναι φορολογισιμα????

 

τι λαθος ενημερωση ειναι αυτη που δινεις?

 

εχεις καποια μισθολογική ενημερωτητα μπροστά σου δημοσιου υπαλλήλου???

 

εχω εγω την δική μου και μπορω να στη στειλω αν θες για να σου λυσω την απορια....

 

μαζευονται ολα ο βασικος τα επιδοματα και μετα φορολογουνται , κοβονται απο τις κρατησεις σου και σου μενει ο καθαρος μισθος!

 

αυτα που λες τα ονομαζομενα ως "επιδοματα" ειναι αυτα που βγηκαν προσφατα στο υπουργειο οικονομικων κ ενα αλλο που τα εδινε μαυρα ο υπουργος τους και εμπαιναν εξτρα στην μισθολογια τους χωρις να φαινονται πουθενα και φυσικα χωρις να φαινονται στη μισθολογική ενημερωτητα τους.........δεν γινεται αυτο στα υπολοιπα υπουργεια!!!

 

Τουλαχιστον για το δικο μου υπουργειο και για τους εκπαιδευτικους παντα μιλωντας δεν γινεται αυτο.... τωρα για τους διοικητικους του υπουργειου...δεν ξερω δεν γνωριζω

 

Link to comment
Share on other sites

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΑΛΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΙ....

Οι καλοπληρωμενοι ειναι οι δημοσιοι υπάλληλοι που ανηκουν σαν διοικητικά στελεχη σε υπουργεια....

 

Ψαξε να δεις τι παιρνει η καθαριστρια στη βουλη....

θα παθεις φρικη...

 

Εμενα προσωπικα το θεμα μου δεν ειναι τα χρηματα...το ξερω οτι δεν ειναι ολοι καλοπληρωμενοι.Εμενα το προβλημα μου ειναι η νοοτροπια...ας καναν τη δουλεια τους σωστα χωρις να κοιτανε πως θα λουφαρουν και πως θα φυγουν απο το γραφειο κι ας παιρναν και περισσοτερα απόσα παιρνω εγω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα προσωπικα το θεμα μου δεν ειναι τα χρηματα...το ξερω οτι δεν ειναι ολοι καλοπληρωμενοι.Εμενα το προβλημα μου ειναι η νοοτροπια...ας καναν τη δουλεια τους σωστα χωρις να κοιτανε πως θα λουφαρουν και πως θα φυγουν απο το γραφειο κι ας παιρναν και περισσοτερα απόσα παιρνω εγω.

 

Σε αυτο θα συμφωνήσω 1000% μαζι σου

 

Απλα με ενοχλει που τους τσουβαλιάζεται ολους μαζι

 

σημειωση δεν ειμαι διορισμένη παρολα αυτα με ενοχλει ολο αυτο το κλιμα του τσουβαλιασματος!

Και εγω δεν εχω θεμα , αυτοι που δουλευουν παραπανω ας παιρνουν και περισσοτερα απο εμενα, εννοειτε αυτο!

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ζητα ενας συμβασιουχος ειναι να σταματησει αυτη η τρελλα...σε περνουμε σημερα γιατι ετσι....κι αυριο σε διωχνουμε γιαατι...ετσι!Θελω να σας πω επισης οτι δεν ειμαστεοι βισματα....καποιοι μπηκαμε με επειδη ειχαμε κ 5-10 πτυχια κ προυπηρεσια.Και μας ανανεωνανε τις συμβασεις για χρονια..αλλα ποτε δε μας δωσανε κ δε θα μας δωσανε την ευκαιρια να εχουμε μια θεση εστω αοριστου χρονου(ηΟποια θα καθοριζεται μα βαση τα μορια)αλλα κ θα επανεξεταζεται απο ειδικη επιτροπη για την καταλληλοτητα του ατομου οπως σε ολες τις επιχειρησεις:rolleyes:Αυτοι το εχουνε κανει συστημα...σημερα βαζουν τον εναν αυριο τον πετανε στο δρομο...Και πειτε μου...σε ποια υπηρρεσια πετανε υπαλληλο χωρις αποζημιωση?

 

Κι επειδη πολυ μιλατε για διαφορα κ τσουβαλιαζετε ολους τους συμβασιουχους κ αυτη η αντιληψη ειναι που αφηνει να μπαινουνε σε θεσεις οχι καταλληλα κι εχουνε γεμισει τα σχολεια με νοσηλευτες που κανουν της δςσκαλες κ καθαριστριες που κανουνε τις νοσοκομες....Ας μας δωσουνε την ευκαιρια να διεκδηκησουμε μια θεση με κριτηρια και σωστες προυποθεσεις να μπει ο καθενας στοειδος του...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Και κατι τελευταιο........

