Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις κοπέλες.Είμαι έγκυος στη 10η εβδομάδα.Η ομάδα αίματος μου είναι Α(-) και του συζύγου μου Α(+).Πριν τρεις μέρες λοιπόν αφού πήγα τουαλέτα είδα στο χαρτί μία και μοναδική κηλίδα αίμα.Κάλεσα αμέσως το γιατρό κι αφού του υπενθύμισα την ομάδα αίματος μου μου είπε να πάρω utrogestan.Του θύμισα την ένεση και μου είπε πως δεν χρειάζεται αφού είδα μόνο μία κηλίδα αλλά αν ξαναδώ θα την κάνω οπωσδήποτε.Μου συνέστησε και ξάπλα για λίγες μέρες.Εκτός από αυτή τη μοναδική κηλίδα από τότε δεν ξαναείδα κάτι. Υπάρχει όμως πιθανότητα να έχει μολυνθεί το μωρό και να έκανα λάθος που δεν έκανα την ένεση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΕΧΩ Α- ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΙ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ????ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ Α+?????

Kαλησπερα Γιαννη,τα παιδακια σας θα εχουν ομαδα αιματος Α η 0 και Rhesus αρνητικο (-).

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ Α- ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΤΙ ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ ΘΑ ΕΧΟΥΝ????ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ Α+?????

 

 

 

Ναι, γίνεται. Και οι 2 γονείς μου έχουν Α+ και εγώ έχω Α-. Μου το εξήγησε ο γυναικολόγος μου στην εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, γίνεται. Και οι 2 γονείς μου έχουν Α+ και εγώ έχω Α-. Μου το εξήγησε ο γυναικολόγος μου στην εγκυμοσύνη.

Δυο γονεις με θετικο ρεζους μπορουν να κανουν παιδι με ρεζους αρνητικο.Το αντιστροφο δεν γινεται.(Το αρνητικο ρεζους χρειαζεται 4 υπολοιπομενα γονιδια για να εκδηλωθει,αρα ομοζυγη κατασταση ενω το θετικο εκδηλωνεται και στην ομοζυγη και στην ετεροζυγη κατασταση).:P

Link to comment
Share on other sites

Δυο γονεις με θετικο ρεζους μπορουν να κανουν παιδι με ρεζους αρνητικο.Το αντιστροφο δεν γινεται.(Το αρνητικο ρεζους χρειαζεται 4 υπολοιπομενα γονιδια για να εκδηλωθει,αρα ομοζυγη κατασταση ενω το θετικο εκδηλωνεται και στην ομοζυγη και στην ετεροζυγη κατασταση).:P

Εμεις ειχαμε εγω Α+ και ο αντρας μου Β+ η μπεμπα μας βγηκε με 0- Αυτο πως εγινε?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειχαμε εγω Α+ και ο αντρας μου Β+ η μπεμπα μας βγηκε με 0- Αυτο πως εγινε?
Απο αυριο χρεωνω ιδιαιτερα :P:p:p εσεις ειστε Α0 με ρεζους +- ,ο συζυγος σας Β0 με ρεζους +- .Το κοριτσακι σας πηρε το 0 απο τον καθενα σας και τα δυο αρνητικα του ρεζους αρα 00-- να τη χαιρεστε!
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ kriaraki84 έχοντας δύο γονείς με Α- θεωρούσα και ότι είχα την ίδια ομάδα με αυτούς!!! Την ομάδα αίματος την έμαθα στην εγκυμοσύνη (αφού λόγω μιας ελαφράς αναιμίας και χαμηλής πίεσης δεν είχα επιδιώξει ποτέ να δώσω αίμα) φαντάζεσαι λοιπόν την εκπληξή μου όταν ο γυναικολόγος μου με πληροφόρησε ότι έχω Ο-!!! Μετά από συζήτηση μαζί του έμαθα ότι ενά ποσοστό παιδίων κληρονομεί την ομάδα αίματος από τους παππούδες και τις γιαγιάδες του! Τελικά το μυστήριο λύθηκε όταν πληροφορήθηκα ότι τόσο η μητέρα του πατέρα μου όσο και ο πατέρας της μητέρας μου είχαν Ο-!!!!:-P:razz::-P Φυσικά ισχύουν και όσα είπε η καλλιτεκνια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας...είμαι καινούρια στην παρέα σας και θα ήθελα την βοήθεια σας εάν υπάρχει και κάποιος ειδικός στην σελίδα ακόμα καλύτερα να μου λύσει τις απορίες μου!!! Εγώ κ ο σύζυγος μου έχουμε ίδια ομάδα αίματος 0+ ο πρώτος μας γιός έχει 0+ και ο δεύτερος Β....πως γίνεται αυτό???? 

