Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Mυκητες και Αντιβιωτικα


Recommended Posts

ναι κατι εχω διαβασει σχετικα με αυτο στο ιντερνετ αλλα δε το εχω δοκιμασει και δε ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματικο η οχι.η κουμπαρα μου που το δοκιμασε μια δυο φορες δεν εμεινε ευχαριστημενη παντως..ισως αλλες κοπελες που το εχουν δοκιμασει να μας πουν τη γνωμη τους πανω σε αυτο..και εγω παντως σκεφτομουν να το δοκιμασω..

 

Ναι , η πρωην αφεντικινα μου το χρησιμοποιουσε μια δυο φορες τον μηνα σχεδον τοτε βεβαια ντραπηκα να την ρωτησω για ποιο λογο και σε τι την βοηθουσε! Βλεπεις τοτε εμενα ακομα δεν ε μου ειχε παρουσιαστει ακομη το προβλημα για να αναζητησω τετοιου ειδους σκευασματα!! Μονον μια δυο φορες και αυτο απο χρηση αντιβιωσης ..:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εγω το σκεφτομαι αφου ολοκληρωση αυτη την θεραπεια..Μια εβδομαδα ολοκηρη χωρις συμπτωματα και ενοχλησεις !!Yayyyyyy !!!( μη το γρουσουζευω βασικα) !! μακαρι παναγια μουυυ !!:P:p;)

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι Mairy_lou να μη μας ξαναεπισκεφτουν οι μηκυτες!!!χαιρομαι που εισαι καλα..εγω σημερα περιμενω να αδιαθετησω αλλα μαλλον δε το βλεπω γιατι λογω των υποθετων τη τελευταια φορα που ειχα βαλει παθει ειχα μερικες μερες καθυστερηση..και οχι τιποτα αλλο την επομενη εβδομαδα εχω ραντεβου με το γυναικολογο και θελω να ειμαι καθαρη για να με εξετασει..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοπελα μου :D!!!!Ναι καταλαβαινω!! Το θεμα ειναι οτι απο την περιοδο και μετα συνηθως ειναι σε εξαρση , και εσυ οπως και γω φοβαμαι λιγακι γτ και εγω σε λιγες μερες περιμενω να αδιααθετησω..Για το ουρεοπλασμα που εμφανιζονταν και εξαφανιζοταν στις εξετασεις μου ο γιατρος μου ειπε οτι ισως ηταν λανθασμενες διοτι μαλλον ο οργανισμος μου επαθε μπλακ αουτ!! Και το ψιλιαστηκα λιγακι οταν και ο συντροφος μου εκανα 2 φορες εξετασεις και δεν ειχε τιποτε απολυτως!! Ελπιζω στις επαναλυπτικες σε κανενα 5μηνο να μην υπαρχει κατι !!!

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο κουκλα μου.και εγω συνηθως αμεσως μετα τη περιοδο παθαινω μυκητες τι να πω..

καλα τι κουφο ειναι παλι αυτο με τις εξετασεις τη μια να δειχνει οτι εχεις ουρεοπλασμα και την αλλη οχι..αφου ομως εκανε και ο συντροφος σου εξετασεις και εδειξαν καθαρες τοτε δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.στο ευχομαι να μη ξαναπαθεις μηκυτες παντως..μακαρι να τους ξεφορτωνομασταν μια και καλη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ ευχαριστωωωω!! μακαριι !!Σοκ σου μιλαω μεσα σε 3 μηνες ε φορες εξετασεις, τις 2 ειχα και την μια οχι !!! Λεω παει , δε προκειτε ποτε να κανω παιδι γιατι απ οσο ενημερωθηκα στην πορεια για το ουρεοπλασμα ''χαλαει'' εγκυμοσυνες!! Με ολα αυτα πως να παρεις κουραγιο να κανεις προσπαθειες ? Πφφ αστα να πανε! Ξερω πως δεν πρεπει να ειμαστε τοσο απαισιοδοξες, γιαυτο ειμαστε εδω για να παιρνει και να δινει η μια κουραγιο στην αλλη, και οτι και να εχουμε, να προσπαθουμε να το αντιμετωπιζουμε!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα εχεις δικιο..μου κανει και μενα καλο το να ειμαι εδω και να συνομιλω μαζι σας..παιρνω κουραγιο...νομιζα οτι ειμαι η μοναδικη που ειχα τετοια προβληματα..ειναι ωρες και στιγμες που λεω πως ειμαι ανικανη και δε θα καταφερω να χαρισω ενα παιδακι στον αντρα μου αλλα ειναι και στιγμες που σκεφτομαι θετικα και λεω πως ολα θα πανε καλα..τι να πουν και καποιες κοπελες που εχουν πολυ σημαντικοτερα προβληματα απο το δικο μου....αλλωστε πιστευω πως ολες οι γυναικες πλεον αλλες με λιγη προσπαθεια και αλλες με περισσοτερη στο τελος κρατανε ενα μωρακι στην αγκαλια τους!!!:D