 

επειδη βλεπω πολλους σας ενοχλει που "κάθονται" οι εκπαιδευτικοι το καλοκαιρι

 

τέρμα με αυτην την πιπίλα πια......

 

οποιος ήθελε ας πηγαινε να σπουδάσει 4 και 5 χρονια να παρει το πτυχιο του να δωσει ξανα εξετάσεις ασεπ να διοριστει....να μπει σε τάξη....να κανει μαθημα και μετά να εχει τους τρεις μήνες αυτους....

 

οι συνάδελφοι εκπαιδευτικοι με καταλαβαινουν...

 

απο εξω πολλά λετε και δεν γνωριζεται πως ειναι να εχεις τάξεις των 28 παιδιων , να εχεις 18τμήματα....και και και...

 

εννοειτε πως δεν γκρινιαζω για να με λυπηθει κανεις

 

αν δεν μου αρεσε το επαγγελμα μου θα ειχα παραιτηθει τοσα χρονια που ειμαι ωρομισθια

 

δουλευω απο τα 18 μου και εχω κανει τις απειρες δουλειες....

 

αλλα σαν αυτη τη δουλεια δεν με γεμιζει καμια!

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ζητα ενας συμβασιουχος ειναι να σταματησει αυτη η τρελλα...σε περνουμε σημερα γιατι ετσι....κι αυριο σε διωχνουμε γιαατι...ετσι!

 

 

Δεν τους διωχνουν γιατι ετσι...αλλα γιατι εληξε η συμβαση τους.Προσωπικα ποτε δεν καταλαβα γιατι ολοι αυτοι επεμεναν να μενουν σε μια δουλεια με συνεχομενες ανανεωσεις.Δεν ξερω ..αλλα δεν ηταν αναμενομενο οτι καποια στιγμη θα τους διωξουν?

Link to comment
Share on other sites

Ας μη μιλαμε για το ποσα θα επερνε ο καθενας αναλογα με τη δουλεια του γιατι αυτο ειναι αλλο μεγαλο κεφαλαιο....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν τους διωχνουν γιατι ετσι...αλλα γιατι εληξε η συμβαση τους.Προσωπικα ποτε δεν καταλαβα γιατι ολοι αυτοι επεμεναν να μενουν σε μια δουλεια με συνεχομενες ανανεωσεις.Δεν ξερω ..αλλα δεν ηταν αναμενομενο οτι καποια στιγμη θα τους διωξουν?

 

 

Μα γιατι τον διωχνεις?Με ποιο κριτηριο?Τη στιγμη που ο συμβασιουχος αυτος βρισκετε σε οργανικη θεση κρατησε τον με συμβαση αοριστου κ οταν δεν τον χρειαζεσε πια αποζημιωσε τον,διωξτον και κατηργησε τη θεση αυτη...Μη βαζεις αλλον σε αυτη τη θεση...κυριως εναν που δεν εχει σχεση με το αντικειμενο...

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι τον διωχνεις?Με ποιο κριτηριο?Τη στιγμη που ο συμβασιουχος αυτος βρισκετε σε οργανικη θεση κρατησε τον με συμβαση αοριστου κ οταν δεν τον χρειαζεσε πια αποζημιωσε τον,διωξτον και κατηργησε τη θεση αυτη...Μη βαζεις αλλον σε αυτη τη θεση...κυριως εναν που δεν εχει σχεση με το αντικειμενο...

 

Ποιο κριτιριο λες?Ληγει η συμβαση και φευγεις...Την εχεις υπογραψει υτη τη συμβαση...το ξερεις εξ'αρχης ποτε ληγει...δε σε διωχνουν ετσι ξαφνικα.

Τι θα πει μη βαζεις αλλον στη θεση?

Δε μιλαμε για 10-20 ατομα...να πω οκ μονμοποιησε τους.Ειναι τοσοι πολλοιπλεον...πως να αποροφηθουν ολοι αυτοι?

