Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυαλιστερό ή ματ πλακάκι?


MelaG

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά , αποκέντρωση λοιπόν και για εμάς. Ετοιμάζουμε το σπιτι μας εκει και αναρωτιέμαι αν το γυαλιστερο πλακάκι που θέλουμε να βαλουμε είναι πρακτικό και ανθεκτίκο σε γρατσουνιές χτυπήματα κλπ. καθαρίζεται εύκολα ή θα μου βγάζει την ψυχή στο σφουγγάρισμα? Εδω που μένω εχω ενα πλακάκι μπεζ, ματ το λες στο οποιο φαίνονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ!! οταν λεω τα πάντα εννοω τα πάντα σιχαμάρα πια, μια σταγόνα νερό να πέσει κάνει λεκέ, δεν το συζητώ στο σφουγγάρισμα που αν τύχει και βάλεις παραπάνω χλωρίνη ή καθαριστικό κάνει γραμμές και πασαλείμματα! Λέμε για λευκό γυαλιστερό στο νέο σπίτι σαν εικόνα θα είναι ωραία μαζί με γκρι και λευκές αποχρώσεις που θα γίνει το σπίτι αλλα μήπως θα ταλαιπωρηθώ ? ΠΟια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πλακακι με πλακακι εχει διαφορα... εγω προτιμω το γυαλιστερο και ελαφρα σαγρε (οχι πολυ ομως και κολλανε πραγματακια οταν σκουπιζεις-σφουγγαριζεις)

Στο σπιτι στην Αθηνα ειχαμε βαλει ενα απαλο μπεζ γυαλιστερο (και ελαφρως σαγρε..ισα δλδ που το ενιωθες οταν το χαιδευες) και ηταν καταπληκτικο..το σπιτι φαινοταν παντα καθαρο και ελαμπε...

Εδω τα πλακακια δεν μπορεσα να τα διαλεξω εγω (εχω ερθει κι εγω επαρχια ;) ) και βαλαν ματ... δεν μ αρεσουν ΚΑΘΟΛΟΥ ... σφουγγαριζω και παλι δεν φαινεται οτι εχεις κανει κατι... αλλα και σ οσα σπιτια εχω δει ματ.. δεν εχουν αυτη την λαμψη καθαριοτητας

 

Στο μπανιο επισης ειχα βαλει πρασινο γυαλιστερο κατω με ασπρο με νερα πανω...και δεν φαινοταν κατω τιποτα..ουτε νερα ουτε αν ειχε καμια τριχα ;)

 

Αυτα απο μενα :) με το καλο ολα

Link to comment
Share on other sites

Πλακακι με πλακακι εχει διαφορα... εγω προτιμω το γυαλιστερο και ελαφρα σαγρε (οχι πολυ ομως και κολλανε πραγματακια οταν σκουπιζεις-σφουγγαριζεις)

Στο σπιτι στην Αθηνα ειχαμε βαλει ενα απαλο μπεζ γυαλιστερο (και ελαφρως σαγρε..ισα δλδ που το ενιωθες οταν το χαιδευες) και ηταν καταπληκτικο..το σπιτι φαινοταν παντα καθαρο και ελαμπε...

Εδω τα πλακακια δεν μπορεσα να τα διαλεξω εγω (εχω ερθει κι εγω επαρχια ;) ) και βαλαν ματ... δεν μ αρεσουν ΚΑΘΟΛΟΥ ... σφουγγαριζω και παλι δεν φαινεται οτι εχεις κανει κατι... αλλα και σ οσα σπιτια εχω δει ματ.. δεν εχουν αυτη την λαμψη καθαριοτητας

 

Στο μπανιο επισης ειχα βαλει πρασινο γυαλιστερο κατω με ασπρο με νερα πανω...και δεν φαινοταν κατω τιποτα..ουτε νερα ουτε αν ειχε καμια τριχα ;)

 

Αυτα απο μενα :) με το καλο ολα

 

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου! Και εγω ματ μπεζ εχω και δεν τολμάμε σταγόνα νερο να πεσει! χαλι μαυρο!