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2021 at 2:22 ΠΜ, Anthi1988 είπε:

Καλησπέρα σας...είμαι καινούρια στην παρέα σας και θα ήθελα την βοήθεια σας εάν υπάρχει και κάποιος ειδικός στην σελίδα ακόμα καλύτερα να μου λύσει τις απορίες μου!!! Εγώ κ ο σύζυγος μου έχουμε ίδια ομάδα αίματος 0+ ο πρώτος μας γιός έχει 0+ και ο δεύτερος Β....πως γίνεται αυτό???? 

Νομίζω ότι δεν γίνεται κ ίσως να πρέπει να επαναλάβετε τις εξετάσεις μήπως έγινε κάποιο λάθος αλλά στο φόρουμ υπάρχει ένας αιματολογος. Ο κύριος @Βασίλειος Χατζηαντωνίου θα μπορεί να σε βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

 

On 16/2/2021 at 2:22 ΠΜ, Anthi1988 είπε:

Καλησπέρα σας...είμαι καινούρια στην παρέα σας και θα ήθελα την βοήθεια σας εάν υπάρχει και κάποιος ειδικός στην σελίδα ακόμα καλύτερα να μου λύσει τις απορίες μου!!! Εγώ κ ο σύζυγος μου έχουμε ίδια ομάδα αίματος 0+ ο πρώτος μας γιός έχει 0+ και ο δεύτερος Β....πως γίνεται αυτό???? 

 

Η ομάδα αίματος του συζύγου είναι επιβεβαιωμένη με εξετάσεις ή την γνωρίζει από τον στρατό? Γιατί στον στρατό όλους με ομάδα 0 τους βγάζουν....

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2021 at 2:22 ΠΜ, Anthi1988 είπε:

Καλησπέρα σας...είμαι καινούρια στην παρέα σας και θα ήθελα την βοήθεια σας εάν υπάρχει και κάποιος ειδικός στην σελίδα ακόμα καλύτερα να μου λύσει τις απορίες μου!!! Εγώ κ ο σύζυγος μου έχουμε ίδια ομάδα αίματος 0+ ο πρώτος μας γιός έχει 0+ και ο δεύτερος Β....πως γίνεται αυτό???? 

 

Δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2021 at 2:22 ΠΜ, Anthi1988 είπε:

Καλησπέρα σας...είμαι καινούρια στην παρέα σας και θα ήθελα την βοήθεια σας εάν υπάρχει και κάποιος ειδικός στην σελίδα ακόμα καλύτερα να μου λύσει τις απορίες μου!!! Εγώ κ ο σύζυγος μου έχουμε ίδια ομάδα αίματος 0+ ο πρώτος μας γιός έχει 0+ και ο δεύτερος Β....πως γίνεται αυτό???? 

Πράγματι, δεν γίνεται από γονείς με ομάδα Ο να προκύψει παιδί με ομάδα Β.

Θα πρέπει να γίνει επανάληψη στην ομάδα του παιδιού, ειδικά αν αυτή ελέγχθηκε κατά τη νεογνική περίοδο. Αν το παιδί επιβεβαιωθεί με ομάδα Β, καλό είναι να ελεγχθούν οι ομάδες των γονέων. 

Το μόνο σίγουρο είναι πως κάπου θα βρεθεί κάποιο λάθος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 17/2/2021 at 3:23 ΜΜ, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

Πράγματι, δεν γίνεται από γονείς με ομάδα Ο να προκύψει παιδί με ομάδα Β.

