Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΤΕ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ(ΑΔΕΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ-ΛΟΧΕΙΑΣ)???


Recommended Posts

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΜΗΠΕΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ;;; ΕΧΩ ΠΗΤ 29/8 ΑΛΛΑ ΜΠΑΙΝΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ 2/8 .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Πρέπει να έχεις κλείσει την 28η βδομάδα:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποια μανούλα να μου πει, πόσες μέρες νωρίτερα πριν την ημερομηνία που βγαίνω σε άδεια κύησης πρέπει να πάω στο γυναικολόγο του ΙΚΑ?????

 

Εγώ τον ρώτησα την τελευταία φορά που πήγα και μου είπε 10 ημέρες περίπου πριν βγω σε άδεια.

Link to comment
Share on other sites

και ως ημερομηνία υπολογίζω σύμφωνα με την τελευταία περίοδο? γιατί έτσι η ΠΗΤ είναι 13/12 ενώ με τον τελευταίο υπέρηχο είναι 18/12.

 

Κοίτα, εμένα με βάση την ΤΕΡ ήτανε 16/11 και υπερηχογραφικά ήτανε 24/11 (8 μέρες διαφορά). Είπα του γιατρού μου να μου γράψει στην βεβαίωση την ημερολογιακή και ο γιατρός του ΙΚΑ μου ζήτησε μόνο την βεβαίωση οπότε το έβγαλε με βάση αυτή. Αλλά και τον β επιπέδου να μου ζητούσε δεν ξέρω βασικά ποια θα έγραφε για να σου πω..:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ως ημερομηνία υπολογίζω σύμφωνα με την τελευταία περίοδο? γιατί έτσι η ΠΗΤ είναι 13/12 ενώ με τον τελευταίο υπέρηχο είναι 18/12.

 

Την ίδια ΠΗΤ έχουμε!!! 13/12 κι εγώ. :D:D:D Και πέφτει Τρίτη και 13!!

 

Εγώ πήγα στον γιατρό μου και του είπα να μου δώσει ότι θα χρειαστώ για αυτή τη δουλειά. Μέσα στον φάκελο μου λοιπόν (που έχω ΟΛΕΣ τις εξετάσεις κλπ) μου έβαλε μία βεβαίωση και αυτήν θα πάω.

Link to comment
Share on other sites

'Αρα, πρέπει πρώτα να πάω στη γιατρό μου και μετά στο μάνας και παιδιού για να έχω και αυτή την βεβαίωση. Δεν μπορεί μόνο με το β΄επιπέδου;

xena, ίδια ημερομηνία έχουμε; και εγώ ήθελα και το nick σου :D αλλά εμένα από την αρχή μου λένε τουλάχιστον 2-3 μέρες αργότερα σύμφωνα με τον υπέρηχο. Για να δουμε :)

Link to comment
Share on other sites

'Αρα, πρέπει πρώτα να πάω στη γιατρό μου και μετά στο μάνας και παιδιού για να έχω και αυτή την βεβαίωση. Δεν μπορεί μόνο με το β΄επιπέδου;

xena, ίδια ημερομηνία έχουμε; και εγώ ήθελα και το nick σου :D αλλά εμένα από την αρχή μου λένε τουλάχιστον 2-3 μέρες αργότερα σύμφωνα με τον υπέρηχο. Για να δουμε :)

 

Δεν ξέρω αν γίνεται, πάρε τηλέφωνο και ρωτησε! Μα δεν έχεις έτσι κι αλλιώς συχνότερα ραντεβού στον γιατρό σου;

Στο μάνας και παιδιού πας; εγώ σε ιατρείου γυναικολόγου κανονικά. Αν ισχύσει πάντως το 13/12, τότε σταματάς κι εσύ 17/10 όπως εγώ. Από 18/10 είμαστε σε άδεια! άντε, 84 και σήμερα ως τη μαγική στιγμή!!

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ κανονικά στη γυναικολόγο μου πάω, αλλά από ότι κατάλαβα από το μάνας και παιδιού θα πάρουμε τη βεβαίωση. και στη γυναικολόγο μου πήγα την προηγούμενη εβδομάδα και μου είπε να έρθω σε 4 εβδομάδες (δηλ. γύρω στις 14/10).

με το ΙΚΑ δεν είχα πολύ επαφή, μόνο τα απαραίτητα γιατί δεν άξιζε να εκνευρίζομαι και χάνω χρόνο κάθε φορά. μόνο μια αιμοληψία έκανα εκεί και κατάλαβα ότι με συμφέρει περισσότερο να πληρόσω κάποιο μικροβιολογικό παρά να πηγαίνω 500 φορές στο ΙΚΑ (δηλ. μια να βάλει ο ελεγκτής τη σφραγίδα του, μια για αιμοληψία και μια για τα αποτελέσματα - σε εισιτήρια αυτό βγαίνει σχεδόν 6 ευρώ συν το χάσιμο χρόνο μ' αυτές τις ζέστες που ήταν, ενώ στο ιδιωτικό μικροβιολογικό στη γειτονιά μου πλήρωνα τη γενική αίματος και ούρων 15 ευρώ). αχ, ναι, και για το Pap-A μου έδωσαν πίσω κάποια λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρέπει να πάτε στο κέντρο μάνας και παιδιού γιατί εκεί εξυπηρετούνται οι κυοφορούσες:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμένα με ενδιαφέρει αυτό που ρωτάει η anti.

