Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τονος - Τονοσαλατα???!!!


Eirini_Dr

Recommended Posts

κι εγω ξερω οτι δεν κανει μου το ειχε πει και διατροφολογος. Τωρα πια δεν νομιζω ομως να υπαρχει προβλημα για 1-2 φορες. Κι εμενα μου λειπει η τονοσαλατα αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν εφαγα σε ολη την εγκυμοσυνη και να φανταστεις οτι στο σπιτι το ειχαμε για μεσσιμεριανο τουλαχιστο 1-2 φορες την εβδομαδα...

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Ισχύει ότι στην εγκυμοσύνη δεν κάνει να καταναλώνεις τόνο και σολομό λόγω υδραργύρου? Βρε κορίτσια τρώω 1 πολυσαλάτα με τόνο κονσέρβα 1 φορά τη βδομάδα που τη συνοδεύω με όσπρια. Μήπως να τη σταματήσω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω διαβασει στο internet και σε βιβλιο οτι δεν κανει βεβαια σε μεγαλες ποσοτητες. 1 φορα τη βδομαδα δεν νομιζω να πηραζει και τοσο. Και μενα μαρεσει πολυ σε σαλατα και στα μακαρονια αλλα τρωω κανα 2 φορες το μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Αχ το ποσο μου εχει λειψει να φαω τονο δε φανταζεσαι!!!Οτι μου λενε οτι δεν κανει μετα το λιγουρευομαι.Μια φοριτσα βεβαια εφαγα.Η αληθεια ειναι οταν ειχα ρωτησει το γιατρο μου ειχε πει να αποφευγω την ποσοτητα δλδ να μην τρωω 2-3 κονσερβες την εβδομαδα.Απλα εγω απο το φοβο μου το αποφευγω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε ο γιατρός ότι ο σολομός επιτρέπεται απλά όχι πολύ συχνά και να αποφεύγω ξιφία, τόνο και γενικότερα τα τρόφιμα μέσα σε κονσέρβες. Από την αρχή της εγκυμοσύνης δεν έχω φάει ούτε τόνο-ενώ πριν έτρωγα 2-3 φορές τη βδομάδα-ούτε σολομό ούτε ξιφία...έχω φάει βέβαια δύο κονσέρβες με σαρδέλες και σκοπεύω την άλλη βδομάδα να ψήσω σολομό γιατί μου έχει λείψει. Δεν χρειάζονται υπερβολές στην κατανάλωση, μη γίνουμε υστερικές!

Mdvgp2.png

 

I00Jp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πραγματικα τι πρεπει να τρωμε?ολο μη ειναι ολα!αυτο εχει υπερβολικα το ενα το αλλο εχει υπερβολικα το αλλο στο τελος θα γινουμε υστερικες!εγω νομιζω οτι πρεπει να τρωμε απο ολα οπως ππιν αλλα με μετρο!

KLinp2.pngjvcQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αποφεύγω τις κονσέρβες τόνου και το σολωμό (έφαγα μια δυο φορές γιατί τον λατρεύω). Ακόμα και οι ρέγγες νομίζω είναι επιβαρυμένες. Γενικά, από όσα γνωρίζω, πρέπει να αποφεύγουμε τέτοια λιπαρά ψάρια, και ιδίως τα μεγάλα, που είναι αλιευμένα σε βόρειες θάλασσες γιατί συσσωρεύουν κάποια βαρέα μέταλλα. Έχω βρει έναν τόνο σε βαζάκι που λέει πως είναι Αλοννήσου και τρώω αυτόν. Όχι συχνά, διότι έχει και 6-7 ευρώ το βαζάκι... Όντως διαφέρει από τους κοινούς που ξέρουμε, είναι πιο σκληρός και συμπαγής. Υπάρχει σε νερό και σε λάδι.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Kι εμένα ο γιατρός μου (ενδοκρινολόγος) στη διατροφή μου ήταν σαφής : ναι στα φρέσκα ψάρια, όχι τόνο, όχι ξιφία και γενικά όχι κονσέρβες. Το λόγο δεν τον ρώτησα, καθώς δεν τρελαίνομαι για τα συγκεκριμένα και τις κονσέρβες ούτως ή άλλως τις απέφευγα.

 

Γενικά το διαιτολόγιο που ακολουθώ όσο πιο πιστά μπορώ είναι στη λογική που φαίνεται για τη διατροφή των εγκύων στο site που αναφέρει το roulaki71 στην πρώτη σελίδα.

 

Βέβαια η περίπτωση κάθε εγκύου είναι διαφορετική γι' αυτό ο πιο κατάλληλος να συμβουλέψει για τη διατροφή της είναι ο γιατρός της. Κάποια πράγματα που ξέρουμε οτι βλάπτουν όμως (εγκύους και μη) καλό είναι να τα αποφεύγουμε.

 

Δεν μπορώ να μη σκέφτομαι κάθε φορά που κάνω μια μικρή "αμαρτία" ότι ίσως κάνω έστω και το ελάχιστο κακό στον οργανισμό των μωρών μου που τώρα χτίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...