Link to comment
Share on other sites

:)Οχι αγαπη μου, αισιοδοξες πρεπει να ειμαστε!! Και καθεμια μας οτι εχει να το αντιμετωπιζει με θαρρος! Ξερω, ευκολα το λες, αλλα δυσκολα το κανεις!! Σου ευχομαι με οοοοοολη μου την καρδια ,οπως και σε ολες τις κοπελες, να εχουν συντομα το μωρακι που τοσο θελουν!!! Στελνω ολη την θετικη μου ενεργεια!ειμαστε εδω η μια για την αλλη !!!!:):):)
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστωωωω!! μακαριι !!Σοκ σου μιλαω μεσα σε 3 μηνες ε φορες εξετασεις, τις 2 ειχα και την μια οχι !!! Λεω παει , δε προκειτε ποτε να κανω παιδι γιατι απ οσο ενημερωθηκα στην πορεια για το ουρεοπλασμα ''χαλαει'' εγκυμοσυνες!! Με ολα αυτα πως να παρεις κουραγιο να κανεις προσπαθειες ? Πφφ αστα να πανε! Ξερω πως δεν πρεπει να ειμαστε τοσο απαισιοδοξες, γιαυτο ειμαστε εδω για να παιρνει και να δινει η μια κουραγιο στην αλλη, και οτι και να εχουμε, να προσπαθουμε να το αντιμετωπιζουμε!!!!!!!

Δεν ειναι αποδεδειγμενο οτι το ουρεοπλασμα κανει κακο απλα οι γιατροι επιφυλλασονται.Εγω παντως στην εγκυμοσυνη μου οταν εκανα καλλιεργεια εδειξε οτι ειχα και πηρα αντιβιωση στον 5ο μηνα για 3 μερες.Φυσικα δεν το εχω τσεκαρει αν εχει φυγει .. παντως πηγαν ολα καλα.Οποτε μην αγχωνεσαι!!!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αληθεια?? Δηλαδη ειναι αναλογα τον οργανισμο μαλλον..Χαιρομαι παντως που για σενα πηγαν ολα καλα!!! Θα φανει μολις ξεμπλοκαρει ο οργανισμος μου..Ποιο πολυ προβληματιστηκα διοτι πηρα 3 φορες θεραπεια για αυτο, και οι εξετασεις συνεχισαν να το βγαζουν !!!Και γυναικολογος μου τοτε, συνεχισε να με ''μπουκωνει'' με αντιβιωση, και ετσι δημιουργηθηκε μεγα προβλημα με τους μυκητες!!! Οκαθε γιατρος αλλα μου ελεγε παντως !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:)Οχι αγαπη μου, αισιοδοξες πρεπει να ειμαστε!! Και καθεμια μας οτι εχει να το αντιμετωπιζει με θαρρος! Ξερω, ευκολα το λες, αλλα δυσκολα το κανεις!! Σου ευχομαι με οοοοοολη μου την καρδια ,οπως και σε ολες τις κοπελες, να εχουν συντομα το μωρακι που τοσο θελουν!!! Στελνω ολη την θετικη μου ενεργεια!ειμαστε εδω η μια για την αλλη !!!!:):):)

 

 

 

Σε ευχαριστω πολυ γλυκια μου...και εγω σου στελνω τη θετικη μου ενεργεια οπως και σε ολα τα κοριτσια εδω..να εισαι παντα καλα...και...συντομα ολες μας να αποκτησουμε το μωρακι μας!!!:):)

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια, εγω μετα ακριβως την εγκυμοσυνη ειχα μυκητες! Εβαλα τα υποθετα dactarin αλλα τετοιο καψιμο και φαγουρα τρελαθηκα! 2 μερες την εβγαλα στο μπανιο!

Πηρα την κρεμα mycomicen! αυτο ηταν!1-2 φορες εβαλα ηρεμησα!

Εννοειται οτι πρωι βραδυ πλυσεις με χαμομηλι!Μονο ετσι ανακουφιζομουν!

Ευχομαι να εισαι καλα!;)

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια, εγω μετα ακριβως την εγκυμοσυνη ειχα μυκητες! Εβαλα τα υποθετα dactarin αλλα τετοιο καψιμο και φαγουρα τρελαθηκα! 2 μερες την εβγαλα στο μπανιο!

Πηρα την κρεμα mycomicen! αυτο ηταν!1-2 φορες εβαλα ηρεμησα!

Εννοειται οτι πρωι βραδυ πλυσεις με χαμομηλι!Μονο ετσι ανακουφιζομουν!