κοριτσια σταματαμε την εργασια 56 ημερεσ πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετου μας τοτε δινουμε τα χαρτια στον γιατρο του ικα φτιαχνει χαρτι το οποιο το καταθετουμε στις παροχες κ μετα εχουμε 62 ημερες μετα την γεννα αδεια λοχειας..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σταματαμε την εργασια 56 ημερεσ πριν την πιθανη ημερομηνια τοκετου μας τοτε δινουμε τα χαρτια στον γιατρο του ικα φτιαχνει χαρτι το οποιο το καταθετουμε στις παροχες κ μετα εχουμε 62 ημερες μετα την γεννα αδεια λοχειας..

 

Πρέπει να κάνεις την διαδικασία λίγο νωρίτερα γιατί το χαρτί που θα σου δώσει ο γιατρός του ΙΚΑ πρέπει να το συμπληρώσει και ο εργοδότης σου και εσύ για να το καταθέσεις μαζί με άλλα έγγραφα στις παροχές όταν ξεκινήσει η άδεια σου.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Οχι, εννοούσα τον γυναικολόγο του ΙΚΑ, όχι τον δικό μας. Ούτε έχω καταλάβει την διαφορά μεταξύ του γυναικολόγου (ικα πάντα) και του κέντρου μάνας/παιδιού).

 

ksena, κι εγώ δεν μπορώ να συγχίζομαι και να πηγαίνω 15 φορές, φαντάσου ότι πρέπει να κάνω και 25 χιλιόμετρα για να πάω στα ιατρεία μες τη ζέστη και δεν βρίσκω και να παρκάρω κοντύτερα από μισό χιλιόμετρο. Αλλά μία φορά τον μήνα πάω και μου γράφουν όλα τα φαρμακα μου (τα παίρνω δωρεάν χωρίς συνδρομή) και ότι εξεταση μου έχει γράψει ο γιατρός να κάνω.

Τις εξετάσεις φεύγω και πάω και τις κάνω σε ιδιωτικό στη γειτονιά μου και πληρώνω ελάχιστα (πχ 2,8 ευρώ την γενική αίματος). Παίρνω κι αυτές τις αποδείξεις των ψιλών και τις καταθέτω μια στο τόσο - βασικά όποτε πάω ξανά ΙΚΑ στις παροχές. Ετσι όπως τα'χουνε κάνει οι προδότες δεν τους χαρίζω ούτε μισό ευρώ. Τους πληρώνω χρυσάφι και θα τους τα πάρω, μα είτε 5 ευρώ είτε 20 λεπτά.:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

xena, pou meneis? ego otan diapistosa oti eimai eggios piga tin proti fora kanonika sto ginaikologo tou IKA. Oute pou me koitaxe, eipe: An eisai eggios, prepei na pas sto manas kai paidiou. Apodeixtike oti gia tin aimolipsia den hreiazotan (meta apo 10 tilefonimata pou ekana, to ematha), mono auto pou mou eihe grapsei i giatros mou, na to pao ston elegkti na to sfragisei. Kai to manas kai paidiou sto opoio mou eipe na pao, de me voleuei katholou. Tha eprepe eite na allaxo 3 leoforeia eite na paro ena taxi (ego den odigo). Tis sintages mou tis grafei i giatros mou (einai s'ekeini ti lista giatron simvevlimenon me to TEBE pou mporoun na exipiretoun tous asfalismenous tou IKA) kai den hreiazetai na pao gi'auto sto IKA, oute plirono simmetohi.

Link to comment
Share on other sites

xena, pou meneis? ego otan diapistosa oti eimai eggios piga tin proti fora kanonika sto ginaikologo tou IKA. Oute pou me koitaxe, eipe: An eisai eggios, prepei na pas sto manas kai paidiou. Apodeixtike oti gia tin aimolipsia den hreiazotan (meta apo 10 tilefonimata pou ekana, to ematha), mono auto pou mou eihe grapsei i giatros mou, na to pao ston elegkti na to sfragisei. Kai to manas kai paidiou sto opoio mou eipe na pao, de me voleuei katholou. Tha eprepe eite na allaxo 3 leoforeia eite na paro ena taxi (ego den odigo). Tis sintages mou tis grafei i giatros mou (einai s'ekeini ti lista giatron simvevlimenon me to TEBE pou mporoun na exipiretoun tous asfalismenous tou IKA) kai den hreiazetai na pao gi'auto sto IKA, oute plirono simmetohi.