Η συνυφάδα μου ομως επειδη εμεινε σε δυο σπιτια με ενοικιο πριν μπουν στο δικό τους

εβαλε λευκο γυαλιστερό με λίγα σαγρε νερα! Οποτε και να παω και ασφουγγαριστα να έχει

αστραφτει ο τόπος!

Και να φανταστείται όταν μου εδειξε τι πλακάκι θα βάλει το σπίτι τρόμαξα!

Λευκό είπα; φαντάσου τι σφουγγαρισμα θα ρίχνει!

Τελικά εγω είμαι αυτή που με κάθε σκούπισμα κάνω και σφουγγαρισμα (αναγκαστικά)!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μαζί σου! Και εγω ματ μπεζ εχω και δεν τολμάμε σταγόνα νερο να πεσει! χαλι μαυρο!

Kι εγώ ματ μπεζ με κάτι νερά τύπου "μάρμαρο". Μην πάρεις τέτοια. Ό,τι και να πέσει κάτω φαίνεται. Εμένα μου έχουν σπάσει κιόλας σε διάφορα σημεία και είναι σαν βρωμιά. Υπάρχει ειδικό προϊόν σαν "κόλλα" σε χρώμα κοντινό στα πλακάκια που θα διαλέξεις που, αν σου σπάσει ποτέ κανένα, το γεμίζεις με αυτό το προϊόν και δεν φαίνεται.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ ματ μπεζ με κάτι νερά τύπου "μάρμαρο". Μην πάρεις τέτοια. Ό,τι και να πέσει κάτω φαίνεται. Εμένα μου έχουν σπάσει κιόλας σε διάφορα σημεία και είναι σαν βρωμιά. Υπάρχει ειδικό προϊόν σαν "κόλλα" σε χρώμα κοντινό στα πλακάκια που θα διαλέξεις που, αν σου σπάσει ποτέ κανένα, το γεμίζεις με αυτό το προϊόν και δεν φαίνεται.

 

Το προβλημα ειναι το ματ και οχι το μπεζ.... αν εχει τα καταλληλα νερα μια χαρα ειναι ;)

 

 

Ενα αλλο κολπο που μπορειτε να κανετε ειναι τα σχεδια που σας αρεσουν να αγορασετε απο ενα...να τα παρετε και να τα βαλετε λιγες μερες κατω .... ισως σας βοηθησει να παρετε αποφαση (ξερω οτι υπαρχουν καποιοι που το εκαναν)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολυ γυαλιστερο μονοχρωμο κ πολυυυυυυυ ανοιχτο σαν μπεζ χωρις σχεδιο, νερα κλπ(οχι σαγρε) εχω στο σπιτι κ ειναι μαυρα χαλια:(....αν σφουγγαρισω με περισσοτερο νερο η εχει υγρασια τοο χειμωνα φαινεται σαν στιγματα παντου...αν πεσει κ 1 τριχα φαινεται κ αν πατησουν πολλα παπουτσια πχ σε γιορτη γινεται μαυρο:(:(:(με χλωρινη μετα καθαριζω ασε που βαφει αν πεσει κατι κ κανει λεκκεδες κ φευγουν μετα απο καιρο....(τυπου γρανιτης ειναι)

 

 

στο εξοχικο εβαλα γυαλιστερο σκουρο με αποχρωσεις κκαφε με νερα σαν μαρμαρο απομιμιση...φοβερο...κ γυαλιζει κ δεν φαινεται το παραμικρο(

 

μου αρεσουν τα γυαλιστερα οποτε με νερα σχεδιο κλπ ειναι καλυτερο)

 

 