Ευχομαι να εισαι καλα!;)

 

 

Zoitsa μου αυτα που ειπες ειναι κρεμουλα,ετσι?? αν ναι τα εχω δοκιμασει!συγκεκριμενα τα μου τα εδωσε η πρωτη γυναικολογος μου π ειχα , τον περασμενο μαρτιο, ειδα ελαχιστη διαφορα για λιγο! Και μετα ηταν π χειροτερεψε και πηγα επισκεφθηκα και αλλη γιατρο..Δεν πιστευω οτι φταινε τα φαρμακα αλλα ο καθε οργανισμος και στην φαση που πετυχενει το προβλημα! Οποτε ευτυχως σε σενα λειτουργησε θετικα η θεραπεια και χαιρομαι γιαυτο !!

Link to comment
Share on other sites

και εγω την εχω δοκιμασει τη συγκεκριμενη οπως και τη κολπικη αλοιφη της αλλα δεν αντεχα καθολου με εκαιγε αφορητα και δε συνεχισα τη χρηση της.Ειναι αυτο που λεει η Mairy_loy εχει να κανει με τον οργανισμο του καθενος..και εγω εχω δοκιμασει ολες τις μαρκες ...προσωρινη λυση και μετα παλι τα ιδια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τυχερουλα λοιπον που το προβληματακι δεν εγινε μονιμο !!! ;) Υπαρχουν τοσεσ κρεμες ,υποθετα και χαπια, ο καθενας/μια δινει τα δικα του, αν και σιγουρα πανω κατω ολα με τον ιδιο τροπο ειναι φτιαγμενα!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως κοριτσια πιστευω οτι με τοσες διαφορετικες κρεμες και υποθετα που εχω βαλει πιστευω οτι εχει γινει γινει το μικροβιο ανθεκτικο και δε το πιανει τιποτα...και αν στο παρελθον εβαζα με το παραμικρο υποθετα και κρεμες τωρα με το που νιωσω φαγουρα και εχω αφθονα υγρα το καταπολεμω με χαμομηλι και σοδα και αν χειροτερεχω που τις περισσοτερες φορες χειροτερευω τοτε ακολουθω θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγουρα γινονται ανθεκτικα!!! δεν πρεπει αμεσως κρεμες και τετοια , αν και σε μας που εχουμε αρκετα μεγαλο προβλημα, η τουλαχιστον σε μενα, ολα αυτααα απλα με ανακουφιζαν για λιγο...Τωρα που περιμενω να αδιαθετησω, σιγουρα θα ξαναεμφανισω!Τις πλυσεις με χαμομηλι κοριτσια εσεις τις κανετε εξωτερικα, η κολπικα???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα,μεγαλος μου εφιαλτης τα μικροβια!ακουστε και μενα την γκατεμοοοοο!πριν 2 εβδομαδες εκανα,σαλπιγγογραφια,(ολα πηγαν καλα).εκμεταλευτηκα λοιπον την ευκαιρια και εκανα προσπαθειουλες!!σε 8 μερες ειναι η αναμενομενη της σιχαμενης(ξουτ κυρα μου)και απο χτες εχω τσουκσιμο στην ουρηση και λιγο αιμα στο σκουπισμα(μονο εχτες οχι σημερα)μαλλον για ουρολοιμωξη προκειται!αυριο παω για καλιεργεια και αντιβιογραμμα!!ελεος!!!και ημουν πολυ θετικη αυτο τον μηνα.οσο για τις πλυσεις και εγω κανω με χαμομηλι και νερο με σοδα(μυστικο).εσωτερικες με την φουσκα του μπεταντιν!υπομονη σε ολα τα κοριτσακια και πολλα χαρουμενα νεακια απο ολες!φιλια

:P
Link to comment
Share on other sites

Οταν σαν πιάνουν ενοχλήσεις μετά τις γόνιμες κι έχοντας την ε΄λπίδα ότι μπορεί αν έχει γίνει εγκυμοσύνη, τι κανετε βρε κορίτσια; Επιτρεπονται εξωτερικές αλοιφές ή κάποιο υπόθετο για ανακούφιση;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα,μεγαλος μου εφιαλτης τα μικροβια!ακουστε και μενα την γκατεμοοοοο!πριν 2 εβδομαδες εκανα,σαλπιγγογραφια,(ολα πηγαν καλα).εκμεταλευτηκα λοιπον την ευκαιρια και εκανα προσπαθειουλες!!σε 8 μερες ειναι η αναμενομενη της σιχαμενης(ξουτ κυρα μου)και απο χτες εχω τσουκσιμο στην ουρηση και λιγο αιμα στο σκουπισμα(μονο εχτες οχι σημερα)μαλλον για ουρολοιμωξη προκειται!αυριο παω για καλιεργεια και αντιβιογραμμα!!ελεος!!!και ημουν πολυ θετικη αυτο τον μηνα.οσο για τις πλυσεις και εγω κανω με χαμομηλι και νερο με σοδα(μυστικο).εσωτερικες με την φουσκα του μπεταντιν!υπομονη σε ολα τα κοριτσακια και πολλα χαρουμενα νεακια απο ολες!φιλια