Link to comment
Share on other sites

αυτο το πραγμα μονο στην Ελλαδα συμβαινει ! Απο ποτε συμβασιουχος σημαινει μονιμος ??? Την προηγουμενη εβδομαδα εδιωξαν τον συντροφο μου (ο οποιος κατοικει σε αλλη ευρωπαϊκη χώρα-μελος) απο την εταιρια με την οποια ειχε συμβαση. Μαζι του αλλους 3. Κανεις δεν διαμαρτυρηθηκε γιατι απλα αυτη ειναι η εννοια της συμβασης !!!! Οταν την αποδεχεσαι γνωριζεις συγκεκριμενα το χρονο της κ παλι καλα γιατι στο ιδιωτικο τομεα δεν γνωριζεις ποτε θα βρεθεις στο δρομό! Ουτε προικα την δινουν την θέση σε καποιον ! Εδω όμως στην απιθανη χωρα του ωχαδελφισμου κοιταμε να βαλουμε το κεφαλι μας καπου ακομα κ αν γνωριζουμε απο την αρχη την συμφωνια κ μετα διαλυουμε το συμπαν με απεργιες, λεσ κ καποιος μας εξαπατησε !!! Ας μου εξηγησει καποιος (ειμαι του ιδιωτικου τομεα) γιατι πρεπει οι συμβασιουχοι να γινονται μονιμοι ! οταν υπογραφανε τις συβασεις τους ελεγαν μεσα "μονιμη θεση" ?????

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι τον διωχνεις?Με ποιο κριτηριο?Τη στιγμη που ο συμβασιουχος αυτος βρισκετε σε οργανικη θεση κρατησε τον με συμβαση αοριστου κ οταν δεν τον χρειαζεσε πια αποζημιωσε τον,διωξτον και κατηργησε τη θεση αυτη...Μη βαζεις αλλον σε αυτη τη θεση...κυριως εναν που δεν εχει σχεση με το αντικειμενο...

 

 

αλλο και τουτο παλι .... να τον αποζημειωσει γιατι ????? Μα εχουμε τρελαθει εντελως ????!!!! δεν πληρωνοταν οσο δούλευε ο συμβασιουχος ??? δεν είχε σχεση συγκερκιμενου εργου που ο ιδιος αποδεχτικε με τους ορους που του προταθηκαν ???? για ποιο λογο να παρει αποζημειωση ???? Να μπει σε ταμειο ανεγειας αξιοπρεπες κ οχι αυτη την κοροιδια που εχουμε ναι, αλλα αποζημειωση ???!!! Μηπως να του ζητανε κ συγνωμη για την συμβαση που του ειχαν προσφερει ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση παρακαλώ... προς όλους:

 

Η έννοια της σύμαβσης στον δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα (για έμενα) είναι ότι παρουσιάζεται μια έκτακτη ανάγκη, χρειάζομαι προσωπικό και το προσλαμβάνω βάσει αυτής της ανάγκης που κάποια στιγμή θα εκλείψει. Σωστα?

 

(Όσοι συμφωνείτε σηκώστε χεράκι και πάμε παρακάτω!!!)

 

Στην Ελλάδα όμως δεν γίνεται αυτό. Προσλαμβάνουν ανθρώπους με συμάσεις ορισμένου χρόνου για θέσεις που ΔΕΝ πρόκειται να εκλείψουν.

Δηλαδή πως παίρνεις άτομα για οδοκαθαριστές και σκουπιδιάρηδες για ορισμένο χρόνο?

Θα σταματήσει ο δρόμος να έχει σκουπίδια? Ή θα σταματήσει ο κόσμος να βγάζει τα σκουπίδια του για να τα περισυλέξει ο σκουπιδιάρης να τα πάει στην χωματερή?

 

Εξ'αρχής.............γιατί προσλαμβάνου αυτούς τους ανθρώπους με σύμβαση για μια θέση που καλύπτιε πάγιες και διαρκείς ανάγκες (όπως είπε και η απόφαση του Αρείου Πάγου)?

 

Γιατί τους διώχνουν και πάιρνουν άλλους γι'αυτήν την ίδια θέση??????

 

Νομίζω γι'αυτό γίνεται όλο το τζέρτζελο από τους συμβασιούχους.

Να ήταν μια θέση που όντως σταμτούσε να έχει αντικείμενο εργασίας στο τέλος της σύμβασης, δεν νομίζω κανένας συμβασιούχος να διαμαρτυρότανε.

 

Αλλά όταν σε έχουν 7-8 χρόνια με σύμβαση και στο τέλος σου λένε φύγε και παίρνουν άλλον , τότε πως να μην διαμαρτυρηθείς όταν παίζουν πολιτικά παιχνίδια στην πλάτη σου.