αλλιως γυαλιστερο κ λιγο σαγρε με νερα--λιγο χρωμα εχει η μαμα μου κ ειναι καλο

Link to comment
Share on other sites

πολυ γυαλιστερο μονοχρωμο κ πολυυυυυυυ ανοιχτο σαν μπεζ χωρις σχεδιο, νερα κλπ(οχι σαγρε) εχω στο σπιτι κ ειναι μαυρα χαλια:(....αν σφουγγαρισω με περισσοτερο νερο η εχει υγρασια τοο χειμωνα φαινεται σαν στιγματα παντου...αν πεσει κ 1 τριχα φαινεται κ αν πατησουν πολλα παπουτσια πχ σε γιορτη γινεται μαυρο:(:(:(με χλωρινη μετα καθαριζω ασε που βαφει αν πεσει κατι κ κανει λεκκεδες κ φευγουν μετα απο καιρο....(τυπου γρανιτης ειναι)

 

 

ακριβώς έτσι την πάτησα κι εγώ.έβαλα το ίδιο ακριβώς πλακάκι.όσο όμορφο είναι τόσο με παιδεύει στην καθαριότητα και φαίνεται το παραμικρό.Εχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο του ξύλου;;Εμείς στην σοφίτα που έχω τα υπνοδωμάτια βάλαμε αυτό το υλικό που είναι τέλεια απομίμηση μασίφ ξύλου (όχι laminate που φαίνεται φτηνό) και φτιάξαμε και την εσωτερική σκάλα με αυτό. Είναι υλικό το οποίο ούτε καίγεται με τσιγάρο ή καρβουνο,ούτε γρατζουνιέται με τίποτα, είναι οικολογικό και κατάλληλο για παιδιά και στοιχίζει με την τοποθέτηση σχεδόν το ίδιο με ένα καλό πλακάκι.Αν το είχαμε σκεφτεί και βάζαμε και στο σαλόνι το ίδιο θα είχα σωθεί!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά , αποκέντρωση λοιπόν και για εμάς. Ετοιμάζουμε το σπιτι μας εκει και αναρωτιέμαι αν το γυαλιστερο πλακάκι που θέλουμε να βαλουμε είναι πρακτικό και ανθεκτίκο σε γρατσουνιές χτυπήματα κλπ. καθαρίζεται εύκολα ή θα μου βγάζει την ψυχή στο σφουγγάρισμα? Εδω που μένω εχω ενα πλακάκι μπεζ, ματ το λες στο οποιο φαίνονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ!! οταν λεω τα πάντα εννοω τα πάντα σιχαμάρα πια, μια σταγόνα νερό να πέσει κάνει λεκέ, δεν το συζητώ στο σφουγγάρισμα που αν τύχει και βάλεις παραπάνω χλωρίνη ή καθαριστικό κάνει γραμμές και πασαλείμματα! Λέμε για λευκό γυαλιστερό στο νέο σπίτι σαν εικόνα θα είναι ωραία μαζί με γκρι και λευκές αποχρώσεις που θα γίνει το σπίτι αλλα μήπως θα ταλαιπωρηθώ ? ΠΟια η γνώμη σας?

 

Αν συγκρίνω από εμένα το γυαλιστερό είναι ακόμα πιο μεγάλος μπελάς απ 'οτι το ματ. Το μόνο με έσωσε είναι ότι σαλόνι και σκάλες μέχρι σοφίτα έχω βάλει μαρμαροπλακάκι που είναι μεν γυαλυστερό αλλά επειδή η πάνω επιφάνεια είναι μάρμαρο σφουγγαρίζω με πράσινο σαπούνι και όλα είναι μια χαρά. Στα 2 υπνοδωμάτια όμως που έχω πλακάκι γυαλιστερό όπως αναφέρθηκε και προηγουμένως φαίνονται τα νερά από το σφουγγέρισμα και φυσικά οτιδήποτε πέσει κάτω (ακόμα και οι τρίχες). Με το καλό να μπείτε στο νέο σας σπίτι. (γνώμη μου είναι πάντως ότι κι αν διαλέξεις από τη στιγμή που το θες λευκό - μπεζ, να ξέρεις ότι θα έχεις ένα θεματάκι, με τη λογική ότι μια που τα καθαρίζει, μια που περνάς και λερώνουν αμέσως)

