Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΗΤΕΡΑ ΚΡΗΤΗΣ


smaroula

Recommended Posts

nai ευχαριστω! ειναι στο ΜΗΤΕΡΑ μονο τελικά?

λέω να τον επισκεπτώ μόλις γίνει η μετακόμιση και ηρεμίσω...

 

ναι ειναι στο μητερα !!!!!!!!οταν μετακομησεις με το καλο ευχομαι να τα πουμε και απο κοντα !!!!!οτι χρειαστεις μεχρι τοτε μου λες φιλια!

b7INp3.pngE8hQp3.png

***ΜΙΧΑΛΗΣ****** ******** ΜΑΡΙΑ*******

 

το σήμερα είναι το σκαλοπάτι του αύριο..Κάνε σήμερα, οτι αύριο θα ονειρέυόσουν να είχες.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κατάλαβα μάλλον δεν έχει καμμία σχέση με Αθήνα...εμένα ο γιατρός μου στο πανεπιστημιακό ήταν σαν να τον είχα ιδιωτικά...το έπερνα και εγώ τηλέφωνο ότι ώρα να ήταν! με παρακολουθούσε στενά, κρατουσε φάκελο και γενικά δεν κατάλλαβα ότι ήμουν σε δημόσιο νοσοκομείο!είναι πολύ καλός γιατρός, είναι και στο Ιασώ, Μητέρα, κτλ. ήμουν πολύ ευχαριστημένη από άποψη "υπηρεσίας", με το αζημήωτο βέβαια...!!!!

και το νοσοκομείο χλαδάτο, καινούριο, έχει κορυφές γιατρους ΄σε όλες τις ειδικότητες (αναισθησιολόγους, παιδιάτρους, κτλ), στο χειρουργείο ήταν καθηγητές μέσα, και είναι σουπερ, καλύτερο και από τα καλύτερα ιδιωτικά της Αθήνας, και τα δωμάτια και οι υπηρεσίες, άσε που προωθούν το θυλασμό με τα χίλια....

από ότι καταλαβαίνω όμως στο Ηράκλειο δεν είναι έτσι τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κοριτσια γεια σας,

ποια ειναι η γνωμη σας για το "Μητερα" στο Ηρακλειο και για τους μαιευτηρες εκει? Εχετε προσωπικη εμπειρια? Περιμενω γνωμες και σχολια.

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

-Δέν ειχα κανενα προβλημα με το μητέρα, και τις 2 φορές μιά χαρά μου πήγε και με γιατρο και γενικα με "υπηρεσιες"!

 

- Για μαιευτηρες δε ξερω πολλους εκει, αλλα απο οσους εχω δει φατσικα δε τρελαθηκα κιολας,κι αμα εμενα δε μου κανει η φατσα, υπαρχει προβλημα!!!! αν θες ενα ονομα παντως να σου πω με Pm ευχαριστως...

-Απο οτι ακουω ισως να μου πηγε ακριβοτερα γιατι εκανα τους υπερηχους στο ακτινολογικο τους και τους πληρωνα εκει στο ταμειο. Εκανα μετα την επισκεψη στο γιατρο κ πληρωνα την επισκεψη ενω οι αλλοι γιατροι που δεν ειναι μεσα στο μαιευτηριο, μου εχουν πει πως κανουν υπερηχους στο γραφειο τους, και πληρωνεις μια και καλη επισκεψη με υπερηχο ( δε τον πληρωνεις εξτρα ή δινεις πιο λίγα.)Δε ξερω κατα ποσο ειναι καλο αυτο βεβαια γιατι ο μαιευτηρας δεν ειναι απαραιτητα και εξειδικευμενος ακτονολογος, και γιαυτο εκατσα στα αυγα μου και δε ψαχτηκα παραπανω. Ο ακτινολογος στο μητερα μας υπερκαλυψε ολες τις φορες και απο αυτον ειμαι υπερευχαριστημενοι. Δε θυμαμαι ονομα αλλα αν χρειαστει να μου πεις να ψαξω τα χαρτα μου να στο πω.Ειναι 2 διαφορετικοι.