 

Μένω στην Λούτσα, Βραυρώνα συγκεκριμενα. Το ΙΚΑ που ανήκω είναι στην Αγία Παρασκευή ή μπορώ να επιλέξω και την Ραφήνα. Αφού η γιατρός σου σε εξυπηρετεί κι ως ΙΚΑ τότε δεν έχεις πρόβλημα! θα σου γράφει επάνω ΚΥΗΣΗ και ΕΠΕΙΓΟΝ (στις εξετάσεις) και θα πηγαίνεις στο μικροβιολογικό με ΑΥΤΟ το παραπεμπτικό να ζητάς την κρατική τιμή (άααααλλα λαμόγια κι αυτοί!!! στο κράτος και τις ασφαλιστικές εταιρίες κάνουν τιμές πχ 2 ευρώ μια εξέταση που σε εμάς κανονικά την χρεώνουν 14!!!! - μεγάλο θέμα για άλλο post όμως!). Τις αποδείξεις αυτές λοιπόν των ψιλικοκό θα τις μαζεύεις όποτε πηγαίνεις προς το ΙΚΑ να τις καταθέτεις στις παροχές. Δικαιούσαι αποζημίωση 100% αυτών! (λόγω κύησης).

Και τα φάρμακα φυσικά μπορεί να σου συνταγογραφήσει η γιατρός σου, ετσι; 0 συμμετοχή κι εδώ λόγω εγκυμοσύνης.

 

Στον ελεγκτή πηγαίνεις εάν θέλεις να τις κάνεις εντελώς δωρεάν έξω με ραντεβού ή στα ιατρεία του ΙΚΑ (χωρίς ραντεβού εμείς οι έγκυες)

Link to comment
Share on other sites

gia tis exetaseis, prokeimenou na ishisei to harti apo ti giatro mou, apo ton ioulio (ti 2i fora pou ithela na kano tin aimolipsia) mou zitisan na einai grammeno se ena sigkekrimeno harti (pou i giatros mou ekeini ti stigmi etsi kai allios den eihe) kai episis na pao ston elegkti sto ika opou anikei i giatros mou. kai de me voleue na katevaino 2 fores sto kentro (giati sti giatro pigaino apogeuma kai ston elegkti tha eprepe na pao to proi) kai etsi kai allios i giatros mou den eihe auto to harti giati leei den eihan na tous to dosoun sto ika. telos panton. mono gia to PappA pira lefta piso. Alla den peirazei, na einai kala ta morakia mas.

Loipon, simera piga stis parohes kai teleiosa poli grigora, itan eugenestatos o ipallilos. Mou epivaiveose ekeina pou elege i oneiraki - dil. prota harti apo ton giatro mas, meta pame sto manas kai paidiou opou mas dinoun ena harti pou ehei 3 meri - to ena simplironei o giatros shetika me tin pithani imerominia, to 2o to simplironei o ergodotis kai to 3o emeis. Tin kanoume auti ti diadikasia ligo prina apo tis 56 meres gia na mporesoume na to feroume kai stis parohes. An den ehoume dilosi trapeziko logariasmo (ego eho), fernoume kai hartia na to dilosoume. Eipe otan ta fero auta tha mou exigisei meta gia ti genna kai to loheias. Rotise kai poios tha asfalisei to paidi, giati pairnoume liga lefta parapano an to asfalisoume emeis, alla nomizo emena de me simferei epeidi o antras mou einai sto TSMEDE kai mporei na paei se opoiondipote giatro kai meta na parei ta lefta tis episkepseis kai ton exetaseon piso.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

καλησπερα σε ολους....θελω τα φωτα σας...γτ δνε βγαζω ακρηηη...ειναι να γεννησω 28 /10.πως μετραμε τις 56 μερες?επισης εγω εχω αναρρωτικη αδεια 30 μερες.αρα ποτε με βαση ικα..διακοπτω την εργασια και μπαινω στο επιδοδα κυησης??ευχαριστω πολυυυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ρωτησα προσφατα το ΙΚΑ οι 56 ημερες ειναι ημερολογιακές οχι εργάσιμες οποτε τωρα τελη αυγουστου πρεπει να τα εχεις ετοιμα και να τα πας,

βεβαίωση εργοδότη

Βεβαίωση του γιατρου ειτε ΙΚΑ ειτε δημοσίου πανεπιστημιακού νοσοκομείου

αμα κ αμκα φωτ.

Τραπεζικός λογαριασμός φωτ.

Ταυτοτητα φωτ.

Ενσημα 200 την τελευταια διετία (απο το ΙΚΑ)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...αρα τι γραφει ποτε σταματαω...?οι 56 που ειδα ειναι να παω τα χαρτια 2 σεπτεβριου.και επισης εχω μια βεβαιωση κυησης οπου συμπληρωσε ο γυναικολογος του ικα εργοδοτης και εγω στο τελος...λογαριασμο εχουν απο την αναρρωτικη..αφμ κτλ γτ θελουν??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και ελπίζω να είναι εδώ το σωστό μέρος.

Σε λίγες μέρες θα πάρω την άδεια μου(56 μερες) ομως ειχα κάνει και τα χαρτιά μου για αναρρωτική και ακόμη δεν πέρασα επιτροπή. Όταν πάω για την διαδικασία της κανονικής μου άδειας θα ρωτήσω τι γίνεται με την επιτροπή.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι μήπως έχει συμβεί και σε άλλη κοπέλα κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...