Link to comment
Share on other sites

Αν συγκρίνω από εμένα το γυαλιστερό είναι ακόμα πιο μεγάλος μπελάς απ 'οτι το ματ. Το μόνο με έσωσε είναι ότι σαλόνι και σκάλες μέχρι σοφίτα έχω βάλει μαρμαροπλακάκι που είναι μεν γυαλυστερό αλλά επειδή η πάνω επιφάνεια είναι μάρμαρο σφουγγαρίζω με πράσινο σαπούνι και όλα είναι μια χαρά. Στα 2 υπνοδωμάτια όμως που έχω πλακάκι γυαλιστερό όπως αναφέρθηκε και προηγουμένως φαίνονται τα νερά από το σφουγγέρισμα και φυσικά οτιδήποτε πέσει κάτω (ακόμα και οι τρίχες). Με το καλό να μπείτε στο νέο σας σπίτι. (γνώμη μου είναι πάντως ότι κι αν διαλέξεις από τη στιγμή που το θες λευκό - μπεζ, να ξέρεις ότι θα έχεις ένα θεματάκι, με τη λογική ότι μια που τα καθαρίζει, μια που περνάς και λερώνουν αμέσως)

 

Eχεις ζησει το ματ ..για να δεις την γλυκα του...

 

Εμενα και στα 2 σπιτια το χρωμα ηταν περιπου το ιδιο... η διαφορα ειναι στο οτι στο ενα ηταν γυαλιστερο (οχι να καθρεφτιζεσαι ) και εδω ειναι ματ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτιμω γυαλιστερο με νερα μπεζ... Ετσι ηταν το πλακακι στο σπιτι μου και παντα φαινοταν πεντακαθαρο. Σε αυτο που μενω τωρα ειναι ματ και γκρι και φαινεται χαλια ακομη και μετα το σφουγγαρισμα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ψηφος στο γυαλιστερο , ψοφος στο ματ :P .Ο μονος ενδοιασμος που θα ειχα με τη γυαλαδογλυστεραδα θα ηταν αν ειχα μικρα παιδια .Αλλα απο οτι βλεπω οι αποψεις διιστανται.

Link to comment
Share on other sites

.Ο μονος ενδοιασμος που θα ειχα με τη γυαλαδογλυστεραδα θα ηταν αν ειχα μικρα παιδια ..

 

Το δικο μου τουλαχιστον δεν γλυστραγε καθολου (ειχαμε μεινει εκει μεχρι που τα παιδια κοντευαν τα 4 η μεγαλη και τα 2 τα διδυμα και ποτε δεν ειχαμε θεμα γλυστριματος )

 

Θα ελεγα οτι ισως ειναι θεμα ποιοτητας...αλλα δεν ηταν απ τα ακριβα...

 

Παντως εχοντας ζησει 6 χρονια στο 1ο σπιτι με γυαλιστερο πλακακι και 8 χρονια στο 2ο σπιτι με ματ πλακακι....ψηφιζω με τα χιλια το γυαλιστερο (πολλα + κανενα -) αντιθετα με το ματ ( πολλα - και δεν μου ερχεται κανενα + ) :)

 

Αλλα οπως ειπες..ο καθενας με τα γουστα του ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

για το πατωμα γυαλιστερο!!δινει αλλη αισθηση στον χωρο...τον δειχνει μεγαλυτερο...και καλυτερα σε οχι λευκο γιατι λερωνει πολυ!1εμεις βαλαμε κρεμ με λιγο πιο σκουρα νερα και σε διασταση 45χ45 και το σπιτι φαινεται πολυ μεγαλυτερο απο οτι ειναι...η αδερφη του αντρα μου που μενει απο κατω(ιδιο σπιτι ακριβως)εβαλε ματ πορτοκαλενιο με νερα που ναι μεν κρυβει λιγη βρωμα αλλα δεν δειχνει ωραιο...ειναι και μικρη διασταση...δεν ξερω εγω και στα μπανια εβαλα ενα που δεν το λες ουτε ματ ουτα γυαλιστερο ειναι κατι αναμεσο και δεν λερωνει ευκολα...ειμαι πολυ ευχαριστημενη!!!!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
geia sas!!!!ithela na rotiso an exei kapoios valei sto spiti tou plakaki apomimisis ksulou k poies einai oi entuposeis tou..