-Τωρα τελευταια αν εχεις ικα σου κανουν εκπτωση στις αιματολογικες εξετασεις τις εγκυμοσυνης.

-Εχει τεράστιες ουρές αναμονής το μικροβιολογικό, ειδικα τις μερες που γινονται καμπυλες ζαχάρου, και αυχενικες διαφανειες. Καλυτερα να παιρνεις ενα τηλ. πριν ξεκινησεις για να ρωτας αν ειναι τα ραντεβου ολα οκ η υπαρχει καθυστερηση...ΕΧΕΙ τυχει να περιμενω αρκετες φορες ως και μιαμιση ωρα! για ραντεβου στις 11 μπηκα 12 η 12 μιση.

-Αν το ζητησεις, οι εξετασεις σου πηγαινουν κατευθειαν στο γιατρο σου και δεν εισαι αναγκασμενη να τις πηγαινοφερνεις εσυ, αν εχεις αλλη μερα ραντεβου με το γιατρο και σε τρωει το αγχος αν οι εξετασεις ειναι οκ. (παιρνεις το γιατρο τηλ. κ σου λεει αν ειναι ολα καλα).

-Οι αιθουσες τοκετου μια χαρα, καθαρες καθαρες (και οχι σα κατι αλλα που εχω ακουσει για δημοσια νοσοκομεια εδω!) και φιλικες, δε θυμιζουν πολυ νοσοκομειο. Για τα χειρουργεια καισαρικων θα σε γελασω δε ξερω.

-Τα δωματια τα καθαριζουν καθε πρωι κ οποτε ζητησεις, μπανια πετσετες κλπ.

-Σε μονοκλινο το μωρο μπορεις να το εχεις ολη μερα κ ολη νυχτα αν θελεις διπλα σου να το θηλαζεις να το αλλαζεις να το πλενεις εσυ ενδιαμεσα στη μερα, εκτος απο τα πρωινα που στο περνουν να το καλοπλυνουν να το ζυγισουν, να του κανουν εξεταση αιματος εξεταση για ικτερο κλπ.... Αν δε το θελεις για οποιονδηποτε λογο καποια στιγμη παιρνεις ενα τηλ. και ερχονται να το παρουν και να το περιποιηθούν. ( εμεις λογω γριπης καθε φορα που ερχοταν καποιος περναμε τηλ. να μας το παρουν, και τη 1η νυχτα για να κοιμηθω ημουν ψοφια), κ το φερνουν το πρωι μπανιαρισμενο ετοιμο.

-Επιμενουν πολυ στο θηλασμο (μεχρι σπασιματος νευρων πολλες φορες, εγω υπεφερα απο το πονο, να ακουμπησω το στηθος μου δε μπορουσα, και επιμενανε να βαζω τη μικρη να χοροπηδαει το κεφαλι της επανω ψαχνοντας! κ το γαλα να μην εχει κατεβει ακομα!!!!!) .Σε ρωτανε αν θελεις να του δωσουν συμπληρωμα ( δε ξερω αν εχει να κανει και σε ποια κοπελα θα πεσεις βεβαια). Ολες παντως ειναι ομιλητικες και εξυπηρετικοτατες.

-Εχει ενα πολύ καλό πρωινό ( το λιγουρευομουν τη δευτερη φορα που το ηξερα, απο την ωρα που εμεινα εγκυος)

 

Μπορεί να λεω καποια αυτονόητα αλλα εχω προσφατες 2 καραμπινατες κυριολεκτικά "περιπτωσεις" με δημ. μαιευτηρια-νοσοκομεια ( συγγενεις γεννησαν εκει, ενα εδω κ ενα εκτος κρητης) και μαλιστα στη μια ειχα παει και επισκεψη... δε συζηταμε κατασταση...!

Φανταζομαι πως για να ρωτας για το ΜΗΤΕΡΑ σε παιρνει οικονομικά, αλλιως δε μπορεις να κανεις τιποτα, πας στο δημοσιο κ κανεις το σταυρο σου να μη σταζει ο σκουριασμενος σωληνας πανω στο αποστειρωμενο μπιμπερο! ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ και αυτο!!!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

- Για μαιευτηρες δε ξερω πολλους εκει, αλλα απο οσους εχω δει φατσικα δε τρελαθηκα κιολας,κι αμα εμενα δε μου κανει η φατσα, υπαρχει προβλημα!!!! αν θες ενα ονομα παντως να σου πω με Pm ευχαριστως...

 

σε περιπτωση που δε το κανα σαφες, εννοουσα πως αν χρειαζεσαι να σου πω το ονομα της δικής μου απο την οποια δεν ειχα κανενα παραπονο η προβλημα!!!!!!!!!!!!!! δε ξερω αν ειναι σωστο να γραφονται δημοσια (αν και δεν ειναι για κακο, αλλα τελοσπαντων!);)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παιδια να ρωτήσω κι εγω κατι...στο ΜΗΤΕΡΑ στα τετράκλινα και δίκλινα δωματια επιτρέπεται να έχεις το μωρό σου δίπλα σου αν θέλεις, 'η πρέπει να πάει στο θάλαμο νεογνών οπωσδήποτε?

Link to comment
Share on other sites

Super Mummy γέννησα πέρυσι τη μικρή μου και έμεινα σε δίκλινο.

Το μωρό μου το έφερναν κάθε που πεινούσε και τη θήλαζα. Το 1ο βράδυ δεν την κράτησα μαζί μου ( μου την έφερναν μόνο για φαί) λόγω του ότι είχα κάνει καισαρική και δυσκολευόμουν. Μετά την κρατούσα όσο ήθελα μέσα. Η διπλανή μου την είχε όλο το βράδυ δίπλα της. Κανένα πρόβλημα.

Εδώ βέβαια να σου προτείνω μονόκλινο...αν σε παίρνει οικονομικά αξίζει νομίζω.;)

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι ισχυει ωραριο...οι μαιες ειναι πολύ εξυπηρετικές....το μωρο μπορεις να μην το κρατας στο δωματιο σου οταν ερχονται οι επισκεπτες.....και γενικά όλα ειναι άψογα!!!!!

Βεβαια, γι'αυτο και χρυσοπληρώνουμε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν πάρεις μονόκλινο επιτρέπεται να μείνει μαζί σου κάποιος (π.χ. ο σύζυγος), αν πάρεις δίκλινο, τρίκλινο, τετράκλινο ισχύει ωράριο, όπως και για τους υπόλοιπους. Αν θυμάμαι καλά, είναι 9-1 και 5-9. Το μωρό μπορείς να το έχεις δίπλα σου όσο θες, αλλά συνήθως τις ώρες επισκέψεων και ειδικά αν πάρουν χαμπάρι ότι πλακώνει πολύς κόσμος το παίρνουν. Και καλύτερα δηλαδή γιατί κάποιοι δεν προσέχουν ιδιαίτερα...καταλαβαίνεις.

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα. Και εγώ στο Μητέρα Κρήτης θα γεννήσω με το καλό. Και εγώ το σκέφτομαι για μονοκλινο, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το ποια είναι η διαφορά μεταξύ του μονοκλινου Αβ1 και του Αα1.(εκτώς βέβαια απο την χρηματική).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια,

 

εγώ γέννησα τα 2 πρώτα μου παιδιά στο Βενιζέλειο με τη Ρασιδάκη κι ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένη. Την έπαιρνα τηλέφωνο όποτε υπήρχε ανάγκη. Ούτε λεφτά μου ζήτησε κανείς, στο πρώτο παιδί ήμουν μόνη μου στο θάλαμο και στο δεύτερο με άλλη μία κοπέλα. Οι μαίες ήταν φοβερές και ευτυχώς επέμειναν στο θηλασμό. Μου έδειξαν πώς και κάθε φορά που θήλαζα ήταν μία από πάνω μου να μου δείχνει τι κάνω λάθος. Τις ευγνωμωνώ.

Το κακό είναι ότι η Μαιευτική του Βενιζελείου έχει υποβαθμιστεί και τώρα που είμαι ξανά έγκυος δεν ξέρω τι να κάνω. Αφήστε που γεννώ 15 αύγουστο και όλοι οι γιατροί ανεξαιρέτως θα με παραπέμψουν σε ειδικευόμενο (το έχω ακούσει αυτό για το Μητέρα σε φάση καλοκαιρινών διακοπών). Αν έχετε πρόσφατη εμπειρία μοιραστείτε τη μαζί μου. Κάποιος γιατρός με τον οποίο μείνατε ευχαριστημένες?

Γενικώς είμαι υπέρ του δημόσιου για να μην πάει κάτι στραβά αλλά αφού θα γεννήσω με προγραμματισμένη καισαρική δεν νομίζω.

Μαρία2 για ποιον γιατρό του ΙΚΑ έλεγες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Θα γεννήσω την Πέμπτη με καισαρική στο Μητέρα! Βλέπω διάφορα στον τιμοκατάλογο και δεν ξέρω τελικά τι γίνεται. Κατ'αρχάς, λέει ότι μετά την 2η γέννα(στην 3η που κάνεις εκεί δηλαδή) κάνουν έκπτωση 10%... δεν είναι επί του συνόλου, αλλά μόνο επί της τιμή του δωματίου... Δηλαδή, αν πάρω 4κλινο μου κόβουν 190 ευρώ... πολλάαααα λεφτάααα.... Έχουν έξτρα και ένα σωρό, όπως εξετάσεις, υγειονομικό υλικό, νεογνολόγο, βοηθό χειρούργου, επισκληρίδιο, ακουόγραμμα...καινούριο φρούτο τώρα αυτό...

 

Για πείτε, έχει γεννήσει καμιά πρόσφατα εκεί να ξέρει τι γίνεται ακριβώς?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα

Γνωριζει καμια τον τιμοκαταλογο για γεννα στο μητερα κρητης.......???

Γιατι υπαρχει ενας(λιγο πιο πανω) αλλα ειναι λιγο παλιος.....μηπως εχει αλλαξει κατι....Εχει γεννησει καμια εκει τωρα τελευταια να μου πει ποσο περιπου στοιχιζει η γεννα?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θέση Νοσηλείας/Φυσιολογικός Τοκετός/Καισαρική

Γ4...........................1450.......................1900

Ββ3.........................1550.......................1990

Βα2.........................1800.......................2200

Αβ1..........................2350.......................2850

Αα1..........................2600.......................2950

Λουξ.........................2900.......................3300

Σουίτα.......................3650.......................4100

 

Δεν συμπεριλαμβάνονται:

Υγειονομικό Υλικό

Εργαστηριακές Εξετάσεις

Φαρμακευτική Αγωγή

Ακουόγραμμα

(για τα τέσσερα παραπάνω δίνουν κόστος περίπου 300)

Γενική νάρκωση (100)

Επισκληρίδειος (350)

Νεογνολόγος-παιδίατρος (190)

Αμοιβή μαιευτήρα

Tηλεφωνικές κλήσεις

 

Επιπλέον χρεώνουν ό,τι χρειαστεί για εντατική παρακολούθηση νεογνού

Φωτοθεραπεία 70

θερμοκοιτίδα με μόνιτορ 70

παιδίατρος 70

υγειονομικό υλικό

εργαστηριακές εξετάσεις

μεταφορά νεογνού με ασθενοφόρο 60

 

Κάπου αναφέρει ότι υπάρχει μια έκπτωση 5% στον παραπάνω τιμοκατάλογο, υποθέτω για όλους. Οι παραπάνω τιμές επιβαρύνονται με ΦΠΑ. Έκπτωση 10% μετά τον δεύτερο τοκετό που θα γίνει στο μαιευτήριο.

 

Τέλος έχουν λέει δημιουργήσει ένα οικονομικό πακέτο (οικονομική θέση νοσηλείας) για την οποία δεν δίνει άλλες λεπτομέρειες εκτός από τις παρακάτω τιμές.

Φυσιολογικός τοκετός (τρεις μέρες) γενική νάρκωση : 1250

φυσιολογικός τοκετός (τρεις μέρες) επισκληρίδειος : 1450

Καισαρική τομή (τέσσερις μέρες) γενική νάρκωση : 1850

Καισαρική τομή (τέσσερις μέρες) επισκληρίδειος :1950

Στις παραπάνω τιμές συμπεριλαμβάνονται : αμοιβή αναισθησιολόγου, αμοιβή νεογνολόγου-παιδιάτρου, ακουόγραμμα

Δεν συμπεριλαμβάνονται : υγειονομικό υλικό, εργαστηριακές εξετάσεις, φαρμακευτική αγωγή, αμοιβή μαιευτήρα γυναικολόγου (για όλα αυτά υπολογίζουν 250 για φυσιολογικό τοκετό και 350 για καισαρική τομή). Οι τιμές αυτές όμως του οικονομικού πακέτου είναι χωρίς ΦΠΑ.

 

Αυτά.

Μπορείς να πας να ζητήσεις τον κατάλογο απ'το Μητέρα.

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μα τι γίνεται με το ΜΗΤΕΡΑ? Καταλαβαίνετε ότι δεν λειτουργει η εντατική και σε επείγουσα ανάγκη παραππέμπουν στο Δημόσιο? Φανταστείτε να είναι η μαμά στο ένα μαιευτήριο και το νεογέννητο στο άλλο! Καταλαβαίνω ότι δεν σκέφτεστε το "κακό" αλλά όμως έτυχε σε δικό μου συγγενη και πιστεψτε με ήταν πολύ δυσάρεστο! Στο πρωτο υπόμνημα Λίστα με μαιευτήρια που υποστηρίζουν το rooming in!, έχω γράψει σχόλια για τα ιδιωτικά και τα δημόσια στο Ηράκλειο.

Το πρώτο μου παιδί το γέννησα πριν 4,5 χρόνια, το δεύτερο πριν 5 μηνες και είμαι οπαδός των Δημόσιων νοσοκομείων. Εχουν προβλήματα, ελλέιψεις και μπορεί να σπάσουν και τα νεύρα σου, αλλά αν εχεις καλό γιατρό μην ανησυχείς. Προπαντως έχεις ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Τα ιδιωτικά τα θεωρώ ξενοδοχεία, πραγματικά πεταμένα λεφτα, ειδικά με αυτή την κρίση που περνάμε τώρα.

Οποιος ενδιαφέρεται ας με ρωτήσει, ας μου στείλει και πμ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες νομιζω πως ισχυε ετσι κ αλλιως τουλαχιστον τα τελευταια χρονια αλλα δε ξερω κατα ποσο ενημερωνουν τις μητερες για αυτο....

Αν ομως πας ειναι επιλογη σου αρκει να εχεις ενημερωθει για το τιβακριβως συμβαινει αν χρειαστει εντατικη και να μπορεσεις να επιλεξεις τι θες να κανεις...εγω παντως προτιμω να παω στο μητερα και αν ω μοι γεννητω συνεβαινε κατι τοτε ναι ας αποχωριζομουν το μωρο για το καλο του, παρα να περνουσαμε το δραμα του δημοσιου. Εχω προσφατη απο πολυ κοντινο μου ατομο εμπειρια απο γεννα στο παγνη και τωρα αρων αρων αλλαζει και παει βενιζελειο μπας και δει καμια καλυτερη μερα. ( που δε θα τη δει γιατι ειδα απο κοντα τη δραμα κατασταση οταν μπηκε για πεμβαση η κορη μου και μονο που δε μας εφαγαν τα μαμουνια, και μετα λενε για αποστειρωση στα βρεφη.....) και απο αλλο δημοσιο εκτος ηρακλειου εχω εμπειρια σε γεννα συγγενη και τα ιδια τραγελαφικα συμβαινουν κι εκει. Προτιμω το ιδιωτικο χιλιες φορες δε το συζητουσα να παω σε δημοσιο και το ιδιο μου ειπε και φιλη που δουλευει σε δημοσιο.Και να σας πω πως οσες φορες εχω παει κι εγω και το παιδι να κανουμε εξετασεις αιματος σε δημοσιο και μας εχουν βγει λαθος. κοντεψαν να μας τρελανουν οτι το παιδι εχει προβλημα στη πηξη του αιματος του και θα πρεπει να κανουμε ενα σωρο εξετασεις και απλα το μηχανημα ειχε τελειωμενο ενα υγρο που χρειαζεται για να κανει την αναλυση. την επομενη μας κανανε πρωι πρωι εξετασεις για ν ανανι σωστες.... Και την επομενη της επεμβασης της κορης μου ειδα μια μαμα κλαμμενη να χτυπιεται και να λεει στο τηλεφωνο πως το παιδι της εχει προβλημα στη πηξη του αιματος... εσεις το θεωρειτε τυχαιο? και μετα ακουω για δημοσιο και μου σηκωνεται η τριχα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως προτιμω να παω στο μητερα και αν ω μοι γεννητω συνεβαινε κατι τοτε ναι ας αποχωριζομουν το μωρο για το καλο του, παρα να περνουσαμε το δραμα του δημοσιου.

 

Μην το λες, μην το λες. Δεν είναι καλό για το νεογέννητο, αλλά και όποιον γενικά είναι σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης να πρέπει να διακομίζεται αλλού. Και ο θηλασμός? Επειδή ο μπέμπης μου νοσηλευτηκε στη μονάδα, και εριξα το κλαμμα της αρκουδας, σου λέω καλύτερα να είναι όσο το δυνατον κοντά σου. Κοιτα, με γιατρούς που έχω συνομιλησει, γυναικολόγους και μη, όλοι μου είπαν ότι η γέννα δεν θεωρείται κατάσταση εκτάκτου ανάγκης, είναι μια φυσιολογική διαδικασία, οπότε είναι λογικό να μη θεωρείται απαραίτητη η μονάδα και η εντατική. Και εννοείται, ότι δεν πρέπει να πηγαίνει το μυαλό μας στο κακό. Εννοείται ότι το κάθε μαιευτήριο, δημόσιο και μη ή ο κάθε γιατρός πάντα θέλουν την επιτυχή έκβαση του τοκετού και όλα να πάνε καλά. Απλά επειδή σε μένα έτυχε (ευτυχώς με τον πιο ανώδυνο τρόπο και για μικρό διάστημα), σου λέω ότι είναι άσχημο να είσαι σε άλλο κτίριο εσύ και σε άλλο το μωρό. Τωρα τι να πω, ο καθένας μπορεί να συζητήσει με τον γιατρό του και να αποφασίσει.

 

Γεννησα 2 φορες στο Βενιζέλειο. Εκει γεννησε και η αδερφη μου το 2ο (Το πρωτο το γεννησε στο "Ελενα" στην Αθηνα). Τον περασμένο Νοεμβριο εκανα εγχειριση αμυγδαλες στον πρωτο μου γιο. Τυγχανει (ισως επειδή μένω εκει κοντα) οποτε θελω κάτι να τρεχω στο συγκεκριμμενο νοσοκομείο, ενίοτε να νοσηλευομαι κιολας. Δεν εχω αντιμετωπίσει ποτε τιποτα ανορθοδοξο.

 

Τελος παντων αν κάποιος δεν εμπιστευεται τα διαγνωστικα, ας τα κανει έξω - εγω αυτό εκανα γιατί είχα ΙΚΑ ουτως ή αλλως. Η μαιευτική παντως είναι μια χαρα και η μοναδα νεογνων το ίδιο - και ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ. Εξαλλου είπαμε δεν πας για διακοπες, για γεννα πας. Οι παροχές μπορεί να μην είναι πολυτελείας, αλλά σίγουρα υπάρχει ασφάλεια.

 

5/2012 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ 2012 ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

Θα πρεπει να ενημερωσεις πως το θελεις αυτο και πως θελεις το μωρο σου διπλα σου. δε ξερω αν σε 2 κλινο η 3κλινο η περισσοτερο, μπορεις να το κανεις τοσο πετυχημενα. τη 1η φορα δε μπορω να πω πως με βοηθησαν και πολυ και μαλιστα το παιδι δε μαθαινε εγω ημουν τρελα πρησμενη κι αυτες το μονο που μου παν ηταν βγαλτο με το χερι το γαλα να ησυχασεις. ουτε καν να μου πουν για νοσοκομειακο θηλαστρο αφου υπεφερα!!!!!

Τη 2η φορα δε τρελαθηκαν κιολας να μου δειξουν μαλλον νομιζαν πως ξερω ηδη απο τη 1η φορα (η οποια τελικα δεν συνεβη ποτε και οσο γαλα εβγαλα ηταν με θηλαστρο) και τους επιασε ο πονος οταν θα εφευγα να με πρηξουν κυριολεκτικα τι θα κανω σπιτι. ευτυχως ειχα τον αντρα μου συμμαχο αλλιως θα ειχε πειστει απο αυτη τη κυρια στο προγραμμα που ηθελε να μου θεσει (!!!!!!) και θα με επρηζε μετα εμενα στο σπιτι....μια κυρια που ηρθε 2 ωρες πριν φυγω να με ενημερωσει. νωρις το θυμηθηκαν. και μαλιστα ενα σωρο λεφτα τους σκασαμε (σε 1κλινο) αν ημουν σε αλλο δωματιο μηπως δεν ερχονταν και καθολου?

Εγω απο την αρχη δεν ημουν ιδιεταιρα φανατικη αλλα πιστευω πως μια πολυ φανατικη μαμα αν δε ξεκαθαρισει τα πραγματα απο την αρχη και πολυ αυστηρα θα εχει προβλημα@!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα τον Μάρτιο το 3ο μου αγοράκι. Ήταν σαφώς πιο ενημερωμένες από τις προηγούμενες 2 φορές που πήγα. Ήμουν όμως σε μονόκλινο και είχα το μωρό συνέχεια δίπλα μου...δεν ξέρω αν τον άφηνα το βράδυ στα νεογνά τι θα κάνανε αν ξύπναγε συνέχεια. Πάντως αν το πεις και το εννοείς ότι θες να μην πιεί ούτε γραμμάριο ξένο νομίζω ότι θα το κάνουν. Ίσως να μην τους αρέσει αλλά θα το κάνουν.

 

Το μόνο που θα σου συμβουλέψω σίγουρα να απαιτησεις είναι να σου φέρουν το μωρό να το θηλάσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται μετά τη γέννα! Γέννησα με καισαρική, στην ανάνυψη όταν με είχαν μετά τη γέννα ρώτηγα εκεί τη μαία πότε μπορώ να θηλάσω, μου είπε ότι με τα φάρμακα είμαστε οκ, οπότε μόλις κατέβω στους θαλάμους μπορώ, με κατεβάσαν στο θάλαμο περίπου 2 ώρες μετά που γέννησα και αφού το τόνισα και στις 2 μαίες που ήρθαν να με δουν ότι θελω να θηλάσω μου φέραν τον μικρό λίγο πριν τις 3 ώρες. Έφαγε ελάχιστα, δεν χρειάζεται άλλωστε και περισσότερο, αλλά κάναμε μια καλή αρχή! Να ξέρεις ότι το σύστημα του μαιευτηρίου είναι να δίνουν στις 3 ώρες μετά τη γέννα στο παιδί γλυκόζη, αντί γάλα (ξένο ή μητρικό), τάχα για να το δυναμώσουν. Η γλυκόζη απαιτείται μόνο σε μωρά με υπογλυκαιμία.(είχα ζάχαρο κύησης και παρόλα αυτά δεν χρειάστηκε να πιεί). Απέφυγέ το λοιπόν και πες ευγενικά ότι προτιμάς να θηλάσει το παιδί από το να πιεί γλυκόζη. Με τη γλυκόζη θα καθηστερήσει ο θηλασμός σίγουρα κάνα 3ωρο ακόμα και υπάρχει και κίνδυνος να πάθει σύγχιση θηλής.

 

Ελπίζω να βοήθησα!!:D

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...