Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αιτηση για Δημοτικους παιδικους σταθμους


Recommended Posts

καλημερα:D

ευχαριστω πολυ....δικαιουμαι ομως εσπα μιας και ειμαι νοσηλευτρια σε δημοσιο νοσοκομειο?θεωρουμαι δημοσιος υπαλληλος..

 

 

Δυστυχώς όχι κι εγω είμαι τεχνολόγος και στο δήμο μου που με ενδιαφέρει μόνο μέσω ΕΣΠΑ(ΕΕΤΑΑ) κάνουν αιτήσεις και εξαιρεί Δημόσιους και Δημοτικούς υπαλλήλους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αιτηση μπορεις να κανεις σε οποιο δημο θες. ακομα και αν δεν ανηκεις εκει, μπορει να ςεργαζεσαι απλα στη περιοχη και να ναι ασχετος με τη κατοικια σου.,υποτιθεται πως εχεις πιο πολλες πιθανοτητες στο δημο που ψηφιζεις η εσυ η ο πατερας, αλλα αυτο το μαθαινουν μονο αν σε ρωτησουν και το σημειωσουν δε νομιζω πως το ψαχνουν και το διασταυρωνουν με αλλο τροπο για τον καθενα μας...

 

Πάντως εγώ που μίλησα με το Δήμο στο Ιλιον μου είπαν οτι άσχετα του οτι είμαι δημότης(όταν πέρνανε την ψήφο καλά ήταν ) κάνουμε αίτηση εκεί που είναι η μερίδα των παιδιών(στο δήμο που ανήκει ο πατέρας.) και οχι της μητέρας.

Στη δική μου περίπτωση εγώ δημότης Ιλίου, ο σύζηγος Φυλής(Χασιάς) και μένουμε Ζεφείρι.Αρα ...Χασιά στου διαόλου τη μάνα ή Ζεφύρι οπου δεν δέχονται παιδιά Δ υπαλλήλων(καλά εκεί πως κοιτάνε την εργασία της μάνας και όχι του πατέρα. ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ?)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ που μίλησα με το Δήμο στο Ιλιον μου είπαν οτι άσχετα του οτι είμαι δημότης(όταν πέρνανε την ψήφο καλά ήταν ) κάνουμε αίτηση εκεί που είναι η μερίδα των παιδιών(στο δήμο που ανήκει ο πατέρας.) και οχι της μητέρας.

Στη δική μου περίπτωση εγώ δημότης Ιλίου, ο σύζηγος Φυλής(Χασιάς) και μένουμε Ζεφείρι.Αρα ...Χασιά στου διαόλου τη μάνα ή Ζεφύρι οπου δεν δέχονται παιδιά Δ υπαλλήλων(καλά εκεί πως κοιτάνε την εργασία της μάνας και όχι του πατέρα. ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ?)

Δε νομιζω να στεκει αυτο! Εμας η μεριδα ειναι στο χωριο τρια τεταρτα απο δω θα παμε να κανουμε αιτηση εκει ;;;; Κατι δε μου παει καλα! Για ρωτα στο γραφειο που ειναι υπευθυνο για τους παιδικους και

Οχι στο δημο!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Η υπευθηνη για τους παιδικούς μου το ειπε.και στην αιτηση λέει ειστε δημοτησ και κατοικος ή μονο κάτοικος? σκέτο δημότης δεν είχε ώς επιλογή γιάυτό και την πήρα και μου το είπε.Κι εμένα δε μου στέκει δλδ.κοιτάνε που είναι δημότης ο πατέρας αλλά που δουλεύει η μητέρα?Επίσης απο χαρτιά ζητάνε τη μάνα τους και τον πατέρα τους για να πιστοποιήσεις οτι μένεις εκεί. Εγω πάντως θα κανω αιτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να στεκει αυτο! Εμας η μεριδα ειναι στο χωριο τρια τεταρτα απο δω θα παμε να κανουμε αιτηση εκει ;;;; Κατι δε μου παει καλα! Για ρωτα στο γραφειο που ειναι υπευθυνο για τους παιδικους και

Οχι στο δημο!