geia soy!εμεις βαλαμε τετοιο πλακακι στις κρεβατοκαμαρες και δειχνει σουπερ!ζεστο και γηινο!επιλεξαμε ενα λιγο σκουρο τονο να ταιριαζει και με τις ντουλαπες που ειναι σε αποχρωση καρυδιας.μου αρεσει γιατι δειχνει αρκετα "φυσικο" και δεν θελει πολλα πολλα.ενα σκουπισμα και σφουγκαρισμα και ειναι τελειο!δεν φαινεται ποτε λερωμενο!ειμαι πολυ ευχαριστημενη..θα στο συστηνα ανεπιφυλακτα!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια τη βοήθειά σας, πρέπει να διαλέξω πλακάκι δαπέδου (αύριο θα πάμε και τα μαστόρια περιμένουν για το πέρασμα). Να πάρω ματ ή γυαλιστερό? Ανοιχτόχρωμο ή σκούρο? Θα μπει σε όλο το σπίτι εκτός των υπνοδωματίων (στα υπνοδωμάτια θα βάλω ξύλο ή πλακάκι με όψη ξύλου).

Επίσης το ίδιο ψάχνω για το μπάνιο, ματ, γυαλιστερό ή σκούρο?

Ψάχνω πάντα με κριτήριο το ποιό καθαρίζει πιο εύκολα και φαίνεται πιο καθαρό! Στο σπίτι που νοικιάζω τώρα έχουμε λευκό πλακάκι γυαλιστερό στο μπάνιο και καθαρίζω κάθε μέρα..μια τρίχα να πέσει φαίνεται, απίστευτο! Βέβαια το γυαλιστερό μου φαίνεται καλό, λάμπει μετά το σφουγγάρισμα, αλλά το λευκό είναι απαγορευτικό.

Είδα ένα νέο πλακάκι, τώρα κυκλοφόρησε, ματ σε διάφορα χρώματα, μοιάζει με ύφασμα από μακρυά, και υποτίθεται δε λερώνει και δεν κάνει πατημασιές, είναι ολοκαίνουριο και δεν το έχει δοκιμάσει κάποιος γνωστός μας για να μας πει γνώμη. Το έχετε υπόψιν?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τη βοήθειά σας, πρέπει να διαλέξω πλακάκι δαπέδου (αύριο θα πάμε και τα μαστόρια περιμένουν για το πέρασμα). Να πάρω ματ ή γυαλιστερό? Ανοιχτόχρωμο ή σκούρο? Θα μπει σε όλο το σπίτι εκτός των υπνοδωματίων (στα υπνοδωμάτια θα βάλω ξύλο ή πλακάκι με όψη ξύλου).

Επίσης το ίδιο ψάχνω για το μπάνιο, ματ, γυαλιστερό ή σκούρο?

Ψάχνω πάντα με κριτήριο το ποιό καθαρίζει πιο εύκολα και φαίνεται πιο καθαρό! Στο σπίτι που νοικιάζω τώρα έχουμε λευκό πλακάκι γυαλιστερό στο μπάνιο και καθαρίζω κάθε μέρα..μια τρίχα να πέσει φαίνεται, απίστευτο! Βέβαια το γυαλιστερό μου φαίνεται καλό, λάμπει μετά το σφουγγάρισμα, αλλά το λευκό είναι απαγορευτικό.

Είδα ένα νέο πλακάκι, τώρα κυκλοφόρησε, ματ σε διάφορα χρώματα, μοιάζει με ύφασμα από μακρυά, και υποτίθεται δε λερώνει και δεν κάνει πατημασιές, είναι ολοκαίνουριο και δεν το έχει δοκιμάσει κάποιος γνωστός μας για να μας πει γνώμη. Το έχετε υπόψιν?

