Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Arvekap - Παρενεργειες


Recommended Posts

Κοριτσια μου ξεκινησα τη πρωτη εξωσωματικη με μακρυ πρωτοκολλο την21η ημερατου κυκλου με averkap αρχικα για καταστολη ωοθηκων.Σημερα ειμαι24η ημερα και εχει αρχισει να με ποναει η κοιλια μου , σαν πονους περιοδου , να εχει πρηστει και να εχω αρκετα υγρα. Ειχε καποια παρομοια συμπτωματα να ανησυχω? Εχει πεσει και η διαθεση μου καθως και η ερωτικη αλλα μπορει να ειναι απο ολα αυτα. Αν ξερει καποια ας μου πει.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω εγω θα σου πω!!!!δεν θελω να σε ριξω αλλα ολα αυτα ειναι απο την αρβερκαπ..εγω πιο μετα ειχα πολλουσ πονολεφαλουσ και πολλα νευρα και βεβαια σε μια κατασταση ψιχολογικη χαλια...μου εκανε εντυπωση οταν πηγα στο φαρμακειο που με ρωτησε η φαρμακοποιοσ πωσ εισαι?καλα?και εγω απο ντροπη τησ ειπα ναι..μην ανυσυχεισ ομωσ επειδη ρωτησα και τον γιατρο μου ειναι απο την ορμονη οταν θα κανεισ γκοναλ θα ηρεμησεισ...βεβαια σεν θελω να σε επηρεασω ειναι οργανισμοι και οργανισμοι προσπαθησε να κανεισ πραγματα να ξεχνιεσαι..καλη επιτυχια σου ευχομαι.

z3hWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου ξεκινησα τη πρωτη εξωσωματικη με μακρυ πρωτοκολλο την21η ημερατου κυκλου με averkap αρχικα για καταστολη ωοθηκων.Σημερα ειμαι24η ημερα και εχει αρχισει να με ποναει η κοιλια μου , σαν πονους περιοδου , να εχει πρηστει και να εχω αρκετα υγρα. Ειχε καποια παρομοια συμπτωματα να ανησυχω? Εχει πεσει και η διαθεση μου καθως και η ερωτικη αλλα μπορει να ειναι απο ολα αυτα. Αν ξερει καποια ας μου πει.

 

Ladida καλημέρα.

Δυστυχώς τα έχουν αυτά τα συμπτώματα οι ενέσεις Arvekap. Εχω είχα περίπου όλα αυτά που περιγράφεις μαζί με εφιδρώσεις και εξάψεις, ειδικά τη νύχτα, και ήταν και Νοέμβριος μήνας. Αλλά, όπως σου είπε και η αγγελικι μόλις ξεκινήσεις τις Gonal, θα μειωθούν τα συμπτώματα στο ελάχιστο. Κάνε λίγη υπομονή... Βέβαια, καλό θα είναι ότι συμπτώματα παρουσιάζεις, να τα συζητάς και με το γιατρό σου! Τι να κάνουμε? Δυστυχώς, κάποιες σαν εμάς, πρέπει να περάσουν κάποιες δοκιμασίες πρώτα, για να έρθει το μικρό Θαυματάκι! Καλή επιτυχία, μέσα από την καρδιά μου, κοριτσάκι...:):)

line_m121_beg_17_time_1020830400_text_d4ef20f0e1e9e4df20eceff520e5dfede1e9.gif

 

 

line_line_typew12_beg_d_typew7_time_870148800_text_c5dfece1f3f4e520ece1e6df.gif

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ladida, ολα αυτα ειναι παρενεργειες της avercup μη στεναχωριεσαι και μην αισθανεσαι ασχημα για την κακη ερωτικη διαθεση την ειχα και γω οπως και κολπικη ξυρότητα και δεν περνουσα καθολου καλα την ωρα της επαφής (οοποτε). πληροφοριες μπορείς να βρεις στο θεμα τεχνηκη εμμηνοπαυση εκει βεβαια ολες την avercap την καναμε για θεραπευτικους λογους αλλα τις παρενεργειες και τα συναισθηματα θα τα βρεις. σου ευχομαι το γρηγοροτερο να εχεις το νινακι σου στην αγκαλιτσα σου.!!

line_line_typew8_beg_d_typew11_time_1247371200_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια , τις ενέσεις αυτές (Arvekap) μου τις έγραψε ιδιωτικός γυναικολόγος αλλά είναι πανάκριβες, μήπως ξέρετε διαδικασία με ΙΚΑ για να μου τις γράψουν? Εχω και γυναικολόγο στο Ικα που θα πάω για να μου τις γράψει αλλά σε περίπτωση που δεν τι γίνεται? εσείς τι κάνατε?

Ελ!:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια να κάνω μια χαζή ερώτηση?

Τις πήρα κι εγώ τις arvecap...είναι μπουκαλάκι με υγρό και μπουκαλάκι με σκόνη...μου είπε ο γιατρός να πάρω σύριγγα ινσουλίνης...μόνο αυτό ? Θα ρίχνω το υγρό στην σκόνη ,θα το ανακινώ ,...και θα το τραβάω με την σύριγγα?Εγώ ξεκινάω τέλη Αυγούστου.

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να έχω σύριγγες κανονικές (μεγάλες) που αφαιρείται η μύτη και μύτες ινσουλίνης. Με τη μεγάλη τραβάω το υγρό, το ρίχνω μέσα στη σκόνη, κουνάω απαλά για να μη κάνει φούσκες πολλές το υγρό και το ξανατραβάω. Αλλάζω την μύτη και βάζω της ινσουλίνης και την κάνω υποδόρια. Έτσι δεν μολύνεται η μύτη από τις συνεχείς μεταγγίσεις και είναι και πιο εύκολο να τραβήξεις όλο το υγρό από τον πάτο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοριτσάκι μου για την άμεση απάντηση. Άρα να πάρω σύριγγα που αφαιρείται η μύτη και έξτρα μικρές σωστά? (μα είχα μια απορία πως θα τραβάω το υγρό με την μικρή...:confused:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω και εγω και εμενα που μου ειχαν δειξει την ενεση πρωτα στο νοσοκομειο ετσι μου ειχαν πει να παρω μεγαλεσ ενεσεισ για να μπορω α τραβαω το φαρμακο ολο κααι απο τον πατο και μετα εβαζα τισ ινσουλινησ...

z3hWp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα .

Χρησιμοποιησα αυτην την ενεση , για διακοπη περιοδου , επειδη ειχα μεγαλη αιμοραγια καθε φορα ( λογω ινομυώματων ).

Μετα απο 2 μερες που την εκανα , εχω περιοδο .....

Ειναι λογικο αυτο ???

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω, αν θυμάται κάποια ,μετά από πόσο καιρο ξανάαδιαθετησε ύστερα από ενέσεις arvekap.

Επίσης έχει κάνει καμία εξωσωματικη ύστερα από επεμβαση ενδομητριωσης? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...