 

mary μου εφιαλτης πολλων απο μας τα μικροβια τα ατιμα!!! Ελπιζω η καλλιεργεια να μην δειξει ουρολοιμωξη για να μην χρειαστεις αντιβιωση και να ειναι ολα καλα!! Φιλια πολλα και την θετικη μου ενεργεια !! ;) Περιμενουμε να μας πεις τα αποτελεσματα σου..

Link to comment
Share on other sites

Οταν σαν πιάνουν ενοχλήσεις μετά τις γόνιμες κι έχοντας την ε΄λπίδα ότι μπορεί αν έχει γίνει εγκυμοσύνη, τι κανετε βρε κορίτσια; Επιτρεπονται εξωτερικές αλοιφές ή κάποιο υπόθετο για ανακούφιση;

 

Margi μου νομιζω οτι δεν ειναι και πολυ καλες οι πλυσεις στην περιπτωση που ανεφερες! Και γενικως ηχρηση διαφορων σκευασματων..Τουλαχιστον μεχρι να μπορεσει να ξεκαθαρισει κατι στο ''τοπιο'' !! Και να πω και κατι αλλο που δεν ξερω αν ειναι τυχαιο κοριτσια, αλλα μετα το τελευταιο υποθετο π χρησιμοποιησα, απεφυγα να πλυθω στην περιοχη αυτη με υγρο σαπουνακι, παρα μονον 1 φορα! Με σκετο χλιαρο νερακι και στην συνεχεια στεγνωνοντας απαλα με μια πετσετουλα! Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα ισως καμια φορα τα σαπουνακια δεν κανουν τπτ παρα μονο κακο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια...

Margi εγω μια απο τις φορες που επαθα αμεσως μετα τις γονιμες πηγα στη γυναικολογο και αφου με εξετασε μου εδωσε υποθετα και εξωτερικη αλοιφη και μου ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα.σε καμια περιπτωση ομως σε υπονοια πιθανης εγκυμοσυνης δε λαμβανουμε σκευασματα απο το στομα.

Mary και εγω αμεσως μετα το Πασχα επαθα ουρολειμωξη και μαλιστα φοβομουν για πιθανη εγκυμοσυνη..μαλιστα οταν πηγα στο νοσοκομειο να με εξετασουν και να μου παρουν ουρα μου εκαναν και μια χωριακη αν και δεν υπηρχε περιπτωση να δειξει και εγκυος να ημουν αφου δεν ειχα καν καθυστερηση..σε αυτη τη περιπτωση αν παλι δε φανει εγκυμοσυνη και εχεις ουρολειμωξη σου δινει αντιβιωση ο γιατρος σου γνωριζοντας πιθανη εγκυμοσυνη.

Mairy_lou εχεις δικιο σε αυτο που λες δεν ειναι και οτι καλυτερο τα σαπουνια και τα ειδικα σκευασματα για την ευαισθητη περιοχη.οι περισσοτεροι γιατροι λενε με σκετο χλιαρο νερο ειναι η καλυτερη λυση βεβαια εγω δε νιωθω οτι καθαριζω οταν βαζω σκετο νερο οποτε παιρνω καποιο φυσικο σκευασμα..τελευταια πηρα απο ενα βιολογικο μαγαζι ενα υγρο με γκρειπφρουτ φυτικο που υποτιθεται οτι το γκρειπφρουτ βοηθαει στο να μην αναπτυχθουν και μηκυτες αλλα δυστυχως για εμας που εχουμε ευαισθησια στο μικροβιο,σε εμενα προσωπικα δε βλεπω καμια διαφορα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεουλα!! Λες να αναζητησω και γω κατι τετοιο φυτικο για την ευαισθητη περιοχη? Σιγουρα, η αισθηση καθαριοτητας με το σκετο νερο δεν ειναι η ιδια απλα ειπα να το δοκιμασω ετσι για λιγο , μηπως και επιρεαζει και αυτο !! Και τελικα οντως ειδα διαφορα.Το υγρο σαπουνακι που χρησιμοποιουσα ως τωρα ηταν το LACTACYD..Το εχει καποια αλλη να μου πει γνωμες? η καποιο αλλο ισως πιο απαλο απ αυτο ? Ευχαριστω εκ των προτερων, να εχετε μια ομορφη μερα!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...