κανε μια αναζητηση και θα δεις σχετικα σε αναλογη κουβεντα...επειδη αναφερεις ομως το πλακακι που ειναι σαν δερμα,να σου πω το εχει βαλει η κουνιαδα μου σε αποχρωση μπεζ και καφε και τα αλατα φαινονται πολυ.δειχνει σαν "σκασμενο"..υπαρχει και μια ενδιαμεση κατασταση ημιγυαλιστερη(τετοιο εχω εγω σε μωβ-κρεμ-δεν ειναι ομως σαν δερμα ) και δεν φαινεται τιποτα,καθαριζει πανευκολα χωρις κοπο....ολα ειναι ομως σχετικα,δεν ειναι ολα τα πλακακια ιδιας ποιοτητας.....η απομιμιση ξυλου ειναι σουπερ,εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη γενικα απο ολα τα πλακακια που εχω επιλεξει.....τσεκαρε το ομως ξανα στο φορουμ γιατι το θεμα υαπαρχει ηδη!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

κανε μια αναζητηση και θα δεις σχετικα σε αναλογη κουβεντα...επειδη αναφερεις ομως το πλακακι που ειναι σαν δερμα,να σου πω το εχει βαλει η κουνιαδα μου σε αποχρωση μπεζ και καφε και τα αλατα φαινονται πολυ.δειχνει σαν "σκασμενο"..υπαρχει και μια ενδιαμεση κατασταση ημιγυαλιστερη(τετοιο εχω εγω σε μωβ-κρεμ-δεν ειναι ομως σαν δερμα ) και δεν φαινεται τιποτα,καθαριζει πανευκολα χωρις κοπο....ολα ειναι ομως σχετικα,δεν ειναι ολα τα πλακακια ιδιας ποιοτητας.....η απομιμιση ξυλου ειναι σουπερ,εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη γενικα απο ολα τα πλακακια που εχω επιλεξει.....τσεκαρε το ομως ξανα στο φορουμ γιατι το θεμα υαπαρχει ηδη!

 

Εμεις όταν πήραμε το σπίτι μας δυστυχώς στο μισό έχει ματ,στο άλλο μισό γυαλιστερό....το γυαλιστερό δεν το αλλάζω με τίποτα. Μπεζ είναι το χρώμα τους & δυστυχώς ότι τρύχα πέφτει ...κάνει μπαμ. Δεν ξέρω αλήθεια αν έκανα ανακαίνηση τι χρώμα θα διάλεγα,μ 'αυτό παντως δεν είμαστε ευχαριστημένοι...:(

Link to comment
Share on other sites

μακριά από το ματ που μοιάζει με ύφασμα.Δεν μοιάζει ποτέ καθαρό και η σφουγγαρίστρα αφήνει σημάδια σαν άλατα..Πάρε καλύτερα ή αυτό που μοιάζει με ξύλο,ή γυαλιστερό σε μια πιο σκούρα απόχρωση. Εγώ μένω επαρχία κι έχω βάλει κάτω γρανίτη που μοιάζει σε υφή και χρώμα με πέτρα. Ευχαριστημένη είμαι αλλά δεν ταιριάζει σε όλους τους τύπους σπιτιού..εμένα είναι να το πω..κάπως χωριάτικο..