 

Νομίζω ότι περιέγραψα με αντικειμενικό τρόπο γιατί διαμαρτύρονται οι συμβασιούχοι.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

αλλο και τουτο παλι .... να τον αποζημειωσει γιατι ????? Μα εχουμε τρελαθει εντελως ????!!!! δεν πληρωνοταν οσο δούλευε ο συμβασιουχος ??? δεν είχε σχεση συγκερκιμενου εργου που ο ιδιος αποδεχτικε με τους ορους που του προταθηκαν ???? για ποιο λογο να παρει αποζημειωση ???? Να μπει σε ταμειο ανεγειας αξιοπρεπες κ οχι αυτη την κοροιδια που εχουμε ναι, αλλα αποζημειωση ???!!! Μηπως να του ζητανε κ συγνωμη για την συμβαση που του ειχαν προσφερει ?

 

Δε διαβασες τι ειπα...οχι...δε μας δωσανε τα χρηματα της συμβασης μας τα χρωστανε κ ειμεις καλουμαστε να πληρωσουμε αυτα που θα επρεπε να μας πληρωνουν απο τις κρατησεις κ φαινομαστε οτι χρωσταμε στο δημοσιο κι επει δη εχουνε ληξει οι προθεσμιες πληρωνουμε και τα προστημα και ξερεις τι λενε?ΠΛηρωστε τα τωρα εσεις κ αμα θα εχουμε λεφτα θα σας τα δωσουμε...Τι λεμε τωρα.....Σχεση ορισμενου χρονου ειχε αλλα ειχε σχεση ορισμενου μισθου που δεν ελαβε ποτε!Δε ξερετε τι παιζονται με τετοιες συμβασεις γι αυτο μη λεμε οτι θελουμε γιατι ετυχε ειτε να δουλεψαμε μια φορα κ να τα πηραμε ολα ειτε γιατι ετσι μας ειπα η ταδε...

Κυριε με πετας απο τη θεση μου?Με πετας γιατι δε με χρειαζεσε?Κτηργησε λοιπον τη θεση αυτη και μη βαζεις αλλον με λιγοτερα μορια η προκυρηξε θεση ασεπ να δουμε ποιος θα μπει....Οπως υπαρχουνε κριτηρια που σε προσλαμβανουν,θα πρεπει να υπαρχουν κ κριτηρια που σε διωχνουν...

 

Αυτα μπορει να μην ισχυουν για ολους αλλα ισχυουν για πολλους συμβασιουχους.Δεν ειμαστε ολοι σταζ η στειτζ που ειναι καταρτηση κ δε καλυπτουνε θεση οργανικη..Πολλοι καλυπταμε παγιες κ διαρκεις αναγκες και δε μας πληρωσανε,μας πεταξανε ετσι απλα....δουλεψαμε αφιλοκερδος για αρκετο χρονικο διαστημα γιατι μαε ζητηθηκε κ μας ταξανε οτι σε λιγο καιρο θα προκηρυξουνε μεσω ασεπ θεσεις κ που ειναι?Αντι αυτου μας πεταξανε εξω ,μας ειπανε να πληρωσουμε κι απο πανω τα χρωστουμενα κ δε θα διεκδικησουμε πισω τη θεσεις μας?Απο υθικης πλευρας κ να το παρεις μας κοροιδεψανε!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

μη συγχεετε ζητηματα συμπεριφορας των υπαλληλων με νομικα ζητηματα. πιαστε το θεμα απο τη βαση του:

οι συμβασιουχοι στην ελλαδα ε ι ν α ι για να καλυπτουν παγιες κ διαρκεις αναγκες. το προβλημα ξεκιναει απο το οτι κανεις εργοδοτης στην ελλαδα (ειτε αυτος ειναι το κρατος ειτε ιδιωτης) δεν θα προσλαβει καποιον μονιμα και νομιμα αν μπορει να κανει αλλιως για να εχει κερδος. αυτη ειναι η ουσια.

 

το τι γινεται σε αλλες χωρες δεν μας αφορα, γιατι απλα οπου υπαρχει εργατικη νομοθεσια εφαρμοζεται. ΝΑΙ, θα ληξει η συμβαση ΑΛΛΑ δεν θα του κανουν αλλες 125 στα επομενα 10 χρονια. οσοι ειστε με συμβασεις στον ιδιωτικο τομεα θα επρεπε να το καταλαβαινετε καλυτερα απο ολους......

Link to comment
Share on other sites

Ποιο κριτιριο λες?Ληγει η συμβαση και φευγεις...Την εχεις υπογραψει υτη τη συμβαση...το ξερεις εξ'αρχης ποτε ληγει...δε σε διωχνουν ετσι ξαφνικα.

