Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας!!!!!!!!!!!!

Σημερα με το που ειπα στη γιατρο μου απο το τηλ οτι η χοριακη εδειξε 600 μου ειπε να παρω 1 felicine τη μερα και οτι ειναι ακομα νωρις για αλλες εξετασεις αιματος...............

Τι να κανω να τα παρω ε?????? Σας το ειπαν κι εσας????

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eννοειτε να το παρεις,αυτο ειναι το Α και το Ω στο πρωτο τριμηνο,βοηθα στο σχηματισμο του νευρικου συστηματος του μωρου σου,αλλοι γυναικολογοι συστηνουν να το παιρνεις και πριν μεινεις εγκυος κατα την προσπαθεια.Εγω το ξεκινησα 2 μηνες πριν μεινω εγκυος και το συνεχιζω ακομα(σε 1 μηνα γενναω πρωτα ο θεος).Να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη και με το καλο να φερεις το αγγελουδι σου στον κοσμο. :D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

παρτο αφοβα..

 

το χορηγουν στις περισσοτερες εγκυους και ιδιως κατα το α τριμηνο ισχυριζονται οτι βοηθαει αφενος σημαντικα στην αναπτυξη του νευρολογικου συστηματος του εμβρυου αλλα και μειωνει τον κινδυνο αποβολης (αυτο εικαζεται)..δεν τιθεται θεμα αμφιβολιας..ειναι ασφαλες και μαλλον απαραιτητο..καλη αρχη, καλη υπομονη και οταν ερθει η ωρα η καλη..καλη λευτερια!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω το παιρνω το πρωι νηστικια μαζι με το σιδηρο μου(εσυ θα ξεκινησεις σιδηρο φανταζομαι στον 4ο) αλλα δεν νομιζω οτι παιζει ρολο τι ωρα θα το παρεις και αν εχεις φαει ή οχι. :wink:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όποτε θες το παίρνεις, αρκεί να το παίρνεις :wink:

να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cEQc0g411310MTIwZHw3OTc1MTA5MGRhfEJvdWdhdHNha29zIGlzIA.gif[/img][/url]
[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cJUT0g410010MzAwMTI5NmR8NjgzMDg2MzQ1ZGF8UG9udGlrYWtpIGlz.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Irida από ότι κατάλαβα τώρα αρχίζεις την εγκυμοσύνη σου ε? Σε ποιόν μήνα είσαι? Ναι το Filicine είναι πολύ σημαντικό μέχρι το τέλος και συνήθως το παίρνεις πρίν το φαγητό για να αφωμειωθεί καλυτέρα σου και εγώ το έπαιρνα και το παίρνω μέχρι και τώρα στον 7ο που είμαι μάζι με τα υπόλοιπά φυσικά... εσένα τι σου έχει δώσει μέχρις στιγμής ή περιμένει να κάνεις εξετάσεις??? γιατί και εμένα ο γιατρός έτσι έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ παίρνω άλλο σκεύασμα το folidex, αλλα το ίδιο ειναι, φυλλικό οξύ και αυτό. Είναι πολύ σημαντικό, θα το παιρνεις σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης (ο δικός μου γιατρός μου είπε ότι θα το παίρνω και για δυο μήνες μετά τη γέννα), οπως βλεπεις όλες οι εγκυμονούσες αυτό παίρνουμε, μην ανησυχείς!

:)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ 6 ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ 2 ΧΑΠΑΚΙΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΩΡΙΤΣΑ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ Η ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ.

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΦYΛΛIKO OΞY

Folic Acid

Eνδείξεις: Mεγαλοβλαστικές αναιμίες από έλλειψη φυλλικού οξέος. Προφυλακτικώς σε περιπτώσεις αυξημένων αναγκών (χρόνιες αιμολυτικές αναιμίες, χρόνια αιμοκάθαραση, εγκυμοσύνη- συνήθως μαζί με σίδηρο, κ.ά.)

 

Πηγή: http://www.eof.gr/Syntagologio/Chapter9.htm

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι έγκυος ο γιατρός μου έχει δώσει κι εμένα φολλικό οξύ (folivit) και βιταμίνη Ε 1000άρα. Παρεπιπτώντως το felicine ή άλλα σκευάσματα φολλικού οξέος τι τιμή έχουν;; Όχι ότι με έχουν πιάσει οι τσιγκουνιές αλλά αυτά που πέρνω εγώ έχουν 8-8.50€ και η βιταμίνη Ε (Lanes) έχει 28-29€ :shock: . Δηλαδή κάνα 36άρι + κι ακόμα δεν αρχίσαμε.... Απλά θα ήθελα να μάθω γιατί αν μη τι άλλο όλα αυτά τα σκευάσματα (βιταμίνες) είναι ακριβώς τα ίδια πράγματα όποια εταιρεία κι αν επιλέξεις. Ουφ... Τεσπά... Ας μείνω έγκυος και χαλάλι όλα βέβαια....!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιρνω το filicine 5 mg και κανει 1,69 ευρω το κουτι,και πριν μεινω εγκυος επαιρνα Eviol E και κανει 2,38ευρω το κουτι,ρωτησε τον γιατρο σου ή τον φαρμακοποιο σου γιατι αν ειναι τα ιδια σε συμφαιρει να παρεις αυτα που παιρνω εγω ειναι πιο οικονομικα. :wink:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!! Αλήθεια το filicine μπορεί να στο γράψει στο βιβλιάριο;; Για την Eviol ξέρω ότι γράφεται αλλά δεν με καλύπτει για τη δόση που πρέπει να παίρνω (αν πάρω Eviol πρέπει να πάρω 10 την ημέρα! )