Θα πρέπει να γίνει επανάληψη στην ομάδα του παιδιού, ειδικά αν αυτή ελέγχθηκε κατά τη νεογνική περίοδο. Αν το παιδί επιβεβαιωθεί με ομάδα Β, καλό είναι να ελεγχθούν οι ομάδες των γονέων. 

Το μόνο σίγουρο είναι πως κάπου θα βρεθεί κάποιο λάθος!

Καλησπέρα σας! Τελικά ήταν λάθος η ομάδα αίματος του συζύγου μου! Στο στρατό του είχαν πει 0+ , έκανε εξέταση αίματος πριν μια βδομάδα και τελικά είναι Β+ και εγώ 0+ το ρέζους όμως πως βγήκε αρνητικό του μωρού αφού και οι δύο έχουμε θετικό? Το Β το πήρε από το σύζυγό μου αλλά το αρνητικό???

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anthi1988 είπε:

Καλησπέρα σας! Τελικά ήταν λάθος η ομάδα αίματος του συζύγου μου! Στο στρατό του είχαν πει 0+ , έκανε εξέταση αίματος πριν μια βδομάδα και τελικά είναι Β+ και εγώ 0+ το ρέζους όμως πως βγήκε αρνητικό του μωρού αφού και οι δύο έχουμε θετικό? Το Β το πήρε από το σύζυγό μου αλλά το αρνητικό???

Νομίζω-χωρίς να είναι γιατρός- ότι δυο rhesus + μπορεί να δώσουν είτε - είτε +.

 

Υ.Γ.: Έλεος με αυτό τον στρατό!!!!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Anthi1988 είπε:

Καλησπέρα σας! Τελικά ήταν λάθος η ομάδα αίματος του συζύγου μου! Στο στρατό του είχαν πει 0+ , έκανε εξέταση αίματος πριν μια βδομάδα και τελικά είναι Β+ και εγώ 0+ το ρέζους όμως πως βγήκε αρνητικό του μωρού αφού και οι δύο έχουμε θετικό? Το Β το πήρε από το σύζυγό μου αλλά το αρνητικό???

 

Όλοι μας έχουμε 2 γονίδια για κάθε πρωτεΐνη, ένα από τον πατέρα και ένα από τη μητέρα, αφού παίρνουμε 23 χρωμοσώματα από τον καθένα, για να φτιάξουμε τα 46 χρωμοσώματά μας. Αυτά τα γονίδια δεν είναι πάντα ίδια, αλλά μπορεί να βγάζουν τον ίδιο "φαινότυπο" (δηλαδή το πώς "φαίνεται" ένα άτομο). Έτσι, κάποιος που έχει Ρέζους θετικό, μπορεί να έχει 2 θετικά γονίδια ή ένα θετικό και ένα αρνητικό (ενώ δύο αρνητικά γονίδια αναγκαστικά δίνουν ρέζους αρνητικό άτομο). 