Link to comment
Share on other sites

Εμεις οταν πριν 6 χρονια αγορασαμε το σπιτι μας, βαλαμε πλακακι ματ σε ολο το σπιτι,,,,δεν ειχαμε την οικονομικη δυνατοτητα μαζι με αλλες αλλαγες που καναμε να βαλουμε κ εξτρα λεφτα για τα πλακακια!!Στα 3 χρονια,,σηκωνονται ολα τα πλακακια στο σαλονι....ο κατασκευαστης δεν ειχε βαλει ενα υλικο ενα υγρο να δενει καλα η κολλα των πλακιδιων στο τσιμεντο με αποτελεσμα το τσιμεντο να γινει αμμος!!!Και φυσικα να ξεκολλησουν τα πλακακια...αυτο εγινε 1 μηνα αφου παντρευτηκαμε!!!Το τι τραβηξαμε να κυνηγαμε τον κατασκευαστη, να μεταφερουμε τα επιπλα στο μπαλκονι κ στα δωματια---ευτυχως απο κατω μενει η μαμα μου κ μετακομισαμε εκει για μια βδομαδα---τελικα αφου θα αλλαζαμε ολο το σπιτι--ΕΚΤΟΣ απο υπνοδωματια κ μπανιο---βαλαμε γρανιτε πλακακι μεγαλο, γυαλιστερο....ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΜΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΝΕΡΟ Κ ΞΥΔΙ και αστραφτει αμεσως!!Βεβαια αμα πεσει κατι κατω φαινεται αμεσως...εμεις το πηραμε σε αποχρωσεις μπεζ κ κανει κατι ασπρα νερα...αλλα αμα πεσει σταγονα απο το γαλα της μικρης κανει μπαμ!!!Βεβαια εγω ειμαι περιεργη κ σφουγγαριζω μερα παρα μερα...αλλα στο ματ στα υπνοδωματια δεν φαινεται αν λερωθουν...αν χαλασουν κ αυτα καποτε θα βαλω πλακακι με οψη ξυλου στα υπνοδωματια αλλα ματ παλι...

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να βαλεις σε ολο το σπιτι αυτό με την οψη ξυλου. δειχνει πολυ ομορφο το αποτελεσμα, δειχνει οικείο , ζεστο και ειναι και ομοιομορφο.Για το μπανιο μακρια το ασπρο!!Εγω εχω το ενα μπλε και το αλλο γαλαζιο. Καλα ειναι και τα δυο. Πεφτει η τριχα και δεν αινεται. Δοκιμασε μια τριχα απο τα μαλλια σαου. Μου αρεσει και το ματ και το γυαλιστερο αναλογα το σχεδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το χρωμα στο πλακακι η το ειδος του που θα επιλεξουμε για το σπιτι μας , σαν πιο καταλληλο

εξαρταται εκτος των αλλων (αντοχη, κοστος, προσωπικο γουστο ) και απο τον προσανατολισμο του σπιτιου, την θεση του, το μεγεθος του η τον ογκο του , τα ανοιγματων και τους υαλοπινακες , αλλα και απο την χρηση του καθε δωματιου .

 

Π.χ.

Εαν ειναι αρκετα φωτεινο, νοτιο με μεγαλα ανοιγματα, μπορεις να βαλεις κατι πιο σκουρο. Ομως σε αυτη τη περιπτωση θα πρεπει να προσεξεις το καλοκαιρι να σκιαζεται επαρκως ο χωρος , γιατι το σκουρο χρωμα εχει μεγαλη απορροφητικοτητα της ηλιακης ακτινοβολιας που εισερχεται απο τους υαλοπινακες και οπως ειναι φυσικο επιβαρυνει την ψυξη..

 

Εαν παλι ειναι βορεινο η εχεις μικρα ανοιγματα προτιμησε σιγουρα ανοιχτο χρωμα.

 

Σε χωρο γραφειου-διαβασματος , to πιο καταλληλο ειναι το πιο σκουροχρωμα πλακακι. Τα ανοιχτα ειναι ανακλαστικα και γινονται ενοχλητικα σε διαβασμα.

 

Ενας μικρος χωρος με σκουρο πλακακι φαινεται μικροτερος.

 

Επομενως ειναι πολυ σχετικο τι χρωμα θα βαλεις. Τα χρωματα στο σπιτι παιζουν πολυ σημαντικο ρολο , οχι μονο στην ψυχολογια μας, αλλα και στην θερμικη και οπτικη ανεση . Ο καθε χωρος εχει τις δικες του απαιτησεις, αναλογα τον προσανατολισμο του, τη χρηση του, το μεγεθος του χωρου, τα ανοιγματα, την σκιαση των ανοιγματων , τα χρωματα των τοιχων.

Επισης καθε πλακακι δειχνει διαφορετικα σε καθε χωρο.