Τι θα πει μη βαζεις αλλον στη θεση?

Δε μιλαμε για 10-20 ατομα...να πω οκ μονμοποιησε τους.Ειναι τοσοι πολλοιπλεον...πως να αποροφηθουν ολοι αυτοι?

 

 

Να μην αποροφηθουνε ολοι....μονο αυτοι που καλυπτανε παγιες κ διαρκεις αναγκες κ καλυπτανε οργανικες θεσεις..Δε λεει κανεις να διοριστει το καθε βισμα....που ητανε βοηθος της γραμματεας του υπαλληλου σε ταμειο...Ολοι οι αλλοι που ημασταν εκει επι μακροθεν που μας ανανεωνανε τις συμβασεις τη μια πισω απο την αλλη επι χρονια κ ημασταν του αντικειμενου κ μας ταξανε διαγωνισμους ασεπ που δεν ειδαμε ποτε....Μας κραταγε ομηρους,δουλευαμε κ αφιλοκερδος λεγοντας οτι θα προκυρηχθουνε θεσεις ασεπ για να καλυφθουνε οι οργανικες θεσεις κ οχι μονο δε τις προκυρησουν αλλα συνεχιζουνε το ιδιο πααραμυθι.....αν εχεις βισμα διαβενε....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση παρακαλώ... προς όλους:

 

Η έννοια της σύμαβσης στον δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα (για έμενα) είναι ότι παρουσιάζεται μια έκτακτη ανάγκη, χρειάζομαι προσωπικό και το προσλαμβάνω βάσει αυτής της ανάγκης που κάποια στιγμή θα εκλείψει. Σωστα?

 

(Όσοι συμφωνείτε σηκώστε χεράκι και πάμε παρακάτω!!!)

 

Στην Ελλάδα όμως δεν γίνεται αυτό. Προσλαμβάνουν ανθρώπους με συμάσεις ορισμένου χρόνου για θέσεις που ΔΕΝ πρόκειται να εκλείψουν.

Δηλαδή πως παίρνεις άτομα για οδοκαθαριστές και σκουπιδιάρηδες για ορισμένο χρόνο?

Θα σταματήσει ο δρόμος να έχει σκουπίδια? Ή θα σταματήσει ο κόσμος να βγάζει τα σκουπίδια του για να τα περισυλέξει ο σκουπιδιάρης να τα πάει στην χωματερή?

 

Εξ'αρχής.............γιατί προσλαμβάνου αυτούς τους ανθρώπους με σύμβαση για μια θέση που καλύπτιε πάγιες και διαρκείς ανάγκες (όπως είπε και η απόφαση του Αρείου Πάγου)?

 

Γιατί τους διώχνουν και πάιρνουν άλλους γι'αυτήν την ίδια θέση??????

 

Νομίζω γι'αυτό γίνεται όλο το τζέρτζελο από τους συμβασιούχους.

Να ήταν μια θέση που όντως σταμτούσε να έχει αντικείμενο εργασίας στο τέλος της σύμβασης, δεν νομίζω κανένας συμβασιούχος να διαμαρτυρότανε.

 

Αλλά όταν σε έχουν 7-8 χρόνια με σύμβαση και στο τέλος σου λένε φύγε και παίρνουν άλλον , τότε πως να μην διαμαρτυρηθείς όταν παίζουν πολιτικά παιχνίδια στην πλάτη σου.

 

Νομίζω ότι περιέγραψα με αντικειμενικό τρόπο γιατί διαμαρτύρονται οι συμβασιούχοι.

 

Το ειπες πολυ σωστα.....η περιγραφη σου ητανε πολυ καλη...Αυτο προσπαθω να πω τοση ωρα αλλα δε μπορω να το γραψω σωστα...:rolleyes:

 

Οι συμβασεις του δημοσιου καλως οι κακως τα τελευταια χρονια καλυπτουνε τις παγιες κ διαρκεις αναγκες κ οχι περιστασιακη αναγκη

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Το ειπες πολυ σωστα.....η περιγραφη σου ητανε πολυ καλη...Αυτο προσπαθω να πω τοση ωρα αλλα δε μπορω να το γραψω σωστα...:rolleyes:

 

Οι συμβασεις του δημοσιου καλως οι κακως τα τελευταια χρονια καλυπτουνε τις παγιες κ διαρκεις αναγκες κ οχι περιστασιακη αναγκη

 

Εσύ είσαι απολυμένη συμβασιύχα και δεν μετράει η απάντησή σου στο θέμα:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Άλλος..................

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...