 

Αν είσαι δημότης και κατοικος οκ.Αν είσαι μόνο κάτοικος πάλι οκ.Αν είσαι μόνο δημότης οχι οκ.Οπότε εσυ μπορείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η υπευθηνη για τους παιδικούς μου το ειπε.και στην αιτηση λέει ειστε δημοτησ και κατοικος ή μονο κάτοικος? σκέτο δημότης δεν είχε ώς επιλογή γιάυτό και την πήρα και μου το είπε.Κι εμένα δε μου στέκει δλδ.κοιτάνε που είναι δημότης ο πατέρας αλλά που δουλεύει η μητέρα?Επίσης απο χαρτιά ζητάνε τη μάνα τους και τον πατέρα τους για να πιστοποιήσεις οτι μένεις εκεί. Εγω πάντως θα κανω αιτηση.

 

Στο σαιτ του δημου έχουν αναρτήσει τα δικαιολογητικά εγγραφής και σαν αποδεικτικό κατοικίας ζητάνε απλώς εναν λογαριασμό κοινής ωφέλειας. Τι παραπάνω σου ζήτησαν;

 

 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο??τον σεπτεμβρη που ανοιγουν τα σχολεια το παιδακι μου θα ειναι 2 χρονων και 5 μηνων ποιος σταθμος το δεχεται?παιδικος ή βρεφονηπιακος??τι διαφορα εχουν?

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να μπορεις ετσι κι αλλιως να πας στον παιδικο λογω ηλικιας. τα παιδια πρεπει να ειναι κλεισμενα 2μισι την 1η σεπτεμβρη αν δε κανω λαθος. η στη χειροτερη μπορει να σου πουν την ωρα που κανεις την αιτηση να ειναι 2μισι. εμας ετσι εγραφε πανω στο χαρτακι

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα, να ρωτησω αν μπορει καποιος να με βοηθησει.

 

Φετος για την επανεγραφη του μικρου, που ειναι στο δημο Αθηναιων ο παιδικος σταθμος, θα πρεπει να παω στα Σεπολια.

 

Πηρα την αιτηση απο τον παιδικο σταθμο, αλλα δεν βγαζω ακρη για την επανεγραφη.

 

Στην σελιδα "ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΓΟΝΕΩΝ" ειναι μπερδεμενη.

 

εχει ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ

 

Προηγουμενο Ετος (μιλαει για το 2011) τρεχον για το 2012 ?

 

Απο κατω επαγγελμα τι βαζω ? το φετινο μιας και εχω αλλη εργασια σαν πατερας? η συζηγος ειναι στην ιδια εργασια.

 

Και αν βαζω την καινουργια εργασια, βαζω την υπηρεσια του Δημοσιου που ανοικω?

 

Ευχαριστω,

Ανδρεας.

Link to comment
Share on other sites

παντως κοριτσια πολυ δυσκολα τα βλεπω....μιλαω στην παιδικη χαρα με μαμαδες και μου λενε οτι στους δημοσιους ειναι δυσκολο να μπουν παιδια αν δεν εχεις μεσον....:shock::shock: ισχυει? πρωτη φορα θα κανω τα χαρτια μου...

επισης χαρτι απο παιδιατρο δεν φτανει?θελει και απο παιδοοδοντιατρο και οφθαλμιατρο?

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το μεσον προσπαθω κι εγω να το καταλαβω αλλα απο οτι μου λενε ναι πρεπει να το χεις....εγω που δεν εχω και δεν εχω μιλησει σε κανεναν εδω και 3 χρονια και εργαζομαι φουλ, κανενα παιδι δε μου χουν παρει...! παιδοοδοντιατρο και οφθαλμιατρο δε θελει για το παιδικο, ειναι μονο για τα προνηπια-νηπια.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιος μου πάει στον δημοτικό παιδικό σταθμό για 2η χρονιά και ουδέποτε χρειάστηκε να βάλουμε μέσο για να τον πάρουνε. Επίσης, μαζί του πάνε και πολλά αλλοδαπά παιδάκια, οπότε ένα παραπάνω πού να βάλουνε μέσο και αυτά για να μπούνε! Βέβαια, μένουμε επαρχία και είναι πιο εύκολα απ΄ότι στην Αθήνα ή σε άλλες μεγαλουπόλεις όπου πραγματικά γίνεται μάχη για το ποιος θα πρωτομπεί!

