Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλεργικό σοκ: το έσωσε η βρογχιολίτιδα


Recommended Posts

Περάσαμε πολύ άσχημα τις τελευταίες μέρες

Τα μωρά μας έγιναν 1 και ξεκινήσαμε αυγό. Τον κρόκο τον έφαγαν μια χαρά.

Μετά από μέρες δοκιμάσαμε και ασπράδι. Ο ένας δίδυμος το έβαλε στο στόμα του και το έφτυσε αμέσως.

Σε μισή ώρα άρχισε να βγάζει κοκκινίλες στο πρόσωπο.

Σε μία ώρα το μωρό ήταν όλο κόκκινο με φουσκάλες παντού. Προσπαθούσε να ξυστεί αλλά δεν τα κατάφερνε καθώς δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Τα μάτια του κοκκίνησαν, τα βλέφαρα του πρήστηκαν και δεν μπορούσε να τα ανοίξει. Έκανε και εμετό 2 φορές.

Σε 15 λεπτά το μωρό ήταν με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο.

Αλλεργικό σοκ μόνο που ακούμπησε το αυγό στα χείλη του.

Μόλις πήγαμε το μωρό είχε 40 παλμούς, 6 & 2,5 πίεση, κορεσμό οξ. 50% και ήταν σχεδόν αναίσθητο.

Αφού του έδωσαν την κατάλληλη αγωγή το μωρό σε 3 ώρες ήταν εντελώς καλά. Άριστο!

Το μωράκι μας έχει εδώ και μέρες βρογχιολίτιδα και το πρωί εκείνης της μέρας είχε πιει χαπάκι κορτιζόνης. Μας είπαν λοιπόν ότι αυτή η σύμπτωση το έσωσε.

Δεν θέλω να σκέφτομαι το εαν και τί θα είχε συμβεί.

Το μόνο που θέλω να πω είναι προσοχή μαμάδες στις νέες τροφές που δίνεται στα παιδάκια σας. Καλό θα ήταν να είναι πρωί και να έχετε το νου σας.

Επίσης μας έδιωξαν χωρίς να μας κάνουν τα ραστ τεστ αν και επέμεινα πολύ. Τώρα θα είμαι συνεχώς αγχωμένη σε ότι καινούργιο τρώνε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

περαστηκα σας!!!!εχω παθει αλλεργικο σοκ απο αντιβιωση που την επερνα συνεχως αλλα μια φορα εγινε το κακο.θα πρεπει να τρομαξες πολυ.οσο για το τεστ για τις αλλεργιες καλυτερα κανε ενα και στα δυο σου τα παιδακια να εισαι σιγουρη για το μελλον.εγω παντως μετα το αλλεργικο σοκ επρεπε να προσεχω τι τρωω για 6 μηνες.δεν ξερω αν ισχυει και στην περιπτωση του μωρου σου αλλα εμενα μου ειχαν πει ψαρι,κοκκινιστα,πορτοκαλι,φραουλες και ακτινιδιο να μην τα ακουμπησω καθολου.και παλι περαστικα να ειναι και μαλλον ο κουκλος ειναι πολυ τυχερο μωρο μεσα στην ατυχια;)

Link to comment
Share on other sites

πωωωωω με έλουσε κρύος ιδρώτας!

Και σε σκεφτόμουν σχετικά με το θέμα του στήθους σου αυτές τις μέρες, αναρωτιόμουν πώς πάει, πού να φανταστώ τι πάθατε:?

 

Περαστικά

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι πέρασες καλή μου:(:(:(

Σιδερένια να είναι τα παιδάκια σου!!!

Θα πέρασες μεγάλη στενοχώρια, ευτυχώς που στο τέλος, όλα πήγαν καλά!!!

Κοίτα να δεις, που το έσωσε η κορτιζόνη, για καλό την είχε πάθει την βρογχιολίτιδα τελικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Νομίζω πώς πέθανα και αναστήθηκα. Τα 15 λεπτά φάνηκαν σαν αιώνες.

fouskitsa εσύ τί είχες πάθει;

Ξέχασα να σας πω πώς και η τραχεία του είχε σχεδόν κλείσει.

Γιατί σου είπαν για αυτές τις τροφές;

Εμένα μου είπαν μόνο αυγό να μην φάει για ένα χρόνο. Για τα άλλα δεν μου είπαν κάτι. Να τρώει λέει όπως πριν φυσικές και απλές τροφές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω γεννηθει με τρια νεφρα.παθαινω συχνα ουρολοιμωξη γιατι δεν μπορω το νερο και δεν πινω!επερνα συχνα augmetin.ε μια απο τις πολλες φορες αρχισα ξανα την αντιβιωση και με το πρωτο χαπι που πηρα αρχισα να βγαζω σπυρακια.ξεκινησαν απο κατω στα ποδια και οσο περνουσαν τα λεπτα ανεβαιναν.με ειδε η μαμα μου και με πηγε στο νοσοκομειο.για καλη μου τυχη εφημερευε ο διευθυντης και τον φωναξαν αμεσως.ηρθε και με το που με ειδε μου εκαναν μια ηρεμιστικη για να μην αγχωθω και μου εκαναν κορτιζονη και μου εκαναν εισαγωγη.μεχρι να παω στο νοσοκομειο τα σπυρακια ειχαν φτασει μεχρι την κοιλια μου και ο γιατρος της μαμας μου της ειπε οτι πρεπει να μεινω μεσα το βραδυ γιατι υπαρχει περιπτωση να ηταν αργα πια και να παθαινα πνευμονικο οιδημα.ευτυχως ολαπηγαν καλα.μου επερναν αιμα καυε ενα τεταρτο και ολα καλα.αλλα τις τροφες ακομα τις θυμαμαι γιατι 6 μηνες ετρωγα λες και ημουν αρρωστη.το πρωτο σπυρακι που εβγαλα μου εμεινε σημαδι.αυτα επαθα εγω αλλα δεν ξερω αν διαφερει η ιστορια του παιδιου σου γιατι εσενα το επαθε απο τροφη οχι απο φαρμακο.καλυτερα ρωτησε τον παιδιατρο σας γιατι εγω παθουσα ειμαι οχι ντοκτωρ!:)

Link to comment
Share on other sites

το ατιμο το αυγο :?

 

κι εγω το φοβαμαι, δεν της εχω δωσει ποτε σκετο, μονο αν τυχει να εχει το φαγητο ή το γλυκο που τρωει... ετσι δεν την πειραζει..

 

πριν ενα χρονο περιπου πηγα να της δωσω, και πεταξε καντηλες... ακομα δεν της εχω κανει ραστς, πρεπει ομως..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι θα μου το έλεγαν αν δεν έπρεπε να φάει κάποιες άλλες τροφές.

Δεν θα μας άφηναν έτσι.

Η πλάκα είναι ότι το μωρό έχει φάει κέικ, κουλουράκια, μέχρι και μπεσαμέλ από μουσακά και δεν έπαθε τίποτα.

ΜΑς είπαν ότι η αλλεργία είναι στο ασπράδι έτσι σκέτο.

Αν έχει μαγειρευτεί δεν το πειράζει, αλλά εγώ πλέον φοβάμαι να του ξαναδώσω οτιδήποτε.

Του δικού μου οι κοκκινίλες ξεκίνησαν από το πρόσωπο, μετά στα μπουτάκια και έπειτα σε όλο το σώμα μέχρι και μέσα στα μαλλάκια του.

Link to comment
Share on other sites

το ατιμο το αυγο :?

 

κι εγω το φοβαμαι, δεν της εχω δωσει ποτε σκετο, μονο αν τυχει να εχει το φαγητο ή το γλυκο που τρωει... ετσι δεν την πειραζει..

 

πριν ενα χρονο περιπου πηγα να της δωσω, και πεταξε καντηλες... ακομα δεν της εχω κανει ραστς, πρεπει ομως..

Είπαν σε ένα χρόνο να ξαναδοκιμάσει αυγό και ότι δεν είναι σωστό να αποκλείω τροφές από το διαιτολόγιό του ειδικά όταν είναι τόσο θρεπτικές όπως το αυγό.

Εγώ πλέον φοβάμαι μήν πάμε πουθενά διακοπές και τον τσιμπήσει τίποτα και κάνει πάλι κανένα τέτοιο.

Και μια που είμαι και διορισμένη σε ένα καταπληκτικό νησί των Κυκλάδων σκέφτομαι τί θα γινόταν αν είμασταν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

frosobal,καταρχην περαστικα και αλλο κακοναμην σασ βρει. μην φοβασαι παντωσ για κατι αλλο μην τον τσιμπησει, δεν ειναι απαραιτητο ενα παιδακι με τροφικη αλλεργια να ειναι και αλλεργικο στα τσιμπηματα εντομων η ζωων. παντωσ το αυγο θελει πραγματι προσοχη. και το μωρακι σου - με τη σοφια που εχει απο τη φυση- μολισ το εβαλε στο στομα του το εφτυσε απο μονο του.!!!μπραβο

rYWUp3.png?PFNMbDcb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περάσαμε πολύ άσχημα τις τελευταίες μέρες

Τα μωρά μας έγιναν 1 και ξεκινήσαμε αυγό. Τον κρόκο τον έφαγαν μια χαρά.

Μετά από μέρες δοκιμάσαμε και ασπράδι. Ο ένας δίδυμος το έβαλε στο στόμα του και το έφτυσε αμέσως.

Σε μισή ώρα άρχισε να βγάζει κοκκινίλες στο πρόσωπο.

Σε μία ώρα το μωρό ήταν όλο κόκκινο με φουσκάλες παντού. Προσπαθούσε να ξυστεί αλλά δεν τα κατάφερνε καθώς δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Τα μάτια του κοκκίνησαν, τα βλέφαρα του πρήστηκαν και δεν μπορούσε να τα ανοίξει. Έκανε και εμετό 2 φορές.

Σε 15 λεπτά το μωρό ήταν με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο.

Αλλεργικό σοκ μόνο που ακούμπησε το αυγό στα χείλη του.

Μόλις πήγαμε το μωρό είχε 40 παλμούς, 6 & 2,5 πίεση, κορεσμό οξ. 50% και ήταν σχεδόν αναίσθητο.

Αφού του έδωσαν την κατάλληλη αγωγή το μωρό σε 3 ώρες ήταν εντελώς καλά. Άριστο!

Το μωράκι μας έχει εδώ και μέρες βρογχιολίτιδα και το πρωί εκείνης της μέρας είχε πιει χαπάκι κορτιζόνης. Μας είπαν λοιπόν ότι αυτή η σύμπτωση το έσωσε.

Δεν θέλω να σκέφτομαι το εαν και τί θα είχε συμβεί.

Το μόνο που θέλω να πω είναι προσοχή μαμάδες στις νέες τροφές που δίνεται στα παιδάκια σας. Καλό θα ήταν να είναι πρωί και να έχετε το νου σας.

Επίσης μας έδιωξαν χωρίς να μας κάνουν τα ραστ τεστ αν και επέμεινα πολύ. Τώρα θα είμαι συνεχώς αγχωμένη σε ότι καινούργιο τρώνε.[/QUOT

 

περαστικα στο αγορακι σου κ σιδερενιος. δεν λες που το εφτυσε κατι ξερουν αυτα! ο ανηψιος μου δεν εβαλε ποτε στο στομα του αβγο κ ψαρι με το που τα μυριζε του ερχοταν αηδια αν κ ειναι πολυ καλοφαγο παιδι. δεν θελω αβλο κ ψαλι ελεγε! ποτε ουτε μπουκια.οταν του κανανε τα αλεργικα τεστ ,γιατι εμφανιζε διαφορα κατα καιρους, βγηκε σοβαρη αλλεργια σε αυτα τα δυο. κανενα προβλημα ομως γιατι η φυση ειχε προνοησει να μην του αρεσουν.ελα ντε που το καλοκιρι τον ετρεχαν για κορτιζονη. αλεργικο σοκ απο ψαρι! το παιδι ειχε φαει κοτοπουλο, το οποιο ομως ειχε ψηθει σε ψησταρια που ειχαν ψησει ψαρι κ δεν ειχε πλυθει!!!:shock: προσοχη κ κανε τα τεστ αν μπορεσεις να εισαι ησυχη. αληθεια σου εκανε ατοπικη δερματιτιδα βρεφακι? λενε οτι οποιο εμφανιζει ατοπικη εχει πολλες πιθανοτητες να εμφανιζει αλλεργια ο ανηψιος μου ειχε απο μωρο ως κ τωρα(ειναι 7 ετων).κ ο μπεμπακος μου εχει ατοπικη...

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω η κορη μου οταν ηταν 3 επαθε αλλεργικο σοκ απο θαλασσινα,μεχρι να παω νοσοκομειο δεν μπορουσε να αναπνευσει την προλαβαμε στο τσακ η κορτιζινη την εσωσε.Την αλλεργια την εχει ακομη τωρα που ειναι 18.Περαστικα στο αγορακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός πράγματι έχει ατοπική δερματίτιδα.

3 μηνών το πήγα σε παιδοαλλεργιολόγο και μου είπε ότι πιθανόν να είναι από το αγελαδινό γάλα. Έτσι του έκοψα το συμπλήρωμα που του έδινε και τον θήλασα αποκλειστικά μέχρι και πριν 10 μέρες.

Τώρα πλέον το αγελαδινό το ανέχεται μια χαρά.

Και είπα άντε τελειώσαμε με τις αλλεργίες αλλά δεν....

Είναι λένε κληρονομικές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να τους χαίρεσαι και άλλο κακό να μην σας βρει! Εγώ θα του τα έκανα τα τεστ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός πράγματι έχει ατοπική δερματίτιδα.

3 μηνών το πήγα σε παιδοαλλεργιολόγο και μου είπε ότι πιθανόν να είναι από το αγελαδινό γάλα. Έτσι του έκοψα το συμπλήρωμα που του έδινε και τον θήλασα αποκλειστικά μέχρι και πριν 10 μέρες.

Τώρα πλέον το αγελαδινό το ανέχεται μια χαρά.

Και είπα άντε τελειώσαμε με τις αλλεργίες αλλά δεν....

Είναι λένε κληρονομικές.

μην στεναχωριεσαι ,μαζι με τις αλλεργιες μας θα κληρονομησουν κ κατι καλο δεν γινεται!!!

να τα διακοσαρησουν τα διδυμακια σου παντα γερα κ ευτυχισμενα:P:p:p

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός πράγματι έχει ατοπική δερματίτιδα.

3 μηνών το πήγα σε παιδοαλλεργιολόγο και μου είπε ότι πιθανόν να είναι από το αγελαδινό γάλα. Έτσι του έκοψα το συμπλήρωμα που του έδινε και τον θήλασα αποκλειστικά μέχρι και πριν 10 μέρες.

Τώρα πλέον το αγελαδινό το ανέχεται μια χαρά.

Και είπα άντε τελειώσαμε με τις αλλεργίες αλλά δεν....

Είναι λένε κληρονομικές.

Ναι ειναι κληρονομικες ακριβως την ιδια αλλεργια εχει ο αδελφος μου και την πηρε και η κορη μου.Παντως εσενα ειναι μικρος και ισως το ξεπερασει.Ο αλλεργιολογος μου ειχε δωσει καποιες ηλικιες 8,12,16,18 εαν υπαρχει και μετα θα την εχει για ολη την ζωη,εμεις μεχρι στιγμης δεν το εχουμε ξεπερασει.Να τα εκατοστησουν τα παιδακια σου.
Link to comment
Share on other sites

Άγιο είχατε κοπέλα μου...αν πιστεύεις πήγαινε να ανάψεις κανένα κεράκι!

Κι εμένα ο μικρός μου εμφάνισε αλλεργική αντίδραση στο πορτοκάλι 6 μηνών, αλλά ταυτόχρονα ήταν άρρωστος κι έπαιρνε αντιβίωση, οπότε δεν ξέρω τι από τα δυο έφταιγε. Κοκκινίλες είχε βγάλει κι αυτός, από το πρόσωπο μέχρι την κοιλίτσα του και του έμειναν για καμια βδομάδα. Πρέπει να του ξαναδοκιμάσω λίγο πορτοκάλι, αλλά μέχρι τώρα είχε ζέστη και το λυπόμουνα το μωρό. Το αυγό πάντως το δέχτηκε μια χαρά. Και ο μεγάλος επίσης που εμφάνισε αλλεργία στη Zinadol, με το που την έπινε την έκανε εμετό - άρα

είναι ενδεικτικό αυτό. Περαστικά σας και χρόνια πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Νομίζω πώς πέθανα και αναστήθηκα. Τα 15 λεπτά φάνηκαν σαν αιώνες.

fouskitsa εσύ τί είχες πάθει;

Ξέχασα να σας πω πώς και η τραχεία του είχε σχεδόν κλείσει.

Γιατί σου είπαν για αυτές τις τροφές;

Εμένα μου είπαν μόνο αυγό να μην φάει για ένα χρόνο. Για τα άλλα δεν μου είπαν κάτι. Να τρώει λέει όπως πριν φυσικές και απλές τροφές.

 

Καταρχήν περαστικά στο νινάκι σου και χρόνια πολλά γεμάτα υγεία και χαμόγελα και για τα δυό τους.

Τώρα, σχετικά με τις εξετάσεις αλλεργίας, σίγουρα να τις κάνετε αλλά όχι αυτό το χρονικό διάστημα. Από την μια ο οργανισμός του παιδιού δεν έχει συνέλθει ακόμη (ό,τι παρουσιάζει εξωτερικά, το εμφανίζει και εσωτερικά μόνο που δεν το βλέπουμε, εξου και η φραγμένη τραχεία) και απο την άλλη, λόγω των φαρμάκων που πήρε ή που παίρνει ακόμη, τα αποτελέσματα των εξετάσεων δεν θα είναι σωστά.

Μέχρι τότε η γνώμη μου είναι να αποφεύγεις και τις υπόλοιπες τροφές που αναφέρει κάποια κοπέλα (εξαρτάται τι τρώει βέβαια το παιδάκι).

Πρόσεχε πολύ κάποια γλυκάκια που αντί για σοκολάτα έχουν πραλίνα φουντουκιού !!!!

Σου μιλάω ως παθούσα -η ίδια αλλεργική και το παιδί μου που παραλίγο να χάσω 18 μηνών απο αλλεργία- έχω αναφερθεί και σε άλλο post

 

 

Νομίζω ότι θα μου το έλεγαν αν δεν έπρεπε να φάει κάποιες άλλες τροφές.

Δεν θα μας άφηναν έτσι.

Η πλάκα είναι ότι το μωρό έχει φάει κέικ, κουλουράκια, μέχρι και μπεσαμέλ από μουσακά και δεν έπαθε τίποτα.

ΜΑς είπαν ότι η αλλεργία είναι στο ασπράδι έτσι σκέτο.

Αν έχει μαγειρευτεί δεν το πειράζει, αλλά εγώ πλέον φοβάμαι να του ξαναδώσω οτιδήποτε.

Του δικού μου οι κοκκινίλες ξεκίνησαν από το πρόσωπο, μετά στα μπουτάκια και έπειτα σε όλο το σώμα μέχρι και μέσα στα μαλλάκια του.

 

Οταν ξεκινάει απο τα άκρα -παλάμες,πατούσες και πρόσωπο- δυστυχώς είναι το πιο άμμεσο.

Οντως όταν το αυγό είναι μαγειρεμένο δεν ενοχλεί. Πρόσεξε όμως, το αυγολέμονο δεν είναι μαγειρεμένο.

 

 

Είπαν σε ένα χρόνο να ξαναδοκιμάσει αυγό και ότι δεν είναι σωστό να αποκλείω τροφές από το διαιτολόγιό του ειδικά όταν είναι τόσο θρεπτικές όπως το αυγό.

Εγώ πλέον φοβάμαι μήν πάμε πουθενά διακοπές και τον τσιμπήσει τίποτα και κάνει πάλι κανένα τέτοιο.

Και μια που είμαι και διορισμένη σε ένα καταπληκτικό νησί των Κυκλάδων σκέφτομαι τί θα γινόταν αν είμασταν εκεί.

 

Σίγουρα δεν είναι σωστό, το ρισκάρεις όμως ? Απο ποιο νοσοκομείο στο είπαν? Αμα καεις μια φορά δεν κάνεις δοκιμές για δεύτερη..... Πίστεψε με θα μεγαλώσει και χωρίς αυγό αν χρειαστει. Ο γιος μου ξεκίνησε δειλά-δειλά να τρώει αυγό και ψάρι στην τρίτη δημοτικού αν θυμάμαι καλά. Δεν συζητάω βέβαια ότι υπήρχαν πολλές τροφές που δεν ήξερε καν πως είναι στην όψη.

Σιγά-σιγά και με μικρές δοκιμές θα έρθει η στιγμή που και το δικό σου παιδάκι θα τα φάει. Μπορεί όχι όλα, αλλά δεν πειράζει.

 

Επειδή όπως γράφεις ζείτε στις Κυκλάδες, καλό δεν θα ήταν να σου έλεγαν τι πρέπει να έχεις πάντα μαζί σου σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης ?

Ισως κάποια αντιισταμινικά, κορτιζονούχα.......... λέω εγώ τώρα..........

 

 

frosobal,καταρχην περαστικα και αλλο κακοναμην σασ βρει. μην φοβασαι παντωσ για κατι αλλο μην τον τσιμπησει, δεν ειναι απαραιτητο ενα παιδακι με τροφικη αλλεργια να ειναι και αλλεργικο στα τσιμπηματα εντομων η ζωων. παντωσ το αυγο θελει πραγματι προσοχη. και το μωρακι σου - με τη σοφια που εχει απο τη φυση- μολισ το εβαλε στο στομα του το εφτυσε απο μονο του.!!!μπραβο

 

Οσοι έχουν τροφική αλλεργία και ας μην το ξέρουν, λειτουργούν ενστικτωδως.

Μπορεί η μυρωδιά της τροφής που σε πειράζει, να σου δημιουργήσει τάση για εμετο (και δεν εννοώ από αηδία) , δύσπνοια και φαγούρα στον λαιμό εσωτερικά (όπως σε μένα τα θαλλασινα και τα ψάρια στον φούρνο).

Κάτι θα ένιωσε το μικρούλι για να το φτύσει.

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΚ!!

 

Ευτυχώς που είναι καλά τώρα!!!

Να μην ξανατύχει!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω τι περασατε.

Ευτυχως ολα καλα.

Σοκαριστικη εμπειρια παντως και καλα κανεις και το τονιζεις .

Να τα χιλιασετε και να μην ξαναζησετε κατι αντιστοιχο

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σας και σιδερένιος !!!! Να τα εκατοστήσουν σου εύχομαι, να μεγαλώνουν και να τα καμαρώνεις !

 

Πω πω κάτι τέτοια ξαφνικά τρέμω κι εγώ.... είναι αυτό το "όσα δεν φέρνει ο χρόνος τα φέρνει η στιγμή" ! Ευτυχώς σταθήκατε τυχεροί και τέλος καλό όλα καλά !

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...