 

Μελετησε το καλα. Γιατι τα χρωματα στους τοιχους αλλαζουν, το πλακακι δεν αλλαζει.

Μην κρινεις μονο με την καθαριοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας, δεν μπήκα νωρ'ιτερα γιατί είμαστε στο τρεξιμο!Αποφασίσαμε να βάλουμε πλακάκι με όψη ξ'υλου, ανοιχτό στα δωμάτια και πιο σκούρο (όχι πολύ σκούρο γιατί το σπίτι είναι πολυ σκοτεινό) στο σαλόνι. Καλά, το χρώμα πα'ιζει πάλι...αχ, μεγαλο βάσανο ρε κορίτσια..και να ταν μόνο αυτό, έχω να αποφασίσω για χίλια δυο άλλα πράγματα.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χτίζουμε το σπίτι μας και έχω ήδη διαλέξει για το σαλόνι πλακάκι 60*60 ματ σε μπέζ τόνους ,το οποίο ομως μέσα είναι σαν ανάγλυφο να το πώ? Ε¨Οταν το πιάνεις με το χέρι αφήνει την αίσθηση σαν να είναι υφασμα....Λέγεται λαπάτο στην γλώσσα αυτών που ξέρουν και έτσι μεσα στην ματ αυτη όψη κάνει και κάποιες γυαλάδες.Δεν ξέρω αν καταλάβατε για τι ακριβώς λέω αλλά έχω φάει φοβερό κόλλημα ...Σκέφτομαι μήπως ταλαιπωρηθώ μ αυτό το ανάγλυφο που κάνει, του έκανα τεστ βρωμιάς και πάλι δεν μπορώ να βρω μια λύση.Ο λόγος είναι οτι ενώ η κάθε βρωμιά που έβαζα πάνω δεν έκανε ποτέ μπάμ,όταν πηγαινα να το καθαρίσω κάποια ''κομματάκια''-χνουδάκια βρωμιάς δεν βγαίνανε...μένανε μέσα στο πλακάκι και φωλιάζανε όταν όμως στέγνωνε το κάνες το χνουδάκι ένα πέρασμα με το χέρι κι έφευγε.Τί να κάνω έχει δεί κανείς κάτι παρόμοιο?Αύριο περιμένουν απο το κατάστημα απάντηση κι εχω ήδη δώσει προκαταβολή!

Link to comment
Share on other sites

icon1.gifΠλακάκι μάτι VS Γυαλιστερό!!!

Χτίζουμε το σπίτι μας και έχω ήδη διαλέξει για το σαλόνι πλακάκι 60*60 ματ σε μπέζ τόνους ,το οποίο ομως μέσα είναι σαν ανάγλυφο να το πώ? Ε¨Οταν το πιάνεις με το χέρι αφήνει την αίσθηση σαν να είναι υφασμα....Λέγεται λαπάτο στην γλώσσα αυτών που ξέρουν και έτσι μεσα στην ματ αυτη όψη κάνει και κάποιες γυαλάδες.Δεν ξέρω αν καταλάβατε για τι ακριβώς λέω αλλά έχω φάει φοβερό κόλλημα ...Σκέφτομαι μήπως ταλαιπωρηθώ μ αυτό το ανάγλυφο που κάνει, του έκανα τεστ βρωμιάς και πάλι δεν μπορώ να βρω μια λύση.Ο λόγος είναι οτι ενώ η κάθε βρωμιά που έβαζα πάνω δεν έκανε ποτέ μπάμ,όταν πηγαινα να το καθαρίσω κάποια ''κομματάκια''-χνουδάκια βρωμιάς δεν βγαίνανε...μένανε μέσα στο πλακάκι και φωλιάζανε όταν όμως στέγνωνε το κάνες το χνουδάκι ένα πέρασμα με το χέρι κι έφευγε.Τί να κάνω έχει δεί κανείς κάτι παρόμοιο?Αύριο περιμένουν απο το κατάστημα απάντηση κι εχω ήδη δώσει προκαταβολή!

user_online.gifreputation.gif report.gif edit.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...