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ναι γραφεται,αν και εγω δεν του ζητησα ποτε να μου το γραψει,εχει 30ταμπλετες και πινω μισο την ημερα οποτε μου φτανει το κουτι για 2 μηνες.Τοσα πολλα Εviol πρεπει να παιρνεις την ημερα?Εγω επαιρνα απο μονη μου 2-3 την ημερα πριν μεινω εγκυος μετα τα σταματησα.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάλι μου τα έδωσε ο γυναικολόγος μου για να βοηθήσει την λειτουργία των ωοθηκών νομίζω και απ'ότι κατάλαβα μάλλον θα τη συνεχίσω και όταν μείνω έγκυος. Δεν ξέρω αν θα είναι η ίδια δοσολογία βέβαια. Είναι ο δεύτερος μήνας που τα παίρνω και αν και έγκυος δεν είμαι ακόμα από δέρμα... φράπα!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το Filicine ειναι το πιο οικονομικο χαπι απο ολα! Εγω επαιρνα ενα την ημερα απο την αρχη μεχρι το τελος της εγκυμοσυνης και πολλες φορες δεν το εγραφα καν στο βιβλιαριο, προτιμουσα τα πιο ακριβα φαρμακα.

Παρτο αφοβα παντως και κατα προτιμηση νηστικη, εγω το επαιρνα μεταξυ πρωινου και μεσημεριανου γευματος

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πααααααααρα πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας!!!!!!!!

Δεν εκανα ακομα εξετασεις ουτε τπτ! Μονο χοριακη και επαναληψη της παρασκευη μου ειπε για να δουμε οτι ολα πανε καλα......

Προφανως οταν με δει και μου γραψει τις εξετασεις και παρω τα αποτελεσματα (ζησε μαη μου δηλαδη.....!) τοτε θα μου πει τι αλλο να παρω...... :)

 

26/8 τελευταια περιοδος αρα ακομα ουτε ξερω πως μετρανε τους μηνες κλπ Πρεπει να φτιαξω και κανα tickeraki μολις μπορεσω...

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κοριτσια μετα απο μια παλλινδρομη που ειχα το Πασχα και μετα απο εξετασεις που εκανα και βγηκαν φυσιολογικότατες και μιας και θα μπουμε σε προσπαθειες για το δευτερο τωρα που εχουμε το ΟΚ, μου ειπε να παρω απο τωρα 1 χαπακι την ημερα, αλλα μου ειπε μετα το φαγητο καλύτερα...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! :D

ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΞΕΧΝΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΧΑΠΑΚΙ, ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΗΤΑΝΕ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ, ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΥΜΟΜΟΥΝ. ΑΝ ΗΤΑΝΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ, ΤΟ ΑΦΗΝΑ ΚΑΙ ΕΠΑΙΡΝΑ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΩΡΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.

ΦΙΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

σας διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό, αλλά δεν είχα συμμετάσχει ενεργά στις συζητήσεις σας ως τώρα. Έχω προβληματιστεί τελευταία, γιατί ακούω από όλες τις μέλλουσες μανούλες ότι έπαιρναν φολικό οξύ από την αρχή της εγκυμοσύνης τους. Εμένα ο γιατρός δεν μου είπε ποτέ για φολικό οξύ και τώρα διαβάζω ότι η έλλειψή του μπορεί να έχει κακές συνέπειες για το έμβρυο. Όταν τον ρώτησα στην τελευταία επίσκεψη μου είπε ότι δεν μου έδωσε, γιατί είχα καλό αιματοκρίτη. Έχει σχέση ο αιματοκρίτης; Έχετε ακούσει και άλλες εγκύους που δεν πήραν ποτέ συμπλήρωμα φολικού οξέος;

Ευχαριστώ πολύ!

.png
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι όχι. Δεν έχω ακούσει άλλη έγκυο να μην παίρνει φολικό οξύ. Οσες ξέρω παίρνουν όλες.

Απλά κάποιες το παίρνουν μέχρι τον 6ο μήνα, ενώ άλλες μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης.

Το συμπλήρωμα σιδήρου είναι για τον αιματοκρίτη απ'οτι ξέρω, όχι το φολικό οξύ.

Για ξανασυζήτησέ το μαζί του...όχι ότι θα υπάρχει πρόβλημα αν δεν το πάρεις, αλλά ότι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε για το μπεμπέ μας ας το κάνουμε :!::)

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...