Link to comment
Share on other sites

ολγα κι εδω επαρχια ειμαστε αλλα μεγαλη...δε φανταζεσαι ποσες φορες και απο ποσες διαφορετικες μαμαδες εχω ακουσει το "μεσον". καπου δηλαδη εχω αρχισει να νιωθω και ηλιθια απο τη μια που δε χρησιμοποιω κι εγω το τροπο αυτο!!!! αλλα τι να κανουμε δεν εχω τετοιου ειδους επαφες!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα μανούλες και χρόνια μας πολλά...........και καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν να βάλουν τα παιδιά σε παιδ.στ. για να τρέξουν για το μεροκάματο(όσες πληρωνονται ακόμα)!!! και όσες έχουν δουλειά ακόμα!!!! εγω έκανα την πρακτική μου σε δημ.βρεφ.στ. και μετά δούλεψα σε ιδιωτικό.εχω όμως φίλες και συναδέλφους που δουλευουν σε δημ. και όλες μα όλες μου εχουν πει οτι ....πρώτα λέει ο πρόεδρος 5-6 ονόματα ,μετά ο διευθυντής 3-4 ονόματα και μετά κλήρωση ή βάση εκαθαριστικοθ ......εγω ένα ξέρω αντι να είναι αυτονόητο είναι δευτερευον και όχι οτι δεν υπάρχουν νηπιαγωγοί..όχι οτι δεν υπάρχουν παιδικοί ....υπάρχουν μόνο ανεγγέφαλοι πολιτικοί και ένα έρμαιο κράτος .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω ποιούς αφορά το ΕΕΤΑΑ / ΕΣΠΑ που αναφέρθηκε παραπάνω. είμαστε ιδ.υπαλληλοι και εγω και ο σύζυγος.

Παρεμπιπτόντως απο τον δήμο μας (Ηλιούπολη) ακόμη είμαστε στην αναμονή να βγούν τα δικαιολογητικά που πρέπει να συγκεντρώσουμε μαζί με την αίτηση.

 

 

u1062855.png

sWNjp3.png

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω μια διευκρινηση..

 

στην αιτηση γραφει δυο πεδια

οικονομικα στοιχεια προηγουμενου ετους και τρεχοντος

 

οταν λεει προηγουμενου ετους εννοει τα εισοδηματα της δηλωσης του 2011 (που ουσιαστικα αφορα οτι πληρωθηκαμε το 2010) και στο τρεχον τα εισοδηματα που αφορουν οτι πληρωθηκαμε το 2011

 

σωστα? δεν αναφερομαστε στα εισοδηματα του τελευταιου 6μηνου καπου?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα να ρωτησω κατι και εγω που μενω στον ΒΎΡΩΝΑ μπορω να κανω αιτηση με το ΕΕΤΑΑ ? σε ποιο σημοτικο διαμερισμα ανοικω ξερει καποια κοπέλα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους!

Ο γιος μου τον Απρίλιο (19/04) έγινε 2 ετών. Σκεφτόμαστε με την γυναίκα μου να τον στείλουμε σε παιδικό σταθμό. Μήπως μπορείτε να μου εξηγήσετε τις επιλογές που έχουμε σαν υπάλληλοι στην ιδιωτική εκπαίδευση; Απ'όσο κατάλαβα από τους παιδικούς-βρεφικούς (δημοτικούς πάντα) σταθμούς που επισκεφθήκαμε, έχουμε 3 επιλογές:

 

1) να γράψουμε το παιδί δωρεάν μέσω ΕΣΠΑ σε βρεφικό γιατί δεν θα είναι 2,5 ακριβώς τον Σεπτέμβριο (δεν είναι κρίμα όμως να χάσει μια ολόκληρη χρονιά για έναν μήνα;

 

2) Να κάνουμε αίτηση μέσω ΕΣΠΑ για δημοτικό παιδικό και ΑΝ τον δεχθούν καλώς, αν όχι...τι;

 

3) Να αγνοήσουμε εντελώς την δωρεάν εκπαίδευση :) και να πάμε σε ιδιωτικό παιδικό απευθείας. Τα ποσά, όμως, γενικά είναι τρομακτικά (1700 το χρόνο και πάνω).

 

Είναι όντως αυτές οι επιλογές που έχουμε; Αξίζει τον κόπο να κάνουμε αίτηση για το ΕΣΠΑ με εισόδημα 25 χιλ. το χρόνο (την στιγμή που δεν θα ξέρουμε αν θα έχουμε δουλειά του χρόνου;...)

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...