Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιδομα παιδιου απο οαεδ


Recommended Posts

Εχω παρει την ειδικη αδεια μητροτητας απο τον οαεδ απο τον Δεμεμβριο,μηπως ξερει καποια απο εσας να μου πει αν δικαιουμαι και επιδομα παιδιου απο μτον οαεδ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επίδομα παιδιού από τον ΟΑΕΔ δικαιούσαι, αν δεν παίρνεις από την δουλειά σου, ή αν είσαι άνεργη. Εξαρτάται από την σύμβαση. Αν δεν παίρνεις από την δουλειά σου, νομίζω με μια βεβαίωση, κάνεις τα χαρτιά σου,(δεν ξέρω ακριβώς τι χρειάζεται) και παίρνεις το επίδομα από τον ΟΑΕΔ. Όταν γέννησα, το 2006, το επίδομα του πρώτου παιδιού, ήταν 9 ευρώ το μήνα. ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα μήπως κάποια έχει πιο πρόφατη εμπειρία...

Αν δεν παίρνεις (λογω σύμβασης) το επίδομα παιδιού από την δουλειά σου, το παίρνεις από τον ΟΑΕΔ?

Τι δικαιολογητικα ζητάνε?

Τι ποσό είναι?

Καταβάλεται κάθε μηνα σε κάποιον λογαριασμό?

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα μήπως κάποια έχει πιο πρόφατη εμπειρία...

Αν δεν παίρνεις (λογω σύμβασης) το επίδομα παιδιού από την δουλειά σου, το παίρνεις από τον ΟΑΕΔ?

Τι δικαιολογητικα ζητάνε?

Τι ποσό είναι?

Καταβάλεται κάθε μηνα σε κάποιον λογαριασμό?

 

Κάθε μήνα ? Αν το ρωτήσεις αυτό στο ΟΑΕΔ θα το βγάλουν για ανέκδοτο της ημέρας...... αχ δυστυχώς κοπέλα μου, μια φορά τον χρόνο είναι..... μέχρι περσι τουλάχιστον ήταν 98 ευρώ για το ένα παιδι..... δεν ξέρω αν άλλαξε τώρα τίποτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάθε μήνα ? Αν το ρωτήσεις αυτό στο ΟΑΕΔ θα το βγάλουν για ανέκδοτο της ημέρας...... αχ δυστυχώς κοπέλα μου, μια φορά τον χρόνο είναι..... μέχρι περσι τουλάχιστον ήταν 98 ευρώ για το ένα παιδι..... δεν ξέρω αν άλλαξε τώρα τίποτα

Eννοείς το οικογενειακό επίδομα νομίζω...αυτό το δικαιούσε έτσι κι αλλιώς.

Εγώ λέω για επίδομα τέκνου σε περιπτωση που δεν στο δίνει ο εργοδότης σου με τον μηνιαίο μισθό (κανονικά είναι ένα 5% ει του μισθού)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ απ'οτι κατάλαβα από το link που έβαλε η annoula79 πιο πάνω μιλάμε για το ίδιο πράγμα....Μόνο που αναφέρει (στην εγκύκλιο) το ποσο ως μηνιαίο αλλά νομίζω οτ καταβάλουν μια φορά το χρόνο.

Πχ. αναφέρει για το 2011, για 1 παιδί, μηνιαίο ποσό 8,22€ , ετήσιο ποσό 98,64€ .....δεν ξέρω που να τα επενδύσω (αν τα πάρουμε και αυτά)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΟΜΟΡΦΗ ΠΑΡΕΑ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΑΙΔΙΟΥ?ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 17 ΜΗΝΩΝ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΑΦΟΤΟΥ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 6 ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΩ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΟΜΟΡΦΗ ΠΑΡΕΑ,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΑΙΔΙΟΥ?ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 17 ΜΗΝΩΝ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΑΦΟΤΟΥ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 6 ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΩ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

μπορεισ τα να το παρεις κανονικα με βεβαιωση ανεργιας που θα παρει ο υπαλληλος απο μονος του την ωρα που θα σου κανει την αιτηση για το οικογενειακο επιδομα

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
το επιδομα για ενα παιδι το εχει παρει καμια;..εκανα τα χαρτια μου τον αυγουστο στο κεπ και ακομα δεν εχουν μπει

 

ναι!! απο τον Σεπτέμβρη... κι εγω Αύγουστο ειχα κανει τα χαρτια μου...

Link to comment
Share on other sites

το επιδομα για ενα παιδι το εχει παρει καμια;..εκανα τα χαρτια μου τον αυγουστο στο κεπ και ακομα δεν εχουν μπει

Παρε ενα τηλεφωνο και ρωτησε τους αν ολα τα χαρτια σου εχουν φτασειι στον ΟΑΕΔ και αν εχουν φτασει να ρωτησεις αν ο λογαριασμος της τραπεζας ειναι οκ . εκει βρισκουν τα κολληματα τις περισσοτερες φορες.....

Σε ποιον οαεδ υπαγεσαι ?

αυτο με τα κεπ μαλλον πρεπει να σταματησει κακως τα δινουν απο εκει , τα χαρτια τα παμε περα δωθε γιατι μαζευουν και λαθος χαρτια και λενε πως το δικαιουνται μερικοι ενω δεν το παιρνουν , κι εχουμε ως αποτελεσμα καυγαδες και φασαριες καθε λιγο και λιγακι

Παρε τηλ πριν τελειωσει ο μηνας γιατι αμα περασιε ο μηνας και εχουν λαβει την αιτηση απο τα κεπ και δεν τηνε χουν περασει στο συστημα δεν θα μπορεσεις να το παρεις μετα τις 31/1/12 θα το κλεισουν το συστημα...

 

Link to comment
Share on other sites

υπαγομαι στον οαεδ της αγ παρασκευης..εγω να ρωτησω στον οαεδ,η στο κεπ;υπαρχει περιπτωση να μην το δικαιουμαι να το παρω;

Δεν ξερω τι χαρτια εχεις καταθεσει και αν πληρεις τις προυποθεσεις...στον ΟΑΕΔ να ρωτησεις γιατι σιγουρα απο τα ΚΕΠ θα εχουβ φυγει απο τον αυγουστο και θα εχουν παει στην υπηρεσια...Για να φανταστεις εμενα μου εφεραν τα ΚΕΠ την προηγουμενη εβδομαδα αιτησεις απο Ιουλιο...και τρεχω και δεν φτανω να τα περασω εστω κι αν καποια εχουν εκρεμοτητα για να μην χαθει η προθεσμια και μετα θα τα στειλω πισω να τα ζητησουν τα κεπ...και να τα ξαναφερουν για να πιστωθουν .. αυτα τα πηγαινε ελα να μην υπηρχαν απο τα κεπ θα τελειωναμε πιο γρηγορα....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και κατι αλλο ..για να ρωτησω στον οαεδ..πως θα ρωτησω γιατην δικη μου αιτηση;δηλαδη πως θα βρουν αναμεσα σολες τις αιτησεις την δικια μου ;με το ονομα;

Link to comment
Share on other sites

και κατι αλλο ..για να ρωτησω στον οαεδ..πως θα ρωτησω γιατην δικη μου αιτηση;δηλαδη πως θα βρουν αναμεσα σολες τις αιτησεις την δικια μου ;με το ονομα;

Με το ΑΦΜ σου η και τον Αριθμο Μητρωου του ΙΚΑ σου που ειναι γραμμενοσ το εξωφυλλο του βιβλιαριου ασθενειας σου

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...