Αν δεν έχει γίνει και πάλι κάποιο λάθος στις ομάδες σας, τότε καταλαβαίνει κανείς ότι τόσο εσείς, όσο και ο σύζυγός σας έχετε ένα θετικό και ένα αρνητικό γονίδιο στα Ρέζους σας. Αυτό σημαίνει ότι κάθε παιδί σας έχει 75% πιθανότητα να είναι Ρέζους θετικό και 25% Ρέζους αρνητικό. Είναι η ίδια γενετική (του Κυρίου Μέντελ με τα κόκκινα και άσπρα λουλουδάκια, αν θυμάστε από το σχολείο) που καθορίζει τις πιθανότητες και σε ζευγάρια που έχουν στίγμα μεσογειακής αναιμίας, δηλαδή έχουν και οι δύο ένα καλό και ένα χαλασμένο γονίδιο αιμοσφαιρίνης.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας γράφω κ εγώ το θέμα μου. Μόλις διάβασα στο Ίντερνετ ότι αν οι γονείς έχουν και οι δυο Α+ το παιδί μπορεί να πάρει ομάδα αίματος η Α+ και αυτό η 0. Σοβαρά τώρα γίνεται αυτό ; Θυμήθηκα αμέσως την περίπτωση με τον πρώτο μου γιο. Στην πρώτη επίσκεψη που είχε τότε με παιδίατρο η παιδίατρος λέει έχουν κάνει λάθος μάλλον δεν μπορεί το παιδί να έχει 0 (όπως είχαν γράψει στο βιβλιάριο του από μαιευτήριο ) τελικά είχε πάρει μια άλλη παιδίατρο η οποία της είπε λέει ότι το Α+ το γράφουν και 0+ μερικές φορές και ότι είναι το ίδιο πράγμα. Όποτε καταλήξαμε ότι είχε γίνει λάθος κ τελικά ήταν Α+ και τώρα που διάβασα αυτό έχω αγχωθεί. Να πάω το παιδί για εξέταση ξανά ; Να επιβεβαιώσω. Τι γνωρίζεται εσείς για αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια σας γράφω κ εγώ το θέμα μου. Μόλις διάβασα στο Ίντερνετ ότι αν οι γονείς έχουν και οι δυο Α+ το παιδί μπορεί να πάρει ομάδα αίματος η Α+ και αυτό η 0. Σοβαρά τώρα γίνεται αυτό ; Θυμήθηκα αμέσως την περίπτωση με τον πρώτο μου γιο. Στην πρώτη επίσκεψη που είχε τότε με παιδίατρο η παιδίατρος λέει έχουν κάνει λάθος μάλλον δεν μπορεί το παιδί να έχει 0 (όπως είχαν γράψει στο βιβλιάριο του από μαιευτήριο ) τελικά είχε πάρει μια άλλη παιδίατρο η οποία της είπε λέει ότι το Α+ το γράφουν και 0+ μερικές φορές και ότι είναι το ίδιο πράγμα. Όποτε καταλήξαμε ότι είχε γίνει λάθος κ τελικά ήταν Α+ και τώρα που διάβασα αυτό έχω αγχωθεί. Να πάω το παιδί για εξέταση ξανά ; Να επιβεβαιώσω. Τι γνωρίζεται εσείς για αυτό 

 

A και Α δινει η Α η Ο. Μεχρι εδω καλα. Το Α να το γραψουν Ο, προφανως οχι.

Α+ Α = Α η 0 οπως και Α + 0

Β+Β = Β η 0 οπως και Β + 0

0 + 0 = 0

Α + Β = οτιδηποτε

και ουτω καθεξης

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια σας γράφω κ εγώ το θέμα μου. Μόλις διάβασα στο Ίντερνετ ότι αν οι γονείς έχουν και οι δυο Α+ το παιδί μπορεί να πάρει ομάδα αίματος η Α+ και αυτό η 0. Σοβαρά τώρα γίνεται αυτό ; Θυμήθηκα αμέσως την περίπτωση με τον πρώτο μου γιο. Στην πρώτη επίσκεψη που είχε τότε με παιδίατρο η παιδίατρος λέει έχουν κάνει λάθος μάλλον δεν μπορεί το παιδί να έχει 0 (όπως είχαν γράψει στο βιβλιάριο του από μαιευτήριο ) τελικά είχε πάρει μια άλλη παιδίατρο η οποία της είπε λέει ότι το Α+ το γράφουν και 0+ μερικές φορές και ότι είναι το ίδιο πράγμα. Όποτε καταλήξαμε ότι είχε γίνει λάθος κ τελικά ήταν Α+ και τώρα που διάβασα αυτό έχω αγχωθεί. Να πάω το παιδί για εξέταση ξανά ; Να επιβεβαιώσω. Τι γνωρίζεται εσείς για αυτό 

 

Διαβάστε κι εσείς όσα έγραψα παραπάνω για το Ρέζους. Κάποιος με ομάδα Α, μπορεί να έχει δύο Α γονίδια ή ένα Α και ένα Ο, όπως και κάποιος με ομάδα Β, δύο Β ή ένα Β και ένα Ο. Κάποιος με ομάδα ΑΒ έχει υποχρεωτικά ένα Α και ένα Β και κάποιος με ομάδα Ο υποχρεωτικά δύο Ο. Οι πιθανοί συνδυασμοί προκύπτουν σύμφωνα με τη Μεντελιανή γενετική (τα κόκκινα και άσπρα λουλουδάκια, που φτιάχνουν ροζ λουλουδάκια). Άρα αν δεν έχει γίνει λάθος, εσείς κι ο σύζυγός σας έχετε γονίδια ΑΟ και οι δύο.

 

Ανησυχώ πάντως σοβαρά για την παιδίατρο που είπε ότι ομάδα Α και ομάδα Ο είναι το ίδιο πράγμα....

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2021 at 3:30 ΠΜ, Deena είπε:

Νομίζω-χωρίς να είναι γιατρός- ότι δυο rhesus + μπορεί να δώσουν είτε - είτε +.

 

Υ.Γ.: Έλεος με αυτό τον στρατό!!!!

Η αλήθεια είναι πραγματικά έλεος με αυτόν το στρατό... πραγματικά πήγαμε να τρελαθουμε με αυτό το θέμα!!! Εμπιστοσύνη εννοείται ότι υπάρχει μεταξύ μας χωρίς δεύτερη σκέψη,το μυαλό μας πήγε στο μήπως έγινε κάτι στην κλινική! Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

 

Όλοι μας έχουμε 2 γονίδια για κάθε πρωτεΐνη, ένα από τον πατέρα και ένα από τη μητέρα, αφού παίρνουμε 23 χρωμοσώματα από τον καθένα, για να φτιάξουμε τα 46 χρωμοσώματά μας. Αυτά τα γονίδια δεν είναι πάντα ίδια, αλλά μπορεί να βγάζουν τον ίδιο "φαινότυπο" (δηλαδή το πώς "φαίνεται" ένα άτομο). Έτσι, κάποιος που έχει Ρέζους θετικό, μπορεί να έχει 2 θετικά γονίδια ή ένα θετικό και ένα αρνητικό (ενώ δύο αρνητικά γονίδια αναγκαστικά δίνουν ρέζους αρνητικό άτομο). 

Αν δεν έχει γίνει και πάλι κάποιο λάθος στις ομάδες σας, τότε καταλαβαίνει κανείς ότι τόσο εσείς, όσο και ο σύζυγός σας έχετε ένα θετικό και ένα αρνητικό γονίδιο στα Ρέζους σας. Αυτό σημαίνει ότι κάθε παιδί σας έχει 75% πιθανότητα να είναι Ρέζους θετικό και 25% Ρέζους αρνητικό. Είναι η ίδια γενετική (του Κυρίου Μέντελ με τα κόκκινα και άσπρα λουλουδάκια, αν θυμάστε από το σχολείο) που καθορίζει τις πιθανότητες και σε ζευγάρια που έχουν στίγμα μεσογειακής αναιμίας, δηλαδή έχουν και οι δύο ένα καλό και ένα χαλασμένο γονίδιο αιμοσφαιρίνης.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας... πραγματικά πήγαμε να τρελαθουμε με αυτό το θέμα!!!

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2021 at 10:57 ΜΜ, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

 

Διαβάστε κι εσείς όσα έγραψα παραπάνω για το Ρέζους. Κάποιος με ομάδα Α, μπορεί να έχει δύο Α γονίδια ή ένα Α και ένα Ο, όπως και κάποιος με ομάδα Β, δύο Β ή ένα Β και ένα Ο. Κάποιος με ομάδα ΑΒ έχει υποχρεωτικά ένα Α και ένα Β και κάποιος με ομάδα Ο υποχρεωτικά δύο Ο. Οι πιθανοί συνδυασμοί προκύπτουν σύμφωνα με τη Μεντελιανή γενετική (τα κόκκινα και άσπρα λουλουδάκια, που φτιάχνουν ροζ λουλουδάκια). Άρα αν δεν έχει γίνει λάθος, εσείς κι ο σύζυγός σας έχετε γονίδια ΑΟ και οι δύο.

 

Ανησυχώ πάντως σοβαρά για την παιδίατρο που είπε ότι ομάδα Α και ομάδα Ο είναι το ίδιο πράγμα....

Σας ευχαριστω πολύ !!!μετά την απάντηση σας ανησυχώ και εγώ για αυτά που είπε η παιδίατρος. Να